Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Πέρυσι που ενηλικιώθηκε ο γιος μου έκανε λογαριασμούς σε Πειραιώς - Alpha όπου του έδωσαν χρεωστικές . Στο πορτοφόλι έχει τις χρεωστικές συν μία τρίτη (Revolut) , πήγε πριν στην Alpha και διαπίστωσε πως η κάρτα δεν λειτουργεί , η υπάλληλος του είπε πιθανόν απομαγνητίστηκε ίσως από την κάρτα της revolut που της είχε μαζί ! και να δηλώσει απώλεια για να του εκδώσουν άλλη με κόστος 5 ευρώ !! Δηλαδή εγγύηση δεν υπάρχει ; Στον ενδέκατο μήνα και μάλιστα οι άλλες να λειτουργούν κανονικά ; Υπάρχει τρόπος να πιέσει ώστε να γίνει δωρεάν η αντικατάσταση ;

 

Το ότι έριξαν το "φταίξιμο" στην κάρτα της Revolut από εκεί και μόνο καταλαβαίνεις πόσο μίσος για της ξένες κάρτες έχουν η πόσο λίγες γνώσεις έχουν πάνω στο θέμα. Έχω πορτοφόλι με 14 κάρτες γεμάτο μέσα (Ακόμα και της κακιάς Revolut :lol: ) και δεν έχει απομαγνητιστεί ούτε μία

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι που ενηλικιώθηκε ο γιος μου έκανε λογαριασμούς σε Πειραιώς - Alpha όπου του έδωσαν χρεωστικές . Στο πορτοφόλι έχει τις χρεωστικές συν μία τρίτη (Revolut) , πήγε πριν στην Alpha και διαπίστωσε πως η κάρτα δεν λειτουργεί , η υπάλληλος του είπε πιθανόν απομαγνητίστηκε ίσως από την κάρτα της revolut που της είχε μαζί ! και να δηλώσει απώλεια για να του εκδώσουν άλλη με κόστος 5 ευρώ !! Δηλαδή εγγύηση δεν υπάρχει ; Στον ενδέκατο μήνα και μάλιστα οι άλλες να λειτουργούν κανονικά ; Υπάρχει τρόπος να πιέσει ώστε να γίνει δωρεάν η αντικατάσταση ;

 

Μονή λύση είναι να τους 'απειλήσει' ότι θα φύγει και αν πιασει έχει καλώς.

Αλλιώς, την καταργει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ότι έριξαν το "φταίξιμο" στην κάρτα της Revolut από εκεί και μόνο καταλαβαίνεις πόσο μίσος για της ξένες κάρτες έχουν η πόσο λίγες γνώσεις έχουν πάνω στο θέμα. Έχω πορτοφόλι με 14 κάρτες γεμάτο μέσα (Ακόμα και της κακιάς Revolut :lol: ) και δεν έχει απομαγνητιστεί ούτε μία

 

Δηλαδή, απομαγνητιστηκε από ΜΟΝΗ της ?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι τα τελευταία χρόνια έχει μειωθεί η "ποιότητα" των καρτών. Δυο κάρτες (eurobank και πειραιώς) που για χρόνια ήταν μια χαρά, στις αντικαταστάσεις τους (2019 και οι δυο) η μια λύγισε και η άλλη έσπασε μέσα σε 2-3 μήνες. Χωρίς αλλαγή στον τρόπο που τους συμπεριφέρομαι, πάντα στην ίδια θήκη..
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν σαφέστατη αν την είχες διατυπώσει έξω από το μυαλό σου. Το σχόλιο μου ήταν όσο βοηθητικό χρειαζόταν το δικό σου προφανώς.

 

Αν ήταν έτσι ας έκανες διευκρινιστική ερώτηση αφού ήθελες να βοηθήσεις κ να άφηνες το πνεύμα για τους φίλους σου...

 

Σου έκανε άλλο μέλος και σου απάντησε. Κι εσύ τον αγνόησες. Ποιο πνεύμα και ******** λες;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορω να το προσπαθησω τηλεφωνικα ή πρεπει να παω σε καταστημα;;

 

Δεν πρόλαβα να δω αν σου έχουν απαντήσει άλλα μέλη, αλλά αρχικά θα το ζητούσα από την τηλ. εξυπηρέτηση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πέρυσι που ενηλικιώθηκε ο γιος μου έκανε λογαριασμούς σε Πειραιώς - Alpha όπου του έδωσαν χρεωστικές . Στο πορτοφόλι έχει τις χρεωστικές συν μία τρίτη (Revolut) , πήγε πριν στην Alpha και διαπίστωσε πως η κάρτα δεν λειτουργεί , η υπάλληλος του είπε πιθανόν απομαγνητίστηκε ίσως από την κάρτα της revolut που της είχε μαζί ! και να δηλώσει απώλεια για να του εκδώσουν άλλη με κόστος 5 ευρώ !! Δηλαδή εγγύηση δεν υπάρχει ; Στον ενδέκατο μήνα και μάλιστα οι άλλες να λειτουργούν κανονικά ; Υπάρχει τρόπος να πιέσει ώστε να γίνει δωρεάν η αντικατάσταση ;

 

Ισχύει ό,τι σου έγραψε ο @Vasileios, αλλά θα το κάνεις μέσα από το e-banking του παιδιου. Πρώτα θα κάνεις αίτηση για νέα κάρτα και την επόμενη εργάσιμη που θα σου λέει "ολοκληρωμένη" (η αίτηση εννοώ) και θα είσαι σίγουρος ότι έχει ξεκινήσει η αποστολή, τότε θα πας στην υπάρχουσα κάρτα να δηλώσεις ακύρωση λόγω φθοράς και όταν σε ρωτήσει για επανέκδοση θα τσεκάρεις το όχι.

 

Το ότι έριξαν το "φταίξιμο" στην κάρτα της Revolut από εκεί και μόνο καταλαβαίνεις πόσο μίσος για της ξένες κάρτες έχουν η πόσο λίγες γνώσεις έχουν πάνω στο θέμα. Έχω πορτοφόλι με 14 κάρτες γεμάτο μέσα (Ακόμα και της κακιάς Revolut :lol: ) και δεν έχει απομαγνητιστεί ούτε μία

 

Το δεύτερο.

 

Μονή λύση είναι να τους 'απειλήσει' ότι θα φύγει και αν πιασει έχει καλώς.

Αλλιώς, την καταργει.

 

Χέστηκαν. Δεν ιδρώνει το αυτί τους. Εξάλλου μιλάς με την εξυπηρέτηση, όχι με τράπεζα απευθείας.

 

 

 

Δεν χάνει κάτι να απευθυνθεί στον Συνήγορο του Καταναλωτή, αλλά δεν γνωρίζω περίπτωση που να το έχει γλιτώσει τον τελευταίο χρόνο που ξεκίνησαν να τις χρεώνουν.

Μία δικιά μου χρεωστική που έληξε ενώ δεν την είχα ενεργοποιήσει ποτε, δεν επανεκδόθηκε και δεν με χρέωσαν. Τουλάχιστον εγώ γλίτωσα το κόστος έκδοσης έτσι.

 

Είναι στον επίσημο τιμοκατάλογο, δεν μπορεί να κάνει κάτι ο Συνήγορος.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι δεν σε αφήνει να βγάλεις δεύτερη χρεωστική αν δεν έχεις δεύτερο λογαριασμό.
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι δεν σε αφήνει να βγάλεις δεύτερη χρεωστική αν δεν έχεις δεύτερο λογαριασμό.

 

Στην alpha μπορείς να έχεις μία κάρτα σε κάθε υπηρεσία visa/master στον ίδιο λογαριασμό. Πρόσφατα έκανα αίτηση και ζήτησα mastercard και μόλις την έλαβα ακύρωσα τη visa που είχα ήδη στα χέρια μου. Αυτό γιατί η visa ήταν με bonus και ήθελα απλά να ακυρώσω τη συνδρομή.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς δοκιμάσει μεταφορά σε λογ/τρίτου εντός αλφα αυτές τις μέρες; Προσπαθούσα χθες βράδυ κι όταν επέλεγα το λογ/σμο από τις αποθηκευμένες συναλλαγές, έβγαζε μήνυμα ότι το προϊόν δεν είναι διαθέσιμο για συναλλαγή. Το προσπάθησα για τουλάχιστον 1,5 ώρα και τίποτα. Δοκίμασα και προς 2 άλλους λογ/σμους πάλι μεταφορά και έβγαζε το ίδιο μήνυμα. Μόνο όταν δοκίμασα μεταφορά προς άλλη τράπεζα ήταν οκ.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς δοκιμάσει μεταφορά σε λογ/τρίτου εντός αλφα αυτές τις μέρες; Προσπαθούσα χθες βράδυ κι όταν επέλεγα το λογ/σμο από τις αποθηκευμένες συναλλαγές, έβγαζε μήνυμα ότι το προϊόν δεν είναι διαθέσιμο για συναλλαγή. Το προσπάθησα για τουλάχιστον 1,5 ώρα και τίποτα. Δοκίμασα και προς 2 άλλους λογ/σμους πάλι μεταφορά και έβγαζε το ίδιο μήνυμα. Μόνο όταν δοκίμασα μεταφορά προς άλλη τράπεζα ήταν οκ.
τώρα που το λες το έπαθα προχτές βράδυ κατά τις 1 το πρωί τα παράτησα μετά.

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τώρα που το λες το έπαθα προχτές βράδυ κατά τις 1 το πρωί τα παράτησα μετά.

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

 

Α καλά, τότε κάτι συμβαίνει τα βράδια με το ebanking τους. Τους έστειλα μεηλ αλλά σιγά μην απαντήσουν. Εμένα δεν με βολεύει άλλη ώρα να κάνω συναλλαγές γιατί χρειάζομαι το κινητό του πατέρα μου για τους κωδικούς και όλη μέρα λείπει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για πιστωτική εθνικής πόσες μέρες λέτε να κάνει να έρθει? Περιμένει ηδη κανενα 10μερο ο αδερφός μου
I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα με το winbank mobile app? Πατάω Είσοδος και με πετάει
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, για πιστωτική εθνικής πόσες μέρες λέτε να κάνει να έρθει? Περιμένει ηδη κανενα 10μερο ο αδερφός μου

 

Απλό ταχυδρομείο με ΕΛΤΑ καλό φθινόπωρο. Λες κι έρχεται από Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι που ενηλικιώθηκε ο γιος μου έκανε λογαριασμούς σε Πειραιώς - Alpha όπου του έδωσαν χρεωστικές . Στο πορτοφόλι έχει τις χρεωστικές συν μία τρίτη (Revolut) , πήγε πριν στην Alpha και διαπίστωσε πως η κάρτα δεν λειτουργεί , η υπάλληλος του είπε πιθανόν απομαγνητίστηκε ίσως από την κάρτα της revolut που της είχε μαζί ! και να δηλώσει απώλεια για να του εκδώσουν άλλη με κόστος 5 ευρώ !! Δηλαδή εγγύηση δεν υπάρχει ; Στον ενδέκατο μήνα και μάλιστα οι άλλες να λειτουργούν κανονικά ; Υπάρχει τρόπος να πιέσει ώστε να γίνει δωρεάν η αντικατάσταση ;

 

Δεν τίθεται ζήτημα απομαγνητισμού εφόσον δεν χρησιμοποιείται πλέον η μαγνητική ταινία της κάρτας! Απλά μας έχει μείνει η φράση από την δεκαετία του '90. Το λογικό είναι να μιλάμε για φθορά ή καταστροφή στο chip της κάρτας ή στο κύκλωμα ανέπαφων συναλλαγών (επαγωγικού μαγνητικού πεδίου). "Αποτσιπαρίστηκε" θα έπρεπε να λέγαμε σήμερα! Καμία κάρτα δεν εκπέμπει κανένα σήμα οπότε δεν μπορεί να επηρεάσει τις γειτονικές κάρτες σε ένα πορτοφόλι.

 

Εκτός από την έκδοση νέας κάρτας από το άλλο σχήμα (Visa/Mastercard) το οποίο πρότειναν ορθώς, εγώ θα πρότεινα να κάνει χρήση NFC από Android smartphone (Wallet) ή Apple Pay και να μην χρησιμοποιεί την φυσική κάρτα.

 

Έχει δοκιμάσει χρήση της κάρτας σε ATM ή σε POS; Με εισαγωγή της κάρτας στο slot ή ανέπαφα/επαγωγικά [Near Field Communication (NFC)]? Ενδεχομένως να έχει πρόβλημα μόνο στον καρτοαναγνώστη των ATM και να λειτουργεί απρόσκοπτα σε POS εμπόρων.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Με χρεωσαν 6€ για κάρτα ενός χρόνου επειδή λέει απομαγνητιστηκε. Δεν μου έδωσε άλλη επιλογή ο τύπος στην γιουρομπανκ. Η κάνω ακύρωση στο κατάστημα η μιλάω με europhone και τους λέω έκδοση νέας χρεωστικης. Μάλιστα μου είπε να μην την βάζω κοντά στο κινητό μου για να μην απομαγνητιζεται. Οι τύποι είναι απαράδεκτοι!!!

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα με το winbank mobile app? Πατάω Είσοδος και με πετάει

Σε εμένα έμπαινε κανονικά στην εφαρμογή και κολλούσε αμέσως μετά. Το διόρθωσαν αργότερα μέσα στην ήμερα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει υποχρεωτική ασφάλιση κάρτας. Ζητάς να σου δείξουν γραπτώς που αναφέρεται κανονισμός για υποχρεωτική ασφάλιση κάρτας. Βρίσκουν και τα κάνουν...

 

Νωρίτερα πέρασα από την Εθνική για να υπογράψω την αίτηση για την πιστωτική Toyota Visa και όταν τους ζήτησα να μην με χρεώσουν για ασφαλίσεις ή άλλα προϊόντα που σχετίζονται με την κάρτα μου επιβεβαίωσαν ότι η ασφάλιση της κάρτας είναι προαιρετική.

 

Τους εξήσα απλά ότι αν ήταν να πληρώνω €28 το χρόνο για μια πιστωτική δεν θα έκανα καν την αίτηση. Ήθελα την πιστωτική μόνο με την προϋπόθεση ότι δεν θα έχει καμία πάγια χρέωση. Αρκετά βγάζουν από κάθε συναλλαγή που θα κάνω, δεν χρειάζεται να βγάζουν κι άλλα.

 

Οι όροι βέβαια της ασφάλισης δεν είναι άσχημοι και έχουν πολλές καλύψεις (οπότε μπορεί κάποιος να κάνει απόσβεση αν τύχει το παραμικρό από αυτά), αλλά προσωπικά δεν την ήθελα.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Νωρίτερα πέρασα από την Εθνική για να υπογράψω την αίτηση για την πιστωτική Toyota Visa και όταν τους ζήτησα να μην με χρεώσουν για ασφαλίσεις ή άλλα προϊόντα που σχετίζονται με την κάρτα μου επιβεβαίωσαν ότι η ασφάλιση της κάρτας είναι προαιρετική.

 

Τους εξήσα απλά ότι αν ήταν να πληρώνω €28 το χρόνο για μια πιστωτική δεν θα έκανα καν την αίτηση. Ήθελα την πιστωτική μόνο με την προϋπόθεση ότι δεν θα έχει καμία πάγια χρέωση. Αρκετά βγάζουν από κάθε συναλλαγή που θα κάνω, δεν χρειάζεται να βγάζουν κι άλλα.

 

Οι όροι βέβαια της ασφάλισης δεν είναι άσχημοι και έχουν πολλές καλύψεις (οπότε μπορεί κάποιος να κάνει απόσβεση αν τύχει το παραμικρό από αυτά), αλλά προσωπικά δεν την ήθελα.

 

Η ασφάλιση είναι για ένα χρόνο μετά αν θες την συνεχίζεις. Πάντως μ αυτά και μ αυτά πήγα στην διευθύντρια για να μην την κάνω γιατί η υπάλληλος επέμεινε. Αν πας ταξίδια έχει καλές παροχές να την κάνεις, όπως και ένα καλό που έχει προς το παρόν δεν έχει έξοδα και προμήθεια για συνάλλαγμα.

Link to comment
Share on other sites

Με χρεωσαν 6€ για κάρτα ενός χρόνου επειδή λέει απομαγνητιστηκε. Δεν μου έδωσε άλλη επιλογή ο τύπος στην γιουρομπανκ. Η κάνω ακύρωση στο κατάστημα η μιλάω με europhone και τους λέω έκδοση νέας χρεωστικης. Μάλιστα μου είπε να μην την βάζω κοντά στο κινητό μου για να μην απομαγνητιζεται. Οι τύποι είναι απαράδεκτοι!!!

 

Τι να την κάνεις την φυσική κάρτα; Βάζεις το Android mobile app και κάνεις NFC συναλλαγές από το κινητό σε POS και αναλήψεις σε ATM της τράπεζας.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Γνωρίζει κανείς αν η Alpha Bank έχει χρεωστική/πιστωτική με το πρόγραμμα bonus χωρις συνδρομή;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τι να την κάνεις την φυσική κάρτα; Βάζεις το Android mobile app και κάνεις NFC συναλλαγές από το κινητό σε POS και αναλήψεις σε ATM της τράπεζας.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Αλλά στην περιοχή που είμαι δεν έχουν ατμ με nfc. Θα πρέπει να ταξιδέψω καμία ώρα για να βρω δυστυχώς. Στο μόνο που εξυπηρετούμαι είναι ένα παλιό του ταχυδρομικου ταμιευτηριου που στεγάζεται στο τοπικό ταχυδρομείο.

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, απορία, πως βγάζουμε την πάγια εντολή πληρωμής κάποιας εταιρείας από πιστωτική eurobank;
Link to comment
Share on other sites

Η πάγια εντολή είναι ρυθμισμένη από τη μεριά της τράπεζας ή από τη μεριά της εταιρίας;

Αν είναι ρυθμισμένη από τη μεριά της τράπεζας, θα πρέπει να τη βλέπεις στο e-banking > στην ενότητα «Η καθημερινότητά μου» > κάτω από τον τελευταίο λογαριασμό «Πάγιες εντολές».

 

Αν την έχεις ρυθμίσει από την εταιρία, θα πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους για να τη σταματήσουν ή να καλέσεις την εξυπηρέτηση της Eurobank, μήπως μπορούν να την αποκλείσουν (να μην επιτρέπεται η χρέωση δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι τα τελευταία χρόνια έχει μειωθεί η "ποιότητα" των καρτών. Δυο κάρτες (eurobank και πειραιώς) που για χρόνια ήταν μια χαρά, στις αντικαταστάσεις τους (2019 και οι δυο) η μια λύγισε και η άλλη έσπασε μέσα σε 2-3 μήνες. Χωρίς αλλαγή στον τρόπο που τους συμπεριφέρομαι, πάντα στην ίδια θήκη..

 

Συμφωνω για eurobank που βγηκε το 2019.Ξεθωριασαν τα στοιχεία της στους 3 μηνες και εχει στραβωσει κιόλας.Και είναι πάντα σε θηκη και ποτέ σε ήλιο.Αλλες κάρτες ,monese & wise ,που χρησιμοποιούνται συνέχεια είναι σαν καινουργιες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Γνωρίζει κανείς αν η Alpha Bank έχει χρεωστική/πιστωτική με το πρόγραμμα bonus χωρις συνδρομή;

 

Ευχαριστώ

 

χρεωστικη δεν υπάρχει, πιστωτικη υπό ορους

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...