Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

υπάρχει κάποια συνδρομή στην winbank ώστε να γλυτώνω τα έξοδα εισερχόμενου εμβάσματος;

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
 
υπάρχει κάποια συνδρομή στην winbank ώστε να γλυτώνω τα έξοδα εισερχόμενου εμβάσματος;
αν έχεις λογαριασμό winbank direct τότε έχεις δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2021 at 3:22 ΠΜ, nikos_kallithea said:

Στην Πειραιώς αργεί, οπως λες, στην εθνική γίνεται άμεσα, μολις πατήσεις το κουμπί

Oταν έβγαλα τη καρτα καπου ειχε επιλογη μερική ή ολική εξόφληση . Εγω επέλεξα ολική και μάλλον κατι εκανα λαθος.

 

 

Στιγμιότυπο 2021-12-16, 17.33.53.png

Edited by Ribopaido
I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, pexths said:

αν έχεις λογαριασμό winbank direct τότε έχεις δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

αν μπορώ να βάλω συν δικαιούχο εύκολα ναι, αλλιώς δε βολεύει χρειάζομαι κάτι με συνδρομή

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Ribopaido said:

Oταν έβγαλα τη καρτα καπου ειχε επιλογη μερική ή ολική εξόφληση . Εγω επέλεξα ολική και μάλλον κατι εκανα λαθος.

 

 

Στιγμιότυπο 2021-12-16, 17.33.53.png

Το 813,48 τι ειναι εχεις αγοράσει κατι με δόσεις;

Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2021 at 9:51 ΜΜ, nikos_kallithea said:

Το 813,48 τι ειναι εχεις αγοράσει κατι με δόσεις;

Ναι ναι εκει ειναι το πρόβλημα μου οτι το ποσο αυτο απο τη στιγμη που αγόρασα δεν πέφτει..

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Οι πόντοι απο χρεωστικές κάρτες alphabank bonus μεταφέρονται σε κάρτες bonus τρίτων ; Οι πόντοι χάνονται τέλος της χρονιάς;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεταφέρονται σε άλλες κάρτες και μετά μπορούν να έρθουν ξανά πίσω.

Οι πόντοι ισχύουν για 2 χρόνια. 

Στον μηνιαίο λογαριασμό υπάρχει ενημέρωση για τους πόντους που λήγουν σε 3 μήνες. Αλλά δεν ειδοποίησε για 1 μήνα η για 2 μήνες. 

Αρα πρέπει να δεις λογαριασμούς των τελευταίων 3 μηνών για να είσαι σίγουρος. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Vasileios said:

Ναι μεταφέρονται σε άλλες κάρτες και μετά μπορούν να έρθουν ξανά πίσω.

Οι πόντοι ισχύουν για 2 χρόνια. 

Στον μηνιαίο λογαριασμό υπάρχει ενημέρωση για τους πόντους που λήγουν σε 3 μήνες. Αλλά δεν ειδοποίησε για 1 μήνα η για 2 μήνες. 

Αρα πρέπει να δεις λογαριασμούς των τελευταίων 3 μηνών για να είσαι σίγουρος. 

Αλλού πάνε αλλά Aegean μπορούν να γίνουν ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεταφέρονται σε άλλες κάρτες και μετά μπορούν να έρθουν ξανά πίσω.
Οι πόντοι ισχύουν για 2 χρόνια. 
Στον μηνιαίο λογαριασμό υπάρχει ενημέρωση για τους πόντους που λήγουν σε 3 μήνες. Αλλά δεν ειδοποίησε για 1 μήνα η για 2 μήνες. 
Αρα πρέπει να δεις λογαριασμούς των τελευταίων 3 μηνών για να είσαι σίγουρος. 

Τέλεια ευχαριστώ bill.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, GREGORYMO said:

Αλλού πάνε αλλά Aegean μπορούν να γίνουν ?

Οχι

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GREGORYMO said:

Αλλού πάνε αλλά Aegean μπορούν να γίνουν ?

Δεν ξέρω αν κατάλαβα, αλλά αν εννοείς ότι με πόντους να αγοράσεις εισιτήριο, ναι γίνεται, π.χ με 10.000 παίρνεις ένα εισιτήριο εσωτερικού.  https://www.alpha.gr/el/idiotes/bonus/megaloi-sunergates/aegean

Link to comment
Share on other sites

με την ευκαιρία....εταιρική χρεωστική κάρτα Bonus, πως μεταφέρει πόντους? Βλέπω στο εταιρικό ebanking τους διαθέσιμους, αλλά δεν έχει επιλογή για μεταφορά...

(και εδώ λογικά θα έρθει η απάντηση..."μόνο τηλεφωνικά στην εξυπηρέτηση πελατών" 😛

Link to comment
Share on other sites

Στο my alpha app κάνεις μεταφορά ευκολα σε αλλη κάρτα.
Το μόνο που δεν ξερω είναι πως εξαργυρωνω ποντους.Πχ σε συνεργαζόμενο βενζιναδικο BP θελω πχ να δωσω 2000 ποντους να βαλω 20 ευρω στη μηχανή και δεν πληρωνεις το φπα.
Πως ακριβως γίνεται;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, soleman said:

Δεν ξέρω αν κατάλαβα, αλλά αν εννοείς ότι με πόντους να αγοράσεις εισιτήριο, ναι γίνεται, π.χ με 10.000 παίρνεις ένα εισιτήριο εσωτερικού.  https://www.alpha.gr/el/idiotes/bonus/megaloi-sunergates/aegean

Αν εννοεί να μετατρέψει bonus που αποκτήθηκαν με άλλες κάρτες, εκτός Aegean κάρτας, σε μίλια, δεν γίνεται

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Nikos_s3 said:

με την ευκαιρία....εταιρική χρεωστική κάρτα Bonus, πως μεταφέρει πόντους? Βλέπω στο εταιρικό ebanking τους διαθέσιμους, αλλά δεν έχει επιλογή για μεταφορά...

(και εδώ λογικά θα έρθει η απάντηση..."μόνο τηλεφωνικά στην εξυπηρέτηση πελατών" 😛

Δοκίμασε το mybonus App

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vasileios said:

Δοκίμασε το mybonus App

σύντομα που θα αλλάξω συσκευή, θα κάνω logout τον προσωπικό λογαριασμό από την εφαρμογή και θα βάλω της εταιριας.Thank you!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση. Εχει καποιος την τελευταια εβδομαδα προβλημα πληρωμων ανεπαφα με την εφαρμογη της Εθνικης;

Εδω και μια εβδομαδα περιπου ειναι αδυνατον να πληρωσω ανεπαφα με το τηλ με τις καρτες της Εθνικης. Καθε φορα που προσπαθω μπολοκαρει το POS και μετα ζηταει να βαλεις την καρτα και να πληκτρολογησω PIN.

Δεν εχω κανενα προβλημα ομως να πληρωσω με το ιδιο κινητο με καρτες της Alpha ουτε με την εφαρμογη της Google. Αρα πρακτικα αυτο σημαινει οτι δεν εχει προβλημα το τηλ (NOTE 9 SAMSUMG) αλλα η εφαρμογη της Εθνικης.

Την εκανα απεγκατασταση και εγκατασταση παλι αλλα παλι το ιδιο. Εντωμεταξυ με την καρτα ανεπαφα μπορω κανονικα να πληρωσω που σημαινει οτι δεν εχουν μπλοκαρει κατι και υπαρχει επαρκες υπολοιπο στον λογαριασμο εννοειτε.

Μου κανει για προβλημα της εφαρμογης.

Εχει κανενας αλλος παρομοιο θεμα; Νομιζω μαλιστα οτι ολο αυτο αρχισε πριν απο μια εβδομαδα που μου εκανε μια αναβαθμιση στην εφαρμογη της Εθνικης......

 

Edited by gnkgr

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση. Εχει καποιος την τελευταια εβδομαδα προβλημα πληρωμων ανεπαφα με την εφαρμογη της Εθνικης;
Εδω και μια εβδομαδα περιπου ειναι αδυνατον να πληρωσω ανεπαφα με το τηλ με τις καρτες της Εθνικης. Καθε φορα που προσπαθω μπολοκαρει το POS και μετα ζηταει να βαλεις την καρτα και να πληκτρολογησω PIN.
Δεν εχω κανενα προβλημα ομως να πληρωσω με το ιδιο κινητο με καρτες της Alpha ουτε με την εφαρμογη της Google. Αρα πρακτικα αυτο σημαινει οτι δεν εχει προβλημα το τηλ (NOTE 9 SAMSUMG) αλλα η εφαρμογη της Εθνικης.
Την εκανα απεγκατασταση και εγκατασταση παλι αλλα παλι το ιδιο. Εντωμεταξυ με την καρτα ανεπαφα μπορω κανονικα να πληρωσω που σημαινει οτι δεν εχουν μπλοκαρει κατι και υπαρχει επαρκες υπολοιπο στον λογαριασμο εννοειτε.
Μου κανει για προβλημα της εφαρμογης.
Εχει κανενας αλλος παρομοιο θεμα; Νομιζω μαλιστα οτι ολο αυτο αρχισε πριν απο μια εβδομαδα που μου εκανε μια αναβαθμιση στην εφαρμογη της Εθνικης......
 

Με την εθνική αν δεν μιλήσεις με την εξυπηρέτηση πελατών και πάνω απο μία φορές άκρη δεν βγάζεις.Τα συστήματα τους έχουν πολλαπλά θεματάκια.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που μιλάμε για Εθνική, επιτέλους προχθές (και μετά από άπειρα emails) πιστώθηκαν πόντοι Go4More που εκκρεμούσαν από τον Αύγουστο και μετά. Δεν είμαι σίγουρος ότι έχουν πιστωθεί όλοι, αλλά τουλάχιστον φαίνεται μια ροή πόντων. Από ότι είπαν αναβάθμισαν τα συστήματά τους και πλέον οι πόντοι θα πιστώνονται σχετικά γρήγορα.

Το πρόβλημα με τον υπολογιστή αφορολογήτου στο web (ibank) & mobile app συνεχίζει να υπάρχει, με πολλές συναλλαγές να μην έχω καταχωρηθελί εδώ και μήνες. Από την απάντηση που πήρα κατάλαβα ότι δεν πρόκειται να ασχοληθούν να το φτιάξουν.

Τεχνολογικά παίζει να είναι η τελευταία τράπεζα στην Ελλάδα, αλλά τη σώζει ότι και οι άλλες ψιλοσέρνονται. Ειδα π.χ. πρόσφατη ανακοίνωση της Πειραιώς για διάθεση καρτών με κάθετο design και ανακυκλωμένο/ανακυκλώσιμο υλικό, και θυμήθηκα οτι αυτό το έχει παρουσιάσει εδώ και χρόνια η Eurobank.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2021 at 7:28 ΜΜ, tsiftsism said:

Πραγματικά, όμως.

Και φυσικά αν θέλει κάποιος μπορεί να περάσει χειροκίνητα τα ποσά που θα ξοδέψει με την Revolut στην φορολογική του δήλωση, οπότε θα προσμετρηθούν στο αφορολόγητο.

Απλά δεν γίνεται αυτόματα όπως γίνεται με τη χρήση οποιασδήποτε ελληνικής κάρτας.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro
 

Μπορείς να περάσεις τις συναλλαγές τις revolut στο αφορολόγητο;

On 14/12/2021 at 4:22 ΜΜ, paanos said:

Επίσης δεν βλέπω να προσμετρώνται στο αφορολόγητο, τουλάχιστον για Spotify και υπηρεσίες Apple. 

Update: Μετραει το spotify, στην Eurobank το εμφανίζει στη κατηγορία «Dig. Goods Med. Books»

Tην συνδρομή του icloud την εμφανίζει ως δισκοπολείο

Link to comment
Share on other sites

Ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη για το μεγάλο post.

Αυτό που έζησα με την εθνική προχθές δεν το έχω ξαναδεί σε καμία τράπεζα.

Είχα στην κατοχή μου μια MasterCard gold την οποία απενεργοποίησα μέσο της εφαρμογής σαν απώλεια.Δεν επέλεξα την επανέκδοση της άλλα ούτε και που με ενόχλησαν για επανέκδοση από την τράπεζα.Αυτο έγινε στα μέσα Νοεμβρίου.Με έκπληξη διαπίστωσα πριν 4 μέρες ότι χρεώθηκα ετήσια συνδρομή 55€, πήρα αμέσως τηλέφωνο και εκεί αρχίζει το γέλιο.Η πρώτη απάντηση να "πάτε σε ένα κατάστημα γιατί αλλιώς θα τρέχει η οφειλή κτλ ".Τους απαντώ ότι είναι απενεργοποιημένη έτσι και αλλιώς και ότι δεν έχω στην κατοχή μου άλλη-αλλά και ότι δεν θέλω και άλλη κάρτα.Τιποτα,σαν να μιλάς σε τοίχο, "πρέπει να πάτε σε κατάστημα,εμείς δεν κάνουμε τίποτα".

Και το καλύτερο όταν τους ενημέρωσα ότι η έκδοση έγινε τηλεφωνικά και ότι  θέλω να γίνει και ο αντιλογισμος με τηλεφωνικό αίτημα μου το έκλεισαν στα μούτρα.

Ξανά τηλέφωνο με σκοπό να το κάνω πιο σοβαρό σαν καταγγελία για την συμπεριφορά της υπαλλήλου και εκεί δια μαγείας βρέθηκε μια πολύ ευγενική κυρία η οποία και καταχώρησε το αίτημα.

Απάντηση και αντιλογισμο δεν είδα ακόμα και γι'αυτό υπέβαλα και μια φόρμα παραπόνων από το site της τράπεζας και ότι επιφυλάσσομαι να προχωρήσω σε καταγγελία στον ΣΤΚ.

 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, elpatronzak said:

Ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη για το μεγάλο post.

Αυτό που έζησα με την εθνική προχθές δεν το έχω ξαναδεί σε καμία τράπεζα.

Είχα στην κατοχή μου μια MasterCard gold την οποία απενεργοποίησα μέσο της εφαρμογής σαν απώλεια.Δεν επέλεξα την επανέκδοση της άλλα ούτε και που με ενόχλησαν για επανέκδοση από την τράπεζα.Αυτο έγινε στα μέσα Νοεμβρίου.Με έκπληξη διαπίστωσα πριν 4 μέρες ότι χρεώθηκα ετήσια συνδρομή 55€, πήρα αμέσως τηλέφωνο και εκεί αρχίζει το γέλιο.Η πρώτη απάντηση να "πάτε σε ένα κατάστημα γιατί αλλιώς θα τρέχει η οφειλή κτλ ".Τους απαντώ ότι είναι απενεργοποιημένη έτσι και αλλιώς και ότι δεν έχω στην κατοχή μου άλλη-αλλά και ότι δεν θέλω και άλλη κάρτα.Τιποτα,σαν να μιλάς σε τοίχο, "πρέπει να πάτε σε κατάστημα,εμείς δεν κάνουμε τίποτα".

Και το καλύτερο όταν τους ενημέρωσα ότι η έκδοση έγινε τηλεφωνικά και ότι  θέλω να γίνει και ο αντιλογισμος με τηλεφωνικό αίτημα μου το έκλεισαν στα μούτρα.

Ξανά τηλέφωνο με σκοπό να το κάνω πιο σοβαρό σαν καταγγελία για την συμπεριφορά της υπαλλήλου και εκεί δια μαγείας βρέθηκε μια πολύ ευγενική κυρία η οποία και καταχώρησε το αίτημα.

Απάντηση και αντιλογισμο δεν είδα ακόμα και γι'αυτό υπέβαλα και μια φόρμα παραπόνων από το site της τράπεζας και ότι επιφυλάσσομαι να προχωρήσω σε καταγγελία στον ΣΤΚ.

 

Γενικα ειναι μια τραπεζα που ταλαιπωρει πολυ! Επειδη την χρησιμοποιω κ εγω για ενα επιδομα που παιρνω κ πιστωνετε κ η συνταξη της μητερας μου εχουν πολλα τρελα! Απειρες φορες να παιρνω τηλεφωνο απο σταθερο κ να χρεωνομαι κ να  μην βγαινει ακρη.Να στελνω μαιλ κ να μην απανατνε η να απαντανε μετα απο μην κλπ

Προ κρισης οταν κ εκανα ιντερνετ μπανκινγκ πρωτη φορα ηταν τρομεροι.Αμεση λυση στα προβληματα κ απαντηση κ μεσω τηλεφωνου κ μαιλ.Μετα ολα αλλαξαν...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να περάσεις τις συναλλαγές τις revolut στο αφορολόγητο;


Δεν το έχω κάνει προσωπικά, αλλά έχω διαβάσει είτε εδώ μέσα ή σε διπλανό forum ότι υπάρχει ένα πεδίο στην φορολογική δήλωση όπου δηλώνεις τα χρήματα που έχεις ξοδέψει με "χρήματα από λογαριασμούς του εξωτερικού" ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι ακριβώς την ακριβή ονομασία του πεδίου.

Φυσικά εννοείται ότι αν πέσεις σε έλεγχο θα έχεις τις αποδείξεις από την εφαρμογή για να αποδείξεις τα ποσά.

Ρώτησε τον λογιστή σου σχετικά, θεωρώ ότι θα γνωρίζει την διαδικασία.

Sent from my Samsung Galaxy Tab S7 by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...