Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

50 minutes ago, extacy said:

Ερώτηση για όποιον γνωρίζει. Πώς μπορεί να γίνει μεταφορά ενός μεγάλου ποσού από τον λογαριασμό του παππού στο εγγόνι χωρίς να χρειαστεί να πληρωθεί φόρος? Δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο λογαριασμός του ενδιάμεσου (πατέρα) γιατί είναι δεσμευμένος.

Η μεταφορά πρέπει να γίνει ηλεκτρονικά από λογαριασμό που έχει μοναδικό δικαιούχο τον παππού σε λογαριασμό που έχει μοναδικό δικαιούχο τον εγγονό. Πρέπει να δηλωθεί στην εφορία και είναι αφορολόγητη μέχρι 800.000€ (συνολικό ποσό όλων των δωρεών από τον παππού).

Edited by mythos_bt
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μόλις το διάβασα και εγώ. Νόμιζα ότι γονική παροχή χωρίς φόρο ίσχυε μόνο από πατέρα σε γιο και δεν ίσχυε για παππού προς εγγόνι. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για όποιον γνωρίζει. Πώς μπορεί να γίνει μεταφορά ενός μεγάλου ποσού από τον λογαριασμό του παππού στο εγγόνι χωρίς να χρειαστεί να πληρωθεί φόρος? Δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο λογαριασμός του ενδιάμεσου (πατέρα) γιατί είναι δεσμευμένος.
με ηλεκτρονική κίνηση μέσω τραπεζών απλά ο παππούς θα ελεγχθεί το πόθεν έσχες του για το μεγάλο αυτό πόσο.
Link to comment
Share on other sites

Το ποσό είναι από ασφαλιστική αποζημίωση του εγγονού που η ασφαλιστική κατέθεσε σε λογαριασμό του παππού. Υπάρχει δηλαδή η απόφαση και η απόδειξη πληρωμής της αποζημίωσης του εγγονού σε λογαριασμό του παππου

Link to comment
Share on other sites

Το ποσό είναι από ασφαλιστική αποζημίωση του εγγονού που η ασφαλιστική κατέθεσε σε λογαριασμό του παππού. Υπάρχει δηλαδή η απόφαση και η απόδειξη πληρωμής της αποζημίωσης του εγγονού σε λογαριασμό του παππου
οκ τότε είστε καλυμμένοι. απλή μεταφορά των χρημάτων στον εγγονό από τον παππού μέσω τραπέζης.
Link to comment
Share on other sites

On 25/12/2022 at 1:57 ΜΜ, josuts said:

Καλα Χριστουγεννα παιδια.Να ρωτησω κ εγω κατι.Τους πρωτους μηνες του 2023 θα μου ληξη η χρεωστκη κ η προπληρωμενη στην Εθνικη που εχω.Θα μου τραβηξουν 12 ευρω στο συνολο για να τις επανεκδωσουν?

Δεν ξέρω αν και πώς επανεκδίδεται η προπληρωμένη, αλλά το κόστος της είναι €5 σύμφωνα με το ισχύον τιμολόγιο καρτών

On 25/12/2022 at 9:22 ΜΜ, dreamer12 said:

ναι θα τραβηξουν..εκτος αν γνωριζει καποιος κανα κολπο να τα γλυτωσεις.

Για την χρεωστική υπάρχει κόλπο να μην πληρώσεις τα €6 στην Εθνική αν στο τέλος κάθε ημέρας δεν υπάρχει διαθέσιμο υπόλοιπο στον  λογαριασμό. Βέβαια αν ποτέ ξεχάσεις να μηδενίσεις τον λογαριασμό και αφήσεις επαρκές υπόλοιπο, τότε θα σε χρεώσει!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, GraveDigger said:

Δεν ξέρω αν και πώς επανεκδίδεται η προπληρωμένη, αλλά το κόστος της είναι €5 σύμφωνα με το ισχύον τιμολόγιο καρτών

Για την χρεωστική υπάρχει κόλπο να μην πληρώσεις τα €6 στην Εθνική αν στο τέλος κάθε ημέρας δεν υπάρχει διαθέσιμο υπόλοιπο στον  λογαριασμό. Βέβαια αν ποτέ ξεχάσεις να μηδενίσεις τον λογαριασμό και αφήσεις επαρκές υπόλοιπο, τότε θα σε χρεώσει!

Καλημερα.Καλυτερα να μην το ρισκαρω καθως η χρεωστικη συδεει 2 λογαριασμους.Τον δικο μου κ της μητερας μου που παιρνει την συνταξη της.Αλλα την διαχειριζομαι εγω καθως λογο ηλικιας της κ προβληματων υγειας της δεν ξερει να την χρησιμοποιει.Παντα με το βιβλιαριο της πηγαινε.Κ η προπληρωμενη ειναι του Κεα που παιρνω εγω.Οποτε τα 11 ευρω δεν θα τα γλυτωσω καθως φαινεται

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να καταθέσω χρήματα σε έναν λογαριασμό (έχω και αρ.λογαριασμού και IBAN, αν λέει κάτι αυτό) σε ATM της Eurobank.

Το θέμα είναι, πως το ποσό δεν είναι «στρογγυλό», δηλαδή έχει και κέρματα.

Τι γίνεται ασε αυτή την περίπτωση;Πρέπει τελικά να στηθώ στην ουρά;

 

Καλή Πρωτοχρονιά να έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, BASSstarlet said:

Θέλω να καταθέσω χρήματα σε έναν λογαριασμό (έχω και αρ.λογαριασμού και IBAN, αν λέει κάτι αυτό) σε ATM της Eurobank.

Το θέμα είναι, πως το ποσό δεν είναι «στρογγυλό», δηλαδή έχει και κέρματα.

Τι γίνεται ασε αυτή την περίπτωση;Πρέπει τελικά να στηθώ στην ουρά;

 

Καλή Πρωτοχρονιά να έχουμε.

Τα καταθέτεις στον λογαριασμό σου στην Eurobank ξαι απο εκει όπου θελεις και ότι πόσο θέλεις 

Link to comment
Share on other sites

Ναι και αυτό το σκέφτηκα, αλλά τελικά, πήγα στον γκισέ και με βοήθησε ο υπάλληλος (ουσιαστικά αυτός έκανε όλη τη δουλειά!) σε μηχάνημα που δεχόταν και κέρματα.

 

Edited by BASSstarlet
Link to comment
Share on other sites

Φίλος θέλει να μεταφέρει ένα ποσό €40K από λογαριασμό του στην Εθνική (όπου έχει τα χρήματα) σε λογαριασμό του στην Πειραιώς, και από εκεί σε λογαριασμό τρίτου στην Πειραιώς, για μία αγορά που θα κάνει.

Ποιος είναι ο πιο οικονομικός τρόπος για να το κάνει; Με έμβασμα νομίζω θα τον μαδήσουν. Άκουσα για έκδοση τραπεζικής επιταγής αλλά δεν ξέρω ακριβώς πώς και τι. Έχει κανείς εμπειρία ή γνωρίζει;

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, geoponer said:

Φίλος θέλει να μεταφέρει ένα ποσό €40K από λογαριασμό του στην Εθνική (όπου έχει τα χρήματα) σε λογαριασμό του στην Πειραιώς, και από εκεί σε λογαριασμό τρίτου στην Πειραιώς, για μία αγορά που θα κάνει.

Ποιος είναι ο πιο οικονομικός τρόπος για να το κάνει; Με έμβασμα νομίζω θα τον μαδήσουν. Άκουσα για έκδοση τραπεζικής επιταγής αλλά δεν ξέρω ακριβώς πώς και τι. Έχει κανείς εμπειρία ή γνωρίζει;

Ας πάρει 40 ευρώ, να τα καταθέσει στην Πειραιώς και από εκεί να τα μεταφέρει στον άλλο λογαριασμό Πειραιώς χωρίς έξοδα.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Ας πάρει 40 ευρώ, να τα καταθέσει στην Πειραιώς και από εκεί να τα μεταφέρει στον άλλο λογαριασμό Πειραιώς χωρίς έξοδα.

40 χήνες θέλει να μεταφέρει ο άνθρωπος.
Σε παρόμοιο πόσο από Εθνική σε Eurobank την προηγούμενη εβδομάδα αν θυμάμαι καλά πλήρωσα ~30€ προμήθεια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Lurker said:

Ας πάρει 40 ευρώ, να τα καταθέσει στην Πειραιώς και από εκεί να τα μεταφέρει στον άλλο λογαριασμό Πειραιώς χωρίς έξοδα.

Το ποσό είναι €40.000 (€40K), όχι 40 ευρώ....

**EDIT** Είδαμε ότι η Εθνική χρεώνει €7,50 για το εξερχόμενο έμβασμα με OUR και €5,00 για SHA, ενώ η Πειραιώς χρεώνει €6,00 για το εισερχόμενο.

Αν επιλέξει κατά την ηλεκτρονική αποστολή εμβάσματος το OUR, αυτό σημαίνει ότι δεν θα επιβαρυνθεί με τη χρέωση εισερχόμενου της Πειραιώς?

Το κόστος για την τραπεζική επιταγή είναι 2 τοις χιλίοις, άρα €80 αν δεν κάνουμε κάτι λάθος!!

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Το ποσό είναι €40.000 (€40K), όχι 40 ευρώ....
**EDIT** Είδαμε ότι η Εθνική χρεώνει €7,50 για το εξερχόμενο έμβασμα με OUR και €5,00 για SHA, ενώ η Πειραιώς χρεώνει €6,00 για το εισερχόμενο.
Αν επιλέξει κατά την ηλεκτρονική αποστολή εμβάσματος το OUR, αυτό σημαίνει ότι δεν θα επιβαρυνθεί με τη χρέωση εισερχόμενου της Πειραιώς?
Το κόστος για την τραπεζική επιταγή είναι 2 τοις χιλίοις, άρα €80 αν δεν κάνουμε κάτι λάθος!!
Από οτι θυμάμαι σε εμβάσματα σε ευρώ (SEPA) έχεις μόνο επιλογή SHA

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2022 at 9:19 ΠΜ, josuts said:

Καλημερα.Καλυτερα να μην το ρισκαρω καθως η χρεωστικη συδεει 2 λογαριασμους.Τον δικο μου κ της μητερας μου που παιρνει την συνταξη της.Αλλα την διαχειριζομαι εγω καθως λογο ηλικιας της κ προβληματων υγειας της δεν ξερει να την χρησιμοποιει.Παντα με το βιβλιαριο της πηγαινε.Κ η προπληρωμενη ειναι του Κεα που παιρνω εγω.Οποτε τα 11 ευρω δεν θα τα γλυτωσω καθως φαινεται

Για την καρτα Κ.Ε.Α. το κόστος επανέκδοσης το επωμίζεται ο Ο.Π.Ε.Κ.Α. σε κάθε περίπτωση, αλλά επαναλαμβάνω πως δεν γνωρίζω την διαδικασία αντικατάστασης.

On 28/12/2022 at 8:26 ΜΜ, geoponer said:

Το ποσό είναι €40.000 (€40K), όχι 40 ευρώ....

**EDIT** Είδαμε ότι η Εθνική χρεώνει €7,50 για το εξερχόμενο έμβασμα με OUR και €5,00 για SHA, ενώ η Πειραιώς χρεώνει €6,00 για το εισερχόμενο.

Αν επιλέξει κατά την ηλεκτρονική αποστολή εμβάσματος το OUR, αυτό σημαίνει ότι δεν θα επιβαρυνθεί με τη χρέωση εισερχόμενου της Πειραιώς?

Το κόστος για την τραπεζική επιταγή είναι 2 τοις χιλίοις, άρα €80 αν δεν κάνουμε κάτι λάθος!!

Σωστά, OUR από Εθνική και το ποσό εντολής θα πιστωθεί αυτούσιο στην Πειραιώς.

Λόγω της στρεβλής κατάστασης στην Ελλάδα με την χρέωση εξόδων στις εισερχόμενες εντολές, η επιλογή OUR για εμβάσματα εσωτερικού θεωρείται S€PA. Δυστυχώς η Πειραιώς δεν επιτρέπει την επιλογή OUR για εξερχόμενες εντολές (τουλάχιστον μέσω winbank), αλλά οι άλλες τράπεζες το προσφέρουν!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, GraveDigger said:

Για την καρτα Κ.Ε.Α. το κόστος επανέκδοσης το επωμίζεται ο Ο.Π.Ε.Κ.Α. σε κάθε περίπτωση, αλλά επαναλαμβάνω πως δεν γνωρίζω την διαδικασία αντικατάστασης.

Αν το χρεωθουν αυτοι τοτε θα χρεωθω τα 6 της χρεωστικης μονο.Τελοςπαντων τους επομενους μηνες θα δειξει κ θα ενημερωσω το φορουμ εκ νεου.Ευχαριστω

Σωστά, OUR από Εθνική και το ποσό εντολής θα πιστωθεί αυτούσιο στην Πειραιώς.

Λόγω της στρεβλής κατάστασης στην Ελλάδα με την χρέωση εξόδων στις εισερχόμενες εντολές, η επιλογή OUR για εμβάσματα εσωτερικού θεωρείται S€PA. Δυστυχώς η Πειραιώς δεν επιτρέπει την επιλογή OUR για εξερχόμενες εντολές (τουλάχιστον μέσω winbank), αλλά οι άλλες τράπεζες το προσφέρουν!

 

Link to comment
Share on other sites

Για αύξηση πιστωτικού ορίου σε πιστωτική της Πειραιώς ποια είναι η διαδικασία; 

Link to comment
Share on other sites

Έχω πιστωτική toyota visa της εθνικής με όριο 1.500 ευρώ. Όποτε χρειαστεί πληρώνω μέρος της οφειλής της κάρτας από το i-bank και εμφανίζεται άμεσα - όχι όπως στην Πειραιώς που θέλει δύο μέρες για να φανεί η πληρωμή της κάρτας.

Χθες κάνω με την κάρτα μία συναλλαγή 700 ευρώ και στο καπάκι πληρώνω τα 700 ευρώ στην κάρτα από το λογαριασμό μου στην Εθνική. Μετά κάνω με την κάρτα μία συναλλαγή 950 ευρώ, την οποία επίσης πληρώνω στο καπάκι από το λογαριασμό για να έχω διαθέσιμο υπόλοιπο στην κάρτα.

Σε κάποια φάση εμφανίζεται αρνητικό υπόλοιπο στην κάρτα περίπου 150 ευρώ. Από τότε έχω βάλει τουλάχιστον άλλα 700 ευρώ στην κάρτα (150, 500 κλπ.), αλλά το υπόλοιπο εξακολουθεί να παραμένει αρνητικό.

Σε επικοινωνία που είχα με την τράπεζα μου είπαν ότι για να εμφανιστεί το σωστό υπόλοιπο πρέπει πρώτα να εκκαθαριστούν οι συναλλαγές, αλλά δεν μπορούσαν να εξηγήσουν το γιατί δεν φαίνονται οι πληρωμές που έκανα στην κάρτα.

Το αποτέλεσμα είναι να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα αυτή τη στιγμή, ενώ την έχω φορτώσει με τουλάχιστον 700 ευρώ πάνω από την τρέχουσα οφειλή.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει στο σούπερ μάρκετ και παρατήρησα μπροστά μου ήταν ένας πιτσιρίκος που πλήρωσε τα τέλη κυκλοφορίας στο ταμείο. Δεν είχα πάρει πρέφα ότι γίνεται αυτό.

Ο τύπος πλήρωσε με κινητό τηλέφωνο μάλλον google pay

Μου δημιουργήθηκαν μερικά ερωτήματα αν γνωρίζει κάποιος

λογικά πληρώνεις και με ξένη κάρτα;;;;

αν πληρώσεις με μια κάρτα που έχει μπόνους παίρνεις μπόνους;;; Γνωρίζω ότι αν πληρώσεις στην σελίδα της τράπεζας δεν έχει μπόνους. Αλλά στο σούπερ μάρκετ;;; Ένα μηχάνημα καρτών έχει



Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, HEO said:

Είχα πάει στο σούπερ μάρκετ και παρατήρησα μπροστά μου ήταν ένας πιτσιρίκος που πλήρωσε τα τέλη κυκλοφορίας στο ταμείο. Δεν είχα πάρει πρέφα ότι γίνεται αυτό.

Δεν ήξερα ότι γίνεται, αλλά με την ευκαιρία το έψαξα και βρήκα ότι γίνεται στο MyMarket: My market - Ανάληψη μετρητών/Εξόφληση λογαριασμών

Βέβαια αναφέρει προμήθεια ανά συναλλαγή από 0,75€ έως 1,05, οπότε πρέπει να έχεις καλό λόγο για να το πληρώσεις εκεί 🙂

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ναι πράγματι σε αυτό το σούπερ είχα πάει....

Κόστα αν χρεώνει 0.75 ευρώ και κάποιος έχει επιστροφή πολύ περισσότερα ίσως να συμφέρει :)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...