Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αν θυμαμαι καλα ναι.Αλλα ψιλολογια

 

optoStyle

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν παίρνουμε την επιβράβευση yellows με κάρτες της Πειραιώς, αν πληρώσουμε λογαριασμό της wind από το app της; Επειδή είναι μεγάλος συνεργάτης.

 

Κοίτα να δεις το παράδοξο η ατέλεια του συστήματος !!!!!

Πληρωνω με πιστωτική.

Όταν πληρώνω από το app, περνώ ΜΟΝΟ 1ποντο/€. Όταν όμως πάω στο κατάστημα wind παίρνω 10ποντους/€ !!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις το παράδοξο η ατέλεια του συστήματος !!!!!

Πληρωνω με πιστωτική.

Όταν πληρώνω από το app, περνώ ΜΟΝΟ 1ποντο/€. Όταν όμως πάω στο κατάστημα wind παίρνω 10ποντους/€ !!!

 

Αυτή είναι η βλακεία, τους ενώ σε άλλους μεγάλους συνεργάτες πχ Public είτε πληρώσεις στο κατάστημα είτε online παίρνεις κανονικά την επιβράβευση. Κλασική ελληνική πρωτοτυπία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η βλακεία, τους ενώ σε άλλους μεγάλους συνεργάτες πχ Public είτε πληρώσεις στο κατάστημα είτε online παίρνεις κανονικά την επιβράβευση. Κλασική ελληνική πρωτοτυπία.

 

ΔΕΝ είναι το ίδιο για αυτό έγραψα για παράδοξο η ατέλεια.

Γιατί εδώ μιλάμε για ΠΛΗΡΩΜΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ !!!! ΕΣΥ μιλάς για αγορές προϊόντων.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ είναι το ίδιο για αυτό έγραψα για παράδοξο η ατέλεια.

Γιατί εδώ μιλάμε για ΠΛΗΡΩΜΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ !!!! ΕΣΥ μιλάς για αγορές προϊόντων.

 

Γιατί η online πληρωμή του ΗΡΩΝ

πώς παίρνει επιβράβευση; Και της Wind όχι; Και τι διαφορά έχει η online πληρωμή με την online αγορά; Ηλεκτρονικές συναλλαγές δεν είναι και τα δύο με μεγάλους συνεργάτες;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η online πληρωμή του ΗΡΩΝ

πώς παίρνει επιβράβευση; Και της Wind όχι; Και τι διαφορά έχει η online πληρωμή με την online αγορά; Ηλεκτρονικές συναλλαγές δεν είναι και τα δύο με μεγάλους συνεργάτες;

 

Στο κατάστημα, το δίνει ίσως γιατί έχει όφελος να πας από εκεί.

Ο Ήρων δεν έχει καταστήμα και δεν τον νοιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω ήδη στα χέρια μου, αλλά γενικά είναι απογοήτευση. Στο my market πήγαμε σε ειδικό pos στην υποδοχή για να την περάσουν (δεν περνάει σε αυτά των ταμείων) και τελικά η ανέπαφη συναλλαγή απορρίφθηκε. Δεν μπήκα στη διαδικασία να ξαναδοκιμασω βάζοντας της μέσα στο pos. Πλήρωσα με άλλη και έφυγα.
Για κάποιο ανεξήγητο λόγο οι Diners Club κάρτες δεν λειτουργούν contactless, αλλά έχουν ζωγραφισμένο το σηματάκι για NFC. Πιθανότατα έχουν και το κύκλωμα, αλλά η Alpha Bank ή η Diners έχει επιλέξει να μην επιτρέπεται η NFC λειτουργία.

 

Ξέρει κανείς αν παίρνουμε την επιβράβευση yellows με κάρτες της Πειραιώς, αν πληρώσουμε λογαριασμό της wind από το app της; Επειδή είναι μεγάλος συνεργάτης.

Για την πληρωμή λογαριασμού ή την ανανέωση χρόνου ομιλίας παίρνεις μόνο τα yellows που αντιστοιχούν σε μη-συνεργαζόμενη εμπορική επιχείρηση. Ανέκαθεν ίσχυε αυτό στο πρόγραμμα Yellow.

Δες τα ψιλά γράμματα:

Wind.png

Ομοίως δεν σου δίνει και την δυνατότητα εξαργύρωσης Yellows για πληρωμή λογαριασμού ή ανανέωση χρόνου ομιλίας.

 

Επίσης στα καταστήματα Wind έχουν το P.O.S. της Πειραιώς για αγορές προϊόντων και άλλο P.O.S. cardlink (νομίζω μέσω Eurobank) για τις πληρωμές λογαριασμών και ανανεώσεις χρόνου ομιλίας.

Και όταν κάνεις ηλεκτρονικές συναλλαγές πάλι χρησιμοποιεί την Eurobank.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο ανεξήγητο λόγο οι Diners Club κάρτες δεν λειτουργούν contactless, αλλά έχουν ζωγραφισμένο το σηματάκι για NFC. Πιθανότατα έχουν και το κύκλωμα, αλλά η Alpha Bank ή η Diners έχει επιλέξει να μην επιτρέπεται η NFC λειτουργία.

 

 

Για την πληρωμή λογαριασμού ή την ανανέωση χρόνου ομιλίας παίρνεις μόνο τα yellows που αντιστοιχούν σε μη-συνεργαζόμενη εμπορική επιχείρηση. Ανέκαθεν ίσχυε αυτό στο πρόγραμμα Yellow.

Δες τα ψιλά γράμματα:

Wind.png

Ομοίως δεν σου δίνει και την δυνατότητα εξαργύρωσης Yellows για πληρωμή λογαριασμού ή ανανέωση χρόνου ομιλίας.

 

Επίσης στα καταστήματα Wind έχουν το P.O.S. της Πειραιώς για αγορές προϊόντων και άλλο P.O.S. cardlink (νομίζω μέσω Eurobank) για τις πληρωμές λογαριασμών και ανανεώσεις χρόνου ομιλίας.

Και όταν κάνεις ηλεκτρονικές συναλλαγές πάλι χρησιμοποιεί την Eurobank.

 

Όταν πληρώνω σε κατάστημα μέχρι στιγμής η συναλλαγές που κάνω είναι σε pos της Πειραιώς. Αλλά γενικά πληρώνω μέσω PayPal. Απλώς σκεφτόμουν να πληρώσω με την κάρτα αλλά μετά είδα ότι δεν έχει διαφορά συλλογής yellows σε σχέση με το PayPal.

Είδες στο e banking της άλφα μήπως έχει απενεργοποιημένη την ρύθμιση για ανέπαφες συναλλαγές στις κάρτες;

Επίσης έχω την εντύπωση κάποιες κάρτες για να λειτουργήσουν ανέπαφα πρέπει να γίνουν κάποιες συναλλαγές ή η πρώτη με πιν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Δεν ξερω αν γνωριζει κανεις αν εχει αλλαξει κατι με τις κινησεις και το ιστορικο αναληψεων στην alpha bank.

 

Εχω μια πιστωτικη καρτα Alpha Bank η οποια ειναι και πιστωτικη και την χρησιμοποιω και σαν αναληψης. Εκανα αναληψη 80€ και βλεπω ξαφνικα 80€ χρεωση στο ιστορικο της καρτας και 80€ αναληψη απο ΑΤΜ στις κινησεις του λογαρισμου. Πρεπει να ανησυχω;

 

Μεχρι σημερα καθε φορα που εκανα αναληψη το εδειχνε μονο στις κινησεις του λογαριασμου.

 

PS Επελεξα αναληψη απο λογαριασμο και οχι απο πιστωτικη!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να εμφανίζεται στο ιστορικό της κάρτας, αλλά θα πρέπει αυτά τα 80€ να μην είναι μέσα στο συνολικό υπόλοιπο της κάρτας.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Δεν ξερω αν γνωριζει κανεις αν εχει αλλαξει κατι με τις κινησεις και το ιστορικο αναληψεων στην alpha bank.

 

Εχω μια πιστωτικη καρτα Alpha Bank η οποια ειναι και πιστωτικη και την χρησιμοποιω και σαν αναληψης. Εκανα αναληψη 80€ και βλεπω ξαφνικα 80€ χρεωση στο ιστορικο της καρτας και 80€ αναληψη απο ΑΤΜ στις κινησεις του λογαρισμου. Πρεπει να ανησυχω;

 

Μεχρι σημερα καθε φορα που εκανα αναληψη το εδειχνε μονο στις κινησεις του λογαριασμου.

 

PS Επελεξα αναληψη απο λογαριασμο και οχι απο πιστωτικη!

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Δυστυχως είναι μια χαζομάρα της alpha bank. Εφόσον τα έβγαλες απο τραπεζικό λογαριασμό δε θα χρεωθεί και η κάρτα. Θα φαίνεται εκεί αλλά στο statement της πιστωτικής όχι

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα πρόσφατα το Apple Pay με πιστωτικές κάρτες της Alpha Bank με το bonus πρόγραμμα και πληρώνω με iphone/apple watch.

Σήμερα σε συναλλαγή στο ΑΒ παρατήρησα ότι το απόκομμα δεν έγραφε τους πόντους Χ8 (με platinum έκανα τη συναλλαγή) αλλά και γενικά δεν είχε την ενημέρωση πόντων όπως θα είχα αν πλήρωνα με τη φυσική κάρτα. Οι πόντοι παρόλα αυτά θα προστίθονται κανονικά όπως πρέπει στους συνεργάτες; Το έχει παρατηρήσει κανένας; Παλιότερα με Tap n Pay και Android συσκευή δεν είχα πρόβλημα σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα πρόσφατα το Apple Pay με πιστωτικές κάρτες της Alpha Bank με το bonus πρόγραμμα και πληρώνω με iphone/apple watch.

Σήμερα σε συναλλαγή στο ΑΒ παρατήρησα ότι το απόκομμα δεν έγραφε τους πόντους Χ8 (με platinum έκανα τη συναλλαγή) αλλά και γενικά δεν είχε την ενημέρωση πόντων όπως θα είχα αν πλήρωνα με τη φυσική κάρτα. Οι πόντοι παρόλα αυτά θα προστίθονται κανονικά όπως πρέπει στους συνεργάτες; Το έχει παρατηρήσει κανένας; Παλιότερα με Tap n Pay και Android συσκευή δεν είχα πρόβλημα σε αυτό.

 

Λογικά επειδή γίνεται μέσω τρίτου παρόχου δεν θα περνιέται σαν συναλλαγή σε μεγάλο συνεργάτη

Link to comment
Share on other sites

Περνιούνται απλά αργούν κάποιες μέρες.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Οι πόντοι περνιούνται.

 

Αλλά δυστυχώς εξαργύρωση γίνεται μόνο με την κάρτα.

 

Εντάξει τουλάχιστον να περνιούνται! Να μην αγχώνομαι αν περάστηκαν και το κοιτάζω. Οπότε μια χαρά αφού μου λέτε περνιούνται! (θα το τσεκάρω και εγώ στην αρχή) Για μία στο τόσο που κάνω εξαργύρωση οκ..ελπιζω να το φτιάξουν να γίνεται στο μέλλον αν είναι εφικτό κάτι τέτοιο δηλαδή με την Apple.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω καλύτερα να μη γίνεται εξαργύρωση μην πάει κανένας ταμίας κατά λάθος και κάνει εξαργύρωση (έχει τύχει σε γνωστό μου). Μια στο τόσο που κάνω εξαργύρωση (μ' αρέσει να μαζεύεται ποσό για να το καταλαβαίνω) ας δώσω την κάρτα δε με πειράζει.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου κάναν εξαργύρωση κατά λάθος.

Απαίτησα να ακυρωθεί η συναλλαγή και οι πόντοι επιστράφηκαν (Eurobank )

Φαντάζομαι το ίδιο θα γίνεται και σε Alpha.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου κάναν εξαργύρωση κατά λάθος.

Απαίτησα να ακυρωθεί η συναλλαγή και οι πόντοι επιστράφηκαν (Eurobank )

Φαντάζομαι το ίδιο θα γίνεται και σε Alpha.

 

Την θεωρία την ξέρω. Νιώθω πιο άνετα με μια δικλείδα ασφαλείας διότι προτιμώ να μην χρειαστεί να τσακωθώ ή/και να περιμένω στο ταμείο μέχρι να βρουν τι και πως. Δεν ακούγεται ορθολογικό το καταλαβαίνω! :lol:

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω καλύτερα να μη γίνεται εξαργύρωση μην πάει κανένας ταμίας κατά λάθος και κάνει εξαργύρωση (έχει τύχει σε γνωστό μου). Μια στο τόσο που κάνω εξαργύρωση (μ' αρέσει να μαζεύεται ποσό για να το καταλαβαίνω) ας δώσω την κάρτα δε με πειράζει.

 

 

 

Καλύτερα ή χειρότερα είναι σχετικό. Το θέμα είναι απλώς να γνωρίζεις αν γίνεται ή όχι.

 

Δυστυχώς χωρίς να το γνωρίζω είχα πάει να κάνω εξαργύρωση σε πρατήριο με το ρολόι πρόσφατα που υπήρχε προωθητική ενέργεια και αναγκάστηκε ο πρατηριούχος να κάνει 2 συναλλαγές γιατί δεν του έδινε δυνατότητα εξαργύρωσης. Στην 3 συναλλαγή έδωσα την κάρτα και έγινε κανονικά. Ευτυχώς ήταν γνωστός και επέστρεψε τις πρώτες συναλλαγές σε μετρητά.

 

Είδα εκ των υστέρων ότι κάπου αναφέρεται στους όρους χρήσης αλλά δύσκολο να ενημερωθείς γι αυτό χωρίς να το έχεις ψάξει προηγουμένως.

 

Επίσης, χωρίς να είμαι βέβαιος γι αυτό, σε κάποια pos αν όχι όλα δε ακυρώνονται ανέπαφες συναλλαγές όπως αυτές με Apple Pay.

Edited by dis
Link to comment
Share on other sites

Μιας που λετε για εξαργύρωση φαντάζομαι συμφέρει πολύ κάτι Τεταρτες οπως τωρα την Τετάρτη που έρχεται που κανουν εξαργύρωση με τους μισους ποντους ! Ειδικά σε Κωτσόβολο / Vodafone για πληρωμη λογαριασμού συμφέρει αρκετά.

Κι εγώ πάντως περιμένω να μαζευτούν αρκετοί πόντοι τουλάχιστον 100Κ και τους κάνω εξαργύρωση. κάτι μικρό ποσά δεν έχει νόημα. Εκτός βέβαια από το καθορισμένο που πρέπει να κάνουμε μια εξαργύρωση ανά 2 χρόνια τουλάχιστον πλέον σύμφωνα με τους νέους όρους αν θελουμε να μαζευουμε ποντους απο τριτες επιχειρήσεις.

 

Και κάτι πρόσφατο που παρατήρησα. Πλέον δεν σου δίνει ποντους η Alpha Bank για συναλλαγές σε στοιχηματικές εταιρίες και καζίνο (τουλάχιστον online)

Link to comment
Share on other sites

Μιας που λετε για εξαργύρωση φαντάζομαι συμφέρει πολύ κάτι Τεταρτες οπως τωρα την Τετάρτη που έρχεται που κανουν εξαργύρωση με τους μισους ποντους ! Ειδικά σε Κωτσόβολο / Vodafone για πληρωμη λογαριασμού συμφέρει αρκετά.

Κι εγώ πάντως περιμένω να μαζευτούν αρκετοί πόντοι τουλάχιστον 100Κ και τους κάνω εξαργύρωση. κάτι μικρό ποσά δεν έχει νόημα. Εκτός βέβαια από το καθορισμένο που πρέπει να κάνουμε μια εξαργύρωση ανά 2 χρόνια τουλάχιστον πλέον σύμφωνα με τους νέους όρους αν θελουμε να μαζευουμε ποντους απο τριτες επιχειρήσεις.

 

Και κάτι πρόσφατο που παρατήρησα. Πλέον δεν σου δίνει ποντους η Alpha Bank για συναλλαγές σε στοιχηματικές εταιρίες και καζίνο (τουλάχιστον online)

κανεις λαθος

https://ibb.co/5xtDbVs

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης, χωρίς να είμαι βέβαιος γι αυτό, σε κάποια pos αν όχι όλα δε ακυρώνονται ανέπαφες συναλλαγές όπως αυτές με Apple Pay.

 

Απ' όσο γνωρίζω σε ανέπαφες συναλλαγές γίνεται επιστροφή κι όχι ακύρωση.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

κανεις λαθος

https://ibb.co/5xtDbVs

 

Σε μένα πάντως σταμάτησε να μου δίνει πόντους στις στοιχηματικές. Παίζω μάλιστα και στην ίδια εταιρία που έχεις και εσύ.

Ίσως το έκαναν λόγω ενος θεματος που είχα παλιότερα. Όταν πχ έκανα κατάθεση σε στοιχηματική 100 ευρώ .. επαιρνα 100 ποντους. Αν πχ κέρδιζα και τα έκανα 1000 κανοντάς τα ανάληψη στην ίδια κάρτα, τότε επειδη το συστημα τους τα έβλεπε σαν αντιλογισμό, μου αφαιρούσε 1000 ποντους πίσω ! Έτσι όχι μονο δεν επαιρνα τους ποντους, αλλά κατέληγα να έχω και λιγόυτερους. Το συγκεκριμένο θέμα μάλιστα υπηρχε και στον υπολογισμό των συναλλαγών των πιστωτικών καρτών. Ενω πχ με 2,500 ευρώ το χρόνο στην Aegean Bonus Visa θα είχα δωρεάν συνδρομή και τα είχα ξεπεράσει κατά πολύ, με αυτό τον αντιλογισμό το συστημα τους θεωρουσε ότι δεν είχα φτάσει αυτό το ποσό.

 

Τους το είπα φυσικά, μου πιστωσαν πισω τη χρεωση συνδρομής, αλλά πλέον παρατηρώ ότι δε μου δίνει καθολου ποντους στις στοιχηματικές. Άρα το έκαναν μόνο σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως σταμάτησε να μου δίνει πόντους στις στοιχηματικές. Παίζω μάλιστα και στην ίδια εταιρία που έχεις και εσύ.

 

Ίσως το έκαναν λόγω ενος θεματος που είχα παλιότερα. Όταν πχ έκανα κατάθεση σε στοιχηματική 100 ευρώ .. επαιρνα 100 ποντους. Αν πχ κέρδιζα και τα έκανα 1000 κανοντάς τα ανάληψη στην ίδια κάρτα, τότε επειδη το συστημα τους τα έβλεπε σαν αντιλογισμό, μου αφαιρούσε 1000 ποντους πίσω ! Έτσι όχι μονο δεν επαιρνα τους ποντους, αλλά κατέληγα να έχω και λιγόυτερους. Το συγκεκριμένο θέμα μάλιστα υπηρχε και στον υπολογισμό των συναλλαγών των πιστωτικών καρτών. Ενω πχ με 2,500 ευρώ το χρόνο στην Aegean Bonus Visa θα είχα δωρεάν συνδρομή και τα είχα ξεπεράσει κατά πολύ, με αυτό τον αντιλογισμό το συστημα τους θεωρουσε ότι δεν είχα φτάσει αυτό το ποσό.

 

 

 

Τους το είπα φυσικά, μου πιστωσαν πισω τη χρεωση συνδρομής, αλλά πλέον παρατηρώ ότι δε μου δίνει καθολου ποντους στις στοιχηματικές. Άρα το έκαναν μόνο σε μένα.

 

 

 

Προφανώς το δικό σου είναι σωστό. Κάποιο συστημικό λάθος έχει γίνει στην άλλη περίπτωση και η συναλλαγή μπαίνει σε άλλη κατηγορία. Δεν είναι «Εστίαση-ταξίδια» η σχεδόν παράνομη στην Ελλάδα στοιχηματική.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...