Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

εγώ στο spam μου έχω άπειρα τέτοια.. με το ετε ειδικά αλλά να το έχουν κεφάλαια, αλλά μικρά, αλλά greeklish.. ενα πανηγύρι

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

εγώ στο spam μου έχω άπειρα τέτοια.. με το ετε ειδικά αλλά να το έχουν κεφάλαια, αλλά μικρά, αλλά greeklish.. ενα πανηγύρι

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk


Και εγώ στα spam έχω διάφορα. Το Gmail κάνει πολύ καλή δουλειά, δεν μου έχει έρθει κανένα σαν κύριο ή στις ενημερώσεις.
Link to comment
Share on other sites

On 22/4/2022 at 2:49 ΠΜ, theo1973 said:

[...] Ο λόγος για να προλάβω τις "απορίες" κάποιων είναι ότι εργάτες π.χ. σε οικοδομή δεν έχουν POS ούτε γίνεται να πληρωθούν με καρτούλα. Μετρητό στο χέρι το εισπράττουν το βδομαδιάτικο διαχρονικά και παραδοσιακά.

Καταλαβαίνω πως δεν είσαι εργολάβος οικοδομών και απλώς χτίζεις ένα σπιτάκι. Σίγουρα οι εργάτες θα έπρεπε να αμοίβονται νόμιμα με τα αντίστοιχα ένσημα. Η νομοθεσία προβλέπει πως θα πρέπει οι δοσοληψίες να γίνονται ηλεκτρονικά. Δεν χρειάζεται να έχουν POS οι εργάτες, αλλά να σου δώσουν τον καταθετικό τους λογαριασμό και να γίνει ως πληρωμή εργοσήμου ώστε να γίνει και η κράτηση των απαραίτητων ασφαλιστικών εισφορών.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους και Χρονια πολλα!

Εγκριθηκε στη κοπέλα μου μεγάλη τεταρτη η πιστωτική της εθνικης και μεγαλη πεμπτη το πρωι είχε εκδοθεί. Προφανώς ακομα δεν εχει ερθει (κλασικα) αλλα ποτε να την περιμενουμε λετε?

 

Edited by Ribopaido
I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για άυλη κάρτα fuel pass:

Σε υφιστάμενο πελάτη της Alpha Bank χωρίς e-banking μέχρι σήμερα που επιθυμεί την έκδοση Fuel Pass Visa, θα πρέπει να του φτιάξω κωδικούς μεσω του app ώστε να μην χρεωθεί τα €8,00 βασει του Ι.2.1 των όρων συναλλαγών;

Διαφορετικά, να του φτιάξω την Fuel Pass Mastercard μέσω της Viva Wallet.

Του λέω να κερδίσει €5,00 επιπλέον, μην δώσει €8,00 στην Alpha χωρίς λόγο!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, GraveDigger said:

Ερώτηση για άυλη κάρτα fuel pass:

Σε υφιστάμενο πελάτη της Alpha Bank χωρίς e-banking μέχρι σήμερα που επιθυμεί την έκδοση Fuel Pass Visa, θα πρέπει να του φτιάξω κωδικούς μεσω του app ώστε να μην χρεωθεί τα €8,00 βασει του Ι.2.1 των όρων συναλλαγών;

Διαφορετικά, να του φτιάξω την Fuel Pass Mastercard μέσω της Viva Wallet.

Του λέω να κερδίσει €5,00 επιπλέον, μην δώσει €8,00 στην Alpha χωρίς λόγο!

Καμία σχέση. Δεν χρειάζεται να φτιάξεις κωδικούς μέσω του app ούτε υπάρχει χρέωση. 

Γίνεται απλά μια έκδοση προπληρωμένης κάρτας από την τράπεζα και έχεις πρόσβαση στο υπόλοιπο και στης κινήσεις της.

Link to comment
Share on other sites

Και πώς την χρησιμοποιείς @testatos? Το αναφέρει και η ίδια η Alpha Bank (στον σύνδεσμο που είχα ήδη βάλει: https://www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/e-banking/xrisi-fuel-pass δες: "Εάν δεν έχετε κωδικούς για το e-Banking της Alpha Bank") πως αν δεν υπάρχει πρόσβαση e-banking, τότε δημιουργεί και σου στέλνει credentials βάσει της αίτησης στο https://vouchers.gov.gr/

Για να συνδέσεις την κάρτα σε wallet χρειάζεσαι κωδικούς e-banking.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, GraveDigger said:

Και πώς την χρησιμοποιείς @testatos? Το αναφέρει και η ίδια η Alpha Bank (στον σύνδεσμο που είχα ήδη βάλει: https://www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/e-banking/xrisi-fuel-pass δες: "Εάν δεν έχετε κωδικούς για το e-Banking της Alpha Bank") πως αν δεν υπάρχει πρόσβαση e-banking, τότε δημιουργεί και σου στέλνει credentials βάσει της αίτησης στο https://vouchers.gov.gr/

Για να συνδέσεις την κάρτα σε wallet χρειάζεσαι κωδικούς e-banking.

Σου δημιουργεί η ίδια η τράπεζα τους κωδικούς και το account. Δεν χρειάζεται να κάνεις εσύ κάτι από μεριάς σου απλά περιμένεις το μήνυμα με τα στοιχεία. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, testatos said:

Σου δημιουργεί η ίδια η τράπεζα τους κωδικούς και το account. Δεν χρειάζεται να κάνεις εσύ κάτι από μεριάς σου απλά περιμένεις το μήνυμα με τα στοιχεία. 

Σε αυτό συμφωνούμε! Και φαντάζομαι πως είναι χωρίς χρέωση, ενώ αν ζητήσει κωδικούς σε κατάστημα του ζητάει ο υπάλληλος να επιλέξει λογαριασμό για την πάγια χρέωση €8,00 και υπογράφει το σχετικό παραστατικό.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ibank pay της εθνικής σας δουλεύει;η έχει φάει κόλλημα γιαandroid app μιλώ

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

















Σε αυτό συμφωνούμε! Και φαντάζομαι πως είναι χωρίς χρέωση, ενώ αν ζητήσει κωδικούς σε κατάστημα του ζητάει ο υπάλληλος να επιλέξει λογαριασμό για την πάγια χρέωση €8,00 και υπογράφει το σχετικό παραστατικό.


Νομίζω κατάλαβα τι λες. Η χρέωση είναι μια φορά πάντως για το ebanking και γενικά μπορεί να του χρειαστεί. Αλλά εφόσον δεν θέλει να κάνει ebanking, αν προχωρήσει τη διαδικασία σαν να μην είναι πελάτης, θα έχει κάποιο πρόβλημα?
Εννοώ να κάνει αυτά τα βήματα που αναφέρονται εδώ:

Εάν δεν είστε πελάτης της Alpha Bank

 

Κατεβάστε το myAlpha Mobile App και συνδεθείτε με τους κωδικούς (Username και το Password) που λάβατε με email/SMS για τη νέα e-Banking συνδρομή σας.
Προσοχή: Κατά τη σύνδεση σας στην εφαρμογή, δεν πρέπει να επιλέξετε εγγραφή στο e-Banking ή νέος πελάτης,  αλλά να χρησιμοποιήσετε τους κωδικούς που σας έχουν σταλεί επιλέγοντας «Σύνδεση με Κωδικούς».

Εντοπίστε τη νέα άυλη Fuel Pass Visa κάρτα σας στην αρχική σελίδα (ενότητα Κάρτες).

Επιλέξτε την κάρτα και προσθέστε την στο ψηφιακό πορτοφόλι που σας εξυπηρετεί.

Νομίζω ότι με αυτή την διαδικασία δεν θα έχει απολύτως κανένα πρόβλημα.
Εκτός και αν από μόνη της η Τράπεζα σας έφτιαξε κωδικούς ebanking όπως γράφουν εδω:

Εάν είστε ήδη πελάτης της Alpha Bank

Εάν δεν έχετε κωδικούς για το e-Banking της Alpha Bank

Για τη χρήση της κάρτας σας είναι απαραίτητη η δημιουργία e-Banking συνδρομής, στην οποία και προχωρήσαμε. Στη νέα συνδρομή σας θα βλέπετε όλα τα προϊόντα που διατηρείτε στην Τράπεζα. Μπορείτε να δείτε τους όρους χρήσης του e-Banking εδώ

Κατεβάστε το myAlpha Mobile App και συνδεθείτε με τους κωδικούς (Username και το Password) που λάβατε με email/SMS για τη νέα e-Banking συνδρομή σας, επιλέγοντας «Σύνδεση με Κωδικούς».

Εντοπίστε τη νέα άυλη Fuel Pass Visa κάρτα σας στην αρχική σελίδα (ενότητα Κάρτες).

Επιλέξτε την κάρτα και προσθέστε την στο ψηφιακό πορτοφόλι που σας εξυπηρετεί.

Στον πατέρα μου πάντως που δεν είναι πελάτης Alpha δεν του ήρθε τέτοιο μήνυμα.
Οπότε πιστεύω γνώμη μου , κάνε την Viva Wallet εφόσον δεν θέλεις ebanking.











Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος από εσάς.
Στην καινούρια εταιρία που πήγα, πληρώνουν μέσω της Citibank τη μισθοδοσία. Εγώ αρχικά έδωσα iban Πειραιώς, όπου λόγω ότι μου κρατούσαν 4€ σε κάθε μισθοδοσία, άνοιξα λογαριασμό μισθοδοσίας σε Alpha, λόγω της συνεργασίας που έχει με Citibank, αλλά και πάλι μου κρατάει 3€.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να γλυτώσω αυτά έξοδα κάθε φορά;;

Link to comment
Share on other sites

Να ανοίξεις λογαριασμό στην Revolut. ή στην VivaWallet .

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος από εσάς.
Στην καινούρια εταιρία που πήγα, πληρώνουν μέσω της Citibank τη μισθοδοσία. Εγώ αρχικά έδωσα iban Πειραιώς, όπου λόγω ότι μου κρατούσαν 4€ σε κάθε μισθοδοσία, άνοιξα λογαριασμό μισθοδοσίας σε Alpha, λόγω της συνεργασίας που έχει με Citibank, αλλά και πάλι μου κρατάει 3€.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να γλυτώσω αυτά έξοδα κάθε φορά;;
Ναι να ανοίξεις λογαριασμό στη citibank

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

H Citibank International Ltd μεταβίβασε τις εργασίες του κλάδου Λιανικής Τραπεζικής Ελλάδος στην Alpha Τράπεζα Α.Ε.

Την 20.7.2015 ολοκληρώθηκε η λειτουργική ενοποίηση του πρώην Δικτύου Λιανικής Τραπεζικής της Citibank στην Ελλάδα με το Δίκτυο της Alpha Bank, από το οποίο εξυπηρετούνται πλέον κανονικά όλοι οι Πελάτες που προέρχονται από τη Citibank.

Η Citi Ελλάδος εξακολουθεί να προσφέρει τραπεζικές υπηρεσίες σε επιχειρήσεις, χρηματοπιστωτικά ιδρύματα και δημόσιο τομέα.
Για περισσότερες πληροφορίες, http://www.citigroup.com/citi/about/countrypresence/greece.html

Alpha Bank
www.dinersclub.gr

Link to comment
Share on other sites

Να ανοίξεις λογαριασμό στην Revolut. ή στην VivaWallet .
 
Το σκέφτηκα. Έχω στη revolut. Να εμπιστευτώ όμως μισθοδοσία στη revolut?
Ναι να ανοίξεις λογαριασμό στη citibank

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Νομίζω έχει κλείσει για μη εταιρικούς πελάτες. Τους έχει εξαγοράσει η Alpha, ή κάτι τέτοιο..
Link to comment
Share on other sites

Πολλές χιλιάδες κόσμος λαμβάνει τον μισθό του στην ρεβολουτ

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk


Στην Ελλάδα;

POCO X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Μονο στην Ελλάδα υπάρχει  revolut?
Το ερώτημα ήταν σαφές, νομίζω.... Στην Ελλάδα; (υπάρχουν άραγε κάποιοι από αυτούς ανάμεσα στους χιλιάδες που έγραψες;)

POCO X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Τους κάνει πιο φερέγγυους αν είναι Έλληνες οι κάτοχοι λογαριασμού;

Για να το ξεκαθαρίσω, δε λαμβάνω μισθοδοσία στη revolut, απλά ρωτάω γιατί δεν έχει σχέση το ερώτημα με το αν είναι φερέγγυα τράπεζα η revolut.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, agpol07 said:

Παιδιά να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος από εσάς.
Στην καινούρια εταιρία που πήγα, πληρώνουν μέσω της Citibank τη μισθοδοσία. Εγώ αρχικά έδωσα iban Πειραιώς, όπου λόγω ότι μου κρατούσαν 4€ σε κάθε μισθοδοσία, άνοιξα λογαριασμό μισθοδοσίας σε Alpha, λόγω της συνεργασίας που έχει με Citibank, αλλά και πάλι μου κρατάει 3€.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να γλυτώσω αυτά έξοδα κάθε φορά;;

Παλιά ο λογαριασμός Alpha Μισθοδοσία είχε δωρεάν εισερχόμενες εντολές από άλλη τράπεζα, αλλά προφανώς άρχισαν να το χρεώνουν όπως φαίνεται στο Δελτίο Πληροφόρησης περί τελών.

Δες τι πακέτα μπορεί να προσφέρει η κάθε τράπεζα π.χ. η Eurobank δίνει ένα εισερχόμενο έμβασμα κάθε μήνα από άλλη ελληνική τράπεζα και κάποια ακόμη προνόμια με σταθερό μηνιαίο κόστος: My Advantage Banking

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Σήμερα ενεργοποιηθεί η κάρτα Fuel Pass μέσω alpha bank. Και την έβαλα κανονικά στο Google Pay.
Οπότε φαντάζομαι μπορώ να κάνω πληρωμή σε οποιοδήποτε κατάστημα και όχι μόνο για καύσιμα σωστά?

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, pank said:

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Σήμερα ενεργοποιηθεί η κάρτα Fuel Pass μέσω alpha bank. Και την έβαλα κανονικά στο Google Pay.
Οπότε φαντάζομαι μπορώ να κάνω πληρωμή σε οποιοδήποτε κατάστημα και όχι μόνο για καύσιμα σωστά?

Μόνον σε καταστήματα με καυσιμα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...