Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Χθες το βράδυ έκανα μια πληρωμή με την κάρτα, €5.20 και μόλις τώρα κοιτάω την κίνηση του λογαριασμού, και έχει δυο εγγραφές «-5,20».

Τι σημαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, tseapis said:

Θέλω να κάνω πάγιες εντολές για να πληρώνονται μέσω πιστωτικής η ΔΕΗ, η ΕΥΔΑΠ και το σταθερό Cosmote. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο; (Με αυτόν τον τρόπο πληρώνω την ασφάλεια ζωής και σκέφτηκα πως ίσως να γίνεται και για λογαριασμούς).

Αν όχι, μήπως κάποια τράπεζα προσφέρει δωρεάν τις πάγιες εντολές για εξόφληση λογαριασμών; Είχα αυτή την υπηρεσία στην Eurobank δωρεάν μέχρι πριν μερικούς μήνες αλλά διακόπηκε και πλέον πρέπει να πληρώνω ή προμήθεια ανά λογαριασμό ή μια μηνιαία συνδρομή που δεν με συμφέρει.

Θα ήθελα να έχω πάγιες εντολές γιατί στις διακοπές ξεχνάω να πληρώσω τους λογαριασμούς και χάνω τις μικροεκπτώσεις που δίνει πχ η ΔΕΗ για την συνέπεια ή επιβαρύνομαι με μερικά σεντς τόκους και δεν θέλω.

Επιθυμώ δωρεάν πάγιες εντολές και όλα τα προνόμια που δίνει η πάγια εντολή. Υπάρχει κάτι διαθέσιμο σε κάποια τράπεζα;

Το είχα κοιτάξει κι εγώ παλιότερα αλλά δεν ήταν δωρεάν σε Εθνική ούτε και Πειραιώς που έχω λογαριασμούς και κάρτες. Επίσης με είχε παραξενέψει το ότι

(α) η διαδικασία είναι πολύπλοκη και δεν γινόταν ηλεκτρονικά από το σπίτι (δεν είναι και τίποτα διαφορετικό από αγορές μέσω κάρτας) και

(β) έχει επιπλέον χρέωση ενώ στην ουσία δεν κοστίζει κάτι επιπλέον στην τράπεζα η αυτόματη πληρωμή λογαριασμού (με πάγια εντολή) σε σχέση με τη χειροκίνητη (όταν το θυμηθώ).

Τελικά το παράτησα και βασίζομαι σε reminders που βάζω στο ημερολόγιο όταν ενημερωθώ για την έκδοση κάθε λογαριασμού ή άλλης υποχρέωσης. Στοιχεία της κάρτας μου σε τρίτους (εταιρείες κινητής, ύδρευσης και παροχής ενέργειας) δεν θέλω να δώσω παρά μόνο αν τα καταχωρήσω εγώ προσωπικά σε κάποια ασφαλή σελίδα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ξεκίνησα με υπενθυμίσεις αρχικά για ανανέωση πακέτου και πλέον έχω βάλει για όλες τις υποχρεώσεις, με αυτό τον τρόπο δεν έχω χάσει ποτέ ημερομηνία

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, geoponer said:

Το είχα κοιτάξει κι εγώ παλιότερα αλλά δεν ήταν δωρεάν σε Εθνική ούτε και Πειραιώς που έχω λογαριασμούς και κάρτες. Επίσης με είχε παραξενέψει το ότι

(α) η διαδικασία είναι πολύπλοκη και δεν γινόταν ηλεκτρονικά από το σπίτι (δεν είναι και τίποτα διαφορετικό από αγορές μέσω κάρτας) και

(β) έχει επιπλέον χρέωση ενώ στην ουσία δεν κοστίζει κάτι επιπλέον στην τράπεζα η αυτόματη πληρωμή λογαριασμού (με πάγια εντολή) σε σχέση με τη χειροκίνητη (όταν το θυμηθώ).

Τελικά το παράτησα και βασίζομαι σε reminders που βάζω στο ημερολόγιο όταν ενημερωθώ για την έκδοση κάθε λογαριασμού ή άλλης υποχρέωσης. Στοιχεία της κάρτας μου σε τρίτους (εταιρείες κινητής, ύδρευσης και παροχής ενέργειας) δεν θέλω να δώσω παρά μόνο αν τα καταχωρήσω εγώ προσωπικά σε κάποια ασφαλή σελίδα.

Έχω κάνει κάποιες πάγιες εντολές στην πειρεως ηλεκτρονικά (ρεύμα και ασφάλεια αυτοκινήτου) και είναι δωρεάν. Δεν ξέρω αν μπορεί να παίζει ρόλο η κάθε εταιρεία ξεχωριστά για την χρέωση η μη της πάγιας εντολής.

Link to comment
Share on other sites

Πάγια πληρωμή Δ.Ε.Η. στην Πειραιώς έχει χρέωση 0,40€.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, katsiletra said:

Με κάρτα είναι δωρεάν η πάγια δεν έχει χρέωση. 

Σε ποια τράπεζα;

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, geoponer said:

Σε ποια τράπεζα;

Εθνική, Πειραιώς, Alpha bank που έχω δοκιμάσει δεν έχω δει χρέωση. 

6 ώρες πριν, seranata said:

Πάγια πληρωμή Δ.Ε.Η. στην Πειραιώς έχει χρέωση 0,40€.

Με κάρτα ή χρέωση λογαριασμού; 

Link to comment
Share on other sites

Με χρέωση λογαριασμού.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

On 14/10/2021 at 9:34 ΠΜ, katsiletra said:

Με κάρτα είναι δωρεάν η πάγια δεν έχει χρέωση. 

Μάλλον εννοείς να δώσεις τον αριθμό της κάρτας σου στην εκάστοτε εταιρεία για πάγια εντολή.

Αν δώσεις τον κωδικό πάγιας εντολής στην τράπεζα, τότε η τράπεζα χρεώνει με βάση το τιμολόγιο εργασιών της για την κάθε πάγια εντολή που εκτελείται (και δεν πολυσυμφέρει!)

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω πιστωτική στην εθνική και οι οφειλές εξοφλούνται (όλο το ποσό) με πάγια εντολή. Εάν θέλω μπορώ να κάνω νωρίτερα την πληρωμή π.χ. μέσω της εφαρμογής ή θα υπάρχει πρόβλημα και θα μου ξαναπάρουν τα χρήματα την μέρα της εξόφλησης της κάρτας; Συγγνώμη αν είναι ηλίθια ή απορία μου, αλλά δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη από την σελίδα της τράπεζας. Δεν το εξηγεί στις συνηθισμένες ερωτήσεις. 

Edited by zpapant
Link to comment
Share on other sites

Καμία ερώτηση δεν είναι ηλίθια  γιατί κάθε τράπεζα έχει τη δική της πολιτική...

Εγώ μόλις πληρώνομαι εξοφλω το υπόλοιπο της πιστωτικής κάρτας στην οποία έχω ορίσει πάγια εντολή... Δεν μου ξαναπαίρνει τα λεφτά την ημερομηνία της πάγιας εντολής ενώ το υπόλοιπο μου επαρκεί για να ξαναπληρωθει όλο το ποσό.

Όλα αυτά στην Alpha Bank

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

thodoris85 όχι δεν μιλάω για δόσεις αλλά για το ποσό του τρέχοντος λογαριασμού. 

Απλά θέλω να το κάνω για να εκμεταλεύομαι κάποια επιπλέον προνόμια που δίνει η πιστωτική (π.χ. διπλούς πόντους στο g4more).

Και πάλι ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω συνδέσει κάρτα eurobank στην elpedison αλλά κάνω νωρίτερα την πληρωμή κάποιες φορές από άλλη τράπεζα , στην λήξη δεν γίνεται τίποτε μιας και το σύστημά τους βλέπει 0 χρέος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι γίνεται μετά την αναβάθμιση στα συστήματα για τις πιστωτικές κάρτες της Εθνικής; Το όλο σύστημα χειροτέρεψε αρκετά. Χρεώσεις αργούν να εμφανισθούν και να γίνουν και οι αλλαγές στο διαθέσιμο πόσο, πόσο μελλοντικών άτοκων δόσεων δεν εμφανίζεται σωστά πάρα μόνο ένα πολύ μικρό ποσό , μηνιαίος λογαριασμός καθυστερεί να εκδοθεί, διαφορετικά διαθέσιμα χρήματα εμφανίζονται στο ebanking και στην εφαρμογή για smartphone. Και για κερασάκι τις δόσεις που τις εμφάνιζε κανονικά με την ονομασία τους και τον αύξοντα αριθμό, τώρα απλά εμφανίζει συναλλαγή εθνικής τράπεζας.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Τους ζαλισα και εγώ στα τηλέφωνα εκεί στην Εθνική αλλά ούτε αυτοί δεν ξέρουν τι τους γίνεται.Τη μια μου απάντησαν ως τέλος Σεπτέμβρη θα στρώσει το σύστημα,την άλλη μέχρι μέσα Οκτώβρη και τώρα ελπίζουν στην επόμενη βδομάδα.Δεν βγάζεις άκρη τι χρωστάς και πότε.Οι ημέρομηνιες για ελάχιστη καταβολή αλλάζουν όποτε να ναι.Εχω βγάλει κομπιουτεράκια και άκρη δεν βγάζω .

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

My Devices (Απ' όσες θυμάμαι δηλαδή) Philips DIGA/Ericsson 768/Ericsson 788/Ericsson T28/Nokia 3200/Siemens SL55/Nokia 6210/Nokia 6510/Ericsson W600/Nokia E52/Nokia E65/Sony Ericsson Neo V/Moto G/Xiaomi Redmi Note 3/Xiaomi Redmi Note 5
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα είχαν πει την προηγούμενη εβδομάδα θα το είχαν φτιάξει. Ελπίζω να τα καταφέρουν μέχρι πριν τις γιορτές. Τι να πεις;

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2021 at 8:47 ΠΜ, TypeRS said:

Καμία ερώτηση δεν είναι ηλίθια  γιατί κάθε τράπεζα έχει τη δική της πολιτική...

Εγώ μόλις πληρώνομαι εξοφλω το υπόλοιπο της πιστωτικής κάρτας στην οποία έχω ορίσει πάγια εντολή... Δεν μου ξαναπαίρνει τα λεφτά την ημερομηνία της πάγιας εντολής ενώ το υπόλοιπο μου επαρκεί για να ξαναπληρωθει όλο το ποσό.

Όλα αυτά στην Alpha Bank

Κάθε τράπεζα έχει την δική της πολιτική οπότε μόνο κάποιος που έχει δοκιμάσει την Εθνική τράπεζα ίσως μπορεί να σου απαντήσει @zpapant

Εγώ στην Alpha πριν από χρόνια που έκανα καταθέσεις σε APS ή ATM (BNA ή με φάκελο) θυμάμαι πως αν έκανα πληρωμή νωρίτερα, μετά η πάγια εντολή θα έπαιρνε το ποσό με το οποίο είχε εκδοθεί ο μηνιαίος λογαριασμός χωρίς να υπολογίσει τυχόν ενδιάμεσες πληρωμές μου.

Τον τελευταίο καιρό, από τότε που άλλαξε η Alpha την καταληκτική ημερομηνία εμπρόθεσμης πληρωμής διαπιστώνω πως δεν τρέχει σωστά η πάγια εντολή καθώς αντί να τραβάει το συνολικό ποσό κρατάει μόνο την ελάχιστη καταβολή!

On 17/10/2021 at 5:39 ΜΜ, kosmous said:

Έχω συνδέσει κάρτα eurobank στην elpedison αλλά κάνω νωρίτερα την πληρωμή κάποιες φορές από άλλη τράπεζα , στην λήξη δεν γίνεται τίποτε μιας και το σύστημά τους βλέπει 0 χρέος.

Άλλο είναι το θέμα συζήτησης: πληρωμή οφειλής μηνιαίου λογαριασμού πιστωτικής κάρτας.

Παρεμπιπτόντως για την elpedison σε συμφέρει να έχεις πάγια εντολή με κάρτα Yes Visa ώστε να κερδίζεις 2% ή να πληρώνεις μόνος σου κάθε φορά από το elpedison.gr με κάρτες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα €πιστροφή για 3%

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, stilskin said:

Τελικά τι γίνεται μετά την αναβάθμιση στα συστήματα για τις πιστωτικές κάρτες της Εθνικής; Το όλο σύστημα χειροτέρεψε αρκετά. Χρεώσεις αργούν να εμφανισθούν και να γίνουν και οι αλλαγές στο διαθέσιμο πόσο, πόσο μελλοντικών άτοκων δόσεων δεν εμφανίζεται σωστά πάρα μόνο ένα πολύ μικρό ποσό , μηνιαίος λογαριασμός καθυστερεί να εκδοθεί, διαφορετικά διαθέσιμα χρήματα εμφανίζονται στο ebanking και στην εφαρμογή για smartphone. Και για κερασάκι τις δόσεις που τις εμφάνιζε κανονικά με την ονομασία τους και τον αύξοντα αριθμό, τώρα απλά εμφανίζει συναλλαγή εθνικής τράπεζας.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

Και επιπλέον καθυστερεί τραγικά η πίστωση πόντων go4more (ακόμη εκκρεμούν πόντοι από αγορές Αυγούστου), και ο υπολογιστής αφορολογήτου έχει μεγάλα κενά, αφού ακόμη δεν έχουν εμφανιστεί όλες οι συναλλαγές Αυγούστου και Σεπτεμβρίου.

Το κερασάκι στην τούρτα: η πιστωτική μου toyota visa εκδόθηκε τέλος Ιουλίου και η δωροεπιταγή δεν μου έχει έρθει ακόμα - έπρεπε να έχει έρθει με τον πρώτο λογαριασμό και έχω πληρώσει δύο μέχρι τώρα. Η εξυπηρέτηση πελατών εδώ και ενάμιση μήνα δεν έχει να μου δώσει απάντηση.

Τέτοιο μπάχαλο δεν έχω συναντήσει σε άλλη τράπεζα τόσα χρόνια.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο στην Alpha Bank και μου ειπαν οτι εχει σταματησει εδω και λιγα χρονια η δυνατοτητα μεταφορας των δοσεων πιστωτικης καρτας απο την μια τραπεζα στην αλλη.

Οποτε ο μοναδικος τροπος για να μη πληρωνω την ετησια συνδρομη ειναι να μεταφερω την μισθοδοσια μου. Απο την στιγμη που εχω ηδη λογαριασμο τρεχουμενο στην Πειραιως, το μονο που εχω να κανω ειναι να δωσω στην υπηρεσια μου το IBAN; Δεν μπλεκω με τις τραπεζες καπου, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Lux said:

Οποτε ο μοναδικος τροπος για να μη πληρωνω την ετησια συνδρομη ειναι να μεταφερω την μισθοδοσια μου. Απο την στιγμη που εχω ηδη λογαριασμο τρεχουμενο στην Πειραιως, το μονο που εχω να κανω ειναι να δωσω στην υπηρεσια μου το IBAN; Δεν μπλεκω με τις τραπεζες καπου, σωστα;

Ναι, τουλάχιστον στη δική μου εταιρεία ενημέρωσα το λογιστήριο για την αλλαγή του λογαριασμού μισθοδοσίας απλά δίνοντας το νέο IBAN. Δεν χρειάστηκε και άλλο.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Lux said:

Πηρα τηλεφωνο στην Alpha Bank και μου ειπαν οτι εχει σταματησει εδω και λιγα χρονια η δυνατοτητα μεταφορας των δοσεων πιστωτικης καρτας απο την μια τραπεζα στην αλλη.

Οποτε ο μοναδικος τροπος για να μη πληρωνω την ετησια συνδρομη ειναι να μεταφερω την μισθοδοσια μου. Απο την στιγμη που εχω ηδη λογαριασμο τρεχουμενο στην Πειραιως, το μονο που εχω να κανω ειναι να δωσω στην υπηρεσια μου το IBAN; Δεν μπλεκω με τις τραπεζες καπου, σωστα;

Μίλα με το λογιστήριο της εταιρείας σου και αν δέχονται να σου κάνουν καταβολή μισθοδοσίας στην Alpha (ως προϊόν μισθοδοσίας και όχι ως απλή μεταφορά), τότε έλεγξε και με την Alpha με ποιες προϋποθέσεις θεωρείσαι μισθοδοτούμενος μέσω Alpha Bank (ειδικά αν από την εταιρεία σου θα το στέλνουν σαν απλή μεταφορά) και εγώ θα σου πρότεινα να ανοίξεις έναν λογαριασμό Alpha Μισθοδοσία 😉

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, GraveDigger said:

Μίλα με το λογιστήριο της εταιρείας σου και αν δέχονται να σου κάνουν καταβολή μισθοδοσίας στην Alpha (ως προϊόν μισθοδοσίας και όχι ως απλή μεταφορά), τότε έλεγξε και με την Alpha με ποιες προϋποθέσεις θεωρείσαι μισθοδοτούμενος μέσω Alpha Bank (ειδικά αν από την εταιρεία σου θα το στέλνουν σαν απλή μεταφορά) και εγώ θα σου πρότεινα να ανοίξεις έναν λογαριασμό Alpha Μισθοδοσία 😉

Στην Alpha Bank ειμαι ηδη και θελω να μεταφερθω στην ΠΕΙΡΑΙΩΣ εντελει. Στην ΠΕΙΡΑΙΩΣ εχω ηδη λογαριασμο, δεν ξερω εαν θελει κατι συγκεκριμενο για μισθοδοσια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...