Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

1 hour ago, boban3 said:

Ψάχνοντας είδα το συγκεκριμένο post...ζήτησες αντιλογίας ετησιας συνδρομης σε όλες αυτές τις κάρτες η είχες και κάποιες από παλιά χωρίς συνδρομή εφ όρου ζωής?

Σχεδόν σε όλες λόγο ετήσιων κινήσεων μπαίνει η ετήσια συνδρομή και άμεσος αφαιρείται αυτόματα εκτός την military club και την dinners (σε αντικατάσταση της dynamic) που είναι -εκτος απροόπτου-εφόρου ζωής δωρεάν

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, boban3 said:

Ρε παιδιά επειδή αυτές οι τράπεζες το μόνο που ξέρουν είναι να χρεώνουν έχει καταφέρει κανείς να κάνει απαλοιφη σε ετησια ανανέωση πιστωτικής κάρτας?

(Παλιά στα πιστώναν μετά από παράπονα)

είναι δυνατόν να χρεώνουν ακόμα και σε τράπεζες με λογαριασμούς μισθοδοσίας?(ξέρω ότι είναι νόμιμο)χρέωση για επανέκδοση χρεωστικης,χρέωση για ετήσιες συνδρομές πιστωτικών και τόκοι 0,01 στις καταθέσεις και 17% στις πιστωτικές...κατά τα άλλα θα ζήταγε ο Μητσοτάκης εξορθολογισμο των χρεώσεων. 

Κάθε χρόνο ζητάω αντιλογισμό. 

Παίρνω τηλέφωνο και μετά με καλεί πίσω μια αρκετά προετοιμασμένη υπάλληλος έτοιμη να μου πει τα υπέροχα προνόμια που μου παρέχει η κάρτα τα πόσα πολλά yellow έχω κερδίσει και ότι η κάρτα που έχω ΠΑΡΕΧΕΙ ΑΤΟΚΕΣ ΔΟΣΕΙΣ οπότε αξίζει και η Συνδρομή της. Με την κατάλληλη αντιμετώπιση κερδίζεις την συνδρομή 😉 

Ξανά του χρόνου η ίδια ιστορία 😛

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, testatos said:

Κάθε χρόνο ζητάω αντιλογισμό. 

Παίρνω τηλέφωνο και μετά με καλεί πίσω μια αρκετά προετοιμασμένη υπάλληλος έτοιμη να μου πει τα υπέροχα προνόμια που μου παρέχει η κάρτα τα πόσα πολλά yellow έχω κερδίσει και ότι η κάρτα που έχω ΠΑΡΕΧΕΙ ΑΤΟΚΕΣ ΔΟΣΕΙΣ οπότε αξίζει και η Συνδρομή της. Με την κατάλληλη αντιμετώπιση κερδίζεις την συνδρομή 😉 

Ξανά του χρόνου η ίδια ιστορία 😛

Εγώ το ζητάω με mail. Σε 20 μέρες επιστρέφουν τη συνδρομή. Σε άλλες 10 μετά την επιστροφή απαντούν και απλά λένε ότι τα επεστρεψαν

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, alfeios said:

Εγώ το ζητάω με mail. Σε 20 μέρες επιστρέφουν τη συνδρομή. Σε άλλες 10 μετά την επιστροφή απαντούν και απλά λένε ότι τα επεστρεψαν

Σε ποια τράπεζα το ζητάς μέσω e-mail?

Link to comment
Share on other sites

Η Eurobank δεν το ψήνει να ξανά βάλει το digital onboarding (τώρα που το χρειάζομαι) ύστερα από την αναβάθμιση των συστημάτων της ΓΓΠΣΔΔ , η εθνική μόλις πήγε 6 νταν σε άφηνε να την χρησιμοποιήσεις 

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2022 at 12:32 ΠΜ, testatos said:

Κάθε χρόνο ζητάω αντιλογισμό. 

Παίρνω τηλέφωνο και μετά με καλεί πίσω μια αρκετά προετοιμασμένη υπάλληλος έτοιμη να μου πει τα υπέροχα προνόμια που μου παρέχει η κάρτα τα πόσα πολλά yellow έχω κερδίσει και ότι η κάρτα που έχω ΠΑΡΕΧΕΙ ΑΤΟΚΕΣ ΔΟΣΕΙΣ οπότε αξίζει και η Συνδρομή της. Με την κατάλληλη αντιμετώπιση κερδίζεις την συνδρομή 😉 

Ξανά του χρόνου η ίδια ιστορία 😛

Στην Πειραιώς οι κλασικές είναι χωρίς συνδρομή αρκεί  να κάνεις τζίρο €2.500 ετησίως. Μήπως δεν πιάνεις τον τζίρο και χρεώνεται αρχικά ετήσια συνδρομή ή έχεις co-branded κάρτα;

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2022 at 8:48 ΠΜ, alfeios said:

Εγώ το ζητάω με mail. Σε 20 μέρες επιστρέφουν τη συνδρομή. Σε άλλες 10 μετά την επιστροφή απαντούν και απλά λένε ότι τα επεστρεψαν

Γεια σας,με ποια δικαιολογια ζητατε την μη καταβολη της ετησιας συνδρομης?

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, VANGSKG said:

Γεια σας,με ποια δικαιολογια ζητατε την μη καταβολη της ετησιας συνδρομης?

 

Αριθμό κάρτας και φωτοαντιγραφο ταυτοτητας

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, VANGSKG said:

Γεια σας,με ποια δικαιολογια ζητατε την μη καταβολη της ετησιας συνδρομης?

 

Λόγω τζίρου, φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, alfeios said:

Αριθμό κάρτας και φωτοαντιγραφο ταυτοτητας

Δικαιολογία εγραψες, δικαιολογητικα διαβασα.

Ναι με το υψος των αγορων της καρτας και την καλη συνεργασια

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Έχω στείλει έγγραφο παράπονο και περιμένω. Αν δεν προβούν σε αντιλογισμο θα ακυρώσω την κάρτα και θα μεταφέρω και τη μισθοδοσία μου να ξεμπερδευω με δαύτους. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, boban3 said:

Έχω στείλει έγγραφο παράπονο και περιμένω. Αν δεν προβούν σε αντιλογισμο θα ακυρώσω την κάρτα και θα μεταφέρω και τη μισθοδοσία μου να ξεμπερδευω με δαύτους. 

Για να δούμε.

Θα πιάσει ?

ΥΓ. Και που θα πας ?

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, GREGORYMO said:

Για να δούμε.

Θα πιάσει ?

ΥΓ. Και που θα πας ?

Η eurobank  δίνει δωρεάν με μισθοδοσία. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, boban3 said:

Έχω στείλει έγγραφο παράπονο και περιμένω. Αν δεν προβούν σε αντιλογισμο θα ακυρώσω την κάρτα και θα μεταφέρω και τη μισθοδοσία μου να ξεμπερδευω με δαύτους. 

Για καλό ή για κακό, ξέρω περίπτωση σε Πειραιώς που αρνήθηκαν αντιλογισμό σε κάρτα που έκανε >5k κάθε χρόνο, και παρ' όλο που ο χρήστης την ακύρωσε.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, minast said:

Για καλό ή για κακό, ξέρω περίπτωση σε Πειραιώς που αρνήθηκαν αντιλογισμό σε κάρτα που έκανε >5k κάθε χρόνο, και παρ' όλο που ο χρήστης την ακύρωσε.

Και εγώ μια από τα ίδια σε κάρτα που την είχα στην κατοχή  μου πάνω από 10 χρόνια με υψηλή κίνηση και κάθε χρόνο αντιλογισμο,βέβαια ήταν μια miles and more και δεν ξέρω αν τους συμφέρει πλέον να διατηρούν χωρίς συνδρομή τέτοιου είδους κάρτες.

13 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Για να δούμε.

Θα πιάσει ?

ΥΓ. Και που θα πας ?

Υπάρχουν αρκετές "ακόμα" λύσεις όπως προαναφέρθηκε με την μισθοδοσία στην eurobank,την masoutis visa αλλά και την ΑΒ της πειρεως που είναι δωρεάν με ετήσιο τζίρο 2500€ αν θυμάμαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Έχω λογαριασμό μισθοδοσίας στη Eurobank και σε μια από τις κάρτες μου χρέωναν ετήσια συνδρομή (30€) και κάθε Γενάρη ζητούσα αντιλογισμό και την πίστωναν.

Πριν από 1-2 χρόνια διαπίστωσα ότι χρεώθηκαν οι συνδρομές για 2 χρονιές και πληρώθηκαν χωρίς να το πάρω είδηση. Τους εξήγησα το θέμα και μου πίστωσαν 60€ στην κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, elpatronzak said:

Και εγώ μια από τα ίδια σε κάρτα που την είχα στην κατοχή  μου πάνω από 10 χρόνια με υψηλή κίνηση και κάθε χρόνο αντιλογισμο,βέβαια ήταν μια miles and more και δεν ξέρω αν τους συμφέρει πλέον να διατηρούν χωρίς συνδρομή τέτοιου είδους κάρτες.

Υπάρχουν αρκετές "ακόμα" λύσεις όπως προαναφέρθηκε με την μισθοδοσία στην eurobank,την masoutis visa αλλά και την ΑΒ της πειρεως που είναι δωρεάν με ετήσιο τζίρο 2500€ αν θυμάμαι καλά

Για νέες αιτήσεις masoutis Visa υπάρχει ετήσια συνδρομή €30,00 (§ Ι.1.1.6)

Στην AB Plus Mastercard η ετήσια συνδρομή αντιλογίζεται με ετήσιο τζίρο €2.000 (δες "Χαρακτηριστικά")

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ερώτηση αναμένοντας τη διαπραγμάτευση. Έχει κανείς ιδέα για τον αποταμιευτικο λογαριασμό Εθνικη Παίδων. Από αυτά που διάβασα μπορείς να συνδέσεις πιστωτικη χωρίς συνδρομή με επιβράβευση 1% στο σύνολο των αγορών. Ξέρει κανείς αν παράλληλα ισχύει και το πρόγραμμα ανταμοιβής go4more της υφιστάμενης πιστωτικής?

Ουτως η άλλως έχω αποταμιευτικο για τα παιδιά. Ίσως αυτό με συμφέρει καλύτερα...στα 10.000 π.χ. αγορές δίνει 100 ευρώ στο λογαριασμό του παιδιού. 

Που είναι η φάκα ψάχνω?

Edited by boban3
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, boban3 said:

Ουτως η άλλως έχω αποταμιευτικο για τα παιδιά.

Ποιο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Bayern4 said:

Ποιο έχεις;

Της Πειραιώς το αξίζει,αλλά πλέον η απόδοση τόκου έχει πέσει στο 0,10.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Ξερει κανεις τι γινεται με τις καρτες της alpha bank? Πριν ενα μηνα παρελαβα την Aegean Bonus Visa ως ανανεωση της προηγουμενης.
Ξαφνικα σημερα λαμβανω email απ την τραπεζα οτι εκδωθηκε η νεα καρτα με αλλο αριθμο αλλα με ιδιο pin.

Πως γινεται αυτο αφου πριν ενα μηνα ενεργοποιησα την καρτα που ληγει ξανα το 2026;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Vangelakis4 said:

Καλησπερα σε ολους. Ξερει κανεις τι γινεται με τις καρτες της alpha bank? Πριν ενα μηνα παρελαβα την Aegean Bonus Visa ως ανανεωση της προηγουμενης.
Ξαφνικα σημερα λαμβανω email απ την τραπεζα οτι εκδωθηκε η νεα καρτα με αλλο αριθμο αλλα με ιδιο pin.

Πως γινεται αυτο αφου πριν ενα μηνα ενεργοποιησα την καρτα που ληγει ξανα το 2026;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μίλα με την τράπεζα, μπορεί να εντόπισαν κάποια περίεργη δραστηριότητα και να την επανέκδωσαν για λόγους ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2022 at 10:18 ΜΜ, GraveDigger said:

Για νέες αιτήσεις masoutis Visa υπάρχει ετήσια συνδρομή €30,00 (§ Ι.1.1.6)

Στην AB Plus Mastercard η ετήσια συνδρομή αντιλογίζεται με ετήσιο τζίρο €2.000 (δες "Χαρακτηριστικά")

Έπεσε και αυτό το "κάστρο"😂, βλέπω σιγά σιγά να τελειώνει και η δωρεάν συνδρομή με ετήσιους τζίρους γενικά. Ευτυχώς τις έχουμε πριν την αλλαγή των όρων!!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Vangelakis4 said:

Καλησπερα σε ολους. Ξερει κανεις τι γινεται με τις καρτες της alpha bank? Πριν ενα μηνα παρελαβα την Aegean Bonus Visa ως ανανεωση της προηγουμενης.
Ξαφνικα σημερα λαμβανω email απ την τραπεζα οτι εκδωθηκε η νεα καρτα με αλλο αριθμο αλλα με ιδιο pin.

Πως γινεται αυτο αφου πριν ενα μηνα ενεργοποιησα την καρτα που ληγει ξανα το 2026;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μήπως στην αναβάθμισαν μόνοι τους και θα σου στείλουν κάποια από τις νέες Aegean κάρτες;

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...