Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Η Alpha θα σε χρεώσει τόκους από την ανάληψη μέχρι την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού αν το κάνεις από ΑΤΜ. (ίσως αν το κάνεις 1 -2 μέρες πριν την έκδοση δεν θα επιβαρυνθείς υπερβολικά).
Link to comment
Share on other sites

 

Να κάνω αγορές (κυρίως χρησιμοποιώ χρεωστική για τα τρέχοντα έξοδα) ώστε να συμψηφιστεί το επιπλέον αυτό ποσό στον επόμενο λογαριασμό ;

 

Φυσικα, αυτο να κανεις

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Η Alpha θα σε χρεώσει τόκους από την ανάληψη μέχρι την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού αν το κάνεις από ΑΤΜ. (ίσως αν το κάνεις 1 -2 μέρες πριν την έκδοση δεν θα επιβαρυνθείς υπερβολικά).

 

Φυσικα, αυτο να κανεις

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε πιστωτική Alpha Bank το "θέμα" ξεκίνησε επειδή λόγω επιδομάτων κορονοιού δεν δούλευε η αυτόματη πληρωμή της κάρτας από το συνδεδεμένο λογαριασμό, οπότε αναγκάζομαι να κάνω την πληρωμή ο ίδιος.

 

Μάλιστα επειδή δεν υπήρχε προειδοποίηση τους πρώτους μήνες μέχρι να το καταλάβω τρέξανε και κάτι τόκοι.

 

Επίσης πληρώνοντας μεγαλύτερο ποσό δόσεων στη συγκεκριμένη κάρτα δεν πληρώνονται απόμενες δόσεις αλλά απλώς αυξάνεται το πιστωτικό όριο.

 

Τέλος πάντων, πλέον, λόγω κυρίως δικής μου υπαιτιότητας η κάρτα έχει ένα επιπλέον ποσό περίπου 500€.

 

Υπάρχει τρόπος να το εκταμιεύσω αυτό άμεσα ; Οι τρέχουσες δόσεις στις οποίες πιστεύω πως θα ξοδευτεί αυτό το ποσό καθυστερούν πολύ και είναι μικρό ποσό.

 

Αν κάνω ανάληψη θα υπάρξει χρέωση ;

 

Να κάνω αγορές (κυρίως χρησιμοποιώ χρεωστική για τα τρέχοντα έξοδα) ώστε να συμψηφιστεί το επιπλέον αυτό ποσό στον επόμενο λογαριασμό ;

 

θα πάρεις στην εξυπηρέτηση πελατών και θα ζητήσεις να μεταφερθεί το πλεονάζων πόσο στον τραπεζικό σου λογαριασμό

αυτό θα γίνει σε 2-3 εργάσιμες φυσικά χωρίς κανένα κοστος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα πάρεις στην εξυπηρέτηση πελατών και θα ζητήσεις να μεταφερθεί το πλεονάζων πόσο στον τραπεζικό σου λογαριασμό

αυτό θα γίνει σε 2-3 εργάσιμες φυσικά χωρίς κανένα κοστος

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχει αιτηθεί κανείς αύξηση πιστωτικού ορίου στην Πειραιώς? Εχω ήδη πιστωτική, αλλά ψάχνω στo e-banking και δεν βρίσκω σχετική επιλογή.
Δεν παρέχει ηλεκτρονικά την δυνατότητα, αλλά μπορείς να αιτηθείς για μια νέα πιστωτική κάρτα από το e-card.
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

 

Θα έχουμε κλάμματα και αντρίκια μοιρολόγια. Οπότε πλέον ελληνική κάρτα στο εξωτερικό μόνο μέσω curve.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

 

Πρέπει να τους βάλει φρένο η Ε.Ε. όπως έβαλε στις εταιρείες κινητής με τις εξωφρενικές τότε χρεώσεις περιαγωγής, αλλιώς δεν θα σταματήσουν πουθενά. Όχι ότι δεν θα βρουν τρόπο να μας τα πάρουν από αλλού...

 

Και από εδώ και πέρα σίγουρα μια Ν26, Revolut κλπ. στο πορτοφόλι όταν ταξιδεύουμε στο εξωτερικό.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Η Ε.Ε. έχει επιβάλει πολλά χρόνια τώρα οι χρεώσεις να είναι ίδιες σε όλη την Ευρωζώνη. Και αυτό ακριβώς κάνει η Εθνική

2 Ευρώ σε όλη την Ευρωζώνη τόσο Ελλάδα όσο και εξωτερικό.

Δεν μπαίνει θέμα αντιστοιχίας με το roaming.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αυτο θα ισχυει και για τις υφιστάμενες καρτες η μονο για τις νέες εκδόσεις ;

Δηλαδη η Toyota visa που δεν εχει χρεωσεις συναλλάγματος στο εξωτερικο, θα αλλαξει μονομερώς τους όρους η εθνική ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα ισχυει και για τις υφιστάμενες καρτες η μονο για τις νέες εκδόσεις ;

Δηλαδη η Toyota visa που δεν εχει χρεωσεις συναλλάγματος στο εξωτερικο, θα αλλαξει μονομερώς τους όρους η εθνική ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

θεωρώ για όλες, υφιστάμενες και νεες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η Ε.Ε. έχει επιβάλει πολλά χρόνια τώρα οι χρεώσεις να είναι ίδιες σε όλη την Ευρωζώνη. Και αυτό ακριβώς κάνει η Εθνική

2 Ευρώ σε όλη την Ευρωζώνη τόσο Ελλάδα όσο και εξωτερικό.

Δεν μπαίνει θέμα αντιστοιχίας με το roaming.

 

Δηλαδή στο εξωτερικό χρεώνουν και την επανέκδοση πιστωτικής κάρτας;

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι παγκόσμια πλέον.

Και η Revolut και άλλες κάρτες εξωτερικού N26 Icard.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παγκόσμια πλέον.

Και η Revolut και άλλες κάρτες εξωτερικού N26 Icard.

Αυτό δεν ισχύει απόλυτα

 

Παράδειγμα η monese (Βέλγιο) σε ανανέωση κάρτα τον περασμένο μήνα δεν με χρέωσε

 

Το ίδιο και η ελληνική τράπεζα (Κύπρος) δεν έχει χρέωσει τίποτα

 

Δεν ξέρω βέβαια αν θα το κάνουν στο μέλλον

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

πρώτον

Τιμοκατάλογος monese. χρεώνει ταχυδρομικά ακόμα και στην πρώτη κάρτα και οπωσδήποτε στην ανανέωση.

Free

First physical Monese Card with your Monese GBP Account or Monese EUR Account:

Free (£4.95 standard delivery fee applies)

First physical Monese Card with your Monese GBP Account or Monese EUR Account:

Free (€4.95 standard delivery fee applies)

First physical Monese Card with your Monese GBP Account or Monese EUR Account:

Free (19.95 lei standard delivery fee applies)

Second physical Monese Card with your Monese GBP Account or Monese EUR Account:

Free (£4.95 / €4.95 / 19.95 lei standard delivery fee applies)

Card replacement (in case of being lost/stolen or expired):

Free (£4.95 / €4.95 / 19.95 lei standard delivery fee applies)

 

 

 

https://monese.com/gr/en/fees-and-limits/fee-and-limits-information

Δευτερον

Στον επίσημο τιμοκατάλογο της Ελληνικής τράπεζας πράγματι αναφέρει έξοδα επανέκδοσης μηδέν.

Οπότε σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις όπως και σε κάθε κανόνα.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Εμένα στην επανέκδοση η monese δεν με χρέωσε

 

Και από περιέργεια κοίταξα και στην άλφα, καθότι θυμυθηκα όταν μου αντικατέστησαν την wind bonus visa με aloha bonus επίσης δεν με χρέωσαν τίποτα...

 

Οπότε μάλλον υπάρχουν γενικες εξαιρέσεις στον κανόνα

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες πιστωτικές, δεν χρεώνουν (ακόμα) για επανέκδοση ενώ οι πιο πολλές (αν όχι όλες) οι χρεωστικές, το κάνουν.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα στην επανέκδοση η monese δεν με χρέωσε

 

Και από περιέργεια κοίταξα και στην άλφα, καθότι θυμυθηκα όταν μου αντικατέστησαν την wind bonus visa με aloha bonus επίσης δεν με χρέωσαν τίποτα...

 

Οπότε μάλλον υπάρχουν γενικες εξαιρέσεις στον κανόνα

 

Έχει αρχίσει να αλλάζει το μοντέλο και στο εξωτερικό - εγώ είχα βγάλει θυμάμαι τη διάφανη Ν26 εντελώς δωρεάν, ενώ τώρα κοστίζει €10 (δωρεάν αλλά με €10 delivery fee). Το ίδιο βλέπω να κάνουν και άλλες. Βέβαια πλέον η Ν26 παρέχει δωρεάν virtual card, οπότε δεν χρειάζεται η φυσική κάρτα.

 

Στην Ελλάδα μέχρι τώρα δεν είχα ακούσει να χρεώνεται η επανέκδοση (το πλαστικό) πιστωτικής, οπότε μάλλον κάνει την αρχή η Εθνική και θα ακολουθήσουν άμεσα και οι υπόλοιπες. Αντίθετα, δεν είχα ακούσει να γίνεται δωρέαν επανέκδοση (πλαστικό) οποιασδήποτε χρεωστικής κάρτας και μου είχε κάνει εντύπωση αυτός ο διαχωρισμός. :confused:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς με χρέωσε πάντως για χρεωστική κάρτα επανέκδοση και αυτό με αναγκάζει την επόμενη φορά να την κόψω (έχω δύο)

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς με χρέωσε πάντως για χρεωστική κάρτα επανέκδοση και αυτό με αναγκάζει την επόμενη φορά να την κόψω (έχω δύο)

 

Λογικό μου ακούγεται, αυτό έλεγα νωρίτερα: Μέχρι τώρα χρέωνεται η επανέκδοση όλων των χρεωστικών (ανεξαρτήτως τράπεζας, δεν ξέρω καμία εξαίρεση) αλλά όχι των πιστωτικών. Από Σεπτέμβρη θα αλλάξει η κατάσταση από ότι φαίνεται, τουλάχιστον για τις πιστωτικές της Εθνικής.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Λογικό μου ακούγεται, αυτό έλεγα νωρίτερα: Μέχρι τώρα χρέωνεται η επανέκδοση όλων των χρεωστικών (ανεξαρτήτως τράπεζας, δεν ξέρω καμία εξαίρεση) αλλά όχι των πιστωτικών. Από Σεπτέμβρη θα αλλάξει η κατάσταση από ότι φαίνεται, τουλάχιστον για τις πιστωτικές της Εθνικής.

 

Εξαίρεση αποτελούν οι bonus χρεωστικές της alpha bank.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...