Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

μου έκαναν μόνοι τους αντικατάσταση.

Από τη aegean visa σε μπλε χρώμα που ειχα μου έστειλαν aegean visa σε ασημί.

Γράφει μέσα σε ενημερωτικό χαρτί ότι ισχύουν οι όροι της προηγούμενης.

Βέβαια μου γράφουν μέσα ότι μπορώ να ζητήσω aegean visa premium αντί για την ασημένια πράγμα που έκανα τηλεφωνικά.

Ελπίζω να ισχύουν και εκεί οι προηγούμενοι οροι

 

 

έληγε σύντομα η μπλέ που είχες και στην αλλάξανε μόνοι τους?

Link to comment
Share on other sites

έληγε σύντομα η μπλέ που είχες και στην αλλάξανε μόνοι τους?
όχι σύντομα. Σε μερικούς μήνες ληγει
Link to comment
Share on other sites

μου έκαναν μόνοι τους αντικατάσταση.

Από τη aegean visa σε μπλε χρώμα που ειχα μου έστειλαν aegean visa σε ασημί.

Γράφει μέσα σε ενημερωτικό χαρτί ότι ισχύουν οι όροι της προηγούμενης.

Βέβαια μου γράφουν μέσα ότι μπορώ να ζητήσω aegean visa premium αντί για την ασημένια πράγμα που έκανα τηλεφωνικά.

Ελπίζω να ισχύουν και εκεί οι προηγούμενοι οροι

 

Σου αντικατέστησαν από μόνοι τους τη κάρτα με τους ίδιους όρους και εσύ ζήτησες να πας στη premium που έχει 80€ sσυνδρομή και θα έχεις λογικά τους καινούργιους όρους που δεν υπάρχει ακύρωση συνδρομής; Γιατί το έκανες αυτό; πότε έγινε; αν προλαβαίνεις πάρε να ακυρώσεις κρίμα είναι να δίνεις τόσα λεφτά για μια κάρτα που είχες ήδη δωρεάν ουσιαστικά

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω και εγώ, στην άλφα bank, δεν υπάρχει πλέον καμία πιστωτική χωρίς συνδρομή (από 30€) από τον δεύτερο χρόνο και μετά ??

 

Sent from my XQ-AS52 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με πήραν από το υποκατάστημα της Alpha Bank που είχα ανοίξει παλαιότερα ένα λογαριασμό για να μου προσφέρουν πιστωτική κάρτα.

 

 

 

Ρώτησα για τη συνδρομή και μου απάντησε ότι αν κάνω αγορές πάνω από 2k σε ένα χρόνο θα μηδενιστεί.

 

Προφανώς ρώτησα αν το γράφει αυτό το συμβόλαιο και μου απάντησε πως δεν το γράφει, αλλά συμβαίνει.

 

 

 

Συνεχίζουν τα ψέματα για να πουλήσουν τα προϊόντα τους και να πιάσουν τους στόχους τους.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Με πήραν από το υποκατάστημα της Alpha Bank που είχα ανοίξει παλαιότερα ένα λογαριασμό για να μου προσφέρουν πιστωτική κάρτα.

 

Ρώτησα για τη συνδρομή και μου απάντησε ότι αν κάνω αγορές πάνω από 2k σε ένα χρόνο θα μηδενιστεί.

 

Προφανώς ρώτησα αν το γράφει αυτό το συμβόλαιο και μου απάντησε πως δεν το γράφει, αλλά συμβαίνει.

 

 

Συνεχίζουν τα ψέματα για να πουλήσουν τα προϊόντα τους και να πιάσουν τους στόχους τους.

 

Εδώ οι τράπεζες αλλάζουν μονομερώς τους όρους που έχεις δει γραπτά και υπογράψει, σκέψου αυτά που σου λένε προφορικά από το τηλέφωνο χωρίς να έχεις καμία απόδειξη....

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

μου έκαναν μόνοι τους αντικατάσταση.

Από τη aegean visa σε μπλε χρώμα που ειχα μου έστειλαν aegean visa σε ασημί.

Γράφει μέσα σε ενημερωτικό χαρτί ότι ισχύουν οι όροι της προηγούμενης.

Βέβαια μου γράφουν μέσα ότι μπορώ να ζητήσω aegean visa premium αντί για την ασημένια πράγμα που έκανα τηλεφωνικά.

Ελπίζω να ισχύουν και εκεί οι προηγούμενοι οροι

 

Καλησπέρα,

 

Και σε μένα ήρθε η νέα κάρτα visa πιστωτική (οχι premium, η απλή) και και στην συνοδευτική επιστολή αναφέρει ρητά ότι με την ενεργοποιηση έχω 6 μήνες δώρο συνδρομή και μετά 30 ευρώ ο χρόνος. Επισης έχω και 3κ μιλια δώρο ως miles bonus αντικατάστασης κάρτας (είτε για αναβάθμιση είτε για εξαργύρωση) στο πρόγραμμα της aegean. στο τέλος της επιστολης επισης αναφέρει ότι σε περίπτωση ενεργοποιησης αποδέχομαι τους νέους όρους για την κάρτα. Συνεπώς μου λένε ότι αν θέλω να πάρω την καινούργια κάρτα θα έχω συνδρομή 30 ευρώ. Να σημειώσω ότι η κάρτα μου είχε ανανεωθει τον περασμένο απρίλιο (αν θυμάμαι καλα), δηλαδή δεν είμαι κοντά στην λήξη. Ούτε πήρα τελ και να ζητάω την αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

"Επεσε" η Πειραιως.....ουτε συναλλαγη δε μπορουμε να κανουμε

 

OptoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

"Επεσε" η Πειραιως.....ουτε συναλλαγη δε μπορουμε να κανουμε

 

OptoStyle

 

Από τις 10 τουλάχιστον (αν όχι νωρίτερα) δεν παίζει τίποτα. Τον κακό τους τον καιρό και τον ανάποδο Δευτεριάτικα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Και σε μένα ήρθε η νέα κάρτα visa πιστωτική (οχι premium, η απλή) και και στην συνοδευτική επιστολή αναφέρει ρητά ότι με την ενεργοποιηση έχω 6 μήνες δώρο συνδρομή και μετά 30 ευρώ ο χρόνος. Επισης έχω και 3κ μιλια δώρο ως miles bonus αντικατάστασης κάρτας (είτε για αναβάθμιση είτε για εξαργύρωση) στο πρόγραμμα της aegean. στο τέλος της επιστολης επισης αναφέρει ότι σε περίπτωση ενεργοποιησης αποδέχομαι τους νέους όρους για την κάρτα. Συνεπώς μου λένε ότι αν θέλω να πάρω την καινούργια κάρτα θα έχω συνδρομή 30 ευρώ. Να σημειώσω ότι η κάρτα μου είχε ανανεωθει τον περασμένο απρίλιο (αν θυμάμαι καλα), δηλαδή δεν είμαι κοντά στην λήξη. Ούτε πήρα τελ και να ζητάω την αντικατάσταση.

 

Στέλνουν κάρτες για τσιμπήσει ο κόσμος μάλλον να παίρνουν συνδρομές. Οπότε αν δεν ενεργοποιηθεί μένεις με τη παλιά aegean απλά από 01/2022 αλλάζει η αναλογία πόντων σε μίλια από 4 προς 4 σε 4 προς 3. Mικρό το κακό θεωρώ από το να σκας 30€ κάθε χρόνο χωρίς άλλο κέρδος

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

"Επεσε" η Πειραιως.....ουτε συναλλαγη δε μπορουμε να κανουμε

 

OptoStyle

να αυξηθει αμεσα η Ανανέωση-Επανέκδοση των καρτων στα δεκα ευρω.

Πρεπει οι τραπεζες μας να συντηρήσουν τους σερβερ τους.

Στηριξτε με τις αποταμιευσεις σας τις τραπεζες. Τοση διαφημιση κανουν για το ποσο καλές ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Και σε μένα ήρθε η νέα κάρτα visa πιστωτική (οχι premium, η απλή) και και στην συνοδευτική επιστολή αναφέρει ρητά ότι με την ενεργοποιηση έχω 6 μήνες δώρο συνδρομή και μετά 30 ευρώ ο χρόνος. Επισης έχω και 3κ μιλια δώρο ως miles bonus αντικατάστασης κάρτας (είτε για αναβάθμιση είτε για εξαργύρωση) στο πρόγραμμα της aegean. στο τέλος της επιστολης επισης αναφέρει ότι σε περίπτωση ενεργοποιησης αποδέχομαι τους νέους όρους για την κάρτα. Συνεπώς μου λένε ότι αν θέλω να πάρω την καινούργια κάρτα θα έχω συνδρομή 30 ευρώ. Να σημειώσω ότι η κάρτα μου είχε ανανεωθει τον περασμένο απρίλιο (αν θυμάμαι καλα), δηλαδή δεν είμαι κοντά στην λήξη. Ούτε πήρα τελ και να ζητάω την αντικατάσταση.

σε κάποιο σημείο λέει ότι ισχύουν οι όροι της προηγούμενης κάρτας. Το υπόλοιπα που λες είναι τα ίδια και σε μένα
Link to comment
Share on other sites

σε κάποιο σημείο λέει ότι ισχύουν οι όροι της προηγούμενης κάρτας. Το υπόλοιπα που λες είναι τα ίδια και σε μένα

 

Προφανώς σε κάθε πελάτη κάνει διαφορετική προσφορά όπως είχε κάνει και στις αντικατάστασεις των amex. Σε μένα την είχαν αφήσει χωρίς συνδρομή τη καινούρια, σε άλλους για ενα χρόνο με παλιούς όρους και σε άλλους με νέους όρους. Εσυ takpanos έχεις κι αλλες κάρτες πιστωτικές της alpha η μονο την aegean?

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

σε κάποιο σημείο λέει ότι ισχύουν οι όροι της προηγούμενης κάρτας. Το υπόλοιπα που λες είναι τα ίδια και σε μένα

Και σε μένα έτσι λέει, αλλά αναφέρει ξεκάθαρα ότι η συνδρομή θα είναι 80€ τον χρόνο (για την Premium) και προς το τέλος λέει ότι με την ενεργοποίηση της κάρτας αποδέχομαι "έμπρακτα όλα τα παραπάνω". Προσωπικά καταλαβαίνω ότι οι γενικοί όροι μένουν ίδιοι, αλλά δεν παραμένει πλέον ίδια η συνδρομή.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα έτσι λέει, αλλά αναφέρει ξεκάθαρα ότι η συνδρομή θα είναι 80€ τον χρόνο (για την Premium) και προς το τέλος λέει ότι με την ενεργοποίηση της κάρτας αποδέχομαι "έμπρακτα όλα τα παραπάνω". Προσωπικά καταλαβαίνω ότι οι γενικοί όροι μένουν ίδιοι, αλλά δεν παραμένει πλέον ίδια η συνδρομή.

 

Βέβαια αν ισχύουν οι όροι της παλιάς κάρτας εκτός από το ποσό της συνδρομής και δεν εχουν στείλει καινούργιους μαζι με τη νεα καρτα θα συνέχιζει να ισχύει η απαλλαγή συνδρομής με χρήση πάνω από 2000€. Σε καρτα gold φίλου που ήρθε σε αντικατάσταση μιας amex και έγραφε ότι ισχύουν οι παλιοι όροι εκτός της συνδρομής που μετα το πρώτο χρόνο θα διαμορφωθεί στα 50€ του ήρθε κανονικά φέτος η απαλλαγή λόγω χρήσης. Ας ρωτήσει κάποιος στην εξυπηρέτηση πριν το αποδεχτεί

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι πιθανά, τίποτα δεν μπορούμε να αποκλείσουμε, ωστόσο ήταν ειδική η περίπτωση των AMEX. Εκεί έγιναν αναγκαστικά οι αντικαταστάσεις και ήταν λογικό να υπάρξει ευελιξία. Στην περίπτωση όμως των Aegean καρτών, δεν έχει κανέναν λόγο η τράπεζα να χαρίσει την συνδρομή σε κάρτες που δίνουν περισσότερα προνόμια από τις προηγούμενες από την στιγμή που είναι προαιρετική η αναβάθμιση. Επίσης, η τροποποίηση επί τω χείρω της αναλογίας μετατροπής των bonus πόντων σε μίλια των παλιών Aegean καρτών, σε μένα δείχνει ότι δεν έχει διάθεση να χαριστεί η τράπεζα και θέλει εμμέσως να αναγκάσει τους πελάτες να πάνε σε κάρτες με συνδρομή. Τουλάχιστον αυτό θεωρώ πως είναι το γενικό πλαίσιο, γιατί ειδικές εξαιρέσεις πάντα θα υπάρχουν. Από εκεί και πέρα, θα δούμε τους επόμενους μήνες τι θα ισχύσει τελικά σε όσους εστάλησαν οι νέες κάρτες -χωρίς να το ζητήσουν- και τις ενεργοποιήσουν (προσωπικά δεν είμαι αντιπροσωπευτικό παράδειγμα, διότι εγώ ζήτησα την αναβάθμιση της κάρτας μου, δεν μου την έστειλαν από μόνοι τους). Πάντως, σε όλους το ίδιο χαρτί στέλνουν απ' ό,τι κατάλαβα. Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ μέσα από το web banking της Εθνικής να ορίσω αυτόματη εξόφληση του λογαριασμού της πιστωτικής από λογαριασμό μου στην Εθνική, ή πρέπει να γίνει με άλλο τρόπο?
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα σε ολους,

 

Σε πιστωτική εθνικής του αδερφου μου δεν έχει εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός ( εχει πάρει κατι ήδη σε 3 άτοκες των 300 ευρω) με πιστωτικο οριο 1000 ευρώ. Εχει βάλει ηδη την πρωτη δοση μεσα μεσω nbg αλλα εμφανιζει αυτο. Πηγε να παρει κατι σημερα παλι με δοσεις (200 κοστιζε) αλλα δεν εγκριθηκε απο τράπεζα (κωδικος 076). Να φανταστώ πρέπει να εκδοθεί ο λογαριασμός - να γίνει εκκαθάριση και μετα να αγοράσει ξανα?

Screenshot-2021-07-20-at-12-15-49.png

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να το πάρει χωρίς δόσεις αφού υπάρχει διαθέσιμο υπόλοιπο 300 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Εχουν παγωσει οι αυξησεις οριων;

Εχει περασει μια εβδομαδα και δε με εχουν καλεσει μετα την αιτηση για αυξηση που εκανα,

Εχει τυχει σε αλλοn;

η τραπεζα ειναι η eurobank

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι πιθανά, τίποτα δεν μπορούμε να αποκλείσουμε, ωστόσο ήταν ειδική η περίπτωση των AMEX. Εκεί έγιναν αναγκαστικά οι αντικαταστάσεις και ήταν λογικό να υπάρξει ευελιξία. Στην περίπτωση όμως των Aegean καρτών, δεν έχει κανέναν λόγο η τράπεζα να χαρίσει την συνδρομή σε κάρτες που δίνουν περισσότερα προνόμια από τις προηγούμενες από την στιγμή που είναι προαιρετική η αναβάθμιση. Επίσης, η τροποποίηση επί τω χείρω της αναλογίας μετατροπής των bonus πόντων σε μίλια των παλιών Aegean καρτών, σε μένα δείχνει ότι δεν έχει διάθεση να χαριστεί η τράπεζα και θέλει εμμέσως να αναγκάσει τους πελάτες να πάνε σε κάρτες με συνδρομή. Τουλάχιστον αυτό θεωρώ πως είναι το γενικό πλαίσιο, γιατί ειδικές εξαιρέσεις πάντα θα υπάρχουν. Από εκεί και πέρα, θα δούμε τους επόμενους μήνες τι θα ισχύσει τελικά σε όσους εστάλησαν οι νέες κάρτες -χωρίς να το ζητήσουν- και τις ενεργοποιήσουν (προσωπικά δεν είμαι αντιπροσωπευτικό παράδειγμα, διότι εγώ ζήτησα την αναβάθμιση της κάρτας μου, δεν μου την έστειλαν από μόνοι τους). Πάντως, σε όλους το ίδιο χαρτί στέλνουν απ' ό,τι κατάλαβα.

lWm8KBo.jpg

 

Aς ρωτήσει κάποιος στην εξυπηρέτηση, εγώ όταν μου είχε έρθει αλλαγή είχα πάρει και είχα ρωτήσει και μου είπαν ότι οι όροι που είχα υπογράψει με τη παλιά κάρτα συνεχίζουν να ισχύουν οπότε και η απαλλαγή στα 2000€ και έτσι την είχα ενεργοποιήσει. Είναι κρίμα να δίνει κάποιος ειδικά 80€ το έτος ακατέβατα στην alpha για να έχει καλύτερη αναλογία πόντων.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, έχω ήδη ρωτήσει και μου επιβεβαίωσαν ότι θα πληρώνω 80€/έτος κανονικά. Το αν συμφέρει κάποιον να αποκτήσει με συνδρομή κάποια από τις νέες κάρτες και ειδικά την Premium, εξαρτάται από τους προορισμούς που πηγαίνει, καθώς και από το πόσο συχνά πετάει, οπότε είναι καθαρά υποκειμενικό. Πάντως, όσον αφορά εμένα, με την προνομιακή αναλογία μετατροπής των bonus πόντων σε μίλια και ιδιαίτερα με τα κουπόνια που δίνει η Premium, μεγαλύτερο όφελος μου εξασφαλίζει η συγκεκριμένη κάρτα (κι ας έχει συνδρομή) παρά η παλιά Aegean χωρίς συνδρομή, στην οποία έπρεπε να ξοδεύεις πάρα πολλά χρήματα για να συγκεντρώσεις τα απαιτούμενα μίλια και να πας κάπου μακριά. Τουλάχιστον με τις νέες κάρτες, ακόμη και με λίγη χρήση, μπορείς να εκμεταλλευτείς τα κουπόνια που δίνουν και να βγεις κερδισμένος.

Quote

Μου φαίνεται πάντως ότι μόνο η άλφα ασχολείται σοβαρά με τις πιστωτικές της. Οι άλλες όλο κοιτάνε να κόψουν πράγματα.

Al3x1k0, μια από τα ίδια είναι και η Alpha Bank και μάλιστα σε κάποια πράγματα τη βρίσκω και χειρότερη:

1. Ας μην ξεχνάμε πόσα χρόνια πέρασαν μέχρι να υποστηρίξουν οι Diners κάρτες ανέπαφες συναλλαγές (κάτι που είναι τόσο αυτονόητο τα τελευταία πολλά-πολλά χρόνια για όλες τις υπόλοιπες τράπεζες). Συν τα πετσοκομμένα προνόμια σε σχέση με την εποχή που τις Diners κάρτες τις διαχειρίζονταν η Citibank.

2. Η Alpha Bank είναι η μόνη τράπεζα που χρεώνει ετήσια συνδρομή στις χρεωστικές κάρτες που δίνουν bonus πόντους, όταν στις υπόλοιπες τράπεζες οι χρεωστικές τους κάρτες συμμετέχουν στα αντίστοιχα προγράμματα ανταμοιβής χωρίς κανένα κόστος για τον κάτοχο. Επίσης, από 01/10/2020, η Alpha Bank άλλαξε την αναλογία των πόντων και από 1 πόντο για κάθε 1€ αγορών, δίνει πλέον 1 πόντο για κάθε 2€ αγορών στις μη συνεργαζόμενες επιχειρήσεις. Όσον αφορά τις ασφάλειες που συνοδεύουν τις εν λόγω χρεωστικές κάρτες, καθώς και τα δωρεάν SMS alerts, τα θεωρώ κάπως αστεία προνόμια και αχρείαστα για αρκετό κόσμο για να πούμε ότι δικαιολογείται η ετήσια συνδρομή.

3. Μόνο η Alpha Bank διαχωρίζει τους πελάτες των χρυσών καρτών, "επιβάλλοντας" όμως την ίδια ακριβώς συνδρομή (50€). Υπενθυμίζω, πως όσοι έχουν χρυσές κάρτες που έχουν εκδοθεί πριν από τις 14/09/2019 ΔΕΝ παίρνουν διπλάσιους πόντους στις αγορές τους, αλλά ούτε και δωρεάν SMS alerts σε σχέση με τους "καινούργιους" κατόχους, και όλα αυτά συμβαίνουν χωρίς κανέναν ουσιαστικό λόγο και αιτία. Την ίδια ώρα, είδαμε αρκετούς κατόχους AMEX καρτών, να τους δίνει η τράπεζα, ως κάρτα αντικατάστασης, χρυσή ή πλατινένια κάρτα (προϊόν δηλαδή ανώτερης κατηγορίας, χωρίς απαραίτητα η AMEX κάρτα τους να ήταν ίδιας ή παρόμοιας βαθμίδας) και με αμετάβλητη μάλιστα συνδρομή στην πλειοψηφία των περιπτώσεων. Οι πελάτες των χρυσών καρτών προ του 2019 μάλλον ήταν/είναι κορόιδα όπως φαίνεται.

4. Στην Aegean Bonus Visa, από τις 24/02/2020, σταμάτησε η δυνατότητα να μετατρέπονται οι bonus πόντοι σε μίλια, εφόσον συλλέχθηκαν με άλλες bonus κάρτες. Παραμένει βέβαια σε ισχύ το "κόλπο" να μεταφέρεις τους bonus πόντους σε άλλον κάτοχο και να στους στείλει πάλι πίσω στην Aegean Visa, αλλά αν δεν έχεις κανέναν φίλο/γνωστό/συγγενή που να έχει κάρτα bonus, τότε προφανώς και επηρεάζεσαι αρνητικά.

5. Τέλος, από 01/04/2022 η ανταμοιβή της Affinity Mastercard, έπεσε από το 2,5% στο 2%, ενώ από 04/04/2022 η μέγιστη δυνατή έκπτωση -με αυτόματη εξαργύρωση πόντων- που δίνουν οι πιστωτικές κάρτες Vodafone Mastercard και Vodafone Divens, έπεσε στα 10€/ μήνα από 40€/μήνα.

Και που είμαστε ακόμα...

Συμπερασματικά, δεν διαφωνώ στο ότι η η Alpha Bank είναι η μόνη που φροντίζει να βγάζει νέα προϊόντα (ενώ οι άλλες τράπεζες είναι κάπως πιο στάσιμες), αλλά είναι και η μόνη τράπεζα που εφαρμόζει ορισμένες κακές πολιτικές, διαχωρίζοντας ουσιαστικά τους πελάτες της, χωρίς καμία λογική. Παρόμοιες τακτικές δεν συναντάς εύκολα σε καμία άλλη τράπεζα, τουλάχιστον όχι σε τέτοιο βαθμό. Επιπλέον, προσωπικά αισθάνομαι και μια "ανασφάλεια" για το τι θα συμβεί τους επόμενους μήνες αναφορικά με το αν θα τροποποιηθούν και πάλι τα παρεχόμενα προνόμια σε κάποια από τα προϊόντα της Alpha Bank. Τουλάχιστον, στις περισσότερες κάρτες των άλλων τραπεζών (με εξαίρεση την Cosmote & Attica Mastercard) τα προνόμια που δίνουν είναι αμετάβλητα εδώ και πάρα πολλά χρόνια, οπότε πάνω-κάτω ξέρεις τι να περιμένεις, ενώ στην Alpha Bank δεν ξέρεις τι θα της βαρέσει να κάνει πάλι εντός των επόμενων μηνών.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...