Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ο γιος μου έκανε εγγραφή στην άλφα για άνοιγμα λογαριασμου και επέλεξε την bonus χρεωστικη με κοστος 12€ ετησίως (δεν το πρόσεξε), αλλα του έβγαλε και Registration with e-Banking services Euro 8.

Αυτα τα 8€ σωστα θα χρεωθούν η μπορουν να αποφευχθούν ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου έκανε εγγραφή στην άλφα για άνοιγμα λογαριασμου και επέλεξε την bonus χρεωστικη με κοστος 12€ ετησίως (δεν το πρόσεξε), αλλα του έβγαλε και Registration with e-Banking services Euro 8.

Αυτα τα 8€ σωστα θα χρεωθούν η μπορουν να αποφευχθούν ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Τα πληρωνες παλαιοτερα οταν έφτιαχνες internet banking στην alpha bank για να κάνεις μεταφορά χρημάτων σε άλλο λογαριασμό εντός της άλφα, εγώ τους είχα πει ότι δεν το θέλω και ότι θα παίρνω το alpha phone για να κάνω κάποια τέτοια συναλλαγή οπότε δεν το πλήρωσα. Μια φορά το πληρώνεις. Πάρε την εξυπηρέτηση πελατών και πες τους ότι έφτιαξες internet banking για ενημέρωση μόνο και όχι για πληρωμή ( ψέμματα) μπας και στο αφαιρέσουν.

:offtopic: Τι είναι το ιδιωτικό Κ.Ε.Π.; Παίρνεις franchise να φτιάξεις ένα Κ.Ε.Π. στην γειτονιά σου; Ήξερα για Κ.Ε.Π. του Δήμου και Κ.Ε.Π. της Περιφέρειας πως υπήρχε παλιά διαχωρισμός!

 

Προφανώς ο υπάλληλος των ΕΛ.ΤΑ. που κάνει συναλλαγές Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου, δεν ξέρει πώς να βγάλει το custom bank account number της Eurobank από το international bank account number.

 

Είναι διεκπαιρεώσεις που τρέχουν αυτοί στις δημόσιες υπηρεσίες αντί για εσένα με κόστος βέβαια. Όχι υπάρχει κανονικά το δημόσιο κεπ εδώ. Δεν μπορώ να γράψω και αλλά διότι φεύγουμε εκτός θέματος.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Τα πληρωνες παλαιοτερα οταν έφτιαχνες internet banking στην alpha bank για να κάνεις μεταφορά χρημάτων σε άλλο λογαριασμό εντός της άλφα, εγώ τους είχα πει ότι δεν το θέλω και ότι θα παίρνω το alpha phone για να κάνω κάποια τέτοια συναλλαγή οπότε δεν το πλήρωσα. Μια φορά το πληρώνεις. Πάρε την εξυπηρέτηση πελατών και πες τους ότι έφτιαξες internet banking για ενημέρωση μόνο και όχι για πληρωμή ( ψέμματα) μπας και στο αφαιρέσουν..

 

Σε ευχαριστω, θα τους καλέσω και θα δουμε.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημέρα,

 

Περνάω μια πολύ δύσκολη περίοδο γιατί μάλλον θα πεθάνει ο πατέρας μου από πρόβλημα υγείας. Πρέπει να διατηρήσω την ψυχραιμία μου όμως, να αντιμετωπίσω την πραγματικότητα και να γίνουν αυτά που πρέπει να κάνω, για να στηρίξω τα άλλα μέλη της οικογένειας.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω / διευκολύνει πράγματα / με γλιτώνει από ταλαιπωρία / είναι ευφυής κίνηση / κλπ. ενώ είναι ακόμα εν ζωή ο πατέρας μου; Για παράδειγμα έχω όλες τις κάρτες και τα pin του, τους κωδικούς σε taxis κλπ. Μπορώ να εκδώσω εξουσιοδότηση κλπ.

Μου είπε ο αδερφός μου να ρωτήσω αν θα μπορέσουμε να πάρουμε τα λεφτά του λογαριασμού του πιο εύκολα τώρα με απλή ανάληψη ή αν θα είναι δύσκολο μετά τον θάνατό του με διάφορες ψυχοφθόρες και χρονοβόρες γραφειοκρατικές διαδικασίες.

 

Συμπερασματικά, αν ξέρατε ότι υπάρχει σοβαρή περίπτωση να πεθάνει ένας δικός σας, τι θα κάνατε ενώ είναι ακόμα εν ζωή (εντατική) ;

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν χαλάω το κλίμα αλλά και αυτά τα τραπεζικά θέματα είναι μέρος της ζωής ακόμα και στην δύση αυτής.

Εκτιμώ πολύ τις ιδέες και την βοήθειά σας.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημέρα,

 

Περνάω μια πολύ δύσκολη περίοδο γιατί μάλλον θα πεθάνει ο πατέρας μου από πρόβλημα υγείας. Πρέπει να διατηρήσω την ψυχραιμία μου όμως, να αντιμετωπίσω την πραγματικότητα και να γίνουν αυτά που πρέπει να κάνω, για να στηρίξω τα άλλα μέλη της οικογένειας.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω / διευκολύνει πράγματα / με γλιτώνει από ταλαιπωρία / είναι ευφυής κίνηση / κλπ. ενώ είναι ακόμα εν ζωή ο πατέρας μου; Για παράδειγμα έχω όλες τις κάρτες και τα pin του, τους κωδικούς σε taxis κλπ. Μπορώ να εκδώσω εξουσιοδότηση κλπ.

Μου είπε ο αδερφός μου να ρωτήσω αν θα μπορέσουμε να πάρουμε τα λεφτά του λογαριασμού του πιο εύκολα τώρα με απλή ανάληψη ή αν θα είναι δύσκολο μετά τον θάνατό του με διάφορες ψυχοφθόρες και χρονοβόρες γραφειοκρατικές διαδικασίες.

 

Συμπερασματικά, αν ξέρατε ότι υπάρχει σοβαρή περίπτωση να πεθάνει ένας δικός σας, τι θα κάνατε ενώ είναι ακόμα εν ζωή (εντατική) ;

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν χαλάω το κλίμα αλλά και αυτά τα τραπεζικά θέματα είναι μέρος της ζωής ακόμα και στην δύση αυτής.

Εκτιμώ πολύ τις ιδέες και την βοήθειά σας.

 

 

Μέσω του gov.gr μπαίνεις με τους κωδικούς ταξιςνετ του πατέρα σου και εκδίδεις μια εξουσιοδότηση σε εσένα αναφέροντας αυτό που θέλεις να κάνεις και υστερα πας στην τραπεζα και κάνεις την μεταφορά με ανάληψη δεν μπορείς να σηκώσεις πολλά λεφτα, αλλιώς αν έχει ebanking μπορείς να κάνεις μεταφορά χρημάτων από τον δικό του λογαριασμό στον δικό σου εκεί γλυτώνεις χρόνο , αν πεθάνει ΝΟΜΙΖΩ μπαίνεις σε διαδικασία αποδοχής κληρονομιάς και τέτοια και τρέχα γύρευε είναι πολλή μεγάλη ιστορια

Edited by dennis99
Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημέρα,

 

Περνάω μια πολύ δύσκολη περίοδο γιατί μάλλον θα πεθάνει ο πατέρας μου από πρόβλημα υγείας. Πρέπει να διατηρήσω την ψυχραιμία μου όμως, να αντιμετωπίσω την πραγματικότητα και να γίνουν αυτά που πρέπει να κάνω, για να στηρίξω τα άλλα μέλη της οικογένειας.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω / διευκολύνει πράγματα / με γλιτώνει από ταλαιπωρία / είναι ευφυής κίνηση / κλπ. ενώ είναι ακόμα εν ζωή ο πατέρας μου; Για παράδειγμα έχω όλες τις κάρτες και τα pin του, τους κωδικούς σε taxis κλπ. Μπορώ να εκδώσω εξουσιοδότηση κλπ.

Μου είπε ο αδερφός μου να ρωτήσω αν θα μπορέσουμε να πάρουμε τα λεφτά του λογαριασμού του πιο εύκολα τώρα με απλή ανάληψη ή αν θα είναι δύσκολο μετά τον θάνατό του με διάφορες ψυχοφθόρες και χρονοβόρες γραφειοκρατικές διαδικασίες.

 

Συμπερασματικά, αν ξέρατε ότι υπάρχει σοβαρή περίπτωση να πεθάνει ένας δικός σας, τι θα κάνατε ενώ είναι ακόμα εν ζωή (εντατική) ;

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν χαλάω το κλίμα αλλά και αυτά τα τραπεζικά θέματα είναι μέρος της ζωής ακόμα και στην δύση αυτής.

Εκτιμώ πολύ τις ιδέες και την βοήθειά σας.

 

Καταρχήν καλή δύναμη σου εύχομαι!

 

Εγώ σε μια τέτοια περίπτωση για να μην έμπλεκα με αποδοχές κλπ και αν μια στο εκατομμύριο υπάρχει έστω και ένα παλιό χρέος του πατέρα σου θα σας τρέχουν. Οπότε καλύτερα αδειάζεις από τώρα τους λογαριασμούς σε ένα δικό σου και είσαι εντάξει με αυτό το κομμάτι. Και μετά βλέπεις χώρια τι θα κάνεις με τις κληρονομιές. Μη μπλέξεις με εξουσιοδότηση κλπ μετά θάνατον. Κάνε ότι είναι να κάνεις τώρα εννοείται όσο είναι εν ζωή! Περαστικά και καλή δύναμη

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημέρα,

 

Περνάω μια πολύ δύσκολη περίοδο γιατί μάλλον θα πεθάνει ο πατέρας μου από πρόβλημα υγείας. Πρέπει να διατηρήσω την ψυχραιμία μου όμως, να αντιμετωπίσω την πραγματικότητα και να γίνουν αυτά που πρέπει να κάνω, για να στηρίξω τα άλλα μέλη της οικογένειας.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω / διευκολύνει πράγματα / με γλιτώνει από ταλαιπωρία / είναι ευφυής κίνηση / κλπ. ενώ είναι ακόμα εν ζωή ο πατέρας μου; Για παράδειγμα έχω όλες τις κάρτες και τα pin του, τους κωδικούς σε taxis κλπ. Μπορώ να εκδώσω εξουσιοδότηση κλπ.

Μου είπε ο αδερφός μου να ρωτήσω αν θα μπορέσουμε να πάρουμε τα λεφτά του λογαριασμού του πιο εύκολα τώρα με απλή ανάληψη ή αν θα είναι δύσκολο μετά τον θάνατό του με διάφορες ψυχοφθόρες και χρονοβόρες γραφειοκρατικές διαδικασίες.

 

Συμπερασματικά, αν ξέρατε ότι υπάρχει σοβαρή περίπτωση να πεθάνει ένας δικός σας, τι θα κάνατε ενώ είναι ακόμα εν ζωή (εντατική) ;

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν χαλάω το κλίμα αλλά και αυτά τα τραπεζικά θέματα είναι μέρος της ζωής ακόμα και στην δύση αυτής.

Εκτιμώ πολύ τις ιδέες και την βοήθειά σας.

 

Εάν κάνεις μεταφορές σε δικό σου λογαριασμό, υπάρχει η περίπτωση στο μέλλον να σου βάλουν πρόστιμο λόγω αδήλωτης δωρεάς.

Το "τυπικό" είναι να δηλώσεις τα ποσά στην επόμενη φορολογική δήλωση.

 

Εάν είστε συνδικαιούχοι στους λογαριασμούς του, υπάρχει πρόβλεψη απαλλαγής φόρων, εφόσον ο λογαριασμός αυτοδίκαια περιέρχεται σε εσάς με το θάνατο. Και εκεί νομίζω υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί.

 

Πλέον των συμβουλών που θα πάρεις από εδώ, προτείνω να μιλήσεις και με κάποιον λογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας ημέρα,

 

Περνάω μια πολύ δύσκολη περίοδο γιατί μάλλον θα πεθάνει ο πατέρας μου από πρόβλημα υγείας. Πρέπει να διατηρήσω την ψυχραιμία μου όμως, να αντιμετωπίσω την πραγματικότητα και να γίνουν αυτά που πρέπει να κάνω, για να στηρίξω τα άλλα μέλη της οικογένειας.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω / διευκολύνει πράγματα / με γλιτώνει από ταλαιπωρία / είναι ευφυής κίνηση / κλπ. ενώ είναι ακόμα εν ζωή ο πατέρας μου; Για παράδειγμα έχω όλες τις κάρτες και τα pin του, τους κωδικούς σε taxis κλπ. Μπορώ να εκδώσω εξουσιοδότηση κλπ.

Μου είπε ο αδερφός μου να ρωτήσω αν θα μπορέσουμε να πάρουμε τα λεφτά του λογαριασμού του πιο εύκολα τώρα με απλή ανάληψη ή αν θα είναι δύσκολο μετά τον θάνατό του με διάφορες ψυχοφθόρες και χρονοβόρες γραφειοκρατικές διαδικασίες.

 

Συμπερασματικά, αν ξέρατε ότι υπάρχει σοβαρή περίπτωση να πεθάνει ένας δικός σας, τι θα κάνατε ενώ είναι ακόμα εν ζωή (εντατική) ;

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν χαλάω το κλίμα αλλά και αυτά τα τραπεζικά θέματα είναι μέρος της ζωής ακόμα και στην δύση αυτής.

Εκτιμώ πολύ τις ιδέες και την βοήθειά σας.

Τωρα θα κάνεις ότι είναι απο αναλήψεις κλπ αν είναι μονο στο ονομά του.Μετά δεν γίνεται.

 

Καλη δύναμη

Link to comment
Share on other sites

σημερα ανακαλυψα οτι μπορει καποιος που εχει internet banking στην eurobank να ενεργοποιησει την υπηρεσια cards control και να εχει περισσοτερη ασφαλεια για την καρτα του .

λοιπον μπαινουμε στο internet banking μετα παμε προφιλ και μετα ρυθμισεις και μετα στις ρυθμισεις καρτων επιλεγουμε υπηρεσια cards control και αποδεχομαστε τους ορους και παταμε ενεργοποιηση της υπηρεσιας. Ερχεται ενα sms στο κινητο και το ενεργοποιουμε .

cards-control.png

μετα

εμφανιζονται οι παρακατω επιλογες

cards-control.png

 

Eπισης ενα αλλο καλο που δεν ειχα δει ειναι οτι μπορεις να κλεισεις τον λογαριασμο σου απο το internet banking αυτο υπαρχει στο προφιλ μετα ρυθμισεις και μετα ρυθμισεις λογαριασμων και μετα κλεισιμο λογαριασμου .

internet-banking.png

 

Θα πρεπει να ισχυουονε ιδανικα οι παρακατω προυποθεσεις

- ο λογαριασμος να εχει εναν και μοναδικο δικαιουχο

- να μην υπαρχουνε παγιες εντολες ενεργες

- να μην υπαρχει ενεργοποιημενο το e-statement

- και πρεπει να αποσυνδεθει η δηλωμενη χρεωστικη καρτα και να συνδεθει σε αλλον λογαριασμο.

 

Τελος υπαρχει δυνατοτητα για επικαιρποιηση και στο internet banking της eurobank

δειτε εδω https://www.eurobank.gr/el/retail/ilektroniki-trapeziki/e-banking/ti-mporo-na-kano/epikairopoiisi-stoixeion-online

Προφίλ > Προσωπικές Πληροφορίες

 

Στην οθόνη σας εμφανίζονται τα στοιχεία σας. Δίπλα σε κάθε στοιχείο σας που χρειάζεται επικαιροποίηση βλέπετε μια ένδειξη: με θαυμαστικο αμα υπαρχει χρειαζεται επικαιροποιηση το συγκεκριμενο στοιχειο.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά υπάρχουν αρκετό καιρό. το Cards Control σίγουρα έχει ένα χρόνο και η επικαιροποίηση στοιχείων προστέθηκε τον Μάιο του 2019, όταν ζητήθηκε από τους περισσότερους πελάτες εντός 2 μηνών να επικαιροποιήσουν τα στοιχεία τους.
Link to comment
Share on other sites

Πατώντας την επιλογή, σου εμφανίζει ποιους μπορείς να κλείσεις. Δεν έχω όψεως για να το δω, μόνο ταμιευτηρίου.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ , εμφανίζει και τον όψεως στους προς κλείσιμο λογαριασμούς . Με γλύτωσες από το πως να πάω να τον κλείσω , επιχείρησα τον Δεκέμβρη που βάλανε καπέλο 3 ευρώ μηνιαία συνδρομή , αλλά δεν με άφησε η διευθύντρια λέγοντας πως θα μου κάνει αντιλογισμό κάθε μήνα και έφυγα . Αυτό όμως το βάλε τρία βγάλε τρία δεν μου καθόταν καθόλου καλά .
Link to comment
Share on other sites

:mad: - κατα τα αλλα οι ΝΤΠδες ''μονο πλαστικο χρημα", σε 3 ΑΤΜ της Εθνικης πηγα και τα 3 ειχαν κατεβασμενα ρολα, καλα ρε φλωρογιαπηδες ερχεται 3μερο απο που στο διατανο θα σηκωσουμε μετρητα αφου αναθεμα την ωρα σε εσας εχουμε λογαρισμο?

Υπαρχουν και μερη που για τον Α ή Β λογο δενε χουν καρτα τι θα γινει,θα πληρωσουμε με ''αερα"?

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλά κλασσικό θέμα.. και η alpha γα ίδια κάνει.. έτυχε να έχω γνωστό στ κεντρικά και όταν του το είπα σκάλωσε ωτ επίσημα δεν υπάρχει τέτοια ενημέρωση.. για κανα μήνα μετά τα είχαν ανοιχτά αλλα πάλι τα ίδια

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

:mad: - κατα τα αλλα οι ΝΤΠδες ''μονο πλαστικο χρημα", σε 3 ΑΤΜ της Εθνικης πηγα και τα 3 ειχαν κατεβασμενα ρολα, καλα ρε φλωρογιαπηδες ερχεται 3μερο απο που στο διατανο θα σηκωσουμε μετρητα αφου αναθεμα την ωρα σε εσας εχουμε λογαρισμο?

Υπαρχουν και μερη που για τον Α ή Β λογο δενε χουν καρτα τι θα γινει,θα πληρωσουμε με ''αερα"?

 

 

Τι στο καλό; Γείτονες είμαστε; Στην Ιτέα Φωκίδας το ίδιο. Πέρασα κατά τις 12 από το κατάστημα και τα ίδια. Στις 1 πέρασα με το αυτοκίνητο και οι υπάλληλοι μας είπαν πως δεν ξέρουν τι θα γίνει. Τελικά πήγα στην Άμφισσα και εξυπηρετήθηκα.

Link to comment
Share on other sites

:cool: - κατι ηξεραν οι παλιοι που ελεγαν ''εχε μετρητα για ωρα αναγκης στο σπιτι"

εφυγα για να πλυνω το αμαξι,τα μετρητα τα ειχα δωσει ολα χτες στο συνεργειο και λεω θα τραβηξω απο ΑΤΜ στον δρομο, ναι καλα, εψαχνα σαν τρελος και τιποτα, δεν λες που δεν ειχα αφησει το αμαξι να γινω και ρεζιλι? τι θα ελεγα μετα ξερετε δεν εχω λεφτα αλλα περιμενετε απο αυριο μολις ανοιξουν τα ΑΤΜ? δυστυχως εχει και μερη που δεν δεχονται καρτα.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:cool: - κατι ηξεραν οι παλιοι που ελεγαν ''εχε μετρητα για ωρα αναγκης στο σπιτι"

εφυγα για να πλυνω το αμαξι,τα μετρητα τα ειχα δωσει ολα χτες στο συνεργειο και λεω θα τραβηξω απο ΑΤΜ στον δρομο, ναι καλα, εψαχνα σαν τρελος και τιποτα, δεν λες που δεν ειχα αφησει το αμαξι να γινω και ρεζιλι? τι θα ελεγα μετα ξερετε δεν εχω λεφτα αλλα περιμενετε απο αυριο μολις ανοιξουν τα ΑΤΜ? δυστυχως εχει και μερη που δεν δεχονται καρτα.

 

εγω θα πηγαινα σε αλλο ατμ και με καθε επιπλεον προμηθεια θα σηκωνα. Η θα πηγαινα στο my market στο ταμειο που σου δινουνε μετρητα με καποιο κοστος .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Γιατί με κόστος; Χρεώνεται το cash back? Εγώ όταν έκανα χρήση της υπηρεσίας στα ΑΒ Βασιλόπουλος με Visa δεν υπήρχε κανένα κόστος και μάλιστα με χρήση πιστωτικής κάρτας δεν λογιζόταν ως ανάληψη μετρητών διότι δεν χρέωνε τόκους.

 

:mad: - κατα τα αλλα οι ΝΤΠδες ''μονο πλαστικο χρημα", σε 3 ΑΤΜ της Εθνικης πηγα και τα 3 ειχαν κατεβασμενα ρολα, καλα ρε φλωρογιαπηδες ερχεται 3μερο απο που στο διατανο θα σηκωσουμε μετρητα αφου αναθεμα την ωρα σε εσας εχουμε λογαρισμο?

Υπαρχουν και μερη που για τον Α ή Β λογο δενε χουν καρτα τι θα γινει,θα πληρωσουμε με ''αερα"?

Να δεις που είναι σχέδιο της Ν.Τ.Π. να μην δουλεύουν τα ATMs για ανάληψη μετρητών ώστε να κάνεις χρήση ηλεκτρονικών μέσων πληρωμών!

Επειδή ο κόσμος προχωράει μπροστά, σύντομα δεν θα υπάρχει τίποτα πλαστικό! Για να είσαι πιο σωστός μπορείς να μιλάς για ηλεκτρονικό χρήμα, αλλά παύει να είναι "ηλεκτρονικό" μόλις πάρεις τραπεζογραμμάτια.

Παρεμπιπτόντως μπας και ξέρεις πόσων χρονών είναι αυτή η Νέα Τάξη Πραγμάτων;

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως μπας και ξέρεις πόσων χρονών είναι αυτή η Νέα Τάξη Πραγμάτων;

 

Πρωτο ειπώθηκε την 11 Σεπτεμβρίου 1990 από τον Μπους τον πρεσβύτερο. Και σε όσους αρέσκονται στην συνωμοσιολογία, αριθμολογία κτλ την 11η Σεπτεμβρίου 2001 έπεσαν οι δίδυμου πύργοι.

Link to comment
Share on other sites

:offtopic: Για όσους αρέσκονται στην συνωμοσιολογία,αριθμολογία: στις 11 Σεπτεμβρίου 1993 διαλύθηκε η βουλή και προκυρήχθηκαν εκλογές! :lol:

 

Για να μην δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις:

Μία από τις πρώτες γνωστές χρήσεις του όρου (σ.σ. Νέα Τάξη Πραγμάτων) είναι στα Δεκατέσσερα Σημεία για την ειρήνη που διετύπωσε ο Αμερικανός πρόεδρος Γούντροου Ουίλσον μετά τον καταστροφικό Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, καθώς και στο μετέπειτα κάλεσμα για μια Κοινωνία των Εθνών. Η φράση ξαναχρησιμοποιήθηκε στο τέλος του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου κατά τη περιγραφή των σχεδίων για την δημιουργία των Ηνωμένων Εθνών και του συστήματος ισοτιμιών του Bretton Woods, του ΔΝΤ.

πηγή: Νέα Τάξη Πραγμάτων (πολιτική ορολογία)

 

Εγώ τυγχάνει να το γνωρίζω βιωματικά. Όταν ήμουν στην στ΄ δημοτικού μας ζήτησε ο δάσκαλος (ένεκα της παραίτησής του από την θέση του διευθυντή του σχολείου) να μεταφέρουμε ορισμένα πράγματα σε μια νέα τάξη. Έτσι αποκτήσαμε μια Νέα Τάξη Πραγμάτων!

 

Για να επανέλθουμε στο θέμα και στην λογική, αν τα καταστήματα της Εθνικής Τράπεζας στην Εύβοια είχαν κατεβασμένα τα ρολά και στα ATM, τότε δεν φταίει η Νέα Τάξη Πραγμάτων. Σίγουρα κάποια εξήγηση θα υπάρχει και το λογικό είναι να επικοινωνήσει με την εξυπηρέτηση πελατών. Αν δεν απαντήσουν πειστικά στο ερώτημά, τότε να το συζητήσουμε!

Επιπλέον, αν τα ATMs βρίσκονται εκτός των χώρων της τράπεζας (off-site ATMs) τότε ίσως είναι λογικό οι επιχειρήσεις που είναι κλειστές να μην επιτρέπουν πρόσβαση στους χώρους τους (συμπεριλαμβανομένου και του ATM)

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

:offtopic: Για όσους αρέσκονται στην συνωμοσιολογία,αριθμολογία: στις 11 Σεπτεμβρίου 1993 διαλύθηκε η βουλή και προκυρήχθηκαν εκλογές! :lol:

 

Για να μην δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις:

 

πηγή: Νέα Τάξη Πραγμάτων (πολιτική ορολογία)

 

Εγώ τυγχάνει να το γνωρίζω βιωματικά. Όταν ήμουν στην στ΄ δημοτικού μας ζήτησε ο δάσκαλος (ένεκα της παραίτησής του από την θέση του διευθυντή του σχολείου) να μεταφέρουμε ορισμένα πράγματα σε μια νέα τάξη. Έτσι αποκτήσαμε μια Νέα Τάξη Πραγμάτων!

 

Για να επανέλθουμε στο θέμα και στην λογική, αν τα καταστήματα της Εθνικής Τράπεζας στην Εύβοια είχαν κατεβασμένα τα ρολά και στα ATM, τότε δεν φταίει η Νέα Τάξη Πραγμάτων. Σίγουρα κάποια εξήγηση θα υπάρχει και το λογικό είναι να επικοινωνήσει με την εξυπηρέτηση πελατών. Αν δεν απαντήσουν πειστικά στο ερώτημά, τότε να το συζητήσουμε!

Επιπλέον, αν τα ATMs βρίσκονται εκτός των χώρων της τράπεζας (off-site ATMs) τότε ίσως είναι λογικό οι επιχειρήσεις που είναι κλειστές να μην επιτρέπουν πρόσβαση στους χώρους τους (συμπεριλαμβανομένου και του ATM)

Τι πειράζει το offtopic;; Επίσημα ενώπιον του Αμερικανικού Κογκρέσου ειπώθηκε την ημερομηνία που ανέφερα κι όχι σε κάποια άλλη εκδήλωση επίσημη ή μη.

 

Μπορεί τα συγκεκριμένα ΑΤΜ να μην τα είχαν εφοδιάσει με χρήματα και να ήταν κλειστά.

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσα καύσιμα σε πρατήριο Shell με κάρτα της Εθνικής που συμμετέχει στο πρόγραμμα go4more, αλλά μου πέρασαν την κάρτα σε POS της alpha bank. Όταν γύρισα στο σπίτι είδα ότι στο χαρτάκι προφανώς δεν έχουν περαστεί οι πόντοι go for more.

 

Ξέρει κανείς αν θα περαστούν κανονικά οι πόντοι από τη συναλλαγή καθώς η shell είναι συνεργάτης του προγράμματος go4more;

 

Είμαι κοντά στο να πιάσω τους 2.000 πόντους για να κάνω επιτέλους την εξαργύρωση και με χάλασε αυτό το πράγμα, γιατί λήγουν περισσότεροι πόντοι από αυτούς που μαζεύω τελευταία...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Η euro bank μου εμφάνισε στο αφορολόγητο συναλλαγή που έκανα σε αμερικανική τοπική επιχείρηση και πλήρωσα σε $.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσα καύσιμα σε πρατήριο Shell με κάρτα της Εθνικής που συμμετέχει στο πρόγραμμα go4more, αλλά μου πέρασαν την κάρτα σε POS της alpha bank. Όταν γύρισα στο σπίτι είδα ότι στο χαρτάκι προφανώς δεν έχουν περαστεί οι πόντοι go for more.

 

Ξέρει κανείς αν θα περαστούν κανονικά οι πόντοι από τη συναλλαγή καθώς η shell είναι συνεργάτης του προγράμματος go4more;

 

Είμαι κοντά στο να πιάσω τους 2.000 πόντους για να κάνω επιτέλους την εξαργύρωση και με χάλασε αυτό το πράγμα, γιατί λήγουν περισσότεροι πόντοι από αυτούς που μαζεύω τελευταία...

Δε νομίζω να περάσουν αυτόματα. Κάλεσε στην εξυπηρέτηση πελατών της Εθνικής, αλλά μάλλον θα ελέγξουν αν ο έμπορος συνεργάζεται όντως στο go4more και λογικά θα σου προτείνουν να ξαναπάς από εκεί να κάνετε ακύρωση της συναλλαγής και να την ξαναπεράσετε από το POS της Εθνικής.

 

Η euro bank μου εμφάνισε στο αφορολόγητο συναλλαγή που έκανα σε αμερικανική τοπική επιχείρηση και πλήρωσα σε $.
Και γιατί να μην το εμφανίσει; Όλες οι συναλλαγές μετράνε. Υπάρχουν φυσικά και μερικές λογικές εξαιρέσεις, αλλά δεν αφορούν συναλλαγές εξωτερικού.
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...