Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Εχω μια University Visa εδώ και πολλά χρόνια, με όριο 800€, η οποία για κάποιο λόγο ενώ παντού φαίνεται ως University, ως φυσική κάρτα εχει ανανεωθεί με το προηγούμενο design της κανονικής (γκρι). Σκοπεύω να αιτηθώ αύξηση πιστωτικού ορίου σύντομα καθώς έχω πλέον σταθερή δουλειά με εισόδημα μεγαλύτερο απο το όριο της κάρτας. Η ερώτηση είναι αν μπορώ τη σύμβαση μου να τη μετατρέψω σε Visa Classic ώστε να μην έχω συνδρομή πάνω απο τις 2,500 ετήσιο τζίρο, καθώς στη University δεν αναφέρεται κάτι περί τζίρου. Το έχει επιχειρήσει κανένας ή πάω για καινούρια σύμβαση κάρτας; 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, TheBerliner said:

Εχω μια University Visa εδώ και πολλά χρόνια, με όριο 800€, η οποία για κάποιο λόγο ενώ παντού φαίνεται ως University, ως φυσική κάρτα εχει ανανεωθεί με το προηγούμενο design της κανονικής (γκρι). Σκοπεύω να αιτηθώ αύξηση πιστωτικού ορίου σύντομα καθώς έχω πλέον σταθερή δουλειά με εισόδημα μεγαλύτερο απο το όριο της κάρτας. Η ερώτηση είναι αν μπορώ τη σύμβαση μου να τη μετατρέψω σε Visa Classic ώστε να μην έχω συνδρομή πάνω απο τις 2,500 ετήσιο τζίρο, καθώς στη University δεν αναφέρεται κάτι περί τζίρου. Το έχει επιχειρήσει κανένας ή πάω για καινούρια σύμβαση κάρτας; 

Νέα αίτηση. Δοκίμασε την απλή mastercard μέσω winbank, εμένα έχοντας τη university μου βγάζει προσφορά για δωρεάν συνδρομή και μια μονάδα κάτω επιτόκιο.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2022 at 10:40 ΜΜ, spookype20 said:

H Πειραιώς προσφέρει πολλές φορές σε κατούχους πιστωτικών καρτών, καινούργια κάρτα με 0€ συνδρομή και -1% χαμηλότερο επιτόκιο, μέσω winbank. Άρα μπορείτε να βγάλετε μία καινούργια και να ακυρώσετε κάποια άλλη στην οποία πληρώνετε συνδρομή. Πχ είχα μία Πειραιώς VISA και μου πρότεινε να αποκτήσω μία Πειραιώς Mastercard!

image.thumb.png.01ddfe324660f370b43e62e5b870d3c4.png

Εγώ είχα την Πειραιώς Mastercard (χωρίς συνδρομή με ετήσιο τζίρο >2.500€) και μετά μου έδωσε την δυνατότητα έκδοσης μιας ακόμη πιστωτικής κάρτας από την Visa δωρεάν για όσο διάστημα διατηρώ την Mastercard.

Λογικά αν καταργήσεις την πρώτη κάρτα που εξέδωσες θα έχεις την κλασική τιμολόγηση με αντιλογισμό της ετήσιας συνδρομής με ετήσιο τζίρο >2.500€

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Στην Winbank στην ενότητα ραντεβού δεν με αφήνει να αιτηθώ νέο ραντεβού γιατί δεν έχει καταχωρηθεί κατάστημα εξυπηρέτησης. Μπορώ να το ορίσω τηλεφωνικά ή ηλεκτρονικά ή χρειάζεται να πάω σε κατάστημα ;

Link to comment
Share on other sites

Στην σχετική ενότητα λέει το εξής: "Για αλλαγή καταστήματος εξυπηρέτησης απαιτείται επίσκεψη σε κατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς". Πάντως, δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις και στην Εξυπηρέτηση Πελατών.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Με το τελευταιο update στην curve, βαζοντας την Diners με πεταει στο 3DS challenge και μετά τρώει άκυρο. Παλιά έτρωγε άκυρο απευθείας. 
Λετε να ειμαστε ενα βημα πιο κοντα ώστε να μπορουμε να εχουμε και τη Diners στα wallets?
(Εάν μέχρι τοτε δεν μας τις εχουν καταργήσει )

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, pluss said:

Στην σχετική ενότητα λέει το εξής: "Για αλλαγή καταστήματος εξυπηρέτησης απαιτείται επίσκεψη σε κατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς". Πάντως, δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις και στην Εξυπηρέτηση Πελατών.

Μίλησα με την εξυπηρέτηση και μου είπαν πως η υπηρεσία αυτή είναι ακόμα σε πιλοτική λειτουργία και ότι σύντομα θα την ενεργοποιήσουν για τα καλά. Μου είπαν ότι γίνεται μόνο μέσω καταστήματος για τώρα 

Edited by dennis99
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, dennis99 said:

Μίλησα με την εξυπηρέτηση και μου είπαν πως η υπηρεσία αυτή είναι ακόμα σε πιλοτική λειτουργία και ότι σύντομα θα την ενεργοποιήσουν για τα καλά. Μου είπαν ότι γίνεται μόνο μέσω καταστήματος για τώρα 

Αυτος είναι ενας απο τους κύριους λόγους που οι τράπεζες πρέπει να κλείσουν τα φυσικά καταστήματα, γιατι στην Ελλάδα αντί να σε διευκολύνουν σου δημιουργούν και προβλήματα 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Αυτος είναι ενας απο τους κύριους λόγους που οι τράπεζες πρέπει να κλείσουν τα φυσικά καταστήματα, γιατι στην Ελλάδα αντί να σε διευκολύνουν σου δημιουργούν και προβλήματα 

Μπήκα σήμερα στο e-banking και όλως παραδόξως ενεργοποίησαν κανονικά την λειτουργία online appointment και ορίστηκε αυτόματα το κατάστημα εξυπηρέτησης, οπότε όλα καλά 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, dennis99 said:

Μπήκα σήμερα στο e-banking και όλως παραδόξως ενεργοποίησαν κανονικά την λειτουργία online appointment και ορίστηκε αυτόματα το κατάστημα εξυπηρέτησης, οπότε όλα καλά 

έχει επιλογή ραντεβού μόνο για ασφαλιστικά προϊόντα.. Δώρο άδωρον 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, dennis99 said:

Μπήκα σήμερα στο e-banking και όλως παραδόξως ενεργοποίησαν κανονικά την λειτουργία online appointment και ορίστηκε αυτόματα το κατάστημα εξυπηρέτησης, οπότε όλα καλά 

Το ίδιο έγινε και στη δική μου περίπτωση που για καιρό η συγκεκριμένη επιλογή ήταν απενεργοποιημένη, αλλά...👇

7 ώρες πριν, testatos said:

έχει επιλογή ραντεβού μόνο για ασφαλιστικά προϊόντα.. Δώρο άδωρον 

Αυτό πραγματικά δεν το περίμενα, αν και θα έπρεπε: έχει λογική από την πλευρά της Τράπεζας να απασχολείς το προσωπικό της μόνο για κάτι που θα της αποφέρει επιπλέον κέρδος (βλέπε ασφαλιστικά προϊόντα) και όχι για να σε βοηθήσουν να λύσεις κάποιο πρόβλημα που έχεις. 😡

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλημερίζω την παρέα. Θα ήθελα να βγάλω μία κάρτα Eurobank για να χρησιμοποιώ το πρόγραμμα "Επιστροφή". Δεν είμαι πελάτης της τράπεζας. Στο site τους είδα ότι σε αυτή την περίπτωση μπορώ να κάνω online αίτηση για πιστωτική.

Ποια είναι προτιμότερη, η classic Mastercard ή Visa; Και γιατί;

Ή μήπως στην περίπτωση μου θα ήταν καλύτερα να απευθυνθώ σε κατάστημα, να ανοίξω έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου και να χρησιμοποιώ τη συνδεδεμένη χρεωστική για το πρόγραμμα "Επιστροφή";

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bill_viper said:

Καλημερίζω την παρέα. Θα ήθελα να βγάλω μία κάρτα Eurobank για να χρησιμοποιώ το πρόγραμμα "Επιστροφή". Δεν είμαι πελάτης της τράπεζας. Στο site τους είδα ότι σε αυτή την περίπτωση μπορώ να κάνω online αίτηση για πιστωτική.

Ποια είναι προτιμότερη, η classic Mastercard ή Visa; Και γιατί;

Ή μήπως στην περίπτωση μου θα ήταν καλύτερα να απευθυνθώ σε κατάστημα, να ανοίξω έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου και να χρησιμοποιώ τη συνδεδεμένη χρεωστική για το πρόγραμμα "Επιστροφή";

Θα μπορουσες καλλιστα να πας σε χρεωστικη, αλλα εαν επιλέξεις πιστωτική: 
Ωραία είναι η Cosmote Mastercard γιατι στην ουσια εχεις και το προγραμμα επιστροφη και την επιστροφη στην cosmote (αρα 2 προγραμματα εαν εχεις cosmote) https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/kartes/pistotikes-kartes/cosmote-world-mastercard
Αλλιώς μετά χωρίς το πρόγραμμα επιστροφή είναι η Reward https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/kartes/pistotikes-kartes/reward-world-mastercard που δινει 10% στα attica και 1% σε ολα τα υπολοιπα 
1% δεν ειναι ασχημο, εκτος και εαν εχεις καποια αγαπημενη επιχειρηση που αγοραζεις συχνα στην επιστροφη που θα σου δινει πανω απο 1%.
Στις πιστωτικές υπολογισε και ετησια συνδρομη αν πχ δεν κανεις ετησιες συναλλαγες >2000 ευρω

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stathis123 said:

Θα μπορουσες καλλιστα να πας σε χρεωστικη, αλλα εαν επιλέξεις πιστωτική: 
Ωραία είναι η Cosmote Mastercard γιατι στην ουσια εχεις και το προγραμμα επιστροφη και την επιστροφη στην cosmote (αρα 2 προγραμματα εαν εχεις cosmote) https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/kartes/pistotikes-kartes/cosmote-world-mastercard
Αλλιώς μετά χωρίς το πρόγραμμα επιστροφή είναι η Reward https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/kartes/pistotikes-kartes/reward-world-mastercard που δινει 10% στα attica και 1% σε ολα τα υπολοιπα 
1% δεν ειναι ασχημο, εκτος και εαν εχεις καποια αγαπημενη επιχειρηση που αγοραζεις συχνα στην επιστροφη που θα σου δινει πανω απο 1%.
Στις πιστωτικές υπολογισε και ετησια συνδρομη αν πχ δεν κανεις ετησιες συναλλαγες >2000 ευρω

Ευχαριστώ για την απάντηση. Γνωρίζουμε το κόστος της ετήσιας συνδρομής;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, bill_viper said:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Γνωρίζουμε το κόστος της ετήσιας συνδρομής;

Εδώ βλέπω ότι η REWARD WORLD MASTERCARD έχει συνδρομή 30€ για την κύρια κάρτα και 15€ για την πρόσθετη κάρτα ετησίως

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, geoponer said:

Εδώ βλέπω ότι η REWARD WORLD MASTERCARD έχει συνδρομή 30€ για την κύρια κάρτα και 15€ για την πρόσθετη κάρτα ετησίως

Σωστός, ευχαριστώ. Τι εννοεί όμως με τον όρο πρόσθετη κάρτα; Μία δεν είναι η πιστωτική κάρτα που βγαίνει; Μπορώ π.χ. να βγάλω μία κύρια για εμένα στο όνομα μου, και μία πρόσθετη για τη σύζυγο πάλι στο όνομα μου;

Επειδή δεν έχω ξανά βγάλει πιστωτική, τα 30€/χρόνο τα θεωρείτε πολλά ή λίγα από την εμπειρία σας;

Edited by bill_viper

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, bill_viper said:

Σωστός, ευχαριστώ. Τι εννοεί όμως με τον όρο πρόσθετη κάρτα; Μία δεν είναι η πιστωτική κάρτα που βγαίνει; Μπορώ π.χ. να βγάλω μία κύρια για εμένα στο όνομα μου, και μία πρόσθετη για τη σύζυγο πάλι στο όνομα μου;

Επειδή δεν έχω ξανά βγάλει πιστωτική, τα 30€/χρόνο τα θεωρείτε πολλά ή λίγα από την εμπειρία σας;

Η πρόσθετη εκδίδεται στο όνομα του άλλου προσώπου, αλλά βάσει της δικής σου αίτησης. Ουσιαστικά εξουσιοδοτείς κάποιον να χρεώνει την πιστωτική σου, στο όνομά του.

Τα !30€/χρόνο είναι συνήθης συνδρομή για τις "απλές" κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, bill_viper said:

Επειδή δεν έχω ξανά βγάλει πιστωτική, τα 30€/χρόνο τα θεωρείτε πολλά ή λίγα από την εμπειρία σας;

Δεν είναι πολλά για απλή πιστωτική και μπορείς να υπολογίσεις και μόνος σου πόσο εύκολα (ή δύσκολα) θα αντισταθμίσεις τη χρέωση από την επιστροφή που θα έχεις (1% σε διάφορες αγορές και 10% στο Attica).

Πολύ απλοϊκά, αν τη χρησιμοποιείς για αγορές περίπου €2.500 το χρόνο (εκεί που συνήθως κάνουν αντιλογισμό συνδρομής οι περισσότερες πιστωτικές) εκτός Attica (εξαιρούνται λογαριασμοί, πληρωμές δημοσίου κλπ), έχεις βγάλει €25, άρα σχεδόν μηδενίζεις τη συνδρομή. Εσύ μπορείς να εκτιμήσεις πόσο θα τη χρησιμοποιείς μέσα στον χρόνο.

Βάλε και κάποια αγορά €100/χρόνο από Attica (έστω και για δώρο αν δεν θέλεις κάτι εσύ) με 10% επιστροφή και έχεις ήδη βγάλει κέρδος.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις σας. Επειδή μένω επαρχία η χρήση της θα είναι αποκλειστικά εκτός Αθηνών. Παράλειψη μου που δε το ανέφερα νωρίτερα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, bill_viper said:

Ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις σας. Επειδή μένω επαρχία η χρήση της θα είναι αποκλειστικά εκτός Αθηνών. Παράλειψη μου που δε το ανέφερα νωρίτερα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Γιατί δεν κάνεις αίτηση σε τράπεζα που συνεργάζεσαι ή έχεις τη μισθοδοσία εκεί; Συνήθως την δίνουν δωρεάν όπως η Πειραιώς. 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις αίτηση σε τράπεζα που συνεργάζεσαι ή έχεις τη μισθοδοσία εκεί; Συνήθως την δίνουν δωρεάν όπως η Πειραιώς. 

Έχω παρατηρήσει πως το πρόγραμμα «Επιστροφή» της Eurobank συμφέρει όταν κάνεις αγορές μεγάλης αξίας π.χ. τηλεόραση 2k€.


Sent from my iPad using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2022 at 10:36 ΠΜ, bill_viper said:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Γνωρίζουμε το κόστος της ετήσιας συνδρομής;

Το κόστος της ετήσιας συνδρομής το βλέπεις από το Τιµολόγιο Τραπεζικών Εργασιών στην ενότητα Ι.1. Πιστωτικές Κάρτες

Δυστυχώς δεν φαίνεται να υπάρχει στην Eurobank η δυνατότητα έκδοσης πιστωτικής χωρίς ετήσια συνδρομή.

Κι εγώ θεωρώ πως το πρόγραμμα €πιστροφή έχει τις καλύτερες συνεργασίες και τα μεγαλύτερα ποσοστά επιβράβευσης σε σχέση με των άλλων ελληνικών τραπεζών. Και μάλιστα έχει και προσφορές στην εξαργύρωση όπως π.χ. για εξαργυρώσεις με €πιστροφή στην ΙΚΕΑ μέχρι 05/07/2022 επιστρέφει 20% στο ποσό της εξαργύρωσης.

Όντως αν έχεις συμβόλαιο στην Cosmote σε συμφέρει να βγάλεις την COSMOTE World Mastercard και να ορίσεις την πληρωμή με πάγια εντολή για να έχεις έκπτωση σε κάθε λογαριασμό.

Τέλος εάν θεωρείς πως δεν σε συμφέρει η ετήσια συνδρομή που έχουν οι πιστωτικές κάρτες, τότε μπορείς να κάνεις τις συναλλαγές σου με χρεωστική και απλώς δεν θα μπορείς να βάλεις δόσεις, αλλά να έχεις όλο το ποσό άμεσα διαθέσιμο.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, GraveDigger said:

Δυστυχώς δεν φαίνεται να υπάρχει στην Eurobank η δυνατότητα έκδοσης πιστωτικής χωρίς ετήσια συνδρομή.

Μόνο αν έχεις λογαριασμό στην Eurobank και ενεργοποιήσεις το μεσαίο ή το μεγάλο πακέτο συναλλαγών (από 2,5€ αν έχεις τη μισθοδοσία σου στην τράπεζα, αλλιώς 5€). Μαζί με τη "δωρεάν" συνδρομή, έχεις και κάποια έξτρα ακόμα τα οποία περιγράφει εδώ

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα διαπίστωσα ότι πιστώθηκαν οι πόντοι της Εθνικής τράπεζας από τους λογαριασμούς ενέργειας που έχει με 5% επιστροφή. Έχω βάλει πάγια χρέωση μέσω του ebill της ΔΕΗ. Τελικά δίνει επιστροφή κι από εκεί όχι μόνο με πάγια μέσω τράπεζας. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, katsiletra said:

Σήμερα διαπίστωσα ότι πιστώθηκαν οι πόντοι της Εθνικής τράπεζας από τους λογαριασμούς ενέργειας που έχει με 5% επιστροφή. Έχω βάλει πάγια χρέωση μέσω του ebill της ΔΕΗ. Τελικά δίνει επιστροφή κι από εκεί όχι μόνο με πάγια μέσω τράπεζας. 

Το λογικό και όπως αναγράφεται στους όρους της προωθητικης ενέργειας είναι να αποδοθούν οι πόντοι. 

Εγώ ακόμα δεν τους έχω λάβει(πάγια εντολή μέσω ebill),αλλά αναμένω τη γραπτή απάντηση της Τράπεζας.

Αν όμως ξεκίνησαν θεωρώ ότι θα αποδοθούν σε όλους. Πότε είχες εκκαθάριση συναλλαγής?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...