Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

23 ώρες πριν, toulge1972 said:

Καλημερα, ναι τις ειχα στην προηγουμενη συσκευη αλλα εβγαζε μηνυμα οτι η καρτα δεν ισχυει και να την

αφαιρεσω απο το wallet. Οποτε αφαιρεσα ολες τις καρτες της Πειραιως απο την προηγουμενη συσκευη και

νομιζα οτι θα προστεθουν στην νεα κανονικα αλλα δυστηχως βγαζει μηνυμα οτι δεν μπορω

Επισης ολες οι υπολοιπες καρτες που εχω μπορουν να βρισκονται ταυτοχρονα σε οσες συσκευες θελω. Σε επικοινωνια με την

Alpha & Eurobank μου επιβεβαιωσαν οτι μπορω να προσθεσω τις καρτες στα wallet οσων συσκευων διαθετω. 

Μονο η Πειραιως δεν με αφηνει να προσθεσω ουτε σε μια και η μου εδωσαν την αστεια δικαιολογια οτι για λογους ασφαλειας κλπ

Εγω πιστευω οτι απλα δεν το εψαξαν καθολου και με ξεπεταξαν με αυτο

παραξενο, γενικα απο Apple Pay μερια, αν αλλαξεις συσκευη χωρις να ακολουθησεις το σεναριο του transfer κατα την πρωτη εκκινηση, ειτε αφαιρεσεις την καρτα απο την παλια συσκευη και πας να την βαλεις σε καινουργια , ενω η καρτα υπαρχει και σε 3η apple συσκευη κατω απο το ιδιο apple id, η καρτα καμια φορα κλειδωνει. 
Για φυγει το κλειδωμα πρεπει να αφαιρεσεις την προβληματικη καρτα απο παντου στο apple id σου και να περιμενεις περιπου 30 ημερες, επειτα μπορεις να την ξαναβαλεις.
Το εχω παθει με καρτα alpha bank, θα σου προτεινα να αφαιρεσεις απο παντου την καρτα σου κατω απο το apple id σου (αν την εχεις) και να δοκιμασεις σε 30 ημερες. Ελπιζω να εχεις τουλαχιστον μια 2η καρτα να κανεις τη δουλεια σου.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, stathis123 said:

παραξενο, γενικα απο Apple Pay μερια, αν αλλαξεις συσκευη χωρις να ακολουθησεις το σεναριο του transfer κατα την πρωτη εκκινηση, ειτε αφαιρεσεις την καρτα απο την παλια συσκευη και πας να την βαλεις σε καινουργια , ενω η καρτα υπαρχει και σε 3η apple συσκευη κατω απο το ιδιο apple id, η καρτα καμια φορα κλειδωνει. 
Για φυγει το κλειδωμα πρεπει να αφαιρεσεις την προβληματικη καρτα απο παντου στο apple id σου και να περιμενεις περιπου 30 ημερες, επειτα μπορεις να την ξαναβαλεις.
Το εχω παθει με καρτα alpha bank, θα σου προτεινα να αφαιρεσεις απο παντου την καρτα σου κατω απο το apple id σου (αν την εχεις) και να δοκιμασεις σε 30 ημερες. Ελπιζω να εχεις τουλαχιστον μια 2η καρτα να κανεις τη δουλεια σου.

Ναι αυτο εχω κανει και αν ειναι θα περιμενω οπως λες ενα μηνα. Απλα αυτοι χανουν μιας και θα κανω συναλλαγες με τις υπολοιπες καρτες που διαθετω. 

Και ναι ηταν η 3η συσκευη που προσπαθησα να τις προσθεσω αλλα ολες οι υπολοιπες προστεθηκαν κανονικα μονο της Πειραιως δεν μπηκαν

Link to comment
Share on other sites

αυξηση πιστωτικου οριου σε καρτα εθνικης μπορω να μαθω ον λαιν αν εχει εγκριθει?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Just now, nikolasn80 said:

αυξηση πιστωτικου οριου σε καρτα εθνικης μπορω να μαθω ον λαιν αν εχει εγκριθει?

Θα το δεις απο το διαθεσιμο της καρτας στο e-banking σου

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, nikos_kallithea said:

Θα το δεις απο το διαθεσιμο της καρτας στο e-banking σου

εκει αλλαζει αφου εχει εγκριθει και εχεις παει στην τραπεζα δυο δικαιολογητικα που ζητουν

η αιτηση εγινε τηλεφωνικα

11 minutes ago, nikos_kallithea said:

Θα το δεις απο το διαθεσιμο της καρτας στο e-banking σου

 

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις εμπειρία τι παίζει με klara και επιστροφες; Δηλαδη αν αγορασεις κατι με klara και το επιστρεψεις ποσο γρηγορη ειναι η διαδικασια επιστροφης χρηματων αφου ετσι κι αλλιως σου εχουν τραβηξει την πρωτη δοση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ελπίζω να είναι το κατάλληλο thread να ρωτήσω, 

Η υπηρεσία πληρωμής Stripe τι λέει; Είναι αξιόπιστή ή θα πάθω καμία νίλα; 

Θέλω να κάνω συνδρομή και δεν δέχονται κάτι άλλο.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
ελπίζω να είναι το κατάλληλο thread να ρωτήσω, 
Η υπηρεσία πληρωμής Stripe τι λέει; Είναι αξιόπιστή ή θα πάθω καμία νίλα; 
Θέλω να κάνω συνδρομή και δεν δέχονται κάτι άλλο.
Αυτή η λύση είναι για πληρωμές μέσω εταιρειών, πχ αν έχεις eshop.
Για τέτοια χρήση το θες;

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, junglist said:

Αυτή η λύση είναι για πληρωμές μέσω εταιρειών, πχ αν έχεις eshop.
Για τέτοια χρήση το θες;

Sent from my LE2123 using Tapatalk
 

Όχι, θέλω να συνεχίσω μία συνδρομή σε ιστοσελίδα και δεν έχουν πλέον pay pal, γραφεί πληρωμή με stripe.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενεργοποιήσει πάγια εντολή εξοφλησης λογαριασμού ΔΕΗ σε πιστωτική κάρτα της Alpha Bank

Ο προηγούμενος λογαριασμός μου ειχε ημερομηνία λήξης 10/10 και ποσό πληρωμής 105,00€

Μετά την έκδοση του λογαριασμού και πριν τη λήξη του ζητησα από την ΔΕΗ την έκδοση μηνιαίου αντι για δίμηνου λογαριασμού.

Ετσι εκδόθηκε, πριν τις 10/10 και δευτερος λογαριασμός με ημερομηνία ληξης 25/10 και ποσό πληρωμής 156,00€, στο οποίο συμπεριλαμβανονταν τα 105,00€ του πρωτου λογαριασμού. Λογικο αυτο, αφου δεν ειχε πληρωθει την ημερομηνια έκδοσης

Ετσι περιμενα οτι θα χρεωθουν στην λαρτα μου 105,00€ στις 10/10 και 51,00€ στις 25/10

Αντι γι αυτό χρεώθηκαν 90,69€ στις 10/10 και 65,31€ σήμερα 25/10

Το συνολικο ποσό χρέωσης ειναι 156,00€ και ετσι δεν υπαρχει πρόβλημα

Η απορία μου ομως ειναι που βρεθηκαν τα ποσα 90,69€ και 65,31€.  Πώς εγινε αυτο ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, alfeios said:

Εχω ενεργοποιήσει πάγια εντολή εξοφλησης λογαριασμού ΔΕΗ σε πιστωτική κάρτα της Alpha Bank

Ο προηγούμενος λογαριασμός μου ειχε ημερομηνία λήξης 10/10 και ποσό πληρωμής 105,00€

Μετά την έκδοση του λογαριασμού και πριν τη λήξη του ζητησα από την ΔΕΗ την έκδοση μηνιαίου αντι για δίμηνου λογαριασμού.

Ετσι εκδόθηκε, πριν τις 10/10 και δευτερος λογαριασμός με ημερομηνία ληξης 25/10 και ποσό πληρωμής 156,00€, στο οποίο συμπεριλαμβανονταν τα 105,00€ του πρωτου λογαριασμού. Λογικο αυτο, αφου δεν ειχε πληρωθει την ημερομηνια έκδοσης

Ετσι περιμενα οτι θα χρεωθουν στην λαρτα μου 105,00€ στις 10/10 και 51,00€ στις 25/10

Αντι γι αυτό χρεώθηκαν 90,69€ στις 10/10 και 65,31€ σήμερα 25/10

Το συνολικο ποσό χρέωσης ειναι 156,00€ και ετσι δεν υπαρχει πρόβλημα

Η απορία μου ομως ειναι που βρεθηκαν τα ποσα 90,69€ και 65,31€.  Πώς εγινε αυτο ;

Οτι θελουν βαζουν, το πιθανότερο ειναι οι λογαριασμοι σου να ειναι έναντι 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nikos_kallithea said:

Οτι θελουν βαζουν, το πιθανότερο ειναι οι λογαριασμοι σου να ειναι έναντι 

Είναι με δήλωση ένδειξης από τον πελάτη. Δεν μιλάω για την χρέωση από την ΔΕΗ. 

Βγαίνει ο λογαριασμός, στέλνεται στην Τράπεζα, και η τράπεζα χρεώνει άλλο ποσό. Αυτό ειπα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, alfeios said:

Εχω ενεργοποιήσει πάγια εντολή εξοφλησης λογαριασμού ΔΕΗ σε πιστωτική κάρτα της Alpha Bank

Ο προηγούμενος λογαριασμός μου ειχε ημερομηνία λήξης 10/10 και ποσό πληρωμής 105,00€

Μετά την έκδοση του λογαριασμού και πριν τη λήξη του ζητησα από την ΔΕΗ την έκδοση μηνιαίου αντι για δίμηνου λογαριασμού.

Ετσι εκδόθηκε, πριν τις 10/10 και δευτερος λογαριασμός με ημερομηνία ληξης 25/10 και ποσό πληρωμής 156,00€, στο οποίο συμπεριλαμβανονταν τα 105,00€ του πρωτου λογαριασμού. Λογικο αυτο, αφου δεν ειχε πληρωθει την ημερομηνια έκδοσης

Ετσι περιμενα οτι θα χρεωθουν στην λαρτα μου 105,00€ στις 10/10 και 51,00€ στις 25/10

Αντι γι αυτό χρεώθηκαν 90,69€ στις 10/10 και 65,31€ σήμερα 25/10

Το συνολικο ποσό χρέωσης ειναι 156,00€ και ετσι δεν υπαρχει πρόβλημα

Η απορία μου ομως ειναι που βρεθηκαν τα ποσα 90,69€ και 65,31€.  Πώς εγινε αυτο ;

Πάνε αναλογικά και οι χρεώσεις δήμου κλπ. Επειδή άλλαξες σε μηνιαίο, χωρίστηκαν και αυτές

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, paanos said:

Πάνε αναλογικά και οι χρεώσεις δήμου κλπ. Επειδή άλλαξες σε μηνιαίο, χωρίστηκαν και αυτές

Ίσως δεν το είπα κατανοητά. 

Άλλο πόσο χρέωσε η ΔΕΗ και άλλο η τράπεζα. Εκεί είναι η ουσία 

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Η τράπεζα μόνη της θα πάρει απόφαση πότε & πόσο να χρεώσει; Αυτό το ποσό απαίτησε ο οργανισμός (η Δ.Ε.Η. εν προκειμένω) και αυτό απέδωσε η τράπεζα. Επικοινώνησε με τον πάροχό σου για την ανάλυση των ποσών.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, alfeios said:

Ίσως δεν το είπα κατανοητά. 

Άλλο πόσο χρέωσε η ΔΕΗ και άλλο η τράπεζα. Εκεί είναι η ουσία 

Επειδή άλλαξες την συχνότητα του λογαριασμού πριν την έκδοση, χωρίστηκαν οι χρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ακυρώσω μια πιστωτική της εθνικής και δήλωσα μέσω του app αρχές Σεπτεμβρίου απώλεια και μη έκδοση νέας. Ωστόσο μέχρι και σήμερα εμφανίζεται στις κάρτες μου ως προσωρινά κλειστή/απώλεια.

ποτε θ διαγραφεί και δε θα εμφανίζεται;;

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, akis8607 said:

Ήθελα να ακυρώσω μια πιστωτική της εθνικής και δήλωσα μέσω του app αρχές Σεπτεμβρίου απώλεια και μη έκδοση νέας. Ωστόσο μέχρι και σήμερα εμφανίζεται στις κάρτες μου ως προσωρινά κλειστή/απώλεια.

ποτε θ διαγραφεί και δε θα εμφανίζεται;;

Εμφανιζεται αλλα εχει ακυρωθει. Δεν μπορεις να κανεις συναλλαγες

Δεν ξερω για την Εθνικη, αλλα στην AB πρεπει να την διαγραψεις εσυ απο το ebanking σου για να μην εμφανιζεται

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, alfeios said:

Εμφανιζεται αλλα εχει ακυρωθει. Δεν μπορεις να κανεις συναλλαγες

Δεν ξερω για την Εθνικη, αλλα στην AB πρεπει να την διαγραψεις εσυ απο το ebanking σου για να μην εμφανιζεται

Δε βλέπω κάπου τέτοια επιλογή εκτός από απλή απόκρυψη.. είχε κάποιος αντίστοιχη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, akis8607 said:

Δε βλέπω κάπου τέτοια επιλογή εκτός από απλή απόκρυψη.. είχε κάποιος αντίστοιχη εμπειρία;

Αποκρυψη

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ χαζή ερώτηση αλλά με δικαιολογεί μέχρι ενός σημείου η άγνοια και μη επαφή με το προϊόν "πιστωτική κάρτα". 

Με δεδομένο ότι:

Α) δεν είμαι εξαρτημένος από καμιά τράπεζα. 

Β) διατηρώ λογαριασμό σε όλες.

Γ) Μπορώ να μεταφέρω την μισθοδοσία μου σε όποια χρειαστεί. 

Υπάρχει τράπεζα που "συμφέρει" για έκδοση πιστωτικής κάρτας; 

"συμφέρει" για εμένα σημαίνει, χαμηλό ή μηδενικό κόστος κάρτας (λόγω μισθοδοσίας) και τυχόν ανταπόδοση μέσω επιστροφής λόγω χρήσης της πιστωτικής κάρτας ή και άλλης χρεωστικής. 

Η σκέψη απόκτησης πιστωτικής κάρτας έχει να κάνει καθαρά με την εκμετάλλευση των άτοκων δόσεων (όπου και όταν είναι διαθέσιμες) 

Ομολογώ ότι δεν είχα ποτέ μου πιστωτική και ότι τις φοβόμουν. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς έχει πιστωτικές με δωρεάν συνδρομή με αγορές άνω των 2500€ το χρόνο, για τις επιστροφές μπορείς να δεις κάθε τράπεζα ξεχωριστά με ποιες επιχειρήσεις συνεργάζεται ώστε να αποφασίσεις ποια σε συμφέρει 

Η Πειραιώς προσφέρει δυνατότητα μετατροπής συναλλαγής σε 12 άτοκες δόσεις με χρέωση 0,30€ ανά δόση σε περίπτωση που η επιχείρηση δεν σου προσφέρει αυτή την επιλογή 

Edited by TypeRS
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, TypeRS said:

Η Πειραιώς έχει πιστωτικές με δωρεάν συνδρομή με αγορές άνω των 2500€ το χρόνο, για τις επιστροφές μπορείς να δεις κάθε τράπεζα ξεχωριστά με ποιες επιχειρήσεις συνεργάζεται ώστε να αποφασίσεις ποια σε συμφέρει 

Η Πειραιώς προσφέρει δυνατότητα μετατροπής συναλλαγής σε 12 άτοκες δόσεις με χρέωση 0,30€ ανά δόση σε περίπτωση που η επιχείρηση δεν σου προσφέρει αυτή την επιλογή 

Ποιες πιστωτικές είναι αυτές;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...