Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Επιβεβαιώνω και εγώ, δίνει κανονικά bonus πόντους! Πλέον ξέρω πως θα γεμίζω την Revolut 😄

 

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με μεταφορά χρημάτων από πιστωτική κάρτα της alpha bank στην revolut.

εάν κάνω μεταφορά στην revolut ,από πιστωτική κάρτα, θα το δει το σύστημα της alpha ως ανάληψη μετρητών με αποτέλεσμα να χρεώσει τόκους από την πρώτη μέρα ή θα λογιστεί ως αγορά?

ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, DEERHUNTER said:

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με μεταφορά χρημάτων από πιστωτική κάρτα της alpha bank στην revolut.

εάν κάνω μεταφορά στην revolut ,από πιστωτική κάρτα, θα το δει το σύστημα της alpha ως ανάληψη μετρητών με αποτέλεσμα να χρεώσει τόκους από την πρώτη μέρα ή θα λογιστεί ως αγορά?

ευχαριστώ

 

Μπορείς να μεταφέρεις 10€ και να δεις πως θα φανούν.Αν και νομίζω ότι έχει κλείσει αυτή η τρύπα.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, DEERHUNTER said:

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με μεταφορά χρημάτων από πιστωτική κάρτα της alpha bank στην revolut.

εάν κάνω μεταφορά στην revolut ,από πιστωτική κάρτα, θα το δει το σύστημα της alpha ως ανάληψη μετρητών με αποτέλεσμα να χρεώσει τόκους από την πρώτη μέρα ή θα λογιστεί ως αγορά?

ευχαριστώ

 

Είναι σαν αγορά, δεν είναι ανάληψη μετρητών.

3 ώρες πριν, bill33 said:

Μπορείς να μεταφέρεις 10€ και να δεις πως θα φανούν.Αν και νομίζω ότι έχει κλείσει αυτή η τρύπα.

Ποια τρύπα; Δεν υπήρχε ποτέ χρέωση ως ανάληψη μετρητών από όσο ξέρω.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GraveDigger said:

Είναι σαν αγορά, δεν είναι ανάληψη μετρητών.

Ποια τρύπα; Δεν υπήρχε ποτέ χρέωση ως ανάληψη μετρητών από όσο ξέρω.

Υπήρχε και το θυμάμαι.Εκείνο που δεν θυμάμαι είναι σε ποια τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος του μήνα έληγε η πιστωτική που έχω στην Πειραιώς και μου ήρθε η νέα. Την ενεργοποίησα κανονικά σε ATM πριν λίγο, αλλά στην εφαρμογή φαίνεται ακόμη η προηγούμενη (με ημερομηνία λήξης 11/2021). 

Χρειάζεται να κάνω εγώ κάτι ή θα ενημερωθεί αυτόματα η εφαρμογή με τη νέα κάρτα? Θέλω να κάνω αγορές αργότερα και δεν έχω την κάρτα μαζί μου, μόνο το κινητό με την εφαρμογή.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, geoponer said:

Στο τέλος του μήνα έληγε η πιστωτική που έχω στην Πειραιώς και μου ήρθε η νέα. Την ενεργοποίησα κανονικά σε ATM πριν λίγο, αλλά στην εφαρμογή φαίνεται ακόμη η προηγούμενη (με ημερομηνία λήξης 11/2021). 

Χρειάζεται να κάνω εγώ κάτι ή θα ενημερωθεί αυτόματα η εφαρμογή με τη νέα κάρτα? Θέλω να κάνω αγορές αργότερα και δεν έχω την κάρτα μαζί μου, μόνο το κινητό με την εφαρμογή.

Απαντώ στον εαυτό μου, σε περίπτωση που αναρωτιούνται και άλλοι: μετά από λίγες ώρες που ξανακοίταξα την εφαρμογή η κάρτα είχε ενημερωθεί.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια!

Με πηραν τηλ απο eurobank να βγαλω πιστωτικη καρτα.

Τι προτεινεται?

Σκεφτομαι για mastercard classic αλλα βλεπω οτι εχει συνδρομη 30 ευρω το χρονο μετα το 6μηνο.

Εγω την θελω για καμια ατοκη αγορα αλλιως θα καθεται στην ακρη.

Μετα ειδα την EuroLine Style Mastercard και ειδα οτι αμα δεν την χρησιμοποιησεις καθολου δεν χρεωνεσαι ετησια συνδρομη.

Ετσι ειναι?

Βασει αυτης της σελιδας το ειδα

https://www.moneyonline.gr/tools/banking/cards_credit

Oσον αφορα την mastercard λεει οτι η κάρτα διατίθεται µε µηδενική ετήσια συνδροµή για Group Sales πελάτες για όσο χρόνο καταβάλλεται η µισθοδοσία µέσω της Τράπεζας

Τι εννοει group sales πελατες?

Ευχαριστω!

υ.γ 

Μολις ειδα αμα εχεις μισθοδοσιας λογαριασμο στην eurobank οπως εγω ειναι δωρεαν η συνδρομη της πιστωτικης

Ισχυει?

https://www.eurobank.gr/el/business/ilekronikes-upiresies/ilektronikes-upiresies/e-banking-services/e-banking/misthodosia-pronomio

1123.png

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, johnnyman25 said:

Kαλησπερα παιδια!

Με πηραν τηλ απο eurobank να βγαλω πιστωτικη καρτα.

Τι προτεινεται?

Σκεφτομαι για mastercard classic αλλα βλεπω οτι εχει συνδρομη 30 ευρω το χρονο μετα το 6μηνο.

Εγω την θελω για καμια ατοκη αγορα αλλιως θα καθεται στην ακρη.

Μετα ειδα την EuroLine Style Mastercard και ειδα οτι αμα δεν την χρησιμοποιησεις καθολου δεν χρεωνεσαι ετησια συνδρομη.

Ετσι ειναι?

Βασει αυτης της σελιδας το ειδα

https://www.moneyonline.gr/tools/banking/cards_credit

Oσον αφορα την mastercard λεει οτι η κάρτα διατίθεται µε µηδενική ετήσια συνδροµή για Group Sales πελάτες για όσο χρόνο καταβάλλεται η µισθοδοσία µέσω της Τράπεζας

Τι εννοει group sales πελατες?

Ευχαριστω!

1123.png

Προτείνω Yes card. Έχει 3% επιστροφή στην ΕΚΟ και 1% σε ΟΛΕΣ τις άλλες πληρωμές. Και, τουλάχιστον σε μένα, δεν έχει συνδρομή αν κάνω ετήσιο τζίρο πάνω από 1500€

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, johnnyman25 said:

Kαλησπερα παιδια!

Με πηραν τηλ απο eurobank να βγαλω πιστωτικη καρτα.

Τι προτεινεται?

Σκεφτομαι για mastercard classic αλλα βλεπω οτι εχει συνδρομη 30 ευρω το χρονο μετα το 6μηνο.

Εγω την θελω για καμια ατοκη αγορα αλλιως θα καθεται στην ακρη.

Μετα ειδα την EuroLine Style Mastercard και ειδα οτι αμα δεν την χρησιμοποιησεις καθολου δεν χρεωνεσαι ετησια συνδρομη.

Ετσι ειναι?

Βασει αυτης της σελιδας το ειδα

https://www.moneyonline.gr/tools/banking/cards_credit

Oσον αφορα την mastercard λεει οτι η κάρτα διατίθεται µε µηδενική ετήσια συνδροµή για Group Sales πελάτες για όσο χρόνο καταβάλλεται η µισθοδοσία µέσω της Τράπεζας

Τι εννοει group sales πελατες?

Ευχαριστω!

υ.γ 

Μολις ειδα αμα εχεις μισθοδοσιας λογαριασμο στην eurobank οπως εγω ειναι δωρεαν η συνδρομη της πιστωτικης

Ισχυει?

https://www.eurobank.gr/el/business/ilekronikes-upiresies/ilektronikes-upiresies/e-banking-services/e-banking/misthodosia-pronomio

1123.png

Διευκρίνισε με την τράπεζα πως όντως φαίνεσαι ως μισθοδοτούμενος, διότι μπορεί ο εργοδότης σου να σου κάνει ως απλή μεταφορά το ποσό κάθε μήνα.

Αυτό με την EuroLine Style Mastercard σημαίνει πως θα πρέπει να πληρώνεις την κάθε οφειλή πριν την έκδοση του μηνιαίου λογαριασμού, ώστε να εκδίδεται λογαριασμός με μηδενικό ποσό οφειλής και να μην επιβαρύνεσαι με μηνιαία συνδρομή.

21 ώρες πριν, alfeios said:

Προτείνω Yes card. Έχει 3% επιστροφή στην ΕΚΟ και 1% σε ΟΛΕΣ τις άλλες πληρωμές. Και, τουλάχιστον σε μένα, δεν έχει συνδρομή αν κάνω ετήσιο τζίρο πάνω από 1500€

Σε νέες αιτήσεις για πιστωτικές κάρτες (συμπεριλαμβανομένης της Yes Visa) δεν προβλέπεται μηδενική συνδρομή βάσει ετήσιου τζίρου.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, GraveDigger said:

Σε νέες αιτήσεις για πιστωτικές κάρτες (συμπεριλαμβανομένης της Yes Visa) δεν προβλέπεται μηδενική συνδρομή βάσει ετήσιου τζίρου.

Μαλιστα. Σημαντική η ενημερωση

παραμενει ομως η επιστροφη με ολες τις αγορες 1% και ΕΚΟ καυσιμα 3%

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, alfeios said:

Προτείνω Yes card. Έχει 3% επιστροφή στην ΕΚΟ και 1% σε ΟΛΕΣ τις άλλες πληρωμές. Και, τουλάχιστον σε μένα, δεν έχει συνδρομή αν κάνω ετήσιο τζίρο πάνω από 1500€

Ενδιαφέρον το 1% για όλες τις άλλες πληρωμές, ισχύει και για πληρωμές δημοσίου; Υπάρχει κάποιο μηνιαίο ανώτατο όριο που μπορείς να πάρεις σαν επιστροφή; Στο site τους δεν είδα να το αναφέρει πουθενά, μήπιως δεν το έχουν οι νέες κάρτες;

 

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα αιτηση χθες βραδυ μια visa classic και εγκριθηκε κατευθειαν σημερα το πρωι.

Εβαλα και ηλεκτρονικη υπογραφη και ολα καλα.

Αναμενω την καρτα τωρα.

Επειδη οπως ειπα ο λογαριασμος ειναι μισθοδοσιας δεν μου ζητησαν ουτε χαρτι απο τελευταια μισθοδοσια αλλα ουτε και εκκαθαριστικο.

 

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, thodoris85 said:

Μια σημείωση ότι δεν είναι το ίδιο πρόγραμμα με το €πιστροφή

Είναι άλλο πρόγραμμα. Δικό της

32 minutes ago, gvard said:

Ενδιαφέρον το 1% για όλες τις άλλες πληρωμές, ισχύει και για πληρωμές δημοσίου; Υπάρχει κάποιο μηνιαίο ανώτατο όριο που μπορείς να πάρεις σαν επιστροφή; Στο site τους δεν είδα να το αναφέρει πουθενά, μήπιως δεν το έχουν οι νέες κάρτες;

 

Δεν ίσχυει για πληρωμές δημοσίου Δεν υπάρχει οριο

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, thodoris85 said:

Αυτό είπα

Δεν διαφωνούμε σε κατι

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, alfeios said:

Είναι άλλο πρόγραμμα. Δικό της

Δεν ίσχυει για πληρωμές δημοσίου Δεν υπάρχει οριο

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.  Για το 1% μήπως δεν ισχύει πλέον για νέες κάρτες; Δεν βλέπω κάτι στο site τους. Άραγε οι συναλλαγές προς Revolut μετράνε στο 1%;

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, gvard said:

1. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.  Για το 1% μήπως δεν ισχύει πλέον για νέες κάρτες; Δεν βλέπω κάτι στο site τους. 2. Άραγε οι συναλλαγές προς Revolut μετράνε στο 1%;

1. Δεν το γνωρίζω

2. Σε μένα μετράνε. Φορτίζω συνεχεια

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, gvard said:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.  Για το 1% μήπως δεν ισχύει πλέον για νέες κάρτες; Δεν βλέπω κάτι στο site τους. Άραγε οι συναλλαγές προς Revolut μετράνε στο 1%;

Ισχύει το 1% και το λέει κανονικά στην ενότητα "πώς σας επιβραβεύουμε".

Link to comment
Share on other sites

@alfeios, το έχω ξαναρωτήσει, αλλά δεν έχω λάβει απάντηση: τα εταιρικά πρατήρια ΕΚΟ-Καλυψώ έχουν βγει από το πρόγραμμα YES? Στην λίστα που υπάρχει στο site δεν τα αναφέρει και είναι πλέον πολύ μικρή η λίστα με τα συνεργαζόμενα πρατήρια.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

@alfeios, το έχω ξαναρωτήσει, αλλά δεν έχω λάβει απάντηση: τα εταιρικά πρατήρια ΕΚΟ-Καλυψώ έχουν βγει από το πρόγραμμα YES? Στην λίστα που υπάρχει στο site δεν τα αναφέρει και είναι πλέον πολύ μικρή η λίστα με τα συνεργαζόμενα πρατήρια.
στην Θεσσαλονίκη, κάποια από τα εταιρικά πρατήρια είναι στην λίστα, όχι ολα

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, GraveDigger said:

@alfeios, το έχω ξαναρωτήσει, αλλά δεν έχω λάβει απάντηση: τα εταιρικά πρατήρια ΕΚΟ-Καλυψώ έχουν βγει από το πρόγραμμα YES? Στην λίστα που υπάρχει στο site δεν τα αναφέρει και είναι πλέον πολύ μικρή η λίστα με τα συνεργαζόμενα πρατήρια.

Δεν το γνωρίζω

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2021 at 12:11 ΜΜ, DEERHUNTER said:

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με μεταφορά χρημάτων από πιστωτική κάρτα της alpha bank στην revolut.

εάν κάνω μεταφορά στην revolut ,από πιστωτική κάρτα, θα το δει το σύστημα της alpha ως ανάληψη μετρητών με αποτέλεσμα να χρεώσει τόκους από την πρώτη μέρα ή θα λογιστεί ως αγορά?

ευχαριστώ

 

Ξέρει κανείς αν ισχύει το ίδιο και για μεταφορά χρημάτων στην Revolut από πιστωτική Eurobank?? Δλδ το μετράει σαν αγορά ή σαν ανάληψη οπότε θα χρεώσει τόκους;; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...