Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

ειναι 2 ανομοια πραγματα αυτα που συγκρινεις. Η Revolut εχει τραπεζικη αδεια απο τη Λιθουανια, που δεν απαιτει αυτα που απαιτει η Τραπεζα της Ελλαδος. Αυτη μας κανει τη ζωη δυσκολη εδω αρχικα
Δεν είναι μόνο η ρεβολουυτ αλλά και και η Ν26 Γερμανία, monese Βέλγιο, icard Βουλγαρία, dipocket Πολωνία και σίγουρα και άλλοι.... Ακόμα και εγχώριοι όπως η viva ....



Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, GREGORYMO said:

Ρώτησα για πιστωτική στην Πειραιώς και μου είπαν ότι στα 2.500€ τζίρο είναι χωρίς συνδρομή.

Επιβεβαίωνει κανείς?

Νομίζω είναι καταλληλότερο να ρωτήσεις απευθείας στην εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Ρώτησα για πιστωτική στην Πειραιώς και μου είπαν ότι στα 2.500€ τζίρο είναι χωρίς συνδρομή.

Επιβεβαίωνει κανείς?

Ρώτησες για κάποια συγκεκριμένη ή ισχύει για όλες τις πιστωτικές της Πειραιώς;

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Ρώτησα για πιστωτική στην Πειραιώς και μου είπαν ότι στα 2.500€ τζίρο είναι χωρίς συνδρομή.

Επιβεβαίωνει κανείς?

Ναι ισχύει 

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά επειδή δεν βγάζω άκρη. με viva pos εάν με πληρώνουν με τις κλασσικές χρεωστικές visa, mastercard των ελληνικών τραπεζών, πόσο είναι η προμήθεια; δεν κάνω πολλές κινήσεις αντε 10. κανένα 500αρικο και εάν τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ilka71 said:

ρε παιδιά επειδή δεν βγάζω άκρη. με viva pos εάν με πληρώνουν με τις κλασσικές χρεωστικές visa, mastercard των ελληνικών τραπεζών, πόσο είναι η προμήθεια; δεν κάνω πολλές κινήσεις αντε 10. κανένα 500αρικο και εάν τον μήνα.

Πως θα σε πληρωνουν δεν εχεις υπογραψει με την τραπεζα;

Link to comment
Share on other sites

Πως θα σε πληρωνουν δεν εχεις υπογραψει με την τραπεζα;
δεν έχω viva ρωτάω.... πήρα τηλ και μου λένε δεν ξέρουμε σίγουρα είναι αναλόγως, αναλόγως κλπ. παπαριες. τώρα έχω κανονικό pos εθνικής. αλλά έχει 9 ευρώ πάγιο με 0.9% προμήθεια ανά συναλλαγή. στην viva ξέρει κανείς περίπου πόσο;;
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω viva ρωτάω.... πήρα τηλ και μου λένε δεν ξέρουμε σίγουρα είναι αναλόγως, αναλόγως κλπ. παπαριες. τώρα έχω κανονικό pos εθνικής. αλλά έχει 9 ευρώ πάγιο με 0.9% προμήθεια ανά συναλλαγή. στην viva ξέρει κανείς περίπου πόσο;;
1.51%

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, christou said:

1.51%

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

οκ αρα ειναι πολυ καλο σε σχεση με πχ alpha bank που εχει εφαρμογη pos και αυτη αλλα εχει 1.5% προμηθεια ανα συναλλαγη συν 2ευρω + ΦΠΑ /μηνα παγιο.

απλα σε κανονικη τραπεζα απλα μεταφερω ΔΩΡΕΑΝ απο τον επαγγελματικο λογαριασμο μου στον απλο που πχ ειναι και η συζυγος συνδικαιουχος  και πληρωνουμε με αυτη .η μπορουμε να κανουμε αναληψη το ποσο αυτο.

με την viva ομως τι μπορεις να κανεις τα χρηματα που θα μπαινουν?για να τα μεταφερω σε κανονικη τραπεζα καθε φορα θα παιρνει 3 ευρω προμηθεια ,δεν συμφερει.μονο να περασω την αυλη καρτα της viva στο google wallet και απο εκει να πληρωνω.μετρητα στο χερι δεν μπορω να τα εχω ε?

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

αποστολή από Πειραιώς με επιλογή "BEN - Επιθυμώ να επιβαρυνθεί ο δικαιούχος με τα έξοδα όλων των τραπεζών" προς revolut, θα έχει μηδενική χρέωση και για τα δυο μέρη;

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια, θα σε χρεώσει η τράπεζα τα δικά της έξοδα (δεν θα χρεωθείς έξοδα της Revolut) αλλά ενδέχεται να δηλώσει μεγαλύτερο ποσό εξόδων της οπότε ενδέχεται να δώσεις παραπάνω χρήματα αντί για SHA.

 

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gvard said:

Όχι βέβαια, θα σε χρεώσει η τράπεζα τα δικά της έξοδα (δεν θα χρεωθείς έξοδα της Revolut) αλλά ενδέχεται να δηλώσει μεγαλύτερο ποσό εξόδων της οπότε ενδέχεται να δώσεις παραπάνω χρήματα αντί για SHA.

 

Η τράπεζα, μάλλον εννοείς Πειραιώς, γιατί να με χρεώσει; Αναφέρω ότι θα βάλω BEN.

Μάλλον η ερώτηση μου ταίριαζε καλύτερα σε άλλο θέμα, στο οποίο θα συνεχίζω εκεί καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Με το BEN αναφέρεις πως ο παραλήπτης θα χρεωθεί με όλα τα έξοδα των τραπεζών, οπότε συστημικά θα μάθει η Revolut πόσα είναι τα έξοδα της Πειραιώς και μαζί με τα δικά της έξοδα (μηδενικά καθώς η Revolut δεν χρεώνει) θα χρεώσει τον παραλήπτη. Με αυτό τον τρόπο η Πειραιώς μπορεί να αναζητήσει παραπάνω έξοδα (καθώς αυτά μεταφέρονται σε δεύτερο χρόνο πίσω στην Πειραιώς από την Revolut).

Όπως και να έχει, μεταφορά προς Revolut σε Ευρώ δεν μπορεί να χρεωθεί με τίποτα άλλο εκτός από SHA, οπότε η Πειραιώς θα σου κρατήσει εκείνη το μερίδιο της και εσύ δεν θα χρεωθείς κάτι στην Revolut (η αφαίρεση των OUR/BEN γίνεται όταν επιλέξεις πως θα πληρώσεις σε Ευρώ).

Edited by gvard

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Μεταφορά χρημάτων μέσω iris από εθνική σε άλφα χρέωση 0.50 €

Για ποσά από 52€ ....

Όμορφα.... :(

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, HEO said:

Μεταφορά χρημάτων μέσω iris από εθνική σε άλφα χρέωση 0.50 €

Για ποσά από 52€ ....

Όμορφα.... :(

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Παρτα απο το ενα ατμ και κατέθεσε τα στο αλλο

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Παρτα απο το ενα ατμ και κατέθεσε τα στο αλλο

Στην alpha δεν αξίζει να μπεις στην διαδικασία να τα μεταφέρεις και με την revolut, 5€ είναι το όριο για εισερχόμενο έμβασμα με 3€ χρέωση! 

Περισσότερο ρεύμα θα κάψεις 🥹

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να διορθώσω το ποσό από το οποίο χρεώνει είναι 50.01 ευρώ έως 50 ευρώ δεν χρεώνει

Η αδερφή μου πήγε να μου στείλει 52 ευρώ που μου χρωστάγε και βγήκε το φεσι του 0.50 ευρω

Οπότε η μία λύση αυτή που λέει ο φίλος μετρητά κατάθεση σε ΑΤΜ

Η άλλη μετάφορα 50 ευρώ κάθε μέρα; ....λολ... Γελοιοτητες με λίγα λογια....

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, HEO said:

Καταρχήν να διορθώσω το ποσό από το οποίο χρεώνει είναι 50.01 ευρώ έως 50 ευρώ δεν χρεώνει

Η αδερφή μου πήγε να μου στείλει 52 ευρώ που μου χρωστάγε και βγήκε το φεσι του 0.50 ευρω

Οπότε η μία λύση αυτή που λέει ο φίλος μετρητά κατάθεση σε ΑΤΜ

Η άλλη μετάφορα 50 ευρώ κάθε μέρα; ....λολ... Γελοιοτητες με λίγα λογια....

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk


 

50€ κάθε συναλλαγή, όχι κάθε μέρα. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Για μισό δηλαδή λες ότι μπορώ να κάνω 3 συναλλαγές την μια μέρα συνολικης αξίας 150 ευρώ;;;

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HEO said:

Για μισό δηλαδή λες ότι μπορώ να κάνω 3 συναλλαγές την μια μέρα συνολικης αξίας 150 ευρώ;;;

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Λέει κάπου ότι δεν μπορείς; 

Εως 500, έχω την εντύπωση ότι είναι... 

Μισό να ψάξω και επανέρχομαι. 

Επανήλθα 

"Το ημερήσιο όριο συναλλαγών είναι 500€."

Απο την σελίδα του Δίας. 

https://www.dias.com.gr/el/gia-katanalotes/iris-ameses-metafores-hrimaton-se-filous/

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα το δοκιμάσω αύριο και θα ενημερώσω την παρέα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι δούλεψε
Έστειλα 135 ευρώ σπάζοντας το ποσό σε 4 κινήσεις

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μια γρήγορη ερώτηση.. Αγόρασα το πακέτο "εξοφ-λυση" της τραπ Πειραιώς στις 28/11 με 10€ που δίνει και 5000 yellows τα οποία όμως δεν έχουν εμφανιστεί ακόμα στον λογαριασμό μου.. Έχει τύχει και σε άλλον αυτό... 

Πήρα τηλέφωνο το πρωί στην εξυπηρέτηση και είχε 50(!) λεπτά αναμονη! Κάλεσα και πριν λίγο κ μου είπαν ότι τέτοια θέματα δεν τα εξυπηρετούν τώρα και να καλέσω αύριο πρωί!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, thansof_7 said:

Καλησπέρα! Μια γρήγορη ερώτηση.. Αγόρασα το πακέτο "εξοφ-λυση" της τραπ Πειραιώς στις 28/11 με 10€ που δίνει και 5000 yellows τα οποία όμως δεν έχουν εμφανιστεί ακόμα στον λογαριασμό μου.. Έχει τύχει και σε άλλον αυτό... 

Πήρα τηλέφωνο το πρωί στην εξυπηρέτηση και είχε 50(!) λεπτά αναμονη! Κάλεσα και πριν λίγο κ μου είπαν ότι τέτοια θέματα δεν τα εξυπηρετούν τώρα και να καλέσω αύριο πρωί!!! 

Σύμφωνα με τους όρους (παρ. 4) της προωθητικής ενέργειας, τα 5.000 yellows θα αποδοθούν εντός 30 ημέρων από τη λήξη της προσφοράς (28/11/2022).

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...