Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

55 minutes ago, GraveDigger said:

Απίθανο να σου τραβήξει ξανά μετά από τόσες ημέρες. Εξαρτάται από την πολιτική που έχει η κάθε εταιρεία αν θα συμπεριλάβει τον λογαριασμό σου σε αρχείο μεταγενέστερης ημερομηνίας. Για απόλυτη σιγουριά ρώτησε μέσω e-mail την εταιρεία, διότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα ξέρουν να σου απαντήσουν τηλεφωνικώς.

Ευχαριστώ. Εστειλα μειλ. Περιμενω λογικα απαντηση 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση αν έτυχε σε κάποιον. Πιστωτική κάρτα Πειραιώς, αγορά βενζινης από Shell ενώ έπρεπε να πάρω x10 πόντους, περάστηκε 1 πόντος για κάθε 1€.
Επικοινωνούμε κάπου ή στέλνουμε email?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, pank said:

Να κάνω μια ερώτηση αν έτυχε σε κάποιον. Πιστωτική κάρτα Πειραιώς, αγορά βενζινης από Shell ενώ έπρεπε να πάρω x10 πόντους, περάστηκε 1 πόντος για κάθε 1€.
Επικοινωνούμε κάπου ή στέλνουμε email?

Η αγορά έγινε απευθείας με χρήση κάρτας ή με ψηφιακό πορτοφόλι τρίτου, π.χ. Google Pay, Curve κλπ.;

Μου είχε τύχει παλιά σε πρατήριο shell, πριν τα νέα POS, να μου περάσουν την κάρτα από POS alpha bank οπότε όντως είχε περαστεί σαν απλή αγορά και πήρα ένα yellow για κάθε ευρώ. Μετά από επικοινωνία πιστώθηκαν γρήγορα τα επιπλέον yellows.

Κάνε μια ερώτηση εδώ, απαντάνε πολύ γρήγορα και κράτησε την απόδειξη και το απόκομμα του pos.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Η αγορά έγινε απευθείας με χρήση κάρτας ή με ψηφιακό πορτοφόλι τρίτου, π.χ. Google Pay, Curve κλπ.;
Μου είχε τύχει παλιά σε πρατήριο shell, πριν τα νέα POS, να μου περάσουν την κάρτα από POS alpha bank οπότε όντως είχε περαστεί σαν απλή αγορά και πήρα ένα yellow για κάθε ευρώ. Μετά από επικοινωνία πιστώθηκαν γρήγορα τα επιπλέον yellows.
Κάνε μια ερώτηση εδώ, απαντάνε πολύ γρήγορα και κράτησε την απόδειξη και το απόκομμα του pos.
Έχεις δίκιο! Έκανα χρήση Google Pay. Δεν κουβαλάω τη φυσική κάρτα μαζί μου.
Οπότε σε αυτή την περίπτωση πρέπει να ζητήσω να περάσει από POS της Πειραιώς?
Ή μόνο φυσική κάρτα?

Όσο για την απόδειξη δεν έχω κρατήσει τίποτα. Ούτε απόκομμα POS. Όντως με τα ζήτησαν. Τους έστειλα αντίγραφο κίνησης πιστωτικής. Θα δείξει.
Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, pank said:

Έχεις δίκιο! Έκανα χρήση Google Pay. Δεν κουβαλάω τη φυσική κάρτα μαζί μου.
Οπότε σε αυτή την περίπτωση πρέπει να ζητήσω να περάσει από POS της Πειραιώς?
Ή μόνο φυσική κάρτα?

Όσο για την απόδειξη δεν έχω κρατήσει τίποτα. Ούτε απόκομμα POS. Όντως με τα ζήτησαν. Τους έστειλα αντίγραφο κίνησης πιστωτικής. Θα δείξει.
Ευχαριστώ.

Στη δική μου περίπτωση είχα χρησιμοποιήσει τη φυσική κάρτα και έπρεπε να περάσει από POS της Πειραιώς από ότι κατάλαβα. Πλέον τα περισσότερα POS συνεργάζονται με όλες τις τράπεζες και επιπλέον με τα προγράμματα επιβράβευσής τους (π.χ. τα λευκά POS της Shell), άρα παίρνεις πόντους ανεξάρτητα από το πρόγραμμα επιβράβευσης.

Ελπίζω να βγάλεις άκρη αυτή τη φορά αλλά θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι οι αγορές με κάρτες Πειραιώς μέσω Google Pay σου δίνουν τους αυξημένους πόντους και όχι μόνο της απλής συναλλαγής. Δεν χρησιμοποιώ Google Pay και δεν ξέρω να σου πω, αλλά αν μάθεις κάτι πες μας για να ξέρουμε κι εμείς.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, pank said:

Να κάνω μια ερώτηση αν έτυχε σε κάποιον. Πιστωτική κάρτα Πειραιώς, αγορά βενζινης από Shell ενώ έπρεπε να πάρω x10 πόντους, περάστηκε 1 πόντος για κάθε 1€.
Επικοινωνούμε κάπου ή στέλνουμε email?

 

4 ώρες πριν, pank said:

Έχεις δίκιο! Έκανα χρήση Google Pay. Δεν κουβαλάω τη φυσική κάρτα μαζί μου.
Οπότε σε αυτή την περίπτωση πρέπει να ζητήσω να περάσει από POS της Πειραιώς?
Ή μόνο φυσική κάρτα?

Όσο για την απόδειξη δεν έχω κρατήσει τίποτα. Ούτε απόκομμα POS. Όντως με τα ζήτησαν. Τους έστειλα αντίγραφο κίνησης πιστωτικής. Θα δείξει.
Ευχαριστώ.

Οι κάρτες την Πειραιώς δεν συνδέονται απευθείας στο Google Pay. Μήπως χρησιμοποιείς Curve? Αν είναι έτσι δεν θα φαίνεται ως συναλλαγή στην Shell, αλλά ως συναλλαγή στην Curve.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ωχ παιδιά συγγνώμη! Έκανα λάθος! Πλήρωσα με κινητό από την εφαρμογή της τράπεζας Πειραιώς. Στο google pay έχω κάρτα της Eurobank.
Τελικά επικοινώνησα και μου έβαλαν τους ανάλογους πόντους στην κάρτα.
Δεν κατάλαβα όμως τι έγινε. Όταν ξανά πάω στο βενζινάδικο θα ρωτήσω τι POS έχουν γιατί θα πληρώσω με το app της Πειραιώς. Μήπως τελικά έχουν 2 POS.
Σας ευχαριστώ και τους δύο για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pank said:

Ωχ παιδιά συγγνώμη! Έκανα λάθος! Πλήρωσα με κινητό από την εφαρμογή της τράπεζας Πειραιώς. Στο google pay έχω κάρτα της Eurobank.
Τελικά επικοινώνησα και μου έβαλαν τους ανάλογους πόντους στην κάρτα.
Δεν κατάλαβα όμως τι έγινε. Όταν ξανά πάω στο βενζινάδικο θα ρωτήσω τι POS έχουν γιατί θα πληρώσω με το app της Πειραιώς. Μήπως τελικά έχουν 2 POS.
Σας ευχαριστώ και τους δύο για το ενδιαφέρον.

Παράξενο, εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με όταν πληρώνω με κάρτα μέσω της εφαρμογής της Πειραιώς. Όπως και να χει αν μάθεις κάτι πες μας για να ξέρουμε.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Παράξενο, εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με όταν πληρώνω με κάρτα μέσω της εφαρμογής της Πειραιώς. Όπως και να χει αν μάθεις κάτι πες μας για να ξέρουμε.
Ναι θα ενημερώσω μόλις μάθω ή αν έγινε τυχαία στο εν λόγω πρατηριο.. Πάντως το link που μου έδωσες και επικοινώνησα δέχθηκαν κανονικά την κίνηση που τους έστειλα. Όλα καλά. Ευχαριστώ για το link..
Και μάλιστα άμεση απάντηση. Εξεπλάγην!

Link to comment
Share on other sites

Έχει η αδερφή μου πιστωτική στην eurobank και λόγω δυσκολιών η κάρτα γέμισε 2 χιλιάρικα, όλο το όριο δηλαδή. Κάθε μήνα πληρώνει υποχρεώσεις από το μισθό της και ότι μένει πάει στη πιστωτική. Όμως ξανα αγοράζει πχ γιατί δε της φτάνουν. Υπάρχει η δυνατότητα να παγώσει η κάρτα εδώ πχ να μη μπορεί να αγοράσει άλλο και να κάνει διακανονισμό το ποσό για να μη τοκιστεί;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει η αδερφή μου πιστωτική στην eurobank και λόγω δυσκολιών η κάρτα γέμισε 2 χιλιάρικα, όλο το όριο δηλαδή. Κάθε μήνα πληρώνει υποχρεώσεις από το μισθό της και ότι μένει πάει στη πιστωτική. Όμως ξανα αγοράζει πχ γιατί δε της φτάνουν. Υπάρχει η δυνατότητα να παγώσει η κάρτα εδώ πχ να μη μπορεί να αγοράσει άλλο και να κάνει διακανονισμό το ποσό για να μη τοκιστεί;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Να κόψει με το ψαλίδι την καρτα

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DjTony said:

Έχει η αδερφή μου πιστωτική στην eurobank και λόγω δυσκολιών η κάρτα γέμισε 2 χιλιάρικα, όλο το όριο δηλαδή. Κάθε μήνα πληρώνει υποχρεώσεις από το μισθό της και ότι μένει πάει στη πιστωτική. Όμως ξανα αγοράζει πχ γιατί δε της φτάνουν. Υπάρχει η δυνατότητα να παγώσει η κάρτα εδώ πχ να μη μπορεί να αγοράσει άλλο και να κάνει διακανονισμό το ποσό για να μη τοκιστεί;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Το να μην τοκίζονται αδύνατον. Υπάρχει η λύση να κάνει μεταφορά υπολοίπου σε άλλη τράπεζα με ένα πιο προνομιακό επιτόκιο η στην ίδια τράπεζα εξοφλώντας την κάρτα με ένα καταναλωτικό δάνειο και πληρώνοντας της δόσεις του δανείου με μικρότερο επιτόκιο από αυτό της πιστωτικής και περισσότερες δόσεις.
Για την Eurobank μπορεί να δει και εδώ: https://www.eurobank.gr/el/retail/anagkes/eimaste-edo-gia-na-sas-voithisoume/ruthmiseis-ofeilon-pistwtikes-kartes 

Edited by testatos
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, testatos said:

Το να μην τοκίζονται αδύνατον. Υπάρχει η λύση να κάνει μεταφορά υπολοίπου σε άλλη τράπεζα με ένα πιο προνομιακό επιτόκιο η στην ίδια τράπεζα εξοφλώντας την κάρτα με ένα καταναλωτικό δάνειο και πληρώνοντας της δόσεις του δανείου με μικρότερο επιτόκιο από αυτό της πιστωτικής και περισσότερες δόσεις.
Για την Eurobank μπορεί να δει και εδώ: https://www.eurobank.gr/el/retail/anagkes/eimaste-edo-gia-na-sas-voithisoume/ruthmiseis-ofeilon-pistwtikes-kartes 

Δεν υπάρχει σωτηρία για αυτους τους ανθρωπους οτι και να κανει και την καρτα ειτε να την κόψει, ειτε να παει αλλου, χρεωμένη θα ειναι.

Η λυση ειναι πλεον δύσκολη για πολλους.

Εκτος αν τα χρέη αυτα ειναι για μανικιούρ, πεντικιούρ

Edited by nikos_kallithea
Link to comment
Share on other sites

Τις πιστωτικές κάρτες πρέπει να τις χρησιμοποιούμε με γνώμονα να μπορούμε να τις αποπληρώσουμε με το συνολικό ποσό του μηνιαίου λογαριασμού έως την ημερομηνία λήξης.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε παιδιά σε όλα. Όχι δεν τα έφαγε σε σουβλάκια και μανικιούρ. Δούλευαν και οι δύο και ξαφνικά έχασε ο ένας τη δουλειά και τα έξοδα έτρεχαν και η ακρίβεια δεν τους έδωσε πολλά περιθώρια και έφτασε εκεί που έφτασε...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, GraveDigger said:

Τις πιστωτικές κάρτες πρέπει να τις χρησιμοποιούμε με γνώμονα να μπορούμε να τις αποπληρώσουμε με το συνολικό ποσό του μηνιαίου λογαριασμού έως την ημερομηνία λήξης.

Γενικότερα ναι,Εδώ όμως έχει βρεθεί σε αδιέξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί επίσης να ζητήσει αύξηση πιστωτικού ορίου. 

Αλλά φοβάμαι ότι σύντομα θα το καλύψει και αυτό 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί επίσης να ζητήσει αύξηση πιστωτικού ορίου. 
Αλλά φοβάμαι ότι σύντομα θα το καλύψει και αυτό 
Το θέμα είναι να μην ανέβει άλλο, αλλά να το αποπληρωσει χωρίς να τοκιστεί. Έως τώρα αυτό που κάνει και δεν έχει τοκιστεί είναι ότι πχ παίρνουν χίλια ευρώ, πληρώνουν το ενοίκιο με μετρητά και όλα τα άλλα τα ρίχνουν στη πιστωτική. Κάνει και κάνα έξτρα μεροκάματο η αδερφή μου που έμεινε άνεργη οπότε ότι μένει από το μισθό του άντρα της το ρίχνει όλο πιστωτική. Βάζει σίγουρα 500-600 το μήνα αλλά καλύπτονται πάλι εύκολα με όλα τα έξοδα ενός σπιτιού. Για αυτό ψάχνω μήπως υπάρχει λύση να το σπάσει σε δόσεις και να μην τη χρησιμοποιήσει πάλι ξανά. Το να βάζει στη κάρτα κάθε μήνα 100-200 και να μη την χρησιμοποιεί θεωρώ θα τοκιστεί άμεσα.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, DjTony said:

Το θέμα είναι να μην ανέβει άλλο, αλλά να το αποπληρωσει χωρίς να τοκιστεί. Έως τώρα αυτό που κάνει και δεν έχει τοκιστεί είναι ότι πχ παίρνουν χίλια ευρώ, πληρώνουν το ενοίκιο με μετρητά και όλα τα άλλα τα ρίχνουν στη πιστωτική. Κάνει και κάνα έξτρα μεροκάματο η αδερφή μου που έμεινε άνεργη οπότε ότι μένει από το μισθό του άντρα της το ρίχνει όλο πιστωτική. Βάζει σίγουρα 500-600 το μήνα αλλά καλύπτονται πάλι εύκολα με όλα τα έξοδα ενός σπιτιού. Για αυτό ψάχνω μήπως υπάρχει λύση να το σπάσει σε δόσεις και να μην τη χρησιμοποιήσει πάλι ξανά. Το να βάζει στη κάρτα κάθε μήνα 100-200 και να μη την χρησιμοποιεί θεωρώ θα τοκιστεί άμεσα.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Ας δοκιμάσει να δει αν υπάρχει κάποιο ασφαλιστικό πρόγραμμα πάνω στην κάρτα που να καλύπτει μια τέτοια περίπτωση απώλειας εργασίας. Υπάρχουν μερικές κάρτες που έχουν ένα τέτοιο συμβόλαιο με ασφαλιστική.

Και να επικοινωνήσει με την τράπεζα! Πιστεύω θα την βρει μια λύση πριν ξεφύγει η κατάσταση με τους τόκους.

Link to comment
Share on other sites



Έχει η αδερφή μου πιστωτική στην eurobank και λόγω δυσκολιών η κάρτα γέμισε 2 χιλιάρικα, όλο το όριο δηλαδή. Κάθε μήνα πληρώνει υποχρεώσεις από το μισθό της και ότι μένει πάει στη πιστωτική. Όμως ξανα αγοράζει πχ γιατί δε της φτάνουν. Υπάρχει η δυνατότητα να παγώσει η κάρτα εδώ πχ να μη μπορεί να αγοράσει άλλο και να κάνει διακανονισμό το ποσό για να μη τοκιστεί;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk




Σχετικά με το 1ο σου ερώτημα υπάρχει η δυνατότητα πάγωμα της κάρτας ώστε να μην μπορεί να αγοράσει άλλο, μέσω ebanking. Επισυνάπτω φώτο.
Εννοείται ότι αυτό πρέπει να κάνει πρώτο πρώτο. Από εκεί και πέρα να απευθυνθεί σε ένα υποκατάστημα να δει τι μπορεί να κάνει για το υπόλοιπο.a04ac3a1606d68a8b1b3addbbc44b559.jpg

Τώρα εφόσον έχει ανάγκη κάποια χρήματα, εφόσον ο σύζυγος εργάζεται, μήπως μπορέσει ο σύζυγος να πάρει κάποιο καταναλωτικό δάνειο. Σίγουρα θα έχει μικρότερο επιτόκιο από αυτό της κάρτας. Το επιτόκιο της κάρτας είναι ένα πηγάδι χωρίς πάτο.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, pank said:


 

 


Σχετικά με το 1ο σου ερώτημα υπάρχει η δυνατότητα πάγωμα της κάρτας ώστε να μην μπορεί να αγοράσει άλλο, μέσω ebanking. Επισυνάπτω φώτο.
Εννοείται ότι αυτό πρέπει να κάνει πρώτο πρώτο. Από εκεί και πέρα να απευθυνθεί σε ένα υποκατάστημα να δει τι μπορεί να κάνει για το υπόλοιπο.a04ac3a1606d68a8b1b3addbbc44b559.jpg

 

Τώρα εφόσον έχει ανάγκη κάποια χρήματα, εφόσον ο σύζυγος εργάζεται, μήπως μπορέσει ο σύζυγος να πάρει κάποιο καταναλωτικό δάνειο. Σίγουρα θα έχει μικρότερο επιτόκιο από αυτό της κάρτας. Το επιτόκιο της κάρτας είναι ένα πηγάδι χωρίς πάτο.

Αυτό είναι και το πιο σωστό. Δάνειο από τράπεζα για να εξοφλήσει την κάρτα και πληρωμή των μηνιαίων δόσεων του δανείου. Και απαραίτητα πάγωμα της κάρτας. Αλλιώς θα βρεθεί σύντομα σε χειρότερη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι και το πιο σωστό. Δάνειο από τράπεζα για να εξοφλήσει την κάρτα και πληρωμή των μηνιαίων δόσεων του δανείου. Και απαραίτητα πάγωμα της κάρτας. Αλλιώς θα βρεθεί σύντομα σε χειρότερη θέση.
Έτσι ακριβώς. Απλά.
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, DjTony said:

Το θέμα είναι να μην ανέβει άλλο, αλλά να το αποπληρωσει χωρίς να τοκιστεί. Έως τώρα αυτό που κάνει και δεν έχει τοκιστεί είναι ότι πχ παίρνουν χίλια ευρώ, πληρώνουν το ενοίκιο με μετρητά και όλα τα άλλα τα ρίχνουν στη πιστωτική. Κάνει και κάνα έξτρα μεροκάματο η αδερφή μου που έμεινε άνεργη οπότε ότι μένει από το μισθό του άντρα της το ρίχνει όλο πιστωτική. Βάζει σίγουρα 500-600 το μήνα αλλά καλύπτονται πάλι εύκολα με όλα τα έξοδα ενός σπιτιού. Για αυτό ψάχνω μήπως υπάρχει λύση να το σπάσει σε δόσεις και να μην τη χρησιμοποιήσει πάλι ξανά. Το να βάζει στη κάρτα κάθε μήνα 100-200 και να μη την χρησιμοποιεί θεωρώ θα τοκιστεί άμεσα.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Εφόσον δεν πληρώνει τόκους πάλι καλά! Στην βασική ουσία της υπόθεσης, έτσι είμαστε αρκετοί άνθρωποι...

Απλά πρέπει πάντα να φροντίζουν να μην αγοράζουν περισσότερα από όσα θα μπορέσουν να αποπληρώσουν στο μέλλον.

11 ώρες πριν, pank said:


 

 


Σχετικά με το 1ο σου ερώτημα υπάρχει η δυνατότητα πάγωμα της κάρτας ώστε να μην μπορεί να αγοράσει άλλο, μέσω ebanking. Επισυνάπτω φώτο.
Εννοείται ότι αυτό πρέπει να κάνει πρώτο πρώτο. Από εκεί και πέρα να απευθυνθεί σε ένα υποκατάστημα να δει τι μπορεί να κάνει για το υπόλοιπο.a04ac3a1606d68a8b1b3addbbc44b559.jpg

 

Τώρα εφόσον έχει ανάγκη κάποια χρήματα, εφόσον ο σύζυγος εργάζεται, μήπως μπορέσει ο σύζυγος να πάρει κάποιο καταναλωτικό δάνειο. Σίγουρα θα έχει μικρότερο επιτόκιο από αυτό της κάρτας. Το επιτόκιο της κάρτας είναι ένα πηγάδι χωρίς πάτο.

Το cards control είναι για λόγους ασφαλείας π.χ. αν διαπιστώσεις απώλεια της κάρτας ή κλοπή την απενεργοποιείς άμεσα από το e-banking και μετά προβαίνεις στις υπόλοιπες κινήσεις σου (να την ψάξεις ή να επικοινωνήσεις με την τράπεζα) με ηρεμία.

Αν διακόψει την χρήση της πιστωτικής κάρτας και κάνει τις τρέχουσες αγορές με άλλο τρόπο δεν θα της μείνουν χρήματα για να προβεί στην εμπρόθεσμη πληρωμή του συνολικού ποσού του μηνιαίου λογαριασμού ώστε να μην επιβαρυνθεί με τόκους!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μου έτυχε το εξής παράξενο με την Toyota Visa της Εθνικής:

Την τελευταία φορά δεν είχε τραβήξει αυτόματα τα χρήματα από τον λογαριασμό για εξόφληση της συνολικής οφειλής, και έτσι δοκίμασα να πληρώσω εγώ χειροκίνητα το ποσό 2 μέρες πριν τη λήξη (Τετάρτη) αφήνοντας 6 ευρώ υπόλοιπ για να δω αν θα το τραβήξει την Παρασκευή που έληγε.

Την Παρασκευή είδα χρέωση στο λογαριασμό, με αιτιολογία "Πληρωμή Πιστωτικής Κάρτας με Πάγια Εντολή", ύψους περιπου όσο είχα πληρώσει ήδη. Τελικά τι είχε γίνει; Για κάποιο παράξενο λόγο, η τράπεζα αποφάσισε να τραβήξει ένα ποσό που κάλυπτε όλη την οφειλή μέχρι και την Παρασκευή (όχι του τρέχοντος λογαριασμού) και τελικά η κάρτα όχι μόνο μηδένισε (οπότε έχω όλο το ποσό διαθέσιμο) αλλά είμαι πλέον πιστωτικός κατά περίπου €140!

Γενικά τα συστήματα της Εθνικής παραπαίουν πάλι το τελευταίο διάστημα (έχω 2-3 περίπτώσεις), αλλά αναρωτιέμαι αν αυτό είναι φσιολογικό, π.χ. να μην πρόλαβε σε 2 ημέρες να ενημερωθεί το σύστημα για την εξόφληση οπότε να ξανατράβηξε ποσό - στην Εθνική όμως η εξόφληση της κάρτας ενημερώνεται σε λίγα λεπτά και όχι σε μέρες όπως π.χ. στην Πειραιώς.

Έχει τύχει και σε άλλον αυτό?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...