Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα,

Εκανα μια αγορα μεσω πιστωτικής της εθνικης , στα 500 ευρω σε 12 δοσεις, και ακομα φαινεται σαν εξουσιοδότηση. Η αγορα εγινε στις 23 και ενω εχει γινει σωστα η χρεωση απο την istorm φαινεται ακομα σαν τρεχουσα οφειλη (εκκρεμης συναλλαγή)  και δεν εχει περάσει στη ταμπελα μελλοντικές δόσεις. Ο λογαριασμος της κάρτας εκδίδεται καθε 30 του μηνα. Υπάρχει περίπτωση να εχω πρόβλημα?

1522841209_Screenshot2022-09-30at19_15_42.thumb.png.3da2f14d63aded19c29de1a7ca4b3b79.png

Στο info πανω αναφερεται πως εχει γινει η πληρωμη αλλα δεν εχει γινει αποδεκτη απο τον εμπορο. Οποτε απλα αναμενω?

Ευχαριστώ

 

1850112189_Screenshot2022-09-30at19_16_47.png.a98d342544a7c2ec4fec9449d262455f.png

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Σε αντιστοιχη περίπτωση με κάρτα της Πειραιώς μου φαινόταν όλο το ποσό για έγκριση ενώ ηταν με δόσεις, δεν υπήρξε κανένα απολύτως θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι δουλεύω αορίστου χρόνου σε ξενοδοχείο όλο το χρόνο πέρυσι λόγω κοβιντ ήμασταν σε αναστολή κ η φορολογική μου ήταν 4000 χιλιάδες έκανα αίτηση στην άλφα μέσω Web banking για το Quick loan 4000 ευρώ καταναλωτικό και μου το απέρριψαν πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να πάω στην τράπεζα με 3 τελευταιες μισθοδοσίας γύρω στα 3300 είναι κ 3 τελευτεα εκαθαρηστηκα υπάρχει περίπτωση να εγκριθεί?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,
Θέλω να κάνω μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμό Εθνικής αλλά εγώ έχω Alpha. Αλλά επειδή τα θέλει άμεσα, μπορώ να τα κάνω μεταφορά από ΑΤΜ Εθνικής χωρίς να βάλω κάρτα στο μηχάνημα; (Δεν έχω κάρτα Εθνικής Τράπεζας)

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν έχεις κάρτα εθνικής και προφανώς λογαριασμό εθνικής πως να την κάνεις την μεταφορά σε ΑΤΜ εθνικής;;;

Ο καλύτερος και φθηνότερος τρόπος μεταφοράς χρημάτων μεταξύ αυτων τψν δύο τραπεζών είναι το IRIS

Sent from my Power 3 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, HEO said:

Άμα δεν έχεις κάρτα εθνικής και προφανώς λογαριασμό εθνικής πως να την κάνεις την μεταφορά σε ΑΤΜ εθνικής;;;

Ο καλύτερος και φθηνότερος τρόπος μεταφοράς χρημάτων μεταξύ αυτων τψν δύο τραπεζών είναι το IRIS

Sent from my Power 3 using Tapatalk


 

Ο άλλος δεν έχει IRIS. Μάλλον με βλέπω να πηγαίνω τη Δευτέρα στη τράπεζα.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ένας άλλος τρόπος, δεν ξέρω όμως αν έχεις χρόνια και όρεξη

Είναι να έχεις λογαριασμούς σε όλες τις συστημικές τράπεζες

Και να τα μεταφέρεις άμεσα από τον λογαριασμό σου


Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zurabi_97 said:

Ο άλλος δεν έχει IRIS. Μάλλον με βλέπω να πηγαίνω τη Δευτέρα στη τράπεζα.

Έχεις Revolut ?

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Just now, alfeios said:

Έχεις Revolut ?

Έχω

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, zurabi_97 said:

Έχω

Φορτώνεις την. Revolut με το ποσό που θέλεις να στείλεις χρεώνοντας κάρτα της τράπεζας σου.

Κόστος 0€  - Χρόνος στιγμιαία

Μεταφέρεις το ποσό στον τραπεζικό λογαριασμό ΙΒΑΝ του δικαιούχου. 

Κόστος από Revolut 0€ - Χρονος στιγμιαία 

Επειδή η Εθνική χρεώνει χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος για έμβασμα πάνω από 15€, σπάσε το ποσό σε δεκαπενταρια και στείλε περισσότερα εμβάσματα.

Έτσι στέλνεις στιγμιαία και χωρίς κόστος 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2022 at 5:59 ΜΜ, geoponer said:

Έκανα το ίδιο στην Εθνική με την toyota visa, και παρατήρησα ότι στην καταληκτική ημερομηνία η τράπεζα τραβούσε όχι μόνο το ποσό του τελευταίου λογαριασμού της κάρτας αλλά όλη την οφειλή μέχρι την ημερομηνία πληρωμής.

Επικοινώνησα με την τράπεζα αλλά άκρη δεν έβγαλα. Από την κουβέντα βέβαια μου είπαν ότι αν θέλω να εξοφλήσω εγώ το υπόλοιπο της κάρτας θα πρέπει να το κάνω τρεις-τέσσερις εργάσιμες πριν την ημερομηνία λήξης για να προλάβει να ενημερωθεί το σύστημα.

Οπότε θεωρητικά αν ο λογαριασμός βγαίνει 5 του μήνα και λήγει 30 και εγώ στις 10 του μήνα πληρώσω, υπάρχει άπλετος χρόνος να ενημερωθεί το σύστημα και όλα καλά; Εσύ πόσες μέρες πριν πήγες να πληρώσεις; Αυτό με τη συνολική οφειλή δε το έχω πάθει με την πάγια εξοφλεί απλά το συνολικό ποσό του εκάστοτε λογαριασμού.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, al3x1k0 said:

Οπότε θεωρητικά αν ο λογαριασμός βγαίνει 5 του μήνα και λήγει 30 και εγώ στις 10 του μήνα πληρώσω, υπάρχει άπλετος χρόνος να ενημερωθεί το σύστημα και όλα καλά; Εσύ πόσες μέρες πριν πήγες να πληρώσεις; Αυτό με τη συνολική οφειλή δε το έχω πάθει με την πάγια εξοφλεί απλά το συνολικό ποσό του εκάστοτε λογαριασμού.

Δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά πρέπει να ήταν λίγες μέρες πριν τη λήξη του λογαριασμού. Προφανώς βγήκα πιστωτικός στον επόμενο λογαριασμό, αλλά ευτυχώς που είχα αρκετό υπόλοιπο στον λογαριασμό μου.

Πλέον πληρώνω τουλάχιστον 7 μέρες πριν τη λήξη του (συχνά ακόμη νωρίτερα) και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα, άρα είναι ασφαλές αυτό το χρονικό διάστημα.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2022 at 7:19 ΜΜ, TheBerliner said:

Σε αντιστοιχη περίπτωση με κάρτα της Πειραιώς μου φαινόταν όλο το ποσό για έγκριση ενώ ηταν με δόσεις, δεν υπήρξε κανένα απολύτως θέμα. 

Σε ευχαριστω! Ακομα δεν εχει αλλαξει κατι εντωμεταξει. Ελπιζω να μη φαινεται στον επομενο λογαριασμο που θα ρθει εντος βδομαδας , θα τρελαθω. Να μου πεις πως θα ρθει αφου ειναι εκκρεμης συναλλαγη.. Σωστο και αυτο

Edited by Ribopaido
I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2022 at 7:17 ΜΜ, Ribopaido said:

Παιδια καλησπερα,

Εκανα μια αγορα μεσω πιστωτικής της εθνικης , στα 500 ευρω σε 12 δοσεις, και ακομα φαινεται σαν εξουσιοδότηση. Η αγορα εγινε στις 23 και ενω εχει γινει σωστα η χρεωση απο την istorm φαινεται ακομα σαν τρεχουσα οφειλη (εκκρεμης συναλλαγή)  και δεν εχει περάσει στη ταμπελα μελλοντικές δόσεις. Ο λογαριασμος της κάρτας εκδίδεται καθε 30 του μηνα. Υπάρχει περίπτωση να εχω πρόβλημα?

1522841209_Screenshot2022-09-30at19_15_42.thumb.png.3da2f14d63aded19c29de1a7ca4b3b79.png

Στο info πανω αναφερεται πως εχει γινει η πληρωμη αλλα δεν εχει γινει αποδεκτη απο τον εμπορο. Οποτε απλα αναμενω?

Ευχαριστώ

 

1850112189_Screenshot2022-09-30at19_16_47.png.a98d342544a7c2ec4fec9449d262455f.png

Δεν έχεις πρόβλημα. Οι πάντες στην εθνική όταν βάζουν δόση χρεώνονται την πρώτη δόση την 5η μέρα του μήνα. Με την πιο extreme περίπτωση η συναλλαγή να γίνει 5 του μήνα και η πρώτη δόση πάει 5 του επόμενου μήνα. Έτσι ήταν πάντα για όλους τους πελάτες. Στις 5 Οκτώβρη θα δεις να εμφανίζεται η χρέωση πρώτης δόσης ενώ η εγγραφή που μας έδειξες θα παραμείνει σε εξουσιοδότηση με το ποσό μειωμένο κατά μία δόση μέχρι την 5η Νοέμβρη κοκ

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αγορά απο Media Markt με κάρτα Eurobank κι αντι να πιστωθούν τα ευρώ της επιστροφής, η συναλλαγη εχει περαστεί ως "εισιτήρια θεάτρου" for some reason. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο; 

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αγορά από banggood με paypall και κάρτα affinity της άλφα

Και ενώ την είχα κλειδωμένη για αγορές μόνο με POS και μου ήρθε μήνυμα από άλφα ότι η αγορά απορρίφθηκε λόγω κλειδώματος

η αγορά πέρασε κανονικά και βέβαια χρεώθηκα και κανονικά

Οπότε τον νου σας.....

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2022 at 9:18 ΜΜ, Don_VitoCorleone said:

Δεν έχεις πρόβλημα. Οι πάντες στην εθνική όταν βάζουν δόση χρεώνονται την πρώτη δόση την 5η μέρα του μήνα. Με την πιο extreme περίπτωση η συναλλαγή να γίνει 5 του μήνα και η πρώτη δόση πάει 5 του επόμενου μήνα. Έτσι ήταν πάντα για όλους τους πελάτες. Στις 5 Οκτώβρη θα δεις να εμφανίζεται η χρέωση πρώτης δόσης ενώ η εγγραφή που μας έδειξες θα παραμείνει σε εξουσιοδότηση με το ποσό μειωμένο κατά μία δόση μέχρι την 5η Νοέμβρη κοκ

Σε ευχαριστώ η απορία μου ηταν κυρίως γιατι εμφανίζεται στη τρεχουσα οφειλη - στο statement ωστόσο η οφειλή αφορά σωστα τη δόση και μονο..

 

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Στην τρέχουσα οφειλή είναι όλες οι συναλλαγές που έχουν εκκαθαριστεί. Αφαιρώντας αυτή από το πιστωτικό όριο ορίζεται το τρέχον διαθέσιμο υπόλοιπο για τις αγορές. Δεν έχει να κάνει με την υποχρέωση για πληρωμή ή όποια ορίζεται στην έκδοση του τελευταίου λογαριασμού. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2022 at 9:22 ΜΜ, geoponer said:

Δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά πρέπει να ήταν λίγες μέρες πριν τη λήξη του λογαριασμού. Προφανώς βγήκα πιστωτικός στον επόμενο λογαριασμό, αλλά ευτυχώς που είχα αρκετό υπόλοιπο στον λογαριασμό μου.

Πλέον πληρώνω τουλάχιστον 7 μέρες πριν τη λήξη του (συχνά ακόμη νωρίτερα) και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα, άρα είναι ασφαλές αυτό το χρονικό διάστημα.

Ευχαριστώ θερμά για την ενημέρωση.

 

Για eurobank ξέρει κανείς κάτι;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα,

Μια ερωτηση αν γνωριζετε. Προσφατα αλλαξα συσκευη κινητου και ηθελα να καταχωρησω ολες τις πιστωτικες καρτες που διαθετω στο wallet του κινητου. Ενω προσθεσα ολων των 3 συστημικων τραπεζων , αυτες τις Πειραιως δεν μπορουν να προστεθουν και μου πεταει μηνυμα για επικοινωνια με τον εκδοτη. 

Αφου επικοινωνησα και τους ενημερωσαν μου ζητησαν 5 μερες να το ελενξουν και να τους ξανακαλεσω. Σημερα λοιπον με ενημερωσαν οτι δυστηχως οι καρτες της τραπεζας Πειραιως δεν ειναι δυνατον να καταχωρηθουν στο apple pay για ενα ζητημα ασφαλειας οπως μου ειπαν. Οταν τους εξηγησα οτι ολες οι αλλες καρτες των υπολοιπων τραπεζων καταχωρηθηκαν κανονικα και μονο της Πειραιως δεν μπορουν , με ξεπεταξε με την επαναλαμβανομενη απαντηση που ελαβε απο τους τεχνικους οτι δυστηχως δεν ειναι δυνατη η καταχωρηση για λογους ασφαλειας !!!

Σας φαινεται λογικη μια τετοια απαντηση? Εν ετη 2022 να λενε τετοιες φτηνες δικαιολογιες ? Δεν ζητησα να αμολησω πυραυλο , απλα να προσθεσω τις καρτες μου στο apple wallet οπως με ολες τις αλλες αλλα μαλλον η συγκεκριμενη τραπεζα ειναι ετη φωτος πισω. Μηπως απλα επεσα σε ασχετους και με ξεπεταξαν με την πιο ευκολη και αμεση δικαιολογια?

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, toulge1972 said:

Καλησπερα,

Μια ερωτηση αν γνωριζετε. Προσφατα αλλαξα συσκευη κινητου και ηθελα να καταχωρησω ολες τις πιστωτικες καρτες που διαθετω στο wallet του κινητου. Ενω προσθεσα ολων των 3 συστημικων τραπεζων , αυτες τις Πειραιως δεν μπορουν να προστεθουν και μου πεταει μηνυμα για επικοινωνια με τον εκδοτη. 

Αφου επικοινωνησα και τους ενημερωσαν μου ζητησαν 5 μερες να το ελενξουν και να τους ξανακαλεσω. Σημερα λοιπον με ενημερωσαν οτι δυστηχως οι καρτες της τραπεζας Πειραιως δεν ειναι δυνατον να καταχωρηθουν στο apple pay για ενα ζητημα ασφαλειας οπως μου ειπαν. Οταν τους εξηγησα οτι ολες οι αλλες καρτες των υπολοιπων τραπεζων καταχωρηθηκαν κανονικα και μονο της Πειραιως δεν μπορουν , με ξεπεταξε με την επαναλαμβανομενη απαντηση που ελαβε απο τους τεχνικους οτι δυστηχως δεν ειναι δυνατη η καταχωρηση για λογους ασφαλειας !!!

Σας φαινεται λογικη μια τετοια απαντηση? Εν ετη 2022 να λενε τετοιες φτηνες δικαιολογιες ? Δεν ζητησα να αμολησω πυραυλο , απλα να προσθεσω τις καρτες μου στο apple wallet οπως με ολες τις αλλες αλλα μαλλον η συγκεκριμενη τραπεζα ειναι ετη φωτος πισω. Μηπως απλα επεσα σε ασχετους και με ξεπεταξαν με την πιο ευκολη και αμεση δικαιολογια?

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/kathimerines-synallages/twra-oi-kartes-tis-trapezas-peiraios-sto-apple-pay
οι κάρτες μια χαρά μπαίνουν στο Apple Pay 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, leo06 said:

Ναι αυτο το εχω δει αλλα εχει επιχειρησει κανεις να βαλει μια καρτα της Πειραιως στο apple -pay τελευταια?

 

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/kathimerines-synallages/twra-oi-kartes-tis-trapezas-peiraios-sto-apple-pay
οι κάρτες μια χαρά μπαίνουν στο Apple Pay 

 

 

Edited by toulge1972
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, toulge1972 said:

 

καλημερα! 
Εχεις η ειχες τις ιδιες καρτες σε αλλη Apple συσκευη περα απο αυτη που αλλαξες; 

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, stathis123 said:

καλημερα! 
Εχεις η ειχες τις ιδιες καρτες σε αλλη Apple συσκευη περα απο αυτη που αλλαξες; 

Καλημερα, ναι τις ειχα στην προηγουμενη συσκευη αλλα εβγαζε μηνυμα οτι η καρτα δεν ισχυει και να την

αφαιρεσω απο το wallet. Οποτε αφαιρεσα ολες τις καρτες της Πειραιως απο την προηγουμενη συσκευη και

νομιζα οτι θα προστεθουν στην νεα κανονικα αλλα δυστηχως βγαζει μηνυμα οτι δεν μπορω

Επισης ολες οι υπολοιπες καρτες που εχω μπορουν να βρισκονται ταυτοχρονα σε οσες συσκευες θελω. Σε επικοινωνια με την

Alpha & Eurobank μου επιβεβαιωσαν οτι μπορω να προσθεσω τις καρτες στα wallet οσων συσκευων διαθετω. 

Μονο η Πειραιως δεν με αφηνει να προσθεσω ουτε σε μια και η μου εδωσαν την αστεια δικαιολογια οτι για λογους ασφαλειας κλπ

Εγω πιστευω οτι απλα δεν το εψαξαν καθολου και με ξεπεταξαν με αυτο

Edited by toulge1972
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για Apple pay αλλά σε google pay η ίδια κάρτα μπορεί να μπει σε άλλο πορτοφόλι άλλου κινητού με άλλο όνομα Gmail...

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...