Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Έιχα κάνει εχτές ενα ποστ τι ψάχνω σε μια τράπεζα αλλά να το κάνω κάπως πιο λιανά.

 

Μένω Γερμανία όπως είπα, θέλω μια τράπεζα να πηγαίνω να καταθέτω τον μισθό που μου δίνει η εταίρια στο χέρι. Έχω βρει την ING και μου λεεί δεν έχουμε υποκαταστήματα στην Γερμανία, αν θες να καταθέσεις λεφτά θα πας σε έκεινη την τράπεζα (εντελώς διαφορετική τράπεζα) αν θες να σηκώσεις λεφτά απο τον λογαριασμό θα μπορεις να το κάνεις σε οποιαδίποτε ΑΤΜ χώρις κάποια εχτρα χρέωση. Κάτι τέτοιο ψάχνω, δεν με ενδιαφέρει αν πηγαίνω σε δικό της υποκατάστημα ή σε κάποιο άλλο για να κάνω δουλεία μου.

 

Το μόνο που με χαλάει σε αυτούς είναι ότι σου τραβάνε ενα πόσο κάθε μήνα απο τον λογαριασμό, μικρό μεν αλλά γιατί να το δίνω κάθε μήνα εφόσον υπάρχει κάποια άλλη τράπεζα που σου παρέχει δωρεάν τον λογαριασμό και την χρήση πιστωτικής κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί θέλεις μη-γερμανική; Πληρώνεσαι μαύρα με μετρητά;

 

Βρήκα πως η N26 (είναι γερμανική βέβαια) σε χρεώνει 1,5% για κατάθεση: CASH26

Νομίζω θα πρέπει να ρωτήσεις τους ανθρώπους της ελληνικής κοινότητας στην Γερμανία ή σε γερμανικά fora για μη-γερμανική τράπεζα που να σου δίνει την δυνατότητα κατάθεσης στην Γερμανία.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Χτες έλεγε η εφαρμογή οτι υπάρχει νεα έκδοση (winbank) αλλά δεν υπήρχε αναβάθμιση στο play store... τελικά τώρα το απόγευμα άνοιξα την εφαρμογή, χωρίς να γίνει αναβάθμιση, έχει κάπως αλλάξει και δουλεύει κανονικά. Όλα καλά λοιπόν...
Link to comment
Share on other sites

Όντως σήμερα δουλεύει είτε γίνει είτε όχι η αναβάθμιση που εμφανίστηκε το πρωί στο google play.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί θέλεις μη-γερμανική; Πληρώνεσαι μαύρα με μετρητά;

 

Βρήκα πως η N26 (είναι γερμανική βέβαια) σε χρεώνει 1,5% για κατάθεση: CASH26

Νομίζω θα πρέπει να ρωτήσεις τους ανθρώπους της ελληνικής κοινότητας στην Γερμανία ή σε γερμανικά fora για μη-γερμανική τράπεζα που να σου δίνει την δυνατότητα κατάθεσης στην Γερμανία.

 

Mου αρέσει που έχεις τονίσει και το μη :lol::lol::lol::lol:

 

Για να σου απαντήσω , για τους αυτονόητους λόγους. Τι είναι αυτονοήτο για εσένα δεν ξέρω. Τι θες να το πώ στα ίσια σε φόρουμ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ειχα αγορασει αυτην την εβδομαδα στο aliexpress 3 πραγματα , με 3 ξεχωριστες συναλλαγες και καθε συναλλαγη δεν αποθυκευα τα στοιχεια της καρτας μου και καθε φορα εβαζα το ακριβες ποσο που απαιτουνταν οχι παραπανω και μετα δεν ξανα εβαλα χρηματα στον λογαριασμο που συνδεοτανε με την καρτα μου .

Εχτες 20/2 μου ερχεται ενα sms απο την πειραιως στις 21:59 οτι η καρτα σας mastercard με αριθμο ταδε απενεργοποιηθηκε προσωρινα και να επικοινωνησω με την τραπεζα , παιρνω τηλεφωνο στο τηλεφωνο που ελεγε και βαζω τον αριθμο που εγραφε μεσα στο μυνημα και μου λενε οτι εγινε συναλαγη στο εξωτερικο απο Αμερικη , και αν γνωριζω την συναλλαγη ( ητανε συστημα και οχι υπαλληλος στην αρχη , ) και λεω οχι και συνδεσε με υπαλληλο, μου λεει εγιναν 2 συναλλαγες απο τον εμπορο total wine and more 51 US (στην Αμερικη ) μια με 0,01δολλαρια και μια αλλη με 18,39 δολλαρια και απορριφθηκαν λογω μηδενικου υπολοιπου που ειχα. Τους λεω δεν εκανα καμια συναλλαγη απο αυτες .

Μου λεει το τεχνικο τμημα ασφαλων συναλλαγων προτεινει να ακυρωθει η καρτα σας και να πατε στα καταστημα να τους πειτε να σας βγαλουνε νεα καρτα με λογω υποκλοπη στοιχειων και δεν θα χρεωθειται 6 ευρω εξοδα εκδοσης.

Της λεω ναι αλλα αμα δεν μπορω παω στο καταστημα τι γινεται; , ή αμα θελω να βγαλω χρηματα απο το ατμ ; μου λεει μπορουμε να σας εξυπηρετησουμε με ανοιγμα τις καρτας στο ατμ (θα μας καλεσετε οταν εισαστε μπροστα στο ατμ ) για να βγαλετε χρηματα και μετα θα ξανα κλειδωσει η καρτα, επισης μου λεει οτι η υπηρεσια λεφτα στο λεπτο μπορειτε να βγαλετε εως 200 ευρω χωρις καρτα ατμ και το αιτημα γινεται μεσω στο internet banking . Τελικα δεν ζητησα την ακυρωση θα δω απο Δευτερα. Το μονο καλο ειναι οτι αμα παω στο καταστημα και παρω την καρτα δεν θα χρεωθω (η καρτα θα ανανεωνοτανε τον μαρτιο 2021 διοτι εληγε!) , αμα ζητησω να εκδοθει νεα καρτα μεσω internet banking θα μου ερθει με ταχυδρομειο με καθυστερηση και με χρεωση 6 ευρω , οποτε θα πρεπει να παω στο καταστημα καλυτερα .

Τώρα που μπήκα στο internet banking γράφει στην κατάσταση της κάρτας ανάκλημενη

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

... (η καρτα θα ανανεωνοτανε τον μαρτιο 2021 διοτι εληγε!) ...

 

Κρατάω το παραπάνω από όσα είπες.

 

Αν σου είναι εύκολο (και το θυμηθείς) κάνε μια ενημέρωση ΑΝ η καινούρια κάρτα (λόγω της υποκλοπής) θα έχει ημερομηνία λήξης αυτή τον Μάρτιο του 2021 ή αν θα γίνει ανανέωση 3ετίας.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε αλλαγή κάρτας, ανανεώνεται και η ημερομηνία.

Στη περίπτωση του φίλου, μπορεί να αλλάξει και ο αριθμός της κάρτας (συνήθως δεν γίνεται).

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε αλλαγή κάρτας, ανανεώνεται και η ημερομηνία.

Στη περίπτωση του φίλου, μπορεί να αλλάξει και ο αριθμός της κάρτας (συνήθως δεν γίνεται).

 

όταν είχα χάσει την πιστωτική μου νομίζω ότι δεν είχε αλλάξει η ημερομηνία λήξης στη νέα κάρτα

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε αλλαγή κάρτας, ανανεώνεται και η ημερομηνία.

Στη περίπτωση του φίλου, μπορεί να αλλάξει και ο αριθμός της κάρτας (συνήθως δεν γίνεται).

 

Δεν ισχύει αυτό. Εμένα μου ακύρωσε η Πειραιώς μια πιστωτική μόνη της για λόγους ασφαλείας και η νέα είχε την ίδια ημερομηνία λήξης.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Άλλο η πιστωτική και άλλο η χρεωστική. Νομίζω πως θα το κατάστημα θα του συνδέσει μια χρεωστική με την κλασική διάρκεια 5 έτη παρά λίγο (ίσως 1-2 μήνες διότι τα 5 έτη μετράνε από την ημερομηνία που παρήχθη η κάρτα και την προμηθεύτηκε το κατάστημα, ανεξάρτητα από το πότε το κατάστημα θα την συνδέσει σε συγκεκριμένο πελάτη).

Αν κατάλαβα σωστά, όταν λέει πως η κάρτα θα ανανεώνονταν τον Μάρτιο, αυτό σημαίνει πως η παλιά κάρτα είχε λήξη 04/2021 και η τράπεζα θα έστελνε κάρτα αντικατάστασης τον Μάρτιο. Διαφορετικά αν η παλιά κάρτα είχε λήξη 03/2021 τότε η τράπεζα θα είχε ήδη στείλει με απλό ταχυδρομείο την κάρτα αντικατάστασης (εδώ και 5-10 μέρες).

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Άλλο η πιστωτική και άλλο η χρεωστική. Νομίζω πως θα το κατάστημα θα του συνδέσει μια χρεωστική με την κλασική διάρκεια 5 έτη παρά λίγο (ίσως 1-2 μήνες διότι τα 5 έτη μετράνε από την ημερομηνία που παρήχθη η κάρτα και την προμηθεύτηκε το κατάστημα, ανεξάρτητα από το πότε το κατάστημα θα την συνδέσει σε συγκεκριμένο πελάτη).

Αν κατάλαβα σωστά, όταν λέει πως η κάρτα θα ανανεώνονταν τον Μάρτιο, αυτό σημαίνει πως η παλιά κάρτα είχε λήξη 04/2021 και η τράπεζα θα έστελνε κάρτα αντικατάστασης τον Μάρτιο. Διαφορετικά αν η παλιά κάρτα είχε λήξη 03/2021 τότε η τράπεζα θα είχε ήδη στείλει με απλό ταχυδρομείο την κάρτα αντικατάστασης (εδώ και 5-10 μέρες).

 

οχι η ημερομηνια ληξης της καρτας ειναι τον 3/21 , δεν εχει ερθει αντικατασταση ακομα , και μου ειπανε πριν την υποκλοπη που ρωτησα οτι ολο τον Μαρτιο η καρτα θα ειναι ενεργη και εως 15/3 θα μου ερθει ταυχρομικως, και η χρεωση θα γινει απο 1/4 των 6 ευρω για την ανανεωση , αμα δεν υπαρχουνε τα χρηματα θα παει μειον 6 ευρω!. Τωρα που εγινε η υποκλοπη δεν θα ερθει η αντικατασταση μου ειπανε οτι ουτε και η αντικατασταση με σωζει διοτ θα εχει μεν τον ιδιο αριθμο καρτας και αυτο ειναι το προβλημα , ανεξαρτητως που αλλαξει και η ημεορμηνια ληξης και το cvc πισω.

Κρατάω το παραπάνω από όσα είπες.

 

Αν σου είναι εύκολο (και το θυμηθείς) κάνε μια ενημέρωση ΑΝ η καινούρια κάρτα (λόγω της υποκλοπής) θα έχει ημερομηνία λήξης αυτή τον Μάρτιο του 2021 ή αν θα γίνει ανανέωση 3ετίας.

θα το εχω υποψιν μου να το κοιταξω.

Σε κάθε αλλαγή κάρτας, ανανεώνεται και η ημερομηνία.

Στη περίπτωση του φίλου, μπορεί να αλλάξει και ο αριθμός της κάρτας (συνήθως δεν γίνεται).

 

μου ειπανε οτι σε καμια περιπτωση δεν θα μπορω να κρατησω αυτην την καρτα που εχω και πρεπει να βγει νεα .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

μπορω να βγαλω πιστωτικη στη eurobank και να γλυτωνω τη συνδρομη καθε χρονο με τις αγορες μου;
Link to comment
Share on other sites

μπορω να βγαλω πιστωτικη στη eurobank και να γλυτωνω τη συνδρομη καθε χρονο με τις αγορες μου;

 

ή με λογαριασμό μισθοδοσίας

ή με επιστροφή

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

εμένα μου κάνει εντύπωση αυτό για το aliexpress.. πο συνναλαγες γίνονται μέσω alipay που είναι τεράστιος οργανισμός και απίστευτα ασφαλές... Ίσως από αλλού πηγε να γίνει χρέωση καο όχι από εκεί

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που εγινε η υποκλοπη δεν θα ερθει η αντικατασταση μου ειπανε οτι ουτε και η αντικατασταση με σωζει διοτ θα εχει μεν τον ιδιο αριθμο καρτας και αυτο ειναι το προβλημα , ανεξαρτητως που αλλαξει και η ημεορμηνια ληξης και το cvc πισω.

 

.

 

Αυτό είναι λάθος.Δεν αρκεί το νουμερο απλά της κάρτας για να σου κάνουν συναλλαγές.Το cvv και η ημερομηνία λήξης είναι και αυτά δικλείδες ασφαλείας και χωρίς αυτά δεν γίνεται συναλλαγή.Αν γινόταν τότε θα βάζαμε τυχαία νουμερα και θα χρεώναμε αβερτα οποιον να είναι.

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου κάνει εντύπωση αυτό για το aliexpress.. πο συνναλαγες γίνονται μέσω alipay που είναι τεράστιος οργανισμός και απίστευτα ασφαλές... Ίσως από αλλού πηγε να γίνει χρέωση καο όχι από εκεί

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

εγιναν 2 συναλλαγες απο τον εμπορο total wine and more 51 US (στην Αμερικη ) ετσι μου ειπανε στην Πειραιως.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Το πως διέρευσαν τα στοιχεία της κάρτας σου δεν το μαθαίνεις ποτέ. Ίσως να έχει σχέση με πολύ παλαιότερη συναλλαγή σου!

 

οχι η ημερομηνια ληξης της καρτας ειναι τον 3/21 , δεν εχει ερθει αντικατασταση ακομα , και μου ειπανε πριν την υποκλοπη που ρωτησα οτι ολο τον Μαρτιο η καρτα θα ειναι ενεργη και εως 15/3 θα μου ερθει ταυχρομικως, και η χρεωση θα γινει απο 1/4 των 6 ευρω για την ανανεωση , αμα δεν υπαρχουνε τα χρηματα θα παει μειον 6 ευρω!. Τωρα που εγινε η υποκλοπη δεν θα ερθει η αντικατασταση μου ειπανε οτι ουτε και η αντικατασταση με σωζει διοτ θα εχει μεν τον ιδιο αριθμο καρτας και αυτο ειναι το προβλημα , ανεξαρτητως που αλλαξει και η ημεορμηνια ληξης και το cvc πισω.

[...]

Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα αναφέρεις με μια μόνο εξαίρεση διότι νομίζω πως η Πειραιώς θα είχε ήδη δρομολογήσει την αποστολή της κάρτας αντικατάστασης ώστε να έχεις παραλάβει με απλό ταχυδρομείο μέχρι τις 15 Μαρτίου. Βέβαια στο τηλεφωνικό κέντρο που κάλεσες έχουν "εικόνα" και εφόσον σου είπαν πως δεν είχαν στείλει κάρτα αντικατάστασης, έτσι θα είναι!

Αυτό είναι λάθος.Δεν αρκεί το νουμερο απλά της κάρτας για να σου κάνουν συναλλαγές.Το cvv και η ημερομηνία λήξης είναι και αυτά δικλείδες ασφαλείας και χωρίς αυτά δεν γίνεται συναλλαγή.Αν γινόταν τότε θα βάζαμε τυχαία νουμερα και θα χρεώναμε αβερτα οποιον να είναι.

Σκέψου όμως πως μπορεί να επιχειρήσουν σε βάθος χρόνου να κάνουν συναλλαγές δοκιμάζοντας μήπως πετύχουν το CVV. Δεν ξέρω αν η τράπεζα έχει την δυνατότητα να το εντοπίσει συστημικά ή αν θα θεωρούνταν ανθρώπινο λάθος του χρήστη ως εισαγωγή λάθους CVV.

 

μπορω να βγαλω πιστωτικη στη eurobank και να γλυτωνω τη συνδρομη καθε χρονο με τις αγορες μου;

Δες στο https://www.eurobank.gr/el/timologia το τιμολόγιο τραπεζικών εργασιών όπου φαίνεται να υπάρχει ετήσια συνδρομή για όλες τις κάρτες εκτός κι αν είσαι μισθοδοτούμενος μέσω Eurobank ή αν τυχόν σου κάνουν άλλη προσφορά.

Διαφορετικά αν έχεις πάνω από 60.000€ στην Eurobank τότε μπορείς να έχεις χωρις συνδρομή την Personal Banking Visa.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο σου έκανε τη «ζημιά». Από ποια συσκευή έκανες τις πληρωμές;

 

απο σταθερο υπολογιστη με windows 10 .

 

παντως κοιτωντας τα ebanking σε αλλες τραπεζες η εθνικη δειχνει να φαινεται να ειναι καλυτερη αλλα και στην alpha bank και στην εθνικη υπαρχει επιλογη για απενεργοποιηση των online συναλλαγων , ηδη το εκανα σε ολες τις καρτες που εχουμε σπιτι και θα το ενεργοποιω πριν κανω μια συναλλαγη.

Στην πειραιως τιποτα πολυ φτωχο το internet banking σε αυτο το επιπεδο μονο μια προσωρινη απενεργοποιηση καρτας εχει .

παντως θα δειτε οτι και η στις ανεπαφες πληρωμες υπαρχει στην εθνικη τροπος να απενεργοποιηθει.

εθνικη

image.jpg

στην alpha bank

alpha-bank.jpg

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει οποιοσδήποτε τρόπος να πληρώσω τα τέλη κυκλοφορίας με χρεωστική (και όχι με πιστωτική) κάρτα?

 

Δοκίμασα μέσα από το Winbank και δέχεται μόνο με πιστωτική, ενώ το iBank της Εθνικής μόνο με χρέωση λογαριασμού....

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει οποιοσδήποτε τρόπος να πληρώσω τα τέλη κυκλοφορίας με χρεωστική (και όχι με πιστωτική) κάρτα?

 

Δοκίμασα μέσα από το Winbank και δέχεται μόνο με πιστωτική, ενώ το iBank της Εθνικής μόνο με χρέωση λογαριασμού....

 

Η Πειραιώς δέχεται με τραπεζικό λογαριασμό. Γιατι δε χρησιμοποιείς απευθείας τον τραπεζικό λογαριασμό με τον οποίο είναι συνδεδεμένη η χρεωστική;

Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς δέχεται με τραπεζικό λογαριασμό. Γιατι δε χρησιμοποιείς απευθείας τον τραπεζικό λογαριασμό με τον οποίο είναι συνδεδεμένη η χρεωστική;

 

Και η Εθνική δέχεται με τραπεζικό λογαριασμό. Αν δεν χρησιμοποιήσω όμως τη χρεωστική θα χάσω τους πόντους yellows / go4more αντίστοιχα (και είναι σημαντικά τα ποσά).

 

Η μόνη πιστωτική που έχω δεν συμμετέχει σε πρόγραμμα συλλογής πόντων.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Και η Εθνική δέχεται με τραπεζικό λογαριασμό. Αν δεν χρησιμοποιήσω όμως τη χρεωστική θα χάσω τους πόντους yellows / go4more αντίστοιχα (και είναι σημαντικά τα ποσά).

 

Η μόνη πιστωτική που έχω δεν συμμετέχει σε πρόγραμμα συλλογής πόντων.

 

Συμμετεχουν οι πληρωμες δημοσιου σε αυτα τα προγραμματα;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...