Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Υπάρχει τρόπος να δούμε το διαθέσιμο υπόλοιπο για αγορά με δόσεις απτο ebanking της eurobank;;

Έχω ψάξει αλλά δεν έχω βρει κάτι..

Κάλεσε στην εξυπηρέτηση πελατών ή υπολόγισέ το μόνος σου: άθροισε τις εκκρεμείς δόσεις και αφαίρεσε από το διαθέσιμο υπόλοιπο που έχεις για αγορές εφάπαξ.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

On 16/8/2021 at 1:10 ΜΜ, Vasileios said:

 

Αμα τα στείλεις Revolut δωρεάν , και μετά Πειραιώς θα πληρώσεις έξοδα εισερχόμενου εμβάσματος ( Εκτός αν έχεις λογαριασμό Direct με δωρεάν εισερχόμενο έμβασμα)

Αλλά αυτό δεν αφορά αυτόν που ρωτάει.

το χειρότερο πρόβλημα είναι ότι στην εφορία πιάνεται ως έξοδο και όχι ως μεταφορά σε λογαριασμό μου

 

τα εισερχόμενα δωρεάν έξοδα δεν είναι πρόβλημα!

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου εγκρίθηκε η αύξηση από 3 σε 4 χιλιάρικα στη yes Visa μου ύστερα από 30 μέρες περίπου που το είχα ζητήσει... Γρήγοροι ήταν μωρέ στην Eurobank... 

Link to comment
Share on other sites

On 19/8/2021 at 11:06 ΠΜ, katsiletra said:

Έτσι το δείχνει και σε μένα. Μάλλον πρόβλημα της εφαρμογής. Θα δω και στον υπολογιστή πώς το δείχνει.

Αυτο που βλέπετε είναι το πιστωτικο υπολοιπο , δηλ αν η κάρτα γυρίσει σε αρνητικό πρόσημο , κοινως αν πληρώσετε παραπανω απο οσο χρωστατε τότε θα το δείτε να γεμίζει με το ποσό που πρέπει να σας επιστραφεί. 

Παραδειγμα αν χρωσταω στη καρτα 20 ευρω και παω να την εξοφλήσω αλλα δώσω 23 ευρω τοτε το πιστωτικό υπολοιπο θα γίνει 3 ευρω.  

 

Αυτό που χρωστα κάποιος φαίνεται πανω απο την καρτα 

Edited by dimitriska
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, doganos said:

Δεν λες πάλι καλά που το αύξησαν;

Δεν είχαν πολλούς λόγους για απόρριψη, εννοώ ότι από πέρυσι τα οικονομικά στοιχεία μου έχουν ανέβει αλλά εννοείται πάλι καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα μήνυμα πριν από λίγο και καλά από εθνική. Ανέφερε τα 4 πρώτα ψηφία της κάρτας μου και όχι τα τελευταία (προσοχή, τα πρώτα ψηφία δεν είναι προσωποποιημένα, αλλά έχουν να κάνουν με το είδος της κάρτα π.χ. master-card και με την τράπεζα). Επίσης έλεγε ότι η κάρτα είναι προσωρινά μπλοκαρισμένη και είχε και ένα link που έπρεπε να πατήσουμε για επικοινωνία (υποτίθεαι).

Πήρα τηλ στην τράπεζα, και επιβεβαίωσα ότι είναι για να υποκλέψουν username/password στο ebanking. Οπότε μεγάλη προσοχή

Επίσης μου είπαν ότι δεν είναι υποκλοπή απο την πλευρά τους και ότι αυτά τα μηνύματα στέλνονται τυχαία σε διάφορα νούμερα (άλλωστε τα 4 πρώτα ψηφία όπως είπα και πριν, δεν δηλώνουν κάτι το ιδιάιτερο, άρα είναι κοινά σχεδόν για όλους αν όχι για όλους τους κατοχους master-card της εθνικής).

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, thodoris85 said:

Έλαβα μήνυμα πριν από λίγο και καλά από εθνική. Ανέφερε τα 4 πρώτα ψηφία της κάρτας μου και όχι τα τελευταία (προσοχή, τα πρώτα ψηφία δεν είναι προσωποποιημένα, αλλά έχουν να κάνουν με το είδος της κάρτα π.χ. master-card και με την τράπεζα). Επίσης έλεγε ότι η κάρτα είναι προσωρινά μπλοκαρισμένη και είχε και ένα link που έπρεπε να πατήσουμε για επικοινωνία (υποτίθεαι).

Πήρα τηλ στην τράπεζα, και επιβεβαίωσα ότι είναι για να υποκλέψουν username/password στο ebanking. Οπότε μεγάλη προσοχή

Επίσης μου είπαν ότι δεν είναι υποκλοπή απο την πλευρά τους και ότι αυτά τα μηνύματα στέλνονται τυχαία σε διάφορα νούμερα (άλλωστε τα 4 πρώτα ψηφία όπως είπα και πριν, δεν δηλώνουν κάτι το ιδιάιτερο, άρα είναι κοινά σχεδόν για όλους αν όχι για όλους τους κατοχους master-card της εθνικής).

Να σε ρωτησω κάτι? Τι mail client χρησιμοποιείς? Yahoo? Gmail? πχ στο gmail δε μου εχει ερθει ποτε γιατι νομιζω τα κοβει. Ενω σε μια φιλη μου ηρθε σε Yahoo mail

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, dimitriska said:

Να σε ρωτησω κάτι? Τι mail client χρησιμοποιείς? Yahoo? Gmail? πχ στο gmail δε μου εχει ερθει ποτε γιατι νομιζω τα κοβει. Ενω σε μια φιλη μου ηρθε σε Yahoo mail

μήνυμα στο κινητό ήταν

Link to comment
Share on other sites

Σε yahoo πάντως στέλνουν συνέχεια σε εμένα τέτοια mails. Φυσικά δε τα δίνω σημασία. 

Χρησιμοποιώ Πειραιώς και Εθνική. 

Link to comment
Share on other sites

On 19/8/2021 at 9:47 ΠΜ, geoponer said:

 

Σχετικά με την αυτόματη εξόφληση μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών και μου το επιβεβαίωσαν.

 

Σχετικά με το υπόλοιπο της κάρτας δεν βγάζω άκρη, ίσως πρέπει να περιμένω τον πρώτο λογαριασμό. Δε μου φαίνεται λογικό να μην μπορώ να δω τι διαθέσιμο έχω στην κάρτα για αγορές ανά πάσα στιγμή. Αυτή τη στιγμή έχω κάνει αγορές περίπου €750 και βλέπω πιστωτικό υπόλοιπο 0. :confused:

 

oc0WwDe.png

Εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και δόσεις να βάλεις, φαίνεται αρκετά περίεργο. Στην πειραιώς ειναι εξαιρετικά απλο ανανεώνεται επιτόπου και το διαθέσιμο και ολα. Προχωράμε ετσι τι να κάνουμε..
 

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, dimitriska said:

Αυτο που βλέπετε είναι το πιστωτικο υπολοιπο , δηλ αν η κάρτα γυρίσει σε αρνητικό πρόσημο , κοινως αν πληρώσετε παραπανω απο οσο χρωστατε τότε θα το δείτε να γεμίζει με το ποσό που πρέπει να σας επιστραφεί. 

Παραδειγμα αν χρωσταω στη καρτα 20 ευρω και παω να την εξοφλήσω αλλα δώσω 23 ευρω τοτε το πιστωτικό υπολοιπο θα γίνει 3 ευρω.  

 

Αυτό που χρωστα κάποιος φαίνεται πανω απο την καρτα 

Στο ebanking γιατί το δείχνει κανονικά το πιστωτικό υπόλοιπο και στο app το γράφει 0,0; 

Π.χ. αν αγοράσω κάτι 100€ στο ebanking εμένα μου γράφει πιστωτικό υπόλοιπο 1900€ με όριο στην κάρτα τα 2000€.

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mol said:

Σε yahoo πάντως στέλνουν συνέχεια σε εμένα τέτοια mails. Φυσικά δε τα δίνω σημασία. 

Χρησιμοποιώ Πειραιώς και Εθνική. 

Μέσω email μου χρωστάνε κατι billions of trillions.

Το κινητό όμως είναι διαφορετικό. Φαινόταν πιο προσωποποιημένο, αλλά και πάλι αν προσέξεις λίγο το καταλαβαίνεις ότι κάτι βρωμάει.

Απλά το έγραψα μην την πατήσει κανείς

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, katsiletra said:

Στο ebanking γιατί το δείχνει κανονικά το πιστωτικό υπόλοιπο και στο app το γράφει 0,0; 

Π.χ. αν αγοράσω κάτι 100€ στο ebanking εμένα μου γράφει πιστωτικό υπόλοιπο 1900€ με όριο στην κάρτα τα 2000€.

Πιστωτικό όριο γράφει στο e-banking . είναι το ποσό που εχεις ακομη διαθεσιμο για αγορές 

Το πιστωτικό υπόλοιπο ειναι αυτό που περιέγραψα παραπάνω.

Το Υπόλοιπο (που εμφανίζεται στην εφαρμογή) ή αλλιώς Τρέχουσα οφειλή (που εμφανίζεται στο ebanking) είναι το ποσό που χρωστάς αυτη τη στιγμή

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, thodoris85 said:

Μέσω email μου χρωστάνε κατι billions of trillions.

Το κινητό όμως είναι διαφορετικό. Φαινόταν πιο προσωποποιημένο, αλλά και πάλι αν προσέξεις λίγο το καταλαβαίνεις ότι κάτι βρωμάει.

Απλά το έγραψα μην την πατήσει κανείς

Η αλήθεια είναι πως στο κινητό ήρθαν 2 3 φορές sms που αν θυμάμαι καλά ανέφεραν και πόσο συναλλαγής (και καλά)

Εννοείται πάλι δεν έδωσα σημασία 

Link to comment
Share on other sites

Εκει που ξεκινησαν την επιβεβαιωση συναλλαγης μεσω κινητου τηλ. οσο περνάει ο καιρός τόσες περισσοτερες επιχειρησεις αποκλειονται απο αυτη την επιβεβαιωση.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στην μη ανανέωση της miles and more λόγο μη έγκρισης αντιλογισμου της ετήσιας συνδρομής από την τράπεζα Πειραιώς,με ετήσια κίνηση περ.8000€(κάθε χρόνο).

Μόλις ακύρωσα την κάρτα και με διαβεβαίωσαν  και για την αφαίρεση της ετήσιας συνδρομής στον εκκαθαριστικό που θα ακολουθήσει.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, elpatronzak said:

Επανέρχομαι στην μη ανανέωση της miles and more λόγο μη έγκρισης αντιλογισμου της ετήσιας συνδρομής από την τράπεζα Πειραιώς,με ετήσια κίνηση περ.8000€(κάθε χρόνο).

Μόλις ακύρωσα την κάρτα και με διαβεβαίωσαν  και για την αφαίρεση της ετήσιας συνδρομής στον εκκαθαριστικό που θα ακολουθήσει.

Δεν καταλαβαίνω τη λογική τους... με αυτόν τον τρόπο όχι μόνο δεν κερδίζουν από τη συνδρομή, αλλά χάνουν ακόμη και το κέρδος που έχουν από τη χρήση της κάρτας για αγορές αφού την ακυρώνεις. Εκτός αν θεωρούν ότι θα χρησιμοποιήσεις άλλη κάρτα της Πειραιώς ούτως ή άλλως για τις αγορές σου, οπότε θα κερδίσουν από εκεί.

Ίσως αν αρχίσουν μαζικές ακυρώσεις καρτών λόγω μη αντιλογισμού της ετήσιας συνδρομής να αρχίσουν οι τράπεζες πάλι τις προσφορές με πιστωτικές χωρίς ετήσια συνδρομή.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, geoponer said:

Δεν καταλαβαίνω τη λογική τους... με αυτόν τον τρόπο όχι μόνο δεν κερδίζουν από τη συνδρομή, αλλά χάνουν ακόμη και το κέρδος που έχουν από τη χρήση της κάρτας για αγορές αφού την ακυρώνεις. Εκτός αν θεωρούν ότι θα χρησιμοποιήσεις άλλη κάρτα της Πειραιώς ούτως ή άλλως για τις αγορές σου, οπότε θα κερδίσουν από εκεί.

Ίσως αν αρχίσουν μαζικές ακυρώσεις καρτών λόγω μη αντιλογισμού της ετήσιας συνδρομής να αρχίσουν οι τράπεζες πάλι τις προσφορές με πιστωτικές χωρίς ετήσια συνδρομή.

Η αλήθεια είναι ότι έχω στην κατοχή μου σχεδόν αρκετές κάρτες που χρησιμοποιώ σχεδόν για όλα τα έξοδα μου.Απο πειρεως-ΑΒ MasterCard και πειρεως visa,από eurobank την Μασούτης visa και militaryclub,από εθνική μια gold MasterCard και μια dinner's που έχω σε αντικατάσταση της dynamic που είχα.

Εκτός από την Χρυσή της εθνικής που θα πάει και αυτή σε λίγο στον κάδο όλες οι άλλες έχουν δωρεάν συνδρομή με η χωρίς τον απαραίτητο τζίρο κάθε χρόνο.πχ η Αν χρεώθηκε και από χρεώθηκε άμεσα η ετήσια συνδρομή χωρίς να χρειάζεται να κάνω κάτι εγώ,και μιλάμε για ένα πολύ μικρό ποσό (για όποιον ενδιαφέρεται) στα 15€ ετησίως η με 2500€ κινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε Alpha Eurobank Πειραιώς έχω καταφέρει να διατηρήσω τη δωρεάν συνδρομή των πιστωτικών. Τον άλλο μήνα συμπληρώνω ένα μήνα σε gold mastercard της εθνικής που έβγαλα πέρυσι χωρίς συνδρομή τον 1ο χρόνο. Υπάρχει περίπτωση ζητώντας ακύρωση (μόνο σε κατάστημα, τηλεφωνικά δεν το δέχονται) να γλιτώσω τα 33€/έτος ή αυτά είναι παλιά κόλπα;

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, geodimis said:

Σε Alpha Eurobank Πειραιώς έχω καταφέρει να διατηρήσω τη δωρεάν συνδρομή των πιστωτικών. Τον άλλο μήνα συμπληρώνω ένα μήνα σε gold mastercard της εθνικής που έβγαλα πέρυσι χωρίς συνδρομή τον 1ο χρόνο. Υπάρχει περίπτωση ζητώντας ακύρωση (μόνο σε κατάστημα, τηλεφωνικά δεν το δέχονται) να γλιτώσω τα 33€/έτος ή αυτά είναι παλιά κόλπα;

Υπάρχει περίπτωση, αλλά δεν είναι εγγυημένο.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, minast said:

Υπάρχει περίπτωση, αλλά δεν είναι εγγυημένο.

Εγώ το επιχείρησα τηλεφωνικά πέρσι στην Εθνική με την gold MasterCard αλλά δεν μπήκαν καν στον κόπο να μου απαντήσουν.Την πάτησα πέρσι γιατί δεν μπορούσα να την ακυρώσω αλλά φέτος την εχω έτοιμη για σέντρα.....

20 hours ago, geoponer said:

Δεν καταλαβαίνω τη λογική τους... με αυτόν τον τρόπο όχι μόνο δεν κερδίζουν από τη συνδρομή, αλλά χάνουν ακόμη και το κέρδος που έχουν από τη χρήση της κάρτας για αγορές αφού την ακυρώνεις. Εκτός αν θεωρούν ότι θα χρησιμοποιήσεις άλλη κάρτα της Πειραιώς ούτως ή άλλως για τις αγορές σου, οπότε θα κερδίσουν από εκεί.

Ίσως αν αρχίσουν μαζικές ακυρώσεις καρτών λόγω μη αντιλογισμού της ετήσιας συνδρομής να αρχίσουν οι τράπεζες πάλι τις προσφορές με πιστωτικές χωρίς ετήσια συνδρομή.

Το σίγουρο είναι ότι θα χάσουν αρκετά μην πω όλα βαπό αυτά τα χρήματα,σαν συναλλαγή πάντα μιλάω.

Link to comment
Share on other sites

On 23/8/2021 at 11:43 ΠΜ, DjTony said:

Σήμερα μου εγκρίθηκε η αύξηση από 3 σε 4 χιλιάρικα στη yes Visa μου ύστερα από 30 μέρες περίπου που το είχα ζητήσει... Γρήγοροι ήταν μωρέ στην Eurobank... 

Καλησπέρα.Σε ενημέρωσαν με κάποιο τροπο ή το ανακάλυψες μόνος σου μέσω του ebanking?Εγω έκανα αίτημα μέσω της ιστοσελίδας την προηγούμενη εβδομάδα και έλαβα ένα απαντητικό ιμειλ για την παραλαβή του αιτήματος...Εκ τοτε φωνή βοόντος....

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, victor said:

Καλησπέρα.Σε ενημέρωσαν με κάποιο τροπο ή το ανακάλυψες μόνος σου μέσω του ebanking?Εγω έκανα αίτημα μέσω της ιστοσελίδας την προηγούμενη εβδομάδα και έλαβα ένα απαντητικό ιμειλ για την παραλαβή του αιτήματος...Εκ τοτε φωνή βοόντος....

Ευχαριστώ πολύ.

Σε παίρνουν τηλέφωνο να επιβεβαιώσουμε στοιχεία και σε ρωτάνε πως θέλεις να σου έρθει η απάντηση, με email ή SMS. Και μου ήρθε με τον τρόπο που επέλεξα η απάντηση 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια πηγαν πριν λιγο να κανω καταθεση σε atm eurobank και μου κρατησε την καρτα. Θα παω αυριο να την παρω το προβλημα ειναι οτι την εβγαλε και πριν προλαβω να την παρω την τραβηξε μεσα ας εχει συμβει αυτο ποτε? Ενα αλλο που συμβαινει τακτικα ειναι να μου πεταει τα λεφτα ενω τα μετραει σωστα και με την τριτη προσπαθεια να τα δεχεται ξερετε κανενα tip ωστε να μην συμβαινει αυτο

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...