Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

2 ώρες πριν, TakeOverNet said:

Έχουν εξαφανιστεί οι diners από τη σελίδα της Alpha?

Δεν το έλεγξα την ώρα που το ανέφερες, αλλά τώρα μια χαρά εμφανίζονται. Τσέκαρε από το "Επιλογές εμφάνισης" κι αν δεν εμφανίζεται ούτε εκεί δοκίμασε από το "Προσθέστε άλλο προϊόν"

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, GraveDigger said:

Δεν το έλεγξα την ώρα που το ανέφερες, αλλά τώρα μια χαρά εμφανίζονται. Τσέκαρε από το "Επιλογές εμφάνισης" κι αν δεν εμφανίζεται ούτε εκεί δοκίμασε από το "Προσθέστε άλλο προϊόν"

Όχι στο web banking. Στο www.alpha.gr

λες να πάνε για κατάργηση όπως οι Amex?

Link to comment
Share on other sites

Δεν δέχονται πλέον νέες αιτήσεις ούτε υπάρχουν στο site, οπότε είναι προφανές ότι καταργήθηκαν. Τα τελευταία χρόνια και ιδίως τους τελευταίους μήνες, πολλές χώρες -κυρίως της Ευρώπης- τις κατήργησαν. Θέμα χρόνου ήταν επομένως και για την Ελλάδα. Στη χώρα μας η αρχή είχε γίνει τον Σεπτέμβριο του 2021 με την κατάργηση των Corporate Diners. Είναι απορίας άξιο πάντως που η Alpha Bank δεν έχει βγάλει ακόμη μια επίσημη ανακοίνωση.

Από εκεί και πέρα, λογικά όσοι είχαν τις Diners Prestige θα λάβουν την Platinum Mastercard και όσοι είχαν τις απλές Diners θα λάβουν πιθανότατα τη Χρυσή Visa ή Mastercard. Ερώτημα βέβαια αποτελεί το τι θα γίνει με όσους είχαν τη Diners Vodafone ή τη Diners Prestige Vodafone, γιατί αυτή την στιγμή δεν υπάρχει αντίστοιχη κάρτα, η οποία να δίνει και διπλάσιους bonus πόντους και να παρέχει αποκλειστικά προνόμια στη Vodafone. Άραγε η Alpha Bank θα βγάλει Χρυσή Vodafone Visa ή Mastercard;

Τέλος, πού είναι άραγε αυτοί, που έβαζαν το χέρι τους στη φωτιά όταν έφυγε η AMEX από την Ελλάδα και έλεγαν ότι η Diners δεν πρόκειται να ακολουθήσει τον ίδιο δρόμο; 😏

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Και μου είχε φανεί περίεργο που είχαν αντικαταστήσει AmEx με Diners διότι από τότε διαβάζαμε πως είχε αρχίσει να αποσύρεται η Diners από την Ευρώπη.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Από όσα γνωρίζω, η Alpha εξαγόρασε το τμήμα της Citi που περιλάμβανε και τη Diners.

Link to comment
Share on other sites

Είχε ποτέ κανείς πρόβλημα στην Εθνική να ενεργοποιήσει τις ανέπαφες πληρωμές με το κινητό. Προσπαθώ να το ενεργοποιήσω και όταν βάζω το pin που θα χρησιμοποιώ, μου γράφει οτι η διαδικασία δεν ολοκληρώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσε η Eurobank ειδοποιήσεις μέσω push για τις συναλλαγές, μιας κ το λέγαμε 😛

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσε η Eurobank ειδοποιήσεις μέσω push για τις συναλλαγές, μιας κ το λέγαμε
Τις ξανά επανέφερε? Απορώ γιατί τις διέκοψε εξαρχής!

Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει κάτι με τα όρια της υπηρεσίας IRIS στην πειραιώς;

Προσπαθώ να στείλω 500ε από πειραιώς σε λογαριασμό μου στην alpha (δοκίμασα να στείλω και σε λογαριασμό φίλου) και κάθε φορά έλεγε πως έχω υπερβεί το ημερήσιο όριο μεταφορών.

Μόνο από 300 και κάτω με άφηνε, παρόλο που δεν έχει γίνει κάποια άλλη συναλλαγή.

Edited by sofos_k
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, sofos_k said:

Έχει αλλάξει κάτι με τα όρια της υπηρεσίας IRIS στην πειραιώς;

Προσπαθώ να στείλω 500ε από πειραιώς σε λογαριασμό μου στην alpha (δοκίμασα να στείλω και σε λογαριασμό φίλου) και κάθε φορά έλεγε πως έχω υπερβεί το ημερήσιο όριο μεταφορών.

Μόνο από 300 και κάτω με άφηνε, παρόλο που δεν έχει γίνει κάποια άλλη συναλλαγή.

Πάντως, στην alpha μέχρι 50 ευρώ μπορείς να στείλεις

Link to comment
Share on other sites

Τελικά από την εφαρμογή της alpha εχει διάφορες επιπλέον ρυθμίσεις και ήταν προ συμπληρωμένο το όριο ημερήσιων συναλλαγών στα 300ε (παρόλο που το μέγιστο της υπηρεσίας γενικά είναι 500)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, στην alpha μέχρι 50 ευρώ μπορείς να στείλεις
Έχω στείλει πολλές φορές παραπάνω από 50. Και από Πειραιώς. Το Σάββατο έστειλα 300 από Εθνική σε alpha.
Το Iris έχει κάποιο κέρδος αν επιλεχθεί? Σε τι διαφέρει από απλή μεταφορά?
Έχει κέρδος όταν θες να κάνεις μεταφορές μεταξύ διαφορετικών τραπεζών. Έχει όριο 500€ την ημέρα, αλλά τα χρήματα πάνε στο ίδιο δευτερόλεπτο και χωρίς κόστος (εκτός από την Πειραιώς που χρεώνει στην αποστολή κάποια προμήθεια).

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα και καλή εβδομάδα. Μία ερώτηση, έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία IRIS σε δύο λογαριασμούς μου (ο ένας στην Πειραιώς και ο άλλος στην Εθνική). 
Σε ποιον λογαριασμό θα πάνε τα χρήματα όταν μου στείλει κάποιος;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, bill_viper said:

Καλημέρα στην παρέα και καλή εβδομάδα. Μία ερώτηση, έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία IRIS σε δύο λογαριασμούς μου (ο ένας στην Πειραιώς και ο άλλος στην Εθνική). 
Σε ποιον λογαριασμό θα πάνε τα χρήματα όταν μου στείλει κάποιος;

Η υπηρεαία είναι ενεργοποιημένη στον ίδιο αριθμό τηλεφώνου;

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, enterhere said:

Η υπηρεαία είναι ενεργοποιημένη στον ίδιο αριθμό τηλεφώνου;

Σωστά.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Έχει κέρδος όταν θες να κάνεις μεταφορές μεταξύ διαφορετικών τραπεζών. Έχει όριο 500€ την ημέρα, αλλά τα χρήματα πάνε στο ίδιο δευτερόλεπτο και χωρίς κόστος (εκτός από την Πειραιώς που χρεώνει στην αποστολή κάποια προμήθεια).

Sent from my TCL 20 5G

Δεν το ηξερα! Ευχαριστώ! Θα με βοηθήσει πολύ!
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, bill_viper said:

Σωστά.

Τα χρήματα θα πάνε σε αυτήν που ενεργοποίησες δεύτερη 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Vasileios said:

Τα χρήματα θα πάνε σε αυτήν που ενεργοποίησες δεύτερη 

Να το αναδιατυπώσω και να το γενικεύσω: τα χρήματα θα πάνε σε αυτήν που ενεργοποίησες τελευταία (πιο πρόσφατα)

On 1/6/2022 at 5:59 ΜΜ, GraveDigger said:
On 1/6/2022 at 9:47 ΠΜ, alfeios said:

Υπάρχει κάποιος που φορτίζει την Revolutμε Yes card της Eurobank?

Μέχρι αρχές της προηγούμενης βδομάδας είχαμε 1% επιστροφή στο ποσό της φόρτισης. Όπως και στις αγορές από οποιαδήποτε επιχείρηση στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Πλέον δεν παίρνουμε το 1% για τις φορτίσεις της Revolut.

Αυτό είδα. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει;

Πιθανόν. Κι εγώ έκανα top-up προχθές, Δευτέρα και ακόμα δεν έχει εμφανιστεί επιβράβευση.

Άκυρο, τελικά μπήκε κανονικά η επιβράβευση σε YES την επόμενη ημέρα.

 

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, GraveDigger said:

Να το αναδιατυπώσω και να το γενικεύσω: τα χρήματα θα πάνε σε αυτήν που ενεργοποίησες τελευταία (πιο πρόσφατα)

Άκυρο, τελικά μπήκε κανονικά η επιβράβευση σε YES την επόμενη ημέρα.

 

Σοβαρά; Σε μένα όχι. Εδώ και 15 ημερες

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα και καλή εβδομάδα. Μία ερώτηση, έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία IRIS σε δύο λογαριασμούς μου (ο ένας στην Πειραιώς και ο άλλος στην Εθνική). 
Σε ποιον λογαριασμό θα πάνε τα χρήματα όταν μου στείλει κάποιος;
Και εγώ μόλις ενεργοποίησα iris σε 2η τράπεζα, είδα ότι απενεργοποιήθηκε το Iris από την 1η τραπεζα.
Επίσης για Eurobank είναι δωρεάν 30€ και μετά υπάρχει χρέωση.
Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2022 at 6:37 ΜΜ, pank said:

Και εγώ μόλις ενεργοποίησα iris σε 2η τράπεζα, είδα ότι απενεργοποιήθηκε το Iris από την 1η τραπεζα.
Επίσης για Eurobank είναι δωρεάν 30€ και μετά υπάρχει χρέωση.

Εξαρτάται από ποια τράπεζα σε ποια τράπεζα... Εγώ πχ από εθνική σε Eurobank μπορώ να στείλω μεχρι 500€/ημερα χωρίς χρέωση! 

Link to comment
Share on other sites

Εθνική και Alpha στέλνουν χωρίς χρέωση. 

Πειραιώς και Eurobank χρεώνουν. Η τελευταία δεν χρεώνει μέχρι 30 ευρώ. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...