Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Εχω μπερδευτει πολυ σχετικα να σας πω...θα κανω μια τελευταια προσπαθεια με την τραπεζα(post credit,ειναι της κοπελιας..)

 

Νομιζω το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ζητησεις αυξηση του οριου της πιστωτικης στο ποσο που θελεις να ξοδεψεις 500 ευρω, οπως σου συστησανε καποιοι.

 

Πες το ξεκαθαρα στην τραπεζα γιατι το ζητας. Και αυτοι να κερδισουν θελουν (μεγαλυτερη προμηθεια συναλλαγης κ.λπ.)

 

Ολα τα αλλα ειναι λιγο ριψοκινδυνα (μπορει να μη στο επιτρεψουν ή ακομα και να κλεισουν την καρτα-πιστωση)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδακια..να ρωτησω..εχουμε μια πιστωτικη με οριο 345 οριο και θελω να αγορασω κατι με 500..Το καταστημα δεν δεχεται καποια προκαταβολη ωστε να πεσει το ποσο στα 350...Γνωριζει μηπως καποιος τι γινεται στην περιπτωση αυτη?εχω καποια λυση?καπου ειχα ακουσει οτι μπορω να προσθεσω χρηματα στην πιστωτικη(δεν ξερω αν γινεται αυτο και πως)

 

Τι σόι πιστωτική έχει όριο μόλις €345,00; Φοιτητική είναι;

Πρώτα απ' όλα θα σου συνιστούσα κι εγώ να επικοινωνήσεις με την εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζάς σου.

Το πιο λογικό είναι να ζητήσεις αύξηση πιστωτικού ορίου.

 

Εφόσον δεν χρωστάς τίποτα στην πιστωτική κάρτα, ούτε έχεις άλλες εκκρεμείς δόσεις, τότε μπορείς να συνεννοηθείς με τον έμπορο και να βάλεις πρώτα €345,00 σε δόσεις και μετά τα υπόλοιπα €155,00 σε μια εφάπαξ συναλλαγή. Απλά στον πρώτο λογαριασμό θα πρέπει να πληρώσεις €155+ το ποσό της πρώτης δόσης.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Τι σόι πιστωτική έχει όριο μόλις €345,00; Φοιτητική είναι;

Πρώτα απ' όλα θα σου συνιστούσα κι εγώ να επικοινωνήσεις με την εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζάς σου.

Το πιο λογικό είναι να ζητήσεις αύξηση πιστωτικού ορίου.

 

Εφόσον δεν χρωστάς τίποτα στην πιστωτική κάρτα, ούτε έχεις άλλες εκκρεμείς δόσεις, τότε μπορείς να συνεννοηθείς με τον έμπορο και να βάλεις πρώτα €345,00 σε δόσεις και μετά τα υπόλοιπα €155,00 σε μια εφάπαξ συναλλαγή. Απλά στον πρώτο λογαριασμό θα πρέπει να πληρώσεις €155+ το ποσό της πρώτης δόσης.

 

ο εμπορος δυστυχως,ειναι μεγαλο καταστημα και δεν κανει τετοια διευκολυνση...ετσι ηθελα να το τακτοποιησω και ακομα και τα μισα θα εδινα,αλλα δεν μπορει να το δεχτει,δεν ξερω γιατι

 

Θα κανω αιτηση αυριο και ελπιζω να μην καθυστερησει..

 

Ευχαριστω πολυ παιδακια

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Το να σου σπάσει το ποσό σε δύο (2) συναλλαγές δεν είναι κάτι δύσκολο. Μπορεί να ήθελες να πληρώσεις με δύο (2) διαφορετικές κάρτες...

 

Απλά θα πρέπει να βάλεις πρώτα την συναλλαγή με δόσεις και μετά το υπόλοιπο ποσό εφάπαξ.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

ο εμπορος δυστυχως,ειναι μεγαλο καταστημα και δεν κανει τετοια διευκολυνση...ετσι ηθελα να το τακτοποιησω και ακομα και τα μισα θα εδινα,αλλα δεν μπορει να το δεχτει,δεν ξερω γιατι

 

Θα κανω αιτηση αυριο και ελπιζω να μην καθυστερησει..

 

Ευχαριστω πολυ παιδακια

 

Πολύ πρόσφατα εκανα συναλλαγή 520 ευρώ σε 2 διαφορετικές κάρτες. 200 debit, 320 σε 6 δόσεις.

 

Τα πάντα γίνονται.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Οι πληρωμές πάνω από ένα ποσό πρέπει να γίνονται ηλεκτρονικά.

Δεν μπορει ο έμπορος να σου κάνει την μισή με μετρητά..

Link to comment
Share on other sites

Το να σου σπάσει το ποσό σε δύο (2) συναλλαγές δεν είναι κάτι δύσκολο. Μπορεί να ήθελες να πληρώσεις με δύο (2) διαφορετικές κάρτες...

 

Απλά θα πρέπει να βάλεις πρώτα την συναλλαγή με δόσεις και μετά το υπόλοιπο ποσό εφάπαξ.

 

πως θα το κανω αυτο?την ωρα της πληρωμης?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι πληρωμές πάνω από ένα ποσό πρέπει να γίνονται ηλεκτρονικά.

Δεν μπορει ο έμπορος να σου κάνει την μισή με μετρητά..

 

και γω για ηλεκτρονικη μεταφορα μιλαω..

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Η αυξηση οριου δυστυχω ακυρωθηκε..κανω μια τελευταια προσπαθεια με το καταστημα μηπως και...πως θα μπορουσα να βαλω 2 καρτες αφου μου βγαζει μια φορα να βαλω την καρτα μου?
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

πως θα το κανω αυτο?την ωρα της πληρωμης?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

και γω για ηλεκτρονικη μεταφορα μιλαω..

Η αυξηση οριου δυστυχω ακυρωθηκε..κανω μια τελευταια προσπαθεια με το καταστημα μηπως και...πως θα μπορουσα να βαλω 2 καρτες αφου μου βγαζει μια φορα να βαλω την καρτα μου?

 

Αν πρόκειται για πληρωμή σε e-shop, τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο εκτός από αύξηση ορίου. Όσα συζητάμε είναι για συναλλαγές σε φυσικό P.O.S.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για πληρωμή σε e-shop, τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο εκτός από αύξηση ορίου. Όσα συζητάμε είναι για συναλλαγές σε φυσικό P.O.S.

 

α μαλιστα.Σας ευχαριστω :)

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

α μαλιστα.Σας ευχαριστω :)

 

Λοιπον επειδη καιγεσαι να σου πω οτι υπαρχει τροπος να το κανεις ακομα και αν το οριο της καρτας σου ειναι μικροτερο του κοστους του προιοντος

 

Ανοιγεις paypal λογαριασμο.

 

Αν το προιον π.χ. κανει 500 ευρω, και η καρτα σου εχει υπολοιπο 345 ευρω, τοτε

 

Βαζεις λεφτα στο paypal 155 euros. Eτσι εχεις ενα balance στο paypal 155 euros

 

Ρυθμιζεις στο paypal να φευγει πρωτα το PAYPAL BALANCE και μςτα η πιστωτικη σου (αυτη με το υπολοιπο 345 ευρω)

 

Αν κανεις αγορα 500 ευρω, ΜΕΣΩ PAYPAL ΠΛΗΡΩΜΗΣ, τοτε θα παρει τα 155 ευρω απο το paypal balance (155 ευρω) και τα υπολοιπα απο την πιστωτικη σου (345 ευρψ)

 

Βεβαια η προστασια πλεον θα ειναι απο paypal και οχι απο πιστωτικη!

 

Αυτα επειδη ειναι αγορα online οπως μας ειπες

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη καιγεσαι να σου πω οτι υπαρχει τροπος να το κανεις ακομα και αν το οριο της καρτας σου ειναι μικροτερο του κοστους του προιοντος

 

Ανοιγεις paypal λογαριασμο.

 

Αν το προιον π.χ. κανει 500 ευρω, και η καρτα σου εχει υπολοιπο 345 ευρω, τοτε

 

Βαζεις λεφτα στο paypal 155 euros. Eτσι εχεις ενα balance στο paypal 155 euros

 

Ρυθμιζεις στο paypal να φευγει πρωτα το PAYPAL BALANCE και μςτα η πιστωτικη σου (αυτη με το υπολοιπο 345 ευρω)

 

Αν κανεις αγορα 500 ευρω, ΜΕΣΩ PAYPAL ΠΛΗΡΩΜΗΣ, τοτε θα παρει τα 155 ευρω απο το paypal balance (155 ευρω) και τα υπολοιπα απο την πιστωτικη σου (345 ευρψ)

 

Βεβαια η προστασια πλεον θα ειναι απο paypal και οχι απο πιστωτικη!

 

Αυτα επειδη ειναι αγορα online οπως μας ειπες

Και πως θα βάλει δόσεις με αυτόν τον τρόπο?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδακια..να ρωτησω..εχουμε μια πιστωτικη με οριο 345 οριο και θελω να αγορασω κατι με 500..Το καταστημα δεν δεχεται καποια προκαταβολη ωστε να πεσει το ποσο στα 350...Γνωριζει μηπως καποιος τι γινεται στην περιπτωση αυτη?εχω καποια λυση?καπου ειχα ακουσει οτι μπορω να προσθεσω χρηματα στην πιστωτικη(δεν ξερω αν γινεται αυτο και πως)

 

Και πως θα βάλει δόσεις με αυτόν τον τρόπο?

 

Δοσεις δεν μπορεις αλλα νομιζω ο φιλος ηθελε να αγορασει κατι και δεν τον εφτανε το οριο της καρτας.

 

Αν ειναι δοσεις τοτε μπορουν να μπουν με τον κλασσικο τροπο

Link to comment
Share on other sites

Δοσεις δεν μπορεις αλλα νομιζω ο φιλος ηθελε να αγορασει κατι και δεν τον εφτανε το οριο της καρτας.

 

Αν ειναι δοσεις τοτε μπορουν να μπουν με τον κλασσικο τροπο

 

σε ευχαριστω πολυ..ο καημος μου ηταν να βαλω δοσεις(πρωτη φορα στη ζωη μου) απλα ειναι χαμηλο το οριο στην πιστωτικη,αλλα το ποσο υπαρχει..θα τα ζυγισω και το πολυ πολυ να το κανω εφαπαξ

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ..ο καημος μου ηταν να βαλω δοσεις(πρωτη φορα στη ζωη μου) απλα ειναι χαμηλο το οριο στην πιστωτικη,αλλα το ποσο υπαρχει..θα τα ζυγισω και το πολυ πολυ να το κανω εφαπαξ
Τι κατάστημα είναι; πρόσφατα ρώτησα σε κάποια αν μπορώ να καταθέσω ενα ποσό κ το υπόλοιπο με δόσεις κ πολλά δέχτηκαν.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι κατάστημα είναι; πρόσφατα ρώτησα σε κάποια αν μπορώ να καταθέσω ενα ποσό κ το υπόλοιπο με δόσεις κ πολλά δέχτηκαν.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το κατάστημα είναι το you. Δεν ξέρω γιατί είναι τόσο δυσκίνητοι.. Τελικά έβγαλα άκρη, με δωροεπιταγες που έβγαλε... Αγόρασα μια, πλήρωσα το υπόλοιπο με την κάρτα... Δεν περίμενα να συναντήσω τέτοιον Γολγοθά....

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ στην εφαρμογή της Eurobank τι φαεινή ιδέα είχαν να βγάλουν την κοπελιά και να βάλουν αυτόν τον τυπά όταν ανοίγει η εφαρμογή? Ξενερώνεις κανονικά.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Με πήρε συνεργάτης της Alpha και επειδή είμαι καλός πελάτης και καλά, μου πρόσφερε μια Diners club δωρεάν για πάντα (όπως η bonus visa που έχω από το 2008).

Σκέφτηκα να τη χρησιμοποιώ μιας και προσφέρει διπλούς πόντους σε σχέση με τη visa, όμως όπως φοβόμουν δε γίνεται αποδεκτή από το μεγαλύτερο μέρος των εμπόρων.

Σκέφτηκα για τις online αγορές σε καταστήματα που δε δέχονται diners να πληρώνω με PayPal, όμως διάβασα ότι υπάρχει ιδιαιτερότητα και η PayPal κάνει διπλή μετατροπή από ευρώ σε δολάρια και από δολάρια σε ευρώ, με αποτέλεσμα να πληρώνεις fees. Αυτό λέει γίνεται γιατί η συγκεκριμένη κάρτα στο PayPal δεν υποστηρίζει άλλο νόμισμα πέραν του δολαρίου.

Γνωρίζει κάποιος αν ακόμα ισχύει κάτι τέτοιο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με πήρε συνεργάτης της Alpha και επειδή είμαι καλός πελάτης και καλά, μου πρόσφερε μια Diners club δωρεάν για πάντα (όπως η bonus visa που έχω από το 2008).

Σκέφτηκα να τη χρησιμοποιώ μιας και προσφέρει διπλούς πόντους σε σχέση με τη visa, όμως όπως φοβόμουν δε γίνεται αποδεκτή από το μεγαλύτερο μέρος των εμπόρων.

Σκέφτηκα για τις online αγορές σε καταστήματα που δε δέχονται diners να πληρώνω με PayPal, όμως διάβασα ότι υπάρχει ιδιαιτερότητα και η PayPal κάνει διπλή μετατροπή από ευρώ σε δολάρια και από δολάρια σε ευρώ, με αποτέλεσμα να πληρώνεις fees. Αυτό λέει γίνεται γιατί η συγκεκριμένη κάρτα στο PayPal δεν υποστηρίζει άλλο νόμισμα πέραν του δολαρίου.

Γνωρίζει κάποιος αν ακόμα ισχύει κάτι τέτοιο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Οσα γραφεις ισχυουν.

Αλλα αν ειναι δωρεαν για πάντα, καλό ειναι να την δεχτεις, και να προσεχεις που την χρησιμοποιεις. Για παραδειγμα στους μεγαλους συνεργατες θα εχεις bonus Χ8 αντί για Χ4

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

ο εμπορος δυστυχως,ειναι μεγαλο καταστημα και δεν κανει τετοια διευκολυνση...ετσι ηθελα να το τακτοποιησω και ακομα και τα μισα θα εδινα,αλλα δεν μπορει να το δεχτει,δεν ξερω γιατι

 

Θα κανω αιτηση αυριο και ελπιζω να μην καθυστερησει..

 

Ευχαριστω πολυ παιδακια

 

Εγώ σε Vodafone κατάστημα πήγα να πάρω κινητό με 440€ και έβαλα 300€ δόσεις στην πιστωτική και το υπόλοιπο ποσό μετρητά.

Κανένα θέμα δεν είχα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε Vodafone κατάστημα πήγα να πάρω κινητό με 440€ και έβαλα 300€ δόσεις στην πιστωτική και το υπόλοιπο ποσό μετρητά.

 

Κανένα θέμα δεν είχα.

Αναφέρεται σε ηλεκτρονική παραγγελία το παιδί. Αν πας σε κατάστημα όλα γίνονται.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Οσα γραφεις ισχυουν.

Αλλα αν ειναι δωρεαν για πάντα, καλό ειναι να την δεχτεις, και να προσεχεις που την χρησιμοποιεις. Για παραδειγμα στους μεγαλους συνεργατες θα εχεις bonus Χ8 αντί για Χ4

 

 

Την έχω ήδη στα χέρια μου, αλλά γενικά είναι απογοήτευση. Στο my market πήγαμε σε ειδικό pos στην υποδοχή για να την περάσουν (δεν περνάει σε αυτά των ταμείων) και τελικά η ανέπαφη συναλλαγή απορρίφθηκε. Δεν μπήκα στη διαδικασία να ξαναδοκιμασω βάζοντας της μέσα στο pos. Πλήρωσα με άλλη και έφυγα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν παίρνουμε την επιβράβευση yellows με κάρτες της Πειραιώς, αν πληρώσουμε λογαριασμό της wind από το app της; Επειδή είναι μεγάλος συνεργάτης.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...