Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

On 25/9/2021 at 9:12 ΠΜ, aggelosn said:

Καλημέρα στην παρέα. Ερώτηση για μεταφορά πόντων go4more της Εθνικής σε άλλο λογμο μέσω του i-bank pay, να φανταστώ ότι οι πόντοι όταν μεταφερθούν λήγουν εκ νέου σε 1 χρόνο ; Και επίσης μπορούν να επιστραφούν αυθημερόν πάλι στον αρχικό λογμο ; Ευχαριστώ πολύ !!!

Μπααααα.... δε νομίζω 

Link to comment
Share on other sites

On 25/9/2021 at 9:12 ΠΜ, aggelosn said:

Καλημέρα στην παρέα. Ερώτηση για μεταφορά πόντων go4more της Εθνικής σε άλλο λογμο μέσω του i-bank pay, να φανταστώ ότι οι πόντοι όταν μεταφερθούν λήγουν εκ νέου σε 1 χρόνο ; Και επίσης μπορούν να επιστραφούν αυθημερόν πάλι στον αρχικό λογμο ; Ευχαριστώ πολύ !!!

Εγώ αντιθέτως νομίζω...

Έχω καιρό που κατήργησα την κάρτα της Εθνικής Τράπεζας, αλλά όσο την είχα έκανα μεταφορά πόντων ανά 100 προς την κουνιάδα μου. Αν θυμάμαι καλά της εμφάνιζε ημερομηνία λήξεως 1 χρόνο μετά την μεταφορά και λογικά θα μπορούσε να μου επιστρέψει τους πόντους αυθημερόν.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2021 at 6:05 ΜΜ, Vasileios said:

10απλοί πόντοι από τις κάρτες Mastercard της Alpha Bonus από σήμερα μέχρι 25/09 

Σε όλους τους συνεργάτες

Η 25/9 ήταν μέσα στο διάστημα προσφοράς; Έκανα συναλλαγή πάλι με BP αλλά δεν είδα παραπάνω πόντους.

 

Link to comment
Share on other sites

Η 25/9 ήταν μέσα στο διάστημα προσφοράς; Έκανα συναλλαγή πάλι με BP αλλά δεν είδα παραπάνω πόντους.
 
ναι, μέχρι και 25/9

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είχε το βενζινάδικο το σήμα Bonus ; Γιατί δεν μετέχουν όλα τα ΒΡ  στο Bonus.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Vasileios said:

Είχε το βενζινάδικο το σήμα Bonus ; Γιατί δεν μετέχουν όλα τα ΒΡ  στο Bonus.

 

Κανονικά συμμετέχει, πήρα απλά κανονικούς πόντους.

σε παλιότερη προωθητική έχω πάρει τους πόντους της προωθητικής στο ίδιο βενζινάδικο. 

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση έγραψα στην εξυπηρέτηση πελατών από την φόρμα στην σελίδα της Alpha και μια εβδομάδα μετά μου πιστώσανε 450 πόντους.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζει κάποιος πρόβλημα με πληρωμή πιστωτικής κάρτας σε eurobank; Πήγα να πληρώσω στο e-banking όλο το ποσό και δεν με αφήνει ενώ αύριο λήγει η προθεσμία

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις πλήρωσα κανονικά 15 ευρώ.

Δώσε εντολή με αυριανή ημερομηνία

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση:

Έχω δύο πιστωτικές κάρτες μια euroline μια alpha bank. Επειδή η κόρη μου θα πάει για να σπουδάσει θέλω να έχει μια κάρτα για ώρα ανάγκης σε περίπτωση που χρειαστεί χρήματα. Συμφέρει να την βάλω ως επιπρόσθετο μέλος ή να βγάλει νέα η ίδια (αν και αμφιβάλλω να της δώσουν) φοιτητική πιστωτική κάρτα. Μάλλον το 1ο το βλέπω ως πιθανό σενάριο

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι εννοείς "συμφέρει". Η φοιτητική θα έχει σχεδόν σίγουρα χειρότερους όρους και μικρότερο πιστωτικό όριο, αλλά εγώ θεωρώ αυτήν την επιλογή προτιμότερη.

Θα πρέπει βεβαίως να εξασφαλίσει ότι δεν αφήνει απλήρωτα υπόλοιπα, κάτι που όταν πρόκειται για δική σου κάρτα μπορείς να το ελέγχεις εσύ, αλλά όταν είναι δική της όχι.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, minast said:

Εξαρτάται τι εννοείς "συμφέρει". Η φοιτητική θα έχει σχεδόν σίγουρα χειρότερους όρους και μικρότερο πιστωτικό όριο, αλλά εγώ θεωρώ αυτήν την επιλογή προτιμότερη.

Θα πρέπει βεβαίως να εξασφαλίσει ότι δεν αφήνει απλήρωτα υπόλοιπα, κάτι που όταν πρόκειται για δική σου κάρτα μπορείς να το ελέγχεις εσύ, αλλά όταν είναι δική της όχι.

Την δεδομένη στιγμή εγώ θα την πληρώνω αν είναι φοιτητική ή όχι αλλά έκανα αίτηση για δεύτερη πιστωτική κάρτα από eurobank μέσω e-banking από τον υπολογιστή και μου δέχτηκαν την αίτηση οπότε θα δώσω την καινούργιά και κρατάω την παλιά. Αν και κανονικά δεν επιτρέπετε αλλά το αφήνουμε στα ψηλά γράμματα

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, user3365 said:

Μια ερώτηση:

Έχω δύο πιστωτικές κάρτες μια euroline μια alpha bank. Επειδή η κόρη μου θα πάει για να σπουδάσει θέλω να έχει μια κάρτα για ώρα ανάγκης σε περίπτωση που χρειαστεί χρήματα. Συμφέρει να την βάλω ως επιπρόσθετο μέλος ή να βγάλει νέα η ίδια (αν και αμφιβάλλω να της δώσουν) φοιτητική πιστωτική κάρτα. Μάλλον το 1ο το βλέπω ως πιθανό σενάριο

Προσωπικά θα προτιμούσα το επιπρόσθετο μέλος -το έχω δουλέψει κιόλας για πολύ καιρό- απλά θα μοιράζεστε το πιστωτικό όριο. Δε ξέρεις ποσό εύκολα βγάζουν σήμερα φοιτητική γιατί κάποτε τις μοίραζαν στα campus. 
Για το εάν χρειαστεί χρήματα γνωρίζεις προφανώς ότι επουδενί δε συμφέρει να κάνει ανάληψη από την πιστωτική κάρτα..

Edited by geodimis
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, user3365 said:

Αντιμετωπίζει κάποιος πρόβλημα με πληρωμή πιστωτικής κάρτας σε eurobank; Πήγα να πληρώσω στο e-banking όλο το ποσό και δεν με αφήνει ενώ αύριο λήγει η προθεσμία

Κάλεσε στην εξυπηρέτηση πελατών να το διευκρινίσεις...

5 ώρες πριν, user3365 said:

Μια ερώτηση:

Έχω δύο πιστωτικές κάρτες μια euroline μια alpha bank. Επειδή η κόρη μου θα πάει για να σπουδάσει θέλω να έχει μια κάρτα για ώρα ανάγκης σε περίπτωση που χρειαστεί χρήματα. Συμφέρει να την βάλω ως επιπρόσθετο μέλος ή να βγάλει νέα η ίδια (αν και αμφιβάλλω να της δώσουν) φοιτητική πιστωτική κάρτα. Μάλλον το 1ο το βλέπω ως πιθανό σενάριο

Πρόσθετη κάρτα! Αν μάλιστα έχεις παλιά σύμβαση ενδέχεται να έχεις δωρεάν και πρόσθετες κάρτες (αν δεν έχεις ετήσια συνδρομή στην κύρια κάρτα)

Το μόνο κακό είναι πως θα απαιτηθεί επίσκεψη και των δύο στο κατάστημα για αίτηση πρόσθετης κάρτας.

4 ώρες πριν, user3365 said:

Την δεδομένη στιγμή εγώ θα την πληρώνω αν είναι φοιτητική ή όχι αλλά έκανα αίτηση για δεύτερη πιστωτική κάρτα από eurobank μέσω e-banking από τον υπολογιστή και μου δέχτηκαν την αίτηση οπότε θα δώσω την καινούργιά και κρατάω την παλιά. Αν και κανονικά δεν επιτρέπετε αλλά το αφήνουμε στα ψηλά γράμματα

Να προσέξεις καθώς η νέα κάρτα θα επιβαρύνεται με ετήσια συνδρομή κατά πάσα πιθανότητα.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, user3365 said:

Μια ερώτηση:

Έχω δύο πιστωτικές κάρτες μια euroline μια alpha bank. Επειδή η κόρη μου θα πάει για να σπουδάσει θέλω να έχει μια κάρτα για ώρα ανάγκης σε περίπτωση που χρειαστεί χρήματα. Συμφέρει να την βάλω ως επιπρόσθετο μέλος ή να βγάλει νέα η ίδια (αν και αμφιβάλλω να της δώσουν) φοιτητική πιστωτική κάρτα. Μάλλον το 1ο το βλέπω ως πιθανό σενάριο

Παραγγέλνεις μια curve στο όνομα της, περνάς τις κάρτες που έχεις στην εφαρμογή και εσυ συνεχίζεις να χρησιμοποιείς αυτές που έχεις. Η κόρη σου όποια από της δυο επιλέξει στην εφαρμογή 

Link to comment
Share on other sites

Παραγγέλνεις μια curve στο όνομα της, περνάς τις κάρτες που έχεις στην εφαρμογή και εσυ συνεχίζεις να χρησιμοποιείς αυτές που έχεις. Η κόρη σου όποια από της δυο επιλέξει στην εφαρμογή 
αυτή είναι ομολογουμένως μια πάρα πολύ έξυπνη πρόταση

Στάλθηκε από το SM-G996B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η curve τι είναι γιατί εγώ έχω μείνει στην revolut;

Πάντως σήμερα που πήγα μια επίσκεψη από την eurobank μου δίνουν την δυνατότητα για πρόσθετη κάρτα δωρεάν μιας και είναι πολύ παλιά η σύμβαση (2004 νομίζω) ενώ αυτή η πιστωτική που έκανα αίτηση είχε συνδρομή οπότε έβγαλα πρόσθετη κάρτα και ακύρωσα την αίτηση (είχα πάρει τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών) πήγα με όσα δικαιολογητικά χρειάζονταν και με την κόρη μου και την βγάλαμε επιτόπου δεύτερη.

 

Η διαδικασία πήρε 30' ζήτησαν ταυτότητες, για την κόρη μου βεβαίωση απόδοσης αφμ, λογαριασμό κινητής, λογαριασμό ΔΕΚΟ για να βεβαιώσει την διεύθυνση κατοικίας και υπέγραψε μια υπεύθυνη δήλωση και παράλληλα ανοίξαμε ένα κοινό λογαριασμό και βγάλαμε χρεωστική κάρτα & την πρόσθετη κάρτα και όρισα και μια πάγια εντολή να μπαίνουν στον κοινό λογαριασμό κάθε 1η του μήνα

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2021 at 3:52 ΠΜ, apostol70 said:

Μου ήρθε γράμμα από την Eurobank πως μεταβιβάσανε μια Mastecard σε μια αγγλικλη εταιρία. Τι συνέπειες έχει αυτο; Έχει έρθει και σε άλλους;

Μεταβιβάζουν το όποιο χρέος των καρτών σε τριτες εταιρείες για να βγάζουν τα σχετικά ποσά από τους ισολογιαμούς τους. Σύνηθης πρακτική ειναι, δεν αλλάζει τιποτα για σενα. Εξακολουθείς να χρησιμοποιείες και να πληρώνεις κανονικά την κάρτα σου

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με το Apple pay και Πειραιώς, η internetική Webuy πλέον αποκτά μεγαλύτερη σημασία. Τη φορτίζεις και τη χρησιμοποιείς παντού.... Σε οποιοδήποτε POS.. Και με τα προνόμια πολύ μεγαλύτερης συγκομιδής yellow

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, babakos said:

Μεταβιβάζουν το όποιο χρέος των καρτών σε τριτες εταιρείες για να βγάζουν τα σχετικά ποσά από τους ισολογιαμούς τους. Σύνηθης πρακτική ειναι, δεν αλλάζει τιποτα για σενα. Εξακολουθείς να χρησιμοποιείες και να πληρώνεις κανονικά την κάρτα σου

Ούτε που μου έχει έρθει τέτοια επιστολή άλλα αν έχεις απλήρωτο ποσό μάλλον πήγε σε fund. Λογικά είχες απλήρωτο πόσο και μάλιστα πριν την μεταβίβαση σε ενημερώνουν με ενημερωτική επιστολή τους λόγους που γίνεται η ενέργεια και αν υπάρχει αντίρισση

Edited by user3365
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, user3365 said:

Η curve τι είναι γιατί εγώ έχω μείνει στην revolut;

Πάντως σήμερα που πήγα μια επίσκεψη από την eurobank μου δίνουν την δυνατότητα για πρόσθετη κάρτα δωρεάν μιας και είναι πολύ παλιά η σύμβαση (2004 νομίζω) ενώ αυτή η πιστωτική που έκανα αίτηση είχε συνδρομή οπότε έβγαλα πρόσθετη κάρτα και ακύρωσα την αίτηση (είχα πάρει τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών) πήγα με όσα δικαιολογητικά χρειάζονταν και με την κόρη μου και την βγάλαμε επιτόπου δεύτερη.

 

Η διαδικασία πήρε 30' ζήτησαν ταυτότητες, για την κόρη μου βεβαίωση απόδοσης αφμ, λογαριασμό κινητής, λογαριασμό ΔΕΚΟ για να βεβαιώσει την διεύθυνση κατοικίας και υπέγραψε μια υπεύθυνη δήλωση και παράλληλα ανοίξαμε ένα κοινό λογαριασμό και βγάλαμε χρεωστική κάρτα & την πρόσθετη κάρτα και όρισα και μια πάγια εντολή να μπαίνουν στον κοινό λογαριασμό κάθε 1η του μήνα

https://www.curve.com

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Επειδη η χρεωστικη μου εσπασε και δεν ξερω αν χρεωνουν αλλη καρτα,ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να πω στην Πειραιως οτι εσπασε η οτι την εχασα?

Στάλθηκε από το SM-A705FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με το Apple pay και Πειραιώς, η internetική Webuy πλέον αποκτά μεγαλύτερη σημασία. Τη φορτίζεις και τη χρησιμοποιείς παντού.... Σε οποιοδήποτε POS.. Και με τα προνόμια πολύ μεγαλύτερης συγκομιδής yellow
Τι εννοείς ακριβώς και δεν έχω προσέξει? Μαζεύει περισσότεραα yellows?
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, optostyle said:

Καλημερα.Επειδη η χρεωστικη μου εσπασε και δεν ξερω αν χρεωνουν αλλη καρτα,ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να πω στην Πειραιως οτι εσπασε η οτι την εχασα?

Στάλθηκε από το SM-A705FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Οτι έσπασε.Γιατί να πεις ότι την έχασες αφου δεν ειναι η αλήθεια;Σκέψου να σου ζητήσουν και δήλωση στην αστυνομία για την απώλεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι υποχρεωτικό να ειναι ένα δάνειο σε καθυστέρηση για να παει σε fund. Πολλά πρασινα (ενήμερα) καταναλωτικά δάνεια και καρτες (τα οποία γενικά δεν εχουν εξασφαλίσεις προς τις τράπεζες)  μεταβιβάζονται σε funds ώστε να τα βγάλουν οι τράπεζες από τους ισολογισμούς τους και να επικεντρωθούν σε στεγαατικά δάνεια που συνοδεύονται πάντοτε με προσημείωση περιουσιακού στοιχείου.

Αν παρατηρήσατε αρχισαν πάλι να διαφημιζουν στεγαστικά δάνεια μετά από πολλά χρονια 

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...