Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

11 ώρες πριν, thansof_7 said:

Καλησπέρα! Μια γρήγορη ερώτηση.. Αγόρασα το πακέτο "εξοφ-λυση" της τραπ Πειραιώς στις 28/11 με 10€ που δίνει και 5000 yellows τα οποία όμως δεν έχουν εμφανιστεί ακόμα στον λογαριασμό μου.. Έχει τύχει και σε άλλον αυτό... 

Πήρα τηλέφωνο το πρωί στην εξυπηρέτηση και είχε 50(!) λεπτά αναμονη! Κάλεσα και πριν λίγο κ μου είπαν ότι τέτοια θέματα δεν τα εξυπηρετούν τώρα και να καλέσω αύριο πρωί!!! 

Χθες απο το πρωι -για αλλη μια φορα-  ειχε θεμα η Πειραιως και τρεχανε... δεν επαιζε τιποτα. Μεχρι και bannerακι εβαλαν στο site τους. 🤣

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, thansof_7 said:

Πήρα τηλέφωνο το πρωί στην εξυπηρέτηση και είχε 50(!) λεπτά αναμονη! Κάλεσα και πριν λίγο κ μου είπαν ότι τέτοια θέματα δεν τα εξυπηρετούν τώρα και να καλέσω αύριο πρωί!!! 

Έχει αλλάξει η πολιτική της τηλεφωνικής εξυπηρέτησης της Πειραιώς, και πλέον μπορείς να μιλήσεις με agent μόνο Δε-Πα και εργάσιμες ώρες. Εγώ για κάτι απλό δεν μπόρεσα να εξυπηρετηθώ το απόγευμα που είμαι σπίτι, οπότε δοκίμασα πρωί.

Όλα στο πλαίσιο της εξοικονόμησης πόρων και ειδικά χρημάτων....

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ένα νέο στοιχείο που ανακάλυψα χθες για τη νέα πιστωτική της ΕΤΕ.

Πριν από 1,5 μήνα περίπου μπλοκαρίστηκε η πιστωτική που είχα επι χρόνια και έβγαλα νέα. Παρατήρησα ότι όποτε τη χρησιμοποιούσα ήθελε pin ακόμη και στις περιπτώσεις που το ποσό ήταν μικρότερο των 50€. Ρώτησα την εξυπηρέτηση και μετά από συνεννόηση είπε μια μπούρδα που δεν είχε αποτέλεσμα. Χθες που τη χρησιμοποίησα για 15€ περίπου ζήτησε πάλι pin, τηλεφώνησα στην εξυπηρέτηση και η κοπέλα απάντησε αμέσως ότι ζητάει pin όταν 1) έχει καιρό να χρησιμοποιηθεί και 2) έχει συμπληρωθεί το όριο των 150€.

Ρώτησα ποιο είναι αυτό το όριο και με οδήγησε να το βρω στην ιστοσελίδα της ΕΤΕ, οπότε σήμερα που έφτασε στα 130€ το επανέφερα στο 0, για να μην χρειαστεί pin πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό αυτό. Σε όλες τις τράπεζες, υπάρχει ένα άθροισμα αγορών χωρίς pin το οποίο είναι 150€. Όταν συμπληρώσεις το ποσό ή κάνεις συναλλαγή πάνω από 50€ (ή το όριο που έχεις θέσει), η συναλλαγή ολοκληρώνεται με pin και το όριο μηδενίζεται. 

Link to comment
Share on other sites

Στα πολλά χρόνια που χρησιμοποιώ πιστωτικές δεν έχω αντιμετωπίσει αυτό το όριο.

Χθες ρώτησα την εξυπηρέτηση της ΕΤΕ αν αλλάζει το όριο και απάντησε αρνητικά.

Μηδενίζει, βέβαια, όταν πληρώσεις με pin

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, makap said:

Στα πολλά χρόνια που χρησιμοποιώ πιστωτικές δεν έχω αντιμετωπίσει αυτό το όριο.

Χθες ρώτησα την εξυπηρέτηση της ΕΤΕ αν αλλάζει το όριο και απάντησε αρνητικά.

Μηδενίζει, βέβαια, όταν πληρώσεις με pin

Σε όλες τις Ελληνικές κάρτες υποτίθεται ότι συμβαίνει αυτό. Στις δικές μου το έχω επιβεβαιώσει πολλές φορές.

Edited by minast
typo
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, minast said:

Σε όλες τις Ελληνικές κάρτες υποτίθεται ότι συμβαίνει αυτό. Στις δικές μου το έχω επιβεβαιώσι πολλές φορές.

και στην Revolut, και στην Curve το ιδιο

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, minast said:

Σε όλες τις Ελληνικές κάρτες υποτίθεται ότι συμβαίνει αυτό. Στις δικές μου το έχω επιβεβαιώσει πολλές φορές.

Με τις κάρτες της Alpha (Mastercard και Diners), που χρησιμοποιώ για τις περισσότερες συναλλαγές μου, δεν είχα ποτέ τέτοιo πρόβλημα.

Άλλωστε, και στην ιστοσελίδα της δεν υπάρχει επιλογή για όριο.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, makap said:

Με τις κάρτες της Alpha (Mastercard και Diners), που χρησιμοποιώ για τις περισσότερες συναλλαγές μου, δεν είχα ποτέ τέτοιo πρόβλημα.

Άλλωστε, και στην ιστοσελίδα της δεν υπάρχει επιλογή για όριο.

Μα δεν είναι πρόβλημα, είναι λειτουργία (feature) των ανέπαφων συναλλαγών βάσει Ευρωπαϊκής Οδηγίας. Εγώ το έχω συναντήσει σε Alpha Mastercard σίγουρα. Παραθέτω και από τη σελίδα της Πειραιώς, απλά επειδή αυτή βγήκε πρώτη στην αναζήτηση:

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/anepafes-sinallages

Quote

Υπενθυμίζεται ότι εξακολουθεί να ισχύει η πληκτρολόγηση του PIN στις συναλλαγές άνω των 50€, καθώς και στην 1η συναλλαγή μετά τη συμπλήρωση του σωρευτικού ποσού των 150€, σε συνεχόμενες ανέπαφες συναλλαγές χωρίς ΡΙΝ, βάσει της Ευρωπαϊκής Οδηγίας PSD2.

 

Link to comment
Share on other sites

Γράφεις τα δικά σου και εγώ την πολυετή εμπειρία μου στην Alpha με 2 κάρτες της (Mastercard και Diners).

Σταματώ εδώ γιατί δεν αξίζει η συνέχιση.

Link to comment
Share on other sites

1.51%

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τελικά μάλλον δεν είναι 1.5... βλέπω 2,06 συν 0.24 /συναλλαγή χώρια την χρέωση της άλλης τράπεζας!
7d63856576f9c26ce185ef346b78031c.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανεις γιατί σε τραπεζα πειραιώς , αν κανω πληρωμες μεσω iPhone ή Apple Watch δεν λαμβάνω Yellows ;

Προχθές στο black friday εκανα με το πλαστικό και περάστικαν αρα μας ωθεί η τράπεζα να πληρωνουμε με πλαστικό ώστε να εχουμε και την επιβράβευση ; 

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, SkenaDena said:

Γνωρίζει κανεις γιατί σε τραπεζα πειραιώς , αν κανω πληρωμες μεσω iPhone ή Apple Watch δεν λαμβάνω Yellows ;

Προχθές στο black friday εκανα με το πλαστικό και περάστικαν αρα μας ωθεί η τράπεζα να πληρωνουμε με πλαστικό ώστε να εχουμε και την επιβράβευση ; 

Λαμβάνεις απλά θέλει μερικές μέρες μέχρι να γίνει η εκκαθάριση. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, ilka71 said:

τελικά μάλλον δεν είναι 1.5... βλέπω 2,06 συν 0.24 /συναλλαγή χώρια την χρέωση της άλλης τράπεζας!
7d63856576f9c26ce185ef346b78031c.jpg

αυτο το πινακακι που βλεπεις ειναι οι χρεωσεις εφοσον χρεωσεις την καρτα χωρις να εχει παρουσια στο χωρο και συγκεκριμενα μεσω τηλεφωνου. (βλ. telemarketing, τηλεφωνικες παραγγελιες κλπ)

Στο πρωτο πινακακι που ειναι για χρεωσεις μεσω τερματικού σου λεει πως η προμηθεια της viva ειναι 1,16% ομως δεν ειναι η τελικη χρεωση καθως πρεπει να συμπεριλαβεις τα κοστη interchange + scheme.

Για visa/mastercard/discover που εχουν εκδοθει στην ΕΕ:

Το interchange Κοστος ειναι 0,2% για χρεωστικες καρτες & 0,3% για πιστωτικες.

Το scheme κοστος κυμαινεται από 0,15% έως 0,65% αναλογα το payment network.

Συνοψιζοντας: Ελάχιστη προμηθεια: 1,16 + 0,2 + 0,15 = 1,51%

Μέγιστη προμήθεια: 1,16 + 0,3 + 0,65 = 2,11%

image_2022-12-02_130930024.png

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

τελικά μάλλον δεν είναι 1.5... βλέπω 2,06 συν 0.24 /συναλλαγή χώρια την χρέωση της άλλης τράπεζας!
7d63856576f9c26ce185ef346b78031c.jpg
Σου απάντησε και ο φίλος παραπάνω αλλά αυτό που σου είπα εγώ είναι αυτό που βλέπω εδώ και 2 χρόνια χρησιμοποιώντας την υπηρεσία viva wallet post με το κινητό μου.
1,51% και το παίρνεις μάλιστα πίσω αν ξοδεψεις τα χρήματα με χρήση της κάρτας.


Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησε και ο φίλος παραπάνω αλλά αυτό που σου είπα εγώ είναι αυτό που βλέπω εδώ και 2 χρόνια χρησιμοποιώντας την υπηρεσία viva wallet post με το κινητό μου.
1,51% και το παίρνεις μάλιστα πίσω αν ξοδεψεις τα χρήματα με χρήση της κάρτας.


Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

1..τα χρήματα που θα μπαίνουν στον επαγγελματικό λογαριασμό δεν είναι απαραίτητο να πληρώνω με αυτά έξοδα του γραφείου μόνο έτσι; μπορώ και μάρκετ κλπ; .
2...βέβαια βλέπω ότι πληρωμές λογαριασμών δεη ευδαπ κλπ είναι λίγο ακριβές; νομίζω λέει 0.30 συν 1 κάτι ευρώ;
3... η γυναίκα μου μπορεί να έχει πρόσβαση με δική της κάρτα στο δικό της ηλεκτρονικό πορτοφόλι; να την κάνω δηλαδή συνδικαιουχο στης viva.
4... μεταφορά σε άλλη, κανονική, τράπεζα δεν συμφέρει ε; για να τα σηκώσω μετά από ΑΤΜ εάν θέλω
αυτο το πινακακι που βλεπεις ειναι οι χρεωσεις εφοσον χρεωσεις την καρτα χωρις να εχει παρουσια στο χωρο και συγκεκριμενα μεσω τηλεφωνου. (βλ. telemarketing, τηλεφωνικες παραγγελιες κλπ)
Στο πρωτο πινακακι που ειναι για χρεωσεις μεσω τερματικού σου λεει πως η προμηθεια της viva ειναι 1,16% ομως δεν ειναι η τελικη χρεωση καθως πρεπει να συμπεριλαβεις τα κοστη interchange + scheme.
Για visa/mastercard/discover που εχουν εκδοθει στην ΕΕ:
Το interchange Κοστος ειναι 0,2% για χρεωστικες καρτες & 0,3% για πιστωτικες.
Το scheme κοστος κυμαινεται από 0,15% έως 0,65% αναλογα το payment network.
Συνοψιζοντας: Ελάχιστη προμηθεια: 1,16 + 0,2 + 0,15 = 1,51%
Μέγιστη προμήθεια: 1,16 + 0,3 + 0,65 = 2,11%
image_2022-12-02_130930024.thumb.png.cf548f212049f352580bb0ebef84782e.png
α οκ κατάλαβα!
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, paanos said:

Λαμβάνεις απλά θέλει μερικές μέρες μέχρι να γίνει η εκκαθάριση. 

Για καποιο λογο δεν λαμβανω , αυτο ανεφερα , αρα λογικα ειναι προβλημα μονο σε μενα ; 

Edited by SkenaDena

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, makap said:

Με τις κάρτες της Alpha (Mastercard και Diners), που χρησιμοποιώ για τις περισσότερες συναλλαγές μου, δεν είχα ποτέ τέτοιo πρόβλημα.

Άλλωστε, και στην ιστοσελίδα της δεν υπάρχει επιλογή για όριο.

Ποιό όριο ψάχνεις; Από 14/9/2019 ισχύει αυτό με τα 150€ (τότε βέβαια ήταν προ κορονοϊού και το όριο ανα συναλλαγή ήταν 25 και όχι 50 ευρώ) και δε γίνεται απενεργοποίηση. Αν και δεν το έχω ψάξει, χλωμό μου φαίνεται να γίνεται απενεργοποίηση για τους λόγους που έχουν αναφερθεί.

Αν χρησιμοποιείς την κάρτα και μέσω εφαρμογής/κινητό τότε παίζει το όριο των 150€ να μηδενίζεται λόγω pin/δακτυλικού αποτυπώματος στο κινητό

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

α οκ κατάλαβα!
1) ναι πρακτικά μπορείς να πληρώνεις ότι θες
2) οργανισμούς πληρώνεις όπως πλήρωνες μέχρι τώρα. Με χρέωση της κάρτας viva.
Στο site πχ της ΔΕΗ χρεώνεις την κάρτα της viva.
3) από όσο ξέρω δεν γίνεται.
4) δεν συμφέρει και δεν υπάρχει λόγος.
Ότι μπαίνει φροντίζεις να το ξοδευεις.
Έκτος και αν εισπράττεις τόσο πολλά με το pos που δεν μπορείς να τα ξοδεψεις

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, SkenaDena said:

Για καποιο λογο δεν λαμβανω , αυτο ανεφερα , αρα λογικα ειναι προβλημα μονο σε μενα ; 

Το απόκομμα με τους πόντους βγαίνει από το τερματικό;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, paanos said:

Το απόκομμα με τους πόντους βγαίνει από το τερματικό;

Πολλά καταστηματα τωρα τελευταια ειδικά όταν πληρωνω με apple watch μου λενε οτι το pos δεν βγαζει 2η αποδειξη γιατι πληρωνω με το ρολόι κ δεν μου δίνουν καν ! 

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Πολλά καταστηματα τωρα τελευταια ειδικά όταν πληρωνω με apple watch μου λενε οτι το pos δεν βγαζει 2η αποδειξη γιατι πληρωνω με το ρολόι κ δεν μου δίνουν καν ! 
Μου έχει συμβεί και εμένα με το κινητό Google pay και viva

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει συμβεί και εμένα με το κινητό Google pay και viva

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk


Γενικα τα POS της Cardlink (με οθονη αφης) δεν βγαζουν αντιγραφο πελατη, ασχετα αν πληρωθει με Apple Pay, Google Wallet κ.ο.κ.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

τελικά στο τελευταίο τηλεφώνημα για να πάω στο ραντεβού να φτιάξω επαγγελματικό λογαριασμό για να έχω την εφαρμογή pos της αλφα bank που μου είχαν πει ξεκάθαρα 1.5% προμήθεια ανά συναλλαγή συν 2 ΔΥΟ ευρώ/μήνα πάγιο μου έσκασε η κοπέλα ότι ξέρετε πλέον υπάρχει και 5 ευρώ συνδρομή. άρα 7 σύνολο. τι λαμογια είναι ρε. 6.90+2 δίνω το μήνα στην εθνική αλλά με 0.90% προμήθεια.

όλο λέω για την viva αλλά και εκεί δεν γουστάρω να πληρώνω 1.5 ευρώ προμήθεια εάν πληρώσω δόσεις εφορίας όταν μέσω τραπεζών είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

αντικατασταση πιστωτικης απο εθνικη ειμαστε στυην 15 μερα αναμονης

ολο μυ την στελνουνε αλλα περιμενε ακομα

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...