Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δεν εχει πιστωτική η  revolut.Μονο χρεωστικές.
ΟΚ λάθος αβλεψιας και ευχάριστω που το διορθώσες....

εννοούσα την χρεωστική κάρτα μιας χρήσης που έχει η ρεβολουτ

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, zerokill said:


Οι πόντοι περάστικαν κανονικά λίγες μέρες μετα.
Στο app αν κάνω πληρωμή δέν περνάνε;
Μονό μέσω cosmote.gr?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σύμφωνα με τους όρους, επιβραβεύονται μόνο οι αγορές στα καταστήματα Cosmote, όχι οι ανανεώσεις χρόνου και οι εξοφλήσεις λογαριασμών. 

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τους όρους, επιβραβεύονται μόνο οι αγορές στα καταστήματα Cosmote, όχι οι ανανεώσεις χρόνου και οι εξοφλήσεις λογαριασμών. 

92901694766f39f9c6dfa425949c8414.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να πω μακριά από την Πειραιώς για πιστωτικη,από συναλλαγή που έγινε τον Σεπτέμβριο στην Insurance Market μου αποδέσμευσαν τα λεφτά και η εταιρεία τα ζήτησε 24/12/21 ενω ειχα ακυρώσει το συμβολαιο με αποτέλεσμα να τρέχω να ακυρώνω την κάρτα μου χριστουγεννιάτικα. Και το επικό είναι ότι επειδή έδωσα έγκριση να χρεωθεί η κάρτα σημαινει ότι ο έμπορος μπορεί να τραβήξει όποτε θέλει τα λεφτά. Χειρότερη και από την εθνικη έγινε, μακριά.

Έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής  και βλέπουμε.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Εγώ έχω να πω μακριά από την Πειραιώς για πιστωτικη,από συναλλαγή που έγινε τον Σεπτέμβριο στην Insurance Market μου αποδέσμευσαν τα λεφτά και η εταιρεία τα ζήτησε 24/12/21 ενω ειχα ακυρώσει το συμβολαιο με αποτέλεσμα να τρέχω να ακυρώνω την κάρτα μου χριστουγεννιάτικα. Και το επικό είναι ότι επειδή έδωσα έγκριση να χρεωθεί η κάρτα σημαινει ότι ο έμπορος μπορεί να τραβήξει όποτε θέλει τα λεφτά. Χειρότερη και από την εθνικη έγινε, μακριά.

Έκανα αμφισβήτηση συναλλαγής  και βλέπουμε.

Δεν φταίει η Πειραιώς σ αυτό. Η ασφαλιστική είχε ευθύνη να σου επιστρέψει τα χρήματα. Άλλωστε κι εσύ έδωσες την έγκριση. Σ' όποια τράπεζα να έκανες συναλλαγή το ίδιο θα γινόταν. Η ακύρωση της κάρτας δεν σημαίνει και ακύρωση της συναλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

Ορθώς η Πειραιώς σου είπε να κάνεις ακύρωση της κάρτας ώστε να γίνει αντιλογισμός του ποσού διότι η συναλλαγή χαρακτηρίζεται ως "late presentment" και αν η Insurance Market ζητήσει ξανά το ποσό θα πάρει τα @@ της. Άδικα κατηγορείς την τράπεζα εν προκειμένω.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, GraveDigger said:

Ορθώς η Πειραιώς σου είπε να κάνεις ακύρωση της κάρτας ώστε να γίνει αντιλογισμός του ποσού διότι η συναλλαγή χαρακτηρίζεται ως "late presentment" και αν η Insurance Market ζητήσει ξανά το ποσό θα πάρει τα @@ της. Άδικα κατηγορείς την τράπεζα εν προκειμένω.

Θα μου επιτρέψεις να το διαφωνήσω, διότι η insurance market πήρε το ποσό και μου επέστρεψε τα χρήματα και αυτό με χίλια ζόρια.

1 ώρα πριν, katsiletra said:

Δεν φταίει η Πειραιώς σ αυτό. Η ασφαλιστική είχε ευθύνη να σου επιστρέψει τα χρήματα. Άλλωστε κι εσύ έδωσες την έγκριση. Σ' όποια τράπεζα να έκανες συναλλαγή το ίδιο θα γινόταν. Η ακύρωση της κάρτας δεν σημαίνει και ακύρωση της συναλλαγής.

Εγώ την έδωσα μια φορά και αποδέσμευσε τα χρήματα η τράπεζα και τα ξαναπήρε μετά από δυο μήνες.

Δεν δίνεται για πάντα η έγκριση,ειδάλλως ας αναγράφεται στους όρους χρήσης της καρτας.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις καταλάβει τίποτα! Η αποδέσμευση φαίνεται πως δεν έγινε από την Insurance Market, αλλά επειδή συμπληρώθηκαν οι προκαθορισμένες ημέρες και δεν ζητήθηκε μέχρι τότε το ποσό το αποδέσμευσε αυτόματα η Πειραιώς (μάλλον στις 25 ημερολογιακές πρέπει να είχε γίνει η αποδέσμευση)

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, GraveDigger said:

Δεν έχεις καταλάβει τίποτα! Η αποδέσμευση φαίνεται πως δεν έγινε από την Insurance Market, αλλά επειδή συμπληρώθηκαν οι προκαθορισμένες ημέρες και δεν ζητήθηκε μέχρι τότε το ποσό το αποδέσμευσε αυτόματα η Πειραιώς (μάλλον στις 25 ημερολογιακές πρέπει να είχε γίνει η αποδέσμευση)

Εν τελεί ήταν λάθος υπαλλήλου που δεν μου επέστρεψαν τα χρήματα ενώ δεν έγινε και η χρέωση. Ήταν θέμα του εμπόρου αλλά το βασικότερο ήταν ότι η τράπεζα έπρεπε να μην προχωρήσει σε χρέωση διότι μια φορά τα τράβηξε και τα άφησε. Γενικα η Πειραιώς με απογοήτευσε,θεωρω ότι ήταν λάθος. Το μόνο που κατάφερα ήταν να ακυρωθεί η κάρτα μου και έως εκεί.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, GraveDigger said:

Ορθώς η Πειραιώς σου είπε να κάνεις ακύρωση της κάρτας ώστε να γίνει αντιλογισμός του ποσού διότι η συναλλαγή χαρακτηρίζεται ως "late presentment" και αν η Insurance Market ζητήσει ξανά το ποσό θα πάρει τα @@ της. Άδικα κατηγορείς την τράπεζα εν προκειμένω.

Εύχομαι να μην σου τύχει, να ακυρώνεις χριστουγεννιάτικα την κάρτα ενώ εχεις ακυρώσει την ασφάλεια από 13/9 ενώ αποδεσμεύτηκαν τα χρήματα και θυμάται ο έμπορος να σε χρεώσει 24/12.
Όσο για την Πειραιώς,την θεωρώ ανίκανη να προστατεύσει τον πελατη διότι μετά από δυο μήνες έπρεπε να μην κάνει καν την χρέωση ή έστω να ζητήσει έγκριση όταν αποδεσμεύει μια φορά τα χρήματα. Όσο για την Insurance Market, η ζημιά έγινε με συγκεκριμένη ασφάλεια, διότι το καλοκαίρι που έκανα ξανά τη διαδικασία όλα ήταν σωστά.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εν τελεί ήταν λάθος υπαλλήλου που δεν μου επέστρεψαν τα χρήματα ενώ δεν έγινε και η χρέωση. Ήταν θέμα του εμπόρου αλλά το βασικότερο ήταν ότι η τράπεζα έπρεπε να μην προχωρήσει σε χρέωση διότι μια φορά τα τράβηξε και τα άφησε. Γενικα η Πειραιώς με απογοήτευσε,θεωρω ότι ήταν λάθος. Το μόνο που κατάφερα ήταν να ακυρωθεί η κάρτα μου και έως εκεί.
Εγώ βλέπω πως η τράπεζα ήταν εντάξει και έφταιγε ο έμπορος και κατ επέκταση εσύ που ακυρώσεις τη κάρτα.
Έπρεπε να είχες υπομονή και αφού δεν είχες ταλαιπωρηθηκες
Link to comment
Share on other sites

Γενικά, όταν έχουμε βάλει πάγια εντολή πληρωμής με κάρτα (ΟΧΙ με λογαριασμό), όπως για παράδειγμα στη ΔΕΗ, ξέρει κανείς πώς μπορούμε να την ακυρώσουμε?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, geoponer said:

Γενικά, όταν έχουμε βάλει πάγια εντολή πληρωμής με κάρτα (ΟΧΙ με λογαριασμό), όπως για παράδειγμα στη ΔΕΗ, ξέρει κανείς πώς μπορούμε να την ακυρώσουμε?

ανάλογα πως την ενεργοποίησες.

π.χ. στην Εθνική αν την έχεις ενεργοποιήσει από το e-banking θα την απενεργοποιήσεις από το ebanking

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια χρεωστική στην Πειραιώς που δεν την χρησιμοποιω (αφού έχω πιστωτική Πειραιώς) και η οποία λήγει τον Απρίλιο.

Ελεγα, άντε τώρα να τρέχεις να ζητάς ΜΗ ανανέωση και αυτοί (και καλά) να στην έχουν εκδοσει ΝΕΑ.

Σήμερα, όμως ήρθε sms από την τράπεζα από η χρεωστική λήγει και κάντε μια συναλλαγή έως τάδε ημερομηνία για να ανανεώθει αυτόματα !!!!

Έχει τύχει σε άλλον ?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, thodoris85 said:

ανάλογα πως την ενεργοποίησες.

π.χ. στην Εθνική αν την έχεις ενεργοποιήσει από το e-banking θα την απενεργοποιήσεις από το ebanking

Δεν έχω βρει τρόπο να ενεργοποιήσω πάγια εντολή με πιστωτική κάρτα μέσω του e-banking, όντως γίνεται;

Εγώ την ενεργοποίησα μέσα από το λογαριασμό μου στη ΔΕΗ (ebill), αλλά ρωτούσα γενικότερα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, geoponer said:

Δεν έχω βρει τρόπο να ενεργοποιήσω πάγια εντολή με πιστωτική κάρτα μέσω του e-banking, όντως γίνεται;

Εγώ την ενεργοποίησα μέσα από το λογαριασμό μου στη ΔΕΗ (ebill), αλλά ρωτούσα γενικότερα.

Με τον παραπάνω τρόπο που περιέγραψα έκανα ακύρωση πάγιας εντολής ΧΡΕΩΣΤΙΚΗΣ κάρτας από το ebanking της Εθνικής. Η διαφορά με εσένα είναι ότι την είχα ενεργοποιήσει από το ebanking.

Δεδομένου ότι την πάγια εντολή την έχεις ενεργοποιήσει από το ebill της ΔΕΗ, τότε την ακύρωση θα την κάνεις από το ebill.

Link to comment
Share on other sites

On 17/1/2022 at 10:28 ΜΜ, Nikolas14 said:

Εύχομαι να μην σου τύχει, να ακυρώνεις χριστουγεννιάτικα την κάρτα ενώ εχεις ακυρώσει την ασφάλεια από 13/9 ενώ αποδεσμεύτηκαν τα χρήματα και θυμάται ο έμπορος να σε χρεώσει 24/12.
Όσο για την Πειραιώς,την θεωρώ ανίκανη να προστατεύσει τον πελατη διότι μετά από δυο μήνες έπρεπε να μην κάνει καν την χρέωση ή έστω να ζητήσει έγκριση όταν αποδεσμεύει μια φορά τα χρήματα. Όσο για την Insurance Market, η ζημιά έγινε με συγκεκριμένη ασφάλεια, διότι το καλοκαίρι που έκανα ξανά τη διαδικασία όλα ήταν σωστά.

Μην τα μπερδεύεις, δεν χρεώνει η τράπεζα την κάρτα σου, ο έμπορος χρεώνει. Είναι άσχετο ποιας τράπεζας είναι η κάρτα, δεν αλλάζει τίποτα, ελληνική ή ξένη. Οι μόνες χρεώσεις που κάνει μια τράπεζα στην κάρτα σου είναι ανανέωση συνδρομής, τέλος αντικατάστασης, χρέωση ασφάλειας κάρτας. Η τράπεζα δεν έχει δικαίωμα να αρνηθεί συναλλαγή (εκτός από κάποιες flagged ως ύποπτες, εξειδικευμένη περίπτωση, κυρίως από χώρες εξωτερικού), εσένα η διαφορά σου είναι με τον έμπορο, όχι με την τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωνα με την χρεωστική την elpedison και έπαιρνα επιστροφή 3% , τον Νοέμβρη δήλωσα στο σάιτ της elpedison να εξοφλείται αυτόματα με την συγκεκριμένη χρεωστική ο λογαριασμός και βλέπω πως πληρώθηκε στις 20 Δεκέμβρη ο λογαριασμός αλλά επιστροφή δεν μου έγινε , φταίει που το ρύθμισα να πληρώνεται αυτόματα ;

Edited by kosmous
Link to comment
Share on other sites

Οι οικιακοί πελάτες ELPEDISON, απολαμβάνουν πλέον επιστροφή 3% της συνολικής αξίας του λογαριασμού τους**, πληρώνοντας με κάρτες Eurobank €πιστροφή στα σημεία εξυπηρέτησης ELPEDISON ή στο www.elpedison.gr

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα €πιστροφή κάντε κλικ εδώ.
 
Καλέστε τώρα στο 18128 και κερδίστε!

Πάντα δίπλα σας, στο καλύτερο πρόγραμμα επιβράβευσης, με όλη μας την ενέργεια!


*Εξαιρούνται οι πάγιες εντολές
**Ισχύει για την εξόφληση λογαριασμών έως 500€
Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρώσω πως αν θέλεις να έχεις πάγια εντολή στην elpedison μπορείς να βάλεις την κάρτα Yes Visa που έχει 2% επιβράβευση μόνο για τις πάγιες εντολές elpedison: https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/kartes/pistotikes-kartes/yes-visa

Πληρώνετε λιγότερο για ηλεκτρικό ρεύμα

Έχετε 2% κέρδος στον λογαριασμό ηλεκτρικού ρεύματος της εταιρείας ενέργειας ELPEDISON. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να τον εξοφλείτε με πάγια εντολή στην πιστωτική κάρτα σας YES Visa.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ , δεν έχω yes , κρίμα και ο λογαριασμός του Δεκεμβρίου ήταν 250€ .

Θα πρέπει να πληρώνω χειροκίνητα πριν την λήξη , αλλά και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω τι χάνει η τράπεζα με την αυτόματη πληρωμή και θέλει να με αναγκάσει να πληρώνω χειροκίνητα.

 

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα έχει να κάνει με τον τρόπο που δρομολογούνται οι συναλλαγές.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΙα απορια. Εκανα παραγγελια και ΠΡΟπληρωσα ενα προιον απο Κωτσο που ενω ελεγε οτι ειανι διαθεσιμο, δεν ειναι τελικα. Μπορω να παρω εγω, την τραπεζα και να τους πω να ακυρωσουν την συναλλαγη; Ο κωτσος μου λεει 10-15 μερες επιστροφη χρηματων..

 

Με πιστωτικη πληρωθηκε

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, doganos said:

ΜΙα απορια. Εκανα παραγγελια και ΠΡΟπληρωσα ενα προιον απο Κωτσο που ενω ελεγε οτι ειανι διαθεσιμο, δεν ειναι τελικα. Μπορω να παρω εγω, την τραπεζα και να τους πω να ακυρωσουν την συναλλαγη; Ο κωτσος μου λεει 10-15 μερες επιστροφη χρηματων..

 

Με πιστωτικη πληρωθηκε

Νομίζω θα πρέπει να περιμένεις τον Κωτσόβολο για την επιστροφή,από την στιγμή που έγινε η συναλλαγή χωρίς να κάνεις αμέσως αμφισβήτηση δεν γίνετε άλλο μέσω τραπέζης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...