Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

1 hour ago, doganos said:

ΜΙα απορια. Εκανα παραγγελια και ΠΡΟπληρωσα ενα προιον απο Κωτσο που ενω ελεγε οτι ειανι διαθεσιμο, δεν ειναι τελικα. Μπορω να παρω εγω, την τραπεζα και να τους πω να ακυρωσουν την συναλλαγη; Ο κωτσος μου λεει 10-15 μερες επιστροφη χρηματων..

 

Με πιστωτικη πληρωθηκε

Της τράπεζας είναι πιο χρονοβόρο, και θα δημιουργήσεις επιπλέον πρόβλημα όταν ο Κωτσόβολος σου γυρίσει τα χρήματα. Υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, kosmous said:

και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω τι χάνει η τράπεζα με την αυτόματη πληρωμή και θέλει να με αναγκάσει να πληρώνω χειροκίνητα.

 

Αυτήν την απορία έχω κι εγώ. Όπως και το γιατί συχνά δεν επιβραβεύονται με πόντους οι διαδικτυακές αγορές, παρά μόνο οι αγορές από φυσικά καταστήματα.

Τα ίδια χρήματα στην ίδια επιχείρηση δίνεις στην τελική, χωρίς να ρισκάρεις με φυσική παρουσία σε ένα κατάστημα με κόσμο.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, minast said:

Της τράπεζας είναι πιο χρονοβόρο, και θα δημιουργήσεις επιπλέον πρόβλημα όταν ο Κωτσόβολος σου γυρίσει τα χρήματα. Υπομονή.

Οκ ευχαριστω. Αλλα στον Κωτσοβολο, αν κανει καποιος ενα προιον με δοσεις αγορα, και ακυρωση, λεει η επιστροφη χρηματων γινεται και αυτη με δοσεις.... ειναι λογικο αυτο;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, doganos said:

Οκ ευχαριστω. Αλλα στον Κωτσοβολο, αν κανει καποιος ενα προιον με δοσεις αγορα, και ακυρωση, λεει η επιστροφη χρηματων γινεται και αυτη με δοσεις.... ειναι λογικο αυτο;

Λογικο ξελογικο αυτη ειναι η διαδικασία.

Και δεν ειναι επιστροφη ακριβώς γιατι δεν σου εχουν παρει καποια χρηματα, απλα καθε μηνα θα βλεπεις 100€ αναλυψη, 100€ αντιλογισμος.

Το μονο προβλημα ειναι στο πραγματικο διαθεσιμο της καρτας σου, που θα είναι μειωμένο όσο και τα σύνολο της αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nikos_kallithea said:

Λογικο ξελογικο αυτη ειναι η διαδικασία.

Και δεν ειναι επιστροφη ακριβώς γιατι δεν σου εχουν παρει καποια χρηματα, απλα καθε μηνα θα βλεπεις 100€ αναλυψη, 100€ αντιλογισμος.

Το μονο προβλημα ειναι στο πραγματικο διαθεσιμο της καρτας σου, που θα είναι μειωμένο όσο και τα σύνολο της αγοράς.

 

Προσωπικα, πληρωσα ευτυχως ολο το ποσο και θα επιστραφει ολο, αλλα αυτο στο τελος που αναφερεις ειναι προβλημα για καποιον που ειχε κανει δοσεις... 

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, doganos said:

Προσωπικα, πληρωσα ευτυχως ολο το ποσο και θα επιστραφει ολο, αλλα αυτο στο τελος που αναφερεις ειναι προβλημα για καποιον που ειχε κανει δοσεις... 

Για αυτή την περίπτωση, ζητάς "ωρίμανση δόσεων", αλλά δεν το κάνουν όλες οι τράπεζες (εύκολα).

Link to comment
Share on other sites

Για αυτή την περίπτωση, ζητάς "ωρίμανση δόσεων", αλλά δεν το κάνουν όλες οι τράπεζες (εύκολα).
η alpha απλά δεν το κάνει, ούτε εύκολα ούτε δύσκολα

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2022 at 10:08 ΠΜ, geoponer said:

Αυτήν την απορία έχω κι εγώ. Όπως και το γιατί συχνά δεν επιβραβεύονται με πόντους οι διαδικτυακές αγορές, παρά μόνο οι αγορές από φυσικά καταστήματα.

Τα ίδια χρήματα στην ίδια επιχείρηση δίνεις στην τελική, χωρίς να ρισκάρεις με φυσική παρουσία σε ένα κατάστημα με κόσμο.

Είναι απόφαση των εμπόρων-επιχειρήσεων. Στις αγορές στα φυσικά καταστήματα πρέπει να περνάνε τις κάρτες από συγκεκριμένο POS για να γίνει η επιβράβευση και πιθανόν να συμμετέχουν με περισσότερες από μια τράπεζες σε προγράμματα επιβράβευσης. Για το e-POS συνήθως έχουν συμφωνία με μία μόνο τράπεζα και η σύμβαση δεν προβλέπει επιβράβευση. Στα προγράμματα επιβράβευσης ο έμπορος επιβαρύνεται συνήθως με όλο το ποσό το οποίο θα κερδίσει ο καταναλωτής, οπότε διαλέγει ο έμπορος με τι ποσοστό επιβράβευσης θα προσελκύσει πελάτες και με ποιο τρόπο.

On 20/1/2022 at 3:40 ΜΜ, minast said:

Για αυτή την περίπτωση, ζητάς "ωρίμανση δόσεων", αλλά δεν το κάνουν όλες οι τράπεζες (εύκολα).

Για να το κάνει η κάθε τράπεζα θα πρέπει η συναλλαγή να είχε περαστεί από τον έμπορο σε δικό της POS. Δεν μπορεί η Alpha να προχωρήσει σε ωρίμανση δόσεων που προέρχονται από οποιαδήποτε άλλη τράπεζα.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ενώσω στη πιστωτική μου της Eurobank το λογαριασμό μισθοδοσίας να μπορώ να σηκώνω λεφτά από εκεί;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα ναι. Μπες από υπολογιστή ή κινητό μέσω browser στο e-banking, διάλεξε από πάνω δεξιά το προφίλ σου > ρυθμίσεις > συνδεδεμένοι λογαριασμοί. Από το μενού θα πρέπει να εμφανίζει την πιστωτική σου. 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, hlias74 said:

εχθές στο ebanking της eurobank μου ηρθε μυνημα ότι απο 7/2 σταματάει το wallet της Εurobank, και λέει ότι χρησιμοποιήστε το google pay.μάλλων το έχουν καταλάβει και αυτοί,ότι τα πορτοφόλια τους ειναι άχρηστα.

Ξεφτίλα.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, hlias74 said:

εχθές στο ebanking της eurobank μου ηρθε μυνημα ότι απο 7/2 σταματάει το wallet της Εurobank, και λέει ότι χρησιμοποιήστε το google pay.μάλλων το έχουν καταλάβει και αυτοί,ότι τα πορτοφόλια τους ειναι άχρηστα.

Κι η Πειραιώς ανένδοτη στο δικό της wallet. 

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

Κι η Πειραιώς ανενένδοτη στο δικό της wallet. 
Ναι ρε φιλε αν είναι δυνατόν έως πότε θα περιμένουμε για gpay
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, DjTony said:

Μπορώ να ενώσω στη πιστωτική μου της Eurobank το λογαριασμό μισθοδοσίας να μπορώ να σηκώνω λεφτά από εκεί;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Αυτό γίνεται και σε άλλες τράπεζες;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, katsiletra said:

Αυτό γίνεται και σε άλλες τράπεζες;

Ρωτάει δεν λέει οτι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, nikos_kallithea said:

Ρωτάει δεν λέει οτι γίνεται

Κι εγώ ερώτηση κάνω αν κατάλαβες. 

Σε παρακάτω απάντηση λέει ότι γίνεται. 

Οι εξυπνάδες πάντα περισσεύουν. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, paanos said:

Πιθανότατα ναι. Μπες από υπολογιστή ή κινητό μέσω browser στο e-banking, διάλεξε από πάνω δεξιά το προφίλ σου > ρυθμίσεις > συνδεδεμένοι λογαριασμοί. Από το μενού θα πρέπει να εμφανίζει την πιστωτική σου. 

Μονο τις χρεωστικες εμφανιζει εκει

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, hlias74 said:

εχθές στο ebanking της eurobank μου ηρθε μυνημα ότι απο 7/2 σταματάει το wallet της Εurobank, και λέει ότι χρησιμοποιήστε το google pay.μάλλων το έχουν καταλάβει και αυτοί,ότι τα πορτοφόλια τους ειναι άχρηστα.

Λογικό μου ακούγεται  Δεν έχει νόημα να συντηρούν το wallet (χρονοβόρο και με κόστος, χωριά το ρίσκο για hacking) από τη στιγμή που πληρώνουν ήδη προμήθεια για το Google Pay που κάνει την ίδια δουλειά, και μάλλον καλύτερα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ενώσω στη πιστωτική μου της Eurobank το λογαριασμό μισθοδοσίας να μπορώ να σηκώνω λεφτά από εκεί;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Καλημέρα παιδιά. Βλέπω ότι και την Πειραιώς υπάρχει η επιλογή για σύνδεση της πιστωτικής στην καρτέλα των συνδεδεμένων προϊόντων της χρεωστικής κάρτας. Δεν έχω καταλάβει, που θα εξυπηρετούσε αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Βλέπω ότι και την Πειραιώς υπάρχει η επιλογή για σύνδεση της πιστωτικής στην καρτέλα των συνδεδεμένων προϊόντων της χρεωστικής κάρτας. Δεν έχω καταλάβει, που θα εξυπηρετούσε αυτό?
Σηκώνεις χρήματα απο τη μισθοδοσία με μια κάρτα. Δηλαδή κουβαλάς τη πιστωτική πάνω, κάνεις αγορές κάνεις και αναλήψεις. Σε διαφορετική περίπτωση θα έπρεπε να έχεις 2 κάρτες μαζί σου συνέχεια. Μετά από επικοινωνία μου με την Eurobank μου είπαν θέλει επίσκεψη σε καταστημα για να ενώσω τη πιστωτική μου με τη μισθοδοσία. Οπότε άκυρο, δεν υπάρχει χρόνος για επίσκεψη σε καταστημα.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.
Έβαλα τα τέλη κυκλοφορίας 12 άτοκες στις 27 Δεκεμβρίου του 21.
Πότε πρέπει να πληρωθεί η πρώτη δόση?
Δεν το αναγράφει πουθενά στο ebanking.

My S20 Fe 5g is Awesome

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, drivth said:

Καλημέρα παιδιά. Βλέπω ότι και την Πειραιώς υπάρχει η επιλογή για σύνδεση της πιστωτικής στην καρτέλα των συνδεδεμένων προϊόντων της χρεωστικής κάρτας. Δεν έχω καταλάβει, που θα εξυπηρετούσε αυτό?

Η σύνδεση της πιστωτικής κάρτας δεν λειτουργεί σε όλες τις τράπεζες με τον ίδιο τρόπο. Όσον αφορά την Τράπεζα Πειραιώς, λειτουργεί ως εξής (σύμφωνα με την περιγραφή που υπάρχει στο internet banking):

"Επιλέγοντας τη σύνδεση των πιστωτικών σας καρτών (έως 4) με τη χρεωστική σας κάρτα, μπορείτε να πληρώνετε τους μηνιαίους λογαριασμούς τους στα ΑΤΜ Πειραιώς, απλά μεταφέροντας το ποσό επιλογής σας από τους συνδεδεμένους καταθετικούς λογαριασμούς σας."

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, johnnyman25 said:

Καλησπέρα παιδιά.
Έβαλα τα τέλη κυκλοφορίας 12 άτοκες στις 27 Δεκεμβρίου του 21.
Πότε πρέπει να πληρωθεί η πρώτη δόση?
Δεν το αναγράφει πουθενά στο ebanking.

My S20 Fe 5g is Awesome
 

Για να πληρωθεί η πρώτη δόση απαιτείται να βγεί ο πρώτος λογαριασμός που θα την περιέχει. 

20 μέρες μετά τον πρώτο λογαριασμό πρέπει να πληρωθεί.

Ο λογαριασμός μπορεί να βγήκε στις 28 Δεκεμβριου , αλλά μπορεί να βγεί και μέχρι 27 Ιανουαρίου. Απλά κοίτα πότε βγήκε ο προηγούμενος.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη δόση συνήθως χρεώνεται μια η δυο ημέρες μετά την αγορά η τη χρέωση. Από εκεί και μετά όπως ειπώθηκε, είναι θέμα ποτε βγαίνει ο λογαριασμός. Συνήθως υπάρχει ένα διάστημα περίπου 15 ημερών από την έκδοση για την πληρωμή της δόσης η του λογαριασμού γενικότερα χωρίς ποινή τόκων.

Link to comment
Share on other sites



Για να πληρωθεί η πρώτη δόση απαιτείται να βγεί ο πρώτος λογαριασμός που θα την περιέχει. 
20 μέρες μετά τον πρώτο λογαριασμό πρέπει να πληρωθεί.
Ο λογαριασμός μπορεί να βγήκε στις 28 Δεκεμβριου , αλλά μπορεί να βγεί και μέχρι 27 Ιανουαρίου. Απλά κοίτα πότε βγήκε ο προηγούμενος.


Όταν λες ο προηγούμενος?
Δεν φαίνεται κάπου κάτι.

My S20 Fe 5g is Awesome

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...