Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

11 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Σχεδόν ολες

 

11 ώρες πριν, akis8607 said:

Ποιες πιστωτικές είναι αυτές;

Η ΑΒ είναι σίγουρα και η κλασική Mastercard 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, andreasomageiras said:

Χμμμ χαζή ερώτηση αλλά με δικαιολογεί μέχρι ενός σημείου η άγνοια και μη επαφή με το προϊόν "πιστωτική κάρτα". 

Με δεδομένο ότι:

Α) δεν είμαι εξαρτημένος από καμιά τράπεζα. 

Β) διατηρώ λογαριασμό σε όλες.

Γ) Μπορώ να μεταφέρω την μισθοδοσία μου σε όποια χρειαστεί. 

Υπάρχει τράπεζα που "συμφέρει" για έκδοση πιστωτικής κάρτας; 

"συμφέρει" για εμένα σημαίνει, χαμηλό ή μηδενικό κόστος κάρτας (λόγω μισθοδοσίας) και τυχόν ανταπόδοση μέσω επιστροφής λόγω χρήσης της πιστωτικής κάρτας ή και άλλης χρεωστικής. 

Η σκέψη απόκτησης πιστωτικής κάρτας έχει να κάνει καθαρά με την εκμετάλλευση των άτοκων δόσεων (όπου και όταν είναι διαθέσιμες) 

Ομολογώ ότι δεν είχα ποτέ μου πιστωτική και ότι τις φοβόμουν. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

οσον αφορα τις αναλογιες επιβραβευσης συνηθως συμφερει η Alpha με τις καρτες που αποδιδουν 2χ ποντους, δεν ξερω ομως αν πλεον μπορεις να τις παρεις χωρις παγιο. Γενικα μπορεις να παιζεις με μια πιστωτικη και μια χρεωστικη. Δες απο ποια καταστηματα αγοραζεις συνηθως και κανε στην τραπεζα που εχει καλυτερη συνεργασια με τον εμπορο. για ολα τα υπολοιπα η χρεωστικη της payzy σου δινει 1% παντου οποτε δεν εχει τοσο νοημα να ψαχνεις και τις προσφορες των χρεωστικων των συστημικων τραπεζων καθως τα ποσοστα επιστροφης κινουνται εκει περιπου. (εξαιρουνται μεγαλες προωθητικες)

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, akis8607 said:

Ποιες πιστωτικές είναι αυτές;

Δωρεάν συνδρομή με αγορές 2.500€/έτος έχουν οι κάρτες: Visa Classic & Gold, Classic Mastercard, Panathinaikos F.C. Visa & Gold και Champions Card Mastercard.
Στην AB Plus Mastercard Credit είναι 2.000€/έτος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με το 1% της (δωρεάν virtual κάρτας) Payzy, την οποία πλέον χρησιμοποιώ σε όσες συναλλαγές δεν γίνονται σε (μεγάλους) συνεργάτες των Go4More & yellows, αφού η επιστροφή σε αυτές τις περιπτώσεις είναι μικρότερη του 1%

Όταν είναι για καύσιμα, σούπερ μάρκετ ή άλλη προσφορά με επιστροφή >1%, τότε χρησιμοποιώ κάρτα με Go4More (Toyota Visa της Εθνικής, χωρίς συνδρομή) ή τη χρεωστική της Πειραιώς (για τα yellows).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2022 at 1:26 ΜΜ, akis8607 said:

Ήθελα να ακυρώσω μια πιστωτική της εθνικής και δήλωσα μέσω του app αρχές Σεπτεμβρίου απώλεια και μη έκδοση νέας. Ωστόσο μέχρι και σήμερα εμφανίζεται στις κάρτες μου ως προσωρινά κλειστή/απώλεια.

ποτε θ διαγραφεί και δε θα εμφανίζεται;;

Ιδια περιπτωση με την δικια σου και 1,5 χρονο εως τωρα και ακομη φαινεται ,λογικα οταν ληξη θα εξαφανιστει 

Link to comment
Share on other sites

Η eurobank έχει κάποια πιστωτική κάρτα "επιστροφή" χωρίς συνδρομή? Έχω χρεωστική αλλά έτσι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τις άτοκες δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mikepaltri said:

Η eurobank έχει κάποια πιστωτική κάρτα "επιστροφή" χωρίς συνδρομή? Έχω χρεωστική αλλά έτσι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τις άτοκες δόσεις.

Οι πιο πολλες εχουν 30 ευρω το χρονο εκτος εαν εισαι φοιτητης που εχει 12. Η καλυτερη της νομιζω ειναι της cosmote https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/kartes/pistotikes-kartes/cosmote-world-mastercard
Εχεις το προγραμμα επιστροφη + 5% στην cosmote. Επισης ειναι mastercard world που παλια σημαινε πολλα, πλεον η eurobank την εχει υποβαθμισει σημαντικα (αλλα ελπιζουμε σε ενα καλυτερο μελλον 🙂 ). Τουλαχιστον σε εμας τους παλιους εαν κανεις 2000 - 2500€ το χρονο δεν χρεωνει παγιο, δεν το βλεπω καπου αυτο πλεον να το αναφερουν, δεν χανεις ομως να ρωτησεις.

Edited by stathis123

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Το όριο αναζήτησης κινήσεων τραπεζικού λογαριασμού thw ETE είναι 2 χρόνια περίπου μέσω του ebanking.

Θέλω να ζητήσω τουλάχιστον 2 χρόνια ακόμη και ζητούν 15€ ανά λογαριασμό!!!

Υπάρχει τρόπος να αποφύγω αυτό το χαράτσι;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, makap said:

Το όριο αναζήτησης κινήσεων τραπεζικού λογαριασμού thw ETE είναι 2 χρόνια περίπου μέσω του ebanking.

Θέλω να ζητήσω τουλάχιστον 2 χρόνια ακόμη και ζητούν 15€ ανά λογαριασμό!!!

Υπάρχει τρόπος να αποφύγω αυτό το χαράτσι;

Όχι. Ειδικά σε περίπτωση ελέγχου από την εφορία αναγκαστικά τα πληρώνεις. Και δεν είναι τωρινά αυτά τα 15€, χρόνια τώρα ισχύει αυτό το ποσό.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Η αναζήτηση δεν έχει σχέση με την Εφορία, αλλά με πάγια εντολή εξόφλησης λογαριασμού της ΔΕΗ που ανακάλυψα τώρα.

Είναι παρανοϊκό να ζητάνε 15€, επειδή κατάργησαν τα βιβλιάρια.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Η αναζήτηση δεν έχει σχέση με την Εφορία, αλλά με πάγια εντολή εξόφλησης λογαριασμού της ΔΕΗ που ανακάλυψα τώρα.
Είναι παρανοϊκό να ζητάνε 15€, επειδή κατάργησαν τα βιβλιάρια.

Ναι, για οποιοδήποτε λόγο τη χρειάζεσαι.
Ισχύει, είναι μεγάλο το ποσό που ζητάνε. Ίσχυε και πριν την κατάργηση των βιβλιαρίων. Από το 2010 το θυμάμαι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Συνέβη το Σάββατο: είμαι στο σούπερ μάρκετ και πάω να πληρώσω με Google Wallet, με πιστωτική Πειραιώς.

Χτυπάει 2-3 φορές συνεχόμενες για αποτυχημένη συναλλαγή και βγαίνει μήνυμα ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα - ή κάτι τέτοιο.

Δοκιμάζω με την εφαρμογή της Πειραιώς, η πιστωτική δεν φαινόταν πουθενά για ανέπαφη πληρωμή! Την προηγούμενη ημέρα την είχα χρησιμοποιήσει κανονικά. Ο κόσμος να περιμένει ουρά στο ταμείο στο μεταξύ.

Ευτυχώς που είχα άλλη κάρτα (πλαστικό) μαζί μου και πλήρωσα, αλλά έχασα την επιστροφή που θα έπαιρνα από τη συναλλαγή.

Γύρισα στο σπίτι και χρειάστηκε να ξαναπεράσω την κάρτα στην εφαρμογή της Πειραιώς για ανέπαφες συναλλαγές. Τελικά είναι καλό να έχεις μαζί φυσικές κάρτες ή μετρητά, γιατί δεν ξέρεις πότε θα σκάσει πρόβλημα με τα ψηφιακά πορτοφόλια.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, geoponer said:

Συνέβη το Σάββατο: είμαι στο σούπερ μάρκετ και πάω να πληρώσω με Google Wallet, με πιστωτική Πειραιώς.

Χτυπάει 2-3 φορές συνεχόμενες για αποτυχημένη συναλλαγή και βγαίνει μήνυμα ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα - ή κάτι τέτοιο.

Δοκιμάζω με την εφαρμογή της Πειραιώς, η πιστωτική δεν φαινόταν πουθενά για ανέπαφη πληρωμή! Την προηγούμενη ημέρα την είχα χρησιμοποιήσει κανονικά. Ο κόσμος να περιμένει ουρά στο ταμείο στο μεταξύ.

Ευτυχώς που είχα άλλη κάρτα (πλαστικό) μαζί μου και πλήρωσα, αλλά έχασα την επιστροφή που θα έπαιρνα από τη συναλλαγή.

Γύρισα στο σπίτι και χρειάστηκε να ξαναπεράσω την κάρτα στην εφαρμογή της Πειραιώς για ανέπαφες συναλλαγές. Τελικά είναι καλό να έχεις μαζί φυσικές κάρτες ή μετρητά, γιατί δεν ξέρεις πότε θα σκάσει πρόβλημα με τα ψηφιακά πορτοφόλια.

Μου εχει συμβει αλλ με apple wallet κ ευτυχως ειχα κ την καρτα μαζι.Ομως δεν καταλαβαινω.Φταιει το κινητο του καθε ενα απο εμας? η εφαρμογη του πορτοφολιου η το pos του εκαστοτε καταστηματος?

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, josuts said:

Μου εχει συμβει αλλ με apple wallet κ ευτυχως ειχα κ την καρτα μαζι.Ομως δεν καταλαβαινω.Φταιει το κινητο του καθε ενα απο εμας? η εφαρμογη του πορτοφολιου η το pos του εκαστοτε καταστηματος?

Ναι 😛
Πέρα από την πλάκα, σε κάθε δεδομένη περίπτωση μπορεί να φταίει οτιδήποτε από τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο φυσικές κάρτες αλλά καλό είναι να έχεις μαζί και φυσικό χρήμα γιατί ποτέ δεν ξέρεις..... :)

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τώρα έχω pos της εθνικής που για 50 ευρώ πληρωμή μου λαμβάνω 49.55.
και δίνω 6.90 μηνιαίως συνδρομή συν 2.5 ευρώ το μήνα για "διαχειριστικες" παπ άριες.
βλέπω τώρα στην αλφα και στην viva ότι το κινητό σου γίνεται pos. ξέρει κανείς είναι καλά. προμήθεια κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Έφυγα τρέχοντας, το απόγευμα, να προλάβω να βάλω πετρέλαιο. Πρόλαβα να σκεφτώ και πήρα μαζί μου το "πορτοφολάκι" με τις κάρτες και το κινητό. 

Η κάρτα της μισθοδοσίας μου δεν ήταν μέσα, την είχα βγάλει προχθές στην έκθεση γιατί ήμουν ελαφρά ντυμένος και φούσκωνε η τσέπη. 

Θα μεταφέρω, λέω, στη revolut, η μόνη κάρτα που δεν έχω αποθηκεύσει στην εφαρμογή είναι αυτή! 

Ευτυχώς ο diesel-boy ψύχραιμος μου λέει "έχουμε εθνική" οπότε έκανα μεταφορά! 

✍️ Να θυμηθώ να αποθηκεύσω και αυτήν την κάρτα στη revolut... 

✍️ Να την βάλω και στην curve καλού κακού... 

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς θέμα με το app της alpha σε iOS? Αργούν να φορτώσουν οι κάρτες και όταν γίνεται δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση σε αυτές.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, leo06 said:

Έχει κανείς θέμα με το app της alpha σε iOS? Αργούν να φορτώσουν οι κάρτες και όταν γίνεται δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση σε αυτές.

Και σε android το ίδιο από εχτές αλλά και σήμερα. πρεπει να είναι θέμα της τράπεζας.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, ilka71 said:

παιδιά τώρα έχω pos της εθνικής που για 50 ευρώ πληρωμή μου λαμβάνω 49.55.
και δίνω 6.90 μηνιαίως συνδρομή συν 2.5 ευρώ το μήνα για "διαχειριστικες" παπ άριες.
βλέπω τώρα στην αλφα και στην viva ότι το κινητό σου γίνεται pos. ξέρει κανείς είναι καλά. προμήθεια κλπ;
 

Αν δεν χτυπάς σε τακτική βάση στο POS συμφέρει πολύ η viva.

Χωρίς μηνιαίο κόστος, λίγο πιο τσιμπημένη προμήθεια αλλά κάνοντας πληρωμές με την viva wallet κάρτα τους μηδενίζεις την προμήθεια (Πληρώνοντας λογαριασμούς , σε καταστήματα κτλπ ) 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χτυπάς σε τακτική βάση στο POS συμφέρει πολύ η viva.
Χωρίς μηνιαίο κόστος, λίγο πιο τσιμπημένη προμήθεια αλλά κάνοντας πληρωμές με την viva wallet κάρτα τους μηδενίζεις την προμήθεια (Πληρώνοντας λογαριασμούς , σε καταστήματα κτλπ ) 
τα χρήματα όταν πληρώνομαι μπαίνουν σε δική τους κάρτα; μετά όμως θέλω άμεσα να τα μεταφέρω σε πχ εθνική η άλλη τράπεζα που έχω λογαριασμό. εκεί δεν χρεώνει πάλι; δεν θέλω να πληρώνω από τον επαγγελματικό μου λογαριασμό(της viva) τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, tifozif1 said:

Και σε android το ίδιο από εχτές αλλά και σήμερα. πρεπει να είναι θέμα της τράπεζας.

Φαίνεται πως επανήλθαν 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χτυπάς σε τακτική βάση στο POS συμφέρει πολύ η viva.
Χωρίς μηνιαίο κόστος, λίγο πιο τσιμπημένη προμήθεια αλλά κάνοντας πληρωμές με την viva wallet κάρτα τους μηδενίζεις την προμήθεια (Πληρώνοντας λογαριασμούς , σε καταστήματα κτλπ ) 
δέχομαι περίπου 10 συναλλαγές τον μήνα. τώρα δίνω 6.90 /μήνα για το pos της εθνικής συν 2.50/μηνα διαχειριστικα έξοδα. άρα περίπου 10 ευρώ/μήνα πάγιο στην εθνική. πήρα την viva μου τα εξήγησαν αλλά η προμήθεια είναι λίγο μπέρδεμα. για 10 συναλλαγές τον μήνα αξίας περίπου 600 ευρώ με συμφέρει; δεν ξέρω
με την εθνική η προμήθεια μου είναι 0.90 % ανά συναλλαγή

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ilka71 said:

δέχομαι περίπου 10 συναλλαγές τον μήνα. τώρα δίνω 6.90 /μήνα για το pos της εθνικής συν 2.50/μηνα διαχειριστικα έξοδα. άρα περίπου 10 ευρώ/μήνα πάγιο στην εθνική. πήρα την viva μου τα εξήγησαν αλλά η προμήθεια είναι λίγο μπέρδεμα. για 10 συναλλαγές τον μήνα αξίας περίπου 600 ευρώ με συμφέρει; δεν ξέρω
με την εθνική η προμήθεια μου είναι 0.90 % ανά συναλλαγή
 

Συμφέρει να πληρώνεις το ρεύμα , νερό , Τηλεφωνία , πάγια έξοδα κτλπ τα χρήματα που χτυπάς στο POS ώστε να παίρνεις επιστροφή το 100% της προμήθειας οπότε βγαίνει "δωρεάν" η υπηρεσία αν ξοδεύεις τα χρήματα μέσω της κάρτας. 

Έχει πιο μεγάλη προμήθεια από την εθνική αλλά δεν έχει το μηνιαίο πάγιο και την συνδρομή και δίνει την δυνατότητα να την μηδενίσεις με τον παραπάνω τρόπο. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...