Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Εμενα για τα alerts των λογαριασμών με χρεώνουν 1,90€ /μήνα.Για την χρεωστική μου είναι δωρεάν η υπηρεσία για την προπληρωμένη μου δεν λέει κάτι οπότε μάλλον δωρεάν θα είναι. Έχω καιρο να δω τις χρεώσεις γενικά δεν με ενδιαφέρουν Λογικά τώρα με το Viber θα καταργηθεί η χρέωση εφόσον είναι δωρεάν τα μηνύματα μέσω της εφαρμογής
1.90 σε άλλη τράπεζα όχι στην άλφα

 

Σωστά;;

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1,90 για τους λογαριασμούς, 1€ για τις κάρτες (σε μερικές είναι δωρεάν).
Link to comment
Share on other sites

Μια στιγμή

 

alert λογαριασμών στην άλφα είναι δωρεάν αν μιλάμε για ,email,

 

Τώρα για sms δεν ξέρω αν χρεώνουν, αυτό μάλλον λέτε για το 1.90

 

Βέβαια αν αυτά τα email τα προωθείς σε κάποιο ταχυδρομείο τύπου mycosmos τα λαμβάνεις σαν sms και είναι τζάμπα

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Για sms/Viber χρεώνεσαι 1€ για alert κάρτας: αυτά δηλαδή είναι όσες συναλλαγές κάνεις με κάρτα (πληρωμές με την πιστωτική στο ebanking, αναλήψεις, αγορές σε POS). Με αυτή την υπηρεσία δεν λαμβάνεις ειδοποιήσεις για όσα γίνονται στον λογαριασμό (πχ μεταφορά χρημάτων), μόνο για όσα γίνονται μέσω των καρτών.

Με τα 1,90€, ενημερώνεσαι με SMS (Viber) για κάθε κίνηση που γίνεται στον λογαριασμό, είτε με κάρτα είτε χωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Λεβεντες μου ηρθε μια χρεωση εθνοκαρτας κοντα στα 25 γιουρο ,τι ειναι αυτο;

Ρώτα την τράπεζα. Σε έναν γνωστό είχαν χρεώσει τόσα για "ασφάλεια" που ποτέ δεν είχε ζητήσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, έβγαλα μία business Mastercard πιστωτική από την Εθνική, στο όνομα της εταιρίας μου.

Ουσιαστικά είναι η πρώτη πιστωτική που χρησιμοποιώ.

Περιμένοντας να έρθει (γιατί ουσιαστικά γίνεται έλεγχος επειδή θεωρείται χρηματοδότηση από δικηγόρους, από το business banking τμήμα της τράπεζας κτλ.) έχω κάποιες απορίες.

Το όριο που θα έχει η κάρτα είναι 15k €.

Θέλω να κάνω κάποιες αγορές σε εξοπλιστικό υλικό για την εταιρία οι οποίες διαφημίζει ο Κωτσόβολος ότι θα είναι άτοκες.

Το ποσό θα είναι κάτι λιγότερο από 10k €.

Σε αυτή την περίπτωση θα πληρώνω π.χ. για 12 μήνες το αντίστοιχο ποσό χωρίς όμως κάτι πρόσθετο εφόσον είναι άτοκα.

Και διερωτώμαι, ποιο είναι το κέρδος της τράπεζας για την πιστωτική της που χρησιμοποιώ με μάλιστα υψηλό πιστοληπτικό όριο;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την προμήθεια που θα πάρει από τον έμπορο στην κάθε αγορά, ποντάρει ίσως και στο γεγονός ότι ακόμα και αν βάλει άτοκες κάποιος μπορεί να μην έχει πάντα να πληρώνει τη δόση, και έτσι όταν περάσει η ημερομηνία πληρωμής της να μπουν και τόκοι.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

εχω μια ερωτηση εκοψα προσφατα μια πιστωτικν καρτα visa πειραιωσ χρωσταγα 170,69 πληρωασα 170 για να την ξεχρεωσω και εμειναν 0,69

μεσα σε ενα μηνα μου εστειελε λογαριασμο και με φουσκωσε 2,60 ευρω τοκους,οταν δια κοψεις εξακολοθουν να σε τοκιζουν?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

εχω μια ερωτηση εκοψα προσφατα μια πιστωτικν καρτα visa πειραιωσ χρωσταγα 170,69 πληρωασα 170 για να την ξεχρεωσω και εμειναν 0,69

μεσα σε ενα μηνα μου εστειελε λογαριασμο και με φουσκωσε 2,60 ευρω τοκους,οταν δια κοψεις εξακολοθουν να σε τοκιζουν?

 

Πιθανόν να είχαν μπει τόκοι για τα 170 ευρω και να μην είχαν χρεωθεί/περαστεί στο statement. Οταν διακόψεις εξακολουθείς να χρωστας ότι χρωστας

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να είχαν μπει τόκοι για τα 170 ευρω και να μην είχαν χρεωθεί/περαστεί στο statement. Οταν διακόψεις εξακολουθείς να χρωστας ότι χρωστας

 

εχεις δικιο συμφωνω απλα μενουν 100 π.χ μετα την οριστικη διακοπη αυτα τοκιζονται συνεχως?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο συμφωνω απλα μενουν 100 π.χ μετα την οριστικη διακοπη αυτα τοκιζονται συνεχως?

 

Φυσικά με το επιτόκιο της κάρτας! Αν ήταν να μην τοκίζονται θα έκανα μια μεγάλη αγορά 1.500 ευρώ θα την έκανα διακοπή και θα τα πλήρωνα όποτε είχα άμα δεν τοκιζόντουσαν ...

Link to comment
Share on other sites

Η πιστωτική της εθνικής πως δουλεύει; βάζω πχ καύσιμο 50 γιουρο, θα πληρωθεί αυτόματα από τον λογαριασμό που δήλωσα;
Link to comment
Share on other sites

Ναι , αν έχεις πει στην τράπεζα να εξοφλείται αυτόματα, τότε θα εξοφληθεί αυτόματα την ημέρα πληρωμής.
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα το εξής όμως φίλε, έλεγε πχ πληρωμή έως 11 του μηνός αλλά δεν πληρώθηκε, την πλήρωσα εγώ μετά από κάνα δυο μέρες, ναι έχει εντολή για άμεση πληρωμή από λογαριασμό, μάλλον τηλέφωνο πρέπει να τους κάνω πάλι, ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε μηνυμα στο κινητο οτι απο 14.10 οι ειδοποιησεις για τις κινησεις των πιστωτικων μου καρτων εκδοσεως αλφα δεν θα ερχονται με sms αλλα μεσω της εφαρμογης viber :wacko:

εφοσον εχω viber στο νουμερο αυτο

 

ασχημη εξελιξη :mad:

 

Όποιος δεν έχει viber θα εξακολουθεί να λαμβάνει sms και όποιος δεν θέλει viber θα μπορεί να το απενεργοποιήσει μέσα από το viber και θα λαμβάνει sms.

Προσωπικά επειδή με βολεύει το push notofication που έχει η eurobank εύχομαι να κάνει και η alpha το ίδιο!

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε η yes visa μου της Eurobank λόγω ημερομηνίας, βγήκε νέα με ίδιο αριθμό αλλά άλλο τριψηφιο και άλλη ημερομηνία λήξης προφανώς. Παρατηρώ ότι εδώ και ένα μήνα σχεδόν δεν με έχουν χρεώσει τα 6€

Η χρέωση €6 στην επανέκδοση ισχύει μόνο για τις χρεωστικές κάρτες.

Η YES Visa είναι πιστωτική και προβλέπεται ετήσια συνδρομή (με ορισμένες εξαιρέσεις φυσικά).

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Το Alpha Wallet δούλεψε τέλεια 3 μέρες και εδώ και 3 μέρες σε όλες τις προσπάθειες μου λεει

"Κάτι πήγε στραβά ξαναπροσπάθησε". Εχει άλλος πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Το Alpha Wallet δούλεψε τέλεια 3 μέρες και εδώ και 3 μέρες σε όλες τις προσπάθειες μου λεει

 

"Κάτι πήγε στραβά ξαναπροσπάθησε". Εχει άλλος πρόβλημα;

 

Η καινούρια εφαρμογή?

Πρέπει να είμαστε χιλιάδες.

Δουλεύει οπότε θέλει, αν θέλει..

 

Εμένα όταν είμαι με WiFi μου λέει δεν έχω Internet, βάζω δεδομένα, δουλεύει.

Το αμέσως επόμενο λεπτό ξανακάνω κάτι με δεδομένα," δεν έχετε Internet" ξαναβάζω WiFi και δουλεύει!!

 

Είναι full στα bugs..

 

Sent from my HUAWEI NXT-L29 using Tapatalk

Edited by nemesis1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο το help center της alpha bank να δω για το πρόβλημα και περισσότερη ώρα μου πήρε να καταλάβει ο υπάλληλος ότι το oneplus είναι μάρκα κινητού, παρά για να καταλάβει ακριβώς το πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ δεδομένα αλλά δεν τα έχω πάντα ενεργά αλλά μόνο όταν δεν έχω wifi και τα χρειάζομαι...

 

Κοντά σε μένα είναι πάρα πολλοί άλλοι πιστεύω που δεν έχουν πάντα ενεργά τα δεδομενα

 

Στο φιναλε αν είναι να τα στέλνει τζαμπα μέσω viber να μην πληρώνουμε το ένα ευρώ

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Ο λόγος που οι τράπεζες το γυρνάνε σε viber είναι γιατί οι sms gateway των providers με το αυξημένο φορτο των συναλλαγών λόγω covid τα παίζουν τακτικά και υπάρχουν καθυστερήσεις.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έχει νόημα αυτό σαν πρόβλημα. Και κλειστά να έχεις τα δεδομένα, θα τα ανοίξεις για μισό λεπτό. Εξάλλου τη συναλλαγή πως θα την κάνεις χωρίς internet; Και από το e-banking του κινητού να μην είναι, δεν θα έχεις internet εκεί που έχεις τον υπολογιστή; Εξαιρετικά απίθανο. Χώρια που είναι πολύ απλό να έχεις το Viber και στον υπολογιστή παράλληλα.

Ξεκολλήστε από την χρέωση. Δεν γράφει πουθενά ότι θα σε χρεώνει 1 ευρώ για να μπορείς να λαμβάνεις κωδικούς μιας χρήσης στο Viber.

 

Sent from my Galaxy S10e

Επιτέλους κάποιος το είπε.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μιλάμε στο ίδιο κανάλι

 

Εγώ μιλάω για ενημέρωση κινήσεων των καρτών της Alpha bank που η υπηρεσία κοστίζει στον χρήστη ένα ευρώ ανά πιστωτική κάρτα, εσύ προφανώς μιλάς για κάτι άλλο

 

Όταν συναλλάσσομαι με πιστωτική μου κάρτα δεν έχω ούτε e banking ούτε δεδομένα ....

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Δε σε υποχρεώνει κανένας να συνεχίσεις την υπηρεσία των sms alert.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Από όσο καταλαβα, οι φίλοι εννοούν ότι η alpha θα συνεχίσει να χρεώνει 1/1,90€ τον μήνα για την υπηρεσία, ενώ το κόστος αυτής θα μειωθεί πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Δε σε υποχρεώνει κανένας να συνεχίσεις την υπηρεσία των sms alert.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

 

Ασφαλώς δεν με υποχρεώνει κάνεις γι'αυτό όπως έγραψα διέκοψα την υπηρεσία και περιορίζω σταδιακά την σχέση μου με την τράπεζα

 

τα φάουλ είναι πολλα οπότε ας βρει αλλους καλύτερους πελάτες

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...