Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Συμφέρει να πληρώνεις το ρεύμα , νερό , Τηλεφωνία , πάγια έξοδα κτλπ τα χρήματα που χτυπάς στο POS ώστε να παίρνεις επιστροφή το 100% της προμήθειας οπότε βγαίνει "δωρεάν" η υπηρεσία αν ξοδεύεις τα χρήματα μέσω της κάρτας. 
Έχει πιο μεγάλη προμήθεια από την εθνική αλλά δεν έχει το μηνιαίο πάγιο και την συνδρομή και δίνει την δυνατότητα να την μηδενίσεις με τον παραπάνω τρόπο. 
επειδή τα χρήματα θα μπαίνουν στον επαγγελματικό λογαριασμό αλλά εγώ δεν θέλω να πληρώνω τίποτα από αυτόν(δεν υποχρεουμαι να έχω έξοδα να δηλώνω για την επιχείρηση από τον επαγγελματικό λογαριασμό) μπορώ να τα μεταφέρω(είναι δωρεάν, ρώτησα) στον απλό λογαριασμό που έχω στην viva και από εκεί να πληρώσω αυτά που λες; θα μειώνει την προμήθεια; (αυτό πάντως 30 λεπτά μιλούσα με υπάλληλο τους δεν μου το ανέφερε ο μπαγάσας
Link to comment
Share on other sites

Στην Ιταλία συγκεκριμένα που θα πάω και έχει ευρώ, οι συναλλαγές με πιστωτικές κάρτες eurobank χρεώνονται σαν να είσαι Ελλάδα; με 0 προμήθεια; αν πληρώσω πχ 50€ χρεώνομαι 50?

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DjTony said:

Στην Ιταλία συγκεκριμένα που θα πάω και έχει ευρώ, οι συναλλαγές με πιστωτικές κάρτες eurobank χρεώνονται σαν να είσαι Ελλάδα; με 0 προμήθεια; αν πληρώσω πχ 50€ χρεώνομαι 50?

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Σωστά 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Στην Κύπρο μου ήρθε ανακοίνωση αν πας σε ταμείο για να καταθέσεις στον λογαριασμό σου χρεώνετε με 3 ευρώ....

Στα ΑΤΜ η συναλλαγή είναι δωρεάν αλλά πρέπει να έχεις κάρτα = κόστος 6 ευρώ αν θυμάμαι καλά....

Όμορφα πράγματα....

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, HEO said:

Στην Κύπρο μου ήρθε ανακοίνωση αν πας σε ταμείο για να καταθέσεις στον λογαριασμό σου χρεώνετε με 3 ευρώ....

Στα ΑΤΜ η συναλλαγή είναι δωρεάν αλλά πρέπει να έχεις κάρτα = κόστος 6 ευρώ αν θυμάμαι καλά....

Όμορφα πράγματα....

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk

Διαλέγεις το μικρότερο από τα δύο κακά: Καλύτερα 6€/τριετία, παρά 3€/συναλλαγή 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Διαλέγεις το μικρότερο από τα δύο κακά: Καλύτερα 6€/τριετία, παρά 3€/συναλλαγή  
Καλά για πάρτη μου θα βρω λύση αλλά σίγουρα κάποιοι θα έχουν θέμα

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Η εφευρετικότητα στις χρεώσεις των Κυπρίων είναι απύθμενη.

Έξοδα εκπρόθεσμης επικαιροποίησης στοιχείων € 30!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην Κύπρο μου ήρθε ανακοίνωση αν πας σε ταμείο για να καταθέσεις στον λογαριασμό σου χρεώνετε με 3 ευρώ....

Στα ΑΤΜ η συναλλαγή είναι δωρεάν αλλά πρέπει να έχεις κάρτα = κόστος 6 ευρώ αν θυμάμαι καλά....

Όμορφα πράγματα....

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk


Καλά και Ελλάδα υπάρχει χρέωση εδώ και χρόνια αν πας Ταμείο.
Πού είναι το νέο;

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, junglist said:

Καλά και Ελλάδα υπάρχει χρέωση εδώ και χρόνια αν πας Ταμείο.
Πού είναι το νέο;

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

Τι χρέωση υπαρχει στο ταμειο και δεν την ξέρω 

Link to comment
Share on other sites

είχα αναφέρει λίγο παραπάνω ότι έλεγα να φύγω από την εθνική για το pos και να πήγαινα στην viva η κάπου αλλού που να έχω το pos στην εφαρμογή και όχι με αυτή την γκουμουτσα που έχω τώρα.
τώρα δίνω 6.90 +2.50 /μηνα πάγια συν 0.90% προμήθεια ανά συναλλαγή.

ρώτησα και την αλφα τράπεζα που έχει εφαρμογή και θέλει 2 ευρώ πάγιο συν 1.5% ανά συναλλαγή προμήθεια. μέχρι εδώ καλά ακούγεται.

το θέμα είναι με την viva wallet.. δεν έχω καταλάβει εάν συμφέρει και πόσο προμήθεια θέλει. πήρα τηλ και είναι λίγο μπερδεμένο πέραν των προμηθειών γιατί εγώ τα χρήματα που θα μπαίνουν θέλω να τα έχω σε κανονικό λογαριασμό που άμεσα και δωρεάν θα τα μεταφέρω σε προσωπικό λογαριασμό της ίδιας τράπεζας από τον επαγγελματικό.
ενώ στην viva πρέπει να πληρώνω από την δική τους κάρτα γιατί μεταφορά σε άλλο Iban άλλης τράπεζας χρεώνει κανένα 3ευρο.
ξέρει κανείς η εθνική έχει εφαρμογή για pos!

μπερδεύτηκα!

Link to comment
Share on other sites

Η εθνική δεν έχει εφαρμογή να κάνεις post το κινητό σου.
Κάτι τέτοιο μόνο η viva προσφέρει εδώ και χρόνια
Εδώ και περίπου 1 χρόνο το προσφέρει και η Eurobank και τελευταία το διαφημίζει και η alpha bank.
ΜΟΝΟ όμως η viva αξίζει κατά την γνώμη μου.
Η προμήθεια της είναι 1,51% και όπως σωστά ανέφερες αν ξοδεψεις τα χρήματα με την κάρτα που είναι συνδεδεμένη με τον επαγγελματικό λογαριασμό της τους επιστρέφεται όλη η προμήθεια.
Και δεν έχεις κανένα άλλο κόστος.
Αν δεν θέλεις να ξοδεύεις τα χρήματα με τον παραπάνω τρόπο τότε μπορείς να τα μεταφέρεις σε λογαριασμό απλό της viva ατομικό όχι επαγγελματικό αλλά εκεί και να τα ξοδεψεις με κάρτα δεν θα πάρεις πίσω την προμήθεια άρα δεν έχει νόημα.
Αν γενικά το να μειώσεις τα κόστη δεν σε ενδιαφέρει τοτε μένεις στο pos που έχεις ήδη.
Να έχεις πάντα υπόψη ότι με την λύση κινητό pos δεν μπορείς να δεχτείς κάρτες που δεν λειτουργούν ασυρματα. Προσωπικά μου έχει συμβεί 3-4 φορές να μου εμφανίσουν κάρτες που δεν υποστήριζαν ασύρματη χρήση.


Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





Link to comment
Share on other sites

Η εθνική δεν έχει εφαρμογή να κάνεις post το κινητό σου.
Κάτι τέτοιο μόνο η viva προσφέρει εδώ και χρόνια
Εδώ και περίπου 1 χρόνο το προσφέρει και η Eurobank και τελευταία το διαφημίζει και η alpha bank.
ΜΟΝΟ όμως η viva αξίζει κατά την γνώμη μου.
Η προμήθεια της είναι 1,51% και όπως σωστά ανέφερες αν ξοδεψεις τα χρήματα με την κάρτα που είναι συνδεδεμένη με τον επαγγελματικό λογαριασμό της τους επιστρέφεται όλη η προμήθεια.
Και δεν έχεις κανένα άλλο κόστος.
Αν δεν θέλεις να ξοδεύεις τα χρήματα με τον παραπάνω τρόπο τότε μπορείς να τα μεταφέρεις σε λογαριασμό απλό της viva ατομικό όχι επαγγελματικό αλλά εκεί και να τα ξοδεψεις με κάρτα δεν θα πάρεις πίσω την προμήθεια άρα δεν έχει νόημα.
Αν γενικά το να μειώσεις τα κόστη δεν σε ενδιαφέρει τοτε μένεις στο pos που έχεις ήδη.
Να έχεις πάντα υπόψη ότι με την λύση κινητό pos δεν μπορείς να δεχτείς κάρτες που δεν λειτουργούν ασυρματα. Προσωπικά μου έχει συμβεί 3-4 φορές να μου εμφανίσουν κάρτες που δεν υποστήριζαν ασύρματη χρήση.


Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk






καλημέρα, α αυτό με τις ασύρματες κάρτες δεν το είχα σκεφτεί όντως...μου έχει τύχει μια φορά αλλά και άλλες 2,3 που ασύρματα δεν την περνούσε την κάρτα και την πέρασα κανονικά και την πήρε.

εάν ξοδεύω από την επαγγελματική κάρτα ενώ αυτά που θα αγοράσω δεν θα μπουν στα έξοδα του γραφείου μου πειράζει; η πρέπει ΟΤΙΔΉΠΟΤΕ αγοράσω μέσω της επαγγελματικής κάρτας να μετράει στα έξοδα; έχω ιατρείο που δεν έχω ούτε ΦΠΑ. και τα έξοδα που βάζω μου έχει πει ο λογιστής δεν είναι απαραίτητο να "περνάνε" από τον επαγγελματικό λογαριασμό. (μέρος εξόδων βενζίνης, ρεύμα, ενοίκιο ιατρείου , εισφορές, αυτά είναι τα έξοδα μου δεν έχω άλλα)
γενικά περίπου 10 πληρωμές /μήνα μου κάνουν από pos
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει περιορισμό από όσο ξέρω. Μπορείς να πληρώσεις σούπερ μάρκετ χασάπη λογαριασμούς ρεύματος κλπ. Εν πληρώνω και προμηθευτές και συνεργάτες ιατρείου.
Για δαπάνες εκτός ιατρείου καλού κακού ρώτα τον λογιστή αν επιτρέπεται να πληρώνονται από την κάρτα του επαγγελματικού λογαριασμού

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, για εξηγείστε μου λίγο τί έχει παιχτεί

Τετάρτη απόγευμα μου έρχεται χρέωση από την Apple 6,99€ για Apple Music (το οποίο είχα ακυρωσει). Μίλησα με την Apple, μου έκανα refund etc αλλά στην εθνική συμβαινει το εξής:

Από την Πέμπτη τα ξημερωματα, στις κινησεις της ΚΑΡΤΑΣ, φαίνεται "πίστωστη Apple.com - 6,99", στις κινήσεις του ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ όμως, φαίνεται ακόμα η χρέωση. 

Απλα περιμενω ή έχει παιχτεί τίποτα? Επίσης, η χρεωση οριστικοιποιηθηκε σήμερα το απόγευμα (ενώ μέχρι το πρωί ήταν "εκκρεμείς"). 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ParafronGR said:

Ρε παίδες, για εξηγείστε μου λίγο τί έχει παιχτεί

Τετάρτη απόγευμα μου έρχεται χρέωση από την Apple 6,99€ για Apple Music (το οποίο είχα ακυρωσει). Μίλησα με την Apple, μου έκανα refund etc αλλά στην εθνική συμβαινει το εξής:

Από την Πέμπτη τα ξημερωματα, στις κινησεις της ΚΑΡΤΑΣ, φαίνεται "πίστωστη Apple.com - 6,99", στις κινήσεις του ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ όμως, φαίνεται ακόμα η χρέωση. 

Απλα περιμενω ή έχει παιχτεί τίποτα? Επίσης, η χρεωση οριστικοιποιηθηκε σήμερα το απόγευμα (ενώ μέχρι το πρωί ήταν "εκκρεμείς"). 

Περιμένεις να λογιστικοποιηθεί η πίστωση. Έτσι θα έχεις δώσει 6,99€, και θα πάρεις πίσω 6,99€.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, minast said:

Περιμένεις να λογιστικοποιηθεί η πίστωση. Έτσι θα έχεις δώσει 6,99€, και θα πάρεις πίσω 6,99€.

Σ'ευχαριστώ!

Και κάτι ακόμα. Μόλις δήλωσα απώλεια και επανέκδοση κάρτας μέσω ibank γιατί απομαγνητίστηκε και δεν περνάει από πουθενά. Η νέα, όμως, κάρτα που μου εξέδωσαν λήγει το 2025, ειναι νορμάλ αυτό? Μόνο 2 χρόνια? 

Οι κάρτες που μου έδωσαν με το άνοιγμα του λογαριασμού το 2019 λήγουν το 24. 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, ParafronGR said:

Σ'ευχαριστώ!

Και κάτι ακόμα. Μόλις δήλωσα απώλεια και επανέκδοση κάρτας μέσω ibank γιατί απομαγνητίστηκε και δεν περνάει από πουθενά. Η νέα, όμως, κάρτα που μου εξέδωσαν λήγει το 2025, ειναι νορμάλ αυτό? Μόνο 2 χρόνια? 

Οι κάρτες που μου έδωσαν με το άνοιγμα του λογαριασμού το 2019 λήγουν το 24. 

Ναι, συνηθισμένο είναι. Δεν θεωρείται εντελώς κάρτα, αλλά "συνέχεια" της προηγούμενης.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, ParafronGR said:

Σ'ευχαριστώ!

Και κάτι ακόμα. Μόλις δήλωσα απώλεια και επανέκδοση κάρτας μέσω ibank γιατί απομαγνητίστηκε και δεν περνάει από πουθενά. Η νέα, όμως, κάρτα που μου εξέδωσαν λήγει το 2025, ειναι νορμάλ αυτό? Μόνο 2 χρόνια? 

Οι κάρτες που μου έδωσαν με το άνοιγμα του λογαριασμού το 2019 λήγουν το 24. 

Από τότε που άρχισε η χρέωση των 6€ κατά την ανανέωση της χρεωστικής της εθνικής, η διάρκεια περιορίστηκε στα 2 έτη. 

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου απάντηση ήταν για πιστωτική, η ερμηνεία του @mythos_bt είναι πιθανότερη, μια και μάλλον αναφέρεσαι σε χρεωστική.

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2022 at 4:00 ΜΜ, Nabonidus said:

Η εφευρετικότητα στις χρεώσεις των Κυπρίων είναι απύθμενη.

Έξοδα εκπρόθεσμης επικαιροποίησης στοιχείων € 30!!!!!!!

Και πολύ καλά κάνουν, αν δεν μπουν χρεώσεις σε συναλλαγές απο το κατάστημα, οι Κυπραίοι δεν αλλάζουν συνήθειες. Απλώς τα fees που βάζουν δεν ειναι για έσοδα, όπως των ελληνικών τραπεζών, αλλά αποτρεπτικά, για να σταματήσεις να χρησιμοποιείς κατάστημα/ταμείο κλπ

Link to comment
Share on other sites

Έχω στην Εθνικη παλιά visa  πιστωτική τώρα που λήγει η κάρτα μου σε ένα μήνα και δεν υπάρχει αντίστοιχη visa. Τι θα γίνει μου την καταργούνε ή μου λένε πας υποχρεωτικά σε 1 από τις 3 καινούριες?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, nikolasn80 said:

Έχω στην Εθνικη παλιά visa  πιστωτική τώρα που λήγει η κάρτα μου σε ένα μήνα και δεν υπάρχει αντίστοιχη visa. Τι θα γίνει μου την καταργούνε ή μου λένε πας υποχρεωτικά σε 1 από τις 3 καινούριες?

Δεν θα σου που τιποτα απολύτως και απλα θα σου στείλουν οποία νομίζουν με το ταχυδρομείο 

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανεις σας κανενα νεο τι θα γινει με τις Diners?

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανεις σας κανενα νεο τι θα γινει με τις Diners?
Επειδή έχω χάσει επεισόδια, τι παίζει με την Diners;;;

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εφόσον λήξει η χρεωστική κάρτα της Εθνικής,σου στέλνουν  νέα στο σπίτι η πάς τράπεζα?

Και επίσης η καινούργια κάρτα έχει ακριβώς όποιον λογαριασμό είχες συνδεδεμένο στην προηγούμενη?

Αν εγω μέχρι να εκδοθεί η καινούργια κάρτα,ανοίξω λογαριασμο στην τράπεζα,θα τον συμπεριλάβει η νέα?

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...