Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ και πάλι για τη απάντηση, έκατσα και τα έψαξα λίγο,αν είναι κάποιος σε ανάλογη περίπτωση βλέπω τελικά ότι αρκετά συμφέρουσα είναι η affinity της alpha Bank από θέμα συνδρομών, καθώς :

-Δινει ένα χρόνο δωρεάν 

-Δινει 30 affinity πόντους κατά την έκδοση=30ε, δηλαδη +1 χρόνο

Και μετά τα δύο χρόνια βλέπουμε, αφού νομίζω υπάρχει δωρεάν ακύρωση, να δω τι θα έχει βγει καινούργιο 

Χάνω κάτι? 

 

ΥΓ. Αφού υπάρχει δωρεάν ακύρωση, υπάρχει όρος που να μην μου επιτρέπει να βγάζω κάθε χρόνο άλλη κάρτα? Πχ φέτος visa, του χρόνου mastercard κτλπ αν δεν χρωστάω φυσικά αυτή που θα ακυρώσω 

 

ΥΓ2. Και η alpha Vodafone ενδιαφέρουσα 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, GaleaNatur said:

ΥΓ. Αφού υπάρχει δωρεάν ακύρωση, υπάρχει όρος που να μην μου επιτρέπει να βγάζω κάθε χρόνο άλλη κάρτα? Πχ φέτος visa, του χρόνου mastercard κτλπ αν δεν χρωστάω φυσικά αυτή που θα ακυρώσω

Καλη η σκέψη σου, ίσως να το κάνω κι εγώ έτσι όπως λες.

Γενικά δε χάνεις κάτι, πολύ τίμια επιλογή κάρτας αν κάνεις αγορές από τον όμιλο inditex

Link to comment
Share on other sites

On 30/8/2021 at 9:39 ΠΜ, rio0013 said:

Καλησπερα στην ομαδα,

μια βοηθεια γτ εχω μπερδευτει λεει στο ebanking πιστωτικο οριο 4000 και διαθεσιμο 3600 δηλαδη εχω διαθεσιμο 3600 για να βαλω δοσεις;η τραπεζα εναι η eurobank

Το συνολικό ποσό δόσεων που έχεις θα πρέπει να είναι μικρότερο από το διαθέσιμο υπόλοιπο. Αν δεν έχεις και άλλες δόσεις από προηγούμενες αγορές τότε έχεις 3600 για δόσεις, αν έχεις τότε είναι μικρότερο από 3600.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2021 at 10:36 ΠΜ, geoponer said:

Αν αλλάξει κάτι πες μας σε περακαλώ, το ίδιο θα κάνω κι εγώ αν έχω κάτι νεότερο.

Ο μόνος λόγος που έβγαλα τη συγκεκριμένη πιστωτική ήταν οι διπλοί πόντοι Go4More σε σχέση με τη χρεωστική που είχα. Αν δεν δουλεύει σωστά το σύστημα θα την ακυρώσω - και πολύ ασχολήθηκα με τα παπατζηλίκια της Εθνικής.

Χωρίς άλλη επικοινωνία στο μεταξύ μου πίστωσαν σήμερα κάποιους πόντους με μία εγγραφή (όχι αναλυτικά ανά συναλλαγή για να ξέρω τι γίνεται), αλλά περίπου 120 λιγότερους από αυτούς που περίμενα.

Τους έστειλα πάλι το excel με τις κινήσεις της κάρτας και τους πόντους που περιμένω ανά συναλλαγή, επισημαίνοντας τη συναλλαγή στην οποία υποθέτω ότι έχει γίνει λάθος (αφορά σε συνεργάτη του προγράμματος με 4 πόντους / 1€).

Δεν είναι μεγάλη διαφορά, αλλά με έχει εκνευρίσει το ότι με βάζουν να ασχολούμαι για κάτι που θα έπρεπε να γίνεται αυτόματα (και αν δεν είχα δώσει βάση θα είχα χάσει εντελώς τους πόντους). Όχι τίποτε άλλο, αλλά παράτησα τα yellows που δούλευαν πάντα απροβλημάτιστα για τα Go4More...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, geoponer said:

Χωρίς άλλη επικοινωνία στο μεταξύ μου πίστωσαν σήμερα κάποιους πόντους με μία εγγραφή (όχι αναλυτικά ανά συναλλαγή για να ξέρω τι γίνεται), αλλά περίπου 120 λιγότερους από αυτούς που περίμενα.

Τους έστειλα πάλι το excel με τις κινήσεις της κάρτας και τους πόντους που περιμένω ανά συναλλαγή, επισημαίνοντας τη συναλλαγή στην οποία υποθέτω ότι έχει γίνει λάθος (αφορά σε συνεργάτη του προγράμματος με 4 πόντους / 1€).

Δεν είναι μεγάλη διαφορά, αλλά με έχει εκνευρίσει το ότι με βάζουν να ασχολούμαι για κάτι που θα έπρεπε να γίνεται αυτόματα (και αν δεν είχα δώσει βάση θα είχα χάσει εντελώς τους πόντους). Όχι τίποτε άλλο, αλλά παράτησα τα yellows που δούλευαν πάντα απροβλημάτιστα για τα Go4More...

Σε μενα τιποτα ακομα. Βεβαια δεν τους εχω ενοχλήσει και απο τοτε. Μολις βρω λιγο χρονο θα το κανω.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Έχω τη μισθοδοσία μου στη eurobank και διατηρώ μια MasterCard που δεν μου είναι απαραίτητη, μόνο και μόνο επειδή είναι δωρεάν.

Σύντομα θα γίνει αντικατάσταση με νέα λόγω λήξης της παλαιάς. Γνωρίζουμε αν υπάρχει περίπτωση να μη χρεωθώ το κόστος αντικατάστασης;

Διαφορετικά θα τη διακόψω. Έχω 2 πιστωτικές της alpha ως βασικές μου κάρτες κι αν χρειαστεί να αγοράσω κάτι με επιστροφή έχω τη χρεωστική της eurobank.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, oregon said:

Έχω τη μισθοδοσία μου στη eurobank και διατηρώ μια MasterCard που δεν μου είναι απαραίτητη, μόνο και μόνο επειδή είναι δωρεάν.

Σύντομα θα γίνει αντικατάσταση με νέα λόγω λήξης της παλαιάς. Γνωρίζουμε αν υπάρχει περίπτωση να μη χρεωθώ το κόστος αντικατάστασης;

Διαφορετικά θα τη διακόψω. Έχω 2 πιστωτικές της alpha ως βασικές μου κάρτες κι αν χρειαστεί να αγοράσω κάτι με επιστροφή έχω τη χρεωστική της eurobank.

Για πιστωτική κάρτα δεν υπάρχει χρέωση  στην αντικατάσταση

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Λογικά @oregon αναφέρεσαι σε πιστωτική και όπως ορθώς ανέφερε ο @alfeios δεν υπάρχει κόστος αντικατάστασης.

Το λογικό μάλιστα είναι να χρησιμοποιείς την συγκεκριμένη πιστωτική σου αντί για την χρεωστική της Eurobank για τις αγορές σου.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση στην Alpha Bank για αύξηση πιστωτικού ορίου στις 2/9 και σήμερα είδα στην εφαρμογή ότι αυξήθηκε, δυστυχώς όχι σε αυτό που ζήτησα αλλά είναι σημαντική αύξηση..

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, TypeRS said:

Έκανα αίτηση στην Alpha Bank για αύξηση πιστωτικού ορίου στις 2/9 και σήμερα είδα στην εφαρμογή ότι αυξήθηκε, δυστυχώς όχι σε αυτό που ζήτησα αλλά είναι σημαντική αύξηση..

Μεσω του ebanking η σε καταστημα ;

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Οι έξτρα πόντοι bonus σε περιόδο προωθητικών πότε περνιούνται; Προς το παρόν φαίνονται μόνο οι κανονικοί πόντοι της αγοράς που περνάνε αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μέσω paf από eurobank σε εθνική έχει χρέωση? Αν ναι, είναι μέχρι κάποιο ποσό δωρεάν ώστε να σταλούν τμηματικά?

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, zananiro said:

Καλησπέρα παιδιά. Μέσω paf από eurobank σε εθνική έχει χρέωση? Αν ναι, είναι μέχρι κάποιο ποσό δωρεάν ώστε να σταλούν τμηματικά

Μέχρι 30€ είναι δωρεάν

Μετά έχει χρέωση , νομίζω 0,50€

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, TheBerliner said:

Οι έξτρα πόντοι bonus σε περιόδο προωθητικών πότε περνιούνται; Προς το παρόν φαίνονται μόνο οι κανονικοί πόντοι της αγοράς που περνάνε αμέσως.

Το διάστημα συνήθως αναφέρεται στις όρους της εκάστοτε προωθητικής ενέργειας. Συνήθως είναι 30 ημέρες, μπορεί και περισσότερο.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zananiro said:

Καλησπέρα παιδιά. Μέσω paf από eurobank σε εθνική έχει χρέωση? Αν ναι, είναι μέχρι κάποιο ποσό δωρεάν ώστε να σταλούν τμηματικά?

 

1 hour ago, alfeios said:

Μέχρι 30€ είναι δωρεάν

Μετά έχει χρέωση , νομίζω 0,50€

Μέχρι 30€ και μόνο για 5 φορές (σύνολο 150€). Μετά μου βγάζει σφάλμα

Λογικά όταν είναι με χρέωση δε θα έχει κάποιον αντίστοιχο περιορισμό

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, skiace said:

Μεσω του ebanking η σε καταστημα ;

Μέσω email, η αλήθεια είναι πως δεν περίμενα να απαντήσουν τόσο γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, TypeRS said:

Μέσω email, η αλήθεια είναι πως δεν περίμενα να απαντήσουν τόσο γρήγορα

Μέσω mail ζήτησες αύξηση ορίου;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, alfeios said:

Μέσω mail ζήτησες αύξηση ορίου;

Ναι την προηγούμενη φορά που είχα ρωτήσει στην εξυπηρέτηση πελατών αυτό μου είχαν πει και τώρα τους ξαναεστειλα μια αίτηση, ταυτότητα, εκκαθαριστικό και μισθοδοσία..

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, dennis99 said:

Μην με γελούν τα μάτια μου... 

 

https://www.insomnia.gr/articles/internet/fintech/alpha-bank-sto-google-pay/

Δε σε γελούν τα μάτια σου...

https://myphone.gr/forum/topic/128878/?do=findComment&comment=6992422

 

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε γράμμα από την Eurobank πως μεταβιβάσανε μια Mastecard σε μια αγγλικλη εταιρία. Τι συνέπειες έχει αυτο; Έχει έρθει και σε άλλους;

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, apostol70 said:

Μου ήρθε γράμμα από την Eurobank πως μεταβιβάσανε μια Mastecard σε μια αγγλικλη εταιρία. Τι συνέπειες έχει αυτο; Έχει έρθει και σε άλλους;

Την κάρτα ή το χρέος της κάρτας;

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,εχω μια πιστωτικη καρτα της Εθνικης με  ετησια συνδρομη 33 ευρω,αλλα επειδη δεν την πολυχρησιμοποιω και για να αποφυγω τν συνδρομη μπορω να τους ζητησω να μην πληρωνω συνδρομη?ή μπορω να την ακυρωσω ανα πασα στιγμη?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την ακυρώσεις ανά πάσα στιγμή.

Ο πιό εύκολος τρόπος είναι να δηλώσεις απώλεια και να δηλώσεις ότι δεν θέλεις επανέκδοση.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, VANGSKG said:

Γεια σας,εχω μια πιστωτικη καρτα της Εθνικης με  ετησια συνδρομη 33 ευρω,αλλα επειδη δεν την πολυχρησιμοποιω και για να αποφυγω τν συνδρομη μπορω να τους ζητησω να μην πληρωνω συνδρομη?ή μπορω να την ακυρωσω ανα πασα στιγμη?

Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις αν μπορείς να αποφύγεις τη συνδρομή με αγορές από ένα ποσό και πάνω - ή ακόμη και να απειλήσεις με κατάργηση της κάρτας (αφού δεν την πολυχρησιμοποιείς ούτως ή άλλως).

Από ότι διαβάζω εδώ στην Πειραιώς δεν πιάνουν πλέον αυτά και η τράπεζα προτιμά να ακυρωθεί η κάρτα παρά να μηδενίσει τη συνδρομή. Για την Εθνική δεν έχω διαβάσει κάτι.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...