Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

6 ώρες πριν, nikolasn80 said:

αντικατασταση πιστωτικης απο εθνικη ειμαστε στυην 15 μερα αναμονης

ολο μυ την στελνουνε αλλα περιμενε ακομα

Δεν φταιει η εθνική αλλα τα διαλυμένα ταχυδρομεία, θελουν 10,15 μέρες για ενα γράμμα απο το τοπικο κέντρο διανομής μέχρι το σπίτι σου. Στην δικη μου περίπτωση αυτη η απόσταση ειναι 100μ😂

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Δεν φταιει η εθνική αλλα τα διαλυμένα ταχυδρομεία, θελουν 10,15 μέρες για ενα γράμμα απο το τοπικο κέντρο διανομής μέχρι το σπίτι σου. Στην δικη μου περίπτωση αυτη η απόσταση ειναι 100μ😂

Εμένα μου έφεραν έντυπο λογαριασμό, από το τοπικό ταχυδρομείο, χθες  Σάββατο... 

Νια, Νια, Νια Νια Νια 😂😂😂

Τα καλά του χωριού! 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Δεν φταιει η εθνική αλλα τα διαλυμένα ταχυδρομεία, θελουν 10,15 μέρες για ενα γράμμα απο το τοπικο κέντρο διανομής μέχρι το σπίτι σου. Στην δικη μου περίπτωση αυτη η απόσταση ειναι 100μ😂

Συμφωνώ. Οι λογαριασμοί της πιστωτικής μου έρχονται τουλάχιστον με 15-20 ημέρες καθυστέρηση, εντός Αττικής. Η ημερομηνία παράδοσης στα ΕΛΤΑ που αναγράφεται στον φάκελο επιβεβαιώνει την αργοπορία λόγω ΕΛΤΑ.

Ευτυχώς που τη διαχειρίζομαι μέσω i-bank και μπορώ να πληρώνω στην ώρα μου, αλλιώς θα είχα πρόβλημα.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites






Γράφεις τα δικά σου και εγώ την πολυετή εμπειρία μου στην Alpha με 2 κάρτες της (Mastercard και Diners).
Σταματώ εδώ γιατί δεν αξίζει η συνέχιση.


θα συμφωνησω με τον φίλο minast "που γράφει τα δικά του". Δεν μπορεί εσύ που έχεις "πολυετή εμπειρία", να έχεις διαφορετική αντιμετώπιση από όλους τους πελάτες , όλων των τραπεζών!
Δες αυτό που γράφει ο φίλος πιο πάνω και μην απαντάς ειρωνικά χωρίς να το ψάξεις λιγο. Όλοι κάνουμε λάθη , δεν είναι κακό!

Και όχι, δεν είναι πρόβλημα! Ασφάλεια λέγεται, σε περίπτωση κλοπής κάρτας! :)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, pank said:

θα συμφωνησω με τον φίλο minast "που γράφει τα δικά του". Δεν μπορεί εσύ που έχεις "πολυετή εμπειρία", να έχεις διαφορετική αντιμετώπιση από όλους τους πελάτες , όλων των τραπεζών!
Δες αυτό που γράφει ο φίλος πιο πάνω και μην απαντάς ειρωνικά χωρίς να το ψάξεις λιγο. Όλοι κάνουμε λάθη , δεν είναι κακό!

Και όχι, δεν είναι πρόβλημα! Ασφάλεια λέγεται, σε περίπτωση κλοπής κάρτας! 🙂
 

Ψάχνω να βρω την ειρωνία στο post μου, που κατάλαβες μόνον εσύ, αλλά δεν τη βρίσκω.

Αντίθετα, τη βρίσκω στο δικό σου.

'Ολοι κάνουμε λάθη, δεν είναι κακό!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρω την ειρωνία στο post μου, που κατάλαβες μόνον εσύ, αλλά δεν τη βρίσκω.
Αντίθετα, τη βρίσκω στο δικό σου.
'Ολοι κάνουμε λάθη, δεν είναι κακό!
"Γράφεις τα δικά σου και εγώ την πολυετή εμπειρία μου"
Μην ψάχνεις πολύ την ειρωνία σου, δεν χρειάζεται!

Εσύ δεν παραδέχεσαι ότι ειρωνεύτηκες και ότι τάχα τα ξέρεις όλα !

Πολύ ασχολήθηκα, ας νομίζεις ότι είσαι ο Νο1 πελάτης τραπεζών, δεν έχεις όρια στις ανέπαφες συναλλαγές και ξέρεις τα πάντα!

Πάμε παρακάτω....

Link to comment
Share on other sites

On 27/11/2022 at 12:41 ΜΜ, thodoris85 said:

Καλησπέρα,

αποστολή από Πειραιώς με επιλογή "BEN - Επιθυμώ να επιβαρυνθεί ο δικαιούχος με τα έξοδα όλων των τραπεζών" προς revolut, θα έχει μηδενική χρέωση και για τα δυο μέρη;

Για την ιστορία να αναφέρω πως η επιλογή BEN (όταν και αν παρέχεται) είναι σαν να επιλέξεις SHA με ποσό εντολής που να περιλαμβάνει και τα έξοδα εξερχόμενης εντολης

π.χ. Έστω επιλέγεις να στείλεις €200,00 με SHA (shared) και θα χρεωθείς επιπλέον €1,40 εσύ και η άλλη τράπεζα θα χρεώσει βασει της δικής της πολιτικής. Δηλαδή εσύ θα χρεωθείς €201,40 και η εντολή θα διαβιβαστεί στην άλλη τράπεζα με ποσό €200,00.

Αντιθέτως αν σου επιτραπεί να επιλέξεις BEN (beneficiary) και επιλέξεις να χρεωθεί ο λογαριασμός σου με ποσό €200,00 θα αφαιρούν τα έξοδα €1,40 και η άλλη τράπεζα θα χρεώσει βασει της δικής της πολιτικής. Δηλαδή εσύ θα χρεωθείς €200,00 και η εντολή θα διαβιβαστεί στην άλλη τράπεζα με ποσό €198,60.

Γενικός κανόνας: Όταν στέλνουμε σε πολιτισμένα κράτη επιλέγουμε SHA ενώ όταν στέλνουμε εντός Ελλάδας επιλέγουμε OUR, εκτός και αν ο παραλήπτης έχει δωρεάν εισερχόμενες εντολές.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει και σε άλλον/άλλους να μην εμφανίζει το διαθέσιμο υπόλοιπο των affinity euros στο μενου της εφαρμογής/ιστοσελίδας της alpha bank;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ανακάλυψα ότι έχει απενεργοποιηθεί το winbank pay από την εφαρμογή. Πήγα να το ενεργοποιήσω και δεν ενεργοποιείται με πετάει έξω από την εφαρμογή. Όχι ότι το χρησιμοποιώ, αφού έχω το Google Pay, απλά το διαπίστωσα. Να το πάνε για κατάργηση; 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, thodoris85 said:

Συμβαίνει και σε άλλον/άλλους να μην εμφανίζει το διαθέσιμο υπόλοιπο των affinity euros στο μενου της εφαρμογής/ιστοσελίδας της alpha bank;

Εγώ τα βλέπω κάτω από το τρέχον υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα βλέπω κάτω από το τρέχον υπόλοιπο.
Και σε εμένα το ίδιο, φαίνονται κανονικά

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Mariael said:

Αν έχω κάρτα revolut  μπορώ να πληρώνομαι σε αυτήν  από την εταιρεία που εργάζομαι;

 

κανονικα ναι, αλλα ρωτα ο λογιστη σου για να εισαι σιγουρος/η.

Η Revolut ειναι Ευρωπαικη τραπεζα. Σκεψου απλα οτι η εξυπηρετηση μπορει να ειναι ενα θεμα αν εχεις ολα τα χρηματα σου εκει.

Πχ. αν σου παγωσουν τα χρηματα και ζητησουν διευκρινησεις απο που ηρθαν τα χρηματα, θα υπαρξει ενα μεγαλυτερο διαστημα συννενοησης μεχρι να τους στειλεις τα αποδεικτικα, απ'οτι εαν πχ ειχες ελληνικη συστημικη τραπεζα.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

κανονικα ναι, αλλα ρωτα ο λογιστη σου για να εισαι σιγουρος/η.
Η Revolut ειναι Ευρωπαικη τραπεζα. Σκεψου απλα οτι η εξυπηρετηση μπορει να ειναι ενα θεμα αν εχεις ολα τα χρηματα σου εκει.
Πχ. αν σου παγωσουν τα χρηματα και ζητησουν διευκρινησεις απο που ηρθαν τα χρηματα, θα υπαρξει ενα μεγαλυτερο διαστημα συννενοησης μεχρι να τους στειλεις τα αποδεικτικα, απ'οτι εαν πχ ειχες ελληνικη συστημικη τραπεζα.
Μια διόρθωση.
Δεν είναι τράπεζα ακριβώς.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

Αν έχω κάρτα revolut  μπορώ να πληρώνομαι σε αυτήν  από την εταιρεία που εργάζομαι;
 
Σαφώς.
Πολλές εταιρίες πληρώνουν εκεί τους εργαζόμενους τους εδώ και πολλά χρόνια.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Mariael said:

Αν έχω κάρτα revolut  μπορώ να πληρώνομαι σε αυτήν  από την εταιρεία που εργάζομαι;

 

Και οως θα φανούν τα έδωσα σου στην εφορεία πχ για μια μελλοντική αγορα που θα χρειαστεί να κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Και οως θα φανούν τα έδωσα σου στην εφορεία πχ για μια μελλοντική αγορα που θα χρειαστεί να κάνεις;
Πιστεύω τα δηλώνεις εσύ τα έσοδα σου στον αντίστοιχο κωδικό.
Δεν νομίζω ότι είμαστε υποχρεωμένοι να έχουμε χρήματα σε ελληνική τράπεζα!
Μια διόρθωση.
Δεν είναι τράπεζα ακριβώς.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

Νομίζω ότι πλέον είναι τράπεζα ακριβώς.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pank said:

Πιστεύω τα δηλώνεις εσύ τα έσοδα σου στον αντίστοιχο κωδικό.
Δεν νομίζω ότι είμαστε υποχρεωμένοι να έχουμε χρήματα σε ελληνική τράπεζα!Νομίζω ότι πλέον είναι τράπεζα ακριβώς.

Αν τα δηλωνει τι νόημα εχει να του τα βαζουν στην ρεβο, τεσπα γουστα ειναι αυτα.

Και ναι η ρεβο ειναι πλέον τράπεζα 

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2022 at 10:36 ΠΜ, mythos_bt said:

Από τότε που άρχισε η χρέωση των 6€ κατά την ανανέωση της χρεωστικής της εθνικής, η διάρκεια περιορίστηκε στα 2 έτη. 

Δηλαδή κάθε δυο χρόνια θα πληρώνω 6€ για χρεωστική; Αν είναι δυνατόν δηλαδή; 
Και εμένα στα κοντά είναι να αλλάξω.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

 

18 ώρες πριν, Mariael said:

Αν έχω κάρτα revolut  μπορώ να πληρώνομαι σε αυτήν  από την εταιρεία που εργάζομαι;

 

Δεν είναι ακόμη τόσο ξεκάθαρο. Σύμφωνα με άρθρο του Σεπτέμβρη 2022

Σύμφωνα με την με  >Αριθμ. 26034/695/18.6.2019 ΚΥΑ..... 

1. Τραπεζικό λογαριασμό μισθοδοσίας, μπορεί έως σήμερα εργαζόμενος να «ανοίξει» μόνο σε εγχώρια τράπεζα. Συνεπώς, αρχικά αν και ο νόμος αναφέρεται σε τραπεζικά ιδρύματα χωρίς να εξειδικεύει αυτά σε ημεδαπής ή αλλοδαπής, ή αλλοδαπά με μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα, ή σε χρηματοοικονομικά ιδρύματα (financial institutions), έμμεσα προκύπτει ότι η μισθοδοσία πρέπει να καταβληθεί σε τραπεζικό ίδρυμα της ημεδαπής.

3. Η απελευθέρωση των πληρωμών προβλέπεται από την ευρωπαϊκή οδηγία PSD2 που βρίσκεται ήδη σε εφαρμογή από το 2018 στη χώρα μας και αυτή τη στιγμή τράπεζες και αρμόδιοι φορείς βρίσκονται σε συζητήσεις για εφαρμογή της οδηγίας και στις μισθοδοσίες. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι πλέον δεν θα είναι υποχρεωτική η καταβολή της μισθοδοσίας μέσω του SWIFT, αλλά θα αρκεί να δηλώνεται ο κωδικός IBAN. Πρακτικά, ο μισθωτός θα είναι σε θέση να λάβει το μισθό του ακόμα και μέσω Viva ή Revolut.

(διαβάστε το άρθρο για περισσότερα)

9 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Αν τα δηλωνει τι νόημα εχει να του τα βαζουν στην ρεβο, τεσπα γουστα ειναι αυτα.

Και ναι η ρεβο ειναι πλέον τράπεζα 

Προφανώς ελέγχονται οι κινήσεις λογαριασμών που διατηρεί ο κόσμος στο εξωτερικό και πιθανώς να υπάρχει διασταύρωση με τις ελληνικές αρχές σε περίπτωη ύποπτων κινήσεων. Αν πρόκειται για εισοδήματα από αδήλωτη εργασία, η Revolut δεν αποτελεί λύση - και κακώς το συζητάμε δημόσια εδώ.

15 minutes ago, Nikolas14 said:

Δηλαδή κάθε δυο χρόνια θα πληρώνω 6€ για χρεωστική; Αν είναι δυνατόν δηλαδή; 
Και εμένα στα κοντά είναι να αλλάξω.

Ναι, από τη στιγμή που δεν τους βάζει χέρι η αρμόδια αρχή, όλες οι υπερβολικές/παράνομες/καταχρηστικές χρεώσεις θα παραμένουν - πιθανώς και να αυξάνονται. Οι τράπεζες αιτιολογούν την χρέωση για την ανανέωση της χρεωστικής κάρτας ως κόστος που προκύπτει από την αυξανόμενη χρήση της - γεγονός παράλογο, αφού λόγω των σχετικά υψηλών προμηθειών λόγω της χρήσης καρτών τα κέρδη τους έχουν εκτοξευθεί (σε σχέση με τη χρήση μετρητών).

Ιδανικά θα έπρεπε να δίνουν την επιλογή για virtual και τα ATM να ενημερωθούν ώστε να υποστηρίζουν τη χρήση τους μέσω NFC (ώστε να μη χρειάζεται το πλαστικό), αλλά αυτό σημαίνει αυξημένο κόστος για τις τράπεζες (αναβάθμιση ATM) και απώλεια κερδών λόγω της αντικατάστασης των πλαστικών από virtual.

Έχουμε δει πόσο "δυσκοίλιες" ήταν στην υιοθέτηση του GPay/Wallet που μειώνει τα κέρδη τους από τη χρήση καρτών, αλλά και το πώς κλείνουν υποκαταστήματα και εξωτερικά ATM στο βωμό του κέρδους, οπότε μην περιμένουμε σύντομα τέτοιες αλλαγές.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Η εθνική από ποτε ζητάει 0.5€ για μεταφορα από 50 έως 500€ μέσω iris??? 

Ευτυχώς έκανα τη δουλειά μου δωρεάν με αποστολή 50€ κάθε φορά. 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, geoponer said:

 

Δεν είναι ακόμη τόσο ξεκάθαρο. Σύμφωνα με άρθρο του Σεπτέμβρη 2022

Σύμφωνα με την με  >Αριθμ. 26034/695/18.6.2019 ΚΥΑ..... 

1. Τραπεζικό λογαριασμό μισθοδοσίας, μπορεί έως σήμερα εργαζόμενος να «ανοίξει» μόνο σε εγχώρια τράπεζα. Συνεπώς, αρχικά αν και ο νόμος αναφέρεται σε τραπεζικά ιδρύματα χωρίς να εξειδικεύει αυτά σε ημεδαπής ή αλλοδαπής, ή αλλοδαπά με μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα, ή σε χρηματοοικονομικά ιδρύματα (financial institutions), έμμεσα προκύπτει ότι η μισθοδοσία πρέπει να καταβληθεί σε τραπεζικό ίδρυμα της ημεδαπής.

3. Η απελευθέρωση των πληρωμών προβλέπεται από την ευρωπαϊκή οδηγία PSD2 που βρίσκεται ήδη σε εφαρμογή από το 2018 στη χώρα μας και αυτή τη στιγμή τράπεζες και αρμόδιοι φορείς βρίσκονται σε συζητήσεις για εφαρμογή της οδηγίας και στις μισθοδοσίες. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι πλέον δεν θα είναι υποχρεωτική η καταβολή της μισθοδοσίας μέσω του SWIFT, αλλά θα αρκεί να δηλώνεται ο κωδικός IBAN. Πρακτικά, ο μισθωτός θα είναι σε θέση να λάβει το μισθό του ακόμα και μέσω Viva ή Revolut.

(διαβάστε το άρθρο για περισσότερα)

 

καταλαβαίνω την λογικη του αρθρου και κυριως το προβλημα οτι το ελληνικο δημοσιο δεν μπορει να κατασχεσει χρηματα απο μισθοδοσια σε τραπεζα του εξωτερικου σε αντιθεση με του εσωτερικου, αλλα δεν ξερω για εσας, εγω ποτε δεν ειχα λογαριασμο μισθοδοσιας σε ελληνικη τραπεζα. Παντα ανοιγα ενα καταθετικο με το καλυτερο επιτοκιο (πασοκ, ωραια χρονια) και εβαζα εκει να μπαινει ο μισθος, αρα θεωρητικα και αυτο παρανομο ειναι; Εαν οχι, τοτε το να πληρωνεσαι σε τραπεζα του εξωτερικου ειναι οκ αφου φαινονται οι απολαβες στην εφορια 🙂

Edited by stathis123

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πλέον είναι τράπεζα ακριβώς.
Πώς είναι τράπεζα;
Δάνειά δίνει;
Λογαριασμούς ρεύματος και λοιπά utility bills πληρώνεις με αυτή;
Επιταγές βγάζει;
Όχι, άρα δεν είναι.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, junglist said:

Πώς είναι τράπεζα;
Δάνειά δίνει;
Λογαριασμούς ρεύματος και λοιπά utility bills πληρώνεις με αυτή;
Επιταγές βγάζει;
Όχι, άρα δεν είναι.

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

Τί σημασία έχουν όλα αυτά που αναφέρεις; Φυσικά και είναι τράπεζα. Το ότι δεν δίνει κάποια προιόντα δεν σημαίνει ότι δεν κατέχει τραπεζική άδεια στον ΕΟΧ. Έχει κανονικά άδεια και οι καταθέσεις είναι εγγυημένες έως 100.000€.

 

To be a bank, Revolut requires a banking license from each region it operates in. At the moment, Revolut holds a banking license for the EEA (European Economic Area), which was granted by the Bank of Lithuania.

Edited by stathis123

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2022 at 9:14 ΠΜ, junglist said:

Πώς είναι τράπεζα;
Δάνειά δίνει;
Λογαριασμούς ρεύματος και λοιπά utility bills πληρώνεις με αυτή;
Επιταγές βγάζει;
Όχι, άρα δεν είναι.

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

Το οτι είναι τράπεζα δε σημαίνει πως προσφέρει το σύνολο των προϊόντων των ανταγωνιστών της. Υπάρχουν πάρα πολλές τράπεζες σε όλη την Ευρώπη που δε προσφέρουν τα πάντα ως προϊόντα, δε τις κάνει αυτό "λιγότερο" τράπεζες. Απλά ο καθενας αξιολογεί αν οι παρεχόμενες υπηρεσίες καλύπτουν τις ανάγκες του, αν ναι, τη χρησιμοποιεί, αν όχι, πάει αλλού

On 14/12/2022 at 10:10 ΠΜ, geoponer said:

 

Δεν είναι ακόμη τόσο ξεκάθαρο. Σύμφωνα με άρθρο του Σεπτέμβρη 2022

Σύμφωνα με την με  >Αριθμ. 26034/695/18.6.2019 ΚΥΑ..... 

1. Τραπεζικό λογαριασμό μισθοδοσίας, μπορεί έως σήμερα εργαζόμενος να «ανοίξει» μόνο σε εγχώρια τράπεζα. Συνεπώς, αρχικά αν και ο νόμος αναφέρεται σε τραπεζικά ιδρύματα χωρίς να εξειδικεύει αυτά σε ημεδαπής ή αλλοδαπής, ή αλλοδαπά με μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα, ή σε χρηματοοικονομικά ιδρύματα (financial institutions), έμμεσα προκύπτει ότι η μισθοδοσία πρέπει να καταβληθεί σε τραπεζικό ίδρυμα της ημεδαπής.

3. Η απελευθέρωση των πληρωμών προβλέπεται από την ευρωπαϊκή οδηγία PSD2 που βρίσκεται ήδη σε εφαρμογή από το 2018 στη χώρα μας και αυτή τη στιγμή τράπεζες και αρμόδιοι φορείς βρίσκονται σε συζητήσεις για εφαρμογή της οδηγίας και στις μισθοδοσίες. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι πλέον δεν θα είναι υποχρεωτική η καταβολή της μισθοδοσίας μέσω του SWIFT, αλλά θα αρκεί να δηλώνεται ο κωδικός IBAN. Πρακτικά, ο μισθωτός θα είναι σε θέση να λάβει το μισθό του ακόμα και μέσω Viva ή Revolut.

(διαβάστε το άρθρο για περισσότερα)

Προφανώς ελέγχονται οι κινήσεις λογαριασμών που διατηρεί ο κόσμος στο εξωτερικό και πιθανώς να υπάρχει διασταύρωση με τις ελληνικές αρχές σε περίπτωη ύποπτων κινήσεων. Αν πρόκειται για εισοδήματα από αδήλωτη εργασία, η Revolut δεν αποτελεί λύση - και κακώς το συζητάμε δημόσια εδώ.

Ναι, από τη στιγμή που δεν τους βάζει χέρι η αρμόδια αρχή, όλες οι υπερβολικές/παράνομες/καταχρηστικές χρεώσεις θα παραμένουν - πιθανώς και να αυξάνονται. Οι τράπεζες αιτιολογούν την χρέωση για την ανανέωση της χρεωστικής κάρτας ως κόστος που προκύπτει από την αυξανόμενη χρήση της - γεγονός παράλογο, αφού λόγω των σχετικά υψηλών προμηθειών λόγω της χρήσης καρτών τα κέρδη τους έχουν εκτοξευθεί (σε σχέση με τη χρήση μετρητών).

Ιδανικά θα έπρεπε να δίνουν την επιλογή για virtual και τα ATM να ενημερωθούν ώστε να υποστηρίζουν τη χρήση τους μέσω NFC (ώστε να μη χρειάζεται το πλαστικό), αλλά αυτό σημαίνει αυξημένο κόστος για τις τράπεζες (αναβάθμιση ATM) και απώλεια κερδών λόγω της αντικατάστασης των πλαστικών από virtual.

Έχουμε δει πόσο "δυσκοίλιες" ήταν στην υιοθέτηση του GPay/Wallet που μειώνει τα κέρδη τους από τη χρήση καρτών, αλλά και το πώς κλείνουν υποκαταστήματα και εξωτερικά ATM στο βωμό του κέρδους, οπότε μην περιμένουμε σύντομα τέτοιες αλλαγές.

Η Eurobank έχει αρκετά ΑΤΜ που δέχονται και Apple Pay.

On 13/12/2022 at 3:21 ΜΜ, Mariael said:

Αν έχω κάρτα revolut  μπορώ να πληρώνομαι σε αυτήν  από την εταιρεία που εργάζομαι;

 

Αν μπορείς να δηλώνεις στην εφορία τις κινήσεις με κάρτες άλλων χωρών και αυτές μετράνε στο αφορολόγητο, τότε τα κουσούρια που βλέπω είναι: 1. Έχεις θέμα με τις αναλήψεις, ούτε εγώ χρησιμοποιώ μετρητά στις αγορές μου, αλλά σε κάποιες συναλλαγές ακόμα χρειάζονται ή χρειάζεται να μεταφέρεις λεφτά σε άλλη τράπεζα, π.χ. σε άλλη τράπεζα πληρώνομαι, σε άλλη πληρώνω ενοίκιο. 2. Αν ενδιαφέρεσαι να αποκτήσεις άλλα τραπεζικά προϊόντα (πιστωτική, δάνεια κλπ), τότε η τράπεζα που έχεις τη μισθοδοσία και πιο εύκολα στα εγκρίνει και καλύτερους όρους σου δίνει (π.χ. αμα θες μια πιστωτική για άτοκες δόσεις). 3. Μέχρι πρότινος, σε αρκετές συναλλαγές όπως αυτές του δημοσίου, δε γίνονταν δεκτές κάρτες εξωτερικού αλλά νομίζω αυτό πρόκειται να αλλάξει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...