Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Κατά 99% δεν θα έχεις θέμα και θα πιστωθούν κανονικά τα € μετά την λήξη της προσφοράς.
Link to comment
Share on other sites

Θεέ μου γιατί μας δυσκολεύουν έτσι, μας το βγάζουν από την μύτη, έτσι για να έχει σασπένς η ζωή μας και αγωνία.

Στα terms λέει "να πληρώσεις σε φυσικό κατάστημα" αν και έκανες "online παραγγελία". (Δηλαδή έπρεπε να δηλώσω πληρωμή κατά την παράδοση στο POS του φυσικού καταστήματος; Ούτε μια πρόταση δεν μπορούν να γράψουν και μας τυραννάνε.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όσοι επιλέγουν store pick-up κάνουν πληρωμή με την παραλαβή στο κατάστημα, οπότε το γράφει για να διευκρινίσει πως η πληρωμή θα πρέπει να έχει γίνει μέχρι 14/5 ώστε να κερδίσει κάποιος το 20%.

 

Λογικά θα μπει η €πιστροφή 1-2 μέρες μετά την εμφάνιση της χρέωσης.

 

Αν δεν πάρεις την €πιστροφή, τότε προώθησε στην τράπεζα το e-mail από το Public με την απόδειξη αγοράς για να ελέγξουν την €πιστροφή.

 

Παραμένει η απορία μου αν δοκίμασες την συναλλαγή με την πιστωτική και πέρασε ή αν αποσυνέδεσες την dual και πήρες νέα χρεωστική με την οποία έκανες την συναλλαγή.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα δύο επιλογές:

 

-Να τρέξει όλη η συναλλαγή από πιστωτική άλλου ατόμου με κάρτα που έχει υψηλότερο πιστωτικό όριο (οπότε κάνω την συναλλαγή με την κάρτα του, του δίνω cash στο χέρι πλην τα ευρώ της επιστροφής. Έτσι βασικά "δανείζομαι" το πλαστικό της κάρτας του για να κάνω εγώ την δουλειά μου και είμαστε όλοι ικανοποιημένοι)

-Να αγοράσω έναν κωδικό e-gift για την μικρή διαφορά του ποσού από τα €1150 μέχρι τα €999 (€151) ώστε να γίνει το απαιτητό ποσό της συναλλαγής <€1000 στην DUAL student visa μου, και να καταφέρει να περάσει η συναλλαγή.

 

Επέλεξα το 2ο, αν και γνωρίζω ότι χάνω κάποια ευρώ €πιστροφή.

Το θέμα είναι μην χάσω τα €199.99 επιστροφής που μου μένουν για τα €999 της χρέωσης που έγινε στην κάρτα μου, λόγω του σπασίματος.

Θα σας ενημερώσω.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που καταλαβαίνω από τους όρους, χάνεις τα € επιστροφή γιατί πλήρωσες με δωροκάρτα. Μακάρι να καταλαβαίνω κάτι λάθος..
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, απλά δεν θα το παραλάβω το προϊόν και θα ακυρώσω την συναλλαγή που έκανα εξ' αποστάσεως (δεν έχω αυτό το δικαίωμα για 14 μέρες; Υπαναχώρηση; ). Κουραστική eurobank και εκνευριστική ταυτόχρονα.

 

Να βάζεις €3000 αρνητικό υπόλοιπο στην κάρτα σου και να μην σε αφήνει να αγοράσεις ένα προϊόν €1150 ευρώ, γιατί ξεπερνά τα €1000.

Να βάλεις πιστωτικό υπόλοιπο στην κάρτα επιτρέπεται, να το πάρεις ή να το αξιοποιήσεις δεν επιτρέπεται. Δεν είναι λογικό αυτό.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, απλά δεν θα το παραλάβω το προϊόν και θα ακυρώσω την συναλλαγή που έκανα εξ' αποστάσεως (δεν έχω αυτό το δικαίωμα για 14 μέρες; Υπαναχώρηση; ). Κουραστική eurobank και εκνευριστική ταυτόχρονα.

 

Να βάζεις €3000 αρνητικό υπόλοιπο στην κάρτα σου και να μην σε αφήνει να αγοράσεις ένα προϊόν €1150 ευρώ, γιατί ξεπερνά τα €1000.

Να βάλεις πιστωτικό υπόλοιπο στην κάρτα επιτρέπεται, να το πάρεις ή να το αξιοποιήσεις δεν επιτρέπεται. Δεν είναι λογικό αυτό.

 

Το οριο της κάρτας είναι χίλια ευρώ. Οπότε οι αγορές θα είναι έως χίλια και τέλος. Το αν εσύ θα πας τη κάρτα -9999 ευρώ είναι άλλο θέμα. Θα έχεις 9999 ευρώ να χαλάς από την πιστωτική σιγά σιγά αλλά μια και μόνο αγορά δεν μπορεί να υπερβεί τα χίλια ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Το οριο της κάρτας είναι χίλια ευρώ. Οπότε οι αγορές θα είναι έως χίλια και τέλος. Το αν εσύ θα πας τη κάρτα -9999 ευρώ είναι άλλο θέμα. Θα έχεις 9999 ευρώ να χαλάς από την πιστωτική σιγά σιγά αλλά μια και μόνο αγορά δεν μπορεί να υπερβεί τα χίλια ευρώ.

 

Δεν το θεωρώ λογικό. Θσ έπρεπε να μπορώ να κάνω και 9000 ευρώ συναλλαγή, αρκεί η έκθεση μου σε τραπεζικό δανεισμό να μην υπερβαίνει το όριο των +1000 ευρώ. Αυτή είναι η άποψή μου.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Με τα νέα, λευκά ασύρματα POS που έχει η Shell στις αντλίες της περνάνε κανονικά πόντοι Yellow;

 

Tις προάλλες δοκίμασα με Go4More και όχι μόνο πιστώθηκαν κανονικά οι πόντοι της συναλλαγής, αλλά έκανα κανονικά εξαργύρωση - παράξενο, γιατί είχα την εντύπωση ότι για να περαστούν πόντοι πρέπει να είναι POS της Εθνικής (την είχα πατήσει τις προάλλες όταν μου πέρασαν κάρτα Εθνικής από άλλο POS στο ταμείο χωρίς να με ρωτήσουν και για να περαστούν οι πόντοι έπρεπε να μιλήσω με την εξυπηρέτηση πελατών και να στείλω την απόδειξη).

 

Είχε κανείς πρόβλημα με τη συλλογή πόντων Yellow / Go4More με αυτά τα POS?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση για φίλο: Ζει σε κωμόπολη, έφτιαξε λογαριασμό REVOLUT, παρήγγειλε την κάρτα του και παρόλο που έχει βάλει σωστά την διεύθυνσή του, δεν έχει έρθει ακόμα και εννοείται ότι έχει παρέλθει η ημερομηνία παράδοσης.

 

Έκανε ξανά την διαδικασία (δεν ήρθε η κάρτα) και πάλι κάρτα δεν παραδόθηκε.

 

Τι μπορεί να συμβαίνει; Σε οικοδομή μένει, δεν υπάρχει φάκελος με κάρτα πουθενά. Στο δε τοπικό κατάστημα ΕΛΤΑ, του λένε "δώσε μας αριθμό αποστολής για να το ψάξουμε", αλλά ως γνωστόν δεν δίνει αριθμό αποστολής η REVOLUT.

 

Καμιά ιδέα για λύση του προβλήματος;

 

Υ.Γ: Να το βάλω το θέμα μου στην ενότητα "ΕΛΤΑ" μήπως;;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Με τα νέα, λευκά ασύρματα POS που έχει η Shell στις αντλίες της περνάνε κανονικά πόντοι Yellow;

 

Tις προάλλες δοκίμασα με Go4More και όχι μόνο πιστώθηκαν κανονικά οι πόντοι της συναλλαγής, αλλά έκανα κανονικά εξαργύρωση - παράξενο, γιατί είχα την εντύπωση ότι για να περαστούν πόντοι πρέπει να είναι POS της Εθνικής (την είχα πατήσει τις προάλλες όταν μου πέρασαν κάρτα Εθνικής από άλλο POS στο ταμείο χωρίς να με ρωτήσουν και για να περαστούν οι πόντοι έπρεπε να μιλήσω με την εξυπηρέτηση πελατών και να στείλω την απόδειξη).

 

Είχε κανείς πρόβλημα με τη συλλογή πόντων Yellow / Go4More με αυτά τα POS?

 

Κανονικά και μαζεύω και εξαργυρώνω (βγαίνει η επιλογή και λέει τα € δεν το έχω κάνει).

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Με τα νέα, λευκά ασύρματα POS που έχει η Shell στις αντλίες της περνάνε κανονικά πόντοι Yellow;

 

 

 

Tις προάλλες δοκίμασα με Go4More και όχι μόνο πιστώθηκαν κανονικά οι πόντοι της συναλλαγής, αλλά έκανα κανονικά εξαργύρωση - παράξενο, γιατί είχα την εντύπωση ότι για να περαστούν πόντοι πρέπει να είναι POS της Εθνικής (την είχα πατήσει τις προάλλες όταν μου πέρασαν κάρτα Εθνικής από άλλο POS στο ταμείο χωρίς να με ρωτήσουν και για να περαστούν οι πόντοι έπρεπε να μιλήσω με την εξυπηρέτηση πελατών και να στείλω την απόδειξη).

 

 

 

Είχε κανείς πρόβλημα με τη συλλογή πόντων Yellow / Go4More με αυτά τα POS?

νομίζω πρέπει να είναι κατάστημα Ερμής για να πιστωθούν/εξαργυρώσουν πόντοι της εθνικής αμέσως,το ίδιο ισχυει και για τα EKO

επειδή όμως βάζω μόνο σε συγκεκριμένα βενζιναδικα που είναι ιδιοκτησία των εταιρειών δεν μπορώ να πω με σιγουριά,σε αυτά δεν αντιμετώπισα ποτέ μέχρι τώρα πρόβλημα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θεωρώ λογικό. Θσ έπρεπε να μπορώ να κάνω και 9000 ευρώ συναλλαγή, αρκεί η έκθεση μου σε τραπεζικό δανεισμό να μην υπερβαίνει το όριο των +1000 ευρώ. Αυτή είναι η άποψή μου.
Κι όμως είναι απόλυτα λογικό. Το όριό σου είναι συγκεκριμένο, μπορείς να αγοράσεις κάτι αξίας ίσης με αυτό. Η λογική της κάρτας είναι να τη χρησιμοποιείς όταν δεν έχεις χρήματα. Όταν έχεις και προσπαθείς να την χρησιμοποιείς μόνο για το όφελος της επιστροφής, προφανώς και θα έχει όρους που αποτρέπουν τέτοια χρήση με υπερβολή. Αν ήταν αλλιώς θα έβαζε ο καθένας ένα κεφάλαιο και θα μπορούσε να βγάζει χρήματα μόνο από αυτό....

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση για φίλο: Ζει σε κωμόπολη, έφτιαξε λογαριασμό REVOLUT, παρήγγειλε την κάρτα του και παρόλο που έχει βάλει σωστά την διεύθυνσή του, δεν έχει έρθει ακόμα και εννοείται ότι έχει παρέλθει η ημερομηνία παράδοσης.

 

Έκανε ξανά την διαδικασία (δεν ήρθε η κάρτα) και πάλι κάρτα δεν παραδόθηκε.

 

Τι μπορεί να συμβαίνει; Σε οικοδομή μένει, δεν υπάρχει φάκελος με κάρτα πουθενά. Στο δε τοπικό κατάστημα ΕΛΤΑ, του λένε "δώσε μας αριθμό αποστολής για να το ψάξουμε", αλλά ως γνωστόν δεν δίνει αριθμό αποστολής η REVOLUT.

 

Καμιά ιδέα για λύση του προβλήματος;

 

Υ.Γ: Να το βάλω το θέμα μου στην ενότητα "ΕΛΤΑ" μήπως;;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Tα ιδια ακριβως και με μενα.

Τελικα παρελαβα και τις δυο την ιδια μερα, περιπου ενα μηνα μετα την υποτιθεμενη ημερομηνια παραδοσης της δευτερης.

Πιστευω τα ΕΛΤΑ φταινε για την καθυστερηση.

Link to comment
Share on other sites

Tα ιδια ακριβως και με μενα.

 

Τελικα παρελαβα και τις δυο την ιδια μερα, περιπου ενα μηνα μετα την υποτιθεμενη ημερομηνια παραδοσης της δευτερης.

 

Πιστευω τα ΕΛΤΑ φταινε για την καθυστερηση.

Α, ΟΚ, υπάρχει κι άλλος με το ίδιο πρόβλημα λοιπόν.

 

Θα του πω να περιμένει τότε κι άλλο, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως είναι απόλυτα λογικό. Το όριό σου είναι συγκεκριμένο, μπορείς να αγοράσεις κάτι αξίας ίσης με αυτό. Η λογική της κάρτας είναι να τη χρησιμοποιείς όταν δεν έχεις χρήματα. Όταν έχεις και προσπαθείς να την χρησιμοποιείς μόνο για το όφελος της επιστροφής, προφανώς και θα έχει όρους που αποτρέπουν τέτοια χρήση με υπερβολή. Αν ήταν αλλιώς θα έβαζε ο καθένας ένα κεφάλαιο και θα μπορούσε να βγάζει χρήματα μόνο από αυτό....

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Λογικό δεν είναι κανένας να μου λέει τι θα κάνω με τα χρήματά μου.

Όταν υπάρχει πιστωτικό υπόλοιπο "παγιδεύονται" τα χρήματα στην κάρτα κατά κάποιον τρόπο.

Όταν υπάρχει χρεωστικό υπόλοιπο έχουμε τόκο 18%. Καλά κάνω και κλέβω ασύστολα την τράπεζα μην πληρώνοντας ούτε 1 ευρώ τόκο και αναγκάζοντάς τους να στέλνουν statements με ταχυδρομείο (απλά για να χρεωθεί η τράπεζα και μόνο για αυτό). Το λέω και το παραδέχομαι και ξέρω ότι θα υπάρξουν αντιδράσεις.

 

Το πιστωτικό υπόλοιπο σε μια πιστωτική κάρτα έπρεπε να μπορεί να μεταφερθεί αυτούσιο σε καταθετικό τραπεζικό λογαριασμό.

Δεν τίθεται θέμα να μου επιβάλλει ένας οργανισμός "τι μέγιστης αξίας" προϊόντα θα αγοράσω, γιατί αυτό είναι δικό μου δικαίωμα, όχι της τράπεζας. Μου θυμίζει κάτι άλλες συζητήσεις που διάβαζα για διάφορα τραπεζικά ιδρύματα (εχμ εθνική τράπεζα) που μπλοκάρουν συναλλαγές σε Binance κλπ επειδη "ΕΤΣΙ" θέλουν. Αυτά είναι χούντα. Νταβατζή για τα λεφτά μας δεν χρειαζόμαστε.

Γι' αυτό θα φύγουν όλα τα λεφτά και θα πάνε στα crypto σε ευέλικτες κάρτες με τεράστιο cashback.

 

Έχουμε τις τράπεζες και τις κυβερνήσεις που μας αξίζουν.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά δεν σου ζήτησε κανείς να παγιδεύσεις τα χρήματά σου. Μόνος σου το έκανες.

 

Είναι γενικά λίγο αυθαίρετος ο συλλογισμός, πράγμα λογικό γιατί το ζητούμενο είναι το μέγιστο κέρδος από κάτι που εξ'ορισμού δεν γίνεται.

Απλά τα πράγματα. Η κάρτα σου έχει όριο αγορών. Όχι όριο δανεισμού, όπως το βαφτίζεις για προς εξυπηρέτηση του συλλογισμού αυτού. Μπορείς να αγοράσεις μέχρι το όριο που σου έχουν θέσει. Αν δεν μπορείς να κάνεις κάποια πατέντα με τον έμπορο να σου καλύψει το όριο σπάζοντας το κόστος, απλά το ξεχνάς.

 

edit: τώρα που το σκέφτομαι, γιατί παγιδεύονται τα λεφτά αν έχεις πιστωτικό υπόλοιπο; Αν είναι π.χ. 500€ και σηκώσεις 500 από ATM με χρέωση της κάρτας θα έχεις κάποιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

ειναι παντως προβληματικη η κατασταση οταν καποιος θεωρει οτι κλεβει την τραπεζα επειδη δεν πληρωνει τοκους και αναγκαζει την τραπεζα να στελνει statement απλα για να χρεωθει, δες το λιγο πιο σοβαρα
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

νομίζω πρέπει να είναι κατάστημα Ερμής για να πιστωθούν/εξαργυρώσουν πόντοι της εθνικής αμέσως,το ίδιο ισχυει και για τα EKO

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

Βασικά όσα πρατήρια της Shell βρίσκονται εδώ συμμετέχουν στο πρόγραμμα συλλογής και εξαργύρωσης Go4More (αντίστοιχα για ΕΚΟ εδώ). Εγώ βάζω συνήθως σε Μυρτέα και δεν έχω θέμα με τους πόντους.

 

ειναι παντως προβληματικη η κατασταση οταν καποιος θεωρει οτι κλεβει την τραπεζα επειδη δεν πληρωνει τοκους και αναγκαζει την τραπεζα να στελνει statement απλα για να χρεωθει, δες το λιγο πιο σοβαρα

 

Από όπου και να το πιάσεις μπάζει:

- Έχει φοιτητική κάρτα χωρίς να είναι πλέον φοιτητής (επειδή δεν έχει ασχοληθεί η τράπεζα να του κόψει την κάρτα),

- έχει ένα προϊόν της τράπεζας (κάρτα) που θεωρεί λογικό να μπορεί να το χρησιμοποιήσει με όρους διαφορετικούς από αυτούς που ισχύουν για τη χρήση του προϊόντος (και τους είχε δεχτεί κατά την έκδοση της κάρτας)

- και αυτό το άκυρο με τα έντυπα statements (που κακώς δεν χρεώνει πλέον η τράπεζα όπως κάνει π.χ. η ΔΕΗ για τους έντυπους λογαριασμούς - είναι και περιβαλλοντικό το θέμα).

 

Όσο για τα crypto και τα άλλα εναλλακτικά, θα έχει θέμα με το χτίσιμο του αφορολόγητου και θα την πληρώσει από την εφορία, όχι βέβαια από την τράπεζα με την οποία έχει πρόβλημα.

 

Δεν είμαι με τις τράπεζες, κατά καιρούς έχω εκφράσει την αγανάκτησή μου για τις απαράδεκτες χρεώσεις των προϊόντων τους (και τον τρόπο που αντιμετωπίζουν τους πελάτες τους γενικότερα) - όπως και το κράτος που τις αβαντάρει με τις δικές πλάτες και χρήματα χωρίς να τους τραβάει το αυτί εκεί που πρέπει - αλλά να έχουμε και μια λογική σε αυτά που λέμε.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά δεν σου ζήτησε κανείς να παγιδεύσεις τα χρήματά σου. Μόνος σου το έκανες.

Η κάρτα σου έχει όριο αγορών. Όχι όριο δανεισμού,

 

edit: τώρα που το σκέφτομαι, γιατί παγιδεύονται τα λεφτά αν έχεις πιστωτικό υπόλοιπο; Αν είναι π.χ. 500€ και σηκώσεις 500 από ATM με χρέωση της κάρτας θα έχεις κάποιο πρόβλημα;

 

Αν δοκιμάσεις να κάνεις ανάληψη χρημάτων από κάρτα που έχει πιστωτικό υπόλοιπο νομίζω θα σου το χρεώσει ως ανάληψη μετρητών, ακόμα κι αν έχεις -€2000 ευρώ. Αλλά μάλλον (και συγγνώμη για την ειρωνεία) κι αυτό μάλλον το βρίσκετε λογικό. Να έχει -€500 στην πιστωτική κάρτα. Να κάνεις ανάληψη €100, και αντί να πάει στα €-400 (με μηδέν κόστος), να σε χρεώνει ως ανάληψη μετρητών ενώ συνεχίζεις να κινείσαι στο αρνητικό υπόλοιπο!

 

ειναι παντως προβληματικη η κατασταση οταν καποιος θεωρει οτι κλεβει την τραπεζα επειδη δεν πληρωνει τοκους και αναγκαζει την τραπεζα να στελνει statement απλα για να χρεωθει, δες το λιγο πιο σοβαρα

 

Είναι προβληματικό να θεωρεί η τράπεζα ότι πρέπει να σου κάνει ό,τι μπορεί για να σε χρεώσει ώστε να σε αρμέγει λίγο λίγο και να σου παίρνει χρήμα από τους τόκους. Ναι, παραλαμβάνω φυσικά statements για δύο λόγους: για να έχω αρχείο των συναλλαγών μου (γιατί στο ebanking σου δείχνει μόνο το τελευταίο έτος) αλλά και για να χρεώνεται η τράπεζα αυτό το 1 ευρώ. Θέλω να χάνει χρήματα η τράπεζα όσο πιο πολύ γίνεται και όπως είπα στο αρχικό μου μήνυμα, το γνωρίζω ότι θα υπάρξουν αντιδράσεις σε αυτό που λέω.

 

Από όπου και να το πιάσεις μπάζει:

- Έχει φοιτητική κάρτα χωρίς να είναι πλέον φοιτητής (επειδή δεν έχει ασχοληθεί η τράπεζα να του κόψει την κάρτα),

- έχει ένα προϊόν της τράπεζας (κάρτα) που θεωρεί λογικό να μπορεί να το χρησιμοποιήσει με όρους διαφορετικούς από αυτούς που ισχύουν για τη χρήση του προϊόντος (και τους είχε δεχτεί κατά την έκδοση της κάρτας)

- και αυτό το άκυρο με τα έντυπα statements (που κακώς δεν χρεώνει πλέον η τράπεζα όπως κάνει π.χ. η ΔΕΗ για τους έντυπους λογαριασμούς - είναι και περιβαλλοντικό το θέμα).

Όσο για τα crypto και τα άλλα εναλλακτικά, θα έχει θέμα με το χτίσιμο του αφορολόγητου και θα την πληρώσει από την εφορία, όχι βέβαια από την τράπεζα με την οποία έχει πρόβλημα.

Δεν είμαι με τις τράπεζες, κατά καιρούς έχω εκφράσει την αγανάκτησή μου για τις απαράδεκτες χρεώσεις των προϊόντων τους (και τον τρόπο που αντιμετωπίζουν τους πελάτες τους γενικότερα) - όπως και το κράτος που τις αβαντάρει με τις δικές πλάτες και χρήματα χωρίς να τους τραβάει το αυτί εκεί που πρέπει - αλλά να έχουμε και μια λογική σε αυτά που λέμε.

 

1. Ποιος σου είπε ότι δεν είμαι φοιτητής (από προπτυχιακός παλιά), πλέον διδακτορικός φοιτητής, ή φοιτητής ανοιχτού πανεπιστημίου κλπ.;

2. Η τράπεζα είχε και όρους ΠΟΙΝΗΣ αν εξοφλήσεις πρόωρα το δάνειό σου (είχε κάποτε), αλλά κρίθηκαν καταχρηστικοί. Και τότε ήταν νομότυπα όλα αυτά, αλλά επί της ουσίας παράνομα. Να σε τιμωρεί που πληρώνεις πρόωρα το δάνειό σου, επειδή δεν έβγαλε η τράπεζα από εσένα όσα χρήματα υπολόγιζε να βγάλει.

3. Θα τυπώνει 3 σελίδες transactions στο statement της πιστωτικής κάρτας και θα χάνει έστω €1 τον μήνα έτσι για να μου στέλνει τον φάκελο. Απλά για να χάνει αυτό το €1 η τράπεζα. Ναι αυτό θέλω. Για το περιβαλλοντικό θέμα, ας εστιάσουμε σε χίλια δύο άλλα πράγματα που επηρεάζουν το περιβάλλον και όχι στις 3 σελίδες ενός πελάτη.

 

Αυτό με τα statements πλέον δεν ισχύει, όλα γυρίζουν σε αποκλειστικό e-statement.

 

Ισχύει κανονικά, λαμβάνω κανονικό statement και όχι e-statement για την πιστωτική μου κάρτα.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Αν δοκιμάσεις να κάνεις ανάληψη χρημάτων από κάρτα που έχει πιστωτικό υπόλοιπο νομίζω θα σου το χρεώσει ως ανάληψη μετρητών, ακόμα κι αν έχεις -€2000 ευρώ. Αλλά μάλλον (και συγγνώμη για την ειρωνεία) κι αυτό μάλλον το βρίσκετε λογικό. Να έχει -€500 στην πιστωτική κάρτα. Να κάνεις ανάληψη €100, και αντί να πάει στα €-400 (με μηδέν κόστος), να σε χρεώνει ως ανάληψη μετρητών ενώ συνεχίζεις να κινείσαι στο αρνητικό υπόλοιπο!

Συγνώμη, αλλά δεν το καταλαβαίνω.

 

Αυτά που γνωρίζω είναι πως αν σηκώσεις μετρητά από την πιστωτική (τουλάχιστον αυτά που έχω διαβάσει στην τράπεζα που έχω εγώ πιστωτικές), η διαφορά συγκριτικά με το να χρησιμοποιήσεις την κάρτα για αγορές είναι μεγαλύτερο επιτόκιο και ότι τοκίζονται από την στιγμή που τα σηκώνεις (όχι μετά από ένα μήνα όπως γίνεται με τις αγορές). Αν έχεις πιστωτικό υπόλοιπο 500€ και σηκώσεις 300€ δεν θα πάει το υπόλοιπό σου +200€; πως μπορείς να χρεωθείς κάτι; Σε χρεώνει κάτι άλλο συγκεκριμένα;

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά ξέρει κανείς πώς γίνεται μερική εξαργύρωση yellows στους συνεργάτες; Στο Σκλαβενίτη πάντα μου κάνανε μερική εξαργύρωση και τώρα τελευταία κάτι καινούριες ταμίες δεν ξέρουν να το κάνουν και δεν μαθαίνουν πώς γίνεται. Και τυχαίνει να τις πετυχαίνω κι όλο μου λένε θα μάθουν και τελικά δεν μαθαίνουν. Κάποιες άλλες άλλες λένε δεν γίνεται. Ενώ εδώ και χρόνια το κάνω τώρα, δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνουν.
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά δεν το καταλαβαίνω.

 

Αυτά που γνωρίζω είναι πως αν σηκώσεις μετρητά από την πιστωτική (τουλάχιστον αυτά που έχω διαβάσει στην τράπεζα που έχω εγώ πιστωτικές), η διαφορά συγκριτικά με το να χρησιμοποιήσεις την κάρτα για αγορές είναι μεγαλύτερο επιτόκιο και ότι τοκίζονται από την στιγμή που τα σηκώνεις (όχι μετά από ένα μήνα όπως γίνεται με τις αγορές). Αν έχεις πιστωτικό υπόλοιπο 500€ και σηκώσεις 300€ δεν θα πάει το υπόλοιπό σου +200€; πως μπορείς να χρεωθείς κάτι; Σε χρεώνει κάτι άλλο συγκεκριμένα;

 

Μπορεί παρακαλώ, κάποιος γνώστης του θέματος να επιβεβαιώσει το κάτωθι:

 

Αν δοκιμάσεις να κάνεις ανάληψη χρημάτων από κάρτα που έχει πιστωτικό υπόλοιπο νομίζω θα σου το χρεώσει ως ανάληψη μετρητών.

Αν έχεις π.χ. -€500 στην πιστωτική κάρτα και κάνεις ανάληψη €100, αντί να πάει στα €-400 (με μηδέν κόστος), θα σε χρεώνει ως ανάληψη μετρητών ενώ συνεχίζεις να κινείσαι στο αρνητικό υπόλοιπο.

 

Ευχαριστώ

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...