Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

αρα δεν υπαρχει τροπος να μην πληρωσεις την προμηθεια των 6 ευρω για ανανεωση καρτας εκτος της λυσης να κλεισεις τον λογαριασμο σου στην τραπεζα για 6 μηνες και μετα να ξαναπας να ανοιξεις ξανα λογαριασμο και να κανεις πρωτη εκδοση καρτας..αλλη λυση δνε υπαρχει αποτι καταλαβα..

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, geoponer said:

Υπάρχει τρόπος να πληρώσω τέλη κυκλοφορίας με κάρτα, εκτός από το web banking των τραπεζών

Για παράδειγμα με payzy ή revolut, να βάλω δηλαδή τα στοιχεία της κάρτας για να γίνει η πληρωμή όπως γίνεται με τον ΕΝΦΙΑ μέσω του TaxisNet

Απευθείας μέσω της κάρτας όχι αλλά μπορείς να πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας και όλα της πληρωμές της εφορίας μέσω SEPA με μεταφορά. 

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να εχεις μπλοκαρει την καρτα για online αγορες;
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Όχι φίλε μου.
Μίλησα με Google και μου είπαν το παρακάτω:
"In this case, I would request you to please contact the card issuer and have them delete the existing tokens. Once done, have them generate new tokens for the same card.
Tokens are the virtual account number generated by the card issuing bank to secure all the payments that you make using Google Pay app."

Είχα μιλήσει 2 φορές με την Eurobank και μου είπαν ότι δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα!
Άντε να τους εξηγήσω τι είναι τα token!!!
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, thodoris85 said:

βάζεις revolut στο taxinet και περνάει;

Όχι, δεν έχω δοκιμάσει - την έδωσα σαν παράδειγμα κάρτας που δεν συνδέεται με ελληνική συστημική τράπεζα. Βασικά η Payzy με ενδιαφέρει λόγω της επιστροφής που δίνει.

10 ώρες πριν, testatos said:

Απευθείας μέσω της κάρτας όχι αλλά μπορείς να πληρώσεις τα τέλη κυκλοφορίας και όλα της πληρωμές της εφορίας μέσω SEPA με μεταφορά. 

Αυτό δεν το είχα υπόψη μου αλλά με ενδιαφέρει η κάρτα σε αυτή τη φάση.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, geoponer said:

 Βασικά η Payzy με ενδιαφέρει λόγω της επιστροφής που δίνει

Καμία δεν δίνει επιστροφή για πληρωμές δημοσίου.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Η Payzy δίνει επιστροφή μέχρι 31/12 σε αγορές από Γερμανό και Cosmote και μετά τα λεφτά τα χρησιμοποιείς όπου θέλεις.

Off topic: με αυτή την ενέργεια σε κάποια προϊόντα οι τιμές στον Γερμανό είναι χαμηλότερες από όλη την Ευρώπη. Οπότε αν κάποιος ενδιαφέρεται να αγοράσει κάτι από κει, είναι καλή φάση. Η επιστροφή είναι 200 ευρώ ανά άτομο.

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, AnDas said:

Η Payzy δίνει επιστροφή μέχρι 31/12 σε αγορές από Γερμανό και Cosmote και μετά τα λεφτά τα χρησιμοποιείς όπου θέλεις.

Off topic: με αυτή την ενέργεια σε κάποια προϊόντα οι τιμές στον Γερμανό είναι χαμηλότερες από όλη την Ευρώπη. Οπότε αν κάποιος ενδιαφέρεται να αγοράσει κάτι από κει, είναι καλή φάση. Η επιστροφή είναι 200 ευρώ ανά άτομο.

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Για να το συνοψίσω, για αγορές από 99 ευρώ δίνει 25% με ανώτερο τα 200 ευρώ, ανά άτομο. + 1% σε πόντους payzy

@geoponer Αυτό που σκέφτομαι ότι μπορεί να γίνεται είναι να φορτώσεις από payzy την revolut. Από εκεί κάνεις καμια 12αρια συναλαγές στο IBAN που θέλεις χωρίς χρέωση (π.χ. η πειραιώς που το έχω πρόσφατο, έχει ανώτερο εισερχόμενο όριο χωρίς χρέωση τα 15 ευρώ)

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω μια αγορά από amazon.it με πιστωτική Πειραιώς για να εκμεταλλευτώ το promo με την επιστροφή της πρώτης δόσης.

Για κάποιο περίεργο λόγο δε περνάει η πληρωμή με τίποτα, ενώ σε άλλα Amazon όλα δουλεύουν ρολόι.

Αν μεταφέρω τα χρήματα από την πιστωτική σε revolut (και μετά πληρώσω με αυτή στην Amazon) αυτό θα φανεί σαν αγορά για την Πειραιώς;

Η "φόρτιση" δηλαδή, λαμβάνετε σαν αγορά;

Θα μπορέσω να μετατρέψω μετά την κίνηση αυτή σε δόσεις;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, AnDas said:

Off topic: με αυτή την ενέργεια σε κάποια προϊόντα οι τιμές στον Γερμανό είναι χαμηλότερες από όλη την Ευρώπη. Οπότε αν κάποιος ενδιαφέρεται να αγοράσει κάτι από κει, είναι καλή φάση. Η επιστροφή είναι 200 ευρώ ανά άτομο.

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sorry για το offtopic, αλλά όσο το έχω ψάξει (smartwatches, smartphones κλπ. που με ενδιαφέρουν), οι τιμές του Γερμανού είναι υψηλότερες ακόμη και με την 25% έκπτωση. Δεν βάζω παραδείγματα για να μη συνεχίσουμε το off-topic, απλά δείτε προσεκτικά τις τιμές πριν αγοράσετε. 

4 ώρες πριν, alfeios said:

Καμία δεν δίνει επιστροφή για πληρωμές δημοσίου.

Η payzy δίνει 1% όπου πληρώσεις με την καταχώρηση στοιχείων κάρτας, για αυτό ρωτάω.

2 ώρες πριν, thodoris85 said:

Για να το συνοψίσω, για αγορές από 99 ευρώ δίνει 25% με ανώτερο τα 200 ευρώ, ανά άτομο. + 1% σε πόντους payzy

@geoponer Αυτό που σκέφτομαι ότι μπορεί να γίνεται είναι να φορτώσεις από payzy την revolut. Από εκεί κάνεις καμια 12αρια συναλαγές στο IBAN που θέλεις χωρίς χρέωση (π.χ. η πειραιώς που το έχω πρόσφατο, έχει ανώτερο εισερχόμενο όριο χωρίς χρέωση τα 15 ευρώ)

Έτσι όμως φοβάμαι ότι θα χάσω το 1% επιστροφή της payzy σε πληρωμές, αν κατάλαβα καλά τι εννοείς.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, geoponer said:

 

Η payzy δίνει 1% όπου πληρώσεις με την καταχώρηση στοιχείων κάρτας, για αυτό ρωτάω.

 

Εχεις κανει πληρωμή δημοσιου με payzy κι εχεις παρει 1% ?

τι πληρωμή ?

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, alfeios said:

Εχεις κανει πληρωμή δημοσιου με payzy κι εχεις παρει 1% ?

τι πληρωμή ?

 

Δενείπα ότι έχω κάνει πληρωμή δημοσίου ε την payzy.

Θα δοκιμάσω τον ΕΝΦΙΑ τέλος του μήνα, είναι η μόνη πληρωμή δημοσίου που μπορεί να γίνει με καταχώρηση στοιχείων κάρτας (μέσω του Taxisnet) από ότι έχω δει. Αν έχετε άλλες προτάσεις, πολύ ευχαρίστως να το δοκιμάσω.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, geoponer said:

Sorry για το offtopic, αλλά όσο το έχω ψάξει (smartwatches, smartphones κλπ. που με ενδιαφέρουν), οι τιμές του Γερμανού είναι υψηλότερες ακόμη και με την 25% έκπτωση. Δεν βάζω παραδείγματα για να μη συνεχίσουμε το off-topic, απλά δείτε προσεκτικά τις τιμές πριν αγοράσετε. 

Η payzy δίνει 1% όπου πληρώσεις με την καταχώρηση στοιχείων κάρτας, για αυτό ρωτάω.

Έτσι όμως φοβάμαι ότι θα χάσω το 1% επιστροφή της payzy σε πληρωμές, αν κατάλαβα καλά τι εννοείς.

Καλά κατάλαβες..νόμιζα ότι αναφέρεσαι στο 25% επιστροφής από το Γερμανο...

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, geoponer said:

Δενείπα ότι έχω κάνει πληρωμή δημοσίου ε την payzy.

Θα δοκιμάσω τον ΕΝΦΙΑ τέλος του μήνα, είναι η μόνη πληρωμή δημοσίου που μπορεί να γίνει με καταχώρηση στοιχείων κάρτας (μέσω του Taxisnet) από ότι έχω δει. Αν έχετε άλλες προτάσεις, πολύ ευχαρίστως να το δοκιμάσω.

Δεν μπορείς να πληρώσεις με payzy. Μη αποδεκτή κάρτα και απόρριψη συναλλαγής 

Link to comment
Share on other sites

Για πληρωμές δημοσίου παίρνει κάρτες μόνο του συστήματος ΔΙΑΣ, δηλαδή ελληνικές.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, ilka71 said:
1 hour ago, katsiletra said:
Για πληρωμές δημοσίου παίρνει κάρτες μόνο του συστήματος ΔΙΑΣ, δηλαδή ελληνικές.

ούτε την viva wallet;

Δεν ξέρω. Δοκίμασε να δεις. Έχω δοκιμάσει Curve, Revolut κτλ δεν παίρνει καμία. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, katsiletra said:

Για πληρωμές δημοσίου παίρνει κάρτες μόνο του συστήματος ΔΙΑΣ, δηλαδή ελληνικές.

Δεν καταλαβαίνω τη λογική, γιατί να μην μπορώ να πληρώσω με ξένη κάρτα...

Έστω ότι εγώ πληρώνομαι σε τράπεζα του εξωτερικού ή έχω κάποια εισοδήματα από εκεί. Αν πληρώσω με κάποια ξένη κάρτα στην ουσία εισάγω χρήματα στο Ελληνικό τραπεζικό σύστημα, άρα φέρνω ξένο χρήμα στην Ελλάδα.

Αν πάλι χρησιμοποιήσω ελληνική κάρτα, απλά ανακυκλώνω τα χρήματα εντός του συστήματος.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, geoponer said:

Δεν καταλαβαίνω τη λογική, γιατί να μην μπορώ να πληρώσω με ξένη κάρτα...

Έστω ότι εγώ πληρώνομαι σε τράπεζα του εξωτερικού ή έχω κάποια εισοδήματα από εκεί. Αν πληρώσω με κάποια ξένη κάρτα στην ουσία εισάγω χρήματα στο Ελληνικό τραπεζικό σύστημα, άρα φέρνω ξένο χρήμα στην Ελλάδα.

Αν πάλι χρησιμοποιήσω ελληνική κάρτα, απλά ανακυκλώνω τα χρήματα εντός του συστήματος.

Δεν υπάρχει λογική στο ελληνικό δημόσιο. Όταν πας να πληρώσεις με ξένη κάρτα οφειλές, βγάζει μήνυμα ότι δέχεται κάρτες μόνο του συστήματος ΔΙΑΣ. 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τους ενημερωμένους (12/12) όρους του Winbank pay, μέσα από την εφαρμογή.

Ενδιαφέρον το άρθρο 18 (δεν θυμάμαι αν υπήρχε και στην προηγούμενη έκδοση):

18. H Τράπεζα διατηρεί το δικαίωμα να επιβάλει χρέωση για τη χρήση της Υπηρεσίας, 
σύμφωνα με το Τιμολόγιο Προμηθειών της.

Ικανούς τους έχω να αρχίσουν να χρεώνουν τις ανέπαφες συναλλαγές! 🤬

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τους ενημερωμένους (12/12) όρους του Winbank pay, μέσα από την εφαρμογή.
Ενδιαφέρον το άρθρο 18 (δεν θυμάμαι αν υπήρχε και στην προηγούμενη έκδοση):
18. H Τράπεζα διατηρεί το δικαίωμα να επιβάλει χρέωση για τη χρήση της Υπηρεσίας, 
σύμφωνα με το Τιμολόγιο Προμηθειών της.

Ικανούς τους έχω να αρχίσουν να χρεώνουν τις ανέπαφες συναλλαγές!

Μαλλον προσπαθουν να σπρωξουν κοσμο στο GPAY/ Apple Pay

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zurabi_97 said:

Μαλλον προσπαθουν να σπρωξουν κοσμο στο GPAY/ Apple Pay

Παράξενο μου ακούγεται γιατί αυτό αυξάνει το κόστος τους - και οι ελληνικές τράπεζες δεν χαρίζουν ούτε λεπτό. 

Πάντως από τη στιγμή που κατάφεραν να σπρώξουν τον κόσμο σε πληρωμές με κάρτες, να αυξήσουν το κόστος της χρήσης της κάρτας για τους χρήστες (ετήσιες συνδρομές και κόστος επανέκδοσης) και να αυξήσουν τις επιβαρύνσεις ακόμη και για πλήρως ψηφιακές συναλλαγές που μειώνουν τα λειτουργικά τους κόστη (βλ. πληρωμές σε δήμους και τρίτους μέσω web), δεν θα μου έκανε εντύπωση να χρεώσουν ακόμα και τις ανέπαφες συναλλαγές.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Παράξενο μου ακούγεται γιατί αυτό αυξάνει το κόστος τους - και οι ελληνικές τράπεζες δεν χαρίζουν ούτε λεπτό. 
Πάντως από τη στιγμή που κατάφεραν να σπρώξουν τον κόσμο σε πληρωμές με κάρτες, να αυξήσουν το κόστος της χρήσης της κάρτας για τους χρήστες (ετήσιες συνδρομές και κόστος επανέκδοσης) και να αυξήσουν τις επιβαρύνσεις ακόμη και για πλήρως ψηφιακές συναλλαγές που μειώνουν τα λειτουργικά τους κόστη (βλ. πληρωμές σε δήμους και τρίτους μέσω web), δεν θα μου έκανε εντύπωση να χρεώσουν ακόμα και τις ανέπαφες συναλλαγές.

Οι υπηρεσιες οπως Winbank Pay (και αντιστοιχες αλλων τραπεζων), εχουν αρκετα μεγαλο κοστος για συντηρηση. Ισως γι αυτο.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλα Χριστουγεννα παιδια.Να ρωτησω κ εγω κατι.Τους πρωτους μηνες του 2023 θα μου ληξη η χρεωστκη κ η προπληρωμενη στην Εθνικη που εχω.Θα μου τραβηξουν 12 ευρω στο συνολο για να τις επανεκδωσουν?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για όποιον γνωρίζει. Πώς μπορεί να γίνει μεταφορά ενός μεγάλου ποσού από τον λογαριασμό του παππού στο εγγόνι χωρίς να χρειαστεί να πληρωθεί φόρος? Δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο λογαριασμός του ενδιάμεσου (πατέρα) γιατί είναι δεσμευμένος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...