Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αν δηλωσεις απώλεια, ίσως δεν ξερω να ταλαιπωρηθείς δύο φορές με τις κ@ τραπαζες μας
Αν δηλώσω απώλεια, δεν ακυρώνεται άμεσα όπως πχ σε τράπεζες τύπου revolut; Έχει κάποια διαδικασία μετά;

Στάλθηκε από το RMX2155 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δηλώσω απώλεια, δεν ακυρώνεται άμεσα όπως πχ σε τράπεζες τύπου revolut; Έχει κάποια διαδικασία μετά;

Στάλθηκε από το RMX2155 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δοκίμασε το δεν έχεις να χάσεις κάτι και πες μας το αποτέλεσμα.
Πες την έχασες και δεν επιθυμείς έκδοσης νέας.
Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2022 at 2:18 ΜΜ, theo4850 said:

Καλησπέρα σας. Έχω μια κάρτα enter bonus mastercard από την άλφα αλλά δεν θέλω να πληρώνω την συνδρομή 12€ τον χρόνο. Αν δηλώσω απώλεια της κάρτας από το myalpha app και ότι δεν επιθυμώ επανέκδοση κάρτας, θα συνεχίσω να χρεώνομαι την συνδρομή;

Στάλθηκε από το RMX2155 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Όχι, δεν θα συνεχίσεις να χρεώνεσαι την συνδρομή, διότι η κάρτα ακυρώνεται οριστικά. Προχώρησέ το άφοβα.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Με ποια εφαρμογή της Εθνικής μπορώ να κάνω ανέπαφες συναλλαγές?
Χρησιμοποιώ της Αlfa το Alpha wallet κ ψάχνω κάτι αντίστοιχο για την Εθνική
Υσ. Δεν ενδιαφέρομαι για το google pay.

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Με ποια εφαρμογή της Εθνικής μπορώ να κάνω ανέπαφες συναλλαγές?
Χρησιμοποιώ της Αlfa το Alpha wallet κ ψάχνω κάτι αντίστοιχο για την Εθνική
Υσ. Δεν ενδιαφέρομαι για το google pay.

Tapa


Το NBG Mobile Banking έχει ένα στρόγγυλο κουμπί κάτω δεξιά με το οποίο ενεργοποιείς τις ανέπαφες πληρωμές μέσω της εφαρμογής (δεν το έχω κάνει ποτέ μιας και χρησιμοποιώ το Google Pay).


For the record, γιατί δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το Google Pay;
Από τη στιγμή κιόλας που έχεις περισσότερους από έναν τραπεζικούς λογαριασμούς είναι πιο πρακτικό.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, coulis said:

Καλησπέρα.
Με ποια εφαρμογή της Εθνικής μπορώ να κάνω ανέπαφες συναλλαγές?
Χρησιμοποιώ της Αlfa το Alpha wallet κ ψάχνω κάτι αντίστοιχο για την Εθνική
Υσ. Δεν ενδιαφέρομαι για το google pay.

Tapa
 

NBG mobile banking i-bank λέγεται η επίσημη εφαρμογή της Εθνικής που επιτρέπει ανέπαφες συναλλαγές με τις κάρτες της Εθνικής.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

geoponer, tsiftsism, σας ευχαριστώ.
tsiftsism, το google pay δεν το χρησιμοποιώ γιατί με βολεύει της Alpha. Η Εθνική προέκυψε μόνο για 2 αυριανές συναλλαγές.

Tapa







Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν θα συνεχίσεις να χρεώνεσαι την συνδρομή, διότι η κάρτα ακυρώνεται οριστικά. Προχώρησέ το άφοβα.
Ξέρεις σε πόσες μέρες γίνεται η οριστική ακύρωση; Ρωτάω γιατί έκανα χτες την ακύρωση και ενώ έχει κλειδώσει την επιλογή να την προσθέσω σε κάποιο ψηφιακό πορτοφόλι και να αλλάξω ρυθμίσεις πχ να αλλάξω το όριο της κάρτας, ακόμα υπάρχει γενικά στο ebanking της alpha.

Στάλθηκε από το RMX2155 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, theo4850 said:

Ξέρεις σε πόσες μέρες γίνεται η οριστική ακύρωση; Ρωτάω γιατί έκανα χτες την ακύρωση και ενώ έχει κλειδώσει την επιλογή να την προσθέσω σε κάποιο ψηφιακό πορτοφόλι και να αλλάξω ρυθμίσεις πχ να αλλάξω το όριο της κάρτας, ακόμα υπάρχει γενικά στο ebanking της alpha.

Στάλθηκε από το RMX2155 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Άμεσα ακυρώθηκε. Το έχω κάνει 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Άμεσα ακυρώθηκε. Το έχω κάνει 
Άρα, είναι οκ που φαίνεται ακόμα στο my alpha, έτσι;

Στάλθηκε από το RMX2155 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπική εμπειρία ανάμεσα σε Google Wallet και NBG mobile banking για ανέπαφες συναλλαγές το Goofle Wallet είναι πολυ καλύτερο. Και πιο σύντομη η διαδικασία καθώς το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ξεκλειδώσεις το κινητό αλλά επίσης και στο θέμα ανέπαφης πληρωμής αρκετές φορές δεν μπορούσα να κάνω ανέπαφη πληρωμή και αναγκαστικά έπρεπε να χρησιμοποιησω την κάρτα.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, theo4850 said:

Άρα, είναι οκ που φαίνεται ακόμα στο my alpha, έτσι;

Στάλθηκε από το RMX2155 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

όπως είπε και άλλο μέλος πιο πάνω, η ακύρωση γίνεται άμεσα. επίσης, μπορείς να την αφαιρέσεις κι εσύ ο ίδιος από το my alpha για να μην υπάρχει πλέον

Link to comment
Share on other sites

FYI ακυρωση κάρτας γίνεται και τηλεφωνικά γιατί ακύρωσα πρόσφατα μια Aegean Bonus Debit και μέσα σε μια εβδομάδα έπαψε να εμφανίζεται και στην εφαρμογή. Δεν είναι υποχρεωτικό να δηλώσεις απώλεια ούτε να πας σε κατάστημα. Κι η υπάλληλος μου ειπε πως γίνεται και μέσω ebanking. Ούτε προσπάθησε να με πείσει, της είπα πως έχω μισθοδοσία σε άλλη τράπεζα, δεν με συμφέρει να την κρατάω και job done

Edited by TheBerliner
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Τη Δευτέρα έκανα αίτηση για πιστωτική στη Eurobank μέσω e-banking. Έχει εγκριθεί και υπέγραψα και ηλεκτρονικά. Ξέρετε σα πόσες μέρες περίπου θα μου έρθει η καρτα; 
Ευχαριστω. 
 

Link to comment
Share on other sites

14/8 Στην Πειραιώς άλλαξα αριθμό κινητου τηλέφωνου μέσω του winbank.gr

 

Πότε θα ολοκληρωθεί????

Θέλω να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή winbank αλλά ζητάει αλλαγή πιν. Χρειάζεται το extrapin που θα έρθει σε sms ή viber αλλά δεν έρχεται ποτέ. 

Προφανώς το στέλνει στον προηγούμενο αριθμό.....

Να καλέσω τράπεζα ή θα γίνει σύντομα?

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, x700 said:

Καλησπερα. Τη Δευτέρα έκανα αίτηση για πιστωτική στη Eurobank μέσω e-banking. Έχει εγκριθεί και υπέγραψα και ηλεκτρονικά. Ξέρετε σα πόσες μέρες περίπου θα μου έρθει η καρτα; 
Ευχαριστω. 
 

Εμένα μου ήρθε περίπου στις 10 μέρες (όχι εργάσιμες). Αθηνα

Link to comment
Share on other sites

Όταν στέλνεις € 20,00 από Τράπεζα Πειραιώς σε Εθνική μέσω IRIS (με την χρήση του αριθμού κινητού τηλεφώνου) υπάρχει προμήθεια € 0,05;

Δεν είναι δωρεάν η μεταφορά μέχρι κάποιο ποσό (αν δε κάνω λάθος € 500,00) την ημέρα;

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, TheBerliner said:

Εμένα μου ήρθε περίπου στις 10 μέρες (όχι εργάσιμες). Αθηνα

Ευχαριστω για την απάντηση. Στην εφαρμογή η καρτα εμφανίστηκε αφού την παρελαβες;

Link to comment
Share on other sites

Όταν στέλνεις € 20,00 από Τράπεζα Πειραιώς σε Εθνική μέσω IRIS (με την χρήση του αριθμού κινητού τηλεφώνου) υπάρχει προμήθεια € 0,05;

Δεν είναι δωρεάν η μεταφορά μέχρι κάποιο ποσό (αν δε κάνω λάθος € 500,00) την ημέρα;

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro



Εγώ που έκανα μεταφορά από Πειραιώς σε Alpha, καπου στα 20€, χρέωσε 0.05€.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Όταν στέλνεις € 20,00 από Τράπεζα Πειραιώς σε Εθνική μέσω IRIS (με την χρήση του αριθμού κινητού τηλεφώνου) υπάρχει προμήθεια € 0,05;

Δεν είναι δωρεάν η μεταφορά μέχρι κάποιο ποσό (αν δε κάνω λάθος € 500,00) την ημέρα;

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro



Εγώ που έκανα μεταφορά από Πειραιώς σε Alpha, καπου στα 20€, χρέωσε 0.05€.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, x700 said:

Ευχαριστω για την απάντηση. Στην εφαρμογή η καρτα εμφανίστηκε αφού την παρελαβες;

Στην εφαρμογή εμφανίστηκε 1-2 εργάσιμες αφότου εγκρίθηκε αλλά χρειαζόταν η συνοδευτική επιστολή για να ενεργοποιηθεί. Η μόνη πληροφορία που έδινε μέχρι την ενεργοποιηση ηταν το πιστωτικό όριο

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, tsiftsism said:

Όταν στέλνεις € 20,00 από Τράπεζα Πειραιώς σε Εθνική μέσω IRIS (με την χρήση του αριθμού κινητού τηλεφώνου) υπάρχει προμήθεια € 0,05;

Δεν είναι δωρεάν η μεταφορά μέχρι κάποιο ποσό (αν δε κάνω λάθος € 500,00) την ημέρα;

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro
 

Μέχρι 500€/ημερα είναι σίγουρα δωρεάν από εθνική σε Eurobank. Το ξέρω γιατί το κάνω κάθε μήνα...

Η Πειραιως γενικά χρεώνει κ την "ανάσα" σου έστω κ με 0,01€!!! Ας όψεται που έχει κάποιες υπηρεσίες που δεν έχουν οι άλλες αλλιώς θα είχα φύγει χθες... 

Link to comment
Share on other sites

On 17/8/2022 at 10:52 ΜΜ, tsiftsism said:

Όταν στέλνεις € 20,00 από Τράπεζα Πειραιώς σε Εθνική μέσω IRIS (με την χρήση του αριθμού κινητού τηλεφώνου) υπάρχει προμήθεια € 0,05;

Δεν είναι δωρεάν η μεταφορά μέχρι κάποιο ποσό (αν δε κάνω λάθος € 500,00) την ημέρα;

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro
 

  • Alpha Bank: Δωρεάν
  • Eurobank: Δωρεάν έως 30 ευρώ, 0,50 ευρώ για εμβάσματα από 30,01 έως 100 ευρώ, 1,20 ευρώ για ποσά από 100,01 έως 500 ευρώ
  • Εθνική Τράπεζα: Δωρεάν
  • Τράπεζα Πειραιώς: 0,05 ευρώ για ποσά έως 50 ευρώ και 0,50 ευρώ για ποσά από 50,01 έως 500 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...