Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Επειδή συνήθως κάνω συναλλαγές σε μεγάλους εμπόρους δεν μου έχει τύχει (τουλάχιστον την τελευταία δεκαετία) να μην μπορεί μια επιχείρηση να βάλει δόσεις.

Βέβαια σε δύο συνοικιακά καταστήματα μου είχε τύχει να ζητήσουν κάρτα της ίδιας τράπεζας από την οποία είχαν το P.O.S. για να βάλουν δόσεις (Alpha και Eurobank ήταν).

Σίγουρα πάντως καλό είναι να υπάρχει σαν δυνατότητα, ειδικά για συναλλαγές τύπου top up στην Revolut.

Υ.Γ.: Από το καλοκαίρι του 2020 η Τράπεζα Πειραιώς είχε κάνει κάτι αντίστοιχο δίνοντας την δυνατότητα μετατροπής των εξόδων για οργανωμένες καλοκαιρινές διακοπές σε έως 6 άτοκες δόσεις: https://blog.piraeusbank.gr/el/all-articles/2020/07/organomenes-diakopes-me-pistotikes-kartes-trapezas-peiraios

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Τα καλά του ανταγωνισμού (του ξένου).

Θεωρώ ότι το έκαναν εξαιτίας της έλευσης της Klarna. Όπως και να έχει είναι θετική κίνηση.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Τα καλά του ανταγωνισμού (του ξένου).
Θεωρώ ότι το έκαναν εξαιτίας της έλευσης της Klarna. Όπως και να έχει είναι θετική κίνηση.
έχει περίπου 2 χρόνια που δίνει η πειραιως αυτή την δυνατότητα, δεν είναι καινούριο

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς το πρόσφερε για έξοδα οργανωμένων διακοπών με έως 6 δόσεις. Τώρα μετατρέπει οποιαδήποτε συναλλαγή σε έως 12 δόσεις.

Η Klarna δίνει μόνο 3 δόσεις σε κάθε συναλλαγή. Βέβαια δεν έχω καταλάβει αν η Klarna σου δίνει PAN κάρτας ή αν επιτρέπει να αγοράσεις μόνο μέσα από την δική της εφαρμογή. Αν δεν σου δίνει κάρτα για αγοράσεις από όπου θέλεις, τότε δεν τίθεται ζήτημα σύγκρισης με την υπηρεσία της Πειραιώς.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, GraveDigger said:

Σίγουρα πάντως καλό είναι να υπάρχει σαν δυνατότητα, ειδικά για συναλλαγές τύπου top up στην Revolut.

Όπως το καταλαβαίνω θα μπορούμε να κάνουμε top up στην revolut ένα ποσό (πχ 200€) από την πιστωτική και μετά θα πιγαινουμε web banking και το ποσό αυτό θα το μετατρέπουμε σε δόσεις με το αντίστοιχο κόστος (0.30€/δοση)...σωστα;; Άρα έτσι έμμεσα θα μπορούμε να αγοράζουμε με δόσεις κάτι με κάρτα Revolut (πχ από κάποιο σαιτ, απ το εξωτερικό κλπ).... υπάρχει περίπτωση να το έχει δοκιμάσει ήδη κάποιος??!!! 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, thansof_7 said:

Όπως το καταλαβαίνω θα μπορούμε να κάνουμε top up στην revolut ένα ποσό (πχ 200€) από την πιστωτική και μετά θα πιγαινουμε web banking και το ποσό αυτό θα το μετατρέπουμε σε δόσεις με το αντίστοιχο κόστος (0.30€/δοση)...σωστα;; Άρα έτσι έμμεσα θα μπορούμε να αγοράζουμε με δόσεις κάτι με κάρτα Revolut (πχ από κάποιο σαιτ, απ το εξωτερικό κλπ).... υπάρχει περίπτωση να το έχει δοκιμάσει ήδη κάποιος??!!! 

Στους όρους αναγράφει ότι εξαιρούνται τέτοιες συναλλαγές από την υπηρεσία 

image.thumb.png.9d5ac2f227120a66b6c5c645e8760659.png

Αλλά ακόμα μπορείς να πληρώσεις απευθείας στο κατάστημα του εξωτερικού με την κάρτα και να βάλεις την συναλλαγή σε δόσεις. 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, katsiletra said:

Μια καλή υπηρεσία από την Πειραιώς: Μετατροπή Συναλλαγής σε Δόσεις με Πιστωτική Κάρτα (piraeusbank.gr).

Το μόνο αρνητικό είναι ότι έχει χρέωση για την υπηρεσία και το θετικό είναι ότι δοκίμασα σε συναλλαγή με curve, με χρήση πιστωτικής, μπορείς να βάλεις τη χρέωση σε δόσεις άμα θες.

Το κόστος χρέωσης δεν είναι υπερβολικό. Ελπίζω να ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες συστημικες μας τράπεζες. 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, thansof_7 said:

Όπως το καταλαβαίνω θα μπορούμε να κάνουμε top up στην revolut ένα ποσό (πχ 200€) από την πιστωτική και μετά θα πιγαινουμε web banking και το ποσό αυτό θα το μετατρέπουμε σε δόσεις με το αντίστοιχο κόστος (0.30€/δοση)...σωστα;; Άρα έτσι έμμεσα θα μπορούμε να αγοράζουμε με δόσεις κάτι με κάρτα Revolut (πχ από κάποιο σαιτ, απ το εξωτερικό κλπ).... υπάρχει περίπτωση να το έχει δοκιμάσει ήδη κάποιος??!!! 

Εγώ δοκίμασα σε συναλλαγή με την Curve και την μετατρέπει κανονικά έως 12 δόσεις. 

Link to comment
Share on other sites

On 21/5/2022 at 1:01 ΠΜ, pank said:


 

 


Σχετικά με το 1ο σου ερώτημα υπάρχει η δυνατότητα πάγωμα της κάρτας ώστε να μην μπορεί να αγοράσει άλλο, μέσω ebanking. Επισυνάπτω φώτο.
Εννοείται ότι αυτό πρέπει να κάνει πρώτο πρώτο. Από εκεί και πέρα να απευθυνθεί σε ένα υποκατάστημα να δει τι μπορεί να κάνει για το υπόλοιπο.a04ac3a1606d68a8b1b3addbbc44b559.jpg

 

Τώρα εφόσον έχει ανάγκη κάποια χρήματα, εφόσον ο σύζυγος εργάζεται, μήπως μπορέσει ο σύζυγος να πάρει κάποιο καταναλωτικό δάνειο. Σίγουρα θα έχει μικρότερο επιτόκιο από αυτό της κάρτας. Το επιτόκιο της κάρτας είναι ένα πηγάδι χωρίς πάτο.

Κάποιος πατησε το χεράκι προς τα κάτω. Τόσο κακή ήταν η απάντηση μου? Οκ!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, pank said:

Κάποιος πατησε το χεράκι προς τα κάτω. Τόσο κακή ήταν η απάντηση μου? Οκ!

Το ίδιο  και σε εμένα που είπα να κόψει την κάρτα.Τεσπα,δεν έγινε και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

αδυναμια συνδεσης στο internet banking της alpha bank 

λογω φορτου εργασιας. 

πρωτη φορα το βλεπω αυτο απο την alpha bank ! 

ευτυχως που εχω internet banking και σε αλλη τραπεζα και μπορεσα να κανω την συναλλαγη που ηθελα. 

δειτε εδω https://ibb.co/vJGhrSh 

 

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Εργάζομαι πλέον σε νέα δουλειά, και μου κατέθεσαν για 1η φορά τον μισθό στην Πειραιώς (είχα λογαριασμό του οποίου η χρήση ήταν να μεταφέρω συγκεκριμένο ποσό κάθε μήνα από τον λογαριασμό που έχω στην Εθνική, έτσι ώστε να πληρώνω το στεγαστικό μου δάνειο).


Κάποιος που έχει εμπειρία από το e-banking app της Πειραιώς, να μου πει, δεν λαμβάνεις ειδοποίηση ότι κάποιος έχει κάνει κατάθεση στον λογαριασμό σου;

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μια απίθανη  περίπτωση κλοπής από τραπεζικούς λογαριασμούς  αναφέρθηκε σε τηλεοπτική εκπομπή.

Η κλοπή έγινε αφού χάκαραν το τηλέφωνο του και το viber του.

Πως το κατάφεραν;                                                                                                                                             

Μήπως μπορεί κάποιος να μας το εξηγήσει;

Κυρίως μετά το 5.15’’

https://www.megatv.com/2022/05/30/prospoiountai-tous-pelates-tous-adeiazoun-tous-logariasmous-kykloma-sti-santorini/

 

Edited by Nabonidus
Link to comment
Share on other sites



Εργάζομαι πλέον σε νέα δουλειά, και μου κατέθεσαν για 1η φορά τον μισθό στην Πειραιώς (είχα λογαριασμό του οποίου η χρήση ήταν να μεταφέρω συγκεκριμένο ποσό κάθε μήνα από τον λογαριασμό που έχω στην Εθνική, έτσι ώστε να πληρώνω το στεγαστικό μου δάνειο).


Κάποιος που έχει εμπειρία από το e-banking app της Πειραιώς, να μου πει, δεν λαμβάνεις ειδοποίηση ότι κάποιος έχει κάνει κατάθεση στον λογαριασμό σου;

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro




Όχι δεν στέλνει για μεταφορά μέσα από την ίδια τράπεζα, μέσο iris στέλνει σμσ για εισερχόμενο

Στάλθηκε από το SM-T736B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, pisons said:


 

 


Όχι δεν στέλνει για μεταφορά μέσα από την ίδια τράπεζα, μέσο iris στέλνει σμσ για εισερχόμενο

Στάλθηκε από το SM-T736B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Πως δεν στελνει, για puls δεν θυμάμαι αλλα στελνει για τα παντα emails

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Nabonidus said:

Μια απίθανη  περίπτωση κλοπής από τραπεζικούς λογαριασμούς  αναφέρθηκε σε τηλεοπτική εκπομπή.

Η κλοπή έγινε αφού χάκαραν το τηλέφωνο του και το viber του.

Πως το κατάφεραν;                                                                                                                                             

Μήπως μπορεί κάποιος να μας το εξηγήσει;

Κυρίως μετά το 5.15’’

https://www.megatv.com/2022/05/30/prospoiountai-tous-pelates-tous-adeiazoun-tous-logariasmous-kykloma-sti-santorini/

Συμπάθα με που βαριέμαι να το δω, αλλά τα δύο σετ στοιχείων που χρειάζεται να υποκλέψουν είναι τα στοιχεία πρόσβασης web banking και επιπλέον τα στοιχεία ταυτοποίησης 2FA (Viber ή SMS με SIM swap).

Κάποιες φορές το κάνουν με το γνωστό phishing, κάποιες άλλες με κακόβουλο λογισμικό που τα κλέβει απευθείας από το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, pank said:

Κάποιος πατησε το χεράκι προς τα κάτω. Τόσο κακή ήταν η απάντηση μου? Οκ!

@pank εγώ ήμουν και στην συνέχεια απάντησα στο post σου και νομίζω το αναλύσαμε διεξοδικά. Το συγκεκριμένο post θεωρώ πως είναι Not helpful/Misleading για την συγκεκριμένη περίπτωση διότι θα οδηγούσε σε επιβάρυνση με τόκους ενώ συνεχίζοντας την χρήση της κάρτας με την ίδια σύνεση δεν επιβαρύνεται με τόκους, καθώς αποπληρώνει το συνολικό ποσό κάθε μηνιαίου λογαριασμού.

8 ώρες πριν, bill33 said:

Το ίδιο  και σε εμένα που είπα να κόψει την κάρτα.Τεσπα,δεν έγινε και τίποτα.

@bill33 η πρότασή σου ήταν:

On 20/5/2022 at 5:00 ΜΜ, bill33 said:

Να κόψει με το ψαλίδι την καρτα

Αυτή είναι εντελώς λάθος πρακτική σε κάθε περίπτωση και για οποιοδήποτε τύπο κάρτας (χρεωστική, προπληρωμένη ή πιστωτική) καθώς το ορθό είναι πάντα να επικοινωνούμε με την τράπεζα για να ακυρώσει την εκάστοτε κάρτα. Ομοίως και όταν αποβιώνει κάποιος δικός μας άνθρωπος πρέπει να ειδοποιούμε τις τράπεζες για να ακυρώσουν τις κάρτες ώστε να μην γίνει κάποια συναλλαγή.

Και έστω πως έκοψες την κάρτα με ψαλίδι (χωρίς να κάνεις καμία άλλη ενέργεια):

  • λίγες ημέρες πριν την αναγραφόμενη ημερομηνία λήξεως η τράπεζα θα στείλει ταχυδρομικώς κάρτα αντικατάστασης με χρέωση σχετικού κόστους αν είναι χρεωστική.
  • θα συνεχίσει να σε χρεώνει ετήσια συνδρομή αν προβλέπεται από τη σύμβαση της κάρτας.
  • η κάρτα εξακολουθεί να θεωρείται ενεργή και μπορεί να συνεχίσει να χρεώνεται για πάγιες εντολές και online συναλλαγές που ενδέχεται να είναι απατηλές.
16 minutes ago, Nabonidus said:

Μια απίθανη  περίπτωση κλοπής από τραπεζικούς λογαριασμούς  αναφέρθηκε σε τηλεοπτική εκπομπή.

Η κλοπή έγινε αφού χάκαραν το τηλέφωνο του και το viber του.

Πως το κατάφεραν;                                                                                                                                             

Μήπως μπορεί κάποιος να μας το εξηγήσει;

Κυρίως μετά το 5.15’’

https://www.megatv.com/2022/05/30/prospoiountai-tous-pelates-tous-adeiazoun-tous-logariasmous-kykloma-sti-santorini/

Ο κύριος Λιγνός δεν έχει ιδέα τι έγινε από τεχνικής απόψεως και δυστυχώς δεν βοηθάει η περιγραφή να καταλάβουμε. Λογικά πρέπει να υπάρχει κακόβουλο λογισμικό στην συσκευή του το οποίο δεν εγκαθίσταται με μια απλή τηλεφωνική ή VoIP κλήση.

Ωστόσο στο 2':00" ο κύριος Μενδρινός εξηγεί την συνηθισμένη απάτη όπου πείθουν το θύμα να δώσει τους κωδικούς του ή στοιχεία με τα οποία θα καταφέρουν να δημιουργήσουν εκ νέου credentials για το e-banking.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Πως δεν στελνει, για puls δεν θυμάμαι αλλα στελνει για τα παντα emails
Δεν λάμβανα ειδοποίηση από το app της Πειραιώς αλλά και email ούτε όταν έστελνα χρήματα από την Εθνική μέσω IRIS, ούτε έλαβα κάτι σήμερα που μου κατέθεσαν τον μισθό.

Αντίθετα, όταν πληρώνω το δάνειο, μου έρχεται email με την συναλλαγή.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Κατοχος της ALPHA BONUS VISA GOLD θα ηθελα να ρωτησω αν στην επετειο της καρτας υπαρχει τροπος να μην χρεωθω την συνδρομη των 50 € .

Αν πχ εχω κανει συναλλαγες πανω απο καποιο ποσο. Επισης εχω λογαριασμο μισθοδοσιας στην τραπεζα βοηθαει για την μη χρεωση συνδρομης της συγκεκριμενης καρτας ?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, toulge1972 said:

Καλησπερα,

Κατοχος της ALPHA BONUS VISA GOLD θα ηθελα να ρωτησω αν στην επετειο της καρτας υπαρχει τροπος να μην χρεωθω την συνδρομη των 50 € .

Αν πχ εχω κανει συναλλαγες πανω απο καποιο ποσο. Επισης εχω λογαριασμο μισθοδοσιας στην τραπεζα βοηθαει για την μη χρεωση συνδρομης της συγκεκριμενης καρτας ?

Είναι η παλιά ή έκανες αλλαγή με την νέα φέτος;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, tsiftsism said:

Δεν λάμβανα ειδοποίηση από το app της Πειραιώς αλλά και email ούτε όταν έστελνα χρήματα από την Εθνική μέσω IRIS, ούτε έλαβα κάτι σήμερα που μου κατέθεσαν τον μισθό.

Αντίθετα, όταν πληρώνω το δάνειο, μου έρχεται email με την συναλλαγή.

Πήγαινε από το Προφίλ (επάνω αριστερά που γράφει το ονοματεπώνυμό σου) > Ρυθμίσεις Επικοινωνίας > winbank alerts και πατάς ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ. Για κινήσεις λογαριασμών μπορείς να έχεις ενημέρωση δωρεάν μέσω e-mail.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν ότι χρεώνονται οι υπηρεσίες αυτές, πλην των πληρωμών όπου έρχονται με email δωρεάν (δηλαδή εισερχομένων δεν υπάρχουν ειδοποιήσεις, μόνο εξερχομένων).... Για την Πειραιώς πάντα.

POCO X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, topmar said:

Υπόψιν ότι χρεώνονται οι υπηρεσίες αυτές, πλην των πληρωμών όπου έρχονται με email δωρεάν (δηλαδή εισερχομένων δεν υπάρχουν ειδοποιήσεις, μόνο εξερχομένων).... Για την Πειραιώς πάντα.

POCO X3 Pro via Tapatalk
 

Δεν χρεώνονται τα ειμαιλς ουτε τα puls, μονο αν ορίσεις να ενημερώνεσαι με sms

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...