Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

μου βγάζει αυτό είναι λογικό η κάνω κάτι λαθος;344ac3452accf1e6300070c64bbc0017.jpgc1ccf357426cf99d42edb2d725596484.jpg

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Είναι OK φίλε.
Link to comment
Share on other sites

 

On 1/1/2022 at 12:58 ΠΜ, paanos said:
On 31/12/2021 at 8:39 ΜΜ, dimitris15 said:

Πηγα να πληρωσω με eurobank wallet στα Marks and Spencer στο cosmos της θεσσαλονικης και ενω εβλεπε την καρτα ελεγε λαθος pin δεν εει το ιδιο pin με την φυσικη καρτα?

Σε εμένα όσες φορές έχει εμφανίσει στο μηχάνημα ερώτηση για PIN απλά πατάω το πράσινο, είτε με Apple Pay είτε με Eurobank Wallet. 

Πάντως με το Google Pay δεν εμφανίζει πρόβλημα στις συναλλαγές που γίνονται με τα ενσύρματα PIN-pads (1000SE) της Verifone για τα παλιά POS. spacer.png

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα pin pads δεν χρησιμοποιούνται μονο για να δέχονται τα παλιά τερματικά ανέπαφες πληρωμές, είναι απλά για να μην μεταφέρει ο ταμίας το τερματικό συνεχώς. Αυτά διαβιβάζουν την πληρωμή, η οποία δεν διαφέρει σε τίποτα από μια πληρωμή με ανέπαφη κάρτα για το τερματικό τελικά. 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά στην εθνική στο e-banking δεν υπάρχει επιλογή να κατεβάσω μια πληρωμή με pdf? Δηλαδή αν έχω πρόβλημα και θέλω να πάω σε κάποιο κατάστημα με την απόδειξη πληρωμής τι κάνω , screenshot?

adok13
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, adok13 said:

Ρε παιδιά στην εθνική στο e-banking δεν υπάρχει επιλογή να κατεβάσω μια πληρωμή με pdf? Δηλαδή αν έχω πρόβλημα και θέλω να πάω σε κάποιο κατάστημα με την απόδειξη πληρωμής τι κάνω , screenshot?

Δεν ειμαι σε υπολογιστή τωρα, αυτό που ξερω είναι οτι οταν κανείς την πληρωμή έχεις την δυνατότητα να την αποθήκευσης σε pdf

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, adok13 said:

Ρε παιδιά στην εθνική στο e-banking δεν υπάρχει επιλογή να κατεβάσω μια πληρωμή με pdf? Δηλαδή αν έχω πρόβλημα και θέλω να πάω σε κάποιο κατάστημα με την απόδειξη πληρωμής τι κάνω , screenshot?

Μπορείς να επανεκτυπωσεις οποία συναλλαγή έχεις κάνει ακόμη και αν δεν την εκτυπωσες τη στιγμή της ολοκλήρωσης της συναλλαγής. Αν πατήσεις πάνω στην πληρωμή δεν σου βγάζει επιλογές;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εκτυπώνω ως PDF κάθε πληρωμή που κάνω μέσω του e-banking της Εθνικής, έχει σχετική επιλογή μετά την ολοκλήρωση της συναλλαγής.

Δεν θυμάμαι πως λέγεται η επιλογή (εκτύπωση ή αποθήκευση) αλλά υπάρχει στο κάτω μέρος της σελίδας της συναλλαγής.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, paanos said:

Αυτά τα pin pads δεν χρησιμοποιούνται μονο για να δέχονται τα παλιά τερματικά ανέπαφες πληρωμές, είναι απλά για να μην μεταφέρει ο ταμίας το τερματικό συνεχώς. Αυτά διαβιβάζουν την πληρωμή, η οποία δεν διαφέρει σε τίποτα από μια πληρωμή με ανέπαφη κάρτα για το τερματικό τελικά. 

Καλά αν έχει δυνατότητα NFC το POS δεν παίρνει κανείς PIN pad, ακόμα και αν αυτό θα διευκόλυνε την δουλειά των εργαζομένων του! Έχω δει γκισέ (νομίζω στον Ο.Α.Σ.Α.) όπου με δυσκολία έβγαζε η υπάλληλος το POS κάτω από το τζάμι και πάλι δεν φρόντιζαν να πάρουν PIN pad.

Πάντως σε αυτά τα PIN pads που έχουν τα Marks & Spencer δεν έχω αντιμετωπίσει ξανά πρόβλημα από τότε που άρχισα να κάνω χρήση του Google Pay.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Μια ερώτηση ήθελα να κάνω αν ξέρετε... 

Έχω ένα λογαριασμό στην εθνική που είμαι πρώτο όνομα εγώ και δεύτερο η μητέρα μου... Αυτό που θέλω (και δεν ξέρω αν γίνεται) είναι να βάλω πρώτο όνομα την κόρη μου (ανήλικη),και εν συνεχεία να μπω δεύτερο όνομα εγώ, να βγάλω την μητέρα μου, και να μπει τρίτο όνομα η σύζυγος μου... Και φαντάζομαι όλα αυτά γίνομαι μόνο σε κατάστημα.. 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, thansof_7 said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Μια ερώτηση ήθελα να κάνω αν ξέρετε... 

Έχω ένα λογαριασμό στην εθνική που είμαι πρώτο όνομα εγώ και δεύτερο η μητέρα μου... Αυτό που θέλω (και δεν ξέρω αν γίνεται) είναι να βάλω πρώτο όνομα την κόρη μου (ανήλικη),και εν συνεχεία να μπω δεύτερο όνομα εγώ, να βγάλω την μητέρα μου, και να μπει τρίτο όνομα η σύζυγος μου... Και φαντάζομαι όλα αυτά γίνομαι μόνο σε κατάστημα.. 

Καλή χρονιά

Είναι πολύ πιο εύκολο να κάνεις νέο λογαριασμό, παρά να αφαιρέσεις κάποιο όνομα από υπάρχων λογαριασμό (αααν το κάνουν αυτό).

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, thodoris85 said:

Καλή χρονιά

Είναι πολύ πιο εύκολο να κάνεις νέο λογαριασμό, παρά να αφαιρέσεις κάποιο όνομα από υπάρχων λογαριασμό (αααν το κάνουν αυτό).

Νέο λογαριασμό,ειδάλλως περισσότερη ταλαιπωρία

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

 

5 ώρες πριν, thodoris85 said:
23 ώρες πριν, thansof_7 said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Μια ερώτηση ήθελα να κάνω αν ξέρετε... 

Έχω ένα λογαριασμό στην εθνική που είμαι πρώτο όνομα εγώ και δεύτερο η μητέρα μου... Αυτό που θέλω (και δεν ξέρω αν γίνεται) είναι να βάλω πρώτο όνομα την κόρη μου (ανήλικη),και εν συνεχεία να μπω δεύτερο όνομα εγώ, να βγάλω την μητέρα μου, και να μπει τρίτο όνομα η σύζυγος μου... Και φαντάζομαι όλα αυτά γίνομαι μόνο σε κατάστημα.. 

Καλή χρονιά

Είναι πολύ πιο εύκολο να κάνεις νέο λογαριασμό, παρά να αφαιρέσεις κάποιο όνομα από υπάρχων λογαριασμό (αααν το κάνουν αυτό).

Με τις λίγες γνώσεις μου δεν γίνεται να αφαιρέσεις δικαιούχο. Επιπλέον δεν παίζει ρόλο η σειρά των δικαιούχων καθώς έχουν όλοι τα ίδια δικαιώματα.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να ακουστεί χαζή σαν ερώτηση αλλά να ανοίξω λογαριασμό στην Eurobank (18 Plus) ή στην Πειραιώς ; Τι με συμφέρει από θέμα εξυπηρέτησης, προγράμματος επιβράβευσης , προϊόντων κλπ;

Edited by dennis99
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, BASSstarlet said:

Δεν έχω πιστωτική όμως.

Δεν μπορείς να βάλεις πληρωμή σε δόσεις με άλλη κάρτα εκτός πιστωτικής.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πιστωτική όμως.
μπορείς όχι όμως άτοκες αυτή είναι η διαφορά,επίσης σε κάποιες περιόδους τα μεγάλα μαγαζιά κάνουν τους τόκους δώρο
οπότε μπορείς με δάνειο με έξοδα να πάρεις κάτι άτοκα,πλαίσιο μήνα/ μήνα,Κωτσος κτλ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και καλη χρονια ευχομαι!

Ερωτηση , κανονικα η δοση μου πληρωνεται στις 6 του μηνα αλλα χτες ηταν αργια. Σημερα που κοιταξα παλι δεν εχρι κρατηθει ενω τα λεφτα ειναι μεσα απο τις 28 δεκεμβρη. Τραπεζα πειραιως ειναι η 2 δοση αυτη (114 ευρω) μηπως το ενημερο ποσο παιζει ρολο και απλα θα κρατηθει δευτερα;

 

D35CC1EC-713E-47C0-894E-11678ECD96BC.jpeg

Edited by Ribopaido
I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, akalos said:

μπορείς όχι όμως άτοκες αυτή είναι η διαφορά,επίσης σε κάποιες περιόδους τα μεγάλα μαγαζιά κάνουν τους τόκους δώρο
οπότε μπορείς με δάνειο με έξοδα να πάρεις κάτι άτοκα,πλαίσιο μήνα/ μήνα,Κωτσος κτλ

Αν δεν κάνω λάθος, ο φίλος αναφέρεται συγκεκριμένα για πληρωμή των τελών κυκλοφορίας σε δόσεις και όχι γενικά σε αγορές με δόσεις. Απλ'ά το ερώτημα ήταν προβληματικό γιατί το "εσπασε" σε 2 μηνύματα και χάθηκε η συνολική εικόνα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, geoponer said:

Αν δεν κάνω λάθος, ο φίλος αναφέρεται συγκεκριμένα για πληρωμή των τελών κυκλοφορίας σε δόσεις και όχι γενικά σε αγορές με δόσεις. Απλ'ά το ερώτημα ήταν προβληματικό γιατί το "εσπασε" σε 2 μηνύματα και χάθηκε η συνολική εικόνα.

Οτι και να ειναι χωρις πιστωτικη δεν γίνεται, το λεει και η λεξη "πίστωση"

Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2022 at 10:39 ΜΜ, dennis99 said:

Ίσως να ακουστεί χαζή σαν ερώτηση αλλά να ανοίξω λογαριασμό στην Eurobank (18 Plus) ή στην Πειραιώς ; Τι με συμφέρει από θέμα εξυπηρέτησης, προγράμματος επιβράβευσης , προϊόντων κλπ;

Το πρόγραμμα €πιστροφή λειτουργεί μόνο σε συνεργαζόμενες επιχειρήσεις και έχει σε γενικές γραμμές τα καλύτερα ποσοστά επιβράβευσης. Από την άλλη το πρόγραμμα Yellow αποδίδει κάτι ψιλά (0,02% με χρεωστική κάρτα) για οποιαδήποτε συναλλαγή ακόμη και σε μη συνεργαζόμενους. Δες τις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις και αποφάσισε μόνος σου. Αν είσαι φοιτητής ίσως σε συμφέρει η Πειραιώς που έχει την εφαρμογή Check In Class για να μαζεύεις επιπλέον yellows.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να μην θεωρηθεί off topic νομίζω, αλλά δεν συμφέρουν περισσότερο οι crypto κάρτες για διάφορα προνόμια (revolut, binance, nexo κλπ; )

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2022 at 7:26 ΜΜ, GraveDigger said:

Το πρόγραμμα €πιστροφή λειτουργεί μόνο σε συνεργαζόμενες επιχειρήσεις και έχει σε γενικές γραμμές τα καλύτερα ποσοστά επιβράβευσης. Από την άλλη το πρόγραμμα Yellow αποδίδει κάτι ψιλά (0,02% με χρεωστική κάρτα) για οποιαδήποτε συναλλαγή ακόμη και σε μη συνεργαζόμενους. Δες τις συνεργαζόμενες επιχειρήσεις και αποφάσισε μόνος σου. Αν είσαι φοιτητής ίσως σε συμφέρει η Πειραιώς που έχει την εφαρμογή Check In Class για να μαζεύεις επιπλέον yellows.

Επειδή είμαι φοιτητής ρωτάω και έχω δει και τις δύο τράπεζες. Σε ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

αν γνωρίζει κάποιος, όταν στέλνω έμβασμα από revolut --> ελληνικό IBAN αυτό θεωρείται εισόδημα ή απλή μεταφορά μεταξύ λογαριασμών μου;

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...