Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

24 minutes ago, johnnyman25 said:

Έβαλα τελικά τα τέλη 12 δόσεις μέσω πιστωτικής eurobank αλλά δεν φάνηκε ακόμη κάτι...
Έτσι γίνεται?

My S20 FE 5G is Awesome


 

κ σε μενα αργησε να φανει. ετσι γινεται

Link to comment
Share on other sites

Πάω σήμερα να κάνω μεταφορά από εθνική στη ρεβολουτ (μέσω εφαρμογής ρεβολουτ) κ ενώ εγκρίνω τη μεταφορά στην εφαρμογή της εθνικής, η ρεβολουτ μου λέει ότι δεν δέχεται ελληνικές κάρτες...έχει κανείς κάποια εμπειρία? Τι μπορεί να φταίει?

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κ σε μενα αργησε να φανει. ετσι γινεται
Τώρα που φάνηκε πως θα ξέρω πότε πρέπει να πληρωθεί η πρώτη δόση?

My S20 Fe 5g is Awesome

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που φάνηκε πως θα ξέρω πότε πρέπει να πληρωθεί η πρώτη δόση?

My S20 Fe 5g is Awesome

Από την ημερομηνία που βγαίνει ο λογαριασμός σου + 15 περίπου ημέρες που σου δίνει προθεσμία να πληρώσεις. Δλδ μέχρι τη λήξη του λογαριασμού σου.
Link to comment
Share on other sites

Από την ημερομηνία που βγαίνει ο λογαριασμός σου + 15 περίπου ημέρες που σου δίνει προθεσμία να πληρώσεις. Δλδ μέχρι τη λήξη του λογαριασμού σου.
Αυτό φαίνεται μέσω ebanking?

My S20 Fe 5g is Awesome

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Και από εκεί, και από τον έντυπο η ηλεκτρονικό λογαριασμό της κάρτας ανάλογα τι έχεις ενεργοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Και από εκεί, και από τον έντυπο η ηλεκτρονικό λογαριασμό της κάρτας ανάλογα τι έχεις ενεργοποιήσει.


Δεν βλέπω κάτι να λέει για ημερομηνία πληρωμής.
Eurobank έχω.

My S20 Fe 5g is Awesome

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο έκανα αίτηση για μία πιστωτική κάρτα της Πειραιώς, μέσω winbank. Τόσο στις πληροφορίες μέσα στο ebanking όσο και στην προσυμβατική που μου ήρθε με email ανέφερε "Δωρεάν Συνδρομή".

Στη σύμβαση όμως που υπέγραψα online (και διάβασα μόλις τώρα) γίνεται αναφορά για συνδρομή 29€. Τελικά τι ισχύει? 

image.thumb.png.f8723129bb76cfcdb03acf1987c0faf6.png

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, spookype20 said:

Πριν από λίγο έκανα αίτηση για μία πιστωτική κάρτα της Πειραιώς, μέσω winbank. Τόσο στις πληροφορίες μέσα στο ebanking όσο και στην προσυμβατική που μου ήρθε με email ανέφερε "Δωρεάν Συνδρομή".

Στη σύμβαση όμως που υπέγραψα online (και διάβασα μόλις τώρα) γίνεται αναφορά για συνδρομή 29€. Τελικά τι ισχύει? 

image.thumb.png.f8723129bb76cfcdb03acf1987c0faf6.png

Είναι δωρεάν για το πρώτο έτος και από το δεύτερο σε χρεώνει κανονικά το ποσό που υπάρχει στη σύμβαση. Παλαιότερα αν είχες μισθοδοσία στην Πειραιώς η συνδρομή ήταν δωρεάν για πάντα, όμως νομίζω δεν ισχύει πλέον αυτό.. 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έβγαλα πρόσφατα στην Πειραιώς και είχα παρόμοιο θέμα, στο site τους έγραφε για ακύρωση της συνδρομής με αγορές άνω των 2500€ αλλά εμένα αν θυμάμαι καλά ούτε στην προσυμβατικη αλλά ούτε και στη σύμβαση το έγραφε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, thansof_7 said:

Είναι δωρεάν για το πρώτο έτος και από το δεύτερο σε χρεώνει κανονικά το ποσό που υπάρχει στη σύμβαση. Παλαιότερα αν είχες μισθοδοσία στην Πειραιώς η συνδρομή ήταν δωρεάν για πάντα, όμως νομίζω δεν ισχύει πλέον αυτό.. 

Σε αυτήν που μου πρότεινε ebanking έγραφε Συνδρομή Δωρεάν!

Σε όλες τις άλλες κάρτες έγραφε Δωρεάν τον 1ο χρόνο!

image.thumb.png.2abb95ca8f9a7a90f2ef6c6053f8e4b4.png

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι εννοείς! Αν θες την γνώμη μου θεωρώ πως αν στον δεύτερο χρόνο σε χρεώσουν συνδρομή και τους πεις το οτιδήποτε εκείνοι θα "πατήσουν" στους όρους που έχεις υπογράψει και όχι σε κάποιο promotion banner.... Αλλιώς μιλάς μαζί τους και τους ζητάς να σου στείλουν άλλους όρους να υπογράψεις που να λέει ξεκάθαρα ότι δεν υφίσταται συνδρομή. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, spookype20 said:

Σε αυτήν που μου πρότεινε ebanking έγραφε Συνδρομή Δωρεάν!

Σε όλες τις άλλες κάρτες έγραφε Δωρεάν τον 1ο χρόνο!

image.thumb.png.2abb95ca8f9a7a90f2ef6c6053f8e4b4.png

Δε θα έχεις θέμα. Έβγαλα πρόσφατα τη χρυσή, μου εμφάνιζε το ίδιο με εσένα και είχα την ίδια απορία. Μου απάντησαν ότι ισχύει αυτό που γράφει η προσυμβατική.

Θεωρώ ότι δε θα έχεις θέμα.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, djuan1988 said:

Δε θα έχεις θέμα. Έβγαλα πρόσφατα τη χρυσή, μου εμφάνιζε το ίδιο με εσένα και είχα την ίδια απορία. Μου απάντησαν ότι ισχύει αυτό που γράφει η προσυμβατική.

Θεωρώ ότι δε θα έχεις θέμα.

Αν έχεις την απάντηση γραπτά τότε οκ, αλλά αν δεν έχεις κάτι στα χέρια σου εκτός από προφορική επιβεβαίωση τότε μπορεί να έχεις θέμα όταν πιθανώς εμφανιστεί η χρέωση της συνδρομής. Άντε να αποδείξεις τι σου είπε κάποιος υπάλληλος προφορικά...

Αυτό που με παραξενεύει είναι να ισχύει ότι γράφει η προσυμβατική, την οποία δεν έχεις υπογράψει, και όχι ότι αναγράφει η σύμβαση την οποία έχεις υπογράψει. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως ότι και να κάνουν από την πλευρά τους ως προς τη χρέωση, αυτοί είναι καλυμμένοι.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Σε Eurobank γίνεται πληρωμή τελών κυκλοφορίας σε δόσεις, χωρίς να επισκεφτούμε την τράπεζα;
Γίνεται κανονικά μέσω ebanking. Στο τελευταίο βήμα της πληρωμής αφού έχεις βάλει τα στοιχεία θα σου βγάλει την επιλογή για δόσεις.
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, geoponer said:

Αν έχεις την απάντηση γραπτά τότε οκ, αλλά αν δεν έχεις κάτι στα χέρια σου εκτός από προφορική επιβεβαίωση τότε μπορεί να έχεις θέμα όταν πιθανώς εμφανιστεί η χρέωση της συνδρομής. Άντε να αποδείξεις τι σου είπε κάποιος υπάλληλος προφορικά...

Αυτό που με παραξενεύει είναι να ισχύει ότι γράφει η προσυμβατική, την οποία δεν έχεις υπογράψει, και όχι ότι αναγράφει η σύμβαση την οποία έχεις υπογράψει. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως ότι και να κάνουν από την πλευρά τους ως προς τη χρέωση, αυτοί είναι καλυμμένοι.

Έχεις δίκιο, αλλά μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο θέμα. Επίσης κάνω από 2500 ευρώ αγορές, οπότε και πάλι θεωρώ ότι δε θα έχω θέμα.

Αν υπάρξει οποιαδήποτε χρέωση, απλά θα ακυρώσω την κάρτα, είναι η δεύτερη πιστωτική μου στη συγκεκριμένη τράπεζα. 

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, djuan1988 said:

Έχεις δίκιο, αλλά μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο θέμα. Επίσης κάνω από 2500 ευρώ αγορές, οπότε και πάλι θεωρώ ότι δε θα έχω θέμα.

Αν υπάρξει οποιαδήποτε χρέωση, απλά θα ακυρώσω την κάρτα, είναι η δεύτερη πιστωτική μου στη συγκεκριμένη τράπεζα. 

Ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα και εγώ, τη χρειαζομουν άμεσα την κάρτα οπότε δεν μπήκα στη διαδικασία να το ψάξω περισσότερο, ελπίζω να μην χρειαστεί να μπω καν στη διαδικασία για αντιλογισμο αλλά αν γίνει την ακυρώνω και μένω με αυτή που έχω ήδη...

Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2021 at 8:14 ΠΜ, katsiletra said:

Μπορείς να φορτίζεις την Revolut μέσω curve και να τραβάει τα χρήματα από την πιστωτική για προσμετράται στο αφορολόγητο. Την επιβράβευση θα την πάρεις κανονικά, όπως γίνεται με τις απλές αγορές.

Τελικα ΔΕΝ ισχυει αυτο, τουλαχιστον για την καρτα της Πειραιως!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, JIMJFK said:

Τελικα ΔΕΝ ισχυει αυτο, τουλαχιστον για την καρτα της Πειραιως!

Εμένα πώς γίνεται;;

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, katsiletra said:

Εμένα πώς γίνεται;;

Δε γνωριζω, αλλα και στο αλλο σχετικο topic του forum εδω (περι Revolut κ.λπ.) το επιβεβαιωνουν οτι δεν προσμετραται.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, scream said:
21 ώρες πριν, BASSstarlet said:
Σε Eurobank γίνεται πληρωμή τελών κυκλοφορίας σε δόσεις, χωρίς να επισκεφτούμε την τράπεζα;

Γίνεται κανονικά μέσω ebanking. Στο τελευταίο βήμα της πληρωμής αφού έχεις βάλει τα στοιχεία θα σου βγάλει την επιλογή για δόσεις.

Δεν μου έχει επιλογή για δόσεις.

Κατευθείαν όλο το ποσό.

Edit:Δυστυχώς δεν γίνεται χωρίς πιστωτική κάρτα, και 'γω δεν έχω (και ούτε θέλω να αποκτήσω!)

Edited by BASSstarlet
Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2021 at 10:39 ΜΜ, johnnyman25 said:

Αυτο πως γινεται φιλε μου?

Πάρε ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών και ρώτησέ τους για την ωρίμανση δόσεων (από τέλη κυκλοφορίας) που έχεις στην πιστωτική σου κάρτα.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...