Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Έκανα αίτηση στην Alpha Bank για πιστωτική κάρτα online και έχει εμφανιστεί η κατάσταση ''Επανεξέταση''.

 

Γνωρίζει κανείς τι σημαίνει το συγκεκριμένο?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, sinio said:

Έκανα αίτηση στην Alpha Bank για πιστωτική κάρτα online και έχει εμφανιστεί η κατάσταση ''Επανεξέταση''.

 

Γνωρίζει κανείς τι σημαίνει το συγκεκριμένο?

Τι να σημαίνει δηλαδη, οτι λεει, κατι δεν τους αρεσε και το ψάχνουν

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασες και δεν σε αφήνει; Έχεις επιλέξει άλλον λογαριασμό που έχει συνδεθεί με iris;

Sent from my TCL 20 5G



Το IRIS στην Εθνική λειτουργεί με την εφαρμογή i-Bank pay και όχι με το NBG

Κατάλαβα, πρόκειται για όψεως εταιρίας ο οποίος κάνει χιλιάδες συναλλαγές μέσα στο έτος από Εθνική προς Πειραιώς. Επειδή πρέπει να υπάρχει το καταθετήριο που φαίνεται το όνομα του δικαιούχου για να «κλειδώνει» με το εκάστοτε τιμολόγιο δε μας κάνουν οι παραπάνω τρόποι.
Ευχαριστώ αμφότερους.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ενεργοποιημενο το iris στη euro bank. Προσπαθώ να στείλω από εθνική μέσω αριθμό τηλεφώνου για να αποφύγω τη διαδικασία του ΑΤΜ και την προμήθεια της τράπεζας αλλά δεν βρίσκει την euro bank. Τι μπορεί να φταίει;

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bill_viper said:

 


Κατάλαβα, πρόκειται για όψεως εταιρίας ο οποίος κάνει χιλιάδες συναλλαγές μέσα στο έτος από Εθνική προς Πειραιώς. Επειδή πρέπει να υπάρχει το καταθετήριο που φαίνεται το όνομα του δικαιούχου για να «κλειδώνει» με το εκάστοτε τιμολόγιο δε μας κάνουν οι παραπάνω τρόποι.
Ευχαριστώ αμφότερους.

 

Αν πρόκειται για όψεως εταιρείας είναι λογικό να μην μπορείς να τον βάλεις στο IRIS. Αν είχες όψεως ως επιτηδευματίας (ατομική επιχείρηση) τότε θα έρπεπε να σου επιτρέπει να γραφτείς στο IRIS business με το Α.Φ.Μ. σου (και προαιρετικά και το κινητό σου) ώστε να δέχεσαι πληρωμές από τους πελάτες σου.

13 minutes ago, Dpan9 said:

Παιδιά έχω ενεργοποιημενο το iris στη euro bank. Προσπαθώ να στείλω από εθνική μέσω αριθμό τηλεφώνου για να αποφύγω τη διαδικασία του ΑΤΜ και την προμήθεια της τράπεζας αλλά δεν βρίσκει την euro bank. Τι μπορεί να φταίει;

Ας αρχίσουμε από τα βασικά: έχεις ορίσει διαφορετικούς αριθμούς κινητών τηλεφώνων ανάμεσα στις δύο (2) τράπεζες;

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, sinio said:

Έκανα αίτηση στην Alpha Bank για πιστωτική κάρτα online και έχει εμφανιστεί η κατάσταση ''Επανεξέταση''.

 

Γνωρίζει κανείς τι σημαίνει το συγκεκριμένο?

Κάτι έχει αλλάξει στα συστήματα της της Alpha Bank τους τελευταίους μήνες και σχεδόν όλες οι αιτήσεις περνούν -συνήθως την επόμενη εργάσιμη ημέρα από την καταχώρησή τους- στην κατάσταση της "Επανεξέτασης". Είναι πιο πολύ τυπικό, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι προμηνύεται κάποια αρνητική εξέλιξη. Σε λίγες ημέρες θα μάθεις αν το αίτημά σου τελικά θα εγκριθεί ή όχι.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές έστειλα από  Πειραιώς, είχα χρέωση 0,50€ (αν θυμάμαι καλά το ποσό) 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, GraveDigger said:

Αν πρόκειται για όψεως εταιρείας είναι λογικό να μην μπορείς να τον βάλεις στο IRIS. Αν είχες όψεως ως επιτηδευματίας (ατομική επιχείρηση) τότε θα έρπεπε να σου επιτρέπει να γραφτείς στο IRIS business με το Α.Φ.Μ. σου (και προαιρετικά και το κινητό σου) ώστε να δέχεσαι πληρωμές από τους πελάτες σου.

Σωστά, πρόκειται για εταιρία με βιβλία Γ' Κατηγορίας. Ωστόσο, το δεύτερο σκέλος δε το γνώριζα, θα ενημερώσω φίλο που έχει ατομική. Mille grazie!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ας αρχίσουμε από τα βασικά: έχεις ορίσει διαφορετικούς αριθμούς κινητών τηλεφώνων ανάμεσα στις δύο (2) τράπεζες;

Έχεις δίκιο δεν το έχω κάνει. Και εσπαγα το κεφάλι μου. Το κινητό που θα δηλώσω στη μία θα αποσκοπεί μονο στο iris ή γενικά στις συναλλαγές μου με τη συγκεκριμένη τράπεζα. Δλδ otp codes κτλ;
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σε όσους έχουν Toyota Visa της Εθνικής:

Μου ήρθε ο τελευταίος λογαριασμός, και η συναλλαγή που έκανα για service σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Toyota δεν έχει την ένδειξη # που σύμφωνα με τις πληροφορίες θα έπρεπε να έχει η συναλλαγή στον αναλυτικό λογαριασμό για να ληφθεί υπόψη για την επόμενη δωροεπιταγή. Ξέρει κανείς αν έχει σημασία ή όχι αυτό? 

Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και δήλωσαν άγνοια - με παρέπεμψαν σε υποκατάστημα της Εθνικής "που γνωρίζουν καλύτερα σχετικά με τις κάρτες"!

Έχουν αρχίσει να μαζεύονται πολλά θέματα με την κάρτα και εκνευρίζομαι...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, geoponer said:

Ερώτηση σε όσους έχουν Toyota Visa της Εθνικής:

Μου ήρθε ο τελευταίος λογαριασμός, και η συναλλαγή που έκανα για service σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Toyota δεν έχει την ένδειξη # που σύμφωνα με τις πληροφορίες θα έπρεπε να έχει η συναλλαγή στον αναλυτικό λογαριασμό για να ληφθεί υπόψη για την επόμενη δωροεπιταγή. Ξέρει κανείς αν έχει σημασία ή όχι αυτό? 

Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και δήλωσαν άγνοια - με παρέπεμψαν σε υποκατάστημα της Εθνικής "που γνωρίζουν καλύτερα σχετικά με τις κάρτες"!

Έχουν αρχίσει να μαζεύονται πολλά θέματα με την κάρτα και εκνευρίζομαι...

Η συναλλαγή έγινε σε pos της Εθνικής; 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, andreasomageiras said:

Όσες φορές έστειλα από  Πειραιώς, είχα χρέωση 0,50€ (αν θυμάμαι καλά το ποσό) 

Αν αναφέρεσαι στο iris ναι η Πειραιώς είναι η μόνη που χρεώνει, αν κάνεις τη συναλλαγή από το κινητό μέχρι 50€ χρεώνει νομίζω 0,02€. Γενικά το χρησιμοποιώ από Εθνική και Άλφα για να στείλω στην Πειραιώς και δεν έχουν έξοδα..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, katsiletra said:

Η συναλλαγή έγινε σε pos της Εθνικής; 

Ναι, το θυμάμαι γιατί πήρα αμέσως τους πόντους Go4More από τη συναλλαγή (από τρίτους αργεί λίγο η απόδοση των πόντων). Καλή παρατήρηση πάντως!

53 minutes ago, TypeRS said:

Αν αναφέρεσαι στο iris ναι η Πειραιώς είναι η μόνη που χρεώνει, αν κάνεις τη συναλλαγή από το κινητό μέχρι 50€ χρεώνει νομίζω 0,02€. Γενικά το χρησιμοποιώ από Εθνική και Άλφα για να στείλω στην Πειραιώς και δεν έχουν έξοδα..

Aπό κινητό η Πειραιώς χρεώνει €0,05 για ποσά μέχρι €50. Οι χρεώσεις αναλυτικά είναι εδώ:https://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/Pricing-List/2021/Pricing_List_04-04-2022.pdf 

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, geoponer said:

Aπό κινητό η Πειραιώς χρεώνει €0,05 για ποσά μέχρι €50. Οι χρεώσεις αναλυτικά είναι εδώ:https://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/Pricing-List/2021/Pricing_List_04-04-2022.pdf 

Ευχαριστώ για την διόρθωση, έχω χρόνια να κάνω χρήση της υπηρεσίας γι'αυτό είπα νομίζω

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Dpan9 said:


Έχεις δίκιο δεν το έχω κάνει. Και εσπαγα το κεφάλι μου. Το κινητό που θα δηλώσω στη μία θα αποσκοπεί μονο στο iris ή γενικά στις συναλλαγές μου με τη συγκεκριμένη τράπεζα. Δλδ otp codes κτλ;

Από όσο βλέπω και η Εθνική στο i-bank Pay, αλλά και η Eurobank σου επιτρέπουν να αλλάξεις τον αριθμό που χρησιμοποιείς για το IRIS χωρίς να σε δεσμεύουν να χρησιμοποιείς τον ίδιο αριθμό για OTP.

Νομίζω μόνο η Πειραιώς το "δένει" με τον αριθμό που χρησιμοποιείται για OTP.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, Εθνική και eurobank έχω 2 αριθμούς iris, ενώ και στις δύο για otp έχω έναν 3ο που τον έχω δηλωμένο για iris στην alpha.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εχθές μου ήρθε νέα κάρτα της Πειραιώς, σε αντικατάσταση της υπάρχουσας που έληγε μέσα στο μήνα.

Το παράξενο είναι ότι ενώ η υπάρχουσα κάρτα ήταν η κλασική κίτρινη VISA Debit χρεωστική, η νέα που ηρθε γράφει Πειραιώς Personal Banking Debit VISA και είναι σκούρο γκρι χρώμα.

Αλλάζει κάτι στα προνόμια ή αλλού;

Υπάρχει αυτό στο site της Πειραιώς βέβαια με λεπτομέρειες, τώρα που το έψαξα....

https://www.piraeusbank.gr/el/personal-banking/proionta/kartes/personal-debit

POCO X3 Pro via Tapatalk



Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι;
Αν από alpha στείλεις πχ 100€ στη Πειραιώς, με ένδειξη SHA, θα χρεωθείς 1€.
Ξέρουμε αν και πόσο θα χρεωθεί ο άλλος στη Πειραιώς;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενεργοποιήστε το IRIS PAYMENTS για ανέξοδη μεταφορά χρημάτων μεταξύ λογαριασμών άλλων τραπεζών.

POCO X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

 

έως € 15,00 δωρεάν

από € 15,01 έως € 12.500,00    4 ευρώ

από € 12.500,01 έως € 50.000,00 6 ευρώ

από € 50.000,01 και άνω   10 ευρώ.

https://www.piraeusbank.gr/~/media/CFA37614FDB94126AE64DB1EA23AA195.ashx

 

 

Just now, topmar said:

Παιδιά ενεργοποιήστε το IRIS PAYMENTS για ανέξοδη μεταφορά χρημάτων μεταξύ λογαριασμών άλλων τραπεζών.

POCO X3 Pro via Tapatalk
 

Ανέξοδη ; 

Link to comment
Share on other sites




 
Ανέξοδη ; 


Ναι, έως 500€....και με 1€ κόστος για έως 12.500€....δηλαδή ανέξοδη.

Λεπτομέρειες εδώ:
https://www.moneyonline.gr/news/emvasmata-os-500-euro-dorean-i-me-elachisto-kostos-to-kolpo-gia-kourema-tis-promithias/


POCO X3 Pro via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

To Άρθρο είναι του 2021. Το τιμολόγιο της Πειραιώς έχει αλλάξει.

Οι τράπεζες Εθνική και Alpha στέλνουν ακόμα δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Vasileios said:

To Άρθρο είναι του 2021. Το τιμολόγιο της Πειραιώς έχει αλλάξει.

Οι τράπεζες Εθνική και Alpha στέλνουν ακόμα δωρεάν.

και η Eurobank για αποστολη μεχρι 30€. Μεχρι 5 την ημερα

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενεργοποιήστε το IRIS PAYMENTS για ανέξοδη μεταφορά χρημάτων μεταξύ λογαριασμών άλλων τραπεζών.

POCO X3 Pro via Tapatalk


Σ ευχαριστώ πολύ, δεν το γνώριζα.
Το έκανα.
Μόνο που η Πειραιώς λέει
έως 50€ χρέωση 0.05€ και
50€ μέχρι 500€ χρέωση 0.50€.

Μπορείς να στείλεις και περισσότερα από 500€;;

Επίσης από Alpha σε Πειραιώς που έστειλα για δοκιμή 10€ ήταν δωρεάν.

Και από Εθνική σε Alpha 100€ δωρεάν.


Update..
Δοκίμασα να στείλω 1000€ από Πειραιώς και δεν αφήνει. Εκτός κι αν μπορείς να αλλάξεις κάπως το όριο..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...