Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

17 ώρες πριν, katsiletra said:

Σήμερα διαπίστωσα ότι πιστώθηκαν οι πόντοι της Εθνικής τράπεζας από τους λογαριασμούς ενέργειας που έχει με 5% επιστροφή. Έχω βάλει πάγια χρέωση μέσω του ebill της ΔΕΗ. Τελικά δίνει επιστροφή κι από εκεί όχι μόνο με πάγια μέσω τράπεζας. 

Προχθές είδα κι εγώ 2 πιστώσεις (αρκετών) πόντων Go4More και υποθέτω ότι ήταν από τη ΔΕΗ γιατί δεν είχα κάνει άλλες μεγάλες πληρωμές αυτό το διάστημα. Δεν κάθησα να υπολογίσω όμως εάν αντιστοιχούν στους λογαριασμούς.

Κι εγώ πληρώνω με πάγια εντολή και χρέωση κάρτας μέσω του ebill της ΔΕΗ, χωρίς να μπλέκω με την τράπεζα, άρα ισχύει η πίστωση των πόντων και με αυτόν τον τρόπο.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, boban3 said:

Το λογικό και όπως αναγράφεται στους όρους της προωθητικης ενέργειας είναι να αποδοθούν οι πόντοι. 

Εγώ ακόμα δεν τους έχω λάβει(πάγια εντολή μέσω ebill),αλλά αναμένω τη γραπτή απάντηση της Τράπεζας.

Αν όμως ξεκίνησαν θεωρώ ότι θα αποδοθούν σε όλους. Πότε είχες εκκαθάριση συναλλαγής?

Εμένα γράφει "επιβράβευση από λογαριασμούς ενέργειας" στην απόδοση πόντων. Καμιά σχέση με την εκκαθάριση συναλλαγών που είναι κάθε μήνα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, katsiletra said:

Εμένα γράφει "επιβράβευση από λογαριασμούς ενέργειας" στην απόδοση πόντων. Καμιά σχέση με την εκκαθάριση συναλλαγών που είναι κάθε μήνα. 

Μόλις το επιβεβαίωσα κι εγώ από το Go4More app - "επιβράβευση από λογαριασμούς ενέργειας" στις δύο καταχωρήσεις που έγιναν 23/6 για πληρωμές λογαριασμών στις 17/5 & 8/6.

Πιστώθηκαν 20 πόντοι Go4More για κάθε ευρώ του λογαριασμού, καθόλου άσχημα 🙂

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάτι πόντους alpha bank. Μπορώ να τους στείλω σε κάποιον που κάνει ταξίδια, να τους κάνει aegean ?

Η λήξη των πόντων 'ανανεώνεται' με την αποστολή η μένει η ίδια?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορούν να μετατραπούν σε μίλια, εφόσον τους μεταφέρεις σε κάρτα Aegean του άλλου ατόμου.

Ανανεώνεται.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

On 27/6/2022 at 1:49 ΜΜ, geoponer said:

Μόλις το επιβεβαίωσα κι εγώ από το Go4More app - "επιβράβευση από λογαριασμούς ενέργειας" στις δύο καταχωρήσεις που έγιναν 23/6 για πληρωμές λογαριασμών στις 17/5 & 8/6.

Πιστώθηκαν 20 πόντοι Go4More για κάθε ευρώ του λογαριασμού, καθόλου άσχημα 🙂

Εγώ πάντως ακόμη δε βλέπω πίστωση για τις αντίστοιχες πληρωμές. (16/05 και 14/06)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι εδώ και περίπου 2,5 μήνες δεν μου έχουν μπει πόντοι go4more για τις συναλλαγές μου. Έχω στείλει email καμία απαντηση

συμβαινει συχνά αυτο;

μου είχε ξανασυμβεί και είχαν μπει οι πόντοι μαζεμένοι μετά απ ι4 μήνες 

γινεται και σε εσάς;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, akis8607 said:

Εμένα πάλι εδώ και περίπου 2,5 μήνες δεν μου έχουν μπει πόντοι go4more για τις συναλλαγές μου. Έχω στείλει email καμία απαντηση

συμβαινει συχνά αυτο;

μου είχε ξανασυμβεί και είχαν μπει οι πόντοι μαζεμένοι μετά απ ι4 μήνες 

γινεται και σε εσάς;

Σχετικά με την απάντηση, τους είχα στείλει ερώτημα/παράπονο μέσω της φόρμας στην ιστοσελίδα και απάντησαν μετά από σχεδόν 1,5 μήνα - πρέπει να ασχολούνται part-time με τις απαντήσεις σε emails/φόρμα επικοινωνίας.

Όσο για τους πόντους Go4More, μέχρι πέρισυ τον Σεπτέμβρη/Οκτώβρη μου πιστώνονταν πραγματικά σε τυχαία διαστήματα σε σημείο που είχα ξεχάσει από ποιες συναλλαγές ήταν. Μετά κάτι άλλαξε και πιστώνονται μερικές μέρες μετά τη συναλλαγή (λογικά όταν οριστικοποιηθεί), ενώ οι πόντοι από συναλλαγές σε συνεργάτες του προγράμματος πιστώνονται άμεσα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε τη Mastercard® κάρτα σου ανέπαφα, μέσω κινητού ή smartwatch σε πρατήρια καυσίμων σε όλη την Ελλάδα και κέρδισε 10€, πραγματοποιώντας τρεις συναλλαγές των 20€ και άνω.


*Η ενέργεια διαρκεί από 25/6 έως 25/7.

https://www.mastercard.gr/el-gr/personal/priceless/summer-pay-and-get.html?cmp=2022.q2.gr.eur.all.brand.prod.pcl.summermarketwidesome.7246.sop.bac.fbigbusmngr.facebook

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε γαμώτο! Έβαλα βενζίνη πριν από λίγο, αλλά επέλεξα να πληρώσω με την κανονική κάρτα ώστε να πιστωθούν άμεσα και να φανούν στην απόδειξη οι bonus πόντοι της Alpha Bank σε πρατήριο BP.

Links: https://www.mastercard.gr/el-gr/personal/priceless/summer-pay-and-get.html

και https://www.facebook.com/MastercardGreece/posts/4823561707747849

Στους όρους αναφέρεται μόνο οι πρώτοι 16.000 θα λάβουν την επιβράβευση και δεν βλέπω την Viva μέσα στην λίστα με τους εκδότες καρτών.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Με καλεσε σημερα η Alpha σε ερωτηση μου για να μου πει οτι δεν εχουν καποιο νεο για την καταργηση των Diners. Προς το παρον business as usual. 

Just saying 😏

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, stathis123 said:

Με καλεσε σημερα η Alpha σε ερωτηση μου για να μου πει οτι δεν εχουν καποιο νεο για την καταργηση των Diners. Προς το παρον business as usual. 

Just saying 😏

Από όσα θυμάμαι, η Alpha εξαγόρασε στην ουσία το κομμάτι της Diners από τη Citi.

Link to comment
Share on other sites

Diners και ψοροκωσταινα, δεν πανε μαζί.

Αυτη η καρτα ηταν για εποχες Αντρέα, μετα τέλος 😁

Link to comment
Share on other sites

Έχει αποκτήσει κανείς τελευταία πιστωτική από alpha. Πόσες μέρες κάνει μετά το στάδιο εγκεκριμένη από online αίτηση?

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, leo06 said:

Έχει αποκτήσει κανείς τελευταία πιστωτική από alpha. Πόσες μέρες κάνει μετά το στάδιο εγκεκριμένη από online αίτηση?

Δεν υπάρχει χρονικό οριο, οπότε θέλουν απαντούν 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Diners και ψοροκωσταινα, δεν πανε μαζί.

Αυτη η καρτα ηταν για εποχες Αντρέα, μετα τέλος 😁

Το ξερω ρε συ αλλα μονο αυτη και οι χρυσες συμφερουν με την αποδοση ποντων. Κυριως αν εξαργυρωνεις στο φυσικο αεριο, που στην ουσια σου επιστρεφει 2,6% στο ποσο της εξαργυρωσης. Οι απλές δίνουν τα μισα, 1,3%. Και αυτα στο αεριο γιατι σχεδον οι υπολοιποι εχουν 1,6% επιστροφη σε diners/χρυσες και 0,8% στις υπολοιπες. 
Αν δεν εχεις diners/χρυση δεν αξιζει και τοσο το bonus. 🙂 εκτός και αν αγοραζεις μονο απο συνεργατες. 

Οποτε τι να κανουμε τις αγαπαμε ακομα 😄

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2022 at 10:40 ΜΜ, spookype20 said:

H Πειραιώς προσφέρει πολλές φορές σε κατούχους πιστωτικών καρτών, καινούργια κάρτα με 0€ συνδρομή και -1% χαμηλότερο επιτόκιο, μέσω winbank. Άρα μπορείτε να βγάλετε μία καινούργια και να ακυρώσετε κάποια άλλη στην οποία πληρώνετε συνδρομή. Πχ είχα μία Πειραιώς VISA και μου πρότεινε να αποκτήσω μία Πειραιώς Mastercard!

image.thumb.png.01ddfe324660f370b43e62e5b870d3c4.png

Να ενημερώσω ότι έκανα αίτηση για έκδοση πιστωτικής με δωρεάν συνδρομή και έλαβα ενημέρωση ότι η αίτησή μου εγκρίθηκε με τροποποιημένους όρους. Διαβάζοντας τους νέους όρους πριν τους υπογράψω, υπήρχε ετήσια συνδρομή από το πρώτο έτος. Γι' αυτό προσοχή τι αιτείστε και προσοχή τι εγκρίνεται και υπογράφετε.Εννοείται ότι ακύρωσα την αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά άλλο πιστωτικό όριο αιτήθηκες και άλλο (μικρότερο) ενέκριναν, γι' αυτό εγκρίθηκε με "τροποποιημένους όρους" (αυτό σημαίνει ουσιαστικά). Πάντοτε οι όροι λένε για χρέωση συνδρομής, αλλά αν πληροίς τις προϋποθέσεις για δωρεάν συνδρομή (π.χ. καταβολή μισθοδοσίας στην Πειραιώς κ.λπ.), τότε δεν θα εφαρμοστεί ο σχετικός όρος. Κακώς βέβαια που οι όροι δεν είναι προσαρμοσμένοι για την κάθε περίπτωση ξεχωριστά, ώστε να υπάρχει και η σχετική επιβεβαίωση εγγράφως, αλλά στην πράξη έτσι λειτουργεί.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

On 30/6/2022 at 2:40 ΜΜ, nikos_kallithea said:

Diners και ψοροκωσταινα, δεν πανε μαζί.

Αυτη η καρτα ηταν για εποχες Αντρέα, μετα τέλος 😁

Για την ιστορία, η Diners Club έχει παρουσία στην Ελλάδα από το 1959: http://www.citibank.com/greece/dinersgr/history/index.htm

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, pluss said:

Λογικά άλλο πιστωτικό όριο αιτήθηκες και άλλο (μικρότερο) ενέκριναν, γι' αυτό εγκρίθηκε με "τροποποιημένους όρους" (αυτό σημαίνει ουσιαστικά). Πάντοτε οι όροι λένε για χρέωση συνδρομής, αλλά αν πληροίς τις προϋποθέσεις για δωρεάν συνδρομή (π.χ. καταβολή μισθοδοσίας στην Πειραιώς κ.λπ.), τότε δεν θα εφαρμοστεί ο σχετικός όρος. Κακώς βέβαια που οι όροι δεν είναι προσαρμοσμένοι για την κάθε περίπτωση ξεχωριστά, ώστε να υπάρχει και η σχετική επιβεβαίωση εγγράφως, αλλά στην πράξη έτσι λειτουργεί.

Δεν αναφέρομαι στο πιστωτικό όριο, αλλά στη συνδρομή. Στα χαρακτηριστικά της προσφοράς που τρέχει (δες την φωτογραφία που ανέβασε ο φίλος και έκανα παράθεση) αναφέρεται δωρεάν συνδρομή. Όχι το πρώτο έτος, όχι αν οι συναλλαγές ξεπεράσουν συγκεκριμένο ύψος. Και οι όροι που κλήθηκα να υπογράψω είχαν συνδρομή από το πρώτο έτος χωρίς την οποιαδήποτε απαλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Στο ενημερωτικό έντυπο της τράπεζας κατά την υποβολή της αίτησης γράφει συγκεκριμένα: Έξοδα που απορρέουν από τη σύμβαση πίστωσης με χρήση της πιστωτικής κάρτας:
Ετήσια Συνδρομή Κύριας Κάρτας €0, Ετήσια Συνδρομή Πρόσθετης Κάρτας €0.

Στο τροποποιημένο γράφει συνδρομή (και ετήσια και για την πρόσθετη κάρτα) και όχι 0.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tenderprey said:

Στο ενημερωτικό έντυπο της τράπεζας κατά την υποβολή της αίτησης γράφει συγκεκριμένα: Έξοδα που απορρέουν από τη σύμβαση πίστωσης με χρήση της πιστωτικής κάρτας:
Ετήσια Συνδρομή Κύριας Κάρτας €0, Ετήσια Συνδρομή Πρόσθετης Κάρτας €0.

Στο τροποποιημένο γράφει συνδρομή (και ετήσια και για την πρόσθετη κάρτα) και όχι 0.

Δε θα έχει συνδρομή. Είναι οι γενικοί όροι της κάρτας που υπογράφεις.

Είχα και εγώ τον ίδιο προβληματικό με εσένα όταν έκανα την αίτηση για την gold visa, είχα μιλήσει με το support και πράγματι δε έγινε χρέωση συνδρομής.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, djuan1988 said:

Δε θα έχει συνδρομή. Είναι οι γενικοί όροι της κάρτας που υπογράφεις.

Είχα και εγώ τον ίδιο προβληματικό με εσένα όταν έκανα την αίτηση για την gold visa, είχα μιλήσει με το support και πράγματι δε έγινε χρέωση συνδρομής.

Αναφέρεσαι στην τρέχουσα προσφορά που έχει ειδικό έντυπο προσυμβατικής ενημέρωσης με τα δεδομένα της προσφοράς, όπως επιτόκιο 1% λιγότερο και δωρεάν συνδρομή; Δεν νομίζω. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι στη δική σου περίπτωση έλαβες τους ίδιους όρους και στην προσυμβατική ενημέρωση και στη σύμβαση που υπέγραψες, όπου αν και αναφέρεται ποσό συνδρομής και στα δύο, απαλλάσσεσαι από αυτή, και δεν κλήθηκες να υπογράψεις σύμβαση με τροποποιημένους όρους (ή αν κλήθηκες, αφορούσαν αλλαγή του πιστωτικού ορίου).

Εγώ αυτό που γράφω είναι ότι μου πάσαραν την προσφορά στην προσυμβατική ενημέρωση, αλλά ενέκριναν την πιστωτική με άλλους όρους από αυτούς της προσυμβατικής ενημέρωσης, κοινώς απέσυραν την προσφορά. Και ναι, μίλησα με το support και θα έχω χρέωση συνδρομής, αν δεν ακυρώσω την αίτηση.

Δεν επανέρχομαι, όποιος θέλει να καταλάβει κατάλαβε.

 

 

Edited by tenderprey
Link to comment
Share on other sites

οταν πληρωνεις με google pay συλλεγεις κανονικα ποντους?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, nikolasn80 said:

οταν πληρωνεις με google pay συλλεγεις κανονικα ποντους?

Σε Alpha bank και Eurobank ΝΑΙ

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...