Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Το 1ο. Έβαλα δόσεις για άλλους. Και επειδή όλες αυτές οι αγορές - φυσιολογικό κιόλας, δεν καλύπτονται από το εισόδημα όταν ψωνίζω για 2-3 οικογένειες, μου ήρθε φόρος μεγάλος

 

Για να δημιουργηθει τέτοιο πρόβλημα πρέπει να έχεις φορτώσει πολύ μεγάλο ποσό σε δόσεις και το card limit σου πρέπει να είναι εξαιρετικά μεγάλο σε σχέση με το εισόδημα που δηλώνεις.

Αν με ρωτάς κακώς το έκανες.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Για να δημιουργηθει τέτοιο πρόβλημα πρέπει να έχεις φορτώσει πολύ μεγάλο ποσό σε δόσεις και το card limit σου πρέπει να είναι εξαιρετικά μεγάλο σε σχέση με το εισόδημα που δηλώνεις.

Αν με ρωτάς κακώς το έκανες.

 

Έχω 3Κ πιστωτικό όριο και ήταν μονίμως γεμάτο. Εννοείται κακώς το έκανα και δε θα ξαναγίνει πλέον. Έπαθα και έμαθα

Link to comment
Share on other sites

Το 1ο. Έβαλα δόσεις για άλλους. Και επειδή όλες αυτές οι αγορές - φυσιολογικό κιόλας, δεν καλύπτονται από το εισόδημα όταν ψωνίζω για 2-3 οικογένειες, μου ήρθε φόρος μεγάλος

 

Και με μια μόνο χρονιά είχες πρόβλημα; Δεν το κάλυψες με ανάλωση κεφαλαίου από προηγούμενα έτη ή κάτι τέτοιο;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Σε πλήρωναν σε μετρητά; Αν ναι, η πληρωμή με τραπεζική μεταφορά θα έλυνε το θέμα;
Link to comment
Share on other sites

Σε πλήρωναν σε μετρητά; Αν ναι, η πληρωμή με τραπεζική μεταφορά θα έλυνε το θέμα;

 

Όχι δεν θα το έλυνε. Μπορεί να δημιουργούσε θέμα. Να θεωρηθεί δωρεά και να πρέπει να φορολογηθεί

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Είναι άσχετο με τις τράπεζες. Συνδέεις το τηλέφωνο σου με το taxis για χρήση στις υπηρεσίες του gov που ζητάνε επιβεβαιωση, χωρίς να επιβεβαιώνεις κάθε φορά και με κωδικούς τράπεζας.

 

Το εΜΕΠ δεν επικαιροποιεί τα στοιχεία επικοινωνίας σου στη τράπεζα, μέσω του eGov-KYC.

Link to comment
Share on other sites

Σε πλήρωναν σε μετρητά; Αν ναι, η πληρωμή με τραπεζική μεταφορά θα έλυνε το θέμα;

 

Ναι μου έδιναν τα λεφτά στο χέρι και εγώ πλήρωνα από τη μισθοδοσία μου τις δόσεις. Όταν παίρνεις ας πούμε 1000 ευρώ δε γίνεται να έχεις 600€ δόσεις. Πως θα φας; πως θα πληρώσεις το δικό σου δάνειο; ενοίκιο; παιδι; άστο.. Ξέφυγε το θέμα. Το καλύψαμε όπως προείπα και εννοείται δε θα ξαναγίνει. Ο καθένας την κάρτα του άμα θέλει να βάζει εκεί δόσεις

Link to comment
Share on other sites

Δε βαριέσαι άμα δεν καίγεσαι 2-3 μέρες πάνω κάτω δε λέει τίποτα. Εγώ γι αυτό λέω βγάλτε πιστωτική ή ζητήστε αύξηση ορίου πριν χρειαστεί γιατί τότε θα τρέχετε. Πολλοί δεν με ακούν από τον κοινωνικό περίγυρο και μετά πρήζουν εμένα γιατί αργούν κλπ κλπ.

 

Εμένα εγκρίθηκε...μου έστειλαν σήμερα μνμ...

Link to comment
Share on other sites

'καταφερε' η εθνική να με χρέωσει 6€ για μια χρεωστική της μάνας μου από περισυ που ΔΕΝ ενεργοποιήθηκε ποτέ.

Θυμάμαι είχαμε πάει στην τράπεζα και είχανε πει, αν θυμάμαι καλά, ότι δεν μπορουν να κάνουν κάτι αυτοί αλλά έπρεπε να πάει τηλέφωνο για να μην ανανεώθει η κάρτα !!!!

Link to comment
Share on other sites

ωραία.

Δεν πήρατε τηλέφωνο λοιπόν δεν ακυρώσατε την κάρτα και τώρα ήρθε η ανανέωση , που είναι το πρόβλημα;

Οι συναλλαγές στα μηχανηματα είναι δωρεάν , δεν τα χρησιμοποιήσατε και δεν χρεωθήκατε.

Η ανανέωση κάρτας χρεώνεται σε κάθε Ελληνική και ξένη τράπεζα. Όχι μόνο στην Εθνική , και είναι ανεξάρτητη από την μέχρι τώρα χρήση.

Πληρώνεις για τα επόμενα 3-5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

'καταφερε' η εθνική να με χρέωσει 6€ για μια χρεωστική της μάνας μου από περισυ που ΔΕΝ ενεργοποιήθηκε ποτέ.

Θυμάμαι είχαμε πάει στην τράπεζα και είχανε πει, αν θυμάμαι καλά, ότι δεν μπορουν να κάνουν κάτι αυτοί αλλά έπρεπε να πάει τηλέφωνο για να μην ανανεώθει η κάρτα !!!!

 

Σορρυ που θα στο πω απλά, αλλά παθεστα και μαθεστα.

Δεν χρειάζεστε τη κάρτα; Ακυρώστε τη.

Εχετε κάρτα ; Μάθετε τους όρους χρησης της.

Το ότι δεν την ενεργοποιήσατε δεν σημαίνει ότι δεν θα χρεωθείτε την ανανέωση του πλαστικού.

Απλά πράγματα.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που θα στο πω απλά, αλλά παθεστα και μαθεστα.

Δεν χρειάζεστε τη κάρτα; Ακυρώστε τη.

Εχετε κάρτα ; Μάθετε τους όρους χρησης της.

Το ότι δεν την ενεργοποιήσατε δεν σημαίνει ότι δεν θα χρεωθείτε την ανανέωση του πλαστικού.

Απλά πράγματα.

 

Αυτό εξηγώ.

Το κατάστημα ήθελε αυτό να γίνει μόνο τηλεφωνικά και η μάνα μου (75 ετών) δεν ήταν εύκολο να κάνει την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξηγώ.

Το κατάστημα ήθελε αυτό να γίνει μόνο τηλεφωνικά και η μάνα μου (75 ετών) δεν ήταν εύκολο να κάνει την διαδικασία.

 

Μπορείτε να καλέσετε όταν είστε μαζί και αφού κάνει την ταυτοποίηση να σου δώσει το τηλέφωνο και να εξηγήσεις τι θέλεις να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα εγκρίθηκε...μου έστειλαν σήμερα μνμ...

 

Θύμισε μου πόσο είχες, πόσο ζήτησες και πόσο πήγε.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Θύμισε μου πόσο είχες, πόσο ζήτησες και πόσο πήγε.

 

ειχα 2500, τους ζητησα 1,500 και το πηγαν 4000 οσο ζητησα δηλαδη,

Δε μου ζητησανε διακιολογητικα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 108 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε σε πήραν καν τηλέφωνο;

 

Με πηραν,Αλλα δε μου ζητησαν τπτ να τους στειλω,

ουτε εκκαθαριστικο ουτε προσφατη βεβαιωση μισθοδοσιας

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με πήραν και εμένα ότι εγκρίθηκε από 3 σε 4 χιλιάρικα και δε μου ζήτησαν ούτε εμένα τίποτα διότι έχω τη μισθοδοσία στην eurobank και το βλέπουν άμεσα. Δεν είμαι δημόσιος εγώ άμεσα. Είμαι δημόσιος έμμεσα. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε! :D
Link to comment
Share on other sites

Μια γνωστη Γερμανιδα, ηρθε Ελλαδα, εκανε λογαριασμο σε μια τραπεζα, εφερε τα λεφτα της απο Γερμανια (καποια) στην Ελληνικη τραπεζα και τωρα παει να βγαλει ενα μεγαλο ποσο, και την ρωτανε γιατι τα θελει και δεν τα δινουν. Αυτη ειπε οτι ειναι για μια αγορα, και την ειπαν, να φερει συμβολαια αγορας.

 

1) Εχουν δικαιωμα να αρνηθουν να σου δωσουν τα λεφτα;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανει κανείς επικαιροποίηση στοιχείων στην Πειραιώς μεσω του Gov προσφατα; Ποσο χρόνο πηρε;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια γνωστη Γερμανιδα, ηρθε Ελλαδα, εκανε λογαριασμο σε μια τραπεζα, εφερε τα λεφτα της απο Γερμανια (καποια) στην Ελληνικη τραπεζα και τωρα παει να βγαλει ενα μεγαλο ποσο, και την ρωτανε γιατι τα θελει και δεν τα δινουν. Αυτη ειπε οτι ειναι για μια αγορα, και την ειπαν, να φερει συμβολαια αγορας.

 

1) Εχουν δικαιωμα να αρνηθουν να σου δωσουν τα λεφτα;

 

Δε νομίζω ότι έχουν τέτοιο δικαίωμα. Δικά της είναι τα βγάζει και τα καίει.

 

Ας ρωτήσει κάποιον σχετικό δικηγόρο ή εάν δε θέλει να απευθυνθεί σε δικηγόρο, να τους ρωτήσει με βάση ποιο ΦΕΚ δεν της τα δίνουν.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανει κανείς επικαιροποίηση στοιχείων στην Πειραιώς μεσω του Gov προσφατα; Ποσο χρόνο πηρε;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εντός 1 εργάσιμης ημέρας ολοκληρώνεται η διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανει κανείς επικαιροποίηση στοιχείων στην Πειραιώς μεσω του Gov προσφατα; Ποσο χρόνο πηρε;

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Νομίζω μου έφαγαν 2-3 εργάσιμες μέχρι να φανώ επικαιροποιημένος.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...