Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

εκτιμώ πως για 4 μήνες που θα έχει ισχύ η νέα visa, δε θα χρεωθώ, μιας και την αντικαθιστούν για δικούς τους λόγους και όχι λόγω λήξης της προηγούμενης....Στο τέλος Οκτώβρη, προφανώς και θα χρεωθώ την εκ νέου αντικατάσταση.

Αναμένω να έρθει με ταχυδρομείο και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω έναν λογαριασμό Alpha Προνομιακός. που είναι ένας απλός τρεχούμενος. Αν μου πιστώνουν σε αυτό το λογαριασμό τη μισθοδοσία θα μετατραπεί αυτόματα σε Alpha Μισθοδοσία μαζί με όλα τα προνόμια που έχει; Θα πρέπει μήπως να ανοιξω καινούριο λογαριασμό Alpha Μισθοδοσία; Τουλάχιστον στην Εθνικη Τράπεζα που είχα παλία αυτόματα γίνονταν μισθοδοσίας.

Link to comment
Share on other sites

εκτιμώ πως για 4 μήνες που θα έχει ισχύ η νέα visa, δε θα χρεωθώ, μιας και την αντικαθιστούν για δικούς τους λόγους και όχι λόγω λήξης της προηγούμενης....Στο τέλος Οκτώβρη, προφανώς και θα χρεωθώ την εκ νέου αντικατάσταση.
Αναμένω να έρθει με ταχυδρομείο και βλέπουμε...
Σε εμένα πάντως, στο ebanking που φάνηκε η νέα χρεωστικη καρτα προς αντικατάσταση της παλιάς που ληγει 7-22, εγινε και η αντίστοιχη χρέωση των 6€. Και δεν την έχω παραλάβει ακόμα.
Εσύ, εφόσον εκδόθηκε η νέα Visa και δεν χρεώθηκες δεν πιστεύω να σε χρεώσουν. Εφόσον είναι χρεωστικη η visa, γνώμη μου να ακυρώσεις μόνος σου την Mastercard και να μην ζητήσεις έκδοση νέας. Δεν υπάρχει λόγος. Πιθανόν να γλυτώσεις και το 6ευρο.
Καλησπέρα! Έχω έναν λογαριασμό Alpha Προνομιακός. που είναι ένας απλός τρεχούμενος. Αν μου πιστώνουν σε αυτό το λογαριασμό τη μισθοδοσία θα μετατραπεί αυτόματα σε Alpha Μισθοδοσία μαζί με όλα τα προνόμια που έχει; Θα πρέπει μήπως να ανοιξω καινούριο λογαριασμό Alpha Μισθοδοσία; Τουλάχιστον στην Εθνικη Τράπεζα που είχα παλία αυτόματα γίνονταν μισθοδοσίας.
Αν διαβάσεις λίγο πιο πίσω, κάποιος ανέφερε ότι για να θεωρηθεί μισθοδοσίας θα πρέπει το "αφεντικό" στη μεταφορά χρημάτων να γίνεται με έναν συγκεκριμένο κωδικο. Εφόσον γινεται έτσι, δεν χρειάζεται κάτι άλλο από μέρος σου. Είπες είναι και τρεχούμενος, οπότε πιστεύω είσαι κομπλέ.
Στη θέση σου όμως, θα έπαιρνα και ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση. Δεν χρειάζεται να τρέχεις σε υποκατάστημα.
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, pank said:

Εσύ, εφόσον εκδόθηκε η νέα Visa και δεν χρεώθηκες δεν πιστεύω να σε χρεώσουν. Εφόσον είναι χρεωστικη η visa, γνώμη μου να ακυρώσεις μόνος σου την Mastercard και να μην ζητήσεις έκδοση νέας. Δεν υπάρχει λόγος. Πιθανόν να γλυτώσεις και το 6ευρο.

δε με προσέχεις...δεν βγήκε νέα visa και θα ανανεωθεί και η υπάρχουσα mastercard, αλλά ουσιαστικά θα αντικαταστήσει η νέα την παλιά....δηλαδή mastercard γιοκ ...οπότε χρέωση λογικά θα παίξει 31/10 όπου λήγει η υπάρχουσα αλλά και η νέα όπως φαίνεται στο ebanking.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανέφερα τη δική μου περίπτωση, που έχει εκδοθεί και έχει αποσταλεί η νέα χρεωστικη καρτα προς αντικατάσταση της υπάρχουσας η οποία λήγει μετά από 2 μήνες.
Και όμως έκαναν την χρέωση κανονικά των 6€, η οποία φάνηκε στο ebanking.
Αυτό που λέω και μάλλον εσύ δεν κατάλαβες, είναι ότι η χρέωση δεν γίνεται όταν λήγει η προηγούμενη, αλλά στην έκδοση της καινούργιας.
Τουλάχιστον αυτό έγινε σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

καλά οκ...άλλα ντ'άλλα...

αν, ξαναλέω, διάβαζες προσεχτικά, θα έβλεπες ότι η νέα κάρτα έχει λήξη 31/10/22, δηλαδή σε 5 μήνες (όπου έληγε και η παλιά)....πράγμα που σημαίνει ότι απλά "καίγονται" να αντικαταστήσουν την μάστερ με βίζα άμεσα....λες να με χρεώσουν 6 ευρώ για κάρτα διάρκειας 5 μηνών? Δεν παίζει και δεν ανέφερα ποτέ ότι είχα τέτοια αμφιβολία...

προφανώς και θα χρεωθώ έγραψα το 6 ευρώ με την εκ νέου ανανέωση τον Οκτώβριο στην 2η κατά σειρά βίζα.

και το θέμα τελειώνει εδώ...

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites









καλά οκ...άλλα ντ'άλλα...
αν, ξαναλέω, διάβαζες προσεχτικά, θα έβλεπες ότι η νέα κάρτα έχει λήξη 31/10/22, δηλαδή σε 5 μήνες (όπου έληγε και η παλιά)....πράγμα που σημαίνει ότι απλά "καίγονται" να αντικαταστήσουν την μάστερ με βίζα άμεσα....λες να με χρεώσουν 6 ευρώ για κάρτα διάρκειας 5 μηνών? Δεν παίζει και δεν ανέφερα ποτέ ότι είχα τέτοια αμφιβολία...
προφανώς και θα χρεωθώ έγραψα το 6 ευρώ με την εκ νέου ανανέωση τον Οκτώβριο στην 2η κατά σειρά βίζα.
και το θέμα τελειώνει εδώ...


Το ότι εγώ απαντάω σε εσένα γιατί πιστεύω ότι θα βοηθήσω και εσύ επιτιθεσαι με αυτό τον τρόπο και με ειρωνεία, είσαι τουλαχιστον απαράδεκτος!
Ήδη το προηγούμενο σου μήνυμα ήταν προσβλητικό, "δεν με προσεχεις","διάβασε καλύτερα τι εγραψα" και κάτι τέτοια, ενώ εγώ σου είπα τη γνώμη μου μήπως γλυτώσεις κάποια χρήματα.
Κακώς ασχολούμαι. Κλείσε να σε πάρω εγώ....

Γραφεις: "Καίγονται να αντικαταστησουν την Mastercard με Visa". Σε εμένα δεν το έκαναν.
Αρα αυτό που γράφεις απλά δεν ισχύει!
Τώρα γιατί το έκαναν σε εσένα, πάρε τηλέφωνο να μάθεις! Είσαι μάλλον ειδική περίπτωση! Και αν μάθεις, έλα να μας πεις. Κουβεντα να γίνεται.





Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2022 at 1:13 ΠΜ, pank said:

Αν διαβάσεις λίγο πιο πίσω, κάποιος ανέφερε ότι για να θεωρηθεί μισθοδοσίας θα πρέπει το "αφεντικό" στη μεταφορά χρημάτων να γίνεται με έναν συγκεκριμένο κωδικο. Εφόσον γινεται έτσι, δεν χρειάζεται κάτι άλλο από μέρος σου. Είπες είναι και τρεχούμενος, οπότε πιστεύω είσαι κομπλέ.
Στη θέση σου όμως, θα έπαιρνα και ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση. Δεν χρειάζεται να τρέχεις σε υποκατάστημα.

Στη δική μου περίπτωση, για να μετατρέψω λογαριασμό ταμιευτηρίου της Εθνικής σε μισθοδοσίας, μου ζήτησαν μόνο ένα αποδεικτικό πληρωμής από την εταιρεία που εργάζομαι. Δεν ξέρω αν η εταιρεία χρησιμοποιεί συγκεκριμένο κωδικό για τη μισθοδοσία, αλλά ο λογαριασμός έγινε μισθοδοσίας (όχι ότι έχω δει και καμία διαφορά βέβαια).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2022 at 2:19 ΜΜ, Nikos_s3 said:

Μου ήρθε μήνυμα στο κινητό και φάνηκε και στο ebanking της Eurobank, ότι έχει αποσταλεί η αντικάτάσταση της mastercard χρεωστικής , σε visa χρεωστική. Το μήνυμα έλεγε ότι 30/6 θα απενεργοποιηθεί η υπάρχουσα mastercard, παρόλο που η κάρτα μου λήγει 31/10...

Τελικά βλέπω τώρα στο ebanking, ότι η νέα visa έχει λήξη 31/10/22 , που σημαίνει ότι ουσιαστικά διατηρεί την λήξη της παλιάς mastercard, και λογικά 31/10 θα μου ξαναστείλουν νέα, με χρέωση, βεβαίως, 6 ευρώ...

Προφανώς καίγονται για κάποιο λόγο να τις γυρίσουν σε visa άμεσα, αφού θα μπορούσαν να την αντικαταστήσουν μια και καλή στην λήξη της...

Άσχετο, αλλά παρατηρώ πως η Visa κερδίζει ξανά έδαφος και ειδικα στις χρεωστικές κάρτες. Τα τελευταία χρόνια σχεδόν όλοι προτιμούσαν την Mastercard (μπορεί να ήταν πιο οικονομική), αλλά μετά την forced αντικατάσταση σε παλιές Revolut Mastercard πριν την λήξη τους με νέες Revolut Visa, φαίνεται  πως η Visa επανακάμπτει στην Ευρωπαϊκή αγορά!

On 10/5/2022 at 4:49 ΜΜ, Nikos_s3 said:

εκτιμώ πως για 4 μήνες που θα έχει ισχύ η νέα visa, δε θα χρεωθώ, μιας και την αντικαθιστούν για δικούς τους λόγους και όχι λόγω λήξης της προηγούμενης....Στο τέλος Οκτώβρη, προφανώς και θα χρεωθώ την εκ νέου αντικατάσταση.

Αναμένω να έρθει με ταχυδρομείο και βλέπουμε...

Η ημερομηνία λήξης που βλέπεις στο e-banking δεν είναι η πραγματική, αλλά είναι η ίδια με την ημερομηνία λήξης της ενεργής σου κάρτας. Όταν την παραλάβεις θα δεις πως η νέα θα έχει διάρκεια 5 χρόνια και μόλις κάνεις την ενεργοποίησή της θα εμφανίζει την σωστή ημερομηνία λήξης (+5 έτη) και στο e-banking.

On 10/5/2022 at 5:10 ΜΜ, Alex0077 said:

Καλησπέρα! Έχω έναν λογαριασμό Alpha Προνομιακός. που είναι ένας απλός τρεχούμενος. Αν μου πιστώνουν σε αυτό το λογαριασμό τη μισθοδοσία θα μετατραπεί αυτόματα σε Alpha Μισθοδοσία μαζί με όλα τα προνόμια που έχει; Θα πρέπει μήπως να ανοιξω καινούριο λογαριασμό Alpha Μισθοδοσία; Τουλάχιστον στην Εθνικη Τράπεζα που είχα παλία αυτόματα γίνονταν μισθοδοσίας.

Στην Alpha δεν γίνεται μετατροπή λογαριασμού διότι ο κωδικός του προϊόντος είναι μέρος του αριθμού λογαριασμού. Όλοι οι λογαριασμοί Alpha Προνομιακός έχουν τα ίδια ψηφία (YYYYYY) στις αντίστοιχες θέσεις:

απλή μορφή: XXX - YYYYYY - ZZZZZZ

I.B.A.N.: GR?? 014 0XXX 0XXX YYYYYY ZZZZZZ

?? = το υπόλοιπο μιας διαίρεσης (mod97)

XXX = ο κωδικός του καταστήματος ανοίγματος του λογαριασμού (δεν αλλάζει ακόμη κι αν κλείσει το κατάστημα και μεταφερθεί σε άλλο κατάστημα η ευθύνη τήρησης)

YYYYYY = ο κωδικός του προϊόντος, δηλαδή ο τύπος του λογαριασμού

ZZZZZZ = αύξων αριθμός

Συνεπώς, αν ζητήσεις από τον εργοδότη σου να σου πιστώνει στον υφιστάμενο λογαριασμό την μισθοδοσία σου, δεν πρόκειται να γίνει μετατροπή του υφιστάμενου λογαριασμού.

Θα πρέπει να ζητήσεις το άνοιγμα ενός νέου λογαριασμού Alpha Μισθοδοσία για να έχεις το επιτόκιο και τα υπόλοιπα προνόμια (υπό την προϋπόθεση πίστωσης μισθοδοσίας)

14 ώρες πριν, geoponer said:

Στη δική μου περίπτωση, για να μετατρέψω λογαριασμό ταμιευτηρίου της Εθνικής σε μισθοδοσίας, μου ζήτησαν μόνο ένα αποδεικτικό πληρωμής από την εταιρεία που εργάζομαι. Δεν ξέρω αν η εταιρεία χρησιμοποιεί συγκεκριμένο κωδικό για τη μισθοδοσία, αλλά ο λογαριασμός έγινε μισθοδοσίας (όχι ότι έχω δει και καμία διαφορά βέβαια).

Δεν θυμάμαι αν η Εθνική κάνει μετάπτωση προϊόντος για υφιστάμενο λογαριασμό. Πιθανότατα να γίνεται αν κρίνω από την μορφή των λογαριασμών καθώς δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιος περιοριστικός κωδικός προϊόντος στον αριθμό λογαριασμού:

απλή μορφή: XXX / ZZZZZZ - DD

I.B.A.N.: GR?? 011 0XXX 0000 0XXX ZZZZZZ DD

?? = το υπόλοιπο μιας διαίρεσης (mod97)

XXX = ο κωδικός του καταστήματος ανοίγματος του λογαριασμού (δεν αλλάζει ακόμη κι αν κλείσει το κατάστημα και μεταφερθεί σε άλλο κατάστημα η ευθύνη τήρησης)

ZZZZZZ = αύξων αριθμός

DD = ψηφία ελέγχου

Βέβαια το να σου ζητήσουν βεβαίωση εργοδότη ή αντίγραφο μισθοδοσίας ίσως είχε να κάνει με την υποχρέωση επικαιροποίησης των στοιχείων σου. Το είδος του λογαριασμού το βλέπεις και από το e-banking. Ενδεχομένως ο λογαριασμός σου να παραμένει π.χ. Απλό Ταμιευτήριο και να πιστώνεσαι την μισθοδοσία σου. Η Εθνική επί του παρόντος διαθέτει δύο (2) είδη λογαριασμών μισθοδοσίας: Reward και Value.

____________________________________

Τώρα που το σκέφτομαι κάνουμε λανθασμένη χρήση της ελληνικής γλώσσας! Μισθοδοσία κάνουν οι εργοδότες. Οι εργαζόμενοι, αν θέλαμε να εκφραστούμε σωστά θα λέγαμε πως κάνουν "μισθοληψία" οπότε και ο λογαριασμός θα έπρεπε να λέγεται "μισθοληπτικός"!

 

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, GraveDigger said:

Δεν θυμάμαι αν η Εθνική κάνει μετάπτωση προϊόντος για υφιστάμενο λογαριασμό. Πιθανότατα να γίνεται αν κρίνω από την μορφή των λογαριασμών καθώς δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιος περιοριστικός κωδικός προϊόντος στον αριθμό λογαριασμού:

Βέβαια το να σου ζητήσουν βεβαίωση εργοδότη ή αντίγραφο μισθοδοσίας ίσως είχε να κάνει με την υποχρέωση επικαιροποίησης των στοιχείων σου. Το είδος του λογαριασμού το βλέπεις και από το e-banking. Ενδεχομένως ο λογαριασμός σου να παραμένει π.χ. Απλό Ταμιευτήριο και να πιστώνεσαι την μισθοδοσία σου. Η Εθνική επί του παρόντος διαθέτει δύο (2) είδη λογαριασμών μισθοδοσίας: Reward και Value.

Δεν ξέρω αν με τον όρο "μετάπτωση" εννοείς τη μετατροπή ενός είδους λογαριασμού σε άλλου, αλλά ο δικόw μου λογαριασμός έγινε ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ ΜΙΣΘΟΔΟΤΙΚΟΣ REWARD από απλός ταμιευτηρίου - και για αυτό το λόγο μου είπαν ότι χρειάζεται η βεβαίωση του εργοδότη.

Υποθέτω ότι δεν τους ενδιαφέρει ο κωδικός συναλλαγής που αντιστοιχεί σε κατάθεση, απλά βλέπουν την κίνηση από το λογαριασμό του εργοδότη προς τον δικό μου και το θεωρούν μισθοδοσία.

Όσο για το "μισθοληπτικός" έχεις ένα δίκιο - αν τον άνοιγε ο εργοδότης όντως θα ήταν μισθοδοτικός (για να δώσει τον μισθό) ενώ όταν τον ανοίγουμε εμείς θα είναι μισθοληπτικός (για να λάβουμε τον μισθό) 🙂

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, GraveDigger said:

Η ημερομηνία λήξης που βλέπεις στο e-banking δεν είναι η πραγματική, αλλά είναι η ίδια με την ημερομηνία λήξης της ενεργής σου κάρτας. Όταν την παραλάβεις θα δεις πως η νέα θα έχει διάρκεια 5 χρόνια και μόλις κάνεις την ενεργοποίησή της θα εμφανίζει την σωστή ημερομηνία λήξης (+5 έτη) και στο e-banking.

Η κάρτα έχει ήδη αποσταλλεί, οπότε θα στο επιβεβαιώσω ή διαψεύσω όταν φτάσει.

Αν ισχύει όμως, λογικά θα με χρεώσουν και το 6ευρο, ουσιαστικά 4-5 μήνες νωρίτερα από την 31/10/22 που λήγει η τωρινή.(θυμίζω ότι στο sms έλεγε ότι 30/6 θα απενεργοποιηθεί η παρούσα κάρτα...άρα όπως και να χει, μου "αρπάζουν" 4 μήνες νωρίτερα την χρέωση)

 

UPDATE: τελικά και αφού είδα ότι έχω χρεωθεί ήδη το 6ευρο (σημειωτεόν ότι ακόμα δεν έχει φτάσει η κάρτα με το ταχυδρομείο), επικοινώνησα με το τμήμα εξ.πελατών PB , και μου εξήγησαν ότι ουσιαστικά γίνεται πρόωρη ανανέωση κάρτας...με λίγα λόγια διατηρείται η "προγραμματισμένη λήξη" της κάρτας στις 31/10, με την διαφορά ότι μου τρώνε τώρα τους 6 μήνες (εννοώ την κατά 6 μήνες νωρίτερη χρέωση) και θα μου τους δώσουν στην λήξη της νέας....που σημαίνει ότι η νέα θα λήγει 31/10/27.

Οπότε ούτε κρύο, ούτε ζέστη...με γεια μας.. 🙂

GraveDigger ευχαριστώ ...είχες δίκιο. 🙂

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2022 at 9:40 ΠΜ, geoponer said:

Δεν ξέρω αν με τον όρο "μετάπτωση" εννοείς τη μετατροπή ενός είδους λογαριασμού σε άλλου, αλλά ο δικόw μου λογαριασμός έγινε ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ ΜΙΣΘΟΔΟΤΙΚΟΣ REWARD από απλός ταμιευτηρίου - και για αυτό το λόγο μου είπαν ότι χρειάζεται η βεβαίωση του εργοδότη.

Υποθέτω ότι δεν τους ενδιαφέρει ο κωδικός συναλλαγής που αντιστοιχεί σε κατάθεση, απλά βλέπουν την κίνηση από το λογαριασμό του εργοδότη προς τον δικό μου και το θεωρούν μισθοδοσία.

Όσο για το "μισθοληπτικός" έχεις ένα δίκιο - αν τον άνοιγε ο εργοδότης όντως θα ήταν μισθοδοτικός (για να δώσει τον μισθό) ενώ όταν τον ανοίγουμε εμείς θα είναι μισθοληπτικός (για να λάβουμε τον μισθό) 🙂

Αυτό εννοούσα και σ' ευχαριστώ.

Αν η Εθνική πραγματοποιεί ελέγχους δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω, αλλά αν ο έλεγχος περιορίζεται απλώς στο να έχεις μια πίστωση τότε θα μπορούσες να διατηρήσεις τα προνόμια αν σου έκανε οποιοσδήποτε φίλος ή συγγενής σου μια μεταφορά κάθε μήνα!

Έστω πως ο εργοδότης δεν στέλνει ορθώς την μισθοδοσία, αλλά το κάνει σαν απλή μεταφορά. Αν για τον μισθοδοτούμενο είναι θέμα προνομίων ίσως καταφέρει να το συνεννοηθεί με την τράπεζα, αλλά δεν χάθηκε κι ο κόσμος. Αν όμως ο μισθοδοτούμενος έχει κάποιο κατασχετήριο εις βάρος του τότε το ποσό της απλής μεταφοράς θα μπορεί να κατασχεθεί και αυτός να μείνει χωρίς το μηνιάτικο!

22 ώρες πριν, Nikos_s3 said:

Η κάρτα έχει ήδη αποσταλλεί, οπότε θα στο επιβεβαιώσω ή διαψεύσω όταν φτάσει.

Αν ισχύει όμως, λογικά θα με χρεώσουν και το 6ευρο, ουσιαστικά 4-5 μήνες νωρίτερα από την 31/10/22 που λήγει η τωρινή.(θυμίζω ότι στο sms έλεγε ότι 30/6 θα απενεργοποιηθεί η παρούσα κάρτα...άρα όπως και να χει, μου "αρπάζουν" 4 μήνες νωρίτερα την χρέωση)

 

UPDATE: τελικά και αφού είδα ότι έχω χρεωθεί ήδη το 6ευρο (σημειωτεόν ότι ακόμα δεν έχει φτάσει η κάρτα με το ταχυδρομείο), επικοινώνησα με το τμήμα εξ.πελατών PB , και μου εξήγησαν ότι ουσιαστικά γίνεται πρόωρη ανανέωση κάρτας...με λίγα λόγια διατηρείται η "προγραμματισμένη λήξη" της κάρτας στις 31/10, με την διαφορά ότι μου τρώνε τώρα τους 6 μήνες (εννοώ την κατά 6 μήνες νωρίτερη χρέωση) και θα μου τους δώσουν στην λήξη της νέας....που σημαίνει ότι η νέα θα λήγει 31/10/27.

Οπότε ούτε κρύο, ούτε ζέστη...με γεια μας.. 🙂

GraveDigger ευχαριστώ ...είχες δίκιο. 🙂

Παρακαλώ!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

πήγα να ανοίξω νέο λογαριασμό στην Εθνική και πλέον οι λογαριασμοί θα έχουν χρέωση 2 ευρώ το μήνα!

έχουν αλλάξει τα πράγματα; αυτό θα γίνεται σε όλες τις τράπεζες;

 

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, leasedline said:

καλημέρα,

πήγα να ανοίξω νέο λογαριασμό στην Εθνική και πλέον οι λογαριασμοί θα έχουν χρέωση 2 ευρώ το μήνα!

έχουν αλλάξει τα πράγματα; αυτό θα γίνεται σε όλες τις τράπεζες;

 

Δεν ξέρω για απλό ταμιευτηρίου, αλλά αν δεν κάνω λάθος ο μισθοδοτικος value έχει κάποια χρέωση για τα προνόμια που σου δίνει.

Εκτός αν σου φόρτωσαν κάποια "ασφάλεια" του λογαριασμού (είναι της μόδας για τις κάρτες) χωρίς να το καταλάβεις.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,
πήγα να ανοίξω νέο λογαριασμό στην Εθνική και πλέον οι λογαριασμοί θα έχουν χρέωση 2 ευρώ το μήνα!
έχουν αλλάξει τα πράγματα; αυτό θα γίνεται σε όλες τις τράπεζες;
 
Και εμένα περίεργο μου φαίνεται. Τον προηγούμενο μήνα που άνοιξε η σύζυγος στην Εθνική δεν ίσχυε κάτι τέτοιο. Βέβαια δεν είναι μισθοδοσίας, αλλά και πάλι μου φαίνεται πολύ περίεργο. Ότι και να λέμε, είναι πολλά τα 2€ για να έχεις ένα απλό λογαριασμό!
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, leasedline said:

καλημέρα,

πήγα να ανοίξω νέο λογαριασμό στην Εθνική και πλέον οι λογαριασμοί θα έχουν χρέωση 2 ευρώ το μήνα!

έχουν αλλάξει τα πράγματα; αυτό θα γίνεται σε όλες τις τράπεζες;

 

Το τιμολόγιο προμηθειών στην Εθνική είναι εδώ και η χρέωση που λες υπάρχει μόνο στον μισθοδοτικό value και πιθανόν να μην είναι και καινούργια. Οι λογαριασμοί ταμιευτηρίου και τρεχούμενοι είναι δωρεάν, όπως πάντα.

https://www.nbg.gr/-/jssmedia/Files/Timologio/web_portal_elliniko_epitokia-timologio_katathesewn.pdf?rev=74ba6555edca403b801abca90879352b&hash=CDB1C85E61C2914BBB922AB5B94A6B1F

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, leasedline said:

καλημέρα,

πήγα να ανοίξω νέο λογαριασμό στην Εθνική και πλέον οι λογαριασμοί θα έχουν χρέωση 2 ευρώ το μήνα!

έχουν αλλάξει τα πράγματα; αυτό θα γίνεται σε όλες τις τράπεζες;

 

Πήγε να σου πασάρει το πρόγραμμα vaule ενώ μπορεί απλά να σου ανοίξει έναν απλό ταμιευτηρίου αλλά εκεί.. Θα χάσει την προμήθεια και τον στόχο του καταστήματος!  

Άνοιξε τον λογαριασμό online και δεν θα μπλέξεις με αυτά..

Link to comment
Share on other sites

ναι είδα και γω τα τιμολόγια, το θέμα είναι ότι επέμενε ότι δε γίνεται κάτι άλλο και όλοι οι λογαριασμοί θα έχουν χρέωση...

τραγική η κατάσταση εκεί έξω έχει γεμίσει ληστές!

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

ναι είδα και γω τα τιμολόγια, το θέμα είναι ότι επέμενε ότι δε γίνεται κάτι άλλο και όλοι οι λογαριασμοί θα έχουν χρέωση...
τραγική η κατάσταση εκεί έξω έχει γεμίσει ληστές!

Αν είναι επαγγελματικός ο λογαριασμός έχει όντως χρέωση 2€/μήνα. Στην alpha έχει 12€ τον χρόνο.


Sent from my iPad using Tapatalk
Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

@leasedline, εσύ θα κρίνεις αν σε συμφέρει να ενεργοποιήσεις κάποιο πακέτο: https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/trapezika-paketa αλλά φυσικά δεν είναι δεσμευτικό. Αν σου ενεργοποίησαν το πακέτο Value με δόλιο τρόπο τότε κάλεσε στην εξυπηρέτηση πελατών για να υποβάλεις παράπονο.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

On 15/5/2022 at 12:49 ΜΜ, leasedline said:

ναι είδα και γω τα τιμολόγια, το θέμα είναι ότι επέμενε ότι δε γίνεται κάτι άλλο και όλοι οι λογαριασμοί θα έχουν χρέωση...

τραγική η κατάσταση εκεί έξω έχει γεμίσει ληστές!

Τα ίδια μου έλεγαν πριν 6 μήνες όταν πήγα να βγάλω πιστωτική και ήθελαν να μου φορτώσουν μια ασφάλεια για την κάρτα, και καλά υποχρεωτική. Ευτυχώς πήγα διαβασμένος και δεν δέχτηκα οτιδήποτε άλλο εκτός από την κάρτα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια παγια εντολη με οριο 200 ευρω. Ο λογαριασμος ηρθε 400 ευρω και δεν πληρωθηκε. Αλλαξα την ρυθμιση σε 500 ευρω για παγιες εντολες. Θα πληρωθει μονη της η εντολη ή θα πρεπει να πληρωσω τον λογαριασμο εγω;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Αν προσπάθησε ήδη να τραβήξει τα λεφτά, θα κάνει μια προσπάθεια ακόμα σε 2 μέρες. Αλλιώς δεν θα έχεις θέμα, θα τα τραβήξει την ημερομηνία που λέει ο λογαριασμός 

Link to comment
Share on other sites

Εχει 9-10 μερες που εληξε η πληρωμη. Το πληρωσα χειροκινητα και ανεβασα το οριο σε 500. Ελπιζω να μην πληρωσω 2 φορες... 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Απίθανο να σου τραβήξει ξανά μετά από τόσες ημέρες. Εξαρτάται από την πολιτική που έχει η κάθε εταιρεία αν θα συμπεριλάβει τον λογαριασμό σου σε αρχείο μεταγενέστερης ημερομηνίας. Για απόλυτη σιγουριά ρώτησε μέσω e-mail την εταιρεία, διότι κατά πάσα πιθανότητα δεν θα ξέρουν να σου απαντήσουν τηλεφωνικώς.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...