Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Τον Σεπτέμβριο πρόκειται να ταξιδέψω στην Αμερική. Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω μια curve που έχω ανενεργή εδώ και κάτι χρόνια (τη revolut την κατάργησα πριν 1,5 χρόνο και δε με ψήνει να ξαναβγάλω).

Ωστόσο ρίχνω μια ματιά στις επιβαρύνσεις που θα έχουν οι ελληνικές κάρτες μου σε περίπτωση χρήσης τους.

Βλέπω στην alpha το εξής :

Επιβάρυνση για τη μετατροπή συναλλαγών εξωτερικού σε Ευρώ Έως 2,50% επί του ποσού της συναλλαγής.

Γνωρίζει κάποιος από τι εξαρτάται αυτό το "έως". Αν κάνω μια αγορά 1.000$ μπορεί να χρεωθώ με 1% προμήθεια, ενώ μια αγορά 10$ με 2,5%;

Η eurobank λέει Min/Fix 1€ και 2%. Αυτό σημαίνει 2% προμήθεια με 1€ ελάχιστη, ή 2% προμήθεια + 1€ ;

Link to comment
Share on other sites

H Προμήθεια της alpha είναι 2%

Πολλές φορές ερωτήθηκε η εξυπηρέτηση πελατών τι σημαίνει το μέχρι 2,5% αλλά ούτε αυτοί ξέρανε.

Η Eurobank χρεώνει ελάχιστο 1 ευρώ.

Μπορεις να αποκτήσεις μία revolut virtual και να την περάσεις στο κινητό αν έχεις αυτή την δυνατότητα.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Η eurobank λέει Min/Fix 1€ και 2%. Αυτό σημαίνει 2% προμήθεια με 1€ ελάχιστη, ή 2% προμήθεια + 1€ ;

 

Και τα 2. Αν η προμήθεια είναι λιγότερη από 1€ θα χρεωθείς 1€, αλλιώς θα χρεωθείς 2% και 1€ επιπλέον.

Link to comment
Share on other sites

H Προμήθεια της alpha είναι 2%

Πολλές φορές ερωτήθηκε η εξυπηρέτηση πελατών τι σημαίνει το μέχρι 2,5% αλλά ούτε αυτοί ξέρανε.

Η Eurobank χρεώνει ελάχιστο 1 ευρώ.

Μπορεις να αποκτήσεις μία revolut virtual και να την περάσεις στο κινητό αν έχεις αυτή την δυνατότητα.

 

Για το εως 2,5% η αιτιολογία που έχει αναφερθεί από την εξυπηρέτηση πελατών είναι ότι αν η επιχείρηση (στο εξωτερικό) έχει οποιαδήποτε συμφωνία με την εκεί τράπεζα/σύστημα εξωτερικού,δεν θα μπορεί σε καμιά περίπτωση να είναι μεγαλύτερη από το 2,5% .

Link to comment
Share on other sites

Αν αφήσουμε έξω την προμήθεια που πάει στις ελληνικές τράπεζες, λαμβάνοντας υπόψη την προμήθεια της visa σε σχέση με μια μέση τιμή αλλαγής συναλλάγματος σε μετρητά, υπάρχει μεγάλη απόκλιση;

Δηλαδή συμφέρει να πληρώνεις με cash, ή είναι το ίδιο να πληρώνεις με μια κάρτα visa/MasterCard;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, πληρώνω 3 νοίκια (μίσθωση) κάνω μεταφορά χρημάτων στους δικαιούχους, το ένα νοίκι μετράει στο αφορολογητο γιατί το βλέπω , τα άλλα δύο δεν μπαίνουν. Στην ίδια τράπεζα γίνεται αυτό, το γίνεται ξέρει κανένας;
Link to comment
Share on other sites

Τον Σεπτέμβριο πρόκειται να ταξιδέψω στην Αμερική. Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω μια curve που έχω ανενεργή εδώ και κάτι χρόνια (τη revolut την κατάργησα πριν 1,5 χρόνο και δε με ψήνει να ξαναβγάλω).

Ωστόσο ρίχνω μια ματιά στις επιβαρύνσεις που θα έχουν οι ελληνικές κάρτες μου σε περίπτωση χρήσης τους.

Βλέπω στην alpha το εξής :

Επιβάρυνση για τη μετατροπή συναλλαγών εξωτερικού σε Ευρώ Έως 2,50% επί του ποσού της συναλλαγής.

Γνωρίζει κάποιος από τι εξαρτάται αυτό το "έως". Αν κάνω μια αγορά 1.000$ μπορεί να χρεωθώ με 1% προμήθεια, ενώ μια αγορά 10$ με 2,5%;

Η eurobank λέει Min/Fix 1€ και 2%. Αυτό σημαίνει 2% προμήθεια με 1€ ελάχιστη, ή 2% προμήθεια + 1€ ;

 

Οι μόνες κάρτες πιστωτικές που δεν έχουν προμήθεια συναλλάγματος είναι της Εθνικής τράπεζας και ΤΤ. Αλλιώς μετά curve, revolut κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αγορά σε P.O.S. μπαίνει άμεσα η €πιστροφή ενώ σε online συναλλαγές μπορεί να καθυστερήσει λίγες μέρες.
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Έχει δηλωθεί ο λογαριασμός του ως επαγγελματικός

 

Δεν υπάρχει "επαγγελματικός λογαριασμός" για τους εκμισθωτές. Οι ιδιώτες δεν είναι επαγγελματίες και δεν έχουν καν πρόσβαση στην εφαρμογή δήλωσης επαγγελματικού λογαριασμού. Επίσης δε νομίζω ότι μετράνε καν τα ενοίκια στο αφορολόγητο. Τουλάχιστον δεν γίνεται με τον ίδιο τρόπο που γίνεται στις αγορές.

 

edit: Σίγουρα δεν μετράει η πληρωμή ενοικίου: https://www.tovima.gr/2020/11/02/finance/aforologito-orio-ola-osa-prepei-na-gnorizete-gia-tis-e-apodeikseis/ ("Ομάδα 4 (Στέγαση), εξαιρουμένων των ενοικίων")

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Να ρωτήσω, πληρώνω 3 νοίκια (μίσθωση) κάνω μεταφορά χρημάτων στους δικαιούχους, το ένα νοίκι μετράει στο αφορολογητο γιατί το βλέπω , τα άλλα δύο δεν μπαίνουν. Στην ίδια τράπεζα γίνεται αυτό, το γίνεται ξέρει κανένας;

 

Κακώς μετράει στο αφορολόγητο αυτό το ένα που βλέπεις. Πιθανολογώ ότι ο εκμισθωτής είναι ταυτόχρονα και ελ. επαγγελματίας με αποτέλεσμα να έχει επαγγελματικό λογαριασμό και είναι αυτός ο λογαριασμός που σου έδωσε για να καταθέτεις το ενοίκιο. Σε αυτόν το λογαριασμό όμως δεν πρέπει να γίνονται καταθέσεις που δεν αφορούν την επαγγελματική του δραστηριότητα. Θα έχετε μάλλον πρόβλημα και εσύ και αυτός.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο εκμισθωτής είναι νομικό και όχι φυσικό πρόσωπο; Δηλαδή μήπως πληρώνεις το ενοίκιο σε κάποια εταιρεία διαχείρισης ακινήτων;
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Μια γνωστη Γερμανιδα, ηρθε Ελλαδα, εκανε λογαριασμο σε μια τραπεζα, εφερε τα λεφτα της απο Γερμανια (καποια) στην Ελληνικη τραπεζα και τωρα παει να βγαλει ενα μεγαλο ποσο, και την ρωτανε γιατι τα θελει και δεν τα δινουν. Αυτη ειπε οτι ειναι για μια αγορα, και την ειπαν, να φερει συμβολαια αγορας.

 

1) Εχουν δικαιωμα να αρνηθουν να σου δωσουν τα λεφτα;

Δεν στέκει αυτό !!!!!

Αλλά, γιατί δεν κάνει μεταφορά χρημάτων για την αγορά αλλά θέλει να τα σηκώσει ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Η Εθνικη πλέον δίνει την δυνατοτητα αποκτησης ολων των καρτων μεσω ebanking.Προστέθηκαν η Gold Mastercard και η Platinum Mastercard που μεχρι προτινος ηταν μονο oi classic..Προς στιγμήν μόνο απο ebanking μεσω υπολογιστη.Επιλέγοντας αποκτηση νέας καρτας κάντε scroll και τις έχει.Για Gold Mastercard minimum εισόδημα 15.000 Ευρώ.Αν κάποιος κάνει αίτηση,ας μας πει αν ειναι φουλ αυτοματοποιημένη η διαδικασία οπως στις απλές που εγκριση ή απόρριψη βγαίνει σε δευτερολεπτα.:)
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι δωρεάν.
Δεν νομίζω να είναι αυτός ο λόγος, διότι ούτε για τη MyClub Card μπορείς να κάνεις ηλεκτρονική αίτηση, παρότι έχει 30€ ετήσια συνδρομή. Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, ούτε τη MyClub Card έχει (παρόλο που δεν έχει δωρεάν συνδρομή).

 

Ενδεχομένως επειδή αφορούν κάρτες συνεργασίας και η τράπεζα ακολουθεί άλλη πολιτική για τις αιτήσεις αυτών. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Η Εθνικη πλέον δίνει την δυνατοτητα αποκτησης ολων των καρτων μεσω ebanking.Προστέθηκαν η Gold Mastercard και η Platinum Mastercard που μεχρι προτινος ηταν μονο oi classic..Προς στιγμήν μόνο απο ebanking μεσω υπολογιστη.Επιλέγοντας αποκτηση νέας καρτας κάντε scroll και τις έχει.Για Gold Mastercard minimum εισόδημα 15.000 Ευρώ.Αν κάποιος κάνει αίτηση,ας μας πει αν ειναι φουλ αυτοματοποιημένη η διαδικασία οπως στις απλές που εγκριση ή απόρριψη βγαίνει σε δευτερολεπτα.:)

 

και πας να κάνεις αίτηση και όταν προσπαθείς να ανεβάσεις το εκκαθαριστικό σου λέει δεν αναγνωρίζεται. απλά τραγικο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει "επαγγελματικός λογαριασμός" για τους εκμισθωτές. Οι ιδιώτες δεν είναι επαγγελματίες και δεν έχουν καν πρόσβαση στην εφαρμογή δήλωσης επαγγελματικού λογαριασμού. Επίσης δε νομίζω ότι μετράνε καν τα ενοίκια στο αφορολόγητο. Τουλάχιστον δεν γίνεται με τον ίδιο τρόπο που γίνεται στις αγορές.

 

edit: Σίγουρα δεν μετράει η πληρωμή ενοικίου: https://www.tovima.gr/2020/11/02/finance/aforologito-orio-ola-osa-prepei-na-gnorizete-gia-tis-e-apodeikseis/ ("Ομάδα 4 (Στέγαση), εξαιρουμένων των ενοικίων")

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

 

Κακώς μετράει στο αφορολόγητο αυτό το ένα που βλέπεις. Πιθανολογώ ότι ο εκμισθωτής είναι ταυτόχρονα και ελ. επαγγελματίας με αποτέλεσμα να έχει επαγγελματικό λογαριασμό και είναι αυτός ο λογαριασμός που σου έδωσε για να καταθέτεις το ενοίκιο. Σε αυτόν το λογαριασμό όμως δεν πρέπει να γίνονται καταθέσεις που δεν αφορούν την επαγγελματική του δραστηριότητα. Θα έχετε μάλλον πρόβλημα και εσύ και αυτός.

 

Καμία σχέση , ούτε επαγγελματίας είναι ούτε νομικό πρόσωπο , εγώ τι προβλήμα να έχω, μου έδωσε έναν λογαριασμό να του καταθέτω νοίκι (μεταφορά) υπάρχει μισθωτηριο .

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δε θα έπρεπε να πηγαίνουν σε αυτή την κατηγορία, εφόσον όμως πηγαίνουν και τα ενοίκια δεν είναι στις κατηγορίες που συμμετέχουν για το χτίσιμο του αφορολογητου θα πρέπει να τα αφαιρείς στη δήλωση σου
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχει αιτηθεί κανείς αύξηση πιστωτικού ορίου στην Πειραιώς? Εχω ήδη πιστωτική, αλλά ψάχνω στo e-banking και δεν βρίσκω σχετική επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

Σε πιστωτική Alpha Bank το "θέμα" ξεκίνησε επειδή λόγω επιδομάτων κορονοιού δεν δούλευε η αυτόματη πληρωμή της κάρτας από το συνδεδεμένο λογαριασμό, οπότε αναγκάζομαι να κάνω την πληρωμή ο ίδιος.

 

Μάλιστα επειδή δεν υπήρχε προειδοποίηση τους πρώτους μήνες μέχρι να το καταλάβω τρέξανε και κάτι τόκοι.

 

Επίσης πληρώνοντας μεγαλύτερο ποσό δόσεων στη συγκεκριμένη κάρτα δεν πληρώνονται απόμενες δόσεις αλλά απλώς αυξάνεται το πιστωτικό όριο.

 

Τέλος πάντων, πλέον, λόγω κυρίως δικής μου υπαιτιότητας η κάρτα έχει ένα επιπλέον ποσό περίπου 500€.

 

Υπάρχει τρόπος να το εκταμιεύσω αυτό άμεσα ; Οι τρέχουσες δόσεις στις οποίες πιστεύω πως θα ξοδευτεί αυτό το ποσό καθυστερούν πολύ και είναι μικρό ποσό.

 

Αν κάνω ανάληψη θα υπάρξει χρέωση ;

 

Να κάνω αγορές (κυρίως χρησιμοποιώ χρεωστική για τα τρέχοντα έξοδα) ώστε να συμψηφιστεί το επιπλέον αυτό ποσό στον επόμενο λογαριασμό ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...