Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να ξεχάσω μια πληρωμή κάρτας. Άσε που μου φαίνεται καλύτερο να κανονίζω εγώ τις πληρωμές. Αν μου τύχει καμία ανάγκη, θέλω να έχω την επιλογή να πληρώσω πιο μετά από το να τρέχω να μετακινήσω τα χρήματα μην μου τα πάρει αυτόματα.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Mark_K said:

Δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να ξεχάσω μια πληρωμή κάρτας. Άσε που μου φαίνεται καλύτερο να κανονίζω εγώ τις πληρωμές. Αν μου τύχει καμία ανάγκη, θέλω να έχω την επιλογή να πληρώσω πιο μετά από το να τρέχω να μετακινήσω τα χρήματα μην μου τα πάρει αυτόματα.

Sent from my TCL 20 5G

Κι εγώ δεν νόμιζα, μέχρι που το έπαθα 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, όπως βολεύεται ο καθένας. Ίσως να είναι που χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά την κάρτα για όλες τις συναλλαγές για να εκμεταλλευτώ επιστροφή που δίνει από αγορές, και με το που την χρεώσω μπαίνω αμέσως και την πληρώνω. Με τόσο συχνή χρήση του e banking πάντα θα δω έγκαιρα και τις δόσεις που μπαίνουν. Αν κάποιος δεν ασχολείται και θέλει να κάνει μια πληρωμή το μήνα, ίσως να είναι χρήσιμο.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα αριθμο ταυτοτητας και ενω στην eurobank εκανα επικαιροποιηση στοιχειων, στην πειραιως, δεν με αφηνει και βγαζει σφαλμα. Αυτο το εκανε και πριν 1 μηνα οπου επρεπε να παω απο το καταστημα. Σε επικοινωνια μαζι τους, ειπαν παλι οτι πρεπει να παω σε καταστημα και βγαζει σφαλμα για αγνωστο λογο. 

Και γ@μω τις τραπεζες..... 🤧

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έπαθα και εγώ στην Alpha Bank, πάντα πλήρωνα μόνος μου με το που έμπαινε ο μισθός, αυτή τη φορά όμως το άφησα και λέω ας πληρωθεί με την αυτόματη εξόφληση το οποίο δεν έγινε...Ρώτησα στην εξυπηρέτηση πελατών και είπαν πως δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα... Τελικά θα συνεχίσω να πληρώνω μόνος μου για να μην δημιουργηθεί θέμα χωρίς λόγο, και εμένα μόνο από μισθοδοσίες ήταν το υπόλοιπο πάντως..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TypeRS said:

Το ίδιο έπαθα και εγώ στην Alpha Bank, πάντα πλήρωνα μόνος μου με το που έμπαινε ο μισθός, αυτή τη φορά όμως το άφησα και λέω ας πληρωθεί με την αυτόματη εξόφληση το οποίο δεν έγινε...Ρώτησα στην εξυπηρέτηση πελατών και είπαν πως δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα... Τελικά θα συνεχίσω να πληρώνω μόνος μου για να μην δημιουργηθεί θέμα χωρίς λόγο, και εμένα μόνο από μισθοδοσίες ήταν το υπόλοιπο πάντως..

Αν πληρώνεται από λογαριασμό στον οποίο μπαίνει ή έχει μπει οποιοδήποτε επίδομα, η αυτόματη εξόφληση της κάρτας και λοιπές πάγιες εντολές παύουν να ισχύουν !! 

Παθών το 2020 λόγω των αποζημιώσεων Covid. 

Προφανώς χωρίς καμία ειδοποίηση ! Μ@λάκες είναι να χάσουν τόκους ; 

Ίσως διορθώνεται σε κατάστημα απ ότι μου είπαν, αλλά δεν το δοκίμασα. Πληρώνω μόνος μου. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, geoponer said:

Νέο πρόβλημα με την Εθνική:

Στις 22/3 θα έπρεπε να γίνει πλήρης εξόφληση του λογαριασμού της πιστωτικής (Toyota Visa) από το συνδεδεμένο λογαριασμό, όπως γίνεται εδώ και 6 μήνες. Χθες διαπίστωσα ότι δεν έχει γίνει κίνηση πληρωμής και φαίνεται απλήρωτο το ποσό! Ο λογαριασμός έχει σταθερά πάνω από τα διπλάσια χρήματα του ορίου της κάρτας (είναι μισθοδοσίας), άρα δεν παίζει να μην έγινε η πληρωμή λόγω ανεπαρκούς υπολοίπου στο λογαριασμό.

Μιλάω με την εξυπηρέτηση πελατών, όπου με διαβεβαίωσαν ότι δεν βλέπουν συστημικό πρόβλημα με την κάρτα αλλά δεν μπορούσαν να καταλάβουν για ποιο λόγο δεν έγινε η εξόφληση. Μου είπαν να επικοινωνήσω μαζί τους όταν εκδοθεί ο νέος λογαριασμός, ο οποίος θα περιλαμβάνει τις χρεώσεις για τη μη πληρωμή της κάρτας, για να γίνει αντιλογιασμός (δεν έχω αργήσει ποτέ πληρωμή κάρτας).

Οι λογαριασμοί της κάρτας μου βγαίνουν στις 25 του μήνα, και μέχρι τώρα δεν έχει εκδοθεί ο λογαριασμός του Μαρτίου. Άντε 25/3 ήταν αργία, αλλά ούτε τη Δευτέρα 28/3?

Μέχρι πρόσφατα τους κυνηγούσα γιατί περίμενα 2-3 μήνες να μου πιστώσουν πόντους Go4More από συναλλαγές με την πιστωτική, πιο πριν γιατί είχε σταματήσει να λειτουργεί ο υπολογιστής αφορολογήτου στο iBank και την εφαρμογή. Τώρα βλέπω να ανοίγουμε νέο μέτωπο (και στο μεταξύ να πληρώνω χειροκίνητα την κάρτα).

Λοιπόν, ο επόμενος λογαριασμός (Μαρτίου) βγήκε σήμερα με ημερομηνία έκδοσης 25/3. Το παράξενο είναι ότι δεν βλέπω κάποια επιβάρυνση, παρά μόνο ότι μεταφέρθηκε ολόκληρη η οφειλή του προηγούμενου μήνα στον τρέχοντα!

Για επιβεβαίωση έκανα τα αθροίσματα και βγαίνει σωστά το άθροισμα της οφειλής συν τις νέες χρεώσεις, χωρίς κάτι επιπλέον.

Επειδή δεν μου έχει ξανατύχει, πώς θα φαινόταν η επιβάρυνση του ανεξόφλητου ποσού στο λογαριασμό (ως εγγραφή) και υπάρχει περίπτωση τυχόν επιβάρυνση να μην έχει μεταφερθεί στον αμέσως επόμενο λογαριασμό αλλά να πάει στον μεθεπόμενο;

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, dis said:

Αν πληρώνεται από λογαριασμό στον οποίο μπαίνει ή έχει μπει οποιοδήποτε επίδομα, η αυτόματη εξόφληση της κάρτας και λοιπές πάγιες εντολές παύουν να ισχύουν !! 

Παθών το 2020 λόγω των αποζημιώσεων Covid. 

Προφανώς χωρίς καμία ειδοποίηση ! Μ@λάκες είναι να χάσουν τόκους ; 

Ίσως διορθώνεται σε κατάστημα απ ότι μου είπαν, αλλά δεν το δοκίμασα. Πληρώνω μόνος μου. 

Δεν φταίνε οι τράπεζες, αλλά ο νομοθέτης διότι όταν δόθηκαν τα πρώτα επιδόματα και οι τράπεζες χρέωσαν τους καταθετικούς λογαριασμούς για την κάλυψη οφειλών δανείων και πιστωτικών καρτών φώναζαν στην εκπομπή του Παπαδάκη (και σε άλλες παρόμοιες τηλεοπτικές & ραδιοφωνικές εκπομπές, σε εφημερίδες & sites) πως οι τράπεζες προχωρούν σε κατάσχεση των ακατάσχετων επιδομάτων... οπότε για το "καλό" των κακοπληρωτών την πληρώνουν οι καλοπληρωτές!

Αν έχεις κάποια ακατάσχετη πίστωση μπορείς να κάνεις μεταφορά μεταξύ λογαριασμών ώστε να χάσει το ποσό την ένδειξη ακατάσχετου.

42 minutes ago, geoponer said:

Λοιπόν, ο επόμενος λογαριασμός (Μαρτίου) βγήκε σήμερα με ημερομηνία έκδοσης 25/3. Το παράξενο είναι ότι δεν βλέπω κάποια επιβάρυνση, παρά μόνο ότι μεταφέρθηκε ολόκληρη η οφειλή του προηγούμενου μήνα στον τρέχοντα!

Για επιβεβαίωση έκανα τα αθροίσματα και βγαίνει σωστά το άθροισμα της οφειλής συν τις νέες χρεώσεις, χωρίς κάτι επιπλέον.

Επειδή δεν μου έχει ξανατύχει, πώς θα φαινόταν η επιβάρυνση του ανεξόφλητου ποσού στο λογαριασμό (ως εγγραφή) και υπάρχει περίπτωση τυχόν επιβάρυνση να μην έχει μεταφερθεί στον αμέσως επόμενο λογαριασμό αλλά να πάει στον μεθεπόμενο;

Κανονικά θα έπρεπε να εμφάνιζε συμβατικούς τόκους &  τόκους υπερημερίας.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, geoponer said:

Λοιπόν, ο επόμενος λογαριασμός (Μαρτίου) βγήκε σήμερα με ημερομηνία έκδοσης 25/3. Το παράξενο είναι ότι δεν βλέπω κάποια επιβάρυνση, παρά μόνο ότι μεταφέρθηκε ολόκληρη η οφειλή του προηγούμενου μήνα στον τρέχοντα!

Για επιβεβαίωση έκανα τα αθροίσματα και βγαίνει σωστά το άθροισμα της οφειλής συν τις νέες χρεώσεις, χωρίς κάτι επιπλέον.

Επειδή δεν μου έχει ξανατύχει, πώς θα φαινόταν η επιβάρυνση του ανεξόφλητου ποσού στο λογαριασμό (ως εγγραφή) και υπάρχει περίπτωση τυχόν επιβάρυνση να μην έχει μεταφερθεί στον αμέσως επόμενο λογαριασμό αλλά να πάει στον μεθεπόμενο;

Συνέβη και σ' εμένα πέρυσι με εγγραφή μιας από τις δόσεις βεβαιωμένης οφειλής.

Το έψαξα στην ΕΤΕ και βρήκα ότι για λόγους του συστήματος εκείνη την περίοδο, δεν χρεώθηκε αυτή η δόση, εμφανίστηκε στο επόμενο statement, χωρίς άλλες χρεώσεις, και από τότε συνεχίστηκαν κανονικά.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, GraveDigger said:

Δεν φταίνε οι τράπεζες, αλλά ο νομοθέτης διότι όταν δόθηκαν τα πρώτα επιδόματα και οι τράπεζες χρέωσαν τους καταθετικούς λογαριασμούς για την κάλυψη οφειλών δανείων και πιστωτικών καρτών φώναζαν στην εκπομπή του Παπαδάκη (και σε άλλες παρόμοιες τηλεοπτικές & ραδιοφωνικές εκπομπές, σε εφημερίδες & sites) πως οι τράπεζες προχωρούν σε κατάσχεση των ακατάσχετων επιδομάτων... οπότε για το "καλό" των κακοπληρωτών την πληρώνουν οι καλοπληρωτές!

Αν έχεις κάποια ακατάσχετη πίστωση μπορείς να κάνεις μεταφορά μεταξύ λογαριασμών ώστε να χάσει το ποσό την ένδειξη ακατάσχετου.

Κανονικά θα έπρεπε να εμφάνιζε συμβατικούς τόκους &  τόκους υπερημερίας.

Σίγουρα δεν ήταν επιλογή των τραπεζών, δεν υπονόησα κάτι τέτοιο. Απλώς αν από αυτό το "κόλλημα" ζημιώνονταν οι τράπεζες θα φρόντιζαν να ενημερώσουν. Αυτό κατακρίνω. Κι ένα απλό μπανεράκι στο ebanking που θα το ανέφερε θα αρκούσε. 

Αν και δεν συνέχισα να το ψάχνω το θέμα, νομίζω ότι η διαδικασία που περιγράφεις δε θα βοηθούσε. Στην περίπτωση μου προϋπήρχαν των ακατάσχετων αποζημιώσεων πολύ περισσότερα χρήματα και από αυτά των αποζημιώσεων και από την τρέχουσα οφειλή της κάρτας. 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, makap said:

Συνέβη και σ' εμένα πέρυσι με εγγραφή μιας από τις δόσεις βεβαιωμένης οφειλής.

Το έψαξα στην ΕΤΕ και βρήκα ότι για λόγους του συστήματος εκείνη την περίοδο, δεν χρεώθηκε αυτή η δόση, εμφανίστηκε στο επόμενο statement, χωρίς άλλες χρεώσεις, και από τότε συνεχίστηκαν κανονικά.

Διαφορετικό πράγμα συζητάμε: δεν έγινε είσπραξη της συνολικής οφειλής ενώ υπήρχε πάγια εντολή.

43 minutes ago, dis said:

Σίγουρα δεν ήταν επιλογή των τραπεζών, δεν υπονόησα κάτι τέτοιο. Απλώς αν από αυτό το "κόλλημα" ζημιώνονταν οι τράπεζες θα φρόντιζαν να ενημερώσουν. Αυτό κατακρίνω. Κι ένα απλό μπανεράκι στο ebanking που θα το ανέφερε θα αρκούσε. 

Αν και δεν συνέχισα να το ψάχνω το θέμα, νομίζω ότι η διαδικασία που περιγράφεις δε θα βοηθούσε. Στην περίπτωση μου προϋπήρχαν των ακατάσχετων αποζημιώσεων πολύ περισσότερα χρήματα και από αυτά των αποζημιώσεων και από την τρέχουσα οφειλή της κάρτας. 

Νομίζω πως την τράπεζα την συμφέρει να εισπράξει το συντομότερο δυνατό παρά να καταλογίσει τόκους υπερημερίας και να εισπράξει με καθυστέρηση. Αν το θέμα οφείλεται σε ακατάσχετο ποσό, μπορείς να ζητήσεις από την τράπεζα να το ελέγξουν και να προχωρήσουν σε αντιλογισμό τόκων.

Πάντως αν κάνεις μεταφορά όλου του ποσού σε έναν άλλο λογαριασμό, τότε χάνει την ένδειξη ακατάσχετου και μετά μπορείς να κάνεις την αντίστροφη μεταφορά για να τα ξαναφέρεις στον αρχικό λογαριασμό.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2022 at 7:27 ΜΜ, dis said:

Αν πληρώνεται από λογαριασμό στον οποίο μπαίνει ή έχει μπει οποιοδήποτε επίδομα, η αυτόματη εξόφληση της κάρτας και λοιπές πάγιες εντολές παύουν να ισχύουν !! 

Παθών το 2020 λόγω των αποζημιώσεων Covid. 

Προφανώς χωρίς καμία ειδοποίηση ! Μ@λάκες είναι να χάσουν τόκους ; 

Ίσως διορθώνεται σε κατάστημα απ ότι μου είπαν, αλλά δεν το δοκίμασα. Πληρώνω μόνος μου. 

Επίσης αν τον δηλώσεις ως ακατάσχετο στο ΑΑΔΕ παύουν οι πάγιες πληρωμές

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε το κόστος αντικατάστασης της χρεωστικής κάρτας της Πειραιώς;;

Στην Εθνικη ειναι 6 ευρω.

Edited by Epicouros
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε το κόστος αντικατάστασης της χρεωστικής κάρτας της Πειραιώς;;
Στην Εθνικη ειναι 6 ευρω.
Ομοίως.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει τώρα τελευταία κάποιος μεταφορά από λογαριασμό της Εθνικής σε λογαριασμό της Πειραιώς;

Πληρώνεις έξοδα και στην Εθνική τράπεζα, αλλά και στην Πειραιώς;

Ευχαριστώ.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, tsiftsism said:


Πληρώνεις έξοδα και στην Εθνική τράπεζα, αλλά και στην Πειραιώς

 

Ναι

Link to comment
Share on other sites

Για μικρά ποσά στείλε με Iris δωρεαν από Εθνική μέχρι 500 ευρώ. 

Για μεγαλύτερα στείλε με our και θα πληρώσεις έξοδα μόνο στην Εθνική.

Link to comment
Share on other sites

Για μικρά ποσά στείλε με Iris δωρεαν από Εθνική μέχρι 500 ευρώ. 
Για μεγαλύτερα στείλε με our και θα πληρώσεις έξοδα μόνο στην Εθνική.
€ 200,00 θέλω να στείλω από τον λογαριασμό μου στην Εθνική προς τον λογαριασμό μου στην Πειραιώς έτσι ώστε να πληρώσω το δάνειο που έχω.

Πήγα σε κατάστημα της Εθνικής για να βγάλω χρήματα (είμαι στην επαρχία αυτή τη στιγμή, και υπάρχει μόνο ένα στην περιοχή) και δεν είχε χρήματα το ATM.


Αυτό με το IRIS που αναφέρεις για την δωρεάν μεταφορά του ποσού πώς γίνεται;
Από την εφαρμογή της Εθνικής; Από το site της;

Και δεν πληρώνω έξοδα ούτε στην Πειραιώς;


Σ' ευχαριστώ.


Edit:
Ok, το έκανα. Σ' ευχαριστώ πολύ.



Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk


Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Vasileios said:

Για μικρά ποσά στείλε με Iris δωρεαν από Εθνική μέχρι 500 ευρώ. 

Για μεγαλύτερα στείλε με our και θα πληρώσεις έξοδα μόνο στην Εθνική.

Σε όψεως λογαριασμό στην Εθνική δεν υπάρχει IRIS. Προφανώς είναι μόνο για τους αποταμιευτικούς λογαριασμούς;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασες και δεν σε αφήνει; Έχεις επιλέξει άλλον λογαριασμό που έχει συνδεθεί με iris;

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Το IRIS στην Εθνική λειτουργεί με την εφαρμογή i-Bank pay και όχι με το NBG

Link to comment
Share on other sites

Πλέον και με την εφαρμογή μπορείς να στέλνεις και να δέχεσαι μέσω iris. Επιλέγεις μεταφορά σε αριθμό κινητού. Απλά, από όσο ξέρω μπορείς να έχεις επιλεγμένο μόνο ένα προϊόν(πχ λογαριασμό, κάρτα) που θα λαμβάνει και θα στέλνει χρήματα. Για αυτό ρωτάω αν έχει δηλώσει άλλο λογαριασμό.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά δυσλειτουργική η υπηρεσία IRIS μέσω του NBG App και σε Android και σε iOS. 

Link to comment
Share on other sites

Στη χρήση δεν έχω κανένα πρόβλημα. Δεν ξέρω πως είναι αν θες να ρυθμίσεις λογαριασμούς κλπ. Αυτά τα είχα κάνει πριν χρόνια στο ibank pay, και απλά λειτουργεί χωρίς θέμα.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Απο εθνική προτιμώ να χρησιμοποιώ το IRIS μέσω του NBG (αποστολή σε κινητό).
Το iBank Pay, τουλάχιστον στο δικό μου κινητό iPhone 11 pro max, τις περισσότερες φορές είναι δυσλειτουργικό.
Πότε κολλά η εφαρμογή κατα την εκκίνηση, πότε κολλά μετά το face id και δεν συνδέεται, πότε δεν φορτώνει τα δεδομένα...

 

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...