Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

1 ώρα πριν, nikos_kallithea said:

Εγω θα πω οτι δεν υπαρχει ουτε μια συναλλαγή που να θελει ταμειο, αν θελει φυσικα η τράπεζα, αν δεν θελει μπορεί να τους στέλνει και όλους στα καταστήματα.

Ξέρεις κάποιον άλλο τρόπο κατάθεσης π.χ. τραπεζικής επιταγής σε λογαριασμό;

Link to comment
Share on other sites

On 22/7/2022 at 4:08 ΜΜ, nikos_kallithea said:

Εγω θα πω οτι δεν υπαρχει ουτε μια συναλλαγή που να θελει ταμειο, αν θελει φυσικα η τράπεζα, αν δεν θελει μπορεί να τους στέλνει και όλους στα καταστήματα.

Θεωρητικά ναι, αλλά το ζήτημα είναι αν αξίζει τον κόπο να αλλάξεις τα πάντα!

π.χ. στην Λευκωσία θυμάμαι πριν από χρόνια υπήρχε μια ATM επί της Μακαρίου που παρείχε την δυνατότητα ανάληψης όχι μόνο σε λίρες Κύπρου (πριν να μπούνε στο Ευρώ), αλλά και σε κάποια ξένα νομίσματα. Όπως είναι εύκολα αντιληπτό δεν θα είχε νόημα να γίνει μια τέτοια επένδυση σε κάθε κατάστημα παρά μόνο σε όσα έχουν αυξημένο όγκο συναλλαγών σε ξένα νομίσματα.

On 22/7/2022 at 6:05 ΜΜ, boban3 said:

Ξέρεις κάποιον άλλο τρόπο κατάθεσης π.χ. τραπεζικής επιταγής σε λογαριασμό;

Πόσο συχνά κάνεις κατάθεση τραπεζικής επιταγής; Και γιατί να πάρεις τραπεζική επιταγή αντί να γίνει μια μεταφορά μέσω e-banking? Πάντως παλιά που κάναμε κατάθεση στις ATM με φάκελο νομίζω προβλέπονταν και η δυνατότητα κατάθεσης επιταγής με φάκελο. Βέβαια επειδή οι επιταγές είναι είδος προς εξαφάνιση δεν έχει νόημα να επενδύσει κανείς σε αυτές πλέον.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κάποιον άλλο τρόπο κατάθεσης π.χ. τραπεζικής επιταγής σε λογαριασμό;
Φωτό μέσα από την εφαρμογή της τράπεζας,έτσι το κάνουν Αγγλία,ή να την στείλεις ταχυδρομικά στην τράπεζα όπως η Monzo

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να κάνουμε αίτηση για πιστωτική εθνικής και συγκεκριμένα της Toyota (που δεν έχει ετήσιο πάγιο ) ηλεκτρονικά;  μπαίνω e-banking και δεν την βρίσκω

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimtz said:

Γίνεται να κάνουμε αίτηση για πιστωτική εθνικής και συγκεκριμένα της Toyota (που δεν έχει ετήσιο πάγιο ) ηλεκτρονικά;  μπαίνω e-banking και δεν την βρίσκω

Μόνο στις αντιπροσωπείες της Toyota μπορείς να υποβάλεις αίτηση. Δεν γίνεται online, και εδώ και κάποιους μήνες δεν μπορείς να υποβάλεις αίτηση ούτε σε κατάστημα της Εθνικής.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, pluss said:

Μόνο στις αντιπροσωπείες της Toyota μπορείς να υποβάλεις αίτηση. Δεν γίνεται online, και εδώ και κάποιους μήνες δεν μπορείς να υποβάλεις αίτηση ούτε σε κατάστημα της Εθνικής.

Ουτε η toyota πλεον το κανει μάλλον την κατάργησαν ή δεν θέλουν λες κάρτες 

Link to comment
Share on other sites

Eurobank πόσο καιρό κάνει να στείλει πιστωτική που έχει εγκριθεί και υπογραφεί;
Το ταχυδρομείο στην ουσία αργεί, όχι η Eurobank! Έμενα προσωπικά έκανε πάνω απο 3 βδομάδες, επαρχία.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα είμαι αλλά και πάλι τα φοβάμαι τα ΕΛΤΑ και σε καμια εβδομάδα θα φύγω διακοπές. Θα τους πάρω αύριο μηπως τη στείλουν σε κατάστημα αντί για το σπίτι αλλά χλωμό το κόβω

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Dpan9 said:

Παιδιά υπάρχει πλέον καμία πιστωτική που να μην έχει ετήσιο πάγιο; 

Εκεί που έχεις την μισθοδοσία σου. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Dpan9 said:

Παιδιά υπάρχει πλέον καμία πιστωτική που να μην έχει ετήσιο πάγιο;

Νομίζω πως οι περισσότερες κάρτες δεν έχουν πάγιο, όταν ξοδεύεις από ένα ποσό και πάνω

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kostas_pr_mp said:

Νομίζω πως οι περισσότερες κάρτες δεν έχουν πάγιο, όταν ξοδεύεις από ένα ποσό και πάνω

Το έχουν καταργήσει σχεδόν σε όλες τις κάρτες.

Μόνο με αίτημα αν γίνει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Η Eurobank πλέον επιτρέπει εξαργύρωση επιστροφής μέσω Apple Pay. Ίσως είναι και η μόνη τράπεζα 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, akis8607 said:

Στην Εθνική γίνεται από τη πρώτη στιγμή που μπήκε στο pay

Δεν το ήξερα! Δηλαδή αν πληρώσω σε συνεργάτη του προγράμματος Go4More με κάρτα Εθνικής μέσω Google Pay μπορώ να κάνω εξαργύρωση πόντων?

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, geoponer said:

Δεν το ήξερα! Δηλαδή αν πληρώσω σε συνεργάτη του προγράμματος Go4More με κάρτα Εθνικής μέσω Google Pay μπορώ να κάνω εξαργύρωση πόντων?

Εγω χρησιμοποιώ Apple Pay. Και κάθε φορά που το χρησιμοποιώ με ρωτάνε αν θέλω εξαργύρωση. Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος

Link to comment
Share on other sites

Για το Aple Pay δεν γνωρίζω, αλλά στο Google Pay ("πορτοφόλι" πλέον) μόνο στην Alpha Bank δεν επικοινωνεί απευθείας με το bonus loyalty. Όλες οι άλλες τράπεζες κάνουν απευθείας επικοινωνία με το πρόγραμμα επιβράβευσής τους. Δεν θυμάμαι μόνο αν τυχόν επιτρέπουν και δόσεις στις πιστωτικές.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα θα ήθελα να ρωτισω εάν ξέρει κάποιος σήμερα κατέβασα την viva wallet και πέρασα την κάρτα του full pass γιατί λόγω λάθους δικοιυ μου δεν έβαλα άλφα όταν έκανα αίτηση το θέμα όμως είναι ενώ πέρασα κανονικά την κάρτα σήμερα που έβαλα βενζίνα κ πήγα να πληρώσω με viva το καύσιμο πληρώθηκε από κάρτα από το άλφα wallet μήπως ξέρει κάποιος τι λάθος έχω κάνει? Να διευκρινίσω ότι η πληρωμές γίνονται μέσω smartphone με nfc

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα πρέπει να πας στις ρυθμίσεις του κινητού και να βρεις που επιλέγεις εφαρμογή για πληρωμή NFC και αντί για της alpha να επιλέξεις της viva.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα πρέπει να πας στις ρυθμίσεις του κινητού και να βρεις που επιλέγεις εφαρμογή για πληρωμή NFC και αντί για της alpha να επιλέξεις της viva.
Πήγα κ δεν μου βγάζει καθόλου την viva

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εγκαταστήσει την εφαρμογή της και έχεις βάλει την κάρτα;
Ναι

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...