Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αγαπητέ πελάτη,

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι από τις 02/03/2021 θα υπάρχει χρέωση στις συναλλαγές μέσω της υπηρεσίας PAF, που ξεπερνούν τα 30€.

Πιο αναλυτικά, θα υπάρχει χρέωση 0,50€ για συναλλαγές PAF από 30€ έως 100€ και χρέωση 1,20€ για PAF συναλλαγές άνω των 100€. Οι PAF συναλλαγές έως και 30€ παραμένουν δωρεάν. Σας θυμίζουμε, ότι οι PAF συναλλαγές έχουν όριο 500 ευρώ ημερησίως και μεταφέρονται άμεσα μέσω της διατραπεζικής υπηρεσίας IRIS.

 

Απο τα μηνυματα της Eurobank

 

Μόλις το είδα και εγώ

Άρχισαν/Συνεχίζουν τις βλακείες και στην eurobank

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το είδα και εγώ

Άρχισαν/Συνεχίζουν τις βλακείες και στην eurobank

 

Η Πειραιώς το κανει δυο χρονια τωρα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς το κανει δυο χρονια τωρα

 

Το ξέρω. Και επειδή το χρησιμοποιούσα συνέχεια, έφυγα από την Πειραιώς στην Eurobank

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω. Και επειδή το χρησιμοποιούσα συνέχεια, έφυγα από την Πειραιώς στην Eurobank

 

Εγω χρησιμοποιω πολυ συχνα της Eurobank. Εχω τη μισθοδοσία μου εκει, αλλα για αγορες χρησιμοποιω περισσοτερο καρτες της Alphabank

Ετσι στελνω καθημερινα χρηματα στην ΑΒ για πληρωμη πιστωτικής. Θα σπαω τις τυχον μεχαλυτερες απο 30€ μεταφορες σε δυο ή τρεις

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

κι εγω την μισθοδοσια μου εχω, θα ρωτησω απ το hr αν γινεται να μεταφερθω σε αλλη τραπεζα που εξυπηρετει επισης πολλους συναδελφους
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως μπορούμε να στείλουμε πολλά 30άρια. Οπότε σε δουλειά να βρισκόμαστε μεν, τουλάχιστον θα την κάνουμε ακόμα δωρεάν.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως μπορούμε να στείλουμε πολλά 30άρια. Οπότε σε δουλειά να βρισκόμαστε μεν, τουλάχιστον θα την κάνουμε ακόμα δωρεάν.

Μεχρι το ημερήσιο οριο θα μπορουμε λογικά.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι το ημερήσιο οριο θα μπορουμε λογικά.

 

Όποιος το δοκιμάσει ας μας πει, όποτε μου χρειαστεί θα το έχω και εγώ στο νου μου να ενημερώσω.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ πελάτη,

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι από τις 02/03/2021 θα υπάρχει χρέωση στις συναλλαγές μέσω της υπηρεσίας PAF, που ξεπερνούν τα 30€.

Πιο αναλυτικά, θα υπάρχει χρέωση 0,50€ για συναλλαγές PAF από 30€ έως 100€ και χρέωση 1,20€ για PAF συναλλαγές άνω των 100€. Οι PAF συναλλαγές έως και 30€ παραμένουν δωρεάν. Σας θυμίζουμε, ότι οι PAF συναλλαγές έχουν όριο 500 ευρώ ημερησίως και μεταφέρονται άμεσα μέσω της διατραπεζικής υπηρεσίας IRIS.

 

Απο τα μηνυματα της Eurobank

 

Aπλά τραγικοί και με 2,5 φορές παραπάνω χρέωση από τη Πειραιώς που χρεώνει με 0,50 συναλλαγές έως 500€

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Πριν είκοσι μέρες έκανα αίτηση μέσω web banking της Alpha για έκδοση νέας χρεωστικής, χωρίς ετήσια συνδρομή. Εδώ και χρόνια διαθέτω την διάφανη enter Visa της Alpha Bank αλλά τώρα διεπίστωσα ότι λόγω Bonus έχει 12 ευρώ ετήσια συνδρομή, αν και ο λογαριασμός με τον οποίο είναι συνδεδεμένη είναι και μισθοδοσίας.

Δεν είναι τα 12 ευρώ αλλά η λογική που μου την βάρεσε.

Για τις μονάδες Bonus διαθέτω και χρησιμοποιώ την Platinum με 8Χ πόντους σε πολλά καταστήματα.

Το ερώτημά μου είναι πόσο καιρό θέλει να να φτάσει στα χέρια μου;

Έχει φυσικά εκδοθεί, σχεδόν άμεσα, όπως φαίνεται στο web banking.

Και κάτι άλλο, για να καταργήσω την παλιά, αν και όποτε έρθει η νέα, πρέπει να πάω σε κατάστημα;

Edited by spyrdano
Link to comment
Share on other sites

Πριν είκοσι μέρες έκανα αίτηση μέσω web banking της Alpha για έκδοση νέας χρεωστικής, χωρίς ετήσια συνδρομή. Εδώ και χρόνια διαθέτω την διάφανη enter Visa της Alpha Bank αλλά τώρα διεπίστωσα ότι λόγω Bonus έχει 12 ευρώ ετήσια συνδρομή, αν και ο λογαριασμός με τον οποίο είναι συνδεδεμένη είναι και μισθοδοσίας.

Δεν είναι τα 12 ευρώ αλλά η λογική που μου την βάρεσε.

Για τις μονάδες Bonus διαθέτω και χρησιμοποιώ την Platinum με 8Χ πόντους σε πολλά καταστήματα.

Το ερώτημά μου είναι πόσο καιρό θέλει να να φτάσει στα χέρια μου;

Έχει φυσικά εκδοθεί, σχεδόν άμεσα, όπως φαίνεται στο web banking.

Και κάτι άλλο, για να καταργήσω την παλιά, αν και όποτε έρθει η νέα, πρέπει να πάω σε κατάστημα;

 

7 η 10 εργασιμες, συμφωνα με καποιες που εχουν ερθει σε μενα.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο, για να καταργήσω την παλιά, αν και όποτε έρθει η νέα, πρέπει να πάω σε κατάστημα;
Μπορείς να την ακυρώσεις και από την εφαρμογή επιλέγοντας απώλεια χωρίς επανέκδοση.
Link to comment
Share on other sites

https://www.wsj.com/articles/banks-in-germany-tell-customers-to-take-deposits-elsewhere-11614594601

πληρωνεις να κρατανε τα λεφτα σου, πληρωνεις υψηλα επιτοκια για δανεια-πιστωτικες.

ωραιο πραγμα ο καπιταλισμος

Link to comment
Share on other sites

https://www.wsj.com/articles/banks-in-germany-tell-customers-to-take-deposits-elsewhere-11614594601

πληρωνεις να κρατανε τα λεφτα σου, πληρωνεις υψηλα επιτοκια για δανεια-πιστωτικες.

ωραιο πραγμα ο καπιταλισμος

 

Αυτά στο εξωτερικό. Στην Ελλάδα οι τράπεζες "αρμέγουν" κανονικά τους καταθέτες, χρεώνοντας τους για οτιδήποτε μπορεί να χρεωθεί οπότε δεν θέλουν να τους χάσουν από πελάτες.

 

Και επειδή στην Ελλάδα έχουμε μία τάση να κρατάμε χρήματα στο σπίτι/στα στρώματα/στους τενεκέδες κλπ., νομίζω ότι θα αργήσει η ώρα που θα δούμε αρνητικά επιτόκια στις καταθέσεις.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Αυτά στο εξωτερικό. Στην Ελλάδα οι τράπεζες "αρμέγουν" κανονικά τους καταθέτες, χρεώνοντας τους για οτιδήποτε μπορεί να χρεωθεί οπότε δεν θέλουν να τους χάσουν από πελάτες.

 

 

 

Και επειδή στην Ελλάδα έχουμε μία τάση να κρατάμε χρήματα στο σπίτι/στα στρώματα/στους τενεκέδες κλπ., νομίζω ότι θα αργήσει η ώρα που θα δούμε αρνητικά επιτόκια στις καταθέσεις.

Και έξω μια χαρα σε χρεώνουν. Καλό θα ήταν να αναρωτηθεί κάνεις που βρίσκουν και τα κάνουν αν όχι από έξω;

 

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς το PAF με πολλά 30αρια; Μέχρι πόσα σας άφησε;

Μόλις το δοκίμασα και με άφησε 5 φορές, μετά μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα

 

Παρουσιάστηκε κάποιο σφάλμα παρακαλώ δοκιμάστε αργότερα

 

Πιστεύω ότι είναι τυχαίο, θα δοκιμάσω ξανά αύριο

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα αρνητικά επιτόκια αφορά ΜΕΓΑΛΕΣ καταθέσεις και το γράφει ξεκάθαρα. Όταν ο πελάτης έχει μεγάλα ταμειακά διαθέσιμα η τράπεζα δεν τον "διώχνει" όπως βλακωδώς ή εντέχνως υπονοεί το άρθρο, αλλά του προτείνει μια ελαφρώς κερδοφόρα επένδυση με χαμηλό ρίσκο.

Επειδή ακριβώς τα επιτόκια είναι αρνητικά, οι δανειολήπτες με κυμαινόμενα επιτόκια έχουν την ελάχιστη δυνατή δόση και η χώρα μας δανείζεται με αρνητικό επιτόκιο.

Ας ασχολούμαστε με αυτά που μας επηρεάζουν άμεσα και ας αφήσουμε στην άκρη την πολιτική της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς το PAF με πολλά 30αρια; Μέχρι πόσα σας άφησε;

Μόλις το δοκίμασα και με άφησε 5 φορές, μετά μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα

 

 

 

Πιστεύω ότι είναι τυχαίο, θα δοκιμάσω ξανά αύριο

 

Μέχρι και σήμερα πριν καμια ώρα είχα το ίδιο πρόβλημα.

Έκανα απεγκατάσταση-επανεγκατάσταση της εφαρμογής πριν λίγο και μπόρεσα να κάνω ξανά μεταφορά. Υπέθεσα ότι κάτι είχε κολλήσει.

Έγινε όμως πάλι το ίδιο μετά από 5 φορές

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και σήμερα πριν καμια ώρα είχα το ίδιο πρόβλημα.

Έκανα απεγκατάσταση-επανεγκατάσταση της εφαρμογής πριν λίγο και μπόρεσα να κάνω ξανά μεταφορά. Υπέθεσα ότι κάτι είχε κολλήσει.

Έγινε όμως πάλι το ίδιο μετά από 5 φορές

 

Πιθανά έμμεσα να μας εμποδίζουν να στέλνουμε μεγάλα ποσά σπαστά. Άραγε μέσω phone banking να γίνεται paf;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μόνο μέσω του ebanking είναι διαθέσιμες οι IRIS υπηρεσίες, σε κάθε τράπεζα.

 

.εγώ Από ότι έχω καταλάβει μόνο μέσω Mobile Banking γίνεται όχι μέσω internet banking γιατί ουσιαστικά τα στέλνεις αριθμό κινητού τηλεφώνου χρειάζεται Mobile Banking

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα στην Πειραιώς να ρωτήσω για αύξηση πιστωτικου ορίου και μου είπε ότι πρέπει να κλείσω ραντεβού στην τοπική τράπεζα.Παιρνω τηλ στην τράπεζα και δεν το σηκώνει κάνεις.Δηλαδη πρέπει να πάω μια φορά να κλείσω ραντεβού,να φύγω και να ξαναπάω μετά στο ραντεβού.Τι να πω..Έπρεπε να στέλνεις ένα mail τα δικαιολογητικά και να περιμένεις απάντηση.Ειναι δυνατόν να πρέπει να πας από εκεί για ένα τέτοιο απλό θέμα;
Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα στην Πειραιώς να ρωτήσω για αύξηση πιστωτικου ορίου και μου είπε ότι πρέπει να κλείσω ραντεβού στην τοπική τράπεζα.Παιρνω τηλ στην τράπεζα και δεν το σηκώνει κάνεις.Δηλαδη πρέπει να πάω μια φορά να κλείσω ραντεβού,να φύγω και να ξαναπάω μετά στο ραντεβού.Τι να πω..Έπρεπε να στέλνεις ένα mail τα δικαιολογητικά και να περιμένεις απάντηση.Ειναι δυνατόν να πρέπει να πας από εκεί για ένα τέτοιο απλό θέμα;

 

παρε την εξυπηρετηση πελατων και ζητα το τηλεφνωο του καταστηματος, και καντους παραπονα οτι δεν σηκωνουνε το τηλεφωνο , δοκιμασε καλυτερα ειτε πολυ πρωι ειτε πριν κλεισει η τραπεζα ισως καπιος το σηκωσει.

Αν δεν βγαλεις ακρη παλι συμπληρωσε την φορμα παραπονων , εγω περυσι ειχα κανει συμπληρωσει την αντιστοιχη φορμα παραπονων γιατι δεν μετραει στο αφορολογητο οταν κανεις συναλλαγες απο τον εμπορικο λογαριασμο της επιχειρησης που δουλευα και μας απαντησαν ταχυδρομικως . Οποτε το πολυ πολυ να σου απαντησουνε ταχυδρομικως .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανακάλυψα ότι οι συναλλαγές με PayPal που έχω κάνει το 2021, δεν εμφανίζονται στο αφορολόγητο από την Alpha Bank.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ανακάλυψα ότι οι συναλλαγές με PayPal που έχω κάνει το 2021, δεν εμφανίζονται στο αφορολόγητο από την Alpha Bank.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Εμφανίζονταν το 2020?Δεν το ήξερα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...