Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Παιδιά καλησπερα,

Πηγαίνοντας σημερα στο ΑΤΜ εθνικης να βγαλω λεφτα, περιμενα να μου δώσει τα λεφτα αλλα δεν στο σημείο που βγάζει τη κάρτα κολλησε κα ιδεν μπορουσε να την βγάλει.... εν τελει μου την κρατησε μεσα και δεν μ εβγαλε τπτ ( ουτε εγινε χρεωση) . πηρα στην εξυπηρέτηση και επειδη δεν ειναι ΑΤΜ σε κατάστημα αλλα μονο του , την ακυρωσα γιατι μου ειπανε οτι δεν γινεται ανάκτηση. Τώρα για την εκδοση νεας , μου ειπε αν πάω στο κατάστημα θα γινει αμεσα η διαδικασία. Γνωρίζετε αν ισχυεί? δηλαδη πλέον η εθνική οπως και η πειραιώς εκτυπωνει το όνομα πανω σε αλλη καρτα και ειναι ολα ετοιμα? Ή πάλι θα περιμένω μέρες και δεν εχει νοημα οποτε το κανω ιντερνετικα?

Edited by Ribopaido
I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Πλέον είναι όπως η Πειραιώς. Ανάλογα το στοκ (visa ή mastercard) σου βγάζουν καινούργια άμεσα. Μπορείς να ρωτήσεις αν γίνεται να επιλέξεις ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζετε εαν μπορω να μεταφερω πιστωτικη καρτα ( που πληρωνω αυτο το διαστημα δοσεις ) απο την μια τραπεζα στην αλλη; Συγκεκριμενα απο Πειραιως σε Alpha Bank, καθως στη 2η εχω και την μισθοδοσια μου. Για να μην πληρωνω ετησια συνδρομη. Αν βεβαια υπαρχει τετοια δυνατοτητα στην Alpha Bank.

Στην πειραιως πληρωνω 29 ευρω τοσα χρονια και λεω φτανει πια. Μπορω να μεταφερω τη μισθοδοσια στην Πειραιως για να μην εχω την συνδρομη, οπως μου ειπαν, αλλα αν ειναι να γλυτωσω καποια επιπλεον διαδικασια, προτιμω την πρωτη λυση.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Lux said:

Γνωριζετε εαν μπορω να μεταφερω πιστωτικη καρτα ( που πληρωνω αυτο το διαστημα δοσεις ) απο την μια τραπεζα στην αλλη; Συγκεκριμενα απο Πειραιως σε Alpha Bank, καθως στη 2η εχω και την μισθοδοσια μου. Για να μην πληρωνω ετησια συνδρομη. Αν βεβαια υπαρχει τετοια δυνατοτητα στην Alpha Bank.

Στην πειραιως πληρωνω 29 ευρω τοσα χρονια και λεω φτανει πια. Μπορω να μεταφερω τη μισθοδοσια στην Πειραιως για να μην εχω την συνδρομη, οπως μου ειπαν, αλλα αν ειναι να γλυτωσω καποια επιπλεον διαδικασια, προτιμω την πρωτη λυση.

Λογικά ισχύει αλλά αν δεν ισχύει πας στο αυτόματο μηχάνημα συναλλαγών και πληρώνεις της alpha bank και πληρώνεις με κάρτα της πειραιως (με επιφύλαξη) ή ρωτάς στην πειραιως για μεταφορά υπολοίπου

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, user3365 said:

Λογικά ισχύει αλλά αν δεν ισχύει πας στο αυτόματο μηχάνημα συναλλαγών και πληρώνεις της alpha bank και πληρώνεις με κάρτα της πειραιως (με επιφύλαξη) ή ρωτάς στην πειραιως για μεταφορά υπολοίπου

Απλα ετσι θα συνεχισω να πληρωνω τα 29 ευρω ετησια συνδρομη για την πιστωτικη καρτα. Θα παρω και στην Alpha Bank να ρωτησω τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2021 at 3:52 ΠΜ, apostol70 said:

Μου ήρθε γράμμα από την Eurobank πως μεταβιβάσανε μια Mastecard σε μια αγγλικλη εταιρία. Τι συνέπειες έχει αυτο; Έχει έρθει και σε άλλους;

Δεν σου κάνει καμία διαφορά εσένα!

Όποιος θέλει μπορεί να διαβάσει αναλυτικά: Τιτλοποίηση

On 30/9/2021 at 11:27 ΠΜ, user3365 said:

Η curve τι είναι γιατί εγώ έχω μείνει στην revolut;

Πάντως σήμερα που πήγα μια επίσκεψη από την eurobank μου δίνουν την δυνατότητα για πρόσθετη κάρτα δωρεάν μιας και είναι πολύ παλιά η σύμβαση (2004 νομίζω) ενώ αυτή η πιστωτική που έκανα αίτηση είχε συνδρομή οπότε έβγαλα πρόσθετη κάρτα και ακύρωσα την αίτηση (είχα πάρει τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών) πήγα με όσα δικαιολογητικά χρειάζονταν και με την κόρη μου και την βγάλαμε επιτόπου δεύτερη.

 

Η διαδικασία πήρε 30' ζήτησαν ταυτότητες, για την κόρη μου βεβαίωση απόδοσης αφμ, λογαριασμό κινητής, λογαριασμό ΔΕΚΟ για να βεβαιώσει την διεύθυνση κατοικίας και υπέγραψε μια υπεύθυνη δήλωση και παράλληλα ανοίξαμε ένα κοινό λογαριασμό και βγάλαμε χρεωστική κάρτα & την πρόσθετη κάρτα και όρισα και μια πάγια εντολή να μπαίνουν στον κοινό λογαριασμό κάθε 1η του μήνα

Με πολύ λίγα λόγια σε μια κάρτα Curve συνδέεις όσες κάρτες θέλεις και διαλέγεις από το app ποια θέλεις να χρεώνεται.

Εαν η κόρη σου δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσει την χρεωστική κάρτα, τότε 2 μήνες πριν την λήξη της να επικοινωνήσει με την τράπεζα για να την ακυρώσει. Αν δεν αλλάξει κάτι μέσα στα επόμενα 5 χρόνια, η ανανέωση χρεωστικής κάρτας χρεώνεται €6,00 και εφόσον θα έχει πρόσθετη πιστωτική κάρτα Eurobank (χωρίς ετήσια συνδρομή) μπορεί να την μετατρέψεισε dual δηλαδή να ενσωματώσει την λειτουργία της cash-card στην πιστωτική. Ο περιορισμός της dual βέβαια είναι πως μπορείς να έχεις πρόσβαση στους καταθετικούς σου λογαριασμούς μόνο από τα ATMs της ίδιας τράπεζας (Eurobank) δηλαδή όταν κάνεις χρήση σε POS εμπόρων και ATM άλλων τραπεζών η κάρτα αναγνωρίζεται με την κύρια λειτουργία της δηλαδή ως πιστωτική. Μάλιστα για να μην μπερδευτεί ο κάτοχος της dual καλό είναι να κλείσει την επιλογή "Ανάληψη από Κάρτα" στην Υπηρεσία Cards Control του e-banking και να κρατήσει ανοιχτή μόνο την επιλογή "Ανάληψη μετρητών σε ATM" που αφορά τις αναλήψεις από συνδεδεμένους καταθετικούς λογαριασμούς.

22 ώρες πριν, Lux said:

Γνωριζετε εαν μπορω να μεταφερω πιστωτικη καρτα ( που πληρωνω αυτο το διαστημα δοσεις ) απο την μια τραπεζα στην αλλη; Συγκεκριμενα απο Πειραιως σε Alpha Bank, καθως στη 2η εχω και την μισθοδοσια μου. Για να μην πληρωνω ετησια συνδρομη. Αν βεβαια υπαρχει τετοια δυνατοτητα στην Alpha Bank.

Στην πειραιως πληρωνω 29 ευρω τοσα χρονια και λεω φτανει πια. Μπορω να μεταφερω τη μισθοδοσια στην Πειραιως για να μην εχω την συνδρομη, οπως μου ειπαν, αλλα αν ειναι να γλυτωσω καποια επιπλεον διαδικασια, προτιμω την πρωτη λυση.

Θα ρωτήσεις στην Alpha Bank. Στην πιστωτική κάρτα της Πειραιώς έχεις άτοκες δόσεις ή εννοείς πως πληρώνεις την ελάχιστη καταβολή; Στην Alpha Bank έχεις ήδη πιστωτική χωρίς συνδρομή ή θα κάνεις αίτημα για έκδοση πιστωτικής; Συνήθως όταν δέχονται μεταφορά οφειλής από άλλη τράπεζα, τότε προσφέρουν χαμηλότερο επιτόκιο για κάποιους μήνες.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2021 at 1:24 ΜΜ, babakos said:

Δεν ειναι υποχρεωτικό να ειναι ένα δάνειο σε καθυστέρηση για να παει σε fund. Πολλά πρασινα (ενήμερα) καταναλωτικά δάνεια και καρτες (τα οποία γενικά δεν εχουν εξασφαλίσεις προς τις τράπεζες)  μεταβιβάζονται σε funds ώστε να τα βγάλουν οι τράπεζες από τους ισολογισμούς τους και να επικεντρωθούν σε στεγαατικά δάνεια που συνοδεύονται πάντοτε με προσημείωση περιουσιακού στοιχείου.

Αν παρατηρήσατε αρχισαν πάλι να διαφημιζουν στεγαστικά δάνεια μετά από πολλά χρονια 

Ακριβώς η κάρτα πλρώνεται κανονικά πριν την λήξη χωρίς να αφήνω υπόλοιπο

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, GraveDigger said:

Θα ρωτήσεις στην Alpha Bank. Στην πιστωτική κάρτα της Πειραιώς έχεις άτοκες δόσεις ή εννοείς πως πληρώνεις την ελάχιστη καταβολή; Στην Alpha Bank έχεις ήδη πιστωτική χωρίς συνδρομή ή θα κάνεις αίτημα για έκδοση πιστωτικής; Συνήθως όταν δέχονται μεταφορά οφειλής από άλλη τράπεζα, τότε προσφέρουν χαμηλότερο επιτόκιο για κάποιους μήνες.

Δεν εχω πιστωτικη στην Alpha, ειχα κανει αιτηση πριν πολλα χρονια αλλα με ειχαν απορριψει. Με ατοκες πληρωνω στην Πειραιως, κανονικα τις δοσεις.

Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2021 at 11:03 ΜΜ, Lux said:

Γνωριζετε εαν μπορω να μεταφερω πιστωτικη καρτα ( που πληρωνω αυτο το διαστημα δοσεις ) απο την μια τραπεζα στην αλλη; Συγκεκριμενα απο Πειραιως σε Alpha Bank, καθως στη 2η εχω και την μισθοδοσια μου. Για να μην πληρωνω ετησια συνδρομη. Αν βεβαια υπαρχει τετοια δυνατοτητα στην Alpha Bank.

Στην πειραιως πληρωνω 29 ευρω τοσα χρονια και λεω φτανει πια. Μπορω να μεταφερω τη μισθοδοσια στην Πειραιως για να μην εχω την συνδρομη, οπως μου ειπαν, αλλα αν ειναι να γλυτωσω καποια επιπλεον διαδικασια, προτιμω την πρωτη λυση.

Με την υπηρεσία My Alpha Ραντεβού,μπορείς να ζητήσεις να σε ενημερώσουν τηλεφωνικά από κατάστημα αν υποστηρίζουν ακόμα έκδοση πιστωτικής με μεταφορά υπολοίπου. Επιπλέον αν θέλεις,κάνε αίτηση στην Alpha για νέα πιστωτική,όμως το αίτημα αν θα γίνει από κατάστημα θα ζητήσεις να το περάσουν μαζί με τα προνόμια μισθοδοσίας για να μην έχεις συνδρομή ή αν το αίτημα το καταχωρήσεις online θα γράψεις στα σχόλια να ενεργοποιηθούν τα προνόμια μισθοδοσίας για να μην έχεις συνδρομή και το επιτόκιο αγορών 1 μονάδα μειωμένο από τα υπόλοιπα συμβατικά.Οι κάρτες που εφόσον εγκριθούν, θα μπορούσαν να είναι χωρίς συνδρομή με τον λογαριασμό μισθοδοσίας είναι : Alpha Bank Bonus Visa , Alpha Bank Bonus Mastercard® και Diners Club.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, GraveDigger said:

Δεν σου κάνει καμία διαφορά εσένα!

Όποιος θέλει μπορεί να διαβάσει αναλυτικά: Τιτλοποίηση

Με πολύ λίγα λόγια σε μια κάρτα Curve συνδέεις όσες κάρτες θέλεις και διαλέγεις από το app ποια θέλεις να χρεώνεται.

Εαν η κόρη σου δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσει την χρεωστική κάρτα, τότε 2 μήνες πριν την λήξη της να επικοινωνήσει με την τράπεζα για να την ακυρώσει. Αν δεν αλλάξει κάτι μέσα στα επόμενα 5 χρόνια, η ανανέωση χρεωστικής κάρτας χρεώνεται €6,00 και εφόσον θα έχει πρόσθετη πιστωτική κάρτα Eurobank (χωρίς ετήσια συνδρομή) μπορεί να την μετατρέψεισε dual δηλαδή να ενσωματώσει την λειτουργία της cash-card στην πιστωτική. Ο περιορισμός της dual βέβαια είναι πως μπορείς να έχεις πρόσβαση στους καταθετικούς σου λογαριασμούς μόνο από τα ATMs της ίδιας τράπεζας (Eurobank) δηλαδή όταν κάνεις χρήση σε POS εμπόρων και ATM άλλων τραπεζών η κάρτα αναγνωρίζεται με την κύρια λειτουργία της δηλαδή ως πιστωτική. Μάλιστα για να μην μπερδευτεί ο κάτοχος της dual καλό είναι να κλείσει την επιλογή "Ανάληψη από Κάρτα" στην Υπηρεσία Cards Control του e-banking και να κρατήσει ανοιχτή μόνο την επιλογή "Ανάληψη μετρητών σε ATM" που αφορά τις αναλήψεις από συνδεδεμένους καταθετικούς λογαριασμούς.

Θα ρωτήσεις στην Alpha Bank. Στην πιστωτική κάρτα της Πειραιώς έχεις άτοκες δόσεις ή εννοείς πως πληρώνεις την ελάχιστη καταβολή; Στην Alpha Bank έχεις ήδη πιστωτική χωρίς συνδρομή ή θα κάνεις αίτημα για έκδοση πιστωτικής; Συνήθως όταν δέχονται μεταφορά οφειλής από άλλη τράπεζα, τότε προσφέρουν χαμηλότερο επιτόκιο για κάποιους μήνες.

Έγω την έβγαλα για <<έκτακτη>> ανάγκη και τώρα χρήσιμη φάνηκε γιατί κάναμε αγορές με άτοκες δόσεις. Γενικά για μια έκτακτη ανάγκη πέρα από ανάληψη μετρητών

Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2021 at 1:24 ΜΜ, babakos said:

Δεν ειναι υποχρεωτικό να ειναι ένα δάνειο σε καθυστέρηση για να παει σε fund. Πολλά πρασινα (ενήμερα) καταναλωτικά δάνεια και καρτες (τα οποία γενικά δεν εχουν εξασφαλίσεις προς τις τράπεζες)  μεταβιβάζονται σε funds ώστε να τα βγάλουν οι τράπεζες από τους ισολογισμούς τους και να επικεντρωθούν σε στεγαατικά δάνεια που συνοδεύονται πάντοτε με προσημείωση περιουσιακού στοιχείου.

Αν παρατηρήσατε αρχισαν πάλι να διαφημιζουν στεγαστικά δάνεια μετά από πολλά χρονια 

Όταν η κάθε τράπεζα "πουλάει" ένα κόκκινο δάνειο, τότε εισπράτει ένα μέρος της απαίτησης (ίσως και λιγότερο από το κεφάλαιο) και αναλαμβάνει το fund να κυνηγήσει τον δανειολήπτη για την αποπληρωμή.

Όταν προχωράει σε τιτλοποίηση τότε δεν αλλάζει χέρια το προϊόν, δεν αλλάζει απολύτως τίποτα για τον δανειολήπτη ή τον κάτοχο πιστωτικής κάρτας και απλώς η τράπεζα δανείζεται βάζοντας ως εγγύηση τους μελλοντικούς τόκους που υπολογίζει πως εσύ θα πληρώσεις. Εγώ με το φτωχό μου μυαλό καταλαβαίνω πως για όποια τράπεζα επιθυμεί να προχωρήσει σε τιτλοποίηση, την συμφέρει να συμπεριλάβει καταπράσινα προϊόντα ώστε να κερδίσει μικρότερο επιτόκιο δανεισμού!

On 2/10/2021 at 11:35 ΠΜ, Lux said:

Δεν εχω πιστωτικη στην Alpha, ειχα κανει αιτηση πριν πολλα χρονια αλλα με ειχαν απορριψει. Με ατοκες πληρωνω στην Πειραιως, κανονικα τις δοσεις.

Ισχύουν λοιπόν όσα σου ανέφερε @xspy για έκδοση πιστωτικής κάρτας από την alpha και θα πρέπει να δεις αν μπορείς να προχωρήσεις σε ωρίμανση των άτοκων δόσεων στην Πειραιώς (με την προοπτική να αποπληρωθούν από την Alpha) και μετά να κλείσουν την σύμβαση ώστε να μην σου καταλογίσουν ξανά ετήσια συνδρομή.

On 2/10/2021 at 9:05 ΜΜ, user3365 said:

Έγω την έβγαλα για <<έκτακτη>> ανάγκη και τώρα χρήσιμη φάνηκε γιατί κάναμε αγορές με άτοκες δόσεις. Γενικά για μια έκτακτη ανάγκη πέρα από ανάληψη μετρητών

Καλά, η χρήση πιστωτικής κάρτας συμφέρει όχι μόνο για "έκτακτες" ανάγκες, αλλά και για τα τακτικά έξοδα εφόσον την αποπληρώνεις εμπρόθεσμα στο σύνολό της. Υπάρχουν άνθρωποι που για λόγους οικονομικού προγραμματισμού αποπληρώνουν αμέσως κάθε τους αγορά και ο μηνιαίος λογαριασμός εκδίδεται χωρίς οφειλή. Χρησιμοποιούν την πιστωτική σαν να ήταν χρεωστική κάρτα και εκμεταλεύονται τα υψηλότερα ποσοστά κέρδους σε ορισμένα προγράμματα επιβράβευσης.

Και αν κάνεις όλες σου τις αγορές με πιστωτική κάρτα, τότε δεν χρειάζεσαι χρεωστική κάρτα! Τώρα που χρεώνουν για την αντικατάσταση της χρεωστικής ακόμα και στην 5ετή ανανέωση, στην Eurobank συμφέρει να μετετρέψεις μια πιστωτική σου σε dual. Στην Alpha Bank μάλιστα δεν χρειάζεται να κάνεις καμία ενέργεια καθώς όλες οι πιστωτικές είναι αυτομάτως dual, αλλά αυτό ίσχύει μόνο για τις κύριες κάρτες καθώς οι πρόσθετες (add-on) δεν παρέχουν αυτή τη δυνατότητα. Η Πειραιώς δυστυχώς δεν παρέχει καθόλου την δυνατότητα dual, αλλά αν έχεις μόνο πιστωτική μπορείς να κάνεις αναλήψεις από καταθετικό λογαριασμό με την υπηρεσία Λεφτά στο Λεπτό που σου δίνει κωδικό για να χρησιμοποιήσεις σε ΑΤΜ. Για την Εθνική δεν έχω ιδέα αν παρέχει δυνατότητα dual διότι έχω πάψει να ασχολούμαι μαζί τους!

Μιας και αναφέρθηκα στην χρέωση αντικατάστασης χρεωστικής κάρτας να αναφέρω πως η Πειραιώς χρεώνει τα €6 την πρώτη εργάσιμη ημέρα μετά την λήξη της προηγούμενης κάρτας, ακόμα και αν δεν υπάρχει διαθέσιμο υπόλοιπο αφήνει αρνητικό υπόλοιπο στον λογαριασμό οπότε πρέπει να φροντίσεις να το καλύψεις το συντομότερο διότι επιβαρύνεσαι με χρεωστικούς τόκους. Η Eurobank χρεώνει €6 (ή όποιο μικρότερο διαθέσιμο υπόλοιπο τυχόν υπάρχει στον κύριο συνδεδεμένο λογαριασμό) κατά την ημερομηνία επανέκδοσης ~50 ημέρες πριν την λήξη της κάρτας δηλαδή γύρω στις 10 του μήνα πριν τον αναγραφόμενο μήνα λήξης. Η Εθνική Τράπεζα έχει βραδινή ροή για τα €6 και ψάχνει κάθε βράδυ μήπως υπάρχει διαθέσιμο υπόλοιπο για να χρεώσει. Για την Alpha Bank δεν ξέρω ακόμη διότι η χρεωστική μου λήγει το καλοκαίρι του 2022 και λογικά θα τους καλέσω για να την ακυρώσω 2 μήνες πριν την λήξη.

Απολογιστικά καταλαβαίνω πως έγραψα περισσότερα από όσα ενδιαφέρουν τον @user3365(συγνώμη!), αλλά νομίζω πως έχω παραθέσει συγκεντρωμένες αρκετές πληροφορίες που είναι χρήσιμες για αρκετούς χρήστες.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, GraveDigger said:

Όταν η κάθε τράπεζα "πουλάει" ένα κόκκινο δάνειο, τότε εισπράτει ένα μέρος της απαίτησης (ίσως και λιγότερο από το κεφάλαιο) και αναλαμβάνει το fund να κυνηγήσει τον δανειολήπτη για την αποπληρωμή.

Όταν προχωράει σε τιτλοποίηση τότε δεν αλλάζει χέρια το προϊόν, δεν αλλάζει απολύτως τίποτα για τον δανειολήπτη ή τον κάτοχο πιστωτικής κάρτας και απλώς η τράπεζα δανείζεται βάζοντας ως εγγύηση τους μελλοντικούς τόκους που υπολογίζει πως εσύ θα πληρώσεις. Εγώ με το φτωχό μου μυαλό καταλαβαίνω πως για όποια τράπεζα επιθυμεί να προχωρήσει σε τιτλοποίηση, την συμφέρει να συμπεριλάβει καταπράσινα προϊόντα ώστε να κερδίσει μικρότερο επιτόκιο δανεισμού!

Ισχύουν λοιπόν όσα σου ανέφερε @xspy για έκδοση πιστωτικής κάρτας από την alpha και θα πρέπει να δεις αν μπορείς να προχωρήσεις σε ωρίμανση των άτοκων δόσεων στην Πειραιώς (με την προοπτική να αποπληρωθούν από την Alpha) και μετά να κλείσουν την σύμβαση ώστε να μην σου καταλογίσουν ξανά ετήσια συνδρομή.

Καλά, η χρήση πιστωτικής κάρτας συμφέρει όχι μόνο για "έκτακτες" ανάγκες, αλλά και για τα τακτικά έξοδα εφόσον την αποπληρώνεις εμπρόθεσμα στο σύνολό της. Υπάρχουν άνθρωποι που για λόγους οικονομικού προγραμματισμού αποπληρώνουν αμέσως κάθε τους αγορά και ο μηνιαίος λογαριασμός εκδίδεται χωρίς οφειλή. Χρησιμοποιούν την πιστωτική σαν να ήταν χρεωστική κάρτα και εκμεταλεύονται τα υψηλότερα ποσοστά κέρδους σε ορισμένα προγράμματα επιβράβευσης.

Και αν κάνεις όλες σου τις αγορές με πιστωτική κάρτα, τότε δεν χρειάζεσαι χρεωστική κάρτα! Τώρα που χρεώνουν για την αντικατάσταση της χρεωστικής ακόμα και στην 5ετή ανανέωση, στην Eurobank συμφέρει να μετετρέψεις μια πιστωτική σου σε dual. Στην Alpha Bank μάλιστα δεν χρειάζεται να κάνεις καμία ενέργεια καθώς όλες οι πιστωτικές είναι αυτομάτως dual, αλλά αυτό ίσχύει μόνο για τις κύριες κάρτες κάρτως καθώς οι πρόσθετες (add-on) δεν παρέχουν αυτή τη δυνατότητα. Η Πειραιώς δυστυχώς δεν παρέχει καθόλου την δυνατότητα dual, αλλά αν έχεις μόνο πιστωτική μπορείς να κάνεις αναλήψεις από καταθετικό λογαριασμό με την υπηρεσία Λεφτά στο Λεπτό που σου δίνει κωδικό για να χρησιμοποιήσεις σε ΑΤΜ. Για την Εθνική δεν έχω ιδέα αν παρέχει δυνατότητα dual διότι έχω πάψει να ασχολούμαι μαζί τους!

Μιας και αναφέρθηκα στην χρέωση αντικατάστασης χρεωστικής κάρτας να αναφέρω πως η Πειραιώς χρεώνει τα €6 την πρώτη εργάσιμη ημέρα μετά την λήξη της προηγούμενης κάρτας, ακόμα και αν δεν υπάρχει διαθέσιμο υπόλοιπο αφήνει αρνητικό υπόλοιπο στον λογαριασμό οπότε πρέπει να φροντίσεις να το καλύψεις το συντομότερο διότι επιβαρύνεσαι με χρεωστικούς τόκους. Η Eurobank χρεώνει €6 (ή όποιο μικρότερο διαθέσιμο υπόλοιπο τυχόν υπάρχει στον κύριο συνδεδεμένο λογαριασμό) κατά την ημερομηνία επανέκδοσης ~50 ημέρες πριν την λήξη της κάρτας δηλαδή γύρω στις 10 του μήνα πριν τον αναγραφόμενο μήνα λήξης. Η Εθνική Τράπεζα έχει βραδινή ροή για τα €6 και ψάχνει κάθε βράδυ μήπως υπάρχει διαθέσιμο υπόλοιπο για να χρεώσει. Για την Alpha Bank δεν ξέρω ακόμη διότι η χρεωστική μου λήγει το καλοκαίρι του 2022 και λογικά θα τους καλέσω για να την ακυρώσω 2 μήνες πριν την λήξη.

Απολογιστικά καταλαβαίνω πως έγραψα περισσότερα από όσα ενδιαφέρουν τον @user3365(συγνώμη!), αλλά νομίζω πως έχω παραθέσει συγκεντρωμένες αρκετές πληροφορίες που είναι χρήσιμες για αρκετούς χρήστες.

Εγώ έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ την χρεωστική την χρησιμοποιώ μόνο για ανάληψη. Την πιστωτική την έχω συνδέσει με πάγιες εντολές ΔΕΗ, και τώρα σύνδεσα με πάγια εντολή κινητά και σταθερά και κάθε τέλος του μήνα πληρώνω όλο το ποσό. Για το dual στην eurobank δεν το ήξερα από εδώ το έμαθα

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη aegean bonus visa τη μπλε η οποία κάνει αντιλογισμο κάθε χρόνο της συνδρομής όταν ξεπερνάει τα 2000 ευρώ τζίρο.
Μου την αντικατέστησαν με τη καινούρια aegean bonus visa τη γαλάζια η οποία έχει 40 ευρώ συνδρομή.
Στο τηλέφωνο ο ένας υπάλληλος μου είπε ισχύουν οι παλιοί όροι και ένας άλλος όχι (για την καινούρια κάρτα αναφέρομαι)
Τι κάνουμε παιδιά? Πως βγάζουμε άκρη?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimtz said:

Το τι επιστροφή έχουμε για εξαργύρωση στην yes visa πως το βλέπουμε;

μέσα στο ebanking. Στο πλαίσιο της κάρτας γράφει:

Quote

Δείτε τα ευρώ επιβράβευσης:

Πατάς εκεί, και σου τα εμφανίζει

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, thodoris85 said:

μέσα στο ebanking. Στο πλαίσιο της κάρτας γράφει:

Πατάς εκεί, και σου τα εμφανίζει

 

2 ώρες πριν, dimtz said:

Το τι επιστροφή έχουμε για εξαργύρωση στην yes visa πως το βλέπουμε;

Μπορείς κι εδω  https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/kartes/pistotikes-kartes/yes-visa-upologistis

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2021 at 7:41 ΜΜ, takpanos said:

Έχω τη aegean bonus visa τη μπλε η οποία κάνει αντιλογισμο κάθε χρόνο της συνδρομής όταν ξεπερνάει τα 2000 ευρώ τζίρο.
Μου την αντικατέστησαν με τη καινούρια aegean bonus visa τη γαλάζια η οποία έχει 40 ευρώ συνδρομή.
Στο τηλέφωνο ο ένας υπάλληλος μου είπε ισχύουν οι παλιοί όροι και ένας άλλος όχι (για την καινούρια κάρτα αναφέρομαι)
Τι κάνουμε παιδιά? Πως βγάζουμε άκρη?

Στείλε μέσω της φόρμας: https://www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/epikoinonia/erotisi-gia-proion/forma-karton και ζήτα να σου απαντήσουν υπεύθυνα για την ετήσια συνδρομή αν θα αντιλογίζεται βάσει συγκεκριμένου τζίρου.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Στείλε μέσω της φόρμας: https://www.alpha.gr/el/idiotes/support-center/epikoinonia/erotisi-gia-proion/forma-karton και ζήτα να σου απαντήσουν υπεύθυνα για την ετήσια συνδρομή αν θα αντιλογίζεται βάσει συγκεκριμένου τζίρου.
Το έκανα και περιμένω.
Άμα είναι να ενεργοποιήσω τη καινούρια κάρτα και για τα 2 3 μειωμένα εισητηρια σε τιμή να μου βγαίνει 40 ευρώ η ανανέωση δε συμφέρει. Αφού έτσι τα 30 με 40 ευρώ που κερδίζω στο κάθε εισητηριο θα έχω χασουρα από την χρέωση συνδρομής.
Κρατάω τη παλιά κάρτα όπου γίνεται αντιλογισμος
Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2021 at 9:02 ΜΜ, CaptainNickGR said:

Πλέον είναι όπως η Πειραιώς. Ανάλογα το στοκ (visa ή mastercard) σου βγάζουν καινούργια άμεσα. Μπορείς να ρωτήσεις αν γίνεται να επιλέξεις ο ίδιος.

υπάρχει διαφορά μεταξυ visa και mastercard?εννοω σε αποδοχη σε επιχειρησεις ή διαδυκτιακες στναλλαγες..

επισης,μηπως υπάρχει καποια τραπεζα που με την χρεωστικη της καρτα κανεις δωρεαν αναληψεις σε zatm αλλων τραπεζων?

 

 

Edited by VANGSKG
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, VANGSKG said:

υπάρχει διαφορά μεταξυ visa και mastercard?εννοω σε αποδοχη σε επιχειρησεις ή διαδυκτιακες στναλλαγες..

επισης,μηπως υπάρχει καποια τραπεζα που με την χρεωστικη της καρτα κανεις δωρεαν αναληψεις σε zatm αλλων τραπεζων?

 

 

Στην Ελλάδα και σε διαδικτυακές συναλλαγες είναι το ίδιο κοινή η αποδοχή Visa & Mastercard. Σε ορισμένες χώρες, ακόμη και στην Ευρώπη έχω ακούσει περιπτώσεις (δεν τους έχω και ιδιαίτερη εμπιστοσύνη) πως δεν ήταν αποδεκτός σε πολλά μαγαζιά κάποιος τύπος κάρτας!

Οι μεγάλες τράπεζες μπορεί να σου δίνουν την δυνατότητα ανάληψης χωρίς προμήθεια σε ορισμένες όπου δεν έχουν δικό τους ATM.

https://www.moneyonline.gr/news/dorean-analipsis-se-atm-allis-trapezas-stis-diakopes-pote-ischii/

Κάθε τράπεζα θα έχει ξεχωριστή ανακοίνωση π.χ.: https://www.eurobank.gr/el/omilos/grafeio-tupou/deltio-tupou-01-11-19 όπου επισημαίνει πως μπορείς να κάνεις δωρεάν αναλήψεις/καταθέσεις και στα καταστήματα ΕΛ.ΤΑ.

Οι μικρές τράπεζες συνήθως κάνουν μια συμφωνία με μια μεγάλη τράπεζα διότι αντικειμενικά δεν μπορούν να έχουν δικό τους δίκτυο ATM σε όλη την Ελλάδα. Η Attica bank συνεργάζεται με τις Συνεταιριστικές και με το δίκτυο της EuroNet: https://www.atticabank.gr/el/group/network

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, VANGSKG said:

υπάρχει διαφορά μεταξυ visa και mastercard?εννοω σε αποδοχη σε επιχειρησεις ή διαδυκτιακες στναλλαγες..

επισης,μηπως υπάρχει καποια τραπεζα που με την χρεωστικη της καρτα κανεις δωρεαν αναληψεις σε zatm αλλων τραπεζων?

 

 

Να συμπληρώσω στα παραπάνω ότι η MasterCard φαίνεται να συμμετέχει σε περισσότερες προωθητικές, τουλάχιστον αυτή είναι η αίσθηση μου (βλ. Alpha bonus point x4 τον περασμένο μήνα, efood κλπ)

Link to comment
Share on other sites

κι ομως πριν λιγο ειδα σε μια σημερινη προσφορα του box οτι στην mastercard μου δεν εδινε καθολου ποντους,

στις αλλες 2 visa διπλα ειχε x2, οποτε μαλλον αναλογα την επιχειρηση;

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά του BOX και της VISA είναι μόνο κάθε Τρίτη. 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω πάγιες εντολές για να πληρώνονται μέσω πιστωτικής η ΔΕΗ, η ΕΥΔΑΠ και το σταθερό Cosmote. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο; (Με αυτόν τον τρόπο πληρώνω την ασφάλεια ζωής και σκέφτηκα πως ίσως να γίνεται και για λογαριασμούς).

Αν όχι, μήπως κάποια τράπεζα προσφέρει δωρεάν τις πάγιες εντολές για εξόφληση λογαριασμών; Είχα αυτή την υπηρεσία στην Eurobank δωρεάν μέχρι πριν μερικούς μήνες αλλά διακόπηκε και πλέον πρέπει να πληρώνω ή προμήθεια ανά λογαριασμό ή μια μηνιαία συνδρομή που δεν με συμφέρει.

Θα ήθελα να έχω πάγιες εντολές γιατί στις διακοπές ξεχνάω να πληρώσω τους λογαριασμούς και χάνω τις μικροεκπτώσεις που δίνει πχ η ΔΕΗ για την συνέπεια ή επιβαρύνομαι με μερικά σεντς τόκους και δεν θέλω.

Επιθυμώ δωρεάν πάγιες εντολές και όλα τα προνόμια που δίνει η πάγια εντολή. Υπάρχει κάτι διαθέσιμο σε κάποια τράπεζα;

Link to comment
Share on other sites

Σε ΔΕΗ και Cosmote μπορείς να κάνεις πάγια εντολή πληρωμής μέσω κάρτας, μιλάς μαζί τους για την ενεργοποίηση. Για ΕΥΔΑΠ δεν γνωρίζω.

 

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...