Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

1 minute ago, agpol07 said:


Μπορείς να στείλεις και περισσότερα από 500€;;

 

Όχι

Μεχρι 500€ ανα ημερα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2022 at 10:47 ΠΜ, Vasileios said:

Το IRIS στην Εθνική λειτουργεί με την εφαρμογή i-Bank pay και όχι με το NBG

Το IRIS δουλευει και απο το NBG mobile banking,απο το μενού των μεταφορών

Link to comment
Share on other sites

Οταν προ κανα 2χρονο ελεγα οτι εχουν ξεφυγει οι Ελληνικες Τραπεζες με τις χρεωσεις τους καποιοι εδω μεσα ελεγαν δεν ειναι ακριβη η χρεωση εκδοσης, επανεκδοσης καρτας, η ετησια χρωση πιστωτικων και οι μεταφορες χρηματων! Καταθεση τραπεζικης επιταγης εχει χρεωση (οπως και η εκδοση της)

Και η λιστα συνεχιζεται!

Ετσι ειναι. ΑΝΤΙ να ξεσηκωθουμε ολοι και να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ οι πληρωμες μισθων, συνταξεων να γινεται και σε λογαριασμους του εξωτερικου προκειμενου να αποφυγουμε τετοιες χρεωσεις βλεπαμε τις χρεωσεις των αλληνικων σαπακιων λογικες!

Περιττο να σας πω οτι ολα τα παραπανω ειναι δωρεαν σε πολλες χωρες ενω στο ΗΒ η μεταφορα μεχρι 25Κ (τη φορα ΟΧΙ ΟΡΙΟ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ) ειναι .... ΔΩΡΕΑΝ!

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ

ΥΓ Τωρα ΚΑΙ η ΑΑΔΕ απαιτει κινητο για τον καθε φορολογουμενο. Δηλαδη ηλικιωμενοι με ενα κινητο (και αν) πρεπει τωρα να αποκτησουν και αυτοι κινητο, πληρωνοντας ελαχιστο 12 το μηνα!

Να μου ζησεις Ελληνικη "Δημοκρατια"

ΥΓ^2 Για τις δηλωσεις στην Ελλαδα χρειαζεσαι λογιστη οταν στο εξωτερικο ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ εχεις εξτρα εισοδημα (π.χ. ενοικια, investments, dividens, bonuses, capital gains etc αλλιως παιρνοντας εναν μισθο ΔΕΝ χρειαζεται δηλωση) ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΕΤΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ. Η δε διαδικτυακη εφαρμογη του HMRC ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ σε καθοδηγει ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΒΗΜΑ ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ οποτε οσο γκαγκα και να εισαι μπορεις να την κανεις μονος σου. ΦΥΣΙΚΑ μπορεις να την κανεις ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ με τη βοηθεια ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ της εφοριας!

ΥΓ^3 Περσι ειχα επιστροφη χρηματων (πληρωσα παραπανω φορο). ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΒΓΗΚΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΡΑ ΠΙΣΩ? Ασε μην εχουμε συγκοπες εδω μεσα!

 

ΝΑ ΜΟΥ ΖΗΣΕΙΣ ΜΠΑΝΑΝΙΣΤΑΝ! Αλλα καλα κανεις αφου βρισκεις "εθελοντες"

 

Σιγα τις χρεωσεις μωρε! Λογικες..., ενας καφες τη μερα..., ΣΧΕΔΟΝ ανεξοδα,.... κ.ο.κ.

 

ΥΓ^4

Και το πιο σημαντικο

 

ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ δεν χρειαζεται να μαζευω ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ!

 

Μολις παρω το μισθο μου μπορω να τον φαω σε ΟΤΙ ΘΕΛΩ. Τα λεφτα στα χερια μου ειναι ΗΔΗ φορολογημενα

ΑΝ ΘΕΛΩ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΩ ΟΛΑ!

ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΜΑΞΙ δεν εχει ποθεν ΕΣΧε(Ο)Σ.

ΔΕ ΜΟΥ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΦΑΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ! Με καρτες με μετρητα με...

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, JIMJFK said:

Οταν προ κανα 2χρονο ελεγα οτι εχουν ξεφυγει οι Ελληνικες Τραπεζες με τις χρεωσεις τους καποιοι εδω μεσα ελεγαν δεν ειναι ακριβη η χρεωση εκδοσης, επανεκδοσης καρτας, η ετησια χρωση πιστωτικων και οι μεταφορες χρηματων! Καταθεση τραπεζικης επιταγης εχει χρεωση (οπως και η εκδοση της)

Και η λιστα συνεχιζεται!

Ετσι ειναι. ΑΝΤΙ να ξεσηκωθουμε ολοι και να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ οι πληρωμες μισθων, συνταξεων να γινεται και σε λογαριασμους του εξωτερικου προκειμενου να αποφυγουμε τετοιες χρεωσεις βλεπαμε τις χρεωσεις των αλληνικων σαπακιων λογικες!

Περιττο να σας πω οτι ολα τα παραπανω ειναι δωρεαν σε πολλες χωρες ενω στο ΗΒ η μεταφορα μεχρι 25Κ (τη φορα ΟΧΙ ΟΡΙΟ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ) ειναι .... ΔΩΡΕΑΝ!

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ

ΥΓ Τωρα ΚΑΙ η ΑΑΔΕ απαιτει κινητο για τον καθε φορολογουμενο. Δηλαδη ηλικιωμενοι με ενα κινητο (και αν) πρεπει τωρα να αποκτησουν και αυτοι κινητο, πληρωνοντας ελαχιστο 12 το μηνα!

Να μου ζησεις Ελληνικη "Δημοκρατια"

ΥΓ^2 Για τις δηλωσεις στην Ελλαδα χρειαζεσαι λογιστη οταν στο εξωτερικο ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ εχεις εξτρα εισοδημα (π.χ. ενοικια, investments, dividens, bonuses, capital gains etc αλλιως παιρνοντας εναν μισθο ΔΕΝ χρειαζεται δηλωση) ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΕΤΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ. Η δε διαδικτυακη εφαρμογη του HMRC ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ σε καθοδηγει ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΒΗΜΑ ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ οποτε οσο γκαγκα και να εισαι μπορεις να την κανεις μονος σου. ΦΥΣΙΚΑ μπορεις να την κανεις ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ με τη βοηθεια ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ της εφοριας!

ΥΓ^3 Περσι ειχα επιστροφη χρηματων (πληρωσα παραπανω φορο). ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΒΓΗΚΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΡΑ ΠΙΣΩ? Ασε μην εχουμε συγκοπες εδω μεσα!

 

ΝΑ ΜΟΥ ΖΗΣΕΙΣ ΜΠΑΝΑΝΙΣΤΑΝ! Αλλα καλα κανεις αφου βρισκεις "εθελοντες"

 

Σιγα τις χρεωσεις μωρε! Λογικες..., ενας καφες τη μερα..., ΣΧΕΔΟΝ ανεξοδα,.... κ.ο.κ.

 

ΥΓ^4

Και το πιο σημαντικο

 

ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ δεν χρειαζεται να μαζευω ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ!

 

Μολις παρω το μισθο μου μπορω να τον φαω σε ΟΤΙ ΘΕΛΩ. Τα λεφτα στα χερια μου ειναι ΗΔΗ φορολογημενα

ΑΝ ΘΕΛΩ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΩ ΟΛΑ!

ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΜΑΞΙ δεν εχει ποθεν ΕΣΧε(Ο)Σ.

ΔΕ ΜΟΥ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΦΑΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ! Με καρτες με μετρητα με...

Εντάξει

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Οι μονοι ευννοημενοι σημερα οι υπαλληλοι των (σαπακιων) Ελληνικων Τραπεζων και οι δημοσιοι υπαλληλοι!

 

Ποσο ειπαμε εχει παει η ετησια συνδρομη των πιστωτικων καρτων (π.χ. Alpha) στην Ελλαδα?

 

Α Ξεχασα εχει προγραμμα επιβραβευσης! Και μιλια! Και "επιστροφη"

 

Μωρε καλα κανουν!!!

 

ΥΓ

 

Το φορουμ βριθει απο οτι βλεπω απο υπαλληλους τραπεζων!

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, JIMJFK said:

Οι μονοι ευννοημενοι σημερα οι υπαλληλοι των (σαπακιων) Ελληνικων Τραπεζων και οι δημοσιοι υπαλληλοι!

 

Ποσο ειπαμε εχει παει η ετησια συνδρομη των πιστωτικων καρτων (π.χ. Alpha) στην Ελλαδα?

 

Α Ξεχασα εχει προγραμμα επιβραβευσης! Και μιλια! Και "επιστροφη"

 

Μωρε καλα κανουν!!!

 

ΥΓ

 

Το φορουμ βριθει απο οτι βλεπω απο υπαλληλους τραπεζων!

Εσυ εισαι ευνοημενος, ζεις στο εξωτερικο. Μην ασχολεισαι με εμας

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Στην Κύπρο για να έχω λογαριασμό στην Ελληνική τράπεζα πλήρωνα 5 ευρώ τον χρόνο. 

Από την πρώτη Μαρτίου μου κρατάει 5 ευρώ το τρίμηνο  δηλαδή 20 ευρώ τον χρόνο. Φυσικά αν κατέβω το καλοκαίρι θα τον κλείσω. 

Προς το παρόν έστειλα όλα τα χρήματα στην Ελλάδα και άφησα μηδέν στον λογαριασμό. 

Στην Μάλτα κάνουν τα ίδια. Έξοδα σε τραπεζικούς λογαριασμούς.

Το ότι σε κάπιες χώρες είναι αλλιώς , δεν μου λέει τίποτα. 

Σιγά μην κάνω επανάσταση στο Σύνταγμα γιατί στην Αγγλία τα εμβάσματα έιναι δωρεάν.

 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Οι μονοι ευννοημενοι σημερα οι υπαλληλοι των (σαπακιων) Ελληνικων Τραπεζων και οι δημοσιοι υπαλληλοι!
 
Ποσο ειπαμε εχει παει η ετησια συνδρομη των πιστωτικων καρτων (π.χ. Alpha) στην Ελλαδα?
 
Α Ξεχασα εχει προγραμμα επιβραβευσης! Και μιλια! Και "επιστροφη"
 
Μωρε καλα κανουν!!!
 
ΥΓ
 
Το φορουμ βριθει απο οτι βλεπω απο υπαλληλους τραπεζων!
αυτό το κομπλεξικό ότι όποιος δεν συμφωνεί μαζί σου, είναι τραπεζικός υπάλληλος, να το προσέξεις

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ελευθερία λόγου (φτάνει να συμφωνούν μαζί μας.

Και επειδή γράφτηκαν μερικές ανακρίβιες. 

 

όποιος θέλει ένα νούμερο για να επικοινωνεί με την εφορία χρειάζεται 12 ευρώ τον χρόνο και όχι 12 ευρώ τον μήνα. 

ΟΙ σημερινοί ηλικιωμένοι  έχουν στην πλειοψηφία τους κινητό. Αρκετά πια με τον μύθο του καϋμένου του ηλικιωμένου. Αν δεν έχει κινητό , την δήλωση σίγουρα την κάνει ο λογιστής. Εκτός να θεωρεί κανείς ότι ένας ηλικιωμένος δεν έχει κινητό αλά έχει τις γνώσεις να διαβάσει τον οδηγό της εφορίας (Ελληνικής ή Βρετανικής. )

Δεν χρειάζεται να μαζευεις αποδείξεις στην Ελλάδα. Αρκεί να πληρώνεις με ηλεκτρονικά μέσα.

Και φυσικά μπορεις να φάς τα χρήματα σου σε ότι θές. Απλά δεν θα έχεις έκπτωση στην εφορία. 

Μπορείς να το κάνεις. 

Η έκπτωση είναι επιβράβευση και όχι τιμωρία αν δεν ξοδεύσεις ηλεκτρονικά. Οι ελεύθεροι επαγγελματίες στην Ελλάδα δεν μαζευουν αποδείξεις (ηλεκτρονικές συναλλαγές ) διότι δεν έχουν έκπτωση .

Αντιθέτως οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν είναι ευνοημένοι γιατί πρέπει να μαζεύουν αποδείξεις (ηλεκτρονικές συναλλαγές )

μπορεις να μην το κάνεις και να πληρώσεις απλά τον φόρο σου. 

Θέλεις να πάρεις αμάξι με τον μισθό σου, κανείς δεν σε εμποδίζε. Το πόθεν έσχες πιάνει αυτούς που δεν έχουν τάχα μου εισοδήματα. Αν έχεις εισοδήματα δηλωμένα κάνεις ότι θές.

Δεν υπάρχει χώρα στον κοσμο στην οποία μπορείς να αποταμιεύσεις όλα σου τα χρήματα ή και περισσότερα και να μην σε καλέσουν για έλεγχο. 

Ο μύθος ότι μπορεις να αποταμιεύεις όλα σου τα χρήματα χωρίς να ξοδεύεις τίποτα , είναι καλός αλλά μύθος. Εκτός αν ζεις με αέρα.

Οι τράπεζες στην Αγγλία έχουν έξοδα , και προγράμματα επιβάρυνσης και υπερβολικά επιτόκια. 

Το ότι ελάχιστες έχουν δωρεάν λογαριασμό είναι εξαίρεση στον κανόνα. 

Για λεπτομερή παρουσίαση μπορεί καινείς να δει εδώ.https://www.moneyhelper.org.uk/en/everyday-money/banking/compare-bank-account-fees-and-charges

Οι δωρεαν λογαριασμοί είναι 17 από 174..........

 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Vasileios said:

Έχουμε ελευθερία λόγου (φτάνει να συμφωνούν μαζί μας.

Και επειδή γράφτηκαν μερικές ανακρίβιες.

Δεν χρειάζεται να μαζευεις αποδείξεις στην Ελλάδα. Αρκεί να πληρώνεις με ηλεκτρονικά μέσα.

Και φυσικά μπορεις να φάς τα χρήματα σου σε ότι θές. Απλά δεν θα έχεις έκπτωση στην εφορία. 

Μπορείς να το κάνεις. 

 

Φυσικα ΟΧΙ

 

Οποιος δεν συγκεντρωνει 20-30% (δε θυμαμαι ακριβως) του ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ το χρονο σε ΑΠΟΔΕΙΞΕΙς (να ξοδεψει κοινως τα χρηματα του σε αχρηστα πολλες φορες πραγματα) ΤΟΤΕ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΤΑΙ ΜΕ 20% (η 24%) ΦΟΡΟ. Το κρατος ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΜΕΝΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΕΞΤΡΑ ΦΟΡΟ (ΦΠΑ) ΑΠΟ ΠΑΝΩ

 

Quote

Δεν υπάρχει χώρα στον κοσμο στην οποία μπορείς να αποταμιεύσεις όλα σου τα χρήματα ή και περισσότερα και να μην σε καλέσουν για έλεγχο. 

Ο μύθος ότι μπορεις να αποταμιεύεις όλα σου τα χρήματα χωρίς να ξοδεύεις τίποτα , είναι καλός αλλά μύθος. Εκτός αν ζεις με αέρα.

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ.

 

Εγω μπορει να ειμαι αγροτης και να μην ξοδευω. ΑΛΛΑ φυσικα ΠΕΤΑΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΞΕΔΡΑ. Κανενας δε σου επιβαλλει π.χ. στο ΗΒ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΦΑΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΑΝ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΘΕΣ ΝΑ ΤΑ ΦΑΣ.

 

Στην Ελλαδα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΓΟΡΕΣ. Τα εξοδα για ΔΕΗ, τηλεφωνο (που πλεον το καναν υποχρεωτικο να φερει ο καθενας) ενοικια ΔΕΝ ΕΚΠΙΠΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΕΞΟΔΑ ΜΕ ΚΑΡΤΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ! Δηλαδη ΣΟΥ ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΣΑ (καρτες) ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ διοτι αλλιως θα φας προστιμο 24% (το ΦΠΑ που θα πληρωνες με τις καρτες)

56 minutes ago, Vasileios said:

Οι τράπεζες στην Αγγλία έχουν έξοδα , και προγράμματα επιβάρυνσης και υπερβολικά επιτόκια. 

Το ότι ελάχιστες έχουν δωρεάν λογαριασμό είναι εξαίρεση στον κανόνα. 

Για λεπτομερή παρουσίαση μπορεί καινείς να δει εδώ.https://www.moneyhelper.org.uk/en/everyday-money/banking/compare-bank-account-fees-and-charges

Θα το θελανε καποιοι τραπεζικοι στην Ελλαδα αυτο ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ (που πληρωνει τη θεσουλα τους) ΑΛΛΑ ΔΕΝ

 

Μπες εδω για να δεις ΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ (moneysavingexpert.com) ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟΥΣ (cashback to open an account). ΦΥΣΙΚΑ faster payments UPTO 25K FREE, DEBIT CARD NO CHARGE, WITHDRAW CASH FROM ANY ATM FREE OF CHARGE, INCENTIVES (wordlwide travel insurance, mobile insurance etc με ΚΑΘΟΛΟΥ Ή ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΧΡΕΩΣΗ ΤΟ ΧΡΟΝΟ), να σταματησω Ή ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΝΤΡΑΠΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ?

Quote

Για λεπτομερή παρουσίαση μπορεί καινείς να δει εδώ.https://www.moneyhelper.org.uk/en/everyday-money/banking/compare-bank-account-fees-and-charges

Οι δωρεαν λογαριασμοί είναι 17 από 174..........

Οπως λενε στο χωριο μου ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ καλο ειναι να μην εκτιθεται!

 

Το φιλτρο που χρησιμοποιησες ειναι για FEE FREE BASIC ACCOUNTS. Μαθε πρωτα τι σημαινει BASIC BANK ACCOUNT στο ΗΒ και μετα τα λεμε!

 

Ειναι βασικος λογαριασμος για καποιον κυριως που ΕΧΕΙ ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΕΙ και δεν εχει δικαιωμα να ανοιξει CURRENT ACCOUNT!

 

Αλλα ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ...

 

Ποσο ειπαμε πηγε η ετησια συνδρομη των πιστωτικων της alpha bank (με τα μιλια και τις προσφορες ΔΩΡΕΑΝ!!!)

 

ΥΓ

 

Καταλαβαινω οτι καποιοι δοπυλευουν στις ελληνικες τραπεζες αλλα να τους πληρωνουμε καποιοι μεσω τςη φορολογιας και απο πανω με καταχρηστικες χρεωσεις ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ. Οταν μαλιστα οι τραπεζικοι υπαλληλοι το μονο που κανουν ειναι γραφειοκρατικη δουλεια ΚΑΙ δεν εχουν καμμια σχεση with investments!

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

Δεν απάντησες . Υπάρχουν έξοδα λογαριασμων στο U.K. 

Υπάρχουν τράπεζες που χρεώνουν την αντικατάσταση κάρτας ; 

Και αφού υπάρχουν γιατί δεν ξεκινάτε την επανάσταση και τον ξεσηκωμό από την Αγγλία ; 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, JIMJFK said:

Φυσικα ΟΧΙ

 

Οποιος δεν συγκεντρωνει 20-30% (δε θυμαμαι ακριβως) του ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ το χρονο σε ΑΠΟΔΕΙΞΕΙς (να ξοδεψει κοινως τα χρηματα του σε αχρηστα πολλες φορες πραγματα) ΤΟΤΕ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΤΑΙ ΜΕ 20% (η 24%) ΦΟΡΟ. Το κρατος ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΜΕΝΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΕΞΤΡΑ ΦΟΡΟ (ΦΠΑ) ΑΠΟ ΠΑΝΩ

 

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ.

 

Εγω μπορει να ειμαι αγροτης και να μην ξοδευω. ΑΛΛΑ φυσικα ΠΕΤΑΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΞΕΔΡΑ. Κανενας δε σου επιβαλλει π.χ. στο ΗΒ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΦΑΣ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΑΝ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΘΕΣ ΝΑ ΤΑ ΦΑΣ.

 

Στην Ελλαδα ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΓΟΡΕΣ. Τα εξοδα για ΔΕΗ, τηλεφωνο (που πλεον το καναν υποχρεωτικο να φερει ο καθενας) ενοικια ΔΕΝ ΕΚΠΙΠΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΕΞΟΔΑ ΜΕ ΚΑΡΤΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ! Δηλαδη ΣΟΥ ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΣΑ (καρτες) ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ διοτι αλλιως θα φας προστιμο 24% (το ΦΠΑ που θα πληρωνες με τις καρτες)

Θα το θελανε καποιοι τραπεζικοι στην Ελλαδα αυτο ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ (που πληρωνει τη θεσουλα τους) ΑΛΛΑ ΔΕΝ

 

Μπες εδω για να δεις ΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ (moneysavingexpert.com) ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟΥΣ (cashback to open an account). ΦΥΣΙΚΑ faster payments UPTO 25K FREE, DEBIT CARD NO CHARGE, WITHDRAW CASH FROM ANY ATM FREE OF CHARGE, INCENTIVES (wordlwide travel insurance, mobile insurance etc με ΚΑΘΟΛΟΥ Ή ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΧΡΕΩΣΗ ΤΟ ΧΡΟΝΟ), να σταματησω Ή ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΝΤΡΑΠΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ?

Οπως λενε στο χωριο μου ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ καλο ειναι να μην εκτιθεται!

 

Το φιλτρο που χρησιμοποιησες ειναι για FEE FREE BASIC ACCOUNTS. Μαθε πρωτα τι σημαινει BASIC BANK ACCOUNT στο ΗΒ και μετα τα λεμε!

 

Ειναι βασικος λογαριασμος για καποιον κυριως που ΕΧΕΙ ΧΡΕΟΚΟΠΗΣΕΙ και δεν εχει δικαιωμα να ανοιξει CURRENT ACCOUNT!

 

Αλλα ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ...

 

Ποσο ειπαμε πηγε η ετησια συνδρομη των πιστωτικων της alpha bank (με τα μιλια και τις προσφορες ΔΩΡΕΑΝ!!!)

 

ΥΓ

 

Καταλαβαινω οτι καποιοι δοπυλευουν στις ελληνικες τραπεζες αλλα να τους πληρωνουμε καποιοι μεσω τςη φορολογιας και απο πανω με καταχρηστικες χρεωσεις ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ. Οταν μαλιστα οι τραπεζικοι υπαλληλοι το μονο που κανουν ειναι γραφειοκρατικη δουλεια ΚΑΙ δεν εχουν καμμια σχεση with investments!

Τα έξοδα από ΔΕΗ, τηλέφωνο, ΕΥΔΑΠ εφόσον πληρώνονται ηλεκτρονικά, μια χαρά μετράνε. 

Link to comment
Share on other sites

 

40 minutes ago, Vasileios said:

Δεν απάντησες . Υπάρχουν έξοδα λογαριασμων στο U.K. 

Υπάρχουν τράπεζες που χρεώνουν την αντικατάσταση κάρτας ; 

Και αφού υπάρχουν γιατί δεν ξεκινάτε την επανάσταση και τον ξεσηκωμό από την Αγγλία ; 

ΕΓΩ δεν απαντησα!

 

Μαλλον ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕ

 

Εξοδα λογαριασμων ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ CURRENT ACCOUNTS δεν υπαρχουν. Σου ειπα ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ να ανοιξεις λογαριασμο μαζι τους. Τωρα αν εχεις δει κατι fintechs (Revolut κ.λπ.) αυτες ειναι ΑΛΛΟ πραγμα!

Quote

Υπάρχουν τράπεζες που χρεώνουν την αντικατάσταση κάρτας ; 

ΟΧΙ (εκτος αν πας σε fintech που και εκει π.χ. Starling ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΕΙ. Μονο αν το κανεις συστηματικα π.χ. >3 φορες το χρονο και τους δηλωνεις την εχασα κ.λπ.)

Quote

Και αφού υπάρχουν γιατί δεν ξεκινάτε την επανάσταση και τον ξεσηκωμό από την Αγγλία ; 

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ. ΑΠΛΟ!

 

ΕΣΥ θα μου απαντησεις πουθενα ομως?

 

ΠΟΣΟ ΕΙΠΑΜΕ ΕΙΝΑΙ Η ΕΤΗΣΙΑ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΩΝ ΠΟΥ πολλοι εκθειαζατε εδω μεσα? Για να παρω ΤΙ δωρο?

 

Θες να σε παω και στα επιτοκια καταθεσεων μηπως? ΑΛΛΗ ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

 

1,5% AER Easy access savinsg account!!! ΟΧΙ ΚΛΕΙΣΤΑ!!!

Για Fixed (term) savings παμε απο 2% σχεδον και ανω!

Υπαρχουν δε current accounts με επιτοκια 2% και πολλοι ανω του 1% μεσοσταθμικα! ΓΙΑ ΜΙΚΡΑ ΠΟΣΑ ΕΔΩ

 

ΠΟΣΟ ΕΙΠΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΠΙΤΟΚΙΑ ΣΤΑ ΣΑΠΑΚΙΑ?

 

Να συνεχισω?

34 minutes ago, TakeOverNet said:

Τα έξοδα από ΔΕΗ, τηλέφωνο, ΕΥΔΑΠ εφόσον πληρώνονται ηλεκτρονικά, μια χαρά μετράνε. 

ΟΚ.

 

Τη ΔΕΗ παντως θα πρεπει να την πληρωνω με καρτα (προμηθεια τραπεζες, τηλεπικοινωνιες γιατι πρεπει να εχεις και κινητο) για να προσμετραται!

Δηλαδη τα τελη κυκλοφοριας μου επισης μετρανε? Το νερο αν νοικιαζω (στο ονομα ιδιοκτητη) επισης μετρανε? Τα κοινοχρηστα (πετρελαιο θ-νση)? Το ενοικιο μου? (που μπορει για καποιους να ειναι ΕΝΑΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ μισθος στο ζευγαρι). Αυτα ΔΕΝ ειναι ευκαταφρονητα εξοδα!

 

Πρεπει απο πανω να πρεπει να αγορασω και απο το SM για να παρει το κρατος ΦΠΑ (στα ΗΔΗ φορολογημενα εισοδηματα μου). Η θα πρπει να χαλαω τα λεφτα μου αγοραζοντας αχρηστα πραγματα για να παρει παλι ΦΠΑ το κρατος. Και αν εγω ειμαι αγροτςη και εχω κοτες, ζαρζαβατικα, φρουτα, λαδι κ.λπ.?

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, pexths said:

αυτό το κομπλεξικό ότι όποιος δεν συμφωνεί μαζί σου, είναι τραπεζικός υπάλληλος, να το προσέξεις

Η δημοσιος υπαλληλος ξεχασες να μας πεις

 

ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

 

Ή μονο οταν ηταν να μας εκθειασεται εδω μεσα τα προγραμματα των πιστωτικων καρτων και την ευκολια "πληρωμων" ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. (ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΥΠΟΠΤΟ)

 

Για το οτι ο κοσμακης μπορει να μην θελει και να μην μπορει να πληρωνει, ΑΛΛΑ ΝΑ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΤΑΙ απο το κρατος, τις τραπεζες και τις τηλεπικοινωνιες να πληρωνει ΔΕ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

 

Σορυ που σας το χαλαω!!! Εγω θα ειμαι σαν τη μυγα του Σωκρατη!

Τουλαχιστον θα μου δωσετε το δικαιωμα ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΥΠΟΛΟΙΠΟΣ ΚΟΣΜΟΣ (κουτοφραγκοι για καποιους) και ΠΩΣ ΙΣΩΣ αυτοι τα καταφερνουν (ΙΣΩΣ ΠΑΛΙ) καλυτερα?

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

Δεν απάντησα για την συνδρομη των καρτών της Alpha γιατί ποτέ δεν πήρα θέση. 

Να ρωτήσεις αυτόν που πήρε θέση. 

Θα με ενδιέφερε πραγματικά το τι κάνει όλος ο υπόλοιπος κόσμος. Περιμένω. 

Όσο για τα επιτόκια μιλάς για επιτόκια λίρας. 

Στην Τουρκία είναι 14 %.   Σε λίρες Τουρκίας όχι σε ευρώ. 

Μην συγκρίνεις πορτοκάλια με μήλα. 

Πες μας πόσο είναι το επιτόκιο στο ευρώ στην Αγγλία. 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Vasileios said:

Δεν απάντησα για την συνδρομη των καρτών της Alpha γιατί ποτέ δεν πήρα θέση. 

Να ρωτήσεις αυτόν που πήρε θέση. 

Θα με ενδιέφερε πραγματικά το τι κάνει όλος ο υπόλοιπος κόσμος. Περιμένω. 

Όσο για τα επιτόκια μιλάς για επιτόκια λίρας. 

Στην Τουρκία είναι 14 %.   Σε λίρες Τουρκίας όχι σε ευρώ. 

Μην συγκρίνεις πορτοκάλια με μήλα. 

Πες μας πόσο είναι το επιτόκιο στο ευρώ στην Αγγλία. 

Πες μας για πιστωτικες Πειραιως, Eurobank κ.λπ.!

ΚΑΜΜΙΑ ΠΛΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΑΜΕΧ ΕΞΩ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ PERKS

ΣΤΙΣ 14 ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΕΝΩ ΕΧΩ 0,5% ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ CASHBACK - PURE CASH ΣΕ ΟΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΦΟΡΟ!!!

ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΧΩ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ

ΣΕ ΜΙΑ ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΜΕ 0% ΓΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ (ΤΑ ΒΑΖΩ ΣΕ ΚΑΤΑΘΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΤΟΚΟ ΕΩΣ ΟΤΟΥ ΛΗΞΕΙ INTEREST FREE PERIOD)

Mην μιλησω δε για πιστωτικα ορια των καρτων! Αλλα αυτο δεν ειναι καλο υποχρεωτικα!

 

Πες μας για το κοστος αντικαταστασης επανεκδοσης κ.λπ. των xρεωστικων εστω!

KAMMIA (fintechs αλλο πραγμα ΑΝ ΚΑΙ STARLING KAI MONZO ΕΠΙΣΗΣ ΔΩΡΕΑΝ!)!

EXΩ ΔΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 25 ΧΡΕΩΣΤΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ (καθε φορα που ανοιγω λογαριασμο για interest rate , perks etc δεν τον κλεινω αν ανοιξω αλλον για καλυτερα perks interest rates) ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ CENTS (pennies actually) ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ εδω εξω που ειμαι!

 

Πες μας για το κοστος αποστολης  εμβασματος σε αλλο λογαριασμο τραπεζης ΟΠΟΙΑΣ τραπεζας θες!

FEE FREE FASTER PAYMENT (instant to max 2 hrs) to ANY UK bank account UPTO 25000£ IN ONE GO (multiple transfers foir larger ammounts!)

 

Πες μας για τα επιτοκια καταθεσεων των Ελληνικων τραπεζων εστω!

1,5% AER Easy access, fixed term >2%

ΓΙΑ ΕΥΡΩ ΣΕ ΑΓΓΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ (ΠΑΛΙ ΠΕΤΑΣ ΤΗΝ ΜΠΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΞΕΔΡΑ). ΠΕΣ ΜΑΣ ΕΣΥ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΛΙΡΕΣ ΑΓΓΛΙΑΣ ΑΝ ΤΟΛΜΑΣ!!!

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΗΠΩΣ ΓΙΑ ΓΑΛΛΙΑ? ΕΧΩ 1% ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΕ ΕΥΡΩ!

 

Πες μας για τα επιτοκια ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΩΝ ΔΑΝΕΙΩΝ εστω στην Ελλαδα!

AKOMA KAI 1% for 2 years. XAXAXA!!! ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΩ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ!

 

Πες μας για το κοστος που εχει μια sim στην Ελαλδα και ΠΟΣΑ ΚΥΜΑΤΑ (ταυτοτητες κ.λπ.) πρεπει να περασεις για να εχεις (Υποχρεωτικα πλεον) αριθμο κινητου τηλεφωνου

FREE και παραγγελνω ΟΣΕΣ ΘΕΛΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΑΚΟΜΑ  ΚΑΙ ΜΕ ΨΕΥΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ. Δεν με υποχρεωνει να ξοδευω ελαχιστα αν και ορισμενες εχουν αρχισει με χρεωση ανα 3μηνο τετραμηνο. ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΡΙΘΜΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΩ 17 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΝΑ ΕΨΩ ΒΑΛΕΙ 30 ΛΙΡΕΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΜΕ 12 ΛΙΡΕΣ το μηνα (contract) ΕΧΕΙς ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

Αυτες τισ SIM (pay as you go καρτοκινητη δηλαδη) εχω δωσει στους δικους μου (Ελλαδα) πλεον και με αυτες περνανε (και θα περασουν) την υποχρεωτικοτητα αριθμου κινητου τηλεφωνου! Στους Ελληνικους μου τραπεζικους λογαριασμοςυ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ και ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΜΙΑ! Τωρα για την ΑΑΔΕ δεν ξερω ακομα!

 

Πες μας ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ πρεπει να κανεις επικαιροποιηση των στοιχειων σου στις ελληνικες τραπεζες!

OYTE MIA ΕΔΩ! Και Γαλλια επισης!

 

ΣΕ ΑΚΟΥΩ ΘΑ ΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΣΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΕΤΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΡΙΝ?

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

@JIMJFK συγγνώμη αλλά πολύς ελεύθερος χρόνος και ΠΑΡΑ πολλές ανακρίβειες.

Έξοδα δεν έχει ούτε στη ΔΕΗ ούτε στην ΕΥΔΑΠ ούτε πουθενά, αρκεί να ξέρεις ΠΩΣ να πληρώσεις.

Κατά τα άλλα (προφανώς δεν κάθισα να διαβάσω τα κατεβατά, γιατί κουράζει γενικότερα), συμφωνώ με τον @Vasileios ότι ο ηλικιωμένος που θα μπορέσει να κάτσει να διαβάσει του οδηγούς που λες, τον χειρισμό του κινητού θα τον έχει για πλάκα. Επίσης για να λαμβάνεις μόνο μηνύματα από τις τράπεζες, το κόστος είναι 10 ευρώ το 12μηνο (δυστυχώς θα τα χάσεις όμως αν δεν ανανεώσεις στο 2μηνο ~~~ και όχι στο μήνα όπως λες).

Σε γενικές γραμμές δεν έχεις άδικο, αλλά τα έμπλεξες πολύ και χάνεις το "δίκιο" σου.

Υ.Γ. Δεν είμαι ούτε υπάλληλος τράπεζας ούτε δημόσιος υπάλληλος. Και πιστεύω οι περισσότεροι εδώ

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, thodoris85 said:

@JIMJFK συγγνώμη αλλά πολύς ελεύθερος χρόνος και ΠΑΡΑ πολλές ανακρίβειες.

Έξοδα δεν έχει ούτε στη ΔΕΗ ούτε στην ΕΥΔΑΠ ούτε πουθενά, αρκεί να ξέρεις ΠΩΣ να πληρώσεις.

Κατά τα άλλα (προφανώς δεν κάθισα να διαβάσω τα κατεβατά, γιατί κουράζει γενικότερα), συμφωνώ με τον @Vasileios ότι ο ηλικιωμένος που θα μπορέσει να κάτσει να διαβάσει του οδηγούς που λες, τον χειρισμό του κινητού θα τον έχει για πλάκα. Επίσης για να λαμβάνεις μόνο μηνύματα από τις τράπεζες, το κόστος είναι 10 ευρώ το 12μηνο (δυστυχώς θα τα χάσεις όμως αν δεν ανανεώσεις στο 2μηνο ~~~ και όχι στο μήνα όπως λες).

Σε γενικές γραμμές δεν έχεις άδικο, αλλά τα έμπλεξες πολύ και χάνεις το "δίκιο" σου.

Υ.Γ. Δεν είμαι ούτε υπάλληλος τράπεζας ούτε δημόσιος υπάλληλος. Και πιστεύω οι περισσότεροι εδώ

Εγω πλέον έφτιαξα πάγιες εντολές για όλους τους λογαριασμούς και δεν ασχολούμαι πλέον. Έπρεπε να πάω στην eurobank να φτιάξω τις πάγιες εντολές (κουβάλησα όλους τους λογαριασμούς) έφταιξα και παγια εντολή να μεταφέρονται αυτόματα τον ενοίκιο γιατί το να ψαχνω ποτε λήγει ο λογαριασμός με ενοχλεί. Φαντάσου να έχεις 11 λογαριασμούς να θυμάσαι ποτέ λήγουν

Link to comment
Share on other sites

Το όριο για το "αφορολόγητο" είναι πολύ χαμηλά και πιάνεται χωρίς κόπο. Κανένας δεν είναι αυτάρκης, σίγουρα αγοράζει κάποια πράγματα. Μόνο το super-market να υπολογίσεις το πιάνεις άνετα. Ας υποθέσουμε πως δεν πας για ψώνια στο super-market, τότε σίγουρα θα αγοράζεις καύσιμα ή ζωοτροφές. Κάπου θα δίνεις λεφτά και επειδή στην Ελλάδα η φοροδιαφυγή είναι αρκετά μεγαλύτερη από τον ευρωπαϊκό μέσο όρο έχει επιλεγεί και το συγκεκριμένο μέτρο σε μια προσπάθεια περιορισμού του φαινομένου.

Η διαφορά της Ελλάδας με το Ηνωμένο Βασίλειο νομίζω πως έχει να κάνει αρκετά με το μέγεθος και την διαφορετική δυναμική της εκάστοτε αγοράς. Παλαιότερα και στην Ελλάδα ήταν δωρεάν οι πιστωτικές και οι χρεωστικές και στα καρτοκινητά αρκούσε μια ανανέωση ανά έτος για να μην χάσεις το χρηματικό υπόλοιπό σου. Τα τελευταία χρόνια που συρρικνώθηκε η οικονομία της χώρας άρχισαν οι ματζιριές από τις εταιρείες.

Οι εταιρείες σε θέλουν για αποκλειστική συνεργασία και προσπαθούν να σε κάνουν να διαλέξεις. Έτσι θα διαλέξεις να πληρώνεις μόνο σε έναν ή να τα κάνεις όλα μόνο σε μία εταιρεία ώστε να έχεις συνδυαστικές εκπτώσεις.

Πάντως ακόμη μπορείς να έχεις κάποια πράγματα πιο φθηνά ή ανέξοδα, αλλά για τους ηλικιωμένους είναι δύσκολο να τα διαχειρίζονται μόνοι τους αν δεν έχουν κάποιον να τους βοηθά/εξυπηρετεί. Αν θέλεις να έχεις ένα τηλέφωνο μόνο για να δέχεσαι κλήσεις μπορείς σε Vodafone CU να κάνεις ανανέωση κάθε δίμηνο με αποδείξεις Pockee Cash Back. Αν θέλεις να κάνεις και μια μικρή χρήση για εξερχόμενη επικοινωνία μπορείς να χρησιμοποιείς Wind F2G με χρήση πακέτων προσφοράς ώστε να κάνεις ανανέωση σε διαστήματα άνω του διμήνου. Για πιστωτικές κάρτες η τράπεζα Πειραιώς παρέχει (ακόμη) χωρίς ετήσια συνδρομή εφόσον έχεις τζίρο >2.500€/έτος και για να κάνεις καμιά ανάληψη μετρητών από ATM μπορείς να χρησιμοποιείς την υπηρεσία Λεφτά στο Λεπτό.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, thodoris85 said:

Έξοδα δεν έχει ούτε στη ΔΕΗ ούτε στην ΕΥΔΑΠ ούτε πουθενά, αρκεί να ξέρεις ΠΩΣ να πληρώσεις.

Με συγχωρεις ΑΛΛΑ ΠΟΥ ειδες να μιλω για εξοδα πληρωμης των λογαριασμων αυτων!?

 

Ειπα ξεκαθαρα περι φορολογησης και ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΚΑΡΤΩΝ, ΚΙΝΗΤΩΝ ΤΗΛΕΦΩΝΩΝ ειδαλλως εχεις να πληρωσεις εξτρα φορο.

 

Τουλαχιστον παραδεχεσαι οτι δεν διαβασες το κατεβατο! Αυτο γινεται συνηθως οταν καποιος ειναι προιδεασμενος και δεν προκειται να αλλαξει γνωμη ακομα και αν ο αλλος επιχειρηματολογει τη θεση του!

Παρεθεσα με ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ τι συμβαινει εξω. Ο Vasieleios παρεθεσε κατι που ειναι λαθος ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΑΠΕΔΕΙΞΑ (peri fee free BASIC accounts) αλλα ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!

Εγω θα επιμενω παντως!

ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΤΗΣΙΕΣ ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΩΝ ΚΑΡΤΩΝ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΙ ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΣΗ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΣΗΜΕΡΑ?

 

ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΡΕΩΣΤΙΚΕΣ

 

ΠΟΣΟ ΧΡΕΩΝΕΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΕΝΑΝ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ?

 

ΚΑΝΕΤΕ ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΧΡΗΜΑΤΩΝ online ή στηνεστε στην ουρα για το ταμειο? Γιατι τεραστιες ουρες εξω απο τις τραπεζες  εβλεπα οταν ερχομουν Ελλαδα ΚΑΙ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΤΣΑΚΩΝΕΤΑΙ! Ακομα και το ΙRIS που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ηταν δωρεαν κατεληξε να χρεωνεται!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, GraveDigger said:

Το όριο για το "αφορολόγητο" είναι πολύ χαμηλά και πιάνεται χωρίς κόπο. Κανένας δεν είναι αυτάρκης, σίγουρα αγοράζει κάποια πράγματα.

Οι δικοι μου που ζουν επαρχια ΔΕΝ μπορουν να το πιασουν ευκολα (και ειναι και οι δυο τους συνταξιουχοι)

Καλλιεργουν τα δικα τους προιοντα στο μεγαλο κηπο  που ειναι διπλα στο σπιτι τους. Δεν εχουν αυτοκινητο. Εχουμε φωτοβολταικα, και θνση (πετρελαιο) μπαινει πολυ αραια και που (ζεστοι χειμωνες νοτια Ελλαδα)

Εχουν απεριοριστο ιντερνετ ΚΑΙ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ με κλησεις και στο εξωτερικο! ΤΙ να το κανουν το κινητο. Μονο ενα ΚΑΙ αυτο για οταν βγαιν

Τους ανηκει το ακινητο, νερο ελαχιστο γιατι συλλεγουν και ανακυκλωνουν το νερο (κλιματικα-ενεργειακα ουδετερο σπιτι)

 

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ του παραπανω ομως να ρωτησω κατι

 

Ενα παιδι που μενει με τους γονεις π.χ, ΠΟΣΟ ευκολο ειναι να πιασει το αφορολογητο? Α! Και μην ξεχναμε τα τεκμηρια εδω (φανταστικο εισοδημα)!

 

Το συτημα αυτο ΔΕΝ φτιαχτηκε για να πιασει το κρατος τη φοροδιαφυγη (δικηγοροι, γιατροι, μηχανικοι και επιχειρησεις εξαγωγων μια χαρα φοροδιαφευγουν ακομα).

 

Το συστημα φτιαχτηκε για να πληρωνουμε τις τραπεζες στις οποιες βολευουν ψηφοφορους τα κομματα!

 

Ετσι και με τα κινητα. Προσωποποιηθηκαν για να σταματησουν και καλα τους εγκληματιες και την πληρωνουν οι νομιμοι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ! Απο τοτε ουσιαστικα καταργηθηκε αυτο που ειπες (μια φορο το χρονο top up). Ο εγκληματιας συνεχιζει με ξενους αριθμους, money mules etc!

 

Ολα εγιναν για να πληρωνονται νταβατζηλικια στις εταιρειες κινητης, τραπεζες απο τον απλο πολιτη ετσι ωστε τα κομματα να βολευουν ημετερουσ μιας και υπο την εποπτεια ΔΕΝ μπορουσαν να διορισουν στο δημοσιο πλεον!

 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, JIMJFK said:

Με συγχωρεις ΑΛΛΑ ΠΟΥ ειδες να μιλω για εξοδα πληρωμης των λογαριασμων αυτων!?

...

Τουλαχιστον παραδεχεσαι οτι δεν διαβασες το κατεβατο! Αυτο γινεται συνηθως οταν καποιος ειναι προιδεασμενος και δεν προκειται να αλλαξει γνωμη ακομα και αν ο αλλος επιχειρηματολογει τη θεση του!

Θα απαντήσω σε αυτά τα δυο μιας και είναι επι προσωπικού και βγαίνω εκτός κουβέντας γιατί συνεχίζεις να κουράζεις.

Το πρώτο ήταν παρανόηση, όταν είπες έξοδα ΔΕΗ παραπάνω νόμιζα ότι αναφέρεσαι σε έξοδα που κρατάνε οι τράπεζες/τρίτοι για να εξοφλήσεις τους λογαριασμούς.

Για το δεύτερο θα σου πω ότι δεν κρύβομαι και στο είπα και ευθέως ότι είσαι κουραστικός. Καταλαβαίνω ότι σε μερικά έχεις δίκιο, αλλά το έχεις χάσει προ πολλού με τα ανοίγματα που κάνεις (πως να το κάνουμε, είσαι επιθετικός). Για τα άλλα "προϊδεασμένος" κτλ απλά γελάω, όπως είπα δε θα συνεχίσω την κουβέντα οπότε το θεωρώ και φαουλ να σου απαντήσω.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, JIMJFK said:

Με συγχωρεις ΑΛΛΑ ΠΟΥ ειδες να μιλω για εξοδα πληρωμης των λογαριασμων αυτων!?

 

Ειπα ξεκαθαρα περι φορολογησης και ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΚΑΡΤΩΝ, ΚΙΝΗΤΩΝ ΤΗΛΕΦΩΝΩΝ ειδαλλως εχεις να πληρωσεις εξτρα φορο.

 

Τουλαχιστον παραδεχεσαι οτι δεν διαβασες το κατεβατο! Αυτο γινεται συνηθως οταν καποιος ειναι προιδεασμενος και δεν προκειται να αλλαξει γνωμη ακομα και αν ο αλλος επιχειρηματολογει τη θεση του!

Παρεθεσα με ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ τι συμβαινει εξω. Ο Vasieleios παρεθεσε κατι που ειναι λαθος ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ΑΠΕΔΕΙΞΑ (peri fee free BASIC accounts) αλλα ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!

Εγω θα επιμενω παντως!

ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΤΗΣΙΕΣ ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΩΝ ΚΑΡΤΩΝ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΙ ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΣΗ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΣΗΜΕΡΑ?

 

ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΡΕΩΣΤΙΚΕΣ

 

ΠΟΣΟ ΧΡΕΩΝΕΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΕΝΑΝ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ?

 

ΚΑΝΕΤΕ ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ ΧΡΗΜΑΤΩΝ online ή στηνεστε στην ουρα για το ταμειο? Γιατι τεραστιες ουρες εξω απο τις τραπεζες  εβλεπα οταν ερχομουν Ελλαδα ΚΑΙ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΤΣΑΚΩΝΕΤΑΙ! Ακομα και το ΙRIS που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ηταν δωρεαν κατεληξε να χρεωνεται!!!

Σου είπε κανείς ότι μας αρέσει να πληρώνουμε για υπηρεσίες που παλιότερα ήταν δωρεάν; Καλώς η κακώς, οι τράπεζες είναι νόμιμο ολιγοπώλιο και υποτίθεται ότι εποπτεύονται από το κράτος. Έχουν γίνει και επίσημα παράπονα, και οι χρεώσεις έχουν κριθεί δόκιμες. Ακόμη και να τα πάρουν όλα πίσω και να να έχουν χασούρα, πάλι με δημόσιο χρήμα θα διασωθούν; Έχει μεγάλη σημασία από ποια τσέπη θα τα πάρουν;

Τούτων λεχθέντων, το παράδειγμά σου για το ότι είναι δύσκολο να πιάσεις το όριο αποδείξεων είναι ένα σπίτι που έχει δικό του φως/νερό/τηλέφωνο; Τουλάχιστον είσαι ένα βήμα πιο κοντά στην αυτάρκεια για όταν γίνει ο γενικός ξεσηκωμός για τα κινητά και τις χρεωστικές κάρτες...

Για την ιστορία δεν πληρώνω καμία συνδρομή σε πιστωτική, οι επιστροφές είναι αξιόλογες, και έχω διακόψει τις χρεωστικές οπότε δεν πληρώνω τέλη έκδοσης νέων.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι δε θα προτιμούσε κάποιος να μην υπήρχαν αυτές οι χρεώσεις από τις τράπεζες αλλά στην τελική δεν είναι και απαγορευτικές... 6€ για 3-4 χρόνια για μια χρεωστική δεν τα λες και τόσα πολλά, επισης οι περισσότεροι εδώ μέσα νομίζω έχουμε βρει κάποιο τρόπο ώστε να έχουμε πιστωτικές χωρίς συνδρομή. Σχετικά με την κάλυψη του αφορολογητου δεν έχω γνωρίσει κανένα να δυσκολεύεται να το συγκεντρώσει και επίσης ηλικιωμένους άνω των 70 και κατοίκους μικρών χωριών ή νησιών τους εξαιρεί. Σίγουρα δε θα "πιάσει" ορισμένες κατηγορίες επαγγελματιών που υπάρχει μεγάλη φοροδιαφυγή αλλά είναι και αυτό ένα μέτρο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά αν είναι άνω των 70 ετών εξαιρούνται του μέτρου.

Και στο υποθετικό ερώτημα αν ένας νέος μένει τους γονείς του, υπάρχει η εξαίρεση αν το ετήσιο πραγματικό εισόδημα δεν υπερβαίνει το ποσό των 6.000€. Μην κοροϊδευόμαστε, κι εγώ όταν ήμουν νέος και έμενα στο πατρικό μου, τότε ξόδευα τουλάχιστον το 10% με ηλεκτρονικά μέσα.

Αν το πρόβλημα είναι τα €6 για την επανέκδοση χρεωστικής κάρτας στην πενταετία, τότε μπορούν να πάνε σε μια άλλη τράπεζα και ως νέοι πελάτες θα μπορούν να λάβουν δωρεάν την πρώτη χρεωστική κάρτα. Πριν συμπληρωθούν τα 5 χρόνια καταργούν την συγκεκριμένη και πάνε σε άλλη τράπεζα.

Εγώ θα πρότεινα την έκδοση μιας πιστωτικής Πειραιώς AB Plus Mastercard η οποία είναι χωρίς συνδρομή στα 2.000€/έτος και δωρεάν πρόσθετες κάρτες άνευ όρων.

Για το χτίσιμο αφορολόγητου έχει αναφερθεί σχετικό "παραθυράκι": post 1 & post 2

Αν οι χρεώσεις εμβασμάτων σε ενοχλούν, κάνεις top-up στην Revolut (μέσω Curve με πιστωτική Πειραιώς για να χτίσεις και αφορλόγητο) και μετά τα στέλνεις με SHAred χωρίς έξοδα από Revolut.

Τέλος και λίγο off-topic: για το κινητό ας το κάνουν Vodafone CU (δες το σχετικό topic) και αντί για 12€ κάθε δίμηνο ας αγοράζουν ένα προϊόν pockee που να είναι στα κουπόνια (να αναγράφει Επιστροφή) από ένα συνεργαζόμενο supermarket (17 φίρμες, από τις μεγάλες αλυσίδες μόνο τα Lidl δεν συμμετέχουν) και να κάνουν top-up ακριβώς στο δίμηνο με το ποσό της επιβράβευσης. Παράδειγμα 1 φιάλη μπύρα Heineken 0.0% αλκοόλ 330ml με κόστος €1,02-1,12 που σου επιστρέφει €0,15 (αν και εγώ προτιμώ την Amstel Radler) και μετά το σκανάρισμα της απόδειξης ίσως απαιτηθεί ως και μία εβδομάδα για την εκκαθάριση της συναλλαγής. Μετα, την ημέρα που θα λήγει το υπόλοιπό σου κάνεις top-up και παρατείνεται για δύο (2) ακόμα μήνες η διάρκεια ισχύος του υπολοίπου σου.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...