Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ναι, μπορείς να μεταφέρεις πόντους και ισχύουν για 1 έτος από την ημερομηνία μεταφοράς. Αναλυτικά, μπορείς να ενημερωθείς εδώ (5. Μεταφορά Πόντων).

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είναι δυνατόν εν έτη 2022 που όλα είναι μεσω ίντερνετ να έρχεται κωδικός otp με SMS?? Αν είναι δυνατόν... Αναφέρομαι στην Eurobank... Προσπαθώ πάνω από μια ώρα να κάνω μια συναλλαγή με πιστωτική (αγορά εισιτηρίου) και στο 2fa μου στέλνει κωδικό otp με SMS εγώ όμως εδώ που βρίσκομαι αυτές τις μέρες δεν έχει καθόλου σήμα και είμαι μόνο με WiFi calling... Εν τω μεταξύ έχω πιστοποιήσει την συσκευή μου στο Eurobank app αλλά δεν έρχεται push notification... Μίλησα με εξυπηρέτηση και αυτό που μου είπαν είναι ότι σε συναλλαγες με κάρτα το otp έρχεται μόνο με SMS (ούτε καν viber, που τους ρώτησα ούτε σαν push notification στην εφαρμογή) και για το θέμα μου θα πρέπει να πάω κάπου που να έχει σήμα!!! 

Θα ήθελα πολύ να με πάρουν τηλέφωνο να αξιολογήσω την εξυπηρέτηση (αλλά μάλλον δεν θα γίνει) γιατί εκείνη την στιγμή τα εχασα με την απάντηση και το έκλεισα το τηλέφωνο.... 

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά.... Καπου ήθελα να τα πω!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον εμένα μου έρχονται με viber.

Δεύτερον, με το WiFi calling θα έπρεπε να λαμβάνεις sms.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχει Vodafone που στο WiFi calling δεν περνάει ακόμα sms. Αυτό είναι στην ουσία η αιτία του προβλήματος, όχι η τράπεζα. Με cosmote δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, thansof_7 said:

Ρε παιδιά είναι δυνατόν εν έτη 2022 που όλα είναι μεσω ίντερνετ να έρχεται κωδικός otp με SMS?? 

Το πιο πιθανό είναι να μην έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο σε κάποιο σημείο παρά να μην έχεις σήμα. Οπότε δεν είναι παράλογη η αποστολή sms.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Έχω vodafone οπότε δεν λαμβάνω ακόμη SMS με WiFi calling. Επίσης παράλογη δεν είναι η αποστολή σμσ, παράλογο είναι να μην σου δίνει από το ίδιο το περιβάλλον της συναλλαγής εναλλακτική για αποστολή otp όταν υπάρχουν τόσες εναλλακτικές τις οποίες χρησιμοποιούν κολοσσοί της τεχνολογίας (Microsoft google fb viber) όπως είναι η αποστολή στο viber, το push notification στην εφαρμογή, μια κλήση στο κινητό να σου πει τον κωδικό, ένα 2fa app, κλπ κλπ. 

Anyway κουβέντα να γίνεται, για μένα είναι ένα μικρό βήμα προς τα πίσω για την τράπεζα το συγκεκριμένο θεματάκι! 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, seranata said:

Το πιο πιθανό είναι να μην έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο σε κάποιο σημείο παρά να μην έχεις σήμα. Οπότε δεν είναι παράλογη η αποστολή sms.

ετσι ακριβως. Παραλογο ειναι να εχουμε υποχρεωτικα viber.

Link to comment
Share on other sites

Με Viber ή μη, η συγκεκριμένη τράπεζα με αυτόν τον τρόπο λειτουργεί. Στην περίπτωσή μας, το πρόβλημα προκύπτει ξεκάθαρα από τον πάροχο τηλεφωνίας. Κυρίως γιατί δεν έχει ικανό σήμα εκεί που βρίσκεται, πράγμα που τον αναγκάζει να δουλεύει με WiFi calling, και δευτερευόντως επειδή ο συγκεκριμένος πάροχος είναι ακόμη πίσω στην σωστή υλοποίηση του VoWiFi και έτσι δεν περνάνε μέσω αυτού μηνύματα. Ο καθένας όπως θέλει το βλέπει, και είναι επιλογή του σε ποιον "θα ρίξει την ευθύνη", αλλά γεγονός είναι πως αν στον ίδιο χώρο βρεθεί συνδρομητής cosmote και δουλέψει με τις ίδιες συνθήκες (WiFi μόνο), δεν θα έχει το παραμικρό θέμα να πραγματοποιήσει συναλλαγές με την ίδια τράπεζα.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2022 at 10:21 ΜΜ, Bayern4 said:

δεν υπαρχει antivirus για linux. 🙂

Αυτός που θα πέσει θύμα phishing attack αποκλείεται να δουλεύει με Linux! Ούτε ακουστά δεν θα το έχει!

21 ώρες πριν, thansof_7 said:

Ρε παιδιά είναι δυνατόν εν έτη 2022 που όλα είναι μεσω ίντερνετ να έρχεται κωδικός otp με SMS?? Αν είναι δυνατόν... Αναφέρομαι στην Eurobank... Προσπαθώ πάνω από μια ώρα να κάνω μια συναλλαγή με πιστωτική (αγορά εισιτηρίου) και στο 2fa μου στέλνει κωδικό otp με SMS εγώ όμως εδώ που βρίσκομαι αυτές τις μέρες δεν έχει καθόλου σήμα και είμαι μόνο με WiFi calling... Εν τω μεταξύ έχω πιστοποιήσει την συσκευή μου στο Eurobank app αλλά δεν έρχεται push notification... Μίλησα με εξυπηρέτηση και αυτό που μου είπαν είναι ότι σε συναλλαγες με κάρτα το otp έρχεται μόνο με SMS (ούτε καν viber, που τους ρώτησα ούτε σαν push notification στην εφαρμογή) και για το θέμα μου θα πρέπει να πάω κάπου που να έχει σήμα!!! 

Θα ήθελα πολύ να με πάρουν τηλέφωνο να αξιολογήσω την εξυπηρέτηση (αλλά μάλλον δεν θα γίνει) γιατί εκείνη την στιγμή τα εχασα με την απάντηση και το έκλεισα το τηλέφωνο.... 

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά.... Καπου ήθελα να τα πω!!!! 

Στείλε γραπτώς το παράπονό σου εξηγώντας πως θα έπρεπε για την επιβεβαίωση online συναλλαγών να δίνεται η δυνατότητα λήψης του κωδικού μέσω Viber ή μέσω του app με push notifications. Πιθανόν δεν πρόκειται να ιδρώσει το αυτί κανενός, αλλά δεν χάνεις κάτι να προσπαθήσεις. Το θέμα είναι πως σταθμίζουν πόσοι πελάτες παραπονιούνται για κάθε θέμα μέχρι να το φτιάξουν...

Εγώ έχω πρόβλημα στο Wind Vision με την κατάταξη των καναλιών High Definition της Digea. Τους το έχω στείλει και γραπτώς, αλλά δεν έχουν παραπονεθεί πολλοί πελάτες οπότε δεν το φτιάχνουν ακόμα... έτσι είναι η ζωή! Περιμένω όταν θα το αναλάβει η Nova μήπως και το διορθώσει με την πλατφόρμα EON.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Σε online αγορά από mediamarkt στις 10/3 μέρες με χρεωστική εθνική ακομα δεν έχουν πιστωθεί οι go4more πόντοι. Υποτίθεται οτι άμεσα θα πιστωνοταν το Χ4 και σε κανα μήνα οι υπόλοιποι έλεγε γιατί είχε 20% επιστροφή. Επειδή η κάρτα ενεργοποίηθηκε τώρα και έχω κάνει μονο μια συναλλαγή στο σκλάβενιτη που πιστωθηκαν κατευθείαν στο online υπάρχει τόσο μεγάλη καθυστέρηση ή να μιλήσω με τράπεζα η με media?

Στάλθηκε από το ELE-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω το thread να μην αφορά μόνο τις πιστωτικές κάρτες, αλλά τις ελληνικές τράπεζες γενικά.

Οπότε αν δεν είμαι σε λάθος thread, κάποιος που έχει λογαριασμό στην Εθνική, και έχει εγκατεστημένη την εφαρμογή ibank Pay μπορεί να μου πει αν μπορεί να μπει.

Έχει εδώ και 1 βδομάδα δεν μπορώ να μπω στο την Android συσκευή μου, και πριν από λίγο δοκίμασα και σ' ένα iPhone (με διαφορετικό τραπεζικό λογαριασμό) και δεν μπαίνει ούτε από εκεί.

Είναι πολύ πρακτική γιατί μπορείς να μεταφέρεις χρήματα χωρίς να χρειάζεται να γνωρίζεις τον τραπεζικό λογαριασμό του παραλήπτη.


Ευχαριστώ.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tsiftsism said:

Οπότε αν δεν είμαι σε λάθος thread, κάποιος που έχει λογαριασμό στην Εθνική, και έχει εγκατεστημένη την εφαρμογή ibank Pay μπορεί να μου πει αν μπορεί να μπει.

Μόλις δοκίμασα (μετά από καιρό) και μπήκα κανονικά με το Android app. 

Παράξενο το ότι δεν μπορείς να μπεις ούτε από άλλη συσκευή....

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Στο Android μού βγάζει αυτό το μήνυμα:
https://ibb.co/MgWWm7H
ενώ στο iPhone κολλάει σ' αυτό το σημείο:
https://ibb.co/yFW6wZX


Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία μέσω της εφαρμογής της τράπεζας.
Δεν είχα προσέξει ότι υπάρχει επιλογή και στην εφαρμογή της Εθνικής.

Σ' ευχαριστώ.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω το thread να μην αφορά μόνο τις πιστωτικές κάρτες, αλλά τις ελληνικές τράπεζες γενικά.

Οπότε αν δεν είμαι σε λάθος thread, κάποιος που έχει λογαριασμό στην Εθνική, και έχει εγκατεστημένη την εφαρμογή ibank Pay μπορεί να μου πει αν μπορεί να μπει.

Έχει εδώ και 1 βδομάδα δεν μπορώ να μπω στο την Android συσκευή μου, και πριν από λίγο δοκίμασα και σ' ένα iPhone (με διαφορετικό τραπεζικό λογαριασμό) και δεν μπαίνει ούτε από εκεί.

Είναι πολύ πρακτική γιατί μπορείς να μεταφέρεις χρήματα χωρίς να χρειάζεται να γνωρίζεις τον τραπεζικό λογαριασμό του παραλήπτη.


Ευχαριστώ.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk



Και εγώ τώρα που δοκίμασα σε iPhone μου κολλάει στο σημείο όπως εσένα. Δεν το είχε προσέξει γιατί έχω καιρό να την χρησιμοποιήσω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον διορθώθηκε το πρόβλημα διοτι εχθές με την αδερφή μου χρησιμοποιήσαμε το ibank Pay και όλα οκ

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Νέο πρόβλημα με την Εθνική:

Στις 22/3 θα έπρεπε να γίνει πλήρης εξόφληση του λογαριασμού της πιστωτικής (Toyota Visa) από το συνδεδεμένο λογαριασμό, όπως γίνεται εδώ και 6 μήνες. Χθες διαπίστωσα ότι δεν έχει γίνει κίνηση πληρωμής και φαίνεται απλήρωτο το ποσό! Ο λογαριασμός έχει σταθερά πάνω από τα διπλάσια χρήματα του ορίου της κάρτας (είναι μισθοδοσίας), άρα δεν παίζει να μην έγινε η πληρωμή λόγω ανεπαρκούς υπολοίπου στο λογαριασμό.

Μιλάω με την εξυπηρέτηση πελατών, όπου με διαβεβαίωσαν ότι δεν βλέπουν συστημικό πρόβλημα με την κάρτα αλλά δεν μπορούσαν να καταλάβουν για ποιο λόγο δεν έγινε η εξόφληση. Μου είπαν να επικοινωνήσω μαζί τους όταν εκδοθεί ο νέος λογαριασμός, ο οποίος θα περιλαμβάνει τις χρεώσεις για τη μη πληρωμή της κάρτας, για να γίνει αντιλογιασμός (δεν έχω αργήσει ποτέ πληρωμή κάρτας).

Οι λογαριασμοί της κάρτας μου βγαίνουν στις 25 του μήνα, και μέχρι τώρα δεν έχει εκδοθεί ο λογαριασμός του Μαρτίου. Άντε 25/3 ήταν αργία, αλλά ούτε τη Δευτέρα 28/3?

Μέχρι πρόσφατα τους κυνηγούσα γιατί περίμενα 2-3 μήνες να μου πιστώσουν πόντους Go4More από συναλλαγές με την πιστωτική, πιο πριν γιατί είχε σταματήσει να λειτουργεί ο υπολογιστής αφορολογήτου στο iBank και την εφαρμογή. Τώρα βλέπω να ανοίγουμε νέο μέτωπο (και στο μεταξύ να πληρώνω χειροκίνητα την κάρτα).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, geoponer said:

Νέο πρόβλημα με την Εθνική:

Στις 22/3 θα έπρεπε να γίνει πλήρης εξόφληση του λογαριασμού της πιστωτικής (Toyota Visa) από το συνδεδεμένο λογαριασμό, όπως γίνεται εδώ και 6 μήνες. Χθες διαπίστωσα ότι δεν έχει γίνει κίνηση πληρωμής και φαίνεται απλήρωτο το ποσό! Ο λογαριασμός έχει σταθερά πάνω από τα διπλάσια χρήματα του ορίου της κάρτας (είναι μισθοδοσίας), άρα δεν παίζει να μην έγινε η πληρωμή λόγω ανεπαρκούς υπολοίπου στο λογαριασμό.

Μιλάω με την εξυπηρέτηση πελατών, όπου με διαβεβαίωσαν ότι δεν βλέπουν συστημικό πρόβλημα με την κάρτα αλλά δεν μπορούσαν να καταλάβουν για ποιο λόγο δεν έγινε η εξόφληση. Μου είπαν να επικοινωνήσω μαζί τους όταν εκδοθεί ο νέος λογαριασμός, ο οποίος θα περιλαμβάνει τις χρεώσεις για τη μη πληρωμή της κάρτας, για να γίνει αντιλογιασμός (δεν έχω αργήσει ποτέ πληρωμή κάρτας).

Οι λογαριασμοί της κάρτας μου βγαίνουν στις 25 του μήνα, και μέχρι τώρα δεν έχει εκδοθεί ο λογαριασμός του Μαρτίου. Άντε 25/3 ήταν αργία, αλλά ούτε τη Δευτέρα 28/3?

Μέχρι πρόσφατα τους κυνηγούσα γιατί περίμενα 2-3 μήνες να μου πιστώσουν πόντους Go4More από συναλλαγές με την πιστωτική, πιο πριν γιατί είχε σταματήσει να λειτουργεί ο υπολογιστής αφορολογήτου στο iBank και την εφαρμογή. Τώρα βλέπω να ανοίγουμε νέο μέτωπο (και στο μεταξύ να πληρώνω χειροκίνητα την κάρτα).

Για ότι χρησιμότητα μπορεί να έχει, σε περίπτωση εκπρόθεσμης εξόφλησης λογαριασμού πιστωτικής σε Alpha, μου είχαν πει τηλεφωνικά ότι εάν πληρωθεί πριν την έκδοση του νέου λογαριασμού δεν βάζουν χρεώσεις μη έγκαιρης εξόφλησης.

Link to comment
Share on other sites

Στην Alpha Bank η αναγραφόμενη ημερομηνία λήξης του λογαριασμού είναι 5 ημερολογιακές μετά την ημερομηνία είσπραξης μέσω πάγιας. Είχε βγει ενημέρωση από την Alpha για την συγκεκριμένη αλλαγή. Στην πράξη κι εμένα δεν με χρέωσαν μια φορά που άργησα μια ημέρα να πληρώσω την Diners.

@geoponer, μήπως στον λογαριασμό σου έχεις πιστώσεις μόνο ακατάσχετων ποσών και δεν μπορούσε η Εθνική να κάνει είσπραξη; Δηλαδή να έτρεξε η πάγια στην ώρα της, αλλά να μην υπήρχε ποσό που να μπορούσε να "κατασχεθεί"; Είναι λίγο περίεργη η νομοθεσία, αλλά είναι έτσι για να προστατεύσει τους πιο οικονομικά εκτεθειμένους.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GraveDigger said:

Στην Alpha Bank η αναγραφόμενη ημερομηνία λήξης του λογαριασμού είναι 5 ημερολογιακές μετά την ημερομηνία είσπραξης μέσω πάγιας. Είχε βγει ενημέρωση από την Alpha για την συγκεκριμένη αλλαγή. Στην πράξη κι εμένα δεν με χρέωσαν μια φορά που άργησα μια ημέρα να πληρώσω την Diners.

@geoponer, μήπως στον λογαριασμό σου έχεις πιστώσεις μόνο ακατάσχετων ποσών και δεν μπορούσε η Εθνική να κάνει είσπραξη; Δηλαδή να έτρεξε η πάγια στην ώρα της, αλλά να μην υπήρχε ποσό που να μπορούσε να "κατασχεθεί"; Είναι λίγο περίεργη η νομοθεσία, αλλά είναι έτσι για να προστατεύσει τους πιο οικονομικά εκτεθειμένους.

Λογικό αυτό που λες αλλά δεν έχω ακατάσχετα ποσά, παρά μόνο τη μισθοδοσία μου στο συγκεκριμένο λογαριασμό που είναι συνδεδεμένος με την πιστωτική. Άσε που δεν έχω καμία άλλη οφειλή.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιο όφελος η αυτόματη εξόφληση;

Sent from my TCL 20 5G


Ναι. Το να μην ασχολείσαι η για κάποιο λόγο ξεχάσεις να πληρωσεις η δε πρόλαβες η τα θες όλα τακτοποιημένα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...