Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

On 19/10/2021 at 10:20 ΜΜ, geoponer said:

Το κερασάκι στην τούρτα: η πιστωτική μου toyota visa εκδόθηκε τέλος Ιουλίου και η δωροεπιταγή δεν μου έχει έρθει ακόμα - έπρεπε να έχει έρθει με τον πρώτο λογαριασμό και έχω πληρώσει δύο μέχρι τώρα. Η εξυπηρέτηση πελατών εδώ και ενάμιση μήνα δεν έχει να μου δώσει απάντηση.

Τέτοιο μπάχαλο δεν έχω συναντήσει σε άλλη τράπεζα τόσα χρόνια.

Δεν πρόκειται να έρθει.

το εκτυπώνεις εσυ από το ebanking και το χρησιμοποιείς κανονικά. Αυτό μου απάντησαν τελικά από την εξυπηρέτηση και το κατάστημα.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, skiace said:

Δεν πρόκειται να έρθει.

το εκτυπώνεις εσυ από το ebanking και το χρησιμοποιείς κανονικά. Αυτό μου απάντησαν τελικά από την εξυπηρέτηση και το κατάστημα.

Παράξενο... χθες μου ήρθαν μαζεμένες επιστολές που είχαν σταλεί αρχές του μήνα από Εθνική και σε μία από αυτές βρήκα τη δωροεπιταγή, μαζί με τον προηγούμενο λογαριασμό της κάρτας ενώ σε άλλη επιστολή ήρθε ταυτόχρονα και ο επόμενος.

Τώρα που έκλεισα αυτήν την εκκρεμότητα θα τους κυνηγήσω για τον υπολογιστή αφορολογήτου της εφαρμογής που δεν λειτουργεί. Ένα-ένα, για να μην βραχυκυκλώσουν. 😄

(Για τους εκκρεμείς πόντους Go4More μου είχαν απαντήσει ότι αργούν να εκκαθαριστούν οι συναλλαγές, οπότε δεν έχει νόημα να επιμείνω. Έχω καταλάβει ότι πρέπει να εξοφληθεί πρώτα ο λογαριασμός για να περαστούν οι πόντοι από ηλκετρονικές συναλλαγές - από συνεργάτες του προγράμματος σε POS περνάνε άμεσα - άρα μιλάμε για 2 μήνες από την πραγματοποίηση της συναλλαγής...).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω στο Winbank ότι η Πειραιώς μου δίνει επιλογή για Visa Gold χωρίς συνδρομή για πάντα.

Δε βλέπω όμως καμία διαφορά (εκτός από -1% στο επιτόκιο ανάληψης μετρητών, που δε θα χρησιμοποιήσω ποτέ) με την απλή Visa. 

Υπάρχει κάτι που δε βλέπω ή είναι απλά θέμα "prestige" η χρυσή κάρτα;

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, skiace said:

Δεν πρόκειται να έρθει.

το εκτυπώνεις εσυ από το ebanking και το χρησιμοποιείς κανονικά. Αυτό μου απάντησαν τελικά από την εξυπηρέτηση και το κατάστημα.

Έρχεται μόνο σε έντυπο λογαριασμό η επιταγή. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, djuan1988 said:

Βλέπω στο Winbank ότι η Πειραιώς μου δίνει επιλογή για Visa Gold χωρίς συνδρομή για πάντα.

Δε βλέπω όμως καμία διαφορά (εκτός από -1% στο επιτόκιο ανάληψης μετρητών, που δε θα χρησιμοποιήσω ποτέ) με την απλή Visa. 

Υπάρχει κάτι που δε βλέπω ή είναι απλά θέμα "prestige" η χρυσή κάρτα;

7 minutes ago, djuan1988 said:

Βλέπω στο Winbank ότι η Πειραιώς μου δίνει επιλογή για Visa Gold χωρίς συνδρομή για πάντα.

Δε βλέπω όμως καμία διαφορά (εκτός από -1% στο επιτόκιο ανάληψης μετρητών, που δε θα χρησιμοποιήσω ποτέ) με την απλή Visa. 

Υπάρχει κάτι που δε βλέπω ή είναι απλά θέμα "prestige" η χρυσή κάρτα;

Έχει κάποια ποσά παραπάνω στις ασφαλιστικές καλύψεις και μεγαλύτερες εκτυπώσεις σε κάποια ιδιωτικά νοσοκομεία. 

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε email από την Aegean με ενα λινκ για να μετατρέψω την πιστωτική κάρτα Aegean Bonus Visa στη νέα Aegean Bonus Visa ή τη Aegean Bonus Premium https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/pistotikes-kartes/aegean-bonus-visa https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/pistotikes-kartes/aegean-bonus-visa-premium

 

Παρολα αυτά στην υπάρχουσα Aegean Bonus Visa που έχω με το παλιό λογότυπο της Aegean έχω δωρεάν συνδρομή σε περίπτωση που έχω συνολικές αγορές πάνω από 2000 το χρόνο. Οπότε δεν ξερω αν με συμφέρει. Δεν εγραφε βεβαια τι θα γινει αν δεν κανω τη μετατροπή. Έχει προχωρήσει κανένας άλλος σε αλλαγή?

 

Βλέπω βεβαια οτ ιμπορει οι νεες καρτες να έχουν συνδρομή και ακρβότερη, έχουν και καποια προνομια που δεν ξερω αν με συμφερουν τουλαχιστον ακόμα αυτο τον καιρο επι covid μιας και δεν κανω αρκετα ταξιδια ακόμα. Και έχω και την Platinum που και εκείνη μου δίνει κάποια κουπόνια για πτήσεις.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να κάνει πληρωμές nfc με το app της εθνικής;
Είναι πολλές μέρες που είχε πρόβλημα. Επανήλθε τελικά; Προ ολίγου που έκανα μια προσπάθεια και δεν... Από το widget πάτησα κι έβγαλε ένα μήνυμα ότι δεν έχω δηλωμένη κάρτα για ανέπαφες. Πλήρωσα με τη φυσική κι έφυγα. Γυρνώντας σπίτι απενεργοποίησα και ενεργοποίησα εξ αρχής και θα δοκιμάσω την επόμενη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου δουλεύει εμένα, κανένα πρόβλημα όλη την εβδομάδα που πέρασε.
Πριν κανένα μήνα είχε κολλήσει και δεν έκανε πληρωμή κάπου και δεν αναγνώριζε τη κάρτα, το διόρθωσα με απεγκατασταση της εφαρμογής και ξανά από την αρχή εγκατάσταση.

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε email από την Aegean με ενα λινκ για να μετατρέψω την πιστωτική κάρτα Aegean Bonus Visa στη νέα Aegean Bonus Visa ή τη Aegean Bonus Premium https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/pistotikes-kartes/aegean-bonus-visa https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/pistotikes-kartes/aegean-bonus-visa-premium
 
Παρολα αυτά στην υπάρχουσα Aegean Bonus Visa που έχω με το παλιό λογότυπο της Aegean έχω δωρεάν συνδρομή σε περίπτωση που έχω συνολικές αγορές πάνω από 2000 το χρόνο. Οπότε δεν ξερω αν με συμφέρει. Δεν εγραφε βεβαια τι θα γινει αν δεν κανω τη μετατροπή. Έχει προχωρήσει κανένας άλλος σε αλλαγή?
 
Βλέπω βεβαια οτ ιμπορει οι νεες καρτες να έχουν συνδρομή και ακρβότερη, έχουν και καποια προνομια που δεν ξερω αν με συμφερουν τουλαχιστον ακόμα αυτο τον καιρο επι covid μιας και δεν κανω αρκετα ταξιδια ακόμα. Και έχω και την Platinum που και εκείνη μου δίνει κάποια κουπόνια για πτήσεις.
Στην ίδια φάση με σένα.
Μου ήρθε η καινούρια κάρτα αλλά δε τη ενεργοποίησα γιατί έχει συνδρομή 50 ευρώ το χρόνο.
Θα συνεχίσω με τη παλιά.
Με τη παλιά έχουμε αντιλογισμο όπως είπες.
Ίσως να συμφέρει η καινούρια αν κάνεις αρκετά ταξίδια το χρόνο και παίρνεις ακριβά εισητηρια με μειωμένη τιμή.
Θεωρώ πως με τη παλιά είναι καλύτερα αφού είναι δωρεάν και βρίσκεις φτηνά εισητηρια με προσφορές
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι η ΑΛΦΑ bonus mastwr card αξίζει ? Σκέφτομαι να την ακυρώσω και να πάρω την απλή χωρίς συνδρομή

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Jim30 said:

Πιστεύετε ότι η ΑΛΦΑ bonus mastwr card αξίζει ? Σκέφτομαι να την ακυρώσω και να πάρω την απλή χωρίς συνδρομή

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εξαρτάται από τη χρήση που κάνεις και το τι κερδίζεις από τη χρήση της.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τη χρήση που κάνεις και το τι κερδίζεις από τη χρήση της.
Τπτ ιδιαίτερο απλά με εξυπηρετεί το alpha alerts μόνο το οποίο άλλες τράπεζες δε το χρέωνουν νομίζω

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Η εν λόγω πιστωτική ισχύει ακόμα για στρατιωτικούς; Θέλω να την προτείνω σε ένα φίλο.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, al3x1k0 said:

Καλημέρα! Η εν λόγω πιστωτική ισχύει ακόμα για στρατιωτικούς; Θέλω να την προτείνω σε ένα φίλο.

Απ ότι ξέρω ισχύει αλλά πρέπει να πάει σε κατάστημα να κάνει αίτηση. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, al3x1k0 said:

Καλημέρα! Η εν λόγω πιστωτική ισχύει ακόμα για στρατιωτικούς; Θέλω να την προτείνω σε ένα φίλο.

Ισχύει κανονικά (την έχουμε στην οικογένεια), αν και τα οφέλη της είναι περιορισμένα σε σχέση με 1 χρόνο πριν.

Όντως η αίτηση γίνεται μόνο σε κατάστημα και καλό θα είναι να δείτε τα δικαιολογητικά με το φίλο σου από πριν για να είστε έτοιμοι (θέλει επιπλέον σε σχέση με απλή πιστωτική). Σημειωτέο ότι ισχύει και για μέλη οικογενειών στρατιωτικών. 🙂

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ αμφότερους για τις άμεσες απαντήσεις! Η επίσκεψη σε κατάστημα δεν είναι πρόβλημα θα το κανονίσω! Ελπίζω το ότι έχει τη μισθοδοσία του στην άλφα να μη μας δημιουργήσει πρόβλημα. Πράγματι έχει χαλάσει πολύ το πρόγραμμα επιβράβευσης αλλά έχει δωρεάν συνδρομή και αρκετά καλή επιστροφή σε κάποια βασικά έξοδα οπότε χαλάλι.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η πιστωτική κάρτα Military Club Visa από την Eurobank η οποία είναι επίσης χωρίς ετήσια συνδρομή, αλλά ενδέχεται να υπάρχει χρέωση που αφορά στο δικαίωµα συµµετοχής και χρήσης των προνοµίων του Military Club.

Το κόστος €0,70/μήνα (μέγιστο δηλαδή €8,40 ετησίως τα οποία καταβάλλονται τµηµατικά σε 12 ισόποσες µηνιαίες δόσεις) επιβάλεται μόνο αν το µηνιαίο χρεωστικό υπόλοιπο υπερβαίνει το ποσό των € 14,67 ενώ σε αντίθετη περίπτωση δεν επιβάλεται το ποσό χρέωσης που αντιστοιχεί στο µήνα αυτό. Δηλαδή αντί να πληρώνεις 3 εβδομάδες μετά την έκδοση του μηνιαίου λογαριασμού θα πρέπει να έχεις φροντίσει για την πληρωμή του συνόλου των αγορών πριν την έκδοση του μηνιαίου λογαριασμού ώστε να αποφύγεις και την χρέωση €0,70

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν έχω βάλει αυτόματη εξόφληση όλου του υπολοίπου της κάρτας όπως κάνω σε όλες τις πιστωτικές μου θα χρεωθώ το μηνιαίο τέλος ή όχι;

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

για δευτερη φορα μεσα σε 6 μηνες γινεται υποκλοπη της πιστωτικης μου την πρωτη φορα εγινε χρεωση 50 ευρω απο εναν ομιλο που εχει sites τωρα την δευτερη μου ειπαν απο eurobank οτι εγινε χρεωση σε μια εταιρια στην Αμερικη με οδοντιατρικα υλικα 0,74 λεπτα. Τι μπορω να κανω δεν παταω σε phising mails.

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dimitris15 said:

για δευτερη φορα μεσα σε 6 μηνες γινεται υποκλοπη της πιστωτικης μου την πρωτη φορα εγινε χρεωση 50 ευρω απο εναν ομιλο που εχει sites τωρα την δευτερη μου ειπαν απο eurobank οτι εγινε χρεωση σε μια εταιρια στην Αμερικη με οδοντιατρικα υλικα 0,74 λεπτα. Τι μπορω να κανω δεν παταω σε phising mails.

Ακύρωση και επανέκδοση ίσως.. Κάπου έκανες αγορά σε μη ασφαλές περιβάλλον και σου πήραν τα στοιχεία.

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, geoponer said:

Δηλαδή αν έχω βάλει αυτόματη εξόφληση όλου του υπολοίπου της κάρτας όπως κάνω σε όλες τις πιστωτικές μου θα χρεωθώ το μηνιαίο τέλος ή όχι;

Ναι, δυστυχώς θα χρεωθείς. Για να μην χρεωθείς τα €0,70 θα πρέπει όταν εκδοθεί ο λογαριασμός να έχει συνολική οφειλή μικρότερη από €14,67

3 ώρες πριν, dimitris15 said:

για δευτερη φορα μεσα σε 6 μηνες γινεται υποκλοπη της πιστωτικης μου την πρωτη φορα εγινε χρεωση 50 ευρω απο εναν ομιλο που εχει sites τωρα την δευτερη μου ειπαν απο eurobank οτι εγινε χρεωση σε μια εταιρια στην Αμερικη με οδοντιατρικα υλικα 0,74 λεπτα. Τι μπορω να κανω δεν παταω σε phising mails.

Αν τυχόν δεν την χρησιμοποιείς συνέχεια για αγορές μέσω internet, τότε μια λύση είναι να κρατάς κλειστή την λειτουργία για online συναλλαγές από το e-banking > Ρυθμίσεις > Ρυθμίσεις Καρτών > Cards Control και να το ανοίγεις μόνο όταν θέλεις να εκτελέσεις κάποια συναλλαγή και μετά να το ξανακλείνεις.

Σε αυτό που λες για "υποκλοπή" σημαίνει πως κάπου έδωσες τα στοιχεία της κάρτας σου και τα χρησιμοποίησαν με μη ορθό τρόπο. Νομίζω η Πειραιώς τα περιγράφει καλά: https://www.piraeusbank.gr/el/epiheiriseis-epaggelmaties/anakalypse-ta-xrimatodotika-ergaleia-sou/lyseis-emporon/sxetikes-ipiresies/asfaleia-synallagon/pci-dss-certification/pws-ginontai-upoklopes

Στο Capital έχουν την ευχέρεια να το περιγράψουν ακόμη καλύτερα: https://www.capital.gr/oikonomia/3404627/pos-psareuoun-oi-epitideioi-ta-stoixeia-karton-pliromon

Συνεπώς μπορεί εσύ να μην έχεις δώσει πουθενά την κάρτα σου, ακόμη και να μην την έχεις χρησιμοποιήσει ούτε σε ΑΤΜ, αλλά οι επιτήδειοι έχουν τόσες πολλές κάρτες που είναι σε θέση με reverse engineering να μαντέψουν την ημερομηνία λήξης των "γειτονικών" καρτών οπότε "δημιουργούν" ολόκληρη την σειρά καρτών και μετά κάνουν προσπάθειες μήπως πετύχουν το CVV, έχουν 1‰ πιθανότητα για κάθε προσπάθεια!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimitris15 said:

για δευτερη φορα μεσα σε 6 μηνες γινεται υποκλοπη της πιστωτικης μου την πρωτη φορα εγινε χρεωση 50 ευρω απο εναν ομιλο που εχει sites τωρα την δευτερη μου ειπαν απο eurobank οτι εγινε χρεωση σε μια εταιρια στην Αμερικη με οδοντιατρικα υλικα 0,74 λεπτα. Τι μπορω να κανω δεν παταω σε phising mails.

 Ψάξε τι κινήσεις κάνεις.Επίσης πάγωσε την κάρτα ή ακύρωσε την δυνατότητα για  διαδικτυακές αγορές  εκτός Ελλάδας .

Link to comment
Share on other sites

η καρτα ακυρωθηκε και τις 2 φορες απλα 10 χρονια χρηστης πιστωτικης δεν μου εχει τυχει ποτε το 99% των αγορων μου ειναι διαδικτυακες

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2021 at 10:12 ΜΜ, bill33 said:

 [...] ή ακύρωσε την δυνατότητα για  διαδικτυακές αγορές  εκτός Ελλάδας .

Για τις online συναλλαγές δεν υφίσταται διάκριση Ελλάδας-εξωτερικού. Τις αγορές μέσω internet τις αντιμετωπίζει όλες το ίδιο στις επιλογές που σου δίνει.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, GraveDigger said:

Για τις online συναλλαγές δεν υφίσταται διάκριση Ελλάδας-εξωτερικού. Τις αγορές μέσω internet τις αντιμετωπίζει όλες το ίδιο στις επιλογές που σου δίνει.

Εχεις δίκιο .

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...