Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

12 ώρες πριν, unwise said:

Μέχρι τώρα είχα σχηματίσει ακριβώς την αντίθετη άποψη για τις πιστωτικές κάρτες πως δηλαδή δεν είναι καλές και να μην τις χρησιμοποιούμε γιατί μετά θα αρχίσουμε να χρωστάμε και για αυτό τις εκδίδουν οι τράπεζες για να κερδίζουν από τους τόκους κ.α. Ότι λένε οι περισσότεροι νομίζω.

Αλλά αυτά που διάβασα εδώ με προβλημάτισαν για αυτό και σας ρώτησα.

Δηλαδή τελικά μπορείς να βγεις κερδισμένος χρησιμοποιώντας πιστωτική κάρτα, απλά θέλει προσοχή γιατί πρέπει να έχεις κατά νου πως τα χρήματα με τα οποία κάνεις αγορές δε τα έχεις αλλά είναι σα να τα δανείζεσαι και σε λίγες μέρες πρέπει να τα επιστρέψεις.

Μάλλον θα κάνω μια δοκιμή να δω.
Σας ευχαριστώ.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 

Πραγματικά η πιστωτική με σωστή χρήση είναι ένα εργαλείο που υπό "κατάλληλες" συνθήκες μπορεί να σου αποφέρει ένα σεβαστό ποσό σαν επιβράβευση.

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2022 at 12:52 ΜΜ, nikos_kallithea said:

Εχει η toyota πιστωτική, πως εκδίδεται εχεις κάποιο λινκ

Ευχαριστώ

Δυστυχώς, δεν μπορείς να την αποκτήσεις online, οπότε πρέπει υποχρεωτικά να πας σε υποκατάστημα της Εθνικής Τράπεζας. Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις εδώ.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, pluss said:

Δεν μπορείς να την αποκτήσεις online. Για περισσότερες πληροφορίες μπες εδώ.

Οk

θα την παραγγελω μαζι το νεο μου yaris👍

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, takpanos said:

Απάτη μου μυρίζει.
Συνεχόμενα email ψαρέματος 198ee75c88740e25df4c11d7a29ee635.jpg2fa5972ea786cd0459ee4eba45d1ecd3.jpg

Χρειάζεται να προβληματιστείς και να το κάνεις θέμα εδώ όταν διαβάζεις τον αποστολέα;

vithadoc.com !!!!

και "Τραπεζική Ασφάλιστρο/Ιδιωτική τραπεζική" !!!

Ελπίζω να μην συνέχισες ....

Link to comment
Share on other sites

Με έχουν ταράξει τις τελευταίες μέρες από πανομοιότυπα mails. Μιλάμε για τουλάχιστον 2 την ημέρα. Έχω λάβει 3 υποτίθεται από την Εθνική , 3 από την apha και 1 από ΕΛΤΑ να πληρώσω 2,13€ για εκτελωνισμό δέματος (δεν έχω παραγγείλει το παραμικρό), που επείγει να γίνει εντός 3 ημερών...

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Mark_K said:

Με έχουν ταράξει τις τελευταίες μέρες από πανομοιότυπα mails. Μιλάμε για τουλάχιστον 2 την ημέρα. Έχω λάβει 3 υποτίθεται από την Εθνική , 3 από την apha και 1 από ΕΛΤΑ να πληρώσω 2,13€ για εκτελωνισμό δέματος (δεν έχω παραγγείλει το παραμικρό), που επείγει να γίνει εντός 3 ημερών...

Sent from my Galaxy S10e
 

Same here, ειδικά στο εταιρικό λαμβάνω τουλάχιστον 2-3 την ημέρα από την "Alphabank". Τα κάνω mark as junk αλλά είναι συνέχεια διαφορετικά τα domains που τα στέλνουν.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα μου ερχονται κ καλα απο την Εθνικη κ μου εχουν πει να τους τα προωθω στο μαιλ τους 

Link to comment
Share on other sites

συμπληρωστε τα στοιχεία (ψεύτικα) & αφήστε τους απατεωνες στην τυχη τους... πάντως υπάρχουν πολλοί κουτοί έξω & πολλοί επιτηδιοι...

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, La_3 said:

συμπληρωστε τα στοιχεία (ψεύτικα) & αφήστε τους απατεωνες στην τυχη τους... πάντως υπάρχουν πολλοί κουτοί έξω & πολλοί επιτηδιοι...

Είναι καλύτερα να μην συμπληρώνετε τίποτα, γιατί αυξάνει την πιθανότητα να στείλουν κι άλλα στην ίδια διεύθυνση. Καλύτερα σβήσιμο και πάμε παρακάτω...

Link to comment
Share on other sites

εγω τα προοθω στην Εθνικη οπως μου ειχαν πει στο τηλεφωνο κ τα σβηνω φυσικα

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην ακολουθήσετε καν τον σύνδεσμο. Εάν το πράξετε καλό θα είναι να τρέξετε το πρόγραμμα antivirus που έχετε για έλεγχο της συσκευής σας διότι υπάρχει το ενδεχόμενο η ιστοσελίδα να έχει προσπαθήσει να φορτώσει malware (κακόβουλο λογισμικό).

Και η τράπεζα θέλει να της προωθήσετε το e-mail ώστε να βρει το url και να πράξει τα δέοντα για να διακόψει την λειτουργία του ώστε να προφυλάξει τους επιπόλαιους πελάτες της.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να κάνουμε μεταφορά από πιστωτική κάρτα σε λογαριασμό άλλης τράπεζας;

Όπως δηλαδή κάνουμε μεταφορά από ένα λογαριασμό σε έναν άλλον, μπορούμε με τον ίδιο τρόπο να μεταφέρουμε ένα ποσό από την πιστωτική κάρτα σε έναν λογαριασμό άλλης τράπεζας;

Και αν γίνεται, ποιο είναι το κόστος που σε χρεώνει η τράπεζα για αυτή την κίνηση;

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να κάνεις. Να πληρώσεις πιστωτική κάρτα μιας τράπεζας από άλλη; Αυτό γίνεται, με κάποια επιβάρυνση. Αν μιλάς για να πάρεις ένα ποσό(να δανειστείς στην ουσία) και να το βάλεις σε λογαριασμό άλλης τράπεζας, δε νομίζω να γίνεται άμεσα. Μόνο αν σηκώσεις από την πιστωτική το ποσό από atm (κάτι που θα έχει μεγαλύτερο επιτόκιο από το να ψωνίσεις με την κάρτα) και να τα βάλεις στην άλλη τράπεζα.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται κανε ανάληψη από ατμ το ποσό και κατέθεσε το στην αλλη τραπεζα.

Τα επιτοκια ειναι μεγαλα και αναφέρονται στο συμβολαιο που υπογραψες ή στο σιτε της τραπεζας σου

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν κάνεις ανάληψη από πιστωτική νομίζω πως εκτός του ότι είναι μεγαλύτερο το επιτόκιο, τρέχει από την ίδια στιγμή και όχι μετά από ένα μήνα πχ όπως με μια αγορά με πιστωτική.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

@unwise όλα όσα σου ανέφεραν είναι σωστά, αλλά έχω να προσθέσω κάτι:

Η Eurobank σου δίνει από το e-banking την δυνατότητα να κάνεις cash advance σε λογαριασμό (από το Νέα Συναλλαγή στις Κατηγορίες συναλλαγών πηγαίνεις Κάρτες και έχει επιλογή Ανάληψη Από Κάρτα), αλλά δεν θα σου το συνιστούσα διότι επιβαρύνεσαι με το επιτόκιο ανάληψης μετρητών από την πρώτη κιόλας ημέρα. Στο e-banking της  Alpha & της Πειραιώς δεν έχω βρει να υπάρχει δυνατότητα cash advance με πίστωση λογαριασμού (για την Εθνική δεν έχω ιδέα), αλλά ίσως μπορούν να το κάνουν από την τηλεφωνική εξυπηρέτηση.

Το καλύτερο θα ήταν να κάνεις φόρτιση στην Revolut με την πιστωτική σου κάρτα και μετά από εκεί να κάνεις μεταφορά σε άλλη τράπεζα 😉 και η συναλλαγή της φόρτισης Revolut φαίνεται σαν αγορά και όχι σαν ανάληψη μετρητών.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ισχύει πλέον,έχει γραφτεί  ότι πλέον το αναγνωρίζουν σαν μεταφορά και όχι σαν αγορά.

Τεσπα ,μια δοκιμή θα μας πείσει.

Παντως είναι λάθος κίνηση να δανειστείς μετρητά απο πιστωτική κάρτα,

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να δανειστείς μετρητά από πιστωτική πήγαινε σε ένα σούπερ μάρκετ my market και στο ταμείο ζητά ανάληψη μετρητών. Δίνεις τη πιστωτική σου κάρτα και τουλάχιστον η eurobank το βλέπει σαν αγορά και όχι σαν ανάληψη. Δε ξέρω τι γίνεται με τις άλλες.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, bill33 said:

Δεν νομίζω ότι ισχύει πλέον,έχει γραφτεί  ότι πλέον το αναγνωρίζουν σαν μεταφορά και όχι σαν αγορά.

Τεσπα ,μια δοκιμή θα μας πείσει.

Παντως είναι λάθος κίνηση να δανειστείς μετρητά απο πιστωτική κάρτα,

Στην Alpha Bank αναγνωρίζεται ως μεταφορά και δεν αποδίδει bonus πόντους, αλλά γενικότερα είναι σαν αγορά οπότε δεν είναι άμεσα απαιτητό το ποσό και δεν επιβαρύνεσαι με το επιτόκιο ανάληψης μετρητών. Αν πληρώσεις την συνολική οφειλή του λογαριασμού πιστωτικής μέχρι την καταληκτική ημερομηνία απαίτησης, τότε δεν επιβαρύνεσαι καθόλου!

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GraveDigger said:

Στην Alpha Bank αναγνωρίζεται ως μεταφορά και δεν αποδίδει bonus πόντους, 

Μεχρι πριν ενα μηνα περιπου οταν φορτιζες την Revolut από κάρτα της Alpha Bank μεσω Curve επαιρνες bonus πόντους . Τωρα το εκοψαν κι αυτο

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2022 at 6:54 ΜΜ, GraveDigger said:

Καλύτερα να μην ακολουθήσετε καν τον σύνδεσμο. Εάν το πράξετε καλό θα είναι να τρέξετε το πρόγραμμα antivirus που έχετε για έλεγχο της συσκευής σας διότι υπάρχει το ενδεχόμενο η ιστοσελίδα να έχει προσπαθήσει να φορτώσει malware (κακόβουλο λογισμικό).

δεν υπαρχει antivirus για linux. 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τη Πέμπτη αίτηση για τη toyota visa της εθνικής, εγκρίθηκε οπότε τη περιμένω σε λίγες μερες.
Η ερωτηση που έχω είναι επειδή πρώτη φορά βγάζω καρτα στην εθνική ειχα μόνο alpha bank bonus, οι πόντοι εδώ μεταφέρονται σε αλλη καρτα αλλού κατόχου; και αν ναι ανανεώνεται η ληξη τους για άλλο ενα χρόνο οπως γίνεται στην alpha που πχ στέλνεις πόντους και στους επιστρέφουν και ανανεώνονται για δύο χρόνια;

Στάλθηκε από το ELE-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...