Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

 Καλησπερα σε όλους.

Ειμαι κάτοχος μιας alpha bank mastercard platinum. 2 χρονια τωρα με καραντινες και περιορισμο των ταξιδιων, δεν ερχοταν οι εκπτωτικοι κωδικοι για εισητηρια aegean. Αντιστοιχα δεν ειχαν ερθει και οισυνδρομες της καρτας. Σημερα εσκασε sms απο alpha που λεει οτι για να παρουμε τους κωδικους να μπουμε σε ενα λινκ της τραπεζας να συμπληρωσουμε τα στοιχεια μας κτλ. Στους ορους και προυποθεσεις αναφερει οτι η παραλαβη των κωδικων προυποθετει την  εξοφληση της συνδρομης. Και ρωτάω εγω τωρα ο αφελης. Δηλαδη αν δεν παρω τους εκπτωτικους κωδικους, δεν θα μου στειλουν και την συνδρομη ?

Edited by kanenas00
Link to comment
Share on other sites

Στις πιστωτικές κάρτες είτε θα πληρώνεις κάθε έτος συνδρομή είτε όχι για πολύ συγκεκριμένους λόγους (π.χ. αν έχεις τη μισθοδοσία σου εκεί ή αν πρέπει να κάνεις κάποιο ετήσιο τζίρο, κλπ.). Το γεγονός αυτό είναι ανεξάρτητο από τα προνόμια που σκοπεύεις να εκμεταλλευτείς. Εξάλλου, όσον αφορά την συγκεκριμένη κάρτα, δεν υπάρχει μόνο το πλεονέκτημα των κουπονιών, αλλά δίνει και διπλάσιους πόντους, πρόσβαση στο Bonus Exclusive, πρόσβαση σε lounges σε περίπτωση καθυστέρησης της πτήσης, δωρεάν wifi σε συγκεκριμένα hotspots, δωρεάν SMS alerts, καθώς και δωρεάν ασφαλιστικές καλύψεις. Επομένως, η συνδρομή των 80€ αφορά όλα αυτά τα προνόμια, όχι μόνο τα κουπόνια. Από εκεί και πέρα, το κατά πόσο θα εκμεταλλευτείς τα παρεχόμενα προνόμια είναι προσωπική σου υπόθεση και δεν το λαμβάνει υπόψη η τράπεζα. Άρα, η λογική λέει ότι θα πληρώσεις την συνδρομή είτε πάρεις τα κουπόνια είτε όχι.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Δύο χρόνια και εμένα μου έχουν αντιλογίσει αυτόματα τις συνδρομές.

Φοβάμαι ότι αν ζητήασω τους κωδικούς , θα πληρώασω και την συνδρομή την επομενη χρονιά.

Εξ΄ άλλου γιαυτό ζητάει να γραφτούμε στην προσφορά ( προσφορά για αυτούς ) που θα δώασουμε 80 ευρώ για να πάρουμε 2Χ 25 ....

Link to comment
Share on other sites

ήρθε και σε μένα το sms....δεν πληρώνω συνδρομή στις κάρτες....αλλά χτυπάει λίγο άσχημα/κουτοπόνηρα, να πρέπει να κάνεις ειδική διαδικασία για κάτι που όταν βγήκε, απλά σου ερχόταν ένα μήνυμα με τους κωδικούς...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μου πει περίπου πόσο χρόνο χρειάζεται για να εκκαθαριστούν οι συναλλαγές που γίνονται με πιστωτική Εθνικής ώστε να πιστωθούν οι πόντοι Go4More;

Έχω συναλλαγές από αρχές Σεπτέμβρη για τις οποίες δεν έχω πάρει ακόμη τους πόντους και η απάντηση που έχω λάβει είναι ότι αργεί να γίνει η εκκαθάριση. Σημειωτέον ότι έχω εξοφλήσει τους λογαριασμούς της κάρτας στο μεταξύ.

Το ίδιο ισχύει και για τον υπολογιστή αφορολογήτου στο i-bank app, που έχει σταματήσει να ενημερώνεται από τα μέσα Αυγούστου.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Η επανέκδοση πιστωτικής κάρτας της ALPHA BANK λόγω φθοράς χρεώνεται;

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Η επανέκδοση πιστωτικής κάρτας της ALPHA BANK λόγω φθοράς χρεώνεται;
όχι δεν χρεώνεται


Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν χρεώνεται


Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Eurobank?

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eurobank?

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

ούτε της eurobank

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ερώτηση. Έγινε μια μεταφορά στην πιστωτική μου κάρτα με αποτέλεσμα να έχω θετικό υπόλοιπο.

Μπορώ κάνω ανάληψη το θετικό υπόλοιπο; 

Εφόσον είναι θετικό δεν θα υπάρξει τόκος ανάληψης θέλω να πιστεύω.

Ευχαριστώ!

 

 

Edited by stefanospets
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, stefanospets said:

Καλησπέρα, ερώτηση. Έγινε μια μεταφορά στην πιστωτική μου κάρτα με αποτέλεσμα να έχω θετικό υπόλοιπο.

Μπορώ κάνω ανάληψη το θετικό υπόλοιπο; 

Εφόσον είναι θετικό δεν θα υπάρξει τόκος ανάληψης θέλω να πιστεύω.

Ευχαριστώ!

 

 

Σωστά

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ALPHAκαι κάνεις αναληψη από ΑΤΜ  θα έχεις τόκο μέχρι να βγει ο λογαριασμός. 

Για να μην έχεις τόκο πρέπει να πας σε ταμείο και να ζητήσεις επιστροφή του ποσού. 

Link to comment
Share on other sites

Σε Πειραιώς σε επιστροφή αγοράς με θετικό πρόσημο έβγαλα τα παραπάνω χωρίς τόκο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιστωτική της alpha η της eurobank χωρίς ετήσια συνδρομή να βγάλω στη μάνα μου; Ή έστω να έχει τον πρώτο χρόνο δωρεάν. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, geodimis said:

Υπάρχει πιστωτική της alpha η της eurobank χωρίς ετήσια συνδρομή να βγάλω στη μάνα μου; Ή έστω να έχει τον πρώτο χρόνο δωρεάν. 

Είχα την εντύπωση ότι σχεδόν σε όλες της Alpha ο 1ος χρόνος ήταν δωρεάν. Θα έλεγα να πάρεις κι ένα τηλέφωνο, γιατί οι πληροφορίες στην σελίδα δεν είναι πάντα επίκαιρες.

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2021 at 9:28 ΜΜ, Epicouros said:

Η επανέκδοση πιστωτικής κάρτας της ALPHA BANK λόγω φθοράς χρεώνεται;

 

On 2/11/2021 at 11:36 ΜΜ, DjTony said:

Eurobank?

Γενικά η επανέκδοση κάρτας που έχει (ή δύναται να έχει) συνδρομή ΔΕΝ χρεώνεται.

22 ώρες πριν, stefanospets said:

Καλησπέρα, ερώτηση. Έγινε μια μεταφορά στην πιστωτική μου κάρτα με αποτέλεσμα να έχω θετικό υπόλοιπο.

Μπορώ κάνω ανάληψη το θετικό υπόλοιπο; 

Εφόσον είναι θετικό δεν θα υπάρξει τόκος ανάληψης θέλω να πιστεύω.

Ευχαριστώ!

Κάλεσε στην εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας να σε κατατοπίσουν.

1 hour ago, geodimis said:

Υπάρχει πιστωτική της alpha η της eurobank χωρίς ετήσια συνδρομή να βγάλω στη μάνα μου; Ή έστω να έχει τον πρώτο χρόνο δωρεάν. 

Η Eurobank πλέον εφαρμόζει πολιτική "δωρεάν" τον 1ο μήνα ή το πρώτο 6μηνο, αλλά τουλάχιστον τρέχουν καμπάνιες οπότε μπορείς να ισοφαρίσεις την συνδρομή του πρώτου έτους με κάποια επιβράβευση. Η πιστωτική κάρτα μασούτης Visa δίνει €40 (€20+€20) ενώ έχει ετήσια συνδρομή €30 (οπότε της μένουν και €10 κέρδος) ενώ για τις πιστωτικές κάρτες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα €πιστροφή τρέχει καμπάνια με €30 €πιστροφή για αίτηση μέσω e-banking μέχρι 30/11/2021 και πραγματοποίηση αγορών τουλάχιστον €30 μέχρι 15/12/2021, οπότε έρχεται μία η άλλη με την ετήσια συνδρομή €30 (δεν μιλάμε για Gold)

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα τη eurobank ποια είναι η προμήθεια για ανάληψη από atm στην Αμερική. Η απάντηση ήταν 1,05%.
Γνωρίζουμε τι fees θα κρατήσουν οι αμερικανοί; Χοντρικά πάντα, ξέρω ότι κάθε τράπεζα έχει τη δική της πολιτική.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα, αλλά νομίζω είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσεις κάποια υλοποίηση τύπου Rovolut ή Curve. Νομίζω είναι αποδεκτές και στις Η.Π.Α.

Δες και ρώτα στο διπλανό topic: Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς ανακοίνωσε σήμερα υποστήριξη στο Garmin Pay, για το GPay ούτε λόγος.

Edited by drivth
Link to comment
Share on other sites

Δεν το  έχω , αλλά έχει απαράδεκτα υψηλό επιτόκιο.

Θα προτίμαγα αυτό https://www.atticabank.gr/el/individuals/loans/consumer-loans#attica-symferon  

ή το αντίστοιχο της Πειραιώς. 

 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, rio0013 said:

Εχει κάνει κανείς αυτό το fast loan της eurobank.gr;;

Εινσι καλό??

Τωρα νομίζω για τις γιορτές είναι χρήσιμο 

Το έχω εκτελέσει σε γνωστά μου άτομα. 

Μόνο Fast δεν είναι μιας και θα χρειαστεί να στείλεις εκκαθαριστικό η τελευταία απόδειξη μισθοδοσίας και αυτό θα πάρει τουλάχιστον 1 μέρα για τον έλεγχο κτλπ. ( Σε όλες της περιπτώσεις ζητήθηκαν) 

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες επικαιροποιημένα στοιχεία θα προχωρούσε γρήγορα;

Εκτός του γεγονότος πως οφείλεις να έχεις επικαιροποιημένα στοιχεία και είναι εύκολο πλέον εφόσον έχεις internet banking, αν κάνεις την επικαιροποίηση μέσω του Εθνικού Μητρώου με το e-gov.gr Know Your Customer δεν απαιτείται κανένας έλεγχος από υπάλληλο της τράπεζας και τα στοιχεία ανανεώνονται αμέσως!

Τι εννοείς φίλε @rio0013 όταν ρωτάς αν είναι καλό; Δάνειο είναι και έχει έξοδα και τόκους... Δεν σου χαρίζει κανένας λεφτά. Συγκρίνεις έξοδα και επιτόκια για να πάρεις την απόφασή σου. Δεν πρέπει να ζούμε σε συννεφάκια σαν τον τύπο στην αντίστοιχη διαφήμιση της Εθνικής Τράπεζας που παίζει ποδόσφαιρο με τον υιό του και σφηνώνεται η μπάλα σε ένα δέντρο και εκεί που σκαρφαλώνει του στέλνει μηνύματα η γυναίκα του πως έχουν πολλά έξοδα οπότε παίρνει δάνειο και μετά το πρόβλημά του είναι μόνο πώς θα κατεβάσει την μπάλα από το δέντρο.

Εγώ αν χρειαζόμουν δάνειο θα προτιμούσα να ταλαιπωρηθώ αρχικά, ακόμη και να πάω σε κατάστημα αν δεν γινόταν αλλιώς προκειμένου να έχω μικρότερο ποσό να αποπληρώσω σε βάθος χρόνου.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, GraveDigger said:

Αν είχες επικαιροποιημένα στοιχεία θα προχωρούσε γρήγορα;

 

Είχαν γίνει σε όλες της περιπτώσεις φρεσκάρισμα όλων τον στοιχείων μέσω του GOV πριν γίνουν οι αιτήσεις και πάλι ζητήθηκαν τα έγγραφα.

Επίσης δεν έχει καμία ενημέρωση μέσω του web banking σου στέλνουν με sms ότι ζητάνε τα παραπάνω έγγραφα να τους τα στείλεις σε mail. Σε μια περίπτωση το άτομο δεν παρακολουθούσε τα sms του και το πήραμε χαμπάρι 3 μέρες μετά. 

Quote

τα στοιχεία ανανεώνονται αμέσως!

Όχι! Στην Eurobank και στην Πειραιώς χρειάζεται να τα ελέγξει υπάλληλος για τα ανανεωθούν στην καρτέλα σου

Μόνο στην Εθνική περνιούνται απευθείας (Δεν γνωρίζω για Alpha Bank) 

Edited by testatos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...