Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts






Μια απίθανη  περίπτωση κλοπής από τραπεζικούς λογαριασμούς  αναφέρθηκε σε τηλεοπτική εκπομπή.
Η κλοπή έγινε αφού χάκαραν το τηλέφωνο του και το viber του.
Πως το κατάφεραν;                                                                                                                                             
Μήπως μπορεί κάποιος να μας το εξηγήσει;
Κυρίως μετά το 5.15’’
https://www.megatv.com/2022/05/30/prospoiountai-tous-pelates-tous-adeiazoun-tous-logariasmous-kykloma-sti-santorini/
 


Η κλασική περίπτωση. Έχει συμβεί δυστυχώς πολλές φορές. Λέει ο απατεώνας ότι θα καταθέσει τα χρήματα και σου ζητάει τον αριθμό της χρεωστικής σου κάρτας και καλά ότι δεν μπορεί να τα βάλει σε λογαριασμό Iban αλλά μέσω της κάρτας μπορεί.
Οπότε το θύμα δίνει το αριθμό της κάρτας. Μετά του λέει ότι θα έρθουν κάποια μηνύματα στο κινητό του να πει τους κωδικούς για να ολοκληρωθεί η συναλλαγή.
Με τα πολλά, αποκτούν πρόσβαση στο ebanking και κάνουν την μεταφορά σε λογαριασμό τους.
Εννοείται ότι αυτό που λέει ότι τάχα έδωσε τον αριθμό της τράπεζας μόνο και μπηκαν στο viber και στο λογαριασμό του, δεν ισχύει!
Κάνεις δεν μπορεί να σου αφαιρεσει τα χρήματα έτσι. Ειδικά από κάποιον που σε παίρνει τηλέφωνο! Αυτός έδωσε τους κωδικούς viber.


Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που φορτίζει την Revolutμε Yes card της Eurobank?

Μέχρι αρχές της προηγούμενης βδομάδας είχαμε 1% επιστροφή στο ποσό της φόρτισης. Όπως και στις αγορές από οποιαδήποτε επιχείρηση στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Πλέον δεν παίρνουμε το 1% για τις φορτίσεις της Revolut.

Αυτό είδα. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Δεν χρεώνονται τα ειμαιλς ουτε τα puls, μονο αν ορίσεις να ενημερώνεσαι με sms

Αν δεν κάνω λάθος, η εφαρμογή WinBank ης Πειραιώς δεν έχει δυνατότητα Push Notifications για συναλλαγές με κάρτες ή λογαριασμούς παρά μόνο για την αποστολή ExtraPIN - ή εγώ δεν το έχω βρει στις επιλογές.

Αν υπήρχε αυτή η δυνατότητα όπως στην Εθνική, θα με βοηθούσε πολύ!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, geoponer said:

Αν δεν κάνω λάθος, η εφαρμογή WinBank ης Πειραιώς δεν έχει δυνατότητα Push Notifications για συναλλαγές με κάρτες ή λογαριασμούς παρά μόνο για την αποστολή ExtraPIN - ή εγώ δεν το έχω βρει στις επιλογές.

Αν υπήρχε αυτή η δυνατότητα όπως στην Εθνική, θα με βοηθούσε πολύ!

Και εγώ το έψαξα ξανά χθες αλλά δεν βρήκα σχετική δυνατότητα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να έχεις ειδοποιήσεις μέσω της εφαρμογής για κινήσεις λογαριασμών και καρτών 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, alfeios said:

Υπάρχει κάποιος που φορτίζει την Revolutμε Yes card της Eurobank?

Μέχρι αρχές της προηγούμενης βδομάδας είχαμε 1% επιστροφή στο ποσό της φόρτισης. Όπως και στις αγορές από οποιαδήποτε επιχείρηση στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Πλέον δεν παίρνουμε το 1% για τις φορτίσεις της Revolut.

Αυτό είδα. Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει;

Πιθανόν. Κι εγώ έκανα top-up προχθές, Δευτέρα και ακόμα δεν έχει εμφανιστεί επιβράβευση.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, TypeRS said:

Και εγώ το έψαξα ξανά χθες αλλά δεν βρήκα σχετική δυνατότητα..

Κανε αυτο που εχω κανει και εγω.

Φτιαξε ενα κανονα για τα εμαιλ που έρχονται απο την πειραιως στειλ' τα σε ενα αλλο app πχ της yahoo. Οπότε θα εχεις ειδοποιήσεις άμεσα στο κινητο σου. και λεω σε  αλλο app γιατι στο gmail μου δεν εχω ειδοποιήσεις λογω μεγάλου όγκου μηνυμάτων

IMG_20220601_192035.thumb.jpg.f4c75e9f663fb8106c5106e1c1e9f81d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, η εφαρμογή WinBank ης Πειραιώς δεν έχει δυνατότητα Push Notifications για συναλλαγές με κάρτες ή λογαριασμούς παρά μόνο για την αποστολή ExtraPIN - ή εγώ δεν το έχω βρει στις επιλογές.
Αν υπήρχε αυτή η δυνατότητα όπως στην Εθνική, θα με βοηθούσε πολύ!
Απ οτι κατάλαβα ο φίλος δεν θέλει να ενημερώνεται για τις κινήσεις. Έγκριση από το κινητό ζητάει για τοι αγορές.

Εγώ έχω την εφαρμογή της Winbank και σε κάθε αγορά με πιστωτική μου έρχεται push notification για έγκριση της συναλλαγής.
Δεν έχω πειράξει κάτι. Μήπως έχεις βάλει την εφαρμογή να κοιμάται?
Θα το κοιτάξω και θα σου πω.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε μου το βρήκα. Πηγαίνεις με τη σειρά:
Προφίλ
Ρυθμίσεις
Ρυθμίσεις Ασφαλείας
Ρύθμιση ειδοποιήσεων και το ενεργοποιείς. Από εδώ και πέρα δεν θα έρχεται extra pin αλλά είτε θα βάζει δακτυλικο αν έχεις είτε quick login.

Κρίμα που αυτή η δυνατότητα αφαιρέθηκε για τις πιστωτικές κάρτες από την Eurobank.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, pank said:

Λοιπόν φίλε μου το βρήκα. Πηγαίνεις με τη σειρά:
Προφίλ
Ρυθμίσεις
Ρυθμίσεις Ασφαλείας
Ρύθμιση ειδοποιήσεων και το ενεργοποιείς. Από εδώ και πέρα δεν θα έρχεται extra pin αλλά είτε θα βάζει δακτυλικο αν έχεις είτε quick login.

Κρίμα που αυτή η δυνατότητα αφαιρέθηκε για τις πιστωτικές κάρτες από την Eurobank.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το τσέκαρα και είναι ενεργοποιημένο. Δεν ξέρω γιατί δεν έρχονται ειδοποιήσεις για τις συναλλαγές όπως έρχονται στην Εθνική αμέσως μόλις γίνει κάποια συναλλαγή.

2 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Κανε αυτο που εχω κανει και εγω.

Φτιαξε ενα κανονα για τα εμαιλ που έρχονται απο την πειραιως στειλ' τα σε ενα αλλο app πχ της yahoo. Οπότε θα εχεις ειδοποιήσεις άμεσα στο κινητο σου. και λεω σε  αλλο app γιατι στο gmail μου δεν εχω ειδοποιήσεις λογω μεγάλου όγκου μηνυμάτων

IMG_20220601_192035.thumb.jpg.f4c75e9f663fb8106c5106e1c1e9f81d.jpg

Τραγικό να κάνουμε αυτή τη διαδικασία μέσα στο 2022 για κάτι που θα έπρεπε να γίνεται αυτόματα, αλλά φαίνεται αρκετά καλή λύση 👍

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, GraveDigger said:

Πιθανόν. Κι εγώ έκανα top-up προχθές, Δευτέρα και ακόμα δεν έχει εμφανιστεί επιβράβευση.

Η Alpha Bank το είχε σταματήσει από περισυ. Δεν δίνει bonus για φόρτιση Revolut

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Κατοχος της ALPHA BONUS VISA GOLD θα ηθελα να ρωτησω αν στην επετειο της καρτας υπαρχει τροπος να μην χρεωθω την συνδρομη των 50 € .

Αν πχ εχω κανει συναλλαγες πανω απο καποιο ποσο. Επισης εχω λογαριασμο μισθοδοσιας στην τραπεζα βοηθαει για την μη χρεωση συνδρομης της συγκεκριμενης καρτας ?

 
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, toulge1972 said:

Κατοχος της ALPHA BONUS VISA GOLD θα ηθελα να ρωτησω αν στην επετειο της καρτας υπαρχει τροπος να μην χρεωθω την συνδρομη των 50 € .

Αν πχ εχω κανει συναλλαγες πανω απο καποιο ποσο. Επισης εχω λογαριασμο μισθοδοσιας στην τραπεζα βοηθαει για την μη χρεωση συνδρομης της συγκεκριμενης καρτας ?

 

Έγινε αλλαγή στην κάρτα σου περισυ με νέα Aegean bonus ?

5 ώρες πριν, GraveDigger said:

Σε φόρτιση με Yes Visa αναφέρομαι κι εγώ, διαφορετικά δεν θα απαντούσα.

Το κατάλαβα.

Απλά συμπλήρωσα ανάλογη ενέργεια της Alpha bank

5 ώρες πριν, GraveDigger said:

Σε φόρτιση με Yes Visa αναφέρομαι κι εγώ, διαφορετικά δεν θα απαντούσα.

 

5 ώρες πριν, GraveDigger said:

Σε φόρτιση με Yes Visa αναφέρομαι κι εγώ, διαφορετικά δεν θα απαντούσα.

 

5 ώρες πριν, GraveDigger said:

Σε φόρτιση με Yes Visa αναφέρομαι κι εγώ, διαφορετικά δεν θα απαντούσα

 

5 ώρες πριν, GraveDigger said:

Σε φόρτιση με Yes Visa αναφέρομαι κι εγώ, διαφορετικά δεν θα απαντούσα.

 

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Just now, alfeios said:

Έγινε αλλαγή στην κάρτα σου περισυ με νέα Aegean bonus ?

Οχι δεν εγινε καποια αλλαγη πρωτη φορα εβγαλα την συγκεκριμενη καρτα και θελω να ειμαι προετοιμασμενος στην επετειο της σε μερικους μηνες αν θα πληρωσω την συνδρομη η αν υπαρχει τροπος με καποιο τροπο ( τζιρο η διατηρηση μισθοδοτικου λογαριασμου ) να την γλυτωσω διαφορετικα σκοπευω να την ακυρωσω

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, toulge1972 said:

Οχι δεν εγινε καποια αλλαγη πρωτη φορα εβγαλα την συγκεκριμενη καρτα και θελω να ειμαι προετοιμασμενος στην επετειο της σε μερικους μηνες αν θα πληρωσω την συνδρομη η αν υπαρχει τροπος με καποιο τροπο ( τζιρο η διατηρηση μισθοδοτικου λογαριασμου ) να την γλυτωσω διαφορετικα σκοπευω να την ακυρωσω

Αφού την έβγαλες πρόσφατα είναι η νέα.

Εμενα μέχρι περισυ με χρέωναν την ετήσια συνδρομή, μετά έστελνα mail στην εξυπηρέτηση πελατών και ζητούσα ακύρωση λόγω τζίρου. Από το 2016 που έχω την κάρτα πάντα την επέστρεφαν. Τώρα με την αλλαγή στις νέες Aegean, ογω των έξτρα παροχών που δίνουν σε μίλια και κουπόνια θεωρώ ότι δεν θα ακυρωθεί η ετήσια συνδρομή πλέον. Δεν χάνεις όμως κάτι να προσπαθησεις

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, alfeios said:

Αφού την έβγαλες πρόσφατα είναι η νέα.

Εμενα μέχρι περισυ με χρέωναν την ετήσια συνδρομή, μετά έστελνα mail στην εξυπηρέτηση πελατών και ζητούσα ακύρωση λόγω τζίρου. Από το 2016 που έχω την κάρτα πάντα την επέστρεφαν. Τώρα με την αλλαγή στις νέες Aegean, ογω των έξτρα παροχών που δίνουν σε μίλια και κουπόνια θεωρώ ότι δεν θα ακυρωθεί η ετήσια συνδρομή πλέον. Δεν χάνεις όμως κάτι να προσπαθησεις

Δεν εχει καμια σχεση με καρτα ειδικου τυπου οπως οι Aegean η αλλης επιχειρησης που εκδιδει η ALPHA BANK

Προκειτε για την κλασσικη χρυση visa εκδοσεως της τραπεζας και αν με χρεωσουν και μετα δεν ακυρωνουν την συνδρομη τι γινεται ? Ακομα και αν την ακυρωσω αν τελικα χρεωσουν την συνδρομη και δεν δεχονται να την αντιλογησουν τι γινεται?  Μπορει τοτε να επιμενουν να λαβουν το ποσο της συνδρομης οποτε δεν θελω να μπλεξω σε αυτη την διαδικασια , θελω ξεκαθαρα να γνωριζω αν με τζιρο πανω απο ενα ποσο πχ 2000 € την ακυρωσουν η και παλι ειναι δυσκολο

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, toulge1972 said:

Δεν εχει καμια σχεση με καρτα ειδικου τυπου οπως οι Aegean η αλλης επιχειρησης που εκδιδει η ALPHA BANK

Προκειτε για την κλασσικη χρυση visa εκδοσεως της τραπεζας και αν με χρεωσουν και μετα δεν ακυρωνουν την συνδρομη τι γινεται ? Ακομα και αν την ακυρωσω αν τελικα χρεωσουν την συνδρομη και δεν δεχονται να την αντιλογησουν τι γινεται?  Μπορει τοτε να επιμενουν να λαβουν το ποσο της συνδρομης οποτε δεν θελω να μπλεξω σε αυτη την διαδικασια , θελω ξεκαθαρα να γνωριζω αν με τζιρο πανω απο ενα ποσο πχ 2000 € την ακυρωσουν η και παλι ειναι δυσκολο

Συγνώμη, δεν ξέρω για ποιο λόγο ενώ δεν έγραφες τη λέξη Aegean, εγώ την διάβασα. Πιθανόν επηρεασμένος από τη δική μου καρτα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, toulge1972 said:

Δεν εχει καμια σχεση με καρτα ειδικου τυπου οπως οι Aegean η αλλης επιχειρησης που εκδιδει η ALPHA BANK

Προκειτε για την κλασσικη χρυση visa εκδοσεως της τραπεζας και αν με χρεωσουν και μετα δεν ακυρωνουν την συνδρομη τι γινεται ? Ακομα και αν την ακυρωσω αν τελικα χρεωσουν την συνδρομη και δεν δεχονται να την αντιλογησουν τι γινεται?  Μπορει τοτε να επιμενουν να λαβουν το ποσο της συνδρομης οποτε δεν θελω να μπλεξω σε αυτη την διαδικασια , θελω ξεκαθαρα να γνωριζω αν με τζιρο πανω απο ενα ποσο πχ 2000 € την ακυρωσουν η και παλι ειναι δυσκολο

Γνωρίζω αντίστοιχη περίπτωση σε Πειραιώς, δεν ήθελαν να αντιλογίσουν την συνδρομή παρά την μεγάλη χρήση, και ο χρήστης επέλεξε να ακυρώσει την κάρτα, παρότι πλήρωσε και την συνδρομή 🤔

Link to comment
Share on other sites

On 31/5/2022 at 9:27 ΜΜ, toulge1972 said:

Καλησπερα,

Κατοχος της ALPHA BONUS VISA GOLD θα ηθελα να ρωτησω αν στην επετειο της καρτας υπαρχει τροπος να μην χρεωθω την συνδρομη των 50 € .

Αν πχ εχω κανει συναλλαγες πανω απο καποιο ποσο. Επισης εχω λογαριασμο μισθοδοσιας στην τραπεζα βοηθαει για την μη χρεωση συνδρομης της συγκεκριμενης καρτας ?

On 31/5/2022 at 10:57 ΜΜ, toulge1972 said:

Φετος εκδοθηκε για πρωτη φορα τον Ιανουαριο 2022

Για την δική μου Gold bonus Mastercard η οποία προέκυψε από αναγκαστική μετάπτωση μιας Premium bonus American Express (member since 2006) είχα ενημερωθεί πως θα ξεκινούσε να υπάρχει ετήσια συνδρομή και είχα καλέσει στην εξυπηρέτηση πελατών και μου είχαν αναφέρει πως θα μπορούσε να παραμείνει χωρίς ετήσια συνδρομή με ετήσιο τζίρο €2.500

Βέβαια η δική σου περίπτωση είναι εντελώς διαφορετική λόγω καινούριας σύμβασης, αλλά δεν χάνεις κάτι να καλέσεις στην εξυπηρέτηση πελατών και να διευκρινίσεις πως σε διαφορετική περίπτωση προτίθεσαι να ακυρώσεις την πιστωτική.

Αν θέλεις πιστωτική χωρίς συνδρομή λόγω τζίρου υπάρχει λύση: Πειραιώς Visa Classic & Gold που το αναφέρει ξεκάθαρα:

Quote

Χαρακτηριστικά

Συνδρομή

Η συνδρομή της Πειραιώς Visa Classic & Gold είναι δωρεάν τον πρώτο χρόνο. Η δωρεάν συνδρομή μπορεί να συνεχιστεί, εφόσον χρησιμοποιείτε την κάρτα σας για αγορές πάνω από €2.500 το χρόνο.
Διαφορετικά, από τον δεύτερο χρόνο και μετά, η συνδρομή είναι δωρεάν μόνο για τα πρόσθετα μέλη. Για τον κύριο κάτοχο της κάρτας η συνδρομή είναι €29 (Visa Classic) ή €63 (Visa Gold).

.

 

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, toulge1972 said:

Δεν εχει καμια σχεση με καρτα ειδικου τυπου οπως οι Aegean η αλλης επιχειρησης που εκδιδει η ALPHA BANK

Προκειτε για την κλασσικη χρυση visa εκδοσεως της τραπεζας και αν με χρεωσουν και μετα δεν ακυρωνουν την συνδρομη τι γινεται ? Ακομα και αν την ακυρωσω αν τελικα χρεωσουν την συνδρομη και δεν δεχονται να την αντιλογησουν τι γινεται?  Μπορει τοτε να επιμενουν να λαβουν το ποσο της συνδρομης οποτε δεν θελω να μπλεξω σε αυτη την διαδικασια , θελω ξεκαθαρα να γνωριζω αν με τζιρο πανω απο ενα ποσο πχ 2000 € την ακυρωσουν η και παλι ειναι δυσκολο

Για να γνωρίζεις "ξεκάθαρα " κάλεσε από τώρα την εξυπηρέτηση πελατών, και ρώτησε τους 2103265000

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζετε ποσες μερες κανει η αποδεσμευση χρηματων σε ακυρωμενη παραγγελια στην εθνικη? 

Εχω 6 παραγγελιες απο humble απο 9/10 Μαιου μολις εκανα την αγορα επεφτε ακυρωση μιας και καποια απο τα παιχνιδια δεν ειχαν διαθεσιμοτητα. Το θεμα ειναι οτι ειναι ακομα στο λογιστικο υπολοιπο ως εκκρεμης αγορες. Ποτε θα μπουν στο διαθεσιμο? 1 μηνα κανουν οπως θυμαμαι?

 

 

Screenshot_4.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Vasileios said:

Για να γνωρίζεις "ξεκάθαρα " κάλεσε από τώρα την εξυπηρέτηση πελατών, και ρώτησε τους 2103265000

Θα τους καλεσω να μαθω γιατι αν εχουν προθεση να με χρεωσουν με ετησια συνδρομη θα την ακυρωσω ενα μηνα πριν την ληξη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...